ZMF staakt verzet tegen toren Geen toekomst meer voor toekans PZC Lintje voor internetpioniers i Team Klimopschool bekwaamt zich in omgaan met autisme UMM- nazomer festival, nl Scheldegalm speelt in Goes Vogelbeurs Bejaarde geld afgetroggeld Geen nieuwe gokhal Terneuzen Rotonde op Zuidweg Zonnemaire Film over Oosterland in première Cursisten haken massaal af MODESHOW 14 september Eszeth Mode Concert in kerk agenda Provincie streng voor hotelier Danceparty Kledingbeurs Ruildag Veiligheidsrisico's volgens gemeente Goes kleiner dan aanvankelijk gedacht f: (Advertentie) Lugt/mi2 4ept2004 iel 0900 33 000 33 I (eslivalhart Abdij Middelburg GESPREK Viariecke van der linden ,er Sweetheart Come Ïdo9septl9u30 kloostergangen r* GOES - Muziekvereniging Scheldegalm uit Hansweert geeft zondag een gratis concert indeManhuistuin in Goes. Het 27-koppige harmonieorkest speelt onder leiding van Dirk Verholle tussen 12.30 en 13.30 uur. Bij slecht weer wordt het concert verplaatst naar de Ma- ha Magdalenakerk in Goes. 's-H. HENDRIKSKINDEREN - Vogelvereniging De Vogelvrien den uit Goes houdt zaterdag 11 September een vogelbeurs in het Heer Hendrikhuis in 's-Heer Hendrikskinderen. Handelaren en particulieren kunnen op de beurs vogels en vogelbenodigd heden kopen en verkopen. De beurs duurt van 10 tot 12 uur. donderdag 9 september 2004 b 13 GOES - Een bejaai'de vrouw uit Goes is dinsdagmiddag geld afhandig gemaakt door middel van een smoesje. Een meisje of jonge vrouw wist bij het slachtoffer thuis enkele honderden euro's los te krijgen. De Goese zag haar geld nooit meer terug. TERNEUZEN - Het is zo goed als uitgesloten dat er een speelautomatenhal komt in het voormalig havenschaps kantoor in Terneuzen. Dit stelt burgemeester J. Lonink van Terneuzen. Het dagelijks bestuur van Terneuzen wil wel meedenken en meewerken aan een herinrichtingsplan voor het Vlaanderencomplex in Sas van Gent, maar werpt tegen een eventuele verplaatsing van de automaten hal uit De Vlaanderen naar elders op voorhand nadrukke lijk een blokkade op. ZONNEMAIRE - Het kruispunt Stapelsweg - Zuidweg bij Zonnemaire wordt alsnog beveiligd met een rotonde. De provincie Zeeland heeft de verbetering van het kruis punt opgenomen in het investeringsprogramma voor ver keerszaken. De rotonde wordt in 2007 aangelegd. Aanvankelijk wilde de provincie geen geld uittrekken voor een rotonde omdat dit te duur zou worden. Het kruis punt zou alleen beveiligd worden met een plateau. De pro vincie komt daar nu op terug. Langs de Zuidweg tussen Noordgouwe en Zonnemaire wordt ook een fietspad aan gelegd. Dit fietspad staat in de planning voor 2006. OOSTERLAND - De film van Erik van Langelaar over Oosterland is klaar. Het portret toont het dorp en haar be woners in vier seizoenen. Van Langelaar begon zijn opna men voor deze productie eind vorig jaar. Aanleiding voor het initiatief was de in 2003 herhaalde vertoning van Lan- gelaars eerdere dorpsportret van het Oosterland in 1966. De voorstelling leverde dermate veel reacties op, dat de dorpsraad besloot de filmmaker te vragen opnieuw zo'n tijdsdocument te maken. De film gaat vrijdagavond 1 ok tober in première in dorpshuis de Oosterhof. De voorstel ling begint om acht uur. Tijdens deze avond is het ook mo gelijk om een kopie te bestellen. Tevens wil de dorpsraad de bijeenkomst gebruiken om zoveel mogelijk foto's te ver zamelen (en te bekijken) van de driedaagse festiviteiten rond de viering van het het 650-jarig bestaan van Ooster land in juni. Het programma rond dat historische feit wordt 19 november formeel afgesloten met een concert door de Julianakapel in het dorpshuis. TERNEUZEN - De cursisten van het instituut voor kunst zinnige en muzikale vorming Toonbeeld in Terneuzen zijn voor het komend seizoen 2004-2005 massaal afge haakt. De grote daling bij Toonbeeld heeft te maken met de aangekondigde forse stijging van de cursusgelden. De ze week lanceerde wethouder C. de Mol-Marcusse van Terneuzen een nieuw voorstel om de tarieven minder te la ten stijgen. De gemeenteraad neemt daarover eind deze maand een besluit. door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Klimop- school in Middelburg heeft zich verder bekwaamd in de begelei ding van kinderen met autisme. Twaalf personeelsleden hebben daarvoor een post-hbo-oplei- ding gevolgd. Als afronding ont vingen zij gisteren hun getuig schrift. De Klimopschool is een school voor zeer moeilijk lerende kinde ren tussen de vier en twintig jaar. Naast hun verstandelijke beperkingen hebben sommige leerlingen een bijkomende han dicap, zoals autisme. Momen teel zijn er ongeveer veertig kin deren met autisme. Dertig van hen zijn verdeeld over drie spe ciaal samengestelde groepen, de zogeheten autigroepen. Omdat autisme een complexe handicap is, hebben twaalf leer krachten, onderwijsassistenten en de logopediste van de Klim opschool de eenjarige opleiding autisme gevolgd bij de Fontys Hogeschool. „We hadden al wat losse kennis", zegt teamleider C. de Klerk. „Nu is alles mooi op een rij gezet." Al tijdens de op leiding hebben de cursisten een groot aantal verbeteringen kun nen doorvoeren op de Klimop school. „We werken bijvoor- Advertentie 20.00 uur toegang gratis locatie: Hotel de Nieuwe Doelen uitsluitend na reservering Loskade 9, Middelburg 0118-623246 eszeth @zeelandnet.nl www.eszethmode.nl beeld met dagschema's voor el ke leerling", zegt De Klerk „Die hebben we nu aangepast aan het individuele kind. Soms werken we met pictogrammen, de andere keer met foto's of con crete voorwerpen. Ook het zelf standig werken is nu helemaal aangepast aan het niveau van elk kind." "De veranderingen die tot stand zijn gekomen, zijn behoorlijk ingrijpend. De Klerk: „Je merkt heel duidelijke ver schillen. Het onderwijs is nu veel meer toegespitst op ieder in dividueel kind." De Klimop school heeft ook een centrum functie voor autisme in Zeeland. Dat betekent dat zij ten dienste staat van basisscholen en ouders die vragen op dat terrein hebben. De nieuw verworven kennis is daardoor ook beschik baar voor de rest van de provin cie. KAPELLE - Stichting Hervorm de Kerk Kapelle houdt 15 okto ber een concert. De Zeeuwse Koorschool, het Kapelse harmo nieorkest Ons Genoegen en een ensemble van jonge beroepsmu sici treden op in de Hervormde Kerk. De opbrengst gaat naar de restauratie van het kerkge bouw. STREEKACTIVITEITEN BERGEN OP ZOOM Sint Gertrudis- kerk. 13.00-16.00 uur: Beklimming Pe perbus; Sint Gertrudiskerk, Stadhuis, voormalige Synagoge en de Gevangen poort, 13,00-16,30 uur: Opengesteld voor bezichtiging; HANSWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: Seniorensoos; KAPELLE - Complex Groenewoud, Zwembad, 9.00-10.00 uur: Sport en spel 55-plussers; 12.00-13.00 uur Bewegen voor carapatiënten; KWADENDAMME - Berkenhof, Lange- weegje 10a, 10.00-17.00 uur: Vlinder tuin, beelden van Anton Beijens en Wandeltuinen met Orangerieplanten en waterpartijen geopend voor publiek; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 13.00 17.00 uur: Biljartcompetitie senioren; VLAKE - Sequoiahof, 10.00-18.00 uur Grote siertuin geopend voor publiek; WEMELDINGE -Dorpshuis De Wemel, 13.00 uur: Sociëteit en sjoelen; YERSEKE Prinses Beatrixhaven, 13.30 uur: Vertrek rondvaart op de Oos- terschelde; Zorgcentrum Vredelust, 13.30 uur biljar ten in de hal. Als het aan de provincie ligt hebben de toekans op en bij Hotel Goes hun langste tijd gehad. door Lucas Boot GOES - Aan het vertrouwde beeld van de twee toekansymbolen op de paal van het Van der Valk-hotel aan de Delta weg in Goes komt een einde. De toekan op het dak van Hotel Goes moet van de provincie ook een ander nest zoeken. Is de provincie bang dat de toekans gaan jongen? Het antwoord op deze vraag heeft geen biologisch, maar een ambtelijk karak ter. De provincie heeft namelijk geen ontheffing verleend voor het plaatsen van de paal en de toekan op het dak. En bovendien vindt ze de paal te hoog. Hoe het kon gebeuren dat het hotel de paal en de toekan op het dak toch heeft ge plaatst, is niet duidelijk. Hotel Goes wil geen commentaar geven zolang de zaak onder behandeling is bij een onafhanke lijke bezwarencommissie. Het wrange van de hele situatie is dat de gemeente Goes een bouwvergunning heeft afgege ven voor de bouw van de paal. Het lijkt dus logisch dat Hotel Goes alle recht heeft om de zuil te laten staan. Maar aangezien de paal buiten de bebouwde kom staat, heeft de provincie zeggen schap over de toekomst van het 'toekan nest' en niet de gemeente. Het blauwe R-logo op het dak van het hotel mag wel blijven, al moet de R de daktoekan waarschijnlijk gaan missen. De provincie kan de paal op kosten van het hotel weghalen of een geldboete op leggen. Volgens ambtenaar E. Zonnevyl- le van de provincie hoeven de maatrege len niet het einde van de toekans te bete kenen. Er is binnen de Landschapsver- ordering van de provincie ruimte voor oplossingen. Nieuwe natuur Het zou niet de eerste keer zijn dat de provincie vogels een andere ruimte toe wijst dan ze gewend zijn te gebruiken. Het scheppen van nieuwe natuur is in Zeeland de oplossing voor veel proble men geworden. Voor kunststof vogels met een lichtje erin, moet het dus hele maal eenvoudig zijn om een oplossing te vinden. Dat blijkt: De toekans hoe ven niet weg als Hotel Goes de logo's aan de zijkanten van het gebouw beves tigt. De vogels vallen dan onder het kop je 'borden die behoren tot de meubile ring en stoffering van het gebouw'. De logo's mogen alleen niet boven de dak rand uitkomen. Er is dus nog hoop voor de Van der Valk-toekans. De provincie heeft in 1997 nieuwe re gels opgesteld op het gebied van land schapsbescherming. Deze regels kon de provincie door een tekort aan mens ki-acht en een te lage politieke prioriteit stelling niet naleven. Hierdoor ontstond een wildgroei aan (reclame)borden in het buitengebied. De provincie blies de oude richtlijnen in 2000 nieuw leven in. In oktober 2001 ging de nieuwe regeling van kracht. Het blijkt dat deze regels be ter te handhaven zijn. Veel borden zijn inmiddels al verwijderd. De provincie is nu bezig met een inhaalslag om het ach terstallig onderhoud weg te werken. Uitzondering Niet alle borden in het buitengebied moeten het ontgelden. Op bedrijventer rein De Poel tegenover Hotel Goes staan nog steeds reclameborden. Die foto Dirk-Jan Gjeltema mogen wel blijven staan, omdat de pro vincie uitzonderingsregels kent voor dergelijke terreinen. Binnen de bebouw de kom gelden de regels van de land schapsbescherming ook niet. Daar is de gemeente de baas. Papegaai Dat de symboliek van Van der Valk, die voor een exotischer vogel heeft gekozen dan de eigennaam suggereert, niets met de bezwaren van de provincie te maken heeft, blijkt wel uit de borden van de Bond tegen het Vloeken, die al jaren langs de snelweg staan. Daarop meldt een papegaai, ook niet bepaald inheems gevogelte, dat vloeken is aangeleerd. De papegaai valt, net als verkiezingsbor den voor politieke partijen die weieens op akkers en weilanden opduiken, on der de vrijheid van meningsuiting. De toekans zijn echter reclame en dat mag niet. Het bezwaar van Hotel Goes heeft overi gens geen schorsende werking. In princi pe kan de provincie de paal met de vo gels stantepede laten weghalen. Maar zo flauw is het provinciale bestuur nou ook weer niet. Zolang de zaak in behan deling is, mogen ze hun grote snavels nog alle kanten op blijven steken. redactie bevelandenttholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax: 0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge- I durende de openingstijden; 2a,erdags tot 12.00 uur BERGEN OP ZOOM - Poppo dium CKB Underground in Ber gen op Zoom houdt zaterdag 18 september de danceparty X-ta- se. Drie dj's draaien op het feest: dj Loek de Roos, dj Baz F en D'ro. HEINKENSZAND - In het ge bouw van de scouting aan 't Dijkje in Heinkenszand is van 22 tot en met 25 september een kinderkledingbeurs. Op 22 sep tember zijn de deuren open van 9.30 tot 15.00 uur, 23 september van 9.00 tot F1.30 uur, 24 sep tember van 9.00 tot 11.30 uur en de beurs is op 25 september ge opend tussen 10.00 en 11.30 uur. MIDDELBURG - De Numisma tische kring Zeeland houdt za terdag een ruildag van munten, penningen, bankbiljetten en an sichtkaarten in de grote zaal van het Ontmoetingscentrum Dauwendaele aan de Vrijland- straat in Middelburg. De ruil dag duurt van 9.00 tot 16.00 door Rob Paardekam KAMPERLAND - Precies tien jaar nadat een Duitse toerist hen wees op de mogelijkheden van het internet, kregen Jeroen en Ellen Bakker, de oprichters van Zeelandnet, een lintje. De twee Zeeuwen hebben het be drijf inmiddels goeddeels vaar wel gezegd en wonen in het Franse plaatsje St. Médard d'Ex- cideuil in de Dordogne, waar ze een fruit- en recreatiebedrijf runnen. Ze dachten gisteren in Kamperland te zijn om defini tief afscheid te nemen van hun oude medewerkers en de klan ten. Dat was ook zo, maar burge meester C. van Liere van Noord-Beveland gaf het samen zijn een verrassende wending door de echtelieden beide te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Dat lintje kregen ze overigens niet alleen voor het opzetten van hun zeer succesvolle inter netbedrijf. Jeroen is ook actief geweest in het bestuur van de Maria Magdalena Parochie in Goes en was lid van de Interpa rochiële Vereniging de Bevelan- den en Schouwen-Duiveland. Ellen, moeder van acht kinde ren, bekleedde diverse functies binnen de peuterspeelzaal in Kamperland. Het echtpaar is verder zeer actief geweest bin nen de verschillende Junior Ka mers in Zeeland. Dat zijn trai ningsorganisaties voor jonge, ambitieuze mensen. foto Ronald den Decker ^armen van der Werf GOES - De Zeeuwse Milieufede ratie (ZMF) staakt het verzet te- ten de bouw van een ruim tach- jjg meter hoge woontoren in het Goese stationsgebied. Het heeft volgens ZMF-mede- rerkster G. van der Krogt wei pa zin de strijd voort te zetten. Het dagelijks provinciebestuur Kloot deze week akkoord te m met het project. De woon- oren doet geen afbreuk aan de irecte omgeving van Goes, al- dos Gedeputeerde Staten. De itidsheid van het nationaal park Oosterschelde en van de ak van Zuid-Beveland lijdt er niet onder. Als markeringspunt past de hoogbouw bij een stad ais Goes, zo oordeelde het pro- nciebestuur. De ZMF en andere bezwaarma kers, onder wie een aantal inwo- sers van Goes, kunnen zonodig cogtot de Raad van State tegen de komst van de woontoren blij ven procederen. Van der Krogt He; daar echter geen gat in, ands het besluit van Gedepu teerde Staten. Mes-nietes fe vervalt dan al snel in een Des-nietes-spelletjes en dat is iloos." De ZMF is trouwens et tegen elke vorm van hoog- puw in Zeeland. Van der Krogt Indt bijvoorbeeld dat de hoog bouw aan de Vlissingse boule vard niet misstaat. „Vlissingen heeft veel meer een stedelijk ka rakter dan Goes. De stad Goes is toch eigenlijk niet meer dan een uit de kluiten gewassen pol derdorp." Het argument van Gedeputeer de Staten dat in Goes al verschil lende oudere hogere woonflats staan, gaat er bij Van der Krogt dan ook niet in. „Als er al iets le lijks is gebouwd in een stad, wil dat toch niet zeggen dat je ook toestemming moet geven voor iets anders lelijks." De Goese wethouder S. van 't Westeinde (WD, economische zaken) is blij met de steun uit Middelburg, verwoord in het be sluit van Gedeputeerde Staten. De gemeente Goes kan verder met de procedures. Van 't West einde hoopt en verwacht dat het verzet tegen de bouw van de woontoren beperkt blijft. Op een hoorzitting van de provincie kwam slechts één bezwaarma ker opdagen. Op welke termijn met de bouw van de woontoren wordt begon nen, is nog niet duidelijk. De voorbereidingen vergen zeker een jaar. De bouwer van de to ren, de Walcherse Bouwunie (WBU), durft ook geen voorspel ling te doen. De WBU heeft erva ring met hoogbouwprojecten. Het bedrijf heeft ook de negen tig meter hoge Sardijntoren aan de Vlissingse boulevard ge bouwd. In het stationsgebied is behalve de woontoren veel kantoorruim te gepland. De gemeente Goes is al in gesprek met verschillende kandidaten, laat wethouder Van 't Westeinde weten, zowel uit de stad als van buiten. Hoeveel extra werkgelegenheid dit met zich zal meebrengen, durft zij niet te voorspellen. „Het is daar voor nog veel te vroeg." Veiligheid De provincie heeft de gemeente Goes op het hart gedrukt, extra werk te maken van maatregelen om de veiligheid in het nieuwe stationsgebied te garanderen, vooral met het oog op het spoor vervoer van gevaarlijke stoffen. Van 't Westeinde laat weten dat de gemeente daar volop mee be zig is en dat ook al een overleg is gepland met spoorbeheerder ProRail. De risico's zijn overi gens beperkter dan aanvanke lijk gedacht. In eerste aanleg is uitgegaan van het vervoer dat over de Zeeuwse spoorlijn mag plaatsvinden volgens de vergun ningen. In de praktijk blijkt dat veel geringer. Zo mogen er vol gens de vergunning jaarlijks 19.200 wagons met de licht ont vlambare stof lpg passeren, in werkelijkheid komen er jaar lijks 'slechts' 4400 lpg-wagons door Goes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 31