Onder de Toren vertraagd PZC PZC Imker is zich bewust van de natuur Sluis legt sloop bunker in Breskens stil Misverstand tussen Lonink en echtpaar Verbiest opgelost 13 Cursisten Toonbeeld Jiaken af MODESHOW 14 september Eszeth Mode Oudheidkundige kring legt bezwaar tegen project bij rechter www. nazomer feAtival.nl School verdiept kennis autisme Ouderen willen oversteekplaats Geen nieuwe gokhal Terneuzen Onderhoud bij Total agenda donderdag 9 september 2004 UnEUZEN - De cursisten van het instituut voor kunstzin nige en muzikale vorming Toon- feeld in Terneuzen zijn voor het komend seizoen 2004-2005 mas saal afgehaakt. De grootste da ling laat zich zien bij de cursus- Jen beeldende vorming. foor de jeugdcursussen schre- en zich vorig jaar nog 146 kin leren in. Voor komend leerjaar ijn dat er 87, dus 59 minder. Üj de lessen tekenen, schilde- en, boetseren, beeldhouwen en lottenbakken haakt meer dan Ie helft van de cursisten af. Dit aar schreven zich 72 belangstel enden in, vorig jaar waren dat irnog 151. Ook de open ateliers aten een flinke daling zien, van !8 naar 18 deelnemers. )e cursussen algemene cultuur- reschiedenis zijn bijna helemaal litgekleed. Vorig schooljaar wa- en er nog 26 deelnemers en nu ijn er nog maar 3 over. n totaal organiseert Toonbeeld 12 cursussen beeldende vor- ning. Vorig jaar trokken die 351 cursisten en dit jaar 180. Dat is bijna de helft minder. Ook het aantal leerlingen muzi kale vorming loopt komend schooljaar fors terug. Van de 425 leerlingen die vorig jaar les volgden komen er 151 niet meer brug. Daar staat tegenover dat hch 75 nieuwe cursisten hebben gemeld. In totaal betekent dit een terugloop met 76 leerlingen. |)e grote daling bij Toonbeeld heeft te maken met de aangekon digde forse stijging van de cur susgelden. Deze week lanceerde wethouder C. de Mol-Marcusse een nieuw borstel om de tarieven minder b laten stijgen. De gemeente raad neemt daarover eind deze maand een besluit. Jeugdsoos E JANSTEEN - In het ge- chapscentrum de Waran- it morgen de eerste jeugd soos weer van start voor kinde- len van de hoogste groepen van Ie basisschool tot en met 16- ja- Iedere maand staat een lsoos op de agenda, van I tot 22.00 uur. (Advertentie) 20.00 uur toegang gratis locatie: Hotel de Nieuwe Doelen uitsluitend na reservering Loskade 9, Middelburg 0118-623246 eszeth zeelandnet.nl www.eszethmode.nl REDACTIE zeeuws-vlaanderen Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 A8 hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur Door Jean-Lou de Gucht HULST - De bouw van het pro ject Onder de Toren in Hulst van projectontwikkelaar Plano- form heeft een forse vertraging opgelopen. Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten heeft bezwaar aangetekend tegen de bouwvergunning bij de recht bank in Middelburg. Onder de Toren behelst de bouw van winkels, daarboven acht tien appartementen en een par keergarage in het blok Korte Nieuwstraat, Lange Nieuwst- raat, het Basiliekstraatje en de Pierssensstraat. Een aantal ver pauperde panden wordt ten be hoeve van het nieuwbouwpro ject gesloopt. De bouw van Onder de Toren zit echter al een paar jaar in een im passe. Voordat immers de eerste steen gemetseld kan worden, moet eerst archeologisch onder zoek worden gedaan. Vanwege onderbezetting op de afdeling archeologie van Stichting Cultu reel Erfgoed Zeeland liet dit on derzoek lang op zich wachten. Ondertussen zijn er een aantal proef sleuven gegraven. Voorzitter W. Gielen van de Oudheidkundige Kring: „Wij vinden dat er in een kleine oude binnenstad geen grootschalige projecten moeten plaatsvinden. Als je van de vele kleine gevels die er op dit moment staan een blok maakt, doe je het altijd ver keerd. Afwisseling en eigenheid moet voorop staan. Een project ontwikkelaar als Planoform doet natuurlijk niets in het klein. Dat weet je als je zo'n be drijf binnenhaalt." Kasteel Gielen vindt het daarnaast ver keerd dat onder het complex een parkeergarage komt. „De hele cultuurgeschiedenis wordt weggeschept. Vergeet niet dat daar resten van het kas teel van Maelstede in de bodem zitten. Daar weten we op dit mo ment nog veel te weinig van. Dat ga je dan toch niet weg scheppen." Gielen is niet bang om er op aangekeken te worden dat de vertraging ervoor zorgt dat de verloedering in de binnen stad van Hulst steeds verder doorzet. „De oudheidkundige kring is niet verantwoordelijk voor die verloedering. Wat hebben de ei genaren van verloederde pan den eigenlijk gedaan? Je kunt toch niet zeggen dat zij goed voor hun eigendommen gezorgd hebben. En waar was de gemeen te Hulst al die jaren? Waarom is er niet opgetreden tegen eigena ren die hun panden lieten verloe deren?" Die verloedering hoeft volgens Gielen niet te betekenen dat er geen weg terug meer is. „Moe ten we dan maar zo'n lomp groot ding neerzetten, aanschur kend tegen de basiliek. Nee, na tuurlijk niet. Maak een plan waarbij je de panden opknapt. Kleinschalig, want dat past nu eenmaal het beste bij de cultuur historie van Hulst. Een project ontwikkelaar dient niet voorop te staan, maar het weer aantrek kelijk maken van Hulst. Maar dan dien je wel een visie te heb ben en die zie ik nog onvoldoen de in Hulst." Volgens wethouder B. Pauwels kan het enkele maanden duren voordat er duidelijkheid is. „Jammer, maar het is niet an ders." Marianne Temmerman en Liesbeth van Gilst worden niet echt warm of koud meer van een bijensteek- door Raymond de Frel AARDENBURG - Wespen, bijen, wat maakt het allemaal uit. Het is toch één pot nat? Ze vallen je altijd onverwacht lastig, meestal op zeer vervelende mo menten. En ze kunnen nog verdraaid ve nijnig steken ook. Dat laatste is waar, maar dat eerste? Liesbeth van Gilst (49) uit Aardenburg en Marianne Temmer man.(53) uit IJzendijke weten wel beter. Van Gilst en Temmerman zijn beiden lid van de bij en vereniging Oostburg, een afdeling van de Vereniging tot Be vordering van de Bijenteelt in Neder land (VBBN). Temmerman is al meer dan 25 jaar met de beestjes in de weer, Van Gilst is sinds 1992 als imker actief. In haar achtertuin staan meerdere bijen kasten, waar duizenden insecten hui zen. „De aanleiding om deze hobby te beginnen was een aflevering van het te levisieprogramma Klokhuis. Mijn zoon vond de bijenteelt wel iets voor mij. Toen zijn we samen naar onze buurman gegaan, die een paar kasten in zijn tuin had staan. Mijn zoon werd toen vrijwel meteen precies tussen zijn ogen gesto ken. Daar schrok hij zo van, dat hij nooit meer is meegeweest. Zo'n steek zwelt enorm op, zeker als je er nog nooit één hebt gehad. Ik heb er nu bijna geen last meer van", vertelt ze. Temmerman vindt het zelfs niet erg om gestoken te worden. „Wij reageren toch niet meer zo heftig op steken. Gemid deld krijg ik er twintig per jaar, maar voor mij is dat best gezond. Het mieren- zuur dat je dan in je lichaam krijgt, werkt namelijk goed tegen reumaver schijnselen", aldus Temmerman. Waar het tweetal totaal geen angst meer heeft voor bijensteken, is het voor veel mensen juist dé reden om de inte resse voor bijen oppervlakkig te hou den. „Heel veel mensen zijn bang. Wij staan voor promotie van onze vereni ging veel op markten. Dan merk je dat kinderen heel enthousiast zijn bij het zien van een bijenkast, maar volwasse nen zijn vaak wat terughoudend. De ho ning vinden ze wel lekker, maar van de bijen willen ze niets weten. Een bij wordt ook heel vaak verward met een wesp. Maar een bij komt bijvoorbeeld nooit op een terras, een wesp wel. Wes pen komen op zoetigheid af, bijen zijn altijd op zoek naar bloemen", weet Van Gilst. Angst De angst voor en onwetendheid over bij en zijn volgens het tweetal de grootste redenen voor de afname van het aantal imkers in West-Zeeuws-Vlaanderen. Telde de vereniging twintig jaar gele foto Peter Nicolai den nog 64 leden, nu zijn dat er nog 31. „De gemiddelde leeftijd ligt op zestig jaar, er komen vrijwel geen jonge leden bij. Als dit zo doorgaat, dan is het over twintig jaar bar gesteld met de Zeeuwse honing", voorspelt Van Gilst. Voor de twee imkers is hun hobby in de loop der jaren uitgegroeid tot een leef wijze. „Als imker word je je bewust van de natuur, je weet wat je eet en drinkt. Je moet eens weten hoe vaak een bij naar een bloem moet om een potje ho ning vol te krijgen. Miljoenen keren, dat vind ik echt fascinerend", aldus Van Gilst. De bijenvereniging is van plan om cursussen te geven, in de hoop het ledenaantal op te krikken. Ook wordt er gezocht naar een locatie in de ge meente Sluis, waar mensen, die niet genoeg ruimte in hun achtertuin heb ben, aan de slag kunnen. Van Gilst: „We waren met een plek be zig in de Euregio Tuinen in Oostburg, maar, die zijn sinds vorige week geslo ten." door Raymond de Frel BRESKENS - De Stichting Bun- kerbehoud heeft de gemeente Sluis verzocht om de sloop van twee bunkers aan de Oude Rijks weg in Breskens stop te zetten. Sluis geeft daaraan deels ge hoor: sloop- en verwerkingsbe drijf Sagro is gevraagd om de sloop van de meest unieke bun ker te stoppen, omdat voor dit (Advertentie) 30 aug t/m 12 iept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg GESPREK Mariecke van der linden over Sweetheart Come do9septl9u30 kloostergangen gratis gebouw geen sloopvergunning is aangevraagd. Omdat in de zes weken na het verlenen van een sloopvergun ning voor het terrein geen be zwaren bij de gemeente Sluis op de mat waren gevallen, mocht Sagro dinsdag beginnen met de sloop van de bunkers. Woning stichting Zeeuwsch-Vlaanderen heeft het bunkerterrein aange kocht met de bedoeling er in de toekomst een woonbestemming aan te geven. Uniek De Stichting Bunkerbehoud was totaal verrast door het nieuws. Nog dezelfde avond stuurde de stichting een fax naar de gemeente met het ver zoek de sloop onmiddellijk te la ten stoppen, vooral omdat één van de twee mortierbunkers een uniek exemplaar in Europa is. De sloop van deze bunker is gis teren gestaakt. „Deze bunker blijkt niet op de kadastrale kaart ingetekend. Dat gebeurt wel vaker, maar in dit geval betekent het dat er geen sloopvergunning is ver- De sloop van de inmiddels zwaar toegetakelde bunker met (rechts boven) de unieke geschutskoepel in Breskens is stilgelegd. foto Peter Nicolai leend voor deze bunker. Wij ne men daarom contact op met de aannemer om hem te verzoeken alsnog een sloopvergunning aan te vragen. Tot die tijd mogen ze niet verdergaan met werkzaam heden aan deze ene bunker", al dus gemeentewoordvoerder A. Dierikx. Voorzitter C. Heijkoop van de Stichting Bunkerbehoud toont zich een opgelucht man, on danks het feit dat de bunker al deels is gesloopt: „Dit geeft ons even adempauze, want wij laten het er zeker niet bij zitten. De Stichting had op verzoek van de provincie een plan opge- MIDDELBURG - De Klimopschool in Middelburg heeft zich verder bekwaamd in de begeleiding van kinderen met autisme. Twaalf personeelsleden hebben daarvoor een post-hbo-opleiding gevolgd. Als afronding ontvingen zij gisteren hun getuigschrift. De Klimopschool is een school voor zeer moeilijk lerende kinderen tussen de vier en twintig jaar. Naast hun verstandelijke beperkingen hebben sommige leerlingen een bijkomende handicap, zo als autisme. Momenteel zijn er ongeveer veertig kinderen met autisme. Omdat autisme een complexe handicap is, hebben twaalf leerkrachten, onderwijsassistenten en de logopediste van de Klimopschool de eenjarige opleiding autisme gevolgd bij de Fontys Hogeschool. Al tijdens de opleiding hebben de cursisten een groot aantal verbeterin gen kunnen doorvoeren op de Klimopschool. De school heeft ook een centrumfunctie voor autisme in Zeeland. Dat betekent dat zij ten dienste staat van basisscholen en ouders die vragen op dat terrein hebben. De nieuw ver worven kennis is daardoor ook beschikbaar voor de rest van de provincie. OOSTBURG - De bewoners van verzorginghuis De Burght in Oostburg willen dat een veilige oversteekplaats over het Ledelplein wordt aangelegd. De bewoners heb ben daar al eerder om gevraagd. De gemeente stelde enke le jaren geleden na de aanleg van de rondweg Oostburg dat de verkeersintensiteit op het Ledelplein zou afnemen en dat het gebied rond het verzorgingshuis een dertig kilo meterzone zou worden. Het laatste mag dan nu het geval zijn, maar de verkeersintensiteit is zeker niet in positieve zin gewijzigd. Ouderen klagen juist over een aanmerkelij ke toename. De cliëntenraad van De Burght wil nu nog maals proberen het gemeentebestuur te overtuigen van de noodzaak van een zebrapad. Om het pleidooi kracht bij te zetten wordt vandaag een lijst met ruim 170 handtekenin gen overhandigd aan een vertegenwoordiger van het colle ge van B en W. TERNEUZEN - Het is zo goed als uitgesloten dat een speelautomatenhal komt in het voormalig havenschaps kantoor in Terneuzen. Dit stelt burgemeester J. Lonink. Het dagelijks bestuur van Terneuzen wil wel meedenken over en meewerken aan een herinrichtingsplan voor het Vlaanderencomplex in Sas van Gent, maar werpt tegen een eventuele verplaatsing van de automatenhal uit De Vlaanderen naar elders op voorhand een blokkade op. Lo nink: „In het raadsprogramma voor deze zittingsperiode is opgenomen dat alleen de twee bestaande automatenhal len mogen bestaan. Worden die gesloten, dan komen er geen nieuwe bij. Pas als de raadsfracties dit standpunt willen herroepen, kan een andere beleid inzet van ge sprek zijn, maar dat is op dit moment niet aan de orde." NIEUWDORP - De Total Raffinaderij in Vlissingen-Oost neemt de komende weken een groot deel van de fabrieks- installaties uit bedrijf voor de tweejaarlijkse onderhouds- en schoonmaak werkzaamheden. Dat kan voor omwonen den in de verre omtrek hinder met zich meebrengen. De werkzaamheden duren tot en met 13 oktober. steld voor de toekomst van de bunkers. „Wij dachten aan een fiets- en wandelroute langs dit gebied. Daarvoor hebben we een paar duizend euro subsidie van de provincie Zeeland gehad. Die unieke bunker stond overigens ook op een lijst om een monu mentenstatus te krijgen", aldus Heijkoop. De stichtingsvoorzitter vraagt zich af waar hij had kunnen le zen dat er een sloopvergunning was verleend. Uitstellen Dierikx meldt dat de gemeente dit niet heeft bekendgemaakt. „Dat hoeft ook niet. De Stich ting Bunkerbehoud kan tot zes weken na aanvang van de werk zaamheden bezwaarmaken. In afwachting van een uitspraak kan de stichting een voorlopige voorziening aanvragen bij de be stuursrechter, om zo verdere sloop uit te stellen." Heijkoop laat daarop weten dat de stichting waarschijnlijk een voorlopige voorziening zal aan vragen om de sloop van de twee de bunker ook tegen te gaan. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Burgemeester J. Lonink van Terneuzen heeft een 'open brief' aan het echt paar Verbiest gestuurd om een misverstand recht te zetten over een 'ongelukkige uitlating'. De familie Verbiest ageerde ja ren tegen de nieuwbouw van ca fé annex koffieshop Checkpoint tegenover hun woning in de Westkolkstraat. Toen de rechter eerder dit jaar alle bezwaren te gen de nieuwbouw verwierp, dienden de Verbiesten, samen met een andere pandeigenaar, in mei een verzoek om planscha devergoeding in bij de gemeente raad. Verbiest, die bijna een miljoen euro claimt, was een slecht ver liezer omdat hij eerder zelf in de markt was om 'gelijkaardige voorzieningen als Checkpoint op te zetten', liet de burgemees ter zich ontvallen. De suggestie dat ze zelf een kof fieshop wilden exploiteren, schoot het echtpaar Verbiest in het verkeerde keelgat. In eerste instantie wilde het stel naar de rechter stappen, maar uiteinde lijk werden misverstanden in een gesprek met de burgemees ter en de gemeentesecretaris rechtgezet. Via een open brief laat de burgemeester geïnteres seerde buitenstaanders nu we ten dat zijn 'ongelukkige uitla ting' voortkwam uit het feit dat Verbiest, die een aantal zaken- en woonpanden in de Temeuzen- se binnenstad bezit, zelf een pand voor verkoop voor soft drugs aanbood. Lonink reali seerde zich daarbij niet, schrijft hij in de open brief, dat Verbiest zelf geen gedoogde koffieshop wilde exploiteren, maar slechts een volgens hem beter alterna tief wilde bieden dan de locatie welke de gemeente voor ogen stond. Burgemeester Lonink laat zich 'niet muilkorven' door een ge sprek aan te gaan met en een open brief te sturen aan het echt paar Verbiest. Hij benadrukt dat een 'minnelijke oplossing' immer is te verkiezen boven tijd rovende, zinloze rechtszaken. „Bovendien hebben we, naast eikaars standpunten verduidelij ken, in het gesprek nog wat kun nen filosoferen over toekomsti ge ontwikkelingen in de binnen stad. Het is nuttig om de visie van de familie Verbiest, eige naar van een aantal panden, te kennen." De burgemeester voegt er voor de zuiverheid aan toe dat de vi sie van de familie Verbiest geen rol speelt bij de beoordeling van het planschadeverzoek. „We hebben het verzoek om planschadevergoeding net als in alle andere gevallen bij een onaf hankelijk bureau neergelegd. We wachten het advies af en zijn op geen enkele manier chan tabel." STREEKACTIVITEITEN axel Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten, handvaardigheid en biljarten; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en solo dansen; Trefpunt, 10.00 uur: Schilderen; 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; 14.30 uur: Zangkoor; clinge - Malpertuus, 13.30 uur: KBO gymnastiek en biljarten; 13.30 uur: ANBO hobby - handwerkbijeenkomst; 19.45 uur: Bingo; graauw - Gemeenschapshuis, 13.30 uur: KBO kaarten bieden; heikant - 1 Heike, 13.15 uur: Kaarten; 13.30 uur: Volksdansen; hengstdijk - 't Jagershuis, 14.00 uur: Kaarten; hulst - Reynaertcollege aan de Gil denstraat, 19.00 uur: Bewegen en spor ten voor (ex) hartpatiënten; De Lieve, 10.00 uur: Gymnastiek; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Handwerken en köersbal; 19.00 uur: Line dance. 19.30 uur: Bridge; koewacht - Kerklaan 87, 19.00 uur: Creatieve bijeenkomst; lamswaarde Cafe de Lamsoren, 13.30 uur: Schieting voor ouderen; nieuwvliet - St.Bavodijk. 19.00 uur: Landschapsexcursie; st.jansteen - De Warande, 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone; 14.30 uur: Ouderensoos Derde jeugd; 19.00 uur: voorlichting gemeentelijk subsidiebe leid; 19.30 uur; Engels en repetitie to neelvereniging; terneuzen - De Veste, 9.30 uur: Eu charistieviering; 13.30 uur: Handwer ken, soos, canasta en biljarten; 16.30 uur: Repetitie zangkoor; 19.00 uur: Bridge; De Hoeve, 20.00 uur. Kaarten; Churchill hotel, 20.00 uur: Bijeenkomst afdeling Zeeland van de Hobby Compu ter Club; vogelwaarde - 't Gelaag, 13.30 uur. Köersbal; westdorpe Café 't Polderken, 13.30 uur: Jokeren;

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41