>zc Containerschepen vervuilen flink GRATIS Revolverhelden horen tot 3,5 jaar gevangenis eisen Vrees voor schade door sloop KSG-terrein L[i4'J Glas in lood Zeg NEE tegen WCT! Tussen fantasie en werkelijkheid gratis weg RPCZ bouwt nieuw kantoor ondanks onzekere toekomst [eelandAnders noemt uitstoot bij WCT zwaar onderschat Aanranding in Vlissingen Platform N57 naar Raad van State Opvang asielzoekers kost drie ton Ruit ingegooid in Oost-Souburg op www.zeelandanders.nl zeeuwse almanak Onverstandig Markt Goes verhuist unnr. nazomer |eótival.TU Keukemarket jdag 10 september 2004 6 avonden in sept./okt. voor opgave en info bel: 0113-231821 Westhavendijk 16 Wilhelminadorp E-mail: editie Walcheren VLISSINGEN - Een achttienjarige Vlissingse is gisteren omstreeks 15.30 uur aangerand toen zij haar hond aan het uitlaten was op de Beatrixlaan in haar woonplaats. De man pakte haar vast en betastte haar. Ze wist zich los te rukken. De politie is op zoek naar getuigen van dit voorval. Zij kunnen zich melden bij het politiebureau aan de Breestraat in Vlissingen of bellen met 0900-8844. De vooralsnog onbekende dader heeft een sportief figuur, een getinte huidskleur, is circa 1.95 lang en heeft donker, niet krullend haar dat hij ten tijde van het voorval in een staartje bijeen gebonden had. Hij droeg een wit T-shirt en een witte trainingsbroek met donkerblauwe verticale stre pen aan de zijkant, en had witte sportschoenen aan. MIDDELBURG - Het Platform N57 gaat in beroep bij de Raad van State tegen het door de provincie goedgekeurde bestemmingsplan N57 van Middelburg. Het platform vindt dat de nieuwe weg niet mag uitgroeien tot autoweg voor doorgaand vrachtverkeer. Het platform vindt daar naast dat er geen rekening is gehouden met de gevolgen van vrachtverkeer voor het milieu. Bovendien is het plat form van mening dat de nieuwe weg het cultuurhistorisch landschap aantast en dat het fileprobleem in Middelburg op een andere manier kan worden opgelost. MIDDELBURG - De opvang van asielzoekers die uit het asielzoekerscentrum in Middelburg zijn gezet, kost de ge meente dit jaar driehonderdduizend euro. De kosten zijn opgelopen omdat de asielzoekers zijn ondergebracht in va kantiehuisjes. Die zijn in de zomer duurder. In het voor jaar werd er nog vanuit gegaan dat de opvang twee ton zou kosten. Middelburg besloot via vluchtelingenorganisatie Inlia noodopvang te regelen toen een grote groep asielzoekers op straat gezet dreigde te worden. Wethouder A. de Vries is van mening dat minister Verdonk de kosten zou moeten betalen. Die weigert dat echter. Onlangs heeft het ministe rie wel de kosten voor de opvang van een asielzoeker in Limburg terugbetaald nadat hij alsnog de vluchtelingen status kreeg. OOST-SOUBURG - Bij een woning in de Hunzestraat in Oost-Souburg is woensdagavond rond half twaalf een ruit ingegooid. De politie is op zoek naar een man die rond dezelfde tijd in de Hunzestraat zijn hond aan het uit laten was. Hij is mogelijk getuige geweest van het voor val. door Aector Dooms MIDDELBURG - Officier van justitie J. Zondervan heeft giste ren bij de rechtbank in Middel burg tegen een 22-jarige inwo ner van Vlissingen voor poging tot doodslag drieënhalf jaar ge vangenisstraf geëist. Een 26-jari- ge Rotterdammer hoorde drie jaar gevangenis eisen, eveneens voor poging tot doodslag. De Vlissinger schoot in de vroe ge ochtend van 24 april in Vlis singen van korte afstand met een pistool op twee broers, die door de kogels in de borst en de heup werden geraakt. Een van de broers, een 26-jarige inwoner van Rotterdam, pakte tijdens de worsteling het pistool af en zette het tegen het hoofd van de schutter. Vervolgens haalde hij de trekker over. De actie bleef zonder gevolgen, om dat het wapen niet afging. Tegen hem werd voor poging tot doodslag drie jaar cel geëist. De officier achtte ook bewezen dat de Rotterdammer geprobeerd had de Vlissinger te wurgen. Pas toen de vriendin van de Rot terdammer begon te schreeu wen, stopte hij. Hoe een en ander verlopen was, daarover verschilden de verha len van de verdachten. De aan leiding tot de schietpartij op de brug van de Schuitvaartgracht stond wel vast. De broers kwa men dronken van een bruiloft. Ze liepen samen met een vrien din en een neef op de brug. De broer van de Rotterdammer sloeg de 22-jarige Vlissinger zon der pardon van zijn fiets. De Vlissinger vluchtte naar de ande re kant van de straat, maar werd ingehaald door zijn bela gers. Hij kreeg de nodige klap pen te verwerken, waarop hij zijn pistool pakte en schoot. De 26-jarige Rotterdammer werd in de heup geraakt. Hij was bo venop de schutter gedoken om het wapen te bemachtigen. „Ik heb voor mijn leven gevochten", zei de Rotterdammer. Schrikken De Vlissinger vertelde dat de broers hem helemaal in elkaar hadden geslagen. „Ik wilde ze met mijn pistool doen schrik ken, maar ze bleven doorgaan met slaan. Ik heb toen op de be nen gericht", beweerde hij. Zijn raadsman, F. Staehle, deed een beroep op noodweer en pleitte voor ontslag van rechtsvervol ging, maar dat verweer veegde de officier van tafel. „Hij loopt altijd met een wapen. Hij voelt zich altijd bedreigd. Het is toe val dat er geen doden zijn geval len", aldus de officier. De ver dachten hebben een strafblad met geweldsdelicten. De rechtbank doet op 22 septem ber uitspraak. Advertentie Uit de politieberichten die de ze krant dagelijks worden toe gezonden: 'Een onbekende au tomobilist heeft woensdag morgen op de Vrijdomweg in Vlissingen een geparkeerde auto aangereden en is daarna doorgereden zonder zijn iden titeit bekend te maken.' Vrij dom inderdaad. inrRinus Antonisse GOES - Een Westerschelde Con- liner Terminal zorgt voor forse chtvervuiling in het Sloege- ied en omgeving. Die wordt net name veroorzaakt door de rotc containerschepen, die bij {terminal afmeren. [.vanRees van ZeelandAnders, aiktank en lobbygroep, vindt a! de uitstoot van vooral zwa- eldioxide (S02) door de contai- aschepen ten onrechte zwaar ordt onderschat. In de onder- Deken over de WCT wordt aan ji aspect nauwelijks aandacht steed. fan Rees wijst erop dat contai- aschepen op zware stookolie aren. Ze gebruiken brandstof raann veel zwavel zit, soms tot i vijf procent. Vanaf W6/2007 worden voor Het Ka- aal en Noordzee nieuwe nor- .a voor het zwavelgehalte van racht, dat mag dan niet hoger tp dan 1,5 procent, lok als het schip aan de kade lilligt, is er brandstof nodig oor de generatoren, die stroom neren voor bijvoorbeeld koel er, vriescontainers en veiiich- img. Het brandstofverbruik van baan de kade liggend schip is sgelijkbaar met dat van twin- ig rijdende zware vrachtauto's per uur (bijvoorbeeld op de A58), stelt Van Rees. Rekensommetje Ze merkt op dat vrachtauto's op redelijk schone 'witte diesel' rij den, terwijl de containersche pen het zwavelrijke overschot m geraffineerde olie stoken. )e uitstoot van vrachtauto's is Binder vervuilend dan van de ihepen. Van Rees maakt een re- 3oaugt/mi2 4ept2004 bel 0900 33 000 33 lestivalhart Abdij Middelburg Hel Zeeuws Orkest musicaespanol klassieke muziek vrlO sept 21u30 Abdijplein kensommetje: een zware truck verbruikt 26 liter diesel per uur; de generatoren van een flink containerschip al gauw 520 li ter. Wat uitstoot betreft staat een stilliggend schip gelijk aan ongeveer 30.000 vrachtauto's (40-tons-combinatie). „Het bij verbranding vrijkomen de gas zwaveldioxide geeft stank, maar nog erger is het be nedenwinds neerslaande zwavel zuur, dat als een soort longstof zorgt voor ernstige longaandoe ningen, naast aantasting van flo ra, fauna en bebouwing", aldus Van Rees. Ze erkent dat het mogelijk is de schepen vanaf de wal van elek triciteit te voorzien (zoals ook in jachthavens gebeurt). Dan zijn er wel zware 'stekkers' nodig, van rond 5000 ampère/380 volt. Van Rees: „Dat maakt de aanleg van de WCT wel een stuk duur der en daarmee ook de kosten voor de reders, waarmee voor hen de aantrekkelijkheid van een WCT vermindert en dus de kans op verliezen van de haven stijgt." Het gebruik van stook olie met een hoog zwavelgehalte zorgt nu al voor problemen in de Zeeuwse wateren. Boven de Westerschelde is op mooie zo merse dagen duidelijk smog waar te nemen. Stichting De Noordzee dringt al enige jaren aan op maatregelen. Volgens de stichting zullen zeeschepen in 2010 ruim de helft van alle lucht vervuiling op het land voor hun rekening nemen. Daarnaast komt veel fijn stof in de kustge bieden terecht. GOES - De weekmarkten die normaliter op de Grote Markt plaatsvinden, verhuizen vanaf aterdag 18 september tijdelijk naar de Oostwal. Om de verplaatsing mogelijk te Baken, gelden vanaf vrijdag 17 sptember een aantal tijdelijke naatregelen. Zo is onder meer iaikeerterrein Oostwal vanaf njaag 18.00 tot zaterdag 18.00 jgur gedeeltelijk toegankelijk. Tijdens de dinsdagmarkten zijn ce parkeervakken en rijbanen van parkeerterrein Oostwal niet toegankelijk voor autoverkeer maandag 18.00 tot dins- uur. Ook is de Oostsin- gd op dinsdag tussen 6.00 en 18.00 uur voor alle verkeer, be halve voor voetgangers, geslo ten. f (Advertentie) OOSTKAPELLE - Beeldend-muziek-theater-gezelschap Het Bedrijf v/h uit Nieuw- en Sint Joosland speelt De Tuinen van Alice in de heemtuin van het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle. Gisteren kregen basisscholieren de pri meur van de sprookjesachtige voorstelling. Vandaag, zaterdag en zondag worden er drie keer daags voorstellingen gegeven waarbij fantasie en werkelijkheid samen gaan. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - Het Spieghel- kwartier, zoals het voormalige terrein van de Koninklijke Schelde Groep (KSG) sinds kort wordt genoemd, moet het hart van Vlissingen meer lucht en aanzien geven. Tijdens een goed bezochte bijeenkomst in het Ar senaaltheater werden bewoners gisteren geïnformeerd over de naderende sloop en bebouwing van het 33 hectare grote terrein dat de gemeente begin dit jaar overnam van de KSG. De gemeente wil in drie fasen het terrein ontwikkelen. Gister avond werd de eerste fase door gelicht. Daarbij horen sloop en nieuwbouw van grofweg het ge bied tussen de Koningsweg, de Paul Krugerstraat en de Van Dishoeckstraat. Een aantal be woners vreest voor overlast van de sloop- en bouwactiviteiten en de mogelijke schade aan hun huizen als gevolg daarvan. „Waar kunnen wij aankloppen als in de gevels scheuren ont staan?", vroeg een bestuurder van de vereniging van eigenaren van een flat aan de Paul Kruger straat zich af. E. van Hoepen van de KSG zei dat voor proble men tijdens de sloop de KSG aanspreekbaar is. Hij legde uit dat de KSG daarvoor deskundi gen moet raadplegen. ,,Er moet nog beoordeeld worden welke woningen van te voren moeten worden bekeken en waarvan een technische opname gemaakt moet worden." Wethouder C. de Keijzer zei dat de ervaring leert dat sloop meestal geen proble men oplevert. „Als er schade ontstaat, dan komt dat vaak door het heien tijdens de bouw." De gemeente was duide lijk in haar verklaring: de toe komstige ontwikkelaar is verant woordelijk voor de schade ver oorzaakt door de bouw. „En die bouwer moet zich tegen de kans op schade door zijn schuld laten verzekeren. Wij zien erop toe dat hij dat ook doet." De ge meente zal in officiële publica ties vermelden wie verantwoor delijk is voor het werk. „Zodat iedereen weet waar hij verhaal kan halen." De Keijzer beklem toonde dat schade door de verze kering vergoed zal worden. De ontwikkelaar maakt daarvoor voor de bouw opnames van de woningen, die in de buurt van het bouwterrein zijn. De wethou der wees erop dat de bewoners ook zelf alert moeten zijn. „Mochten uw buren een taxa teur op bezoek krijgen en u niet, dan adviseer ik dat u aan de bou wer vraagt waarom u niet in aanmerking komt voor een be oordeling. Hij kan uw huis als nog meenemen en anders kan het zinvol zijn om zelf de staat van uw huis vast te leggen." Als alles meezit, wordt in de eerste maanden van 2005 met de sloop van de eerste fase begonnen. Geruisloos Voor fase twee en drie wordt in 2006 en 2007 gesloopt. Van Hoe pen merkte op dat de KSG het liefst geruisloos zou willen slo pen. „Er zal niet 's avonds en erg vroeg gesloopt worden. Het meeste puin zal vervoerd wor den met een boot die aan de ka de van de oude visafslag aan de Koningsweg ligt." Zodra de ge bouwen en loodsen zijn ge sloopt, moet de gemeente de grond schoon maken. Het is be kend dat het terrein op een aan tal plaatsen sterk vervuild is. Volgens bewoners van de Paul Krugerstraat 'groeit er zelfs geen onkruid op'. De gemeente verkoopt het terrein aan de ont wikkelaar met een schoongrond verklaring. Naar verwachting kan eind 2006 en begin 2007 de eerste paal voor de nieuwbouw geslagen worden. Een van de aanwezigen loofde de plannen, maar vroeg zich te gelijkertijd af of er voor meubel fabriek Arabesk al een alterna tieve locatie is gevonden. Ara besk zit aan de Koningsweg in een gebouw dat op de nominatie staat om gesloopt te worden. De Keijzer zei dat er over onteige ning wordt gesproken. „We wil len vasthouden aan onze plan ning. Dat houdt in dat we spoe dig tot een verplaatsing van het bedrijf moeten komen." (Advertentie) Keukenmarket geeft 10 showroomkeukens incl. Duropal of granieten werkblad bij aankoop van de apparatuur! JAAR ZEKERHEID wwwkeukenmarket.nl T 0165-510 600 Rijksweg A17-afslag 21-Roosendaal Noord, anuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel, rechts voor de afrit naar de Al 7 door Rolf Bosboom VLISSINGEN - Ondanks zijn onzekere toekomst, zet het Re gionaal Pedagogisch Centrum Zeeland (RPCZ) zijn plannen voor nieuwbouw in Vlissingen door. Het is de bedoeling dat de bouw in november begint, zodat het pand in het najaar van 2005 in gebruik kan worden geno- De toekomst van de schoolbege leidingsdienst staat onder druk door de wetswijziging die al ge ruime tijd in voorbereiding is. Die zou volgend jaar augustus van kracht moeten worden, al is de wijziging nog steeds niet door de Tweede Kamer. Schoolbegeleidingsdiensten wor den nu voor de helft betaald door het Rijk en voor de andere helft door gemeenten. In de nieu we situatie gaat het rijksgeld rechtstreeks naar de scholen, die zelf bepalen wat ze ermee doen. Zij kunnen het ook aan an dere zaken dan aan schoolbege leiding besteden. Gemeenten hebben de mogelijkheid hun bij- drage af te bouwen. In de huidi ge periode van bezuinigingen is dat op voorhand niet ondenk baar. De plannen maken de toe komst van het RPCZ onzeker. De gemeenten hebben welis waar in grote meerderheid aan gegeven de schoolbegeleiding in stand te willen houden en ook de meeste scholen voelen er wei nig voor veel te veranderen aan de bestaande situatie, maar ga ranties heeft het pedagogisch centrum nog niet. „Dat zal eind dit jaar duidelijk worden", ver wacht directeur B. de Reu. Verschraling Mochten scholen en gemeenten toch in groten getale afhaken, dan zou dat een enorme ver schraling betekenen, vindt De Reu. „Wat we doen is meer dan de uitslag van een test geven. Wij zijn een breed expertise-in stituut. Wij hebben alle kennis in huis." De afgelopen tijd heeft het RP CZ al allerlei nieuwe diensten en producten ontwikkeld, om niet alleen afhankelijk te zijn van zijn traditionele taken. Ook is het centrum inmiddels volop buiten de provincie actief. Ver der wordt er nu veel aandacht besteed aan marketing. „Maar we willen geen bv worden die op een bepaald gebied geld wil verdienen", zegt De Reu. „We blijven een stichting zonder winstoogmerk, met een maat schappelijke opdracht." De nieuwbouwplannen in Vlis singen gaan ook gewoon door, zegt de directeur. „Daarmee ge ven we aan dat we vertrouwen hebben in de toekomst. Het ge bouw moet letterlijk het nieuwe gezicht van het RPCZ worden, maar nog wel steeds stevig in de Zeeuwse klei." Toren Het pand komt op de hoek van de Edisonweg en de Prins Hen- drikweg, op het terrein van Ho geschool Zeeland en vlak bij ROC Zeeland, instellingen die het RPCZ steeds vaker inschake len. Het gebouw krijgt een toren van ruim dertig meter hoog (acht verdiepingen) en moet de aanzet worden voor de ontwik keling van een kennisboulevard in de omgeving. De nieuwbouw vervangt de vier huidige locaties van de onder wijsbegeleidingsdienst in Sint Laurens, Middelburg, 's-Graven- polder en Terneuzen. Het nieu we gebouw is zo ontwerpen dat, mocht het RPCZ op termijn moe ten vertrekken, het zonder grote ingrepen een nieuwe bestem ming kan krijgen, bijvoorbeeld als appartementencomplex.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11