zc voor efficiënter ziekenhuis Letselschade? De klokken staan op scherp Prijsdoorbraak! zonnebril op sterkte ÜÉfc f €45,- Ecoscope gaat nieuwe toekomst tegemoet Nu nog Klaas, morgen Laura' EO Bunkers irgverzekeraar biedt aan om operatiekamers te laten doorlichten nazomer e&tival.ril MIKV Idocenren Dorpsfilm over Oosterland in première Schade door ontbreken markering Toekan moet weg van dak hotel Gewonden bij botsing auto en trein Toch rotonde in Zonnemaire ^PALS GROEP j'O^ abb r fa erie zeeuwse almanak 0113-315649 pzc.nl js31,4460 AA Goes tentie-exploitatie: pen Midden-Zeeland: 0113-315520; ^-Vlaanderen: 0114-372770; „aal: 020-4562500. derdag 9 september 2004 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 vanaf gratis^"^ bij aankoop van een complete bril! FOCUS OPTIEK b.v. NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 0118-625310 editie Schouwen-Duiveland Calon g - Zorgverzekeraar CZ igeld aan het Oosterschelde- Hihuis en Ziekenhuis Wal en zodat ze de operatieka- sdoelmatiger kunnen benut- Patiënten van de Goese en sngse instellingen worden i«nelier en beter geholpen, de verzekeraar. iegeling geldt alleen voor zie- waarvan de meeste aten bij CZ zijn verzekerd. Honte in Terneuzen komt ju aanmerking. Het meren- [rande patiënten van dit zie- jjins betaalt immers premies jwncurrent OZ. ziekenhui- krijgen geld van CZ als ze laten door door de Plexus Medical Amsterdam. Uit erva- dit bureau blijkt dat riet verbeteren van OK's S winst is te boeken. „Tot keer de investering", al- Westerwoudt van CZ. IUM. Cu5t/mi2 6ept2004 icgco 33 ooo 33 «alhart Abdij Middelburg IZMICNOIZ smer 3sept21u30 Abdijplein Advertentie) i unavond vanaf 17.30 uur I Poolse rode bietensoep I cn Cypriotische gevulde I paprika'of Slowaakse kip F en kwark pannenkoeken I €12,30 of 10,00 I vegetarisch menu) I «en-eren: 0118-886 866 tentoonstellingen op binnenplein I eigen werk 1 f"i de wanden iRoosevelts I en Zeeland I -in collectie I Roosevelt Study Center 1 bekijk ook onze website Zo kent hij ziekenhuizen waar operatiesessies gemiddeld vijf tig minuten uitlopen, terwijl an dere instellingen nauwelijks uit loop hebben. Bij de een houden ze ook veel beter rekening met calamiteiten dan bij de ander. „Er kan dus veel geleerd wor den van eikaars werkwijze." Ziekenhuizen die niets doen met de adviezen om hun OK's effi ciënter te laten draaien, moeten het geld terugstorten in de kas van CZ. Ziekenhuizen die al effi ciënter werken met hun opera tiekamercomplex kunnen op kosten van CZ hun eerste-hulp- post laten doorlichten op doel matigheid. CZ heeft deze week ook zieken huizen in Brabant, Limburg en Gelderland het voorstel gedaan. Er hebben zich al drie ziekenhui zen gemeld. Voorzitter A. van Alphen van de Raad van Be stuur van het Oosterscheldezie- kenhuis bespreekt het voorstel van CZ volgende week met zijn staf. Op voorhand noemt hij het 'lovenswaardig'. Wel merkte hij op dat de Goese OK's door recen te maatregelen al zeer efficiënt werken, zodat hij niet weet of er nog wel verbeteringen mogelijk zijn. Zijn collega G. Bogaerts van Ziekenhuis Walcheren was gisteren niet bereikbaar voor commentaar. Westerwoudt verwacht dat alle geselecteerde ziekenhuizen in zullen gaan op het voorstel. „Vooral omdat ze in de toe komst hoe dan ook efficiënter moeten werken." Directeur J. Gijzen van zorgver zekeraar OZ is op de hoogte van het plan van de concurrent. Zelf vindt hij het niet nodig een soortgelijke actie op te zetten voor het Terneuzense zieken huis, omdat De Honte nauwe lijks tot geen wachtlijsten kent. „Wij proberen op andere manie ren de kwaliteit van de zorg in Terneuzen te verbeteren." Als de beide Midden-Zeeuwse ziekenhuizen ingaan op het voor stel van CZ, moeten de eerste re sultaten binnen een jaar merk baar zijn. lijd Bay van Plexus geeft aan ezeer grote verschillen zijn a de operatiekamers van schillende ziekenhuizen. jBgelijkend onderzoek leer- in het ene zieken- ier vijftig minuten snijtijd [was voor een heupopera- Btwijl artsen in een ander tthuis dubbel zoveel tijd no- ödden voor zo'n handeling, personeelsbezetting operatie verschilt per aihuis. „Verschillen tot ïdan honderd procent." Hij aan dat de ene OK ook veel ris in het plannen dan de (Advertentie) door Marcel Modde RENESSE - Ecoscope en de Stichting Natuur en Milieu Educatie (NME) gaan fuseren tot één nieuwe organisatie. De onderhandelingen daarover zijn in een vergevorderd stadium. Beide partners verwachten dat ze het binnen niet al te lange termijn eens kun nen worden over de voorwaarden voor de samenvoeging. De Stichting NME wil vooraf nog wel een accountants- en bouwkundig advies inwinnen, zegt voor zitter H. Doeleman. „Het gaat om de tails die we nodig hebben, willen we er zeker van zijn dat de zaak organisato risch en financieel goed gaat lopen. We hebben een verantoordelijkheid naar ons personeel. Die wil je enige mate van zekerheid bieden." Daarbij gaat het onder meer ook om een 'fatsoenlijke' eigen ruimte voor de mede werkers van NME en Ecoscope, aldus Doeleman. Omdat het de stichting aan voldoende eigen budget ontbreekt, is de gemeente gevraagd geld bij te dragen voor het onderzoek. Eerdere plannen tot samenvoeging van Ecoscope en (toen nog) de Werkgroep Sehoolbiologie sneuvelden twee jaar ge leden in het zicht van de haven. De drie beroepskrachten van de werkgroep kwa men daags voor de definitieve besluit vorming met praktische bezwaren en bliezen de fusie, zeer tot ongenoegen van toenmalig wethouder G. van de Vel- de-de Wilde, eenzijdig af. Doeleman: „Er waren gewoon nog teveel onzeker heden. Dat willen we nu absoluut zien te voorkomen." Beter product Een fusie levert volgens Doeleman voor beide partners geen financiële voorde len op, daarentegen werkt het wel 'ver sterkend voor de activiteiten'. „Per sal do krijg je een beter product." Dat verwacht ook Ecoscope-directeur K. Struijs. „De meerwaarde is een bre dere doelgroep. Het NME heeft goede contacten met scholen, terwijl wij ons tot dusver vooral op toeristen en passan ten richten. Breng je dat bij elkaar, dan kun je veel meer kanten op met zo'n een- Met de aanstaande fusie tussen Ecoscope en de Stichting Natuur en Milieu Educatie (NME) moet onder meer een bredere doel groep worden bereikt. foto Marijke Folkertsma trum." Het milieu-thema, oorspronke lijk het basisuitgangspunt van Ecosco pe, wordt volgens Struijs niet losgela ten na de fusie. „Daar gaan we ook ze ker mee verder, maar natuur spreekt de mensen meer aan." Ecoscope is momenteel een zelfstandige besloten vennootschap, met de gemeen te Schouwen-Duiveland als enig aan deelhouder. De intentie is de BV te liqui deren en te laten opgaan in de Stichting NME. De gemeente juicht die ontwikke ling toe, aldus beleidsambtenaar P. van Santé. Een stichting heeft volgens hem meer mogelijkheden gelden binnen te halen. Financiële steun van de gemeen te blijft evenwel noodzakelijk, aldus Van Santé. Schouwen-Duiveland draagt jaarlijks 131.000 euro bij in de exploitatie van het Renesser natuuredu- catief centrum. Na de moeizame start lijkt het er op alsof Ecoscope de weg naar een meer zekere toekomst heeft ge vonden. In 2003 speelde het centrum voor het eerst in zijn (nu) vierjarig be staan financieel quitte. Die stijgende lijn heeft zich voortgezet, aldus Van Santé en Struijs' rechterhand J. Moele- ker. Tijdens de wintermaanden worden activiteiten verder uitgebreid en ver nieuwd, onder meer met een bijenhut waarin imkers aan de slag gaan en een 'energiepad'. Ecoscope sluit van novem ber tot en met januari de deuren voor publiek en is dan uitsluitend op aan vraag voor groepen geopend. OOSTERLAND - De film van Erik van Langelaar over Ooster land is klaar. Het portret toont het dorp en haar bewoners in vier seizoenen. Van Langelaar begon zijn opna men voor deze productie eind vo rig jaar. Aanleiding voor het ini tiatief was de in 2003 herhaalde vertoning van Langelaars eerde re dorpsportret van het Ooster land in 1966. De voorstelling le verde dermate veel reacties op, dat de dorpsraad besloot de film maker te vragen opnieuw zo'n tijdsdocument te maken. De film gaat vrij dagavond 1 ok tober in première in dorpshuis de Oosterhof. De voorstelling be gint om acht uur. Tijdens deze avond is het ook mogelijk om een kopie te bestellen. Tevens wil de dorpsraad de bij eenkomst gebruiken om zoveel mogelijk foto's te verzamelen (en te bekijken) van de driedaag se festiviteiten rond de viering van het het 650-jarig bestaan van Oosterland in juni. Het pro gramma rond dat historische feit wordt 19 november formeel afgesloten met een concert door de Julianakapel in het dorps huis. door Melita Lantinq SCHARENDIJKE - 'Schaken houdt het koppie scherp'. Onder dat motto schaken zo'n zeven tien mannen twee maal per maand in de Hoeksteen in Scha- rendijke. Gisteren is het seizoen voor seniorenschaken weer be gonnen. Om half twee 's middags druppe len de mannen binnen. De bor den zijn neergelegd, de stukken staan er op en de klokken staan op scherp, Het is nog een beetje onwennig, zo na de vakantie en de schakers kletsen eerst nog wat met elkaar voor er wordt be gonnen. Oprichters „De schaakclub bestaat vanaf 1996", vertelt T. Brouwer. Hij is een van de oprichters van de club. „Het is begonnen omdat hier activiteiten waren van de ANBO. Onze vrouwen deden daar aan mee en toen zeiden wij tegen elkaar: we nemen een schaakbord mee en gaan hier spelen." Van het een kwam het ander en inmiddels floreert de club al weer een aantal jaren. De schakers spelen tijdens de ANBO-middag in Scharendijke, maar de schakers hoeven niet be slist lid te zijn van de ANBO, vertelt Brouwer. „Dit werkt goed en daardoor kan de contri butie ook laag blijven want je deelt de huurprijs. Bovendien wordt zelf voor de koffie ge zorgd, dus daar wordt ook nog een heel klein beetje aan ver diend." De club kan volgens Brouwer nog wel wat leden ge bruiken. „En dat mogen ook vrouwen zijn." De schakers zit ten in dezelfde zaal als de koers- ballers, de spelletjesliefhebbers en de kaarters. Gemiddeld ko men tussen de veertig en de vijf tig mensen af op de middagen. De groep koersballers is met twintig personen (vooral vrou- (Advertentie) fons 'ransseksualiteit in Na de diagnose, 22.25 uur nect1 horen zien geloven WILHELMINADORP - Een automobilist uit Wilhelmina- dorp is gisterochtend bij het Goese Sas op een ongemar keerde wegversperring gereden, waardoor zijn nieuwe au to ernstig werd beschadigd. Achter de wegversperring was een boer uit Kattendijke kanthooi aan het maaien. Hij had een grijze, gegalvaniseerde buis over de openbare weg gelegd om te voorkomen dat het verkeer tegen zijn maaier aanreed. De Wilhelminadorper die de dijk op wil de rijden, zag de buis niet en schoot er tot halverwege zijn auto onder. Tegen de boer, die van de eigenaar van de weg, het waterschap Zeeuwse Eilanden, toestemming had om te maaien, is proces verbaal opgemaakt. GOES - Aan het vertrouwde beeld van de twee toekan symbolen op de paal van het Van der Valk-hotel aan de Deltaweg in Goes komt een einde. De toekan op het dak van Hotel Goes moet van de provincie ook een ander nest zoeken. De provincie heeft namelijk geen ontheffing ver leend voor het plaatsen van de paal en de toekan op het dak. En bovendien vindt ze de paal te hoog. Hoe het kon gebeuren dat het hotel de paal en de toekan op het dak toch hebben geplaatst, is niet duidelijk. Hotel Goes wil geen commentaar geven zolang de zaak onder behande ling is bij een onafhankelijke bezwarencommissie. Het wrange van de hele situatie is dat de gemeente Goes een bouwvergunning heeft afgegeven voor de bouw van de paal. Het lijkt dus logisch dat Hotel Goes alle recht heeft om de zuil te laten staan. Maar aangezien de paal buiten de bebouwde kom staat, heeft de provincie zeggenschap over de toekomst van het 'toekannest' en niet de gemeen te. Het blauwe R-logo op het dak van het hotel mag wel blijven, al moet de R de daktoekan waarschijnlijk gaan missen. De provincie kan de paal op kosten van het hotel weghalen of een geldboete opleggen. Volgens ambtenaar E. Zonnevylle van de provincie hoeven de maatregelen niet het einde van de toekans te betekenen. Er is binnen de Landschapsverordering van de provincie ruimte voor oplossingen. SAS VAN GENT - Bij een botsing tussen een personen auto en een goederentrein in Sas van Gent zijn gistermid dag rond kwart voor vier twee mensen gewond geraakt. Een 75-jarige automobilist uit Assenede (B) had de goede rentrein niet opgemerkt, toen hij de niet-beveiligde over gang aan de Sint Albertstraat overstak. De trein raakte de auto van de zijkant en sleurde hem vervolgens mee. De bestuurder kwam klem te zitten en raakte zwaargewond. Zijn inzittende, een 66-jarige plaatsgenoot, liep verwon dingen op aan zijn gezicht. Beiden zijn naar het zieken huis in Terneuzen vervoerd. ZONNEMAIRE - Het kruispunt Stapelsweg-Zuidweg bij Zonne maire wordt alsnog beveiligd met een rotonde. De provincie Zeeland heeft de verbetering van het kruispunt opgenomen in het investerings programma voor verkeerszaken. De rotonde wordt in 2007 aange legd. Aanvankelijk vond de pro vincie een rotonde te duur Het kruispunt zou alleen worden be- veiligdmet een plateau. De pro vincie komt daar nu op terug. Langs de Zuidweg tussen Noord- gouwe en Zonnemaire wordt ook een fietspad aangelegd. Dit fietspad staat in de planning voor 2006. Advertentie wen) verreweg het grootste. „We voorzien echt in een behoef te", zegt H. Geluk, voorzitter ANBO Midden Schouwen. Hij loopt de hele middag een beetje rond en praat hier en daar met iemand. Hij is geen groot lief hebber van spelletjes.„Maar ik kaart wel eens mee als ze een man te kort komen." Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding Kosteloos juridisch advies 0900-8998533 (0,01/min) ofwww.palsgroep.nl (Advertentie) Definitieve ontharing, m.b.v. I.P.L.(flitslicht) Nu ook bij blond en grijs haar! Bovenlip kin 75,00 liezen oksels onderbenen 300,00 Met mogelijkheid tot gespreide betaling, v.a. 50,00 p.m. *Prijzen per behandeling GRATIS "OPKNAPBON" T.W.V. 20,00 BIJ UW EERSTE BEHANDELING IN SEPTEMBER. Andere behandelingsprijzen op aanvraag, bijvoorbeeld bij Uw GRATIS en vrijblijvend intakegesprek. Kloetinge, 0113-222704 Of kijk voor meer informatie op www.dopknapperie.nl In de Hoeksteen in Scharendijke is gisteren het seizoen van de senioren schakers weer begonnen. foto Marijke Folkertsma Een fotograaf van deze cou rant belde deze week met een verslaggever, omdat hij zo juist een nieuwswaardig kiek je had gemaakt. Twee bunkers bij Breskens werden gesloopt. Benieuwd tiaar de exacte locatie van de bunkers vroeg de verslagge ver aan de fotograaf of hij wist 'van wie die bunkers ei genlijk waren'. Het antivoord was bloedserieus: „Van de Duitsers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 33