Meer inspraak bij handelspark PZC PZC Bezopen hoef ik niet na te denken *tt Team Klimopschool bekwaamt zich in omgaan met autisme Bouw regiokantoor Delta NV start volgende maand Bewoners laken trage hulpactie na ongeval met vrachtwagen .13 Gemeente tracht vertrouwen omwonenden terug te winnen Bluesfestival MODESHOW 14 september Eszeth Mode www nazomer te6tival.nl Oesterkotter boven water gehaald Geen nieuwe gokhal Terneuzen Onderhoud bij Total donderdag 9 september 2004 fjnnr Marcel Modde ZIERIKZEE - De verdere plan nen rond de aanleg van het han delspark in Zierikzee worden in nauw overleg met de omwonen den uitgwerkt. De gemeente Schouwcn-Duiveland hoopt daarmee de bezwaren en het wantrouwen weg te nemen en vertraging te voorkomen, zegt wethouder A. Croné (WD). De bewoners van de Julia- nastraat en de Platteweg voelen niets voor de komst van het zoge heten business pare (vijftien hec tare groot) voor hun deur. Niet alleen is de afstand tussen de ge plande kantoortorens en de wo ningen in hun beleving veel te dein, ook de ingetekende ont- iluitingsweg zal het woongenot aanzienlijk verminderen, lieten zij de gemeente eerder dit jaar agenda STREEKACTIVITEITEN 20.00 uur toegang gratis locatie: Hotel de Nieuwe Doelen uitsluitend na reservering Loskade 9, Middelburg 0118-623246 eszeth@zeelandnet.nl www.eszethmode.nl redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax: 0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans Ali Pankow Esme Soesman Melita Lanting Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: ,0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur al weten. Tevens zijn de omwo nenden boos dat ze vooraf niet zijn geïnformeerd over de plan nen. De gemeente is er alles aan gele gen dit algehele gevoel van wan trouwen en onvrede weg te ne men, aldus Croné. De bewoners- groep zal worden betrokken bij de verdere voortgang van het in dustrieterrein aan de Straal- weg, de 'herontwikkeling' van het CZAV-terrein en de opzet van het nieuwe handelspark. Be sloten is dat in dat laatste geval in de ontwerpfase wordt geke ken naar mogelijke alternatieve uitwerkingen. Speciale aan dacht wordt in dat verband be steed aan de inrichting van het nieuwe stedelijke knooppunt en de specifieke rol van de Julia- nastraat. Locatiekeuze De locatiekeuze en functie van het handelspark op zich staan niet ter discussie, benadrukt het college in een kadernotitie aan de gemeenteraad. Sommige raadsfracties hebben bedenkingen bij het beeldbepa lend zicht op de stad, dat straks in die hoek ingrijpend veran dert. Ook zien ze inhoudelijk een overlapping met het bedrij venterrein aan de Boerenweg, waardoor de vrees bestaat dat Zierikzee haar hand mogelijk overspeelt. Dit in verband met de toch al niet zo grote belang stelling voor bedrijfsvestiging in het Schouwse. Volgens de wethouder liggen er nog geen concrete verzoeken voor aankoop van een stuk grond op het handelspark. De belangstelling die tot dusver is getoond, was vooral informa tief, weerspreekt Croné optimis tischer boodschappen van zijn voorganger en partijgenoot G. van de Velde-de Wilde. Het handelseiland moet een voorname uitstraling krijgen, is de bedoeling. Daarmee beoogt de gemeente de zuidoostelijke toegang van Zierikzee een chi quer aanzicht te geven. De be staande activiteiten rond 't Sas en het CZAV-terrein zijn vol gens het college de afgelopen ja ren dusdanig verminderd en ook voor wat de bebouwing betreft verouderd, dat er niet (meer) van een representatieve entree kan worden gesproken. „Grote goederengerichte be- drijfsactivteiten zullen op ter mijn verdwijnen en in de visie van de gemeente plaatsmaken voor een mix van wonen, klein schalig werken (dienstverlening en ambacht) en recreëren." Het streven is het terrein over twee jaar bouwrijp te hebben. Vervolgens wordt de uitgifte, naar gelang de behoefte in drie fases geknipt, aldus de wethou der. RENESSE - Strandpaviljoen De Branding organiseert zon dag een bluesfestival. Op het programma staan optredens van One bourbon one beer. Bad luck. The Kings of Cool en de branding blues band. het festi val begint op 15.00 uur op het strand bij de Branding, Ramp- fegin Renesse ZIERIKZEE - Stadscentrum, 11.00 uur, 12,30 uur en 14.00 uur: Optreden Hang's Maskentheater, Festival Muziek llonumentaal; Yieuwe Kerk, 22.00 uur: Nacht van de Romantiek met muziek, zang en power- xiintpresentatie. bij nader inzien Jn het artikel over de bestuurscrisis bij de kinderopvang op Schouwen-Duive- land is verzuimd te vermelden dat H. Mi- zée spreekt namens de oudercommis- aie, ondernemingsraad en het manage mentteam. (Advertentie) De Vlissingse dakloze Piet toont zijn slaapplaats, door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Kijk, hier lig ik elke nacht", zegt Piet, een dakloze uit Vlis- singen, „ook toen ik in elkaar werd ge slagen." Hij wijst naar een slaapzak in de bosjes bij de Scheldemuur. Het is er een rotzooitje, overal liggen lege blikjes bier. wc-papier en het stinkt. Een eind je verderop liggen nog meer dekens. „We slapen hier de laatste tijd met zijn „Mensen die dit zien, zeggen dat ze hun hond hier niet willen uitlaten, zo vies is het. Ik ben er ook niet blij mee, maar wat moet ik?" Piet (55) denkt terug aan eind juni, toen hij op zijn vaste slaapplek in elkaar werd geslagen door een 36-jarige inwo ner van Vlissingen. Hij werd geschopt en verloor het bewustzijn. Deze week legde de Middelburgse politierechter de Vlissinger, die een veelpleger is en een strafblad heeft met geweldsdelicten, een gevangenisstraf op van vier maan den. „Hij wist dat ik hier altijd slaap en dat ik vaak geld op zak heb. We kennen el kaar." De dader, zegt Piet, heeft zelf ook geen vast woonadres. „Hij scharrelt wat om ons heen. Mensen die het moei lijk hebben in dit leven, moeten elkaar juist helpen. Maar je ziet het: het tegen deel gebeurt", zegt Piet. Die nacht in juni sprongen vier maten van Piet op de aanvaller. „Gelukkig heb ik vrienden. Maar de hele maatschappij verhardt, iedereen wordt agressiever. Dus misschien de straat ook wel. Laatst was ik ineens een slaapzak kwijt. Er wordt overal gestolen, ook op straat." Piet is alcoholist en leeft al meer dan twee jaar op straat. „Als ik bezopen ben, kan ik hier liggen zonder na te den ken over mijn leven." Benauwd Hij gaat af en toe naar het Witte Huis om iets te eten en om zich te wassen. Maar in de nachtopvang van het Witte Huis (een dak- en thuislozenopvang in Vlissingen) wil hij niet slapen omdat hij 'daar geen adem krijgt'. „Dat is te be nauwd. Er slapen te veel mensen te dicht op elkaar." Hij kiest dan maar voor een leven op straat. „Maar de laatste tijd gaat het slechter dan ooit met me. Ik eet al tien dagen niets meer. De dokter zegt dat ik suikerziekte heb en ik heb steeds vaker epileptische aanvallen. Er moet nu wel iets gebeuren." Hij leeft op bier, zegt hij. „Ik begin de dag met bier en eindig ermee. Ik koop vijf pakjes shag per week en de rest van mijn geld geef ik uit aan blikjes bier." De Vlissinger groeide op in de Prinsen straat, vlakbij de plaats waar hij nu op straat leeft. „Ik hang wat rond bij mijn ouderlijk huis. Toen mijn moeder naar Der Boede ging, is het met mij fout ge gaan. Ik had niet op straat hoeven te ko men, maar familieleden hadden ineens het huis leeggehaald en ik kon er niet meer in. Dat was vijf jaar geleden. Ik heb nog wel alleen in een woninkje ge woond, maar daar kreeg ik ruzie met de buren. Ik ben toen maar vertrokken, wil de niemand tot last zijn." Wat hij dan wil? Een kamertje en een overdekt plekje voor zichzelf. Het Witte Huis biedt naast de nacht- en dagop vang nog een woonvorm, waar dertig personen kunnen leven. „Maar daar wil ik niet wonen. Dat is veel te duTir. leder- foto Lex de Meester een mag weten dat ik elke maand heel wat geld krijg. (Piet heeft tot zijn vijftig ste gewerkt, red.) Om in het Witte Huis op kamers te wonen, moet ik 1100 euro afstaan. Ik hou dan 200 euro over waar ik iets mee kan doen. Daarmee kan ik toch geen nieuw leven opbouwen?" Richard Wolf, directeur van het Witte Huis, merkt op dat er een inkomensaf hankelijke eigen bijdrage wordt ge vraagd van de bewoners van het Witte Huis. „Voor Piet houdt dat in dat hij veel geld moet afstaan. Maar de regels zijn er voor de mensen. Wij willen met Piet praten over een gunstiger regeling voor een bepaalde periode." Vangnet Het Witte Huis wil soepel omgaan met daklozen als Piet. „Het gaat sinds die vechtpartij bergafwaarts met hem. Hij zegt telkens dat alles tegenzit. We zijn een vangnet en willen dat ook echt zijn." Piet zucht. Hij vindt eigenlijk ook dat hij zijn leven moet veranderen, maar hij weet niet hoe. „Ik moet begin nen met afkicken. Maar dan wel met af en toe een potje bier erbij." Hij wil ook binnen slapen, 'want daar is het veili ger' maar hij wil er niet te veel voor be talen. „Ik weet het", zegt hij. „Maar ei genlijk ook weer niet." door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Klimop- school in Middelburg heeft zich verder bekwaamd in de begelei ding van kinderen met autisme. Twaalf personeelsleden hebben daarvoor een post-hbo-oplei- ding gevolgd. Als afronding ont vingen zij gisteren hun getuig schrift. De Klimopschool is een school voor zeer moeilijk lerende kinde ren tussen de vier en twintig jaar. Naast hun verstandelijke beperkingen hebben sommige leerlingen een bijkomende han dicap. zoals autisme. Momen teel zijn er ongeveer veertig kin deren met autisme. Dertig van hen zijn verdeeld over drie spe ciaal samengestelde groepen, de zogeheten autigroepen. Omdat autisme een complexe handicap is, hebben twaalf leer krachten, onderwijsassistenten en de logopediste van de Klim opschool de eenjarige opleiding autisme gevolgd bij de Fontys Hogeschool. „We hadden al wat losse kennis", zegt teamleider C. de Klerk. „Nu is alles mooi op een rij gezet." Al tijdens de opleiding hebben de cursisten een groot aantal verbeteringen kunnen doorvoe ren op de Klimopschool. „We werken bijvoorbeeld met dag schema's voor elke leerling", zegt De Klerk. „Die hebben we nu aangepast aan het individue le kind. Soms werken we met pictogrammen, de andere keer met foto's of concrete voorwer pen. Ook het zelfstandig werken is nu helemaal aangepast aan het niveau van elk kind." De veranderingen die tot stand zijn gekomen, zijn behoorlijk in grijpend. De Klerk: „Je merkt heel duidelijke verschillen. Het onderwijs is nu veel meer toege spitst op ieder individueel kind." De Klimopschool heeft ook een centrumfunctie voor au tisme in Zeeland. Dat betekent dat zij ten dienste staat van ba sisscholen en ouders die vragen op dat terrein hebben. De nieuw verworven kennis is daardoor ook beschikbaar voor de rest van de provincie. (Advertentie) li „us t/m is sept "O* bel 0900 33 00c 33 festivalhart Abdij Middelburg GESPREK Mariecke van der linden over Sweetheart Come do 9 sept 19u30 kloostergangen gratis door Melita Lantinq ZIERIKZEE - Delta NV begint in oktober met de nieuwbouw van het regiokantoor in Bruinis- se. De nieuwbouw maakt onder deel uit van de reorganisatie bij Delta NV. Daarbij hoort ook de sluiting van het kantoor in Zie rikzee. Enkele tientallen mede werkers van dit kantoor werken daarom vanaf maandag in Goes. Het nieuwe regiokantoor komt op het industrieterrein bij Brui- nisse en biedt plaats aan 35 men sen. „Het is een kantoor met een klein magazijn", legt woordvoer der M. van Zuilen uit. „Er komt een aantal werkplekken voor diensten die ter plaatse worden uitgevoerd en verder is er ruim te voor vergaderingen en bijeen komsten en dergelijke. Het gro te magazijn zit in Goes." De meeste mensen die onder dit re giokantoor vallen, zijn monteur. Zij zijn meestal onderweg met de auto. Delta NV hoopt dat het gebouw eind dit jaar of begin volgend jaar gereed is. Het pand in Zierikzee staat in middels in de verkoop. „We zijn in onderhandeling met een po tentiële koper", zegt Van Zui len. Mocht het pand in Zierikzee eer der moeten worden ontruimd dan de nieuwbouw klaar is, zal het bedrijf op zoek gaan naar tij delijke huisvesting op het ei land. Delta NV heeft gekozen voor nieuwbouw in Bruinisse omdat dit centraal ligt binnen het ge bied waarin de monteurs wer ken. Vanuit Bruinisse wordt zowel Schouwen-Duiveland als Goe- ree-Overflakkee bediend. YERSEKE - De in de nacht van maandag op dinsdag in de Yersekse Julianahaven gezonken oesterkotter Yerseke 29 is gistermiddag rond half zes boven water gehaald. Een bok van het Hansweertse aannemingsbedrijf Van der Straaten, de Delta, moest eraan te pas komen. Een poging om het zesendertig meter lange schip dinsdagavond te lichten, was nog mislukt. Water uit de kotter pompen en tegelijkertijd lucht erin pompen bleek niet genoeg. Trek kracht was nodig in de vorm van de bok van Van der Straaten die in allerijl van een karwei bij de Total raffina derij in Vlissingen-Oost is gehaald. De Yerseke 29, eigen dom van de firma Prins en Dingemanse, lekte beperkt olie. Met oliebooms is de olie rond het schip opgevangen en olie is uit het water gehaald met tankwagens van Mar tens uit 's-Heerenhoek. Wat er met de kotter gaat gebeu ren, is nog onbekend. Een verzekeringsexpert verklaarde dat eerst wordt bekeken hoe het schip ervoor staat, waar na offertes aan scheepswerven worden gevraagd. De Yer seke 29, gebouwd in 1978 en in 1992 van een nieuwe mo tor voorzien, had net een onderhoudsbeurt achter de rug. Het schip is waarschijnlijk gezonken, omdat het aan de achterzijde droog was gezet om een tros uit de schroef te halen, bij laag water iets voorover is gaan hellen en bij hoog water is volgelopen. TERNEUZEN - Het is zo goed als uitgesloten dat er een speelautomatenhal komt in het voormalig havenschaps kantoor in Terneuzen. Dit stelt burgemeester J. Lonink van Terneuzen. Het dagelijks bestuur van Terneuzen wil wel meedenken en meewerken aan een herinrichtingsplan voor het Vlaanderencomplex in Sas van Gent, maar werpt tegen een eventuele verplaatsing van de automaten hal uit De Vlaanderen naar elders op voorhand nadrukke lijk een blokkade op. „In het raadsprogramma voor deze zittingsperiode is opgenomen dat alleen de twee bestaan de automatenhallen mogen blijven. Worden die gesloten, dan komen er geen nieuwe bij. Pas als de raadfracties dit standpunt willen herroepen, kan een andere beleid inzet van gesprek zijn, maar dat is op dit moment niet aan de orde", aldus Lonink. NIEUWDORP - De Total Raffinaderij in Vlissingen-Oost neemt de komende weken een groot deel van de fabrieks- installaties uit bedrijf voor de tweejaarlijkse onderhouds- en schoonmaakwerkzaamheden. Dat kan voor omwonenden in de verre omtrek hinder met zich meebrengen. De werkzaamheden duren tot en met 13 oktober. Het bedrijf heeft inwoners van de omliggende dorpen Nieuwdorp, 's-Heerenhoek en Borssele via een huis-aan-huis schrijven geïnformeerd. Tijdens de onderhoudsstop, zo meldt Total, zal wellicht een toename merkbaar zijn van vrachtverkeer en woon-werk verkeer. Ook kan bij tijd en wijle sprake zijn van andere vormen van geluidsoverlast, bijvoorbeeld bij het uit bedrijf nemen en opnieuw opstarten van installa ties. Werkzaamheden die meer geluid produceren, worden zo veel mogelijk overdag uitgevoerd. Bij de vorige stop wer den een aantal grote projecten uitgevoerd. Dit keer gaat het in hoofdzaak om inspectie, onderhoud en schoon maak. door Ron Magnée MIDDELBURG - De bewoners van de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg vinden dat de hulp verlening na het ongeval met een tankwagen voor hun deur dinsdagavond traag op gang is gekomen. Na acht minuten arri veerde de eerste politiewagen bij de gekantelde vrachtwagen. En dat is veel te laat, oordelen de omwonenden. Rond kwart over acht op maan dagavond reed de vrachtwagen met hoge snelheid over de Poe- lendaelsingel. De combinatie vervoerde het brandbare bu- teen, ook wel butyl een ge naamd. Het gas uit de petroche mische industrie wordt onder meer gebimikt om oplosmidde len en synthetische rubbers te maken. In de scherpe bocht met de Nieuwe Vlissingseweg begon de topzware combinatie met de brandbare lading te hellen, pre cies op het stuk waar het asfalt schuin afloopt, en viel enkele meters verder om. De bewoners van de Nieuwe Vlissingseweg schrokken zich lam. „Ik hoorde ik ineens: baf. Eén harde knal, niet meer dan dat", verklaart C. Heeren. Pre cies tegenover haar woning kwam de gekantelde vrachtwa gen tussen de struiken terecht. „De chauffeur kwam er razend snel uit. Ik zei tegen mijn doch ter: 'Jij belt 112.' Ik zag de tank en wist meteen: daar zit rotzooi in. Ik heb zelf bij een bedrijf in Vlissingen-Oost gewerkt: dan raak je niet zo snel in paniek." Van slag Ook het echtpaar Den Hoedt, twee huizen verderop, schrok zich een bult. „Een harde klap. Je wist meteen dat het geen nor maal ongeluk was", vertelt de man van het stel. Hij belde on middellijk 112. Mevrouw Den Hoedt ontfermde zich ondertus sen over de 25-jarige chauffeur uit Dordrecht. „Hij was hele maal van slag. 'Het gaat wel', zei hij Maar het bloed droop van z'n gezicht. 'Zal ik even de verbanddoos halen?', vroeg ik nog. Hij is daarna met de buur man meegegaan om bij te ko men." Al snel liep het hele blok uit. Buurtbewoners aanschouwden opvallend kalm wat er voor hun deur was gebeurd. Enkele bewo ners namen foto's van de vracht wagen. De hulpdiensten lieten intussen lang op zich wachten, vertellen de bewoners in koor. „Ik vond het lang duren voordat de politie arriveerde, wel zo'n tien minuten. Daarna kwamen de ambulance en de brand weer", vertelt Heeren. 'Knullig', vindt Den Hoedt de hulpverle ning. „Eén politieman ging rus tig zijn auto parkeren, de ander kwam aanlopen en gaf de chauf feur kalm een hand", vertelt Den Hoedt. „Het duurde nog eens twintig minuten voordat al les op gang was gekomen", ver telt mevrouw Den Hoedt. Politiewoordvoerder A. Don be vestigt de lezing dat de bewo ners een kleine tien minuten hebben moeten wachten. Uit het logboek dat bij een dergelijke melding wordt bijgehouden, blijkt dat de eerste politiewagen na acht minuten ter plaatse was, overigens binnen de daar voor gestelde limieten. „Als ie mand belt, duurt het nu een maal een tijdje voordat een auto op pad is. Zeker als je daar staat lijkt het allemaal erg lang te du ren", vertelt Don. Bovendien wijst hij erop dat snel duidelijk was om welke stof het ging. „Om 20.26 uur wisten we dat het om buteen ging. En toen wer den meteen de benodigde hulp diensten ingeschakeld." Uit ade manalyse bleek overigens dat de 25-jarige chauffeur van de vrachtwagencombinatie niet te veel alcohol had gedronken. Rond de klok van negenen werd besloten om de bewoners van het blok te evacueren. Heeren nam haar kinderen mee naar haar ouders, die even verderop in Middelburg wonen. Bij de fa milie Den Hoedt was de conster natie groot. De kinderen, die tot dan toe lekker spartelden in bad, moesten meteen uit het wa ter. „Ik heb ze zonder af te dro gen hun kleren aan gedaan. En de hond moest ook mee, die was helemaal nerveus", vertelt Me vrouw Den Hoedt. Een dag na het ongeluk beseffen de omwonenden dat het veel er ger had kunnen aflopen. De be woners pleiten dan ook voor maatregelen om dergelijke onge lukken in de toekomst te voorko men.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35