Maatschappelijk werk overbelast Letselschade? Prijsdoorbraak! Politiek laakt blunders rond De Tijman Dienders 25 jaar op de fiets -v M- 'Nu nog Klaas, morgen Laura' 1EO J'Oplm CZ geeft geld voor efficiënter ziekenhuis UW krijgt steeds meer hulpvragen die vroeger elders werden behandeld ejaarde vrouw luis beroofd inunr. nazomer festival.nl MIKV docenten irj CaX r tr ene zonnebril op sterkte €45,* Gewonden bij botsing auto en trein Bestuursdwang voor bouwoverlast Babijn naar Gemeentebelangen 4 PALS GROEP zeeuwse almanak Bunkers 5:0113-315649 tonzc.nl tredactie pzc.nl iS31,4460 AA Goes rientie-exploitatie: ,j.en Midden-Zeeland: 0113-315520; ts-Vlaanderen: 0114-372770; ,a|: 020-4562500. kinderdag 9 september 2004 nrConnv van Gremberghe RNEUZEN - Het Algemeen alschappelijk Werk in uws-Vlaanderen wordt over- pt met hulpvragen die voor- n werden afgehandeld door ere instellingen. Met name Centrum voor Werk en Inko- en de instelling voor psy- -sociale hulpverlening Emer- irijzen mensen met proble- n steeds vaker door naar het at beleid wordt ondersteund jor de gemeenten en die zullen [zo stelt directeur R. Oldenziel het AMW - 'op zeker mo- ...t moeten beseffen dat hun Eleid een financiële vertaling «et krijgen'. ondernemingsraad (OR) van AMW trok kortgeleden bij stuur en directie van het flV aan de bel. Gewaar- iuwd werd voor de toename hulp-en zorgvragen en een iredige toename van de jkdruk voor de maatschappe- werkers van de stichting. OR vreesde voorts voor een ïame van wachttijden en jchtlijsten. Jgens Van Oldenziel heeft de K terecht enkele zaken aange- ierd. „Het AMW wordt als ba- szorgorganisatie in toenemen- :e opgezadeld met hulp- warmee mensen vroeger ers terecht konden. Als het mensen niet helpt om for- ilieren in te vullen, mensen et meer begeleidt, dan komen vanzelf bij ons terecht. Vaak lathet dan ook om mensen die woon niet weten hoe ze de pa rassen in moeten vullen of in d enkel geval om mensen die niet kunnen lezen. Aan OES - Een bejaarde mevrouw I Goes is dinsdagmiddag geld landig gemaakt door middel Ui een smoesje. i meisje of jonge vrouw wist het slachtoffer thuis enkele ouderden euro's los te krijgen. Goese zag haar geld nooit «r terug. (Advertentie) 30QUS t/m 12 óept 2004 iel 0900 33 000 33 alhart Abdij Middelburg (Advertentie) vanavond vanaf 17.30 uur Brasseriemenul Poolse rode bietensoep en Cypriotische gevulde paprika of Slowaakse kip en kwark pannenkoeken 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 01 18-886 866 tentoonstellingen op binnenplein •un de wanden Roosevelts en Zeeland uil collectie Roosevelt Study Center bekijk ook onze website ^H^ukkeriimiddelburiï.nl de Winkel dit soort problemen gaat het CWI voorbij, ook al omdat de ge meenten bepaald hebben dat het CWI zich niet met dit soort kwesties moet bezighouden. Je ziet deze ontwikkeling op een veel breder vlak. Emergis neemt bijvoorbeeld alleen nog echt psy- ciatrische gevallen in behande ling. Mensen met psycho-sociale of huwelijksproblemen vallen daar buiten de boot en die ko men bij het AMW aan", legt Ol denziel uit. Ook voormalige cliënten van de Sociaal Pedagogische Dienst (nu MEE) vallen buiten de hulp verleningsboot. MEE heeft en kel nog mensen met een laag IQ in de begeleidingstrajecten, een deel van de vroegere cliëntèle is terechtgekomen bij het AMW. „Het gevolg hiervan is dat men sen met een laag ontwikkelings niveau, die altijd gewerkt heb ben bij bijvoorbeeld een werk voorzieningschap nu bij ons te rechtkomen met vragen over pensioen, pre-vut en energiecon tracten. Vragen die vroeger bij de begeleidende diensten kon den worden neergelegd, in het verleden heeft het AMW wel middelen gekregen om dit soort hulpverlening te bekostigen, maar de subsidiegrondslag waarmee het AMW werkt is in middels drie jaar oud. Oldenziel vindt dan ook dat de Zeeuws- Vlaamse gemeenten bij de eerst volgende herziening van de sub sidie rekening moeten houden met een verhoging die in lijn ligt met het toegenomen aantal hulp vragen. Gebeurt dit niet, dan vreest de AMW-directeur dat de wachttij den en -lijsten groeien. „Voorop zal echter blijven staan dat acu te hulpverlening altijd moet kun nen worden geboden." Complex Naast een toename van de hulp vragen kampt het AMW met een ander probleem. Vaak is de hulp verlening aan mensen zo com plex, dat de afhandeling van dossiers maanden, soms zelf ja ren vergt. De uitstroom van mr.* at a c- -• De deelnemers aan de Omloop Zeeuws-Vlaanderen komen niet meer alleen uit de marechaussee of het politiekorps. door Harold de Puysseleijr TERNEUZEN - Het begon ooit als een geintje. Twaalf fietsgekke dienders van de Koninklijke Marechaussee in Zeeuws-Vlaanderen, die een toertocht van honderd kilometer door de streek maakten. Gisteren vierde deze Omloop Zeeuws-Vlaanderen zijn zilveren jubi leum. Tijdens die vijfentwintigste editie meldden zich niet minder dan 150 cou reurs aan de start. En lang niet meer al leen van de marechaussee zelf. Al jaren lang rijden ook andere geüniformeerden zoals politiemensen en de douane, mede werkers van de gemeente, de belasting dienst en van Defensie mee in de Omloop Zeeuws-Vlaanderen. „We proberen in blokvorm te rijden, want anders krijg je te veel verspreid rijdende groepjes", al dus commandant Peter Coppens van de Zeeuws-Vlaamse marechaussseebrigade gisterochtend voor het vertrek van de tocht. Die voerde de deelnemers in een toch nog pittig tempo van zo'n 27 kilome ter per uur door de polders van West-Zeeuws-Vlaanderen en via Philip pine weer terug naar het startpunt: de ka zerne van de marechaussee aan de Swee- linckhof in Terneuzen. Belgen Bijzonder element aan de fietstocht is ook de deelname van een groep Belgische politieagenten, zowel van lokale korpsen als de federale politie. Om die reden was organisator Frans Driessens van de mare- door Harold de Puysseleijr en Conny van Gremberghe TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen moet maatregelen ne men om 'blunders' zoals rond de vestiging van een daklozenop- vang in zorgkantoor De Tijman in de toekomst te voorkomen. Dat is de mening van de WD-fractie in de gemeente raad. De gemeente had over het hoofd gezien dat het bestemmingsplan niet toestaat dat een dergelijk opvangcentrum in De Tijman komt. Ze verkeerde in de veron derstelling dat de bestemming die op het pand rust het juist wel toestond om het centrum daar in onder te brengen. „Met name de stelligheid waar mee u beweerde dat er 'geen sprake is van een bestemmings planwijziging' heeft ons in hoge mate verbijsterd", aldus fractie voorzitter W. Broekhuysen. „Het kan en mag toch niet zo zijn dat de gemeenteraad moet twijfelen aan de juistheid van de beantwoording van zuiver technische en eenvoudige vra gen." De WD is er niettemin ver heugd over, dat het college van burgemeester en wethouders de politieke moed heeft getoond de vestiging van de daklozenop- vang in De Tijman nu af te bla zen. Ook andere fracties zijn ver baasd over de gang van zaken. 'Kennis van bestemmingsplan nen moet tot de algemene ken nis van de betrokken ambtena ren horen', aldus C. van Burg (SGP) in reactie op de medede ling door het college. „Wij vra gen ons nu wel af hoe we hier mee verder moeten gaan." Verwondering Ook de fractie van de Christen- Unie eist opheldering. „Ik spreek hier heel veel verwonde ring over uit en dan druk ik mij nog zachtjes uit", zei D. Oggel er dinsdagavond in de vergade ring van de commissie samenle ving over. „Het is triest dat een van de ster ke kanten van dit overigens goed doortimmerde plan juist de achilleshiel bleek te zijn, maar daarmee zijn de proble men verre van opgelost", vindt P. Clijsen (GroenLinks). „En dat zou eenieder zich moeten aantrekken. Het zal je broer, kind of ouder maar wezen die dan nergens een beroep meer op kan doen." AMV Het Algemeen Maatschappelijk Werk wil al haar diensten weer concentreren in dienstencen trum De Tijman. Op dit moment is de balie en het kantoor van het AMW wel gehuisvest in het dienstengebouw, maar bivakke ren de administratie en de staf in het Schuttershofgebouw. De instelling had erop gehoopt dat ze na de verkoop van De Tijman aan woningcorporatie Clavis volledig in het pand zou kunnen worden ondergebracht, maar toen bleek dat de gemeente Ter- neuzen en Clavis de opvang voor daklozen in De Tijman wil de onderbrengen. Advertentie (Advertentie) Transseksualiteit in Na de diagnose, 22.25 uur necf1 horen zien geloven Definitieve ontharing, m.b.v. I.P.L.(flitslicht) Nu ook bij blond en grijs haar! Bovenlip kin 75,00 liezen oksels onderbenen 300,00 Met mogelijkheid tot gespreide betaling, v.a. 50,00 p.m. *Prijzen per behandeling GRATIS "OPKNAPBON" T.W.V. 20,00 BIJ UW EERSTE BEHANDELING IN SEPTEMBER. Andere behandelingsprijzen op aanvraag, bijvoorbeeld bij Uw GRATIS en vrijblijvend intakegesprek. abb rib Kloetinge, 0113-222704 Of kijk voor meer informatie op www.dopknapperie.nl vanaf gratis^"^ bij aankoop van een complete bril! FOCUS OPTIEK b.v. NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 0118-625310 cliënten loopt daardoor niet zo als het AMW zou wensen. Wer den vroeger jaarlijks z'n 500 dos siers op het eind van het jaar overgeheveld naar het volgende. In 2003 ging het in Zeeuws- Vlaanderen al om 857 dossiers, dit jaar om 1036. Ook wordt het bureau Schuldhulpverlening van het AMW geconfronteerd met steeds meer klanten met for se financiële problemen. Met na me in de gemeente Hulst is de stijging - met 56 procent - on rustbarend. SAS VAN GENT - Bij een botsing tussen een personen auto en een goederentrein in Sas van Gent zijn gistermid dag rond kwart voor vier twee mensen gewond geraakt. Een 75-jarige automobilist uit Assenede (B) had de goede rentrein niet opgemerkt, toen hij de niet-beveiligde over gang aan de Sint Albertstraat overstak. De trein raakte de auto van de zijkant en sleurde hem vervolgens mee. De bestuurder kwam klem te zitten en raakte zwaargewond. Brandweerlieden uit Sas van Gent en Axel hadden de Belg na ongeveer een uur bevrijd. Zijn inzittende, een 66-jarige plaatsgenoot, liep verwondingen op aan zijn ge zicht. Beiden zijn naar het ziekenhuis in Terneuzen ver voerd. TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen dreigt de bou wer van een appartementencomplex op de hoek Grenulaan/Jozina laan met bestuursdwang als de bouw materialen op het trottoir niet snel worden opgeruimd. In antwoord op vragen van raadslid P. Clijsen schrijft het college dat de bouwer in het verleden al meerdere keren is aangesproken op de overlast voor de omgeving. Aan het bouwproject wordt al jaren gewerkt en al die tijd blokke ren bouwhekken en bouwmaterialen het trottoir op de Grenulaan. Bij de laatste afspraak is volgens B en W toe gezegd dat de bouwmaterialen, inclusief een bouwkraan, per 1 augustus van de openbare weg zouden zijn verwij derd. Die afspraak is de bouwer niet nagekomen. De ge meente heeft nu een brief geschreven, waarin wordt ge dreigd met bestuursdwang als de bouwer niet alsnog snel de spullen van de stoep haalt. SLUIS - Voormalig LPF-lijsttrekker F. Babijn uit Oost burg is overgestapt naar Gemeentebelangen, een onder deel van de raadspartij WD/Gemeentebelangen in de ge meente Sluis. Babijn keerde de LPF vorige week de rug toe, na de landelijke perikelen tussen de Tweede Kamerle den en het bestuur van de partij. „Een eerdere vrijage tus sen Gemeentebelangen en Babijn liep op niets uit, maar nu is toch overeenstemming bereikt over zijn lidmaat schap. Het is wel zaak dat hij gestructureerd naar buiten treedt, want soms is hij overactief. Daarom zijn afspraken ge maakt over zijn werkwijze binnen de partij. Het is zaak om de goede elementen uit zijn werk naar voren te ha len", aldus fractievoorzitter F. Maenhout van WD/Gemeentebelangen. Babijn was maandag bij het pre sidium van Sluis op bezoek. Doel van dat gesprek was om zijn onophoudende vragenstroom over uiteenlopende on derwerpen, die hij het afgelopen jaar op de gemeente af vuurde, voortaan beter in goede banen te leiden. foto Peter Nicolai chaussee aanvankelijk van plan het par cours van de jubileumrit ook een stukje door België te laten lopen. „Uiteindelijk heb ik dat maar geschrapt, want je moet er vergunningen voor aanvragen bij de gemeenten en daar ben je zo driekwart jaar mee kwijt." Ondanks het fraaie nazomerweer was de rit voor sommigen toch nog een hele kluif, vertelde Driessens na afloop. „Het was een beetje winderig, zeker on- derlangs de zeedijk. En daardoor hadden sommigen het toch behoorlijk zwaar." Nu dit niet doorgaat, hoopt het AMW dat de concentratie van haar diensten binnenkort wel kan worden doorgevoerd. Een andere optie wordt achter de hand gehouden; het volledig maatschappelijk werk onder brengen in het pand van de Ka mer van Koophandel. door Emile Calon GOES - Zorgverzekeraar CZ geeft geld aan het Oosterschelde- ziekenhuis en Ziekenhuis Wal cheren zodat ze de operatieka mers doelmatiger kunnen benut ten. Patiënten van de Goese en Vlissingse instellingen worden dan sneller en beter geholpen, verwacht de verzekeraar. De regeling geldt alleen voor zie kenhuizen waarvan de meeste patiënten bij CZ zijn verzekerd. De Honte in Terneuzen komt niet in aanmerking. Het meren deel van de patiënten van dit zie kenhuis betaalt immers premies aan concurrent OZ. De Midden-Zeeuwse ziekenhui zen krijgen geld van CZ als ze hun operatiekamers laten door lichten door de Plexus Medical Group uit Amsterdam. Uit erva ringen van dit bureau blijkt dat met het verbeteren van OK's veel winst is te boeken. N. Klay van Plexus geeft aan dat er zeer grote verschillen zijn tussen de operatiekamers. Een vergelijkend onderzoek leerde hem dat in het ene ziekenhuis vijftig minuten snijtijd nodig was voor een heupoperatie, ter wijl artsen in een ander zieken huis dubbel zoveel tijd nodig hadden. Ook de personeelsbezet ting voor een operatie verschilt per ziekenhuis. Hij stipt aan dat de ene OK ook veel beter is in het plannen dan de andere. Bij de een houden ze ook veel beter rekening met calamiteiten dan bij de ander. „Er kan dus veel geleerd worden van eikaars werkwijze." Ziekenhuizen die niets doen met de adviezen om hun OK's effi ciënter te laten draaien, moeten het geld terugstorten in de kas van CZ. Ziekenhuizen die al effi ciënter werken met hun opera tiekamercomplex kunnen op kosten van CZ hun eerste-hulp- post laten doorlichten op doel matigheid. De resultaten moe ten binnen een jaar merkbaar zijn. Directeur J. Gij zen van zorgver zekeraar OZ is op de hoogte van het plan van de concurrent. Zelf vindt hij het niet nodig een soortgelijke actie op te zetten voor het Terneuzense zieken huis, omdat De Honte nauwe lijks tot geen wachtlijsten kent. „Wij proberen op andere manie ren de kwaliteit van de zorg in Terneuzen te verbeteren." (Advertentie) Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl Een fotograaf van deze cou rant belde deze week met een verslaggever, omdat hij zo juist een nieuwswaardig kiek je had gemaakt. Twee bunkers bij Breskens werden gesloopt. Benieuwd naar de exacte locatie van de bunkers vroeg de verslagge ver aan de fotograaf of hij wist 'van wie die bunkers ei genlijk waren'. Het antwoord was bloedserieus: „Van de Duitsers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39