Stormloop pelgrims op de camino PZC Casper Hobbes Eeuwenoud pad naar Santiago de Compostela drukker bezocht dan ooit Kenteken puzzel 1 16 21 32 36 Heer Bommel en de Doorluchtigheid recept Rundvleessalade met bleekselderij en appels weer Sk St M HET KINDERPALEIS donderdag 9 september 2004 door Henk van den Boom Nooit eerder was het zó druk op de 'camino', het twaalf eeuwen oude pelgrimspad naar Santiago de Compostela, in het uiterste noordwesten van Span je. Zes miljoen pelgrims, of toe risten volgens sommigen, geven dit jaar gehoor aan een traditie die twintig jaar geleden nog dreigde uit te sterven, maar an no 2004 lijkt te voorzien in een levensbehoefte. Daarom heeft de jury van de jaarlijkse 'Prins van Asturië- prijs', genoemd naar en uitge reikt door de Spaanse kroon prins Felipe, gemeend dit jaar de onderscheiding te moeten toe kennen aan de camino als 'sym bool voor broederschap en de ruggengraat van het Europese bewustzijn'. Tombe In oktober wordt de prijs met de bijbehorende 50.000 euro uitge reikt. Maar aan wie is nog niet duidelijk. De apostel Jacobus om wie het allemaal is begon nen en die volgens de legende be graven ligt in de tombe onder de kathedraal in Santiago de Com postela, zal voor deze gelegen heid niet uit zijn graf opstaan. De onderscheiding valt samen met het Jacobus-jaar. Dat wordt telkens gevierd als de feestdag van de apostel (25 juli) op een zondag valt. Kerkelijke en wereldlijke gezagsdragers werken dan eendrachtig samen om de pelgrimstocht weer onder de nationale en internationale Twee pelgrims verzorgen verwondingen aan hun voeten in Santiago de Compostela. Die plaats kent een toenemende stroom bezoekers. foto EPA aandacht te brengen. Hoewel de intenties verschillen, is het resul taat hetzelfde: de camino als toe ristische trekpleister geeft een flinke impuls aan het eco nomisch zwakke Galicië. De be- De zomer was heerlijk, dank U. Leerzame va kantie gehad bovendien, en dat verwacht je niet meteen van drie weken Franse kust met een campertje. Maar dit campertje hadden we gehuurd bij een aardige Vlaming bij ons in de buurt, met als logisch gevolg dat we rondreden met een Belgisch kenteken. Nou rijd ik al jaren in een auto met Belgische 'platen'dus ik weet inmiddels dat die op som mige Nederlanders werken als een rode lap op een stier. Weer zo'n domme Belg die niet kan rij den, zie ik ze denken als ik in mijn achteruitkijk spiegel kijk. Sinds we in Vlaanderen wonen, heb ik op Neder landse snelwegen meer middelvingers gezien en ben ik vaker gesneden dan ooit tevoren. Inmid dels ken ik ook de andere kant van het verhaal: in België wonen doorgaans niet de beste chauf feurs van de wereld. In vergelijking met de Ne derlandse rijopleiding is die in België ronduit slecht en van voorsorteren heeft hier nog nooit iemand gehoord. Als ik op de Belgische binnenwegen een auto met een 'L' en een vaartje van dertig voort zie pruttelen, weet ik dat ik moet oppassen. Want dit is geen lesauto met dubbele bediening waar standplaats Brussel in een instructeur de touwtjes in handen heeft. Nee, dit is iemand die nog niet in het bezit is van een rijbewijs maar van de Belgische wetgever al wel alleen de weg op mag. Onze Belgische camper bleek op Nederlandse va kantiegangers een onverwacht effect te hebben: we telden in Frankrijk voor landgenoten dom weg niet mee. Belgische kennissen en buren ver bazen zich altijd hardop over het gemak waar mee Nederlandei's in den vreemde binnen de kortste keren eikaars beste vrienden zijn. Maar voor een Belg is het onbegrijpelijk dat een Neder lands echtpaar dat op de camping aan de koffie zit, de nieuwe tijdelijke buren al heeft uitgeno digd voordat de pootjes van de caravan goed en wel zijn uitgedraaid. Belgen op vakantie houden liever wat afstand van elkaar. Tenzij ze familie zijn, natuurlijk, want dan geldt het tegenovergestelde. Ik heb twee Vlaamse broers net zo lang zien manoeuvre ren achter het stuur van hun campers totdat ze op minder dan drie meter afstand van elkaar stonden, met de deuren naar elkaar toe. Op het zo gecreëerde gemeenschappelijke postzegeltje groen zaten de twee gezinnen vervolgens de hele dag te borrelen. Italianen, trouwens, pakken het weer heel an ders aan. Die zetten drie of vier campers in een rechthoek, en op hun binnenplein verrijst onmid dellijk een lange tafel met veel stoelen waaraan permanent wordt gegeten. En dat willen wij Ne derlanders nou weer niet. Het oer-Hollandse 'we hebben het heel gezellig maar we overlopen el kaar niet hoor!" ligt ons in de mond bestorven. Als wij met onze Belgische camper 's avonds een kampeerplaats ophobbelden, kwam er geen en kele beweging in het Nederlandse front. We wer den van achter de wijn en het bier in één secon de gediskwalificeerd als nieuwe buren die poten tieel niet interessant waren: want Belgen, en mis schien zelfs wel Franstalige Belgen. Ik heb nog een paar dagen gedacht dat ik het me Horizontaal: I. Middel dat bevriezing tegen gaat; 9. ontkenning; 10. gier; II. lidwoord; 12. broeder; 14. nachtspiegel; 15. doorgang; 17. plaats in de Ardennen; 19. Griekse letter; 21. mannelijk dier; 22. groot water 23. duw; 25. vreemde munt; 27. land; 30. slee; 32. rivier in Oostenrijk; 33. oosterlengte; 34. rivier in België; 36. door zichtig weefsel; 38. aanwen den. Verticaal: 1. Zuidamerikaanse bergketen; 2. ontkenning; 3. voorzetsel; 4. informatie; 5. merkwaardig; 6. dierengeluid; 7. ivoor; 8. huid mondje; 13. paard; 15. kleur; 16. kweek; 18. voor; 20. Trans- Europa-express; 23. boei; 24. rivier in Polen; 26. dulden; 28. bloei; 29. tegen; 31. hert; 33. Spaanse uitroep; 35. tubercu lose; 37. United Kingdom. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 ,0 11 12 13 15 17 18 19 20 22 23 26 28 29 30 3, 33 34 3^1 37 38 Op elke regel twee woorden invullen. Twee of meer eindlet ters van het eerste woord zijn meteen de beginletters van het tweede woord. Horizontaal: 5. De betekenis van taal (3); Stap voor stap tussenvoegen (8); 6. Het geweer van een junk (5), Ouderwetse reputatie? (7); 7. Voorwoord (3); Steenharde grond (8); 8. Met minder soldaten aan de slag (5); Hoorbaar praatje (7). Verticaal: 1. Muizen om te jassen (7); Het werk van een drukker voor de bevalling (6); 2. De antenne van een vogel (6); Maak(t) dat je wegkomt' (5); 3. Dankzij de vorst heeft men er plezier van (6); Muzikale wielerwedstrijd? (6); 4. Winstgevend voor twee personen (4); Vers gestopt (7). Begin bij vakje 1. Bij elk volgend cijfer begint een nieuw woord. De laatste letter van een woord is telkens de eerste letter van het volgende woord. Bij goede invulling, is in de licht gekleurde vakjes een woord te 1. Betreurenswaardig; 2. deur waardoor men naar buiten gaat; lezen. 3. bijbelboek; 4. Griekse dans; 5. denkbeeld. Oplossingen van gisteren: Citaat: Kaal, zaak, klas, palm, slip, zoen, leed, polka, room, zalig, vlot, leger, lenig, klok. De oplossing is een Chinees spreekwoord: "Achter een bekwaam persoon staan altijd andere bekwame mensen." Cryptogram: Horizontaal: 1. Pagaai; 7. wrong; 8. staal; 9. knoet; 10. bang; 11. gaatje; 12. spoken. Verticaal: 2. Angst; 3. alpaca; 4. inslag; 5. zwik; 6. Colorado; 10. beun; 11. gis. Toevoegen: Verdampen. Kraak de Code: 4-5-3-1-5-6 ©JFS.NL Terwijl Joost bezeerd naar de keuken verdween, vertelde Tom Poes wat hij gezien en gehoord had. „Dat hele gedoe deugt niet", besloot hij. „Ik stel voor om het terrein achter de muur vanavond als het donker is eens te gaan verken nen. Heel voorzichtig natuurlijk, en met behulp van dat wielstoppertje." „Dat druist tegen mij in", zei heer Ollie af keurend. „Met die Vunderik wil ik niets meer te maken heb ben, dat weetje. Hij is geen heer, en daarom vind ik dat je Hans Belterman Een ouderwetse salade die in een mo dern jasje is gestoken. De salade wordt aangemaakt met een dressing. De mayonaise van vroeger komt er niet aan te pas. Maaltijdsalade voor 3 - 4 personen: 250 - 300 gram runderreepjesvlees; 1 tablet voor vleesbouillon; zout; 2 bieekselderijstengels; 1 komkom mer; 1 grote of 2 kleinere friszure ap pels; 1 krop (boter)sla; 2 1/2 eetl. ap- pelazijn of -edik, witte peper uit de molen; enkele druppels honing; 1 theel. fijne Franse mosterd (Dijon); 2 eetl. (zonnebloem)olie; 50 - 75 gram walnoten, grof gebroken. Breng in een pannetje 6 deciliter water aan de kook. Laat het bouillontablet er in oplossen. Voeg het vlees toe en wacht tot alles opnieuw aan de kook is gekomen. Schuim het oppervlak enkele malen af. Temper de warmtebron en laat het vlees in ca. 25 minuten zachtjes gaar worden. Zeef het kookvocht en gebruik het als ba sis voor een soep of saus. Laat het vlees in een zeef uitlekken, afkoelen en zoveel mogelijk opdrogen. Roer in een kom 2 eet lepels van het kookvocht van het vlees, 1 1/2 eetlepel azijn of edik, een beetje zout en peper, honing en mosterd tot een glad mengsel waarin het zout is opgelost. Klop er daarna de olie door en voeg het vlees toe. Schep alles enkele malen om. Dek de kom af met plastic folie en zet hem een uurtje op een koele plek. Schep het vlees van tijd tot tijd even om. Maak de bieekselderijstengels schoon. Trek, in dien nodig, de draden er af. Snijd de sten gels in kleine blokjes. Boen de komkommer onder stromend koud water schoon. Snijd hem in de leng- Zeeland: Veranderend zoekers geven hun eigen invul ling aan de camino. Sommigen ervaren het als een persoonlijke loutering. Voor anderen is het vooral de stress van zich af schudden. De sportievelingen lo pen of fietsen hem uit prestatie drang. Veel deelnemers maken de tocht om hun werkzame le ven af te sluiten. De camino als religieuze boetedoening, als pel grimage, zoals het in de vroege Middeleeuwen was bedoeld, lijkt ver naar de achtergrond te zijn verdwenen. Eenheid De jury van de Asturië-prijs ziet de camino vooral als een symbool van de Europese een heidsgedachte. Dat is niet nieuw, want Goethe schreef al dat het lopen van de tocht de mensen bewust maakt van de eenheid van Europa. Ook sluit het aan bij de keuze van Spanje een paar jaar geleden, om tij dens het EU-voorzitterschap de Europese ministers samen te la ten komen in Santiago de Com postela. GPD Door: Reinout van di verbeeldde, maar daarvoor bleek het verschijn sel te wijdverbreid. Contact met landgenoten bleef beperkt tot de enkeling die er achter kwam dat ons Vlaams wel heel erg Nederlands klonk. Een mijnheer uit Haarlem informeerde na ophel dering van het misverstand zelfs bezorgd of we dat nou niet vervelend vonden, zo'n roodwit ken teken. „Dan denkt iedereen dat u Belg bent!" Maar we stonden er niet helemaal alleen voor. Bij aankomst op een camping lieten twee Fran sen hun apéritief voor wat het was en snelden toe om ons te helpen met een ingewikkelde ma noeuvre tussen twee bomen. De Nederlandse ca ravan die na ons arriveerde, lieten ze rustig mod deren. We knikten dagenlang vriendelijk naar de Vlaamse broers met hun uitgebreide aanhang die wisten dat wij geen mede-Vlamingen waren, maar voor wie we er desondanks zo'n beetje bij hoorden. Alleen, een lekkere pot koffie om half elf op het campingtafeltje van de buren, liefst met Wees per Moppen op een keurig schoteltje ernaast, dat is er dit jaar niet van gekomen. En nooit eer der realiseerde ik me zo dat 'koffietijd' een ri tueel is voor Nederlanders-onder-elkaar. Hetty van Rooij Het mooie nazomerweer, waar we eigenlijk sinds het begin van de maand september al mee te maken hebben, komt de komende dagen geleidelijk ten einde. Vandaag merken we daar in Zeeland echter nog niet veel van. Nog steeds bepaalt een hogedrukgebe waarvan het centrum boven Noord-Duitsland ligt, het weer.Ee oostelijke wind voert droge en vrij warme lucht aan waarin dea uitbundig schijnt. De temperaturen in onze regio komen vanrra op waarden rond 24 graden uit. Morgen trekt het hogedrukgeb» verder naar het zuidoosten weg en komt met zijn kern boven Hongarije te liggen. Tegelijkertijd komt vanuit het westen eens: ring dichterbij. Als gevolg van deze ontwikkelingen draait dewi bij ons morgen naar zuidelijke richtingen. Doordat de aangevoen lucht geleidelijk vochtiger wordt, krijgt het weertype een benauw der karakter dan we de afgelopen tijd gewend waren. De dag begint weliswaar nog met zon, maar al vrij snel drijft vanuit ha zuidwesten bewolking binnen en vooral later in de middag of in de avond neemt de kans op enkele regen- of onweersbuien toe. De temperaturen komen nog wel een keer ruim boven 20 graden uit. Vanaf het komende weekeinde worden de bakens verzet. Lagedrukgebieden, waaronder een dat is ontstaan uit de res tanten van de voormalige ork aan Frances, komen dichterbij en veroorzaken een verdere toename van de buiigheid. De wind trekt aan en de tempera turen moeten een flinke stap terug doea Zondag en maan- „g dag WOrdt het niet warmer dan Minimumtemperatuur voor de komende niebl 19 of 20 graden. De nazomer is vE*wACH™Gvoan dan echt voorbij. Nog mooi Vooruitzichten weer vrijdag zaterdag zondag maandag max. 23° 20° 20° 18° min. 15° 16° 13° 13° wind Z 4 ZW 5 W 5 ZW 5 Zon O vandaas op 7.10' onder 201 Maan vandaac op 0.29 onder 18 Toonder Studio's :htis,l Nautisch bericht De oostelijke wind is matig, meestentijds kracht 4. Het zichtis goed. Watertemperatuur 19 graden. Waterstanden van een berg een molshoop maakt, jonge vriend. Nee, ik ga liever naar de stad om die wielstopper eens fijntjes aan de tand te voelen. Ik zie voor mijn geestesoog, dat het ding gro te daden tot stand kan brengen in de handen van een heer met onderscheidingsvermogen, als je begrijpt wat ik be doel." Hij keerde zich om en begaf zich in fiere houding naar de garage. „Niet doen!", riep Tom Poes hem na. „U bent in gevaar, want Super en Hieper loeren op u!" door Bill Watterson donderdag Hoog water Laag water 9 september uur cm uur cm uur cm uur Vlissingen 11.15 105 4.56 105 17.38 Terneuzen 11.36 122 5.06 110 17.56 Cadzand 11.00 99 23.46 118 4.25 96 17.16 Roompot Buiten 11.36 86 5.06 84 17.35 Roompot Binnen 11.56 86 5.36 79 18.04 Zierikzee 11.50 90 5.40 93 18.25 Krammersl. West 12.15 99 5.46 91 18.13 Hansweert 11.24 131 5.20 123 18.05 Stavenisse/Yers. 12.05 97 5.25 89 18.26 vrijdag Hoog water Laag water 10 september uur cm uur cm uur cm uu Vlissingen 0.00 124 12.36 127 6.16 111 18.46 Terneuzen 0.21 142 12.56 147 6.15 116 19.06 Cadzand 12.09 121 5.51 103 18.26 Roompot Buiten 0.05 102 12.45 101 6.16 85 18.46 Roompot Binnen 0.35 94 13.16 93 6.44 78 19.2- Zierikzee 0.55 106 13.30 104 6.55 95 19.^ Krammersl. West 1.06 111 13.40 114 6.53 91 193- Hansweert 0.46 148 13.18 155 6.46 129 1915 Stavenisse/Yers. 1.00 107 13.36 108 7.06 89 19.35 L Lagedrukgebied H Hogedrukgebied Q zonnig lichte sneeuw matige sneeuw zware regen Europa: Regen komt te door en neem met een lepeltje het zaad. Snijd de komkommerhelften in blok jes. Bestrooi ze met wat zout en laat ze op een zeef of in een vergiet 20 minuten uit lekken. Schil de appel(s) en snijd ze in kleine blok jes. Sprenkel er 1 eetlepel azijn of edik over. Schep de blokjes enkele malen om. Schep bleekselderij, komkommer en ap- pel(s) door het vlees en de marinade. Maak de sla schoon. Verwijder het groor- ste deel van de stronk. Neem de dikste nerven weg. Spoel de bladeren enkele malen in ruim koud water. Maak de blade ren zo droog mogelijk (slacentrifuge) en scheur ze daarna in kleine stukjes. Presentatie: Verdeel de sla als bedjes over (diepe) borden. Schep de salade in het midden er op. Strooi de gebroken wal noten er over Geef er sneden beboterd bruinbrood bij. VERWACHTING VOOR DONDERDAGMIDDAG 9 SEPTEM60! Voormalige orkaan Frances, nu nog bij de Verenigde State" wordt dit weekeinde boven de Britse eilanden verwachten# het weer in heel West-Europa naar haar hand. En dat beteë' buien en harde wind met lagere temperaturen in plaats var nazomer van dit moment. Frankrijk krijgt ook wisselvallig^ maar vandaag nog niet. De zon schijnt er uitbundig en d'""' peratuur komt op de meeste plaatsen weer boven 25 gr£ In Duitsland is het eveneens zonnig, maar iets minder warmö in Frankrijk. Valt er in de noordelijke helft van Spanje een enkele (onweer- bui, aan de zuid- en oostkust blijft de zon flink aan bod kon"* en wordt het tropisch warm met tenminste 30 graden. Voor echte RIDDERS. Pottenmarkt 22. Middelburg. 0118-638351 fUlakbii Plein 1940) (Advertentie) <$ets Kastelen He'me te/) Zwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 2