Werkloosheid in onderwijs stijgt Leers: ministers misleidden Kamer over de Betuwelijn Werkloze zoekt baan vooral in regiokrant Referendum EU-grondwet half maart Pil uit fonds leidt vaker tot ongewenste zwangerschap Prinses Laurentien heeft hernia Klusser vernielt huis buurvrouw H. Hartkerk Breda rijksmonument Minder laagvliegers op A4 Rechtspraak ruimt archief op Tippelzone houdt open middag lakbond beschuldigt kabinet-Balkenende van leugens Maatje voor eenzame student CDA'er Lemstra onderzoekt havenschandaal donderdag 9 september 2004 door Frouke Houtman en Koos van Wees DEN HAAG - Ministers hebben jarenlang de schijn opgehouden dat het bedrijfsleven zou meebe talen aan de Betuwelijn, zei Gerd Leers, oud-Tweede Kamer lid voor het CDA, gisteren voor de Kamercommissie die de kos- tenexplosie van grote projecten onderzoekt. Leers zette de ministers nog even op een rijtje. Hanja Ma- ij-Weggen, oud-minister van Verkeer en Waterstaat, die in 1993 investeringen van het be drijfsleven in de Betuwelijn 'een realistische optie' noemde. Haar opvolger Annemarie Jorritsma, die maar bleef zeggen dat er 'echte belangstelling' was van het bedrijfsleven. En Tineke Ne telenbos, die vlak na haar aan treden in 1998 plompverloren meedeelde dat die private finan ciers er niet waren en ook nog niet zouden komen. Pas toen vielen Leers de schel len van de ogen. „Het was het proces van de opgehouden schijn", verklaarde hij gisteren. Leers geloofde in de Betuwelijn en zou ook nu vanwege het stra tegisch belang voor aanleg stem men, verklaarde hij gisteren. Maar als hij had geweten wat op het ministerie van Financiën al lang bekend was, dat die inge boekte anderhalf miljard gul den private bijdrage nooit geïn casseerd zou worden, had hij een streep getrokken. Niemand die de parlementariërs vertelde wat de in 1994 aange treden minister van Financiën, Gerrit Zalm, al snel concludeer de: het is ondoenlijk private fi nanciers te vinden terwijl die lijn er nog niet ligt. Geen bedrijf dat daar zijn vingers aan wil branden. Pas als je eenmaal weet wat de mogelijkheden van de lijn zijn, hoe de markt zich ontwikkelt, dan vind je mis schien wel een bedrijf dat de lijn zelf wil exploiteren, meende Zalm. Zalm koppelde zo de aanleg los van de private financiering. Ma- ij-Weggen had nog gezegd dat er geen schop de grond zou in gaan, voordat de centen binnen waren, Zalm zag dat anders. Dat Leers en zijn collega's tot ver in de jaren negentig bleven geloven in private bijdragen, kon Zalm niet goed verklaren. „De Kamer kan niet het idee hebben gehad dat we private partijen gevonden hadden. Dat was niet zo." Waanidee Zalm gaat er niet van uit dat de inmiddels tot 826 miljoen euro (1,8 miljard gulden) aangegroei de reservering voor private bij dragen als verloren moet wor den beschouwd. „Het is bij de HSL ook gelukt een exploitant te vinden. Maar de kans dat we een substantieel deel terugkrij gen, moeten we niet overschat ten." Inmiddels werken Prorail (rail- van onze redactie binnenland GRONINGEN - Steeds meer vrouwen raken zwanger, omdat ze geen geld hebben voor anti conceptiemiddelen. Dat consta teren de centra voor seksuele ge zondheid Noord-Nederland en Amsterdam. Exact cijfermateriaal is nog niet beschikbaar, maar in Noord-Ne derland gaat het sinds januari in elk geval om enkele tientallen zwangerschappen, laat directri ce K. Bauer van het centrum we ten. Het centrum denkt dat het aantal zwangerschappen de ko mende maanden nog fors zal stij gen. De ongewenste zwangerschap-* pen zijn volgens Bauer te wijten aan het verwijderen van de pil beheerder) en Gemeentelijk Ha venbedrijf Rotterdam aan een businessplan voor de Betuwe route. De econoom Arnold Heertje noemde eerder tijdens de hoor zitting Zalms redenering dat er later alsnog private financiering gevonden kan worden 'een waanidee'. Heertje behoorde tot een groep die private financiers moest vinden. Niet tot zijn vreugde. Het clubje, dat vele mil joenen kostte, boekte geen resul taat. „Ze zagen niet dat je daar voor kennis van zaken nodig hebt. Ze waren in alle opzichten volstrekt ondeskundig." GPD Arbeidsmarkt (NOA). Volgens het grootschalige onder zoek, dat de afgelopen twee jaar werd uitgevoerd, zoekt 65 pro cent van de werkzoekenden pri mair via regionale dagbladen naar een nieuwe baan. Daarbij gaat het om werklozen, maar ook om mensen die naar hun idee toe zijn aan een nieuwe werkgever. Vacaturesites volgen met ruim vijftig procent, terwijl landelijk kranten door 37 pro cent van de werkzoekenden wordt geraadpleegd. De vrien denkring en huis-aan-huisbla- den behoren ook nog tot de top vijf van oriëntatiebronnen. Dicht bij huis De populariteit van de regionale kranten komt vooral doordat mensen meestal dicht bij huis een (nieuwe) baan zoeken, meent Marc Teuwsen van Weg ener MultiMedia. „Door de vele en het spiraaltje uit het zieken fonds. „Voor kwetsbare groepen in de samenleving is de pil onbe taalbaar, aldus Bauer. „Men denkt de oplossing te vinden in methodes als periodieke onthou ding. Dat lijdt echter vaker tot een ongewenste zwangerschap." In Amsterdam is sinds januari vooral het gebruik van het spi raaltje gedaald. Hierdoor wordt een toename van ongewenste zwangerschappen geconsta teerd, meldde woordvoerster Y. Hazeveld van het Amsterdamse centrum. Om hoeveel zwanger schappen het precies gaat, is on bekend. Daarnaast bezuinigen vrouwen veel op de pil. „Vrou wen schakelen over op een goed kopere pil, hoewel die vaak on gewenste bijwerkingen heeft", aldus de woordvoerster. ANP (Advertentie) Bankjes, leuke meubeltjes, gordijnstoffen, behang, kussens, accessoires, ledikanten, boxsprings, tienerledikanten, dekbedovertrekken, quilts... ...je vindt het bij BIGGY BIST! Een andere STIJL van WONEN! KOUDEKERKE, Dorpsplein 35 Tel. (0118) 55 55 30 www.tmcwoonwinkels.nl BREUKELEN - Prinses Laurentien (midden) en staatssecretaris Rutte (rechts van de prinses) praten nog even na, na afloop van een fotosessie met de prijs winnaars van de gouden en zilveren Alfabetiserings- prijzen op de Universiteit Nyenrode in Breukelen. Laurentien kampt met een nekhernia, zei ze giste- ren.De nekhernia zorgt soms voor concentratieverlies, aldus de echtgenote van prins Constantijn. „Ik moest mijn aandacht erbij houden." Lichamelijk ongemak of niet, prinses Laurentien wil er niet te veel aandacht aan schenken. Ze krijgt tientallen brieven van mensen die op late leeftijd hebben leren lezen en schrijven. „'Er gaat een wereld voor me open. Ik kom uit een duistere tunnel', schrijven die. Daar gaat het om." foto Jasper Juinen/ANP Mijn uitvaart? Geen idee... M bel 0800-1292 of surf naar www.yarden.nl ASSEN - Een overijverige doe-het-zelver uit Assen die zijn woonkamer wat wilde opknappen, heeft voor 30.000 euro schade aan het huis van zijn buurvrouw veroor zaakt. De huurwoning van de vrouw raakte dermate verzakt, dat het huis tijdelijk niet bewoonbaar is. De Assenaar wil de de woonkamer van zijn rijtjeshuis verlagen en brak daarom de vloer uit. Zijn eigen muur stutte hij opnieuw; het gedeelte van zijn buurvrouw vergat hij echter. Haar woning zakte langzaam weg. Muren en een deel van de fundering moeten worden vervangen. De buurvrouw heeft een andere woning aangeboden ge kregen. Terug naar haar oude huis wil ze niet meer. ANP BREDA - Na bijna twintig jaar is er een einde gekomen aan het getouwtrek om de Heilig Hartkerk in Breda. De Hoge Raad in Den Haag heeft gisteren bepaald dat de hon derd jaar oude kerk aan de Baronielaan de status van rijksmonument krijgt. Daarmee komt een einde aan de sloopplannen van de eige naars, Projectontwikkelaar Ouwehand uit Katwijk en de Stichting Woonzorg Nederland. Die wilden na de sloop appartementen bouwen op de plaats van de kerk. ANP DEN HAAG - De permanente snelheidscontrole op de A4 tussen Hoofddorp en Nieuw-Vennep werpt haar vruchten af. Na een week is het aantal overtreders teruggelopen van ruim 10 naar 5 procent. Dit zogenoemde trajectcontrolesysteem werkt al sedert mei 2002 op de Al3 bij Rotterdam Overschie. Daar rijdt minder dan 1 procent nog te hard. Het systeem werkt ook op de A12 tussen De Meern en Woerden. Het is verder voorzien op de N919 (bij Veenhuizen), de A2 (tussen Maarssen en Breukelen) en op de Zeelandbrug. ANP DEN HAAG - De archieven van de rechterlijke organisa ties in Nederland barsten uit hun voegen. Om aan dit pro bleem het hoofd te bieden is de Raad voor de Rechtspraak een grote opruimactie begonnen, waarbij tien kilometer archief moet worden teruggebracht tot twee kilometer. De rechterlijke organisaties kampen met gebrek aan de potruimte en achterstand in het opschonen van archie ven. De totale omvang van de archieven bedraagt 190 strekkende kilometer. Daarvan kan circa veertig kilome ter geschoond worden en overgebracht naar de rijksar chieven. ANP EINDHOVEN - Welke voorzieningen zijn er eigenlijk in de tippelzone aan de Achtseweg-Zuid in Eindhoven. En hoe gaat het er aan toe? Belangstellenden die dat willen weten zijn zondagmiddag welkom. De gemeente houdt er tussen 15.00 en 17.00 uur een open middag. Medewerkers van politie, gemeente en Leger des Heils zijn aanwezig om vragen te beantwoorden. Prostituees zijn niet van de partij, aldus gemeentewoordvoerster. Het gaat volgens haar alleen om de voorziening. ANP ..Rniike Bergsma - Hot referendum Nederland over de grondwet r de Europese Unie wordt ■raarscliijnlijlt half maart vol- •nd jaar gehouden. Die ver achting sprak I'vdA-Twee- .-Kamerlid Dubbelboer gisyte- ui uit. Dubbelboer is een van de drie in dieners (met GroenLinks en D66) van het initiatiefwetsvoor stel dat het referendum voorbe reidt. Mogelijk dat het referen dum in Nederland op dezelfde dag wordt gehouden als volks raadplegingen in Luxemburg en De laatste wijzigingen van het wetsvoorstel moeten nog wor den behandeld in de Eerste en Tweede Kamer, maar duidelijk is al wel dat een meerderheid er voorstander van is. Ook het ka binet steunt het idee. Een onaf hankelijke referendumcommis sie zal later de organisatie op zich nemen. De 25 EU-landen werden in juni tijdens een top in Brussel het eens over de tekst van de eerste grondwet voor de Europese Unie. De regeringslei ders van de EU-lidstaten onder tekenen de tekst op 29 oktober in Rome. Behalve Nederland hebben Frankrijk, Ierland, De nemarken en Luxemburg al be sloten de tekst aan de bevolking voor te leggen. Groot-Brittannië doet dat ook, maar pas in 2006. In Polen, Spanje, België en Tsje chië zal viij wel zeker een refe rendum worden gehouden. ANP nnr.lohn Hermse I0UTEN - Met het motto 'mee- oen. meer werk, minder regels' eeft het tweede kabinet-Bal- enende leugens verkocht. Dat ,j w. Dresscher, voorzitter van e Algemene Onderwijsbond Sob), gisteren in een rede ter ge- genheid van de opening van het schooljaar. De bond becijfer de dat door bezuinigingen de werkloosheid in het onderwijs jjjna tweemaal zo sterk is geste ren dan in andere sectoren. Het ministexie van Onderwijs haalt echter cijfers van uitke ringsorgaan UWV aan om aan te tonen dat de arbeidsmarkt in de sector er nog altijd goed uit ziet. Daaruit blijkt dat het aan tal nieuwe WW-uitkeringen in het onderwijs elk kwartaal drie maal zo laag is als het landelijk gemiddelde. In het eerste kwar taal van 2004 daalde het aantal nieuwe WW-uitkeringen vergele ken met eind 2003, terwijl dat in andere sectoren juist steeg. Ver der ligt het aantal uitkeringen met 1,26 procent driemaal zo laag als in de rest van de ar beidsmarkt. Wel erkent het ministerie dat het voor nieuwe leraren moei lijk is geworden werk te vinden. Een kwalijke zaak, waarschuwt Dresscher, want als door vergrij zing de vraag naar nieuwe leer krachten weer toeneemt, zijn ze hard nodig. „Maar de kans is groot dat de jongeren die nu niet in het onderwijs aan de slag kunnen, de sector de rug toeke ren", voorspelt Dresscher. „Want zij voelen zich belazerd door een overheid die hun ver leidt om eerst dit mooie vak uit te oefenen, maar ondertussen werkgelegenheid schrapt." Bijstand Beginnende leerkrachten wordt het extra moeilijk gemaakt door het afschaffen van de kortduren de werkloosheidsuitkering. Om dat die het door het slechte voor uitzicht op vast werk vaak van invalbaantjes moeten hebben, moeten zij nu eerder een beroep op de bijstand doen. Dresscher verwacht de komende jaren nog meer klappen in het onderwijs, omdat de bezuinigingen dan pas echt zullen zijn terug te vinden in de begrotingen van scholen. Minister Van der Hoeven van Onderwijs snijdt voor 100 mil joen in het onderwijs aan achter standsleerlingen, het onderwijs in allochtone levende talen is per 1 augustus afgeschaft en het beroeps- en volwassenenonder wijs verwacht ook grote klap pen, omdat het het monopolie op inburgeringscursussen ver liest. Dresscher bestempelt de minis ter en haar gevolg daarom als 'beunhazen in de Haagse Hofto ren', die meer werk beloven maar minder werk leveren. In het Onderwijsblad, een uitgave van de AOb, staat dat volgens het uitkeringsorgaan UWV be gin 2002 1588 ontslagen leer krachten aanspraak maakten op een WW-uitkering. Het eerste kwartaal van dit jaar waren dat er al ruim 6000. ANP AMSTERDAM - De Stichting Amsterdamse Vriendendiensten (SAV) gaat vanaf vandaag stu denten met psychische klachten elpen. foor deze studenten kan de stu dententijd een erg eenzame pe riode zijn. Door hen te koppelen aan een 'studiemaatje' wil de lichting voorkomen dat ze stop- lenmet hun studie. De vrijwilligers, zelf ook stu- ieni, moeten de studenten met gvchische problemen een jaar lang begeleiden. „Dat kan door samen te studeren, een broodje te eten in de mensa of een terras je te pakken", aldus directeur LHanekroot van de SAV. „De- e studenten, die vaak al onder ehandeling zijn, voelen zich in de grote stad moederziel al- een.'' Iet project is bedoeld voor stu- enten die dreigen vast te lopen diet hun studie. Het is een proef au zes maanden ANP 'oor eerst sinds 1968 in Nederland teur gevangen lAKKUM - Voor het eerst (inds 68 is in Nederland een (teur gevangen. De gebroeders )I. en T. van Malsen vingen de (is, terwijl zij op het IJsselmeer i op baars en snoek visten. plgens conservator K. van Eg- [ond van Nationaal Natuur- istorisch Museum Naturalis in Leiden is de vangst 'zeer bijzon der' De broers haalden de 83 intimeter lange steur dinsdag ij Makkum in hun netten naar loven. Zij namen de 3,5 kilo we ende vis mee naar huis en lie- on het beest een nacht in een )ak in de tuin staan. We hadden hem misschien wel unnen verkopen, maai' ja. In Ik geval konden we hem niet [ouden, want hij moet ook ten", aldus M. van Malsen. De roers lieten de steur daarom isteren weer vrij. Vervuiling en verbevissing zouden ertoe heb- ien geleid dat de steur in de vo- ige eeuw uit Nederland ver- ween. ANP (Advertentie) P,L 0ABy ROOK N/VIR KNOPtOOk ZWEER files wordt de afstand tussen wo nen en werken voor veel mensen steeds belangrijker. Zij zoeken daarom in de buurt een baan en de regionale krant is dan een uit stekende bron." GPD ROTTERDAM - CDA-senator Wolter Lemstra leidt namens het college van burgemeester en wethouders van Rotterdam het onderzoek naar de aan de nood lijdende RDM-bedrijven ver strekte garanties. Lemstra on derzoekt vooral de bestuurlijke aspecten, zoals de informatie voorziening tussen college en ge meenteraad en het mandaat dat de inmiddels weggestuurde di recteur Willem Scholten van het Havenbedrijf Rotterdam had. Het onderzoek van Lemstra komt bovenop het onderzoek dat door accountantsbureau Pri- ceWaterhouseCoopers wordt uit gevoerd in opdracht van de raad van bestuur van het Havenbe drijf. Beide speurtochten moe ten duidelijkheid verschaffen hoe oud-havendirecteur Schol ten de afgelopen twee jaar voor een bedrag van honderd miljoen euro garanties kon verlenen aan RDM-eigenaar Joep van den Nieuwenhuyzen. Ook wordt on derzocht voor welk bedrag de Duitse Commerzbank en de Brit se bank Barclays aanspraak ma ken op de garanties. Tevens moet duidelijk worden wat de door Van den Nieuwenhuyzen aan het Havenbedrijf geboden 'zekerstellingen' waard zijn. Lemstra (69) is lid van de Eerste Kamer en hoogleraar aan de Universiteit van Twente. Hij was van 1974 tot 1981 gemeente secretaris in Amsterdam en daarna tot 1991 de hoogste amb tenaar bij drie ministeries. Tot 1998 was hij burgemeester van Hengelo. Recentelijk was hij waarnemend burgemeester van Leiden. Lemstra streeft ernaar zijn be vindingen binnen enkele weken te presenteren. De gemeente raad van Rotterdam wil het liefst al over drie weken op ba sis van alle bevindingen een de bat over de affaire voeren. GPD door Eric de Bie DEN HAAG - Werkzoekenden neuzen vooral in regionale kran ten om een nieuwe baan te vin den. Bij hun zoektocht gebrui ken ze deze dagbladen meer dan landelijke kranten en zogeheten carrièresites op internet. Dat blijkt uit de eerste resultaten van het Nationaal Onderzoek

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3