DSM jaagt op heilzame stofjes BA verkoopt belang in Qantas Het geheim van spotprijsjes Woningtoewijzing kritisch bekijken Shell stuit op gas bij Maleisië Winst AM ingezakt ABN Amro gaat in kunst Schade fraude Subaru hoger limburgs concern verwacht veel van markt voedingssupplementen profijt Brabantse actie om bedrijven binnen te halen Puma kleedt Ferrari-team donderdag 9 september 2004 KUALA LUMPUR - Koninklijke/Shell Groep heeft sa men met partner Petronas bij boringen voor de kust van Maleisië vier nieuwe gasvelden ontdekt met geschatte winbare reserves van 200 miljard kubieke voet (5,4 mil jard kubieke meter). Dat heeft een woordvoerder van de oliemaatschappij gisteren gezegd. Het is de tweede gasvondst van CS Mutiara Petroleum, een gezamenlijke onderneming van Shell en het Maleisi sche staatsoliebedrijf Petronas, sinds de oprichting ruim drie jaar geleden. Maleisië staat op de dertiende plaats op de ranglijst van !s werelds meest gasproducerende landen. ANP AMSTERDAM - De projectontwikkelaar AM heeft in de eerste helft van dit jaar 56 procent minder winst geboekt. Dat heeft AM gisteren bekendgemaakt. Het bedrijf had in augustus al gewaarschuwd voor een tegenvallende winst ontwikkeling. De nettowinst van de onderneming kwam uit op 11 mil joen euro tegen 25 miljoen euro in de eerste helft van 2003. De omzet nam toe met 8 procent tot 516,5 miljoen euro, vooral door groei in de sector woning- en grondont- wikkeling. In totaal verkocht de projectontwikkelaar in het eerste halfjaar 3156 woningen. Wel was de gemiddel de prijs van een woning lager. AM waagt zich niet aan een winstprognose voor geheel 2004. ANP LONDEN - ABN Amro gaat ook op het gebied van kunst beleggers adviseren. De bank kondigde gisteren aan dat ze samen met het Britse kunsttaxatiebureau Seymour's dergelijke diensten aan haar vermogende klanten wil aan bieden en aan elitebanken als bijvoorbeeld Van Lanschot en Van der Hoop Bankiers. Die kunnen de adviezen dan doorsluizen naar hun clientèle. ABN Amro ziet in investeringen in kunst een alternatief voor aandelen, die de afgelopen jaren weinig rendement hebben opgeleverd. Kunst is een aantrekkelijke belegging voor de middellange en zelfs de korte termijn, stelt het bankconcern. Een woordvoerder rept van 'een enorme groei' in kunstbe leggingen. Het gemiddelde jaarlijkse rendement bedroeg sinds 1950 ongeveer 11,5 tot 12,5 procent. ANP AMSTERDAM - Het schadebedrag van de miljoenenfrau de bij Subaru loopt op. Aanvankelijk stond 9,7 miljoen eu ro vermeld in de dagvaarding tegen de 35-jarige werkne mer uit Alphen aan den Rijn. Deze voormalig boekhouder van de auto-importeur is hoofdverdachte in de verduiste ringszaak. In juni werd al duidelijk dat zeker 23,3 miljoen euro was verduisterd bij Subaru. „En het kan nog hoger uitvallen omdat het onderzoek nog loopt", aldus een woordvoerder van het Openbaar Ministerie in Amsterdam gisteren. De zaak werd dinsdag door de rechtbank terugverwezen naar de rechter-commissaris voor nader onderzoek. De verdachte vergokte naar eigen zeggen zijn hele miljoe nenbuit in de Holland Casino's van Amsterdam en Scheve- ningen. ANP p53f ontwikkelt zich steeds tier tot een bedrijf dat vitami nen en voedingssupplementen produceert voor de voedsel-, iiervoeding- en cosmetica-in- iustrie. De gentechnologie maakt het mogelijk om veel snel ler dan vroeger nieuwe produc- ■in te maken die interessant m voor deze industrieën. Hnnr Harry Coerver KAISERAUGST - Dr. Udo Haas glimt van trots. „En dit is 0nze nieuwe vitamine-E-fa- bnek". zegt hij. Op het indus trieterrein in het Zwitserse Sis kin, waar hij voor een splinter nieuw fabrieksgebouw staat, «erken ongeveer duizend men sen. Tot vorig jaar waren ze «erknemers van het Zwitserse chemie- en pharmabedrijf Ro che. Sinds een jaar zijn de fa brieken eigendom van het Ne derlandse chemiebedrijf DSM. Dat Udo Haas zo trots is, hoeft niemand te verbazen. Hij staat voor de modernste vitami- ne-E-fabriek ter wereld, kosten 118 miljoen euro. De fabriek kan de helft van de wereldpro ductie van deze vitamine produ ceren. De capaciteit is 25.000 ton per jaar. Dat de fabriek van Haas in Zwit serland staat en met ergens in China, is niet vanzelfsprekend. Chemiebedrijven vinden im mers steeds gemakkelijker de weg naar het verre en vooral zeer goedkope China. Boven dien maken de Chinezen al ja- mnlang allerlei vitamines tegen streem lage prijzen. „Maar dit kunnen ze niet", zegt Haas. „De techniek die wij in deze fabriek j gestopt hebben, daar zijn de Chi nezen de eerste tien jaar nog niet aan toe." Defabriek is eigenlijk één grote machine. Zeven medewerkers zijner nodig om die 'machine' te controleren en aan de praat te houden. Vijf ploegen laten de fa- briek zeven dagen per week 24 uur draaien. In totaal werken in j de fabriek slechts veertig men sa Dat is bijna de helft van de bezetting bij de inmiddels stilge pleet in kaart brengen van de menselijke genen in 2001 maakt het mogelijk vele malen sneller dan vroeger de effecten van bepaalde stoffen op het mense lijk lichaam vast te stellen. Vele honderden planten en vruchten worden in de laboratoria in Kaiseraugst getest op hun wer king. Theeplant Dat gaat van stoffen in alle daags fruit of groente tot de blaadjes waaraan een medicijn man in een Braziliaans oerwoud allerlei wonderbaarlijke krach ten toeschrijft. En dan blijkt bij voorbeeld dat er in het blaadje van de theeplant Camellia Si nensis een stof zit dat invloed heeft op het cholesterolgehalte in het bloed, positief werkt op bepaalde vormen van diabetes, kans op ontstekingen vermin dert en de vetverbranding bevor dert, waardoor mensen met over gewicht sneller kunnen afslan ken. DSM haalt het stofje uit die planten en verkoopt het on der de naam Teavigo. Het wordt toegevoegd aan allerlei dranken en voedingsmiddelen. DNP voegt steeds nieuwe stofjes toe aan zijn assortiment. Tij dens de Olympische Spelen lan ceerde DSM PeptoProSports, een herstelsportdrank voor spor ters. En zo zijn er tal van andere producten die DSM toevoegt aan de reeds lange reeks vitami nen en voedingssupplementen. De nieuwe stofjes hebben, vol gens DSM, een heilzame wer king, maar het zijn geen genees middelen. Op het moment dat iets een geneesmiddel genoemd wordt, zijn er zeer strenge voor waarden waaraan voldaan moet worden om ze te mogen verko pen. Die procedures zijn lang en kostbaar. Bij voedingssupplementen gaat het wat makkeijker, maar het wordt wel steeds moeilijker. Sij- besma is daar overigens niet rou wig om. „Het betekent immers ook dat niet ieder klein bedrijfje met nieuwe voedingssupplemen ten kan komen. Daardoor heb ben we dan iets minder concur rentie." GPD legde, oude vitamine-E-fabriek enkele tientallen meters verder op. Daar werkten zeventig men sen, maar die fabriek had nog niet de helft van de capaciteit van de nieuwe vestiging.. Door de overname van de vita- minetak van Roche is DSM sinds kort eigenaar van fabrie ken in de hele wereld. Het Lim burgse bedrijf behoort nu tot de grootste vitamineproducenten ter wereld. Door de overname bestaat de omzet voor meer dan de helft uit producten die te rechtkomen in voeding voor mens en dier of in verzorgings producten zoals cosmetica. Weinig zorgen Feike Sijbesma, de hoogste baas van DNP, zoals de vitamine- en pharma-poot van DSM heet, maakt zich weinig zorgen over de toekomst. Hij verwacht dat de vraag naar zijn producten de komende tijd alleen maar zal toenemen. „Kijk naar Ameri ka", zegt hij. „Wat slikken ze daar niet aan vitaminen en voe dingssupplementen? Dat zal, met een aantal jaren vertraging, ook in Europa en andere delen van de westerse wereld gebeu ren. De mensen schenken steeds meer aandacht aan hun gezond heid. Door bepaalde stofjes aan voedsel toe te voegen, krijgen ziektes minder vat op mens of dier. Mensen worden ouder en krijgen ziektes die met ouder dom te maken hebben. Wij gelo ven dat door gezonde voeding en door bepaalde toevoegingen sommige van clie ziektes minder kans krijgen of voorkomen kun nen worden. We zoeken con stant naar nieuwe stoffen die zo'n heilzame werking hebben." Die jacht op nieuwe stofjes is in een stroomversnelling gekomen. Oj) een steenworpafstand van het hoofdkantoor van DNP in Kaisei-augst staan de laborato ria van Roche. De onderzoekers die daar werken, dragen inmid dels witte jassen met het logo van DSM. Ze maken gebruik van de nieuwste ontwikkelingen in de gentechnologie. Het com- De splinternieuwe vitamine-E-fabriek op het industrieterrein in het Zwitserse Sisseln, die sinds een jaar eigendom is van het Nederlandse chemiebedrijf DSM. foto GPD door Hans Sonders Brutale mensen hebben de halve wereld, luidt een be kend gezegde. Maar... dan is de andere helft toch voor de niet-brutalen. Als je tenmin ste niet over je laat lopen. De ze rubriek wil bij dit laatste een handje helpen. De aankoop van een huis is vaak de belangrijkste finan ciële beslissing die mensen in hun leven nemen. Woningen zijn een schaars goed in ons land. Er worden er te weinig gebouwd en alles wat schaars is, is duur. Vanwege die schaarste stel len gemeenten vaak alles in het werk een beetje rechtvaar dige verdeling van de huizen te bewerkstelligen. Met het oog daarop worden met pro jectontwikkelaars bij de uit gifte van bouwgrond dikwijls contractuele afspraken ge maakt over het toewijzen van de woningen. Soms is de vraag zo groot en het aanbod zo klein, dat er moet worden geloot. Dat gebeurt meestal door een notaris. Die moet borg staan voor een recht vaardige loting. Het is dan wel zaak dat alle gegadigden voor een bepaald bouwpro ject ook mogen meedoen. Soms lappen makelaar en/of projectontwikkelaar dat laat ste echter aan hun laars. Waarschijnlijk speculerend op de overweldigende belang stelling voor een bepaald bouwproject. Zij stellen voor waarden aan de toewijzing die in strijd zijn met de af spraken met de gemeente. Wat dus helemaal niet als voorwaarde op het inschrijf formulier mag worden opge nomen, is dat de makelaar zich het recht voorbehoudt om woningen rechtstreeks toe te wijzen. Dus buiten de loting om. Als er is afgespro ken dat er wordt geloot, dan moet er worden geloot. Al het andere is dan niet overeen komstig het contract met de gemeente. Ook de voorwaarde dat 'zon der opgaaf van redenen bin nengekomen inschrijvingen kunnen worden geweigerd', is natuurlijk uit den boze. Dergelijke onfrisse praktij ken kunnen overal in Neder land voorkomen. In de hierbo ven beschreven situatie is het gewraakte formulier afkom stig van makelaarskantoor Wilbrink en Van der Vlugt in Lisse en gaat het om een bouwproject in Oegstgeest. De projectontwikkelaar is Teylingen Vastgoedontwikke ling B.V. De gemeente Oegstgeest bleek bij navraag in het ge heel niet op de hoogte van de voorwaarden die de make laar in zijn inschrijf formulier had opgenomen, en was er ook helemaal niet blij mee. Een 'brief op poten' van de juridisch medewerker deed de projectontwikkelaar be sluiten de gewraakte voor waarden binnen 24 uur te schrappen. Het loont dus om kritisch te zijn. Vaak worden op inschrijffor mulieren voor bouwprojecten ook vragen opgenomen over beroep, functie, werkgever en inkomen van de belangstel lende. Dat om te kunnen be oordelen of de aanvrager kans maakt op de benodigde hypotheek. Het College Bescherming Per soonsgegevens plaatst daar bij echter kritische kantteke ningen. Een woordvoerder laat weten dat in zo'n geval nadrukkelijk moet worden vermeld waarom de antwoor den op de gestelde vragen noodzakelijk zijn. Tevens dient te worden aangegeven hoe lang de verkregen infor matie wordt bewaard en of ze eventueel nog voor andere doeleinden wordt gebruikt of niet. „Het klinkt nu allemaal wel erg wild-west," aldus G. van der Klashorst van het College. De Nederlandse Vereniging van Makelaars (NVM), waar bij ook het betrokken kan toor is aangesloten, laat we ten dat haar leden zich 'net als ieder ander aan de wet moeten houden'. Woordvoer der Luckel; „bij twijfel over de handelwijze van een make laar kunnen mensen bij de NVM een klacht indienen. Een tuchtrechter zal zich er dan over buigen en zo nodig sancties opleggen. Dan is zelfs schorsing van het lid maatschap mogelijk." GPD en elektrische friteuse nieuw in de *-hvinkel voor de prijs van een patat je oorlog. Hoe kan dat nou? Nee, wat eea patatje oorlog sinds de euro kost weet ik niet, maar een beetje friteuse op zijn minst 25 euro in de uitver- 1 en vaker het dubbele of nog meer. *foor de mijne betaalde ik 8,79 euro. 'et zes maanden garantie. Hij is klei ner dan de meeste andere, een loempia kan er alleen rechtop in en patat gaat Per half handje. Maar dat verklaart al lerminst de lage prijs. Het is een spullemvinkel. Action heet J en er zijn, sinds de gebroeders Deen JJ Zwaagdijk bij Lutjebroek er in 1993 mee begonnen, 130 filialen. Ze ?Jn'^'onderlijk verdeeld over Neder- and Van Schiedam tot Enschede. Van okkum tot Venlo. In Apeldoorn zijn er drie. In Friesland zijn er wel tien, in and maar een paar en rond de Velu- we zijn overal vestigingen in plaatsen waar het op zondag stiller is dan in de rest van Nederland, zoals Staphorst, Barneveld, Putten, Veenendaal. Appin- gedam heeft al een Action, Maastricht krijgt er een. Houten wasknijpers kosten er per 48 in een pak 72 eurocent. Twee wasknijpers voor drie cent. Hoe bestaat het, goedko per dan trekdrop. Nog zoiets. Penselen. Toen ik op de kunstacademie zat waren goede pense len onbetaalbaar en moest je aanpap pen met een rijkeluisdochter om een beetje aan je spullen te kunnen komen. Bij Action koop ik er twaalf. Mooie lan ge penselen van varkenshaar. Prijs: 1,49 euro. Nog geen 13 cent per pen seel. Schilderen op echt schilderdoek, op een houten raam gespannen, was er voor arme kunstenaars niet bij. Te duur. Schilderijtjes op hardboard, meer zat er niet in voordat je beroemd werd. Maar kijk bij Action. Een vier kante meter prachtig geprepareerd schilderslinnen op een mooi houten raam kost maar 2 euro. Iedereen zijn eigen Van Gogh. Action is een onbegrijpelijke winkel. Het is er een chaotische bende en veel koopwaar is nog te lelijk voor de vuil nisbelt. Maar pakken enveloppen en dikke notitieblokken kosten er minder dan een rol toiletpapier bij de kruide nier. Het is een feest. Of is het vuile handel? Is het de inboedel van een failliete zee rover of zijn het spullen van een slaven drijver? Worden ver weg kinderen uit gebuit om voor onze kinderen spotgoed koop speelgoed te maken? Of is het ge woon inferieure troep? Je voelt je soms onbehaaglijk in goedko pe warenhuizen. In dure ook trouwens. Vuile praktijken in productielanden ko men voor, daarom wil je weten waar je aan mee doet als je uit winkelen bent. De Consumentenhond bepleit om dat zelfde onbehagen hij de regering een wet voor een zekere openbaarheid van zakendoen. Zit het snor bij Action? Ik bel naar het hoofdkantoor. Journalist zegt u? Hel hoofdkantoor is meteen van slag. Verlegen personeel, aarzelende bedienden, 'goeie vraag, nee die kunnen we niet beantwoorden'. Of ik later terug wil bellen. En later moet ik nog eens later terugbellen. Dan: „O, u bent die journalist, een ogenblikje." De eigen uitsmijter van Action is er voor gaan zitten. Nurks aan de tele foon: „Wij hebben geen behoefte aan journalisten en we blijven liever in de luwte." Maar ik wil weten hoe dat toch kan, ik heb net uw friteuse gekocht voor bijna niks. Ik wil een artikeltje over Action schrijven. De uitsmijter zwijgt lang. Net voor ik de storingsdienst wil gaan bellen komt er toch weer geluid uit. „Journalisten zijn zeer ondeskundig is onze ervaring. En wij scheren jullie allemaal over een kam. U schrijft maar. En hier wil ik het bij laten." Het moet dus nog even ge heim blijven. De langzaam in de luwte groeiende concurrent van de Hema heeft iets te verbergen. Iets leuks of iets lelijks. Tijd en journalisten zullen het leren. De friteuse breng ik morgen terug. Al bij 145 graden schakelt de thermostaat de verwarming uit. De patat kookt er langzaam in gaar. Maar de wasknijpers zijn werkelijk uit stekend. Wouter Klootwijk TILBURG - „Brabant heeft al leen al de eerste acht maanden van dit jaar voor ruim 118 mil joen aan buitenlandse investe ringen binnengehaald. Dat lever de een slordige 1100 banen op en er komt nog meer aan." Gedeputeerde Economische Za ken in Brabant Hoes meldde dat gisterochtend tijdens de aftrap rai de campagne 'BrabantStad, Europe's Heart of Smart Solu tions'. De gezamenlijke interna tionale promotieactie van Til burg, Eindhoven, Breda, Den Bosch en Helmond moet nog meer buitenlandse bedrijven, naar Brabant lokken. De provin ce haalde dit jaar tot nu toe 80 procent binnen van alle op dit moment geregistreerde buiten landse investeringen in ons land. Hoes lanceerde gisteren ook de gloednieuwe website www.Bra- bantStad.com. Kern van het plan dat ontwik keld is door de Brabantse Ont- wikkelings Maatschappij (BOM) is in nauwe samenwerking over dn grenzen de boer op te gaan om nog meer bedrijven warm te maken voor Brabant. Een van de ontwerpers van het plan, B. Engel van de BOM, be nadrukte het belang van een 'merknaam'. ..Voor buitenlanders is een pro vincie een onduidelijk begrip. Steden spreken wereldwijd veel meer aan". GPD door Evert van den Heuvel SYDNEY - British Airways (BA) ver koopt zijn belang van 18,25 procent in de Australische luchtvaartmaatschappij Qantas. De opbrengst van ongeveer 1,1 miljard Australische dollar (630 miljoen euro) gebruikt BA voor vermindering van zijn schulden en versterking van de positie in Europa, zo heeft de Britse maatschappij gisteren meegedeeld. De samenwerking tussen de twee maat schappijen blijft bestaan. BA kocht de deelneming in Qantas in 1993 voor 665 miljoen Australische dollar en ontving daarvan sindsdien 600 miljoen dollar aan dividend. De aandelen worden binnen twee dagen verkocht via de Amerikaanse Citibank. De beurskoers van Qantas is in afwach- HERZOGENAURACH - Puma gaat de formule-1-renstal van Ferrari aankle den. De Italiaanse onderneming onderteken de gisteren een meerjarencontract met de Duitse sportartikelenfabrikant, die niet alleen de brandwerende kleding gaat le veren, maar ook de gewone kleding, schoeisel en andere accessoires voor het hele raceteam. ANP/DPA ting van de afronding van de transactie opgeschort tot vrijdag. Volgens analisten kan de stap van BA lei den tot belangrijke veranderingen in de verhoudingen tussen de internationale luchtvaartallianties. De Britse maat schappij liet gisteren weten dat de ver koop van het belang in Qantas 'het moge lijk maakt deel te nemen aan de consoli datie in de Europese luchtvaart'. Dat con- centratieproces kreeg eerder dit jaar een stevige impuls door de fusie van Air Fran ce en KLM. „Nu Europa liberaliseert en het politieke klimaat gunstiger is voor consolidatie, hebben we een goede positie", aldus com mercieel directeur Martin George van BA. Volgens hem is BA echter niet geïnte resseerd in deelneming in de in nood ver kerende Italiaanse maatschappij Alita lia, die aansluiting wil bij Air Fran ce-KLM. Ook een vergroting van het be lang van 9 procent in het Spaanse Iberia is niet aan de orde. Voor Qantas kan het vertrek van BA de weg vrijmaken voor het aantrekken van een andere partner. Volgens het adviesbu reau Centre for Asia Pacific Aviation kunnen daarvoor Singapore Airlines en Air France-KLM in aanmerking komen. De rond Air France-KLM gevormde alli antie Sky Team wint de laatste tijd ter rein, onder meer door de beoogde toetre ding van China Southern Airlines. De door BA geleide alliantie Oneworld daarentegen kent nogal wat tegenslagen. Een overstap van Qantas naar Sky Team zou een nieuwe domper zijn. ANP De samenwerking tussen Qantas en BA blijft bestaan, ondanks de verkoop door de Britten van hun belang in de Australische maatschappij. foto Tim Wimborne/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 27