Rusland dreigt bases terroristen aan te vallen Aids rukt sterk op in Europa PZC Plan voor vrede Soedan afgezwakt Senatoren VS lieten rapporten over Balkan herschrijven Tien miljoen dollar op hoofd rebellenleiders Natuurgeweld eist in China en Japan zware tol WTO bevestigt suikeroordeel Ontplofte leiding België weer in gebruik genomen Skeletten opvarenden Vasa op tentoonstelling Stockholm Nederland kiest voor John Kerry Een echte SieMatic voor maar 9.400,-? SieMatic Deel Duitsers wil de Muur terug Nog steeds hoofddoekjes op school Marokkaanse moordenaar gepakt Hennepplanten bij Noors paleis Anti-rookspotjes België effectief NEC Makkelijker kunnen we het niet meer maken. Wél leuker! iillW §stlf |\\n« raUi donderdag 9 september 2004 uanonze redactie buitenland BESLAN - De hoogste generaal van het Russische leger heeft gis teren gedreigd 'terroristische ba- waar ook ter wereld aan te vallen. Ook heeft Rusland tien miljoen dollar gezet op het hoofd van de twee bekendste Tsjetsjeense re bellenleiders, Asian Maschadov Sjamil Basajev. Rusland houdt de twee verantwoordelijk voor het bloedbad op de school inBeslan. „Wij zullen alle maatregelen ne men om terroristische bases in welk deel van de wereld ook uit te schakelen", zei generaal Joeri Baloejevski, de chef van de gene rale staf. Achmed Zakajev, de gezant van Maschadov in Londen, zei er re kening mee te houden dat Rus land van plan is Tsjetsjeense re bellenleiders te vermoorden die in Europa of elders in de wereld wonen. In februari werd in Qa tar een prominente Tsjetsjeense separatist vermoord. Een Qata- rese rechtbank heeft twee Russi sche agenten veroordeeld voor de moord. Moskou ontkent er iets mee te maken te hebben. Sovjetrepublieken Als Rusland militaire operaties in andere landen begint, zullen de doelwitten liggen in voorma lige sovjetrepublieken als Geor gië en Armenië. Rusland ziet zul ke landen nog steeds als onder deel van zijn invloedssfeer en heeft simpelweg niet de midde len om verder weg oorlog te voe ren, zeggen defensie-experts. De spanningen met Georgië zijn nu al groot, onder meer door de pogingen van Georgië om de af vallige regio Zuid-Ossetië onder controle te krijgen. Volgens het liberale parlementslid Vladimir Ryzjkov, een tegenstander van president Vladimir Poetin, be wijst de aanpak van de regering dat het Kremlin niet goed weet waar het mee bezig is. „Het zijn heel vreemde verklaringen. De een wijst erop dat we geen idee hebben waar de rebellen zitten, terwijl de ander aangeeft dat we waar dan ook geweld tegen hen zullen inzetten." GPD/RTR van onze redactie buitenland PEKING - Het dodental als gevolg van overstromingen en aardverschuivingen in het zuidwesten van China zal ze ker ver boven de tweehon derd uitkomen. Dat bericht ten Chinese media gistermid- dag. Ze repten al van 'ramp van de eeuw', omdat vele miljoenen mensen door het natuurge weld zijn getroffen. Tiental len mensen gelden nog als ver mist. Het officiële dodental lag gisteren op zeker 190. De economische schade wordt geschat op ongeveer 390 miljoen euro. De centrale regering heeft de getroffen ge bieden 4 miljoen euro aan noodhulp ter beschikking ge steld. Het zwaarst getroffen zijn de provincie Sichuan en de daaraan grenzende 'stads regio' Chongqing. De waters nood is het gevolg van al da gen aanhoudende hevige re genval. Zeker 31 mensen zijn om het leven als gevolg van de or kaan Songda, die de afgelo pen dagen in Japan een spoor van verwoestingen naliet. Veertien mensen worden nog vermist. De meeste doden zijn zeelieden die verdronken toen hun schepen in het ge weld van de orkaan vergin gen. De storm bereikte op zijn hoogtepunt snelheden van meer dan 210 km per uur. Op het vasteland vielen vol gens de laatste berichten vijf doden en meer dan 900 ge wonden. ANP/GPD Ruimtesonde Genesis te pletter gevallen PASADENA - De ruimtesonde Genesis is gisteren in de Ameri kaanse staat Utah te pletter ge- n bij terugkeer op de aar de. De beelden van de landing die de Nasa uitzond, toonden het neerstorteh van de sonde. De landing liep mis, omdat de para chute van het kleine gevaarte met uitging. Dat er iets mis kon gaan, was al eerder duidelijk. Het Nationale Vlieg- en Ruimtevaartagent schap Nasa had twee stuntman nen uit Hollywood ingehuurd om te proberen de sonde al in de lucht boven de woestijn van Utah op te vangen. Met behulp van helikopters moesten zij voorkomen dat de sonde hard op de aarde zou lan den, aangezien het in de ruimte verzamelde materiaal anders verloren zou gaan. De stuntmannen moesten van uit de helikopters met een haak naar de parachute 'hengelen' en de sonde, met een diameter van slechts anderhalve meter, aan boord hijsen. ANP/AFP GENEVE - De WTO, de Wereld handelsorganisatie, heeft giste llen bevestigd dat de subsidies die de Europese Unie aan haar a suikerproducenten geeft, niet door de beugel kunnen Begin augustus werd al duide- lijk wat de WTO met de klach- ten tegen de EU, die Brazilië, ik ^Australië en Thailand hadden in- gediend, zou doen. Met de publi- itie van het oordeel is het be- uit definitief geworden. De EU wilde begin vorige taaand niet inhoudelijk reage- len. Gisteren liet een woordvoer der van Landbouwcommissaris !Franz Fischler weten dat de Eu ropese Commissie het WTO-oor- deel zorvuldig zal bestuderen. ,Een besluit om al dan niet be- oep aan te tekenen, volgt tezij- nertijd", zei de woordvoerder igisteren. ANP pagina 24 bietenteelt in gevaar j BRUSSEL - De gasleiding die eind juli ontplofte in het Waalse 1 pellingen is gistermiddag weer in gebruik genomen. In totaal is 75 meter van de buis vervangen. eigens een woordvoerster van exploitatiemaatschappij Fluxys is de ingebruikname zonder pro blemen verlopen. Wel wordt de druk de komende dagen pas op gevoerd tot het normale niveau. De gasexplosie kostte het leven aan 23 personen, onder wie voor- brandweermannen en politie agenten. In ziekenhuizen in Bel gië liggen nog 32 zwaargewon- Eerder werd al een gasleiding dje enkele meters naast de ont- j«; P'°"e gasbuis ligt, weer in ge- j genomen. De gasleidingen jnaken deel uit van een intema- •onaal gastransportnet tussen ^eebrugge en Frankrijk. e Belgische verzekeraars en toys hebben gisteren bekend gemaakt dat zij de nabestaan- mensen die de explosie ebben overleefd, een gezamen- toe schadevergoeding zullen etalen van 2,2 miljoen euro. w gebeurt onder druk van pre- a mier Verhofstadt, die anders de verzekeraars wettelijk wilde ver- JjP ehten tot het verstrekken van «en voorschot aan de slachtof fers -ANP/BELG A STOCKHOLM - Het koninklijke oorlogsschip Vasa (ach ter) en een replica ervan op de voorgrond in het Va- sa-museum in Stochholm. De Vasa is 's werelds enige overgebleven schip uit de ze ventiende eeuw. In het museum wordt vandaag een nieuwe tentoonstel- WASHINGTON - Bijna tweeder de van de Nederlanders hoopt dat John Kerry de volgende pre^ sident van de Verenigde Staten wordt. Zeven op de tien Neder landers zeggen dat ze negatiever over de VS zijn gaan denken door het buitenlandse beleid van president George Bush. Dat blijkt uit een onderzoek dat gisteren in Washington is gepre senteerd. In dertig van de vijfen dertig onderzochte landen ging de voorkeur uit naar Kerry. Het onderzoek is uitgevoerd door het bureau GlobeScan en de Universiteit van Maryland. Daartoe zijn 34.330 mensen in Europa, Azië, Afrika en La- tijns-Amerika naar hun mening gewaagd. „De wellicht meest ontnuchterende uitkomst voor Amerikanen is de krachtige overtuiging dat de buitenlandse politiek van de VS op het ver keerde spoor zit", zei Doug Mil ler, voorzitter van GlobeScan. Ook de publieke opinie Groot-Brittannië, Italië en Span je - die net als Nederland solda ten naar Irak stuurden - is op de hand van Kerry. De enige lan den waarvan de bevolking lie ver Bush ziet winnen zijn Polen, de Filipijnen en Nigeria. GPD door Hans Gertsen BRUSSEL - De ziekte aids rukt, na een stabilisatie in het begin van de negentiger jaren, op nieuw sterk op in Europa. Vol gens cijfers van de Europese Commissie zijn in de EU en een aantal buurlanden inmiddels 1,3 miljoen mensen besmet met het hiv-virus dat aids veroor zaakt. Ook in Nederland zijn de be- smettingscijfers te hoog, meent Europees Commissaris Telicka (Volksgezondheid). Ons land telt naar schatting tussen de 16.500 en 23.000 hiv- geïnfecteerden, waarvan er ruim 9300 officieel geregis treerd zijn. Het aantal personen met aids bedroeg in januari van dit jaar 6297. Het dagelijks bestuur van de EU heeft de lidstaten met klem opgeroepen 'politiek leider schap' te tonen om te voorko men dat de ziekte epidemische vormen aan gaat nemen. Vooral in nieuwe lidstaten zoals Estland en Litouwen en in buur landen als Wit-Rusland, Oekraï ne en Rusland is de stijging van het aantal nieuwe besmettingen sinds 1995 spectaculair. In som mige van die landen stijgt dat aantal zelfs sneller dan in de tot nu toe ergst getroffen gebieden in Afrika. In Rusland, Oekraïne en Wit-Rusland is het aantal be smettingen de afgelopen tien jaar vijftig maal hoger gewor den, vooral door de toename van intraveneus druggebruik. In die landen is inmiddels een op de 100 volwassenen besmet. Volgens Europees Commissaris Pavel Telicka (Gezondheid) is de situatie in Estland en Litou wen 'zeer ernstig'. Ook in veel West-Europese landen is het aantal nieuwe besmettingen sinds 1995 sterk gestegen, voor al bij mensen tussen 15 tot 25 jaar. In heel West-Europa is het aantal nieuwe besmettingen sinds 1995 verdubbeld. Conferentie De toename van het aantal hiv-besmettingen wordt bespro ken op een conferentie die me dio september in Vilnius (Litou wen) gehouden wordt. Daaraan nemen de ministers van Gezond heid van alle EU-landen en een aantal buurlanden plus tal van experts deel. De conferentie moet startpunt zijn van een ge zamenlijke actie om aids te voor komen. „We hebben te maken met een ernstige epidemie die hier. in de len van Europa, aan de opper vlakte komt. De EU moet lei ding geven aan de actie die op het hele continent nodig is om een epidemie te voorkomen", zei Telicka. Volgens hem is de poli tieke aandacht voor het pro bleem de laatste jaren verslapt. Bovendien heeft de ontdekking van aids-remmende medicijnen Advertentie Vertel ons wat uw budget is en wij ontwerpen een echte SieMatic keuken voor u. Individueel Design. Mooier, praktischer en duurzamer. Maar niet duur. Als u aan een nieuwe keuken denkt, denk dan eerst aan SieMatic, Welkom! AXEL SieMatic Keukenstudio Van Vliet (onder dak bij Pot Woninginrichting) Nieuwendijk 89 011556 4070 GOES PliegerB.V. (ook voor sanitair) Nansenbaan15 0113-246464 MIDDELBURG Woonstudio Middelburg Industrieter.Arnestein Grenadierweg 17a 0118-629522 TERNEUZEN BouwCenter De Hoop Kennedylaan 32 0115-680612 door Thomas Verfuss DEN HAAG - Amerikaanse se natoren lieten in de jaren negen tig rapporten over de Balkan zo herschrijven dat de waarheid ge weld werd aangedaan in het na deel van de Serviërs. Dat verklaarde James Jatras, een getuige van de verdediging van Milosevic, gisteren voor het Joegoslavië-Tribunaal. Hij be vestigde met zijn verklaring een oude Servische complottheorie. Jatras, die voor de Republikei nen in de Senaat werkte, had een analyse van de Joegosla- vië-problematiek gemaakt in et nische termen. Hij moest dat zo herschrijven dat de Serviërs als communisten werden afgeschil derd en de andere volkeren als democratisch. Zo ontstond een 'gekleurde waarneming'. Jatras wilde zijn naam niet meer ver bonden zien aan het rapport. Jatras sprak ook van Iraanse wa penleveringen en Saoedische steun aan Bosnië, die de Clin- ton-regering oogluikend toe- HAMBURG - Een op de vijf Duitsers wil de muur terug, die het land van 1961 tot 1989 in tweeën deelde. Dat blijkt uit een opinieonderzoek van het instituut Forsa. In het voormalige West-Duitsland wil 24 procent van de on dervraagden de muur terug en in de voormalige DDR 12 procent. Van de ondervraagde Oost-Duitsers zei 57 procent dat zij er nu beter aan toe zijn dan voor de hereniging van Duits land, bijna veertien jaar geleden. 29 procent ziet geen ver schil en 14 procent vindt dat het nu slechter gaat. Drie van de tien Oost-Duitsers vinden dat hun deel van het land tot dusver te weinig economische hulp heeft ge kregen. ANP/DPA PARIJS - Nog 'tussen de honderd en de 120' moslimleer lingen op Franse scholen weigeren gehoor te geven aan het hoofddoekjesverbod dat aan het begin van het nieuwe schooljaar is ingegaan. Dat heeft de Franse minister van Onderwijs. Frangois Fillon, gisteren op de radio gezegd. Het hoofddoekjesverbod staat in een wet die het dragen van religieuze symbolen op school verbiedt. De ontvoerders van twee Franse journalisten in Irak had den als eis voor de vrijlating van hun slachtoffers intrek king van die wet geëist. ANP/AFP RABAT - De Marokkaanse politie heeft een vermoedelij ke seriemoordenaar opgepakt die minstens acht kinderen van onder de veertien jaar seksueel zou hebben misbruikt alvorens hen met een mes van het leven te beroven. Dat meldden de autoriteiten gisteren. Volgens de openbare aanklager in de hoofdstad Rabat gaat het om een 42-jarige medewerker van een cafetaria in de plaats Tarudant. In zijn woning heeft de politie bot ten, stukken kleding en haren gevonden. Het onderzoek begon in augustus nadat in Tarudant enkele schedels en een skelet waren gevonden. ANP/DPA OSLO - In het park van het koninklijk paleis in de Noor se hoofdstad Oslo zijn hennepplanten aangetroffen. Een woordvoerder van het paleis zei gisteren dat de planten inmiddels zijn vernietigd. Wie de hennep geplant heeft, is niet duidelijk. Ook is niet bekend of het gewas was bedoeld als sierplant of dat het om het kweeksel ging van een stoutmoedige hasj- of mari- huanagebruiker. Het park bij het paleis valt onder de verantwoordelijk heid van de gemeente Oslo. ANP/AFP BRUSSEL - Tv-spotjes met teerlongen en een hersenbloe ding blijken effect te hebben op jonge rokers. In België, waar de spotjes dit voorjaar op televisie waren, stopte de helft van ondervraagde Nederlandstalige jonge ren na het zien van de beelden. Dat blijkt uit een evaluatie van het Onderzoeks-en Infor matiecentrum Verbruikersorganisaties dat daarvoor 551 jongeren interviewde. ANP/Belga ling geopend, waar voor het eerst skeletten worden ge toond van opvarenden die verdronken toen het schip in 1628 zonk. foto Fabrizio Bensch/RTR bijgedragen tot mindere aan dacht voor de ziekte. De burger lapt het gevaar besmet te raken steeds meer aan de laars. Eurocommissaris David Byrne liet weten dat de Europese Com missie bereid is een rol te spelen in het bestrijden van de ziekte. „Maar de integrale aanpak die we voorstellen zal alleen wer ken als alle partners hun verant woordelijkheid nemen. Regerin gen moeten hiv/aids de aan dacht geven die het verdient", zei Byrne. GPD stond ondanks het internationa le wapenembargo tegen ex-Joe goslavië. Die 'wapenpijpleiding' is van belang voor het beoorde len van het gedrag van Milose vic, omdat hier een andere macht meedeed aan een offen sief tegen zijn land, zei Jatras. De Amerikaanse steun aan mos limstrijders in Bosnië en Kosovo droeg bij aan de groei van een wereldwijd netwerk van moslim strijders, 'aan wat wij nu Al Qae- da noemen', aldus Jatras, die daarmee een eerder door Milose vic geuite visie onderschreef. Het was de tweede dag dat de aan Milosevic opgedrongen ad vocaat Kay een getuige onder vroeg. Milosevic maakte geen ge legenheid van het aanbod van de rechters om zelf vragen te stellen. De ex-president had dinsdag al gezegd dat hij de 'kruimels' die Kay overlaat niet wil. Milosevic eiste gisteren op nieuw dat de gedwongen toewij ziging van de advocaat wordt te ruggedraaid en dat hij zich weer zelf mag verdedigen. ANP van onze redactie buitenland KHARTOEM - De Afrikaanse Unie (AU) heeft een nieuw en flink uitgekleed voorstel op ta fel gelegd voor een vredesrege ling in Darfoer. De unie poogt te bemiddelen in besprekingen in het Nigeriaanse Abuja tussen Khartoem en twee rebellengroe pen uit de Soedanese regio. De regering van Soedan heeft tot dusver geweigerd in te stem men met een regeling, maar een Soedanese functionaris zei giste ren dat het jongste voorstel 'vol doende basis biedt voor een com promis'. In het nieuwe plan staat, in te genstelling tot eerdere versies, geen tijdslimiet voor het ontwa penen van Arabische milities. Het voorziet ook niet in een gro tere aanwezigheid van AU-troe- pen in Darfoer en evenmin in de komst van een internationale commissie die mensenrechten schendingen gaat onderzoeken. Dit zijn allemaal punten die de regering in Khartoem welgeval- lig zijn. De besprekingen lopen nog al tijd stroef door de voorwaai'den van de rebellen. Die willen pas ontwapenen, als er een vredesak koord ligt dat door Khartoem wordt nageleefd. In februari 2003 kwamen drie van de Afrikaanse stammen in Darfoer, die zich verenigden in de rebellengroepen SLA/M en JEM, in opstand tegen de rege ring, die wordt gedomineerd door een Arabische elite. De re gering heeft de regio met militai re middelen bestookt en de zoge heten Janjaweed-milities, vaak tieners of jong-volwassenen, zaaien er sindsdien dood en ver derf, met hulp van het regerings leger. Zeker 1,2 miljoen mensen in Darfoer zijn ontheemd en heb ben hun heil elders gezocht. Op verscheidene fronten wordt gepoogd een einde te maken aan de crisis. Namens de Verenigde Naties is Jan Pronk in de regio actief. Bijna een week geleden liep een ultimatum van de VN aan Soedan af waarin Khar toem dertig dagen de tijd kreeg om onder meer de Arabische mi lities te ontwapenen. Schattingen over het dodental door het geweld in Darfoer lo pen volgens internationale orga nisaties uiteen van 30.000 tot 50.000. De Soedanese minister van Buitenlandse Zaken stelde gisteren dat er minder dan 5000 doden zijn. „Iedereen die andere aantallen noemt dagen we uit met bewijzen te komen", zei hij tijdens een bezoek aan Japan. ANP/AFP/DPA/RTR (Advertentie) NEC raadt Microsoft*"' Windows® XP aan PC Privé regeling afgeschaft: De PC Privé regeling is afgeschaft en dat is spijtig voor heel veel harde werkers. Zo makkelijk kunnen we het met meer maken. Maar wél leuker, dankzij Intel® Centnno® Mobiele Technologie: i-SELECT M4610 Breedbeeld notebook Intel® Pentium® M Processor 715 (1.5GHz, 2MB cache geheugen) Microsoft® Windows® XP Home 256MB DDR geheugen 40 GB harde schijf CD-RW DVD combo drive ATI Radeon Mobile 9600 - 64 MB 15.4" WXGA TFT scherm Wretess 802.1 lb/g Memorycard reader WWW.NEC-ONLINENL 1024 648 9280 S+427" €1189 m

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5