'ZC Taxi krijgt vaste kilometerprijs Geen hulp meer bij aandelenlease Eenvoudiger wetgeving winstgevend Homo economicus kost staat geld Consumentenbond en brancheorganisatie positief lotelbranche gaat door ten diep dal Vijfendertig graden is te doen Belgische economie bloeit Industriële productie daalt Opec noemt olieprijs te hoog Kassa Bertelsmann rinkelt Economie VS trekt weer aan factie: 0113-315649 nw.pzc.nl Kmteaactie@pzc.nl stbus 31» 4460 AA Goes luoftentie-exploitatie: vird-en Midden-Zeeland: 0113-315520; Miws-Vlaanderen: 0114-372770; ttonaal: 020-4562500. jnderdag 9 september 2004 Lnnze redactie economie pNEUZEN - Het overkoepe lde taxibedrijf Taxicom in Zeeuws-Vlaanderen is zeer be nieuwd naar de concrete voor stellen van het kabinet over de petaxiprijs die in 2006 zou peten ingaan. Morgen neemt liet kabinet een besluit over die prijs. Jat is natuurlijk erg belang rijk voor ons, maar ik ken de piste voorstellen nog niet en nu een reactie geven zou specula tie! zijn. Daar heeft niemand iets aan", zegt directeur L. Uil van Taxicom in Terneuzen. Met reventig taxi's in bedrijf is Taxi- •om de koepelorganisatie in s-Vlaanderen. iet de dupe etanprijs is in beweging en et voor het eerst. Minister ijs (Verkeer en Waterstaat) sil nu een vaste kilometerprijs toeren zodat de consumenten iet de dupe worden wanneer n taxi bijvoorbeeld komt vast zitten in het verkeer. De Iers in de taxi moeten gens de minister in de toe- omsteen kilometerprijs bijhou- en waarin de tijd niet is ver kerkt. Iet nieuwe tarief moet ook voor- ien in een vast begintarief voor ra of drie kilometer. Dit om i-korte ritjes van bijvoor beeld honderd meter te ontmoe- ;en, de voorstellen van de minis ter mogen de taxibedrijven zelf de prijs per kilometer bepalen, al komt er wel een prijsadvies. Peijs heeft verder meegedeeld dat de ingangsdatum van de ieuwe prijs afhankelijk is van ■STERDAM - I)e hotels gaan door een diep dal. De hotellerie leeft 2003 als slechtste jaar er- raren sinds de crisis van 1993. joteliers verwachten dit jaar «knauwelijks verbetering. Jat blijkt uit het jaarlijkse on- bzoek van het adviesbureau pwath Consulting. &1993 moesten diverse hotels - ia achtereenvolgens de Golfoor log en de wereldwijde economi sche neergang - hun deuren slui ten. Het jaar 2003 vertoonde seel overeenkomsten, doordat veel (zakelijke) reizigers het lie ten afweten wegens de oorlog in bak, de angst voor de besmette- ngziekte sars en de econo misch onzekere tijden. Hotels in lie regio Amsterdam-Schiphol werden door de daarmee samen hangende luchtvaartcrisis het lardst getroffen. Je gemiddelde bezettingsgraad zakte vorig jaar ruim 5 procent- lunten tot 65,3 procent ten op- van 2002. De kamerprijs i bijna 12 procent tot 102 euro. Het bedrijfsresultaat kel derde ruim 23 procent, tot iets neer dan 20.000 euro per ka mer. Volgens Horwath wisten hoteliers anders dan in 1993 nog een reeks faillissementen te voorkomen, dankzij een buffer die was opgebouwd in goede ja ren. Hoteliers noemen vooral het uitblijven van economisch herstel als oorzaak van de slech te resultaten. ANP de onderhandelingen met de brancheorganisatie. In die krin gen zijn de plannen van Peijs niet negatief ontvangen. „Het is duidelijk de wens van de consument, dus we werken er aan mee", zei gistermiddag een woordvoerder van Koninklijk Nederlands Vervoer. De organisatie heeft volgens hem al toezeggingen van Peijs dat zij zal meebetalen aan het ombouwen van de taximeters in de auto's. Verder hoopt KNV dat de minis ter meer druk gaat uitoefenen op de gemeenten om de taxi standplaatsen anders in te rich ten. „Als taxi's straks echt gaan concuiTeren moet de consument ook werkelijk iets te kiezen heb ben," aldus cle woordvoerder. Bovendien verwacht de organi satie dat meer mensen voor de taxi kiezen als er meer duidelijk heid is over de kosten van een rit. De Consumentenbond vraagt al jaren om een vaste kilometer prijs. Voor de invoering van een begintarief heeft de Consumen tenbond begrip, om de chauf feurs te beschermen tegen klan ten die om de paar honderd me ter van taxi wisselen. Wel moet er een maximumtarief worden ingevoerd, vindt de Consumen tenbond. „Wij denken niet dat de taximarkt al helemaal vrijge laten kan worden", aldus een woordvoerster. Twee euro Het accountantsbureau KPMG heeft minister Peijs geadviseerd in de kwestie. Naar verluidt staat in een nog vertrouwelijk rekenrapport van het bureau Rinus Wekking aan het werk in de orchideeënkwekerij. door Jelmer Oskam KOUDEKERKE - Met het warme nazo- merweer van de afgelopen week is het er zo'n vijfendertig graden: de kas van orchideeënkwekerij Wekking in Koude- kerke. Het is een broeierige werkplek, maar door de grote diversiteit aan plan ten ook een hele mooie. En de hitte, daar moet je tegen kunnen. De orchideeënkwekerij wordt gerund door Rinus en Ina Wekking. Vroeger stond de productie voorop, toen hier nog om den brode werd gewerkt. Nu gaat het puur om een hobby. Toch werkt Rinus nog altijd zestig uur per week in de broeierige kas. „Je moet veel drinken en er een beetje tegen kunnen. Toen we vroeger nog stagiairs in dienst hadden, waren er bij die het er niet kon den uithouden", zegt hij. Volgens Ina vormt de warmte geen pro bleem. „Als je van buiten naar binnen loopt, dan voel je het inderdaad. Maar als je er langer in staat went het. En het is alleen zo warm met zomers weer." Tropen In de kas staat een grote variatie aan or chideeën, in allerlei vormen en kleuren. Ook is er een tropische hoek, waar je tussen de reusachtige planten af en toe een tros bananen of een ananas aan- foto Ruben Oreel treft. Je waant je even in de tropen, ze ker met de drukkende warmte. Tijdens het werk is er niet altijd tijd om van al dit moois te genieten. Rinus; „Mensen die rond hebben gekeken komen vaak naar me toe om te vertellen hoe mooi ze het hier vinden. Natuurlijk is het mooi, maar ik werk me kapot en sjouw wat af met aarde voor het verpotten. Dan sta je er niet zo bij stil. Dat komt pas weer als het werk er op zit." door Mathijs Rotteveel DEN HAAG - De ministers Zalm van Financiën en Donner van Justitie trekken hun handen af van de problemen rond aande lenlease. Voor de afnemers van verliesge vende aandelenleaseproducten rest de gang naar de rechter. Zij moeten wel opschieten, want de verjaringstermijn is vijf jaar. Zalm en Donner vergaderden gisteren met de fractiespecialis ten van de Tweede Kamer over de conclusies van de Commissie Geschillen Aandelenlease. Deze club werd september vorig jaar in het leven geroepen om te be middelen tussen aanbieders en ontevreden afnemers van lease producten. Op 16 juni staakte deze commissie haar pogingen tot bemiddeling. Dexia, dat met de overname van Bank Labou- chere van Aegon in 2000 de grootste aanbieder van aande lenleaseproducten werd in Ne derland, bleek niet bereid tot medewerking. Daardoor faalde de bemiddelingspoging. Volgens Zalm zit met het staken van de bemiddelingspoging ook het grootste gedeelte van zijn werk erop. Hij denkt niet dat de overheid nog meer kan doen om de afne mers van leaseproducten te hel pen. Degenen die een geschil met hun bank hebben, moeten hun gelijk zien te halen bij de rechter, vindt Zalm. Achter de schermen blijft hij zijn best doen om Dexia weer tot overleg te bewegen. Registratie Klanten die weigerden hun schulden aan Dexia terug te be talen, zijn inmiddels geregis treerd bij het Bureau Krediet Re gistratie (BKR) in Tiel. Zalm zegt daaraan niets te kunnen veranderen. GPD Tn Den Haag zorgt de commissie-Dui- vesteijn momenteel voor de nodige opwinding. Deze commissie doet ver goede pogingen te achterhalen hoe het met de Betuwe- en HSL-lijnen zover leeft kunnen komen. Beide spoorinves- enngen staan symbool voor een alge meen fenomeen: grote infrastructurele projecten zijn onlosmakelijk verbon- en met een permanente stroom van fi nanciële tegenvallers. s manna uit de hemel vallen met gro- «regelmaat hogere rekeningen op het ministeriële bureau. Natuurlijk, voor ««n deel heeft de Tweede Kamer boter opzijn hoofd. Bijvoorbeeld zo'n lange wnnel onder het gras en de koeien van "«groene hart is niet gratis. r «"gelijke kostenverhogingen van ei gen makelij vormen echter slechts wat gerommel in de marge van Het Grote Foute Reki enen. Eén van de eerste getui gen tijdens de verhoren van de commis- sie-Duivesteijn, een ter zake kundige Deense hoogleraar, maakte meteen dui delijk dat enorme kostenoverschrijdin- gen bij zulke megaprojecten schering en inslag zijn in alle hoeken en gaten van de wereld. Daar zullen ze in Athe ne en Lissabon bijvoorbeeld over we ten mee te praten. Peking en Berlijn zijn gewaarschuwd. Deze consequente misrekeningen zijn eenvoudigweg het gevolg van de gedra gingen van die welbekende subspecies van de homo sapiens die in de economi sche wetenschappen al eeuwenlang de boventoon voert: de maximaliserende homo economicus. Deze homo economicus speelt de hoofd rol in bijna alle economische leerboe ken en theorieën. De bekendste variant daarvan is de private onderneming: die is op jacht naar winstmaximalisatie. De laatste jaren is ook veel aandacht besteed aan de (top)manager, die erg druk blijkt te zijn geweest met het maximaliseren van zijn inkomen. Maar ook andere partijen blazen hun maxi maliserende partijtje mee. Veel ambtelijke topfunctionarissen la ten zich leiden door budgetmaximalisa- tie: hoe groter de afdeling, hoe hoger het prestige. Politici doen verwoede po gingen stemmen te maximaliseren, zo dat daarmee hun macht wordt ver groot. Uiteraard wordt elke homo economicus ook geconfronteerd met be perkingen. De topmanager moet de aandeelhouder niet tegen zich in het harnas jagen, de topambtenaar moet zijn minister te vriend houden, de politicus merkt dat ideologieën niet on eindig kunnen worden opgerekt, et cetera. Binnen de grenzen van de beper kingen gaat de homo economicus echter op zoek naar het maximum. In het domein van de economie van het overheidsbeleid is de theorie van winst- zoekgedrag - in Angelsaksisch jargon: rent-seeking behavior - populair. Ook hier speelt de homo economicus een sleutelrol. Allerlei belangengroepen pleiten voor de introductie van maatre gelen die vooral het eigen belang be schermen of bevorderen - hoe mooi ver pakt in filantropische prietpraat ook. Beroepsgroepen leggen uit dat 'zelfgere- guleerde toetredingsbelemmeringen' de kwaliteit van de geleverde diensten ten goede komen. Toevallig zijn ook hun ei gen inkomsten daarbij gebaat. Bedrijfs takken beargumenteren dat het weren van gevaarlijke producten uit verre bui tenlanden verstandig is. Toevallig pakt dat meteen goed uit voor de eigen winstgevendheid. Ambtenaren schrij ven nota's waaruit blijkt dat op hun ter- aan de minister een voorbeeld met een vaste beginprijs van acht euro en vervolgens een kilo meterprijs van twee euro. Met dit systeem kan iemand die bijvoorbeeld van Axel naar Hulst wil, aan de hand van de af stand, zelf vooraf uitrekenen wat hij of zij aan taxikosten kwijt is. Verloren tijd bij rode stoplichten en in files speelt dan geen rol meer. GPD/ANP rein zonder extra maatregelen de sa menleving schade oploopt. Toevallig is daarvoor een verhoging van hun bud get noodzakelijk. De markt voor overheidsmaatregelen die deelbelangen dienen, is erg groot. Geen wonder dat Brussel en Washing ton worden bevolkt door tienduizenden lobbyisten, vooral ten faveure van het bedrijfsleven. Bij grote infrastructurele projecten lopen cruciale deelbelangen prachtig parallel. Ambtenaren kunnen jarenlang vooruit in het projectmanage ment. Politici kunnen goede sier maken met 'mooie dingen voor de mensen'. Be drijven kunnen hun winstrekeningen spekken met eindeloze opwaartse aan passingen van kosten. Misschien moet de commissie-Duivesteijn maar 'ns een leerboek economie openslaan. Arjen van Witteloostuijn BRUSSEL - De Belgische economie is het tweede kwar taal 0,8 procent gegroeid ten opzichte van het eerste kwar taal. Vooral de export nam toe, meldde het Belgische Insti tuut voor de Nationale Rekeningen gisteren. De groei was krachtig in alle bedrijfstakken. Ook de particulieren ga ven meer uit, vooral aan nieuwe huizen. België doet het daarmee economisch opnieuw beter dan Nederland. Het Centraal Bureau voor de Statistiek meld de voor Nederland 0,2 procent krimp in het tweede kwar taal vergeleken met het eerste. ANP/Belga DEN HAAG - De Nederlandse industrie heeft in de maan den juni en juli 0,6 procent minder geproduceerd dan in de twee voorafgaande maanden. Dit blijkt uit gisteren ge publiceerde voorlopige cijfers van het CBS. De productie cijfers zijn een eerste indicatie voor de ontwikkeling van de Nederlandse conjunctuur. Zowel de productie van grondstoffen en halffabrikaten als die van investerings- en consumptiegoederen daalde in de maanden juni en juli. De productie lag nog wel iets hoger dan een jaar eerder: gecorrigeerd voor het aantal werkdagen werd 0,4 procent meer geproduceerd. De Nederlandse industrie zette in juli 7 procent meer om dan in die maand vorig jaar. Deze omzetstijging was ech ter het gevolg van stijgende prijzen. GPD SYDNEY - De prijs van een vat ruwe olie is 10 a 15 dollar hoger dan de fundamentele marktsituatie rechtvaardigt. Dat is het gevolg van politieke factoren, zoals de aanhou dende onrust in Irak. De Organisatie van Olie-Exporte rende Landen (Opec) zou graag een lager niveau zien, zo heeft voorzitter Pumomo Yusgiantoro gisteren verklaard op het wereldenergiecongres in Sydney. De Opec vergadert 15 september in Wenen. Volgens top man Yusgiantoro brengt het oliekartel dan mogelijk ver andering in zijn informele streef marge voor de prijzen van 22 a 28 dollar per vat (159 liter). Het gemiddelde lag begin deze week op 38,66 dollar. RTR GÜTERSLOH - Het Duitse mediaconcern Bertelsmann heeft in de eerste helft van dit jaar een stijging van de net towinst geboekt van 142 miljoen tot 550 miljoen euro. Dat is vooral te danken aan de muziekdivisie BMG en de televisiedochter RTL Group, die in Nederland eigenaar is van de zenders RTL 4, RTL 5 en Yorin. De omzet nam toe met 3,2 procent tot 8,1 miljard euro, zo blijkt uit gisteren gepubliceerde cijfers. DPA/ANP procent van de rijksbegroting. Twee jaar geleden begon Neder land een ambitieus project om de administratieve lasten van be drijven terug te brengen met een kwart. De commissie Actal adviseert de overheid hierover. Uit het rapport blijkt dat vooral rijke landen zich inspannen om de papierwinkel hanteerbaar te maken. Van de arme landen nam niet meer dan eenderde de moeite om de administratieve rompslomp anders in te kleden, terwijl juist zij veel behoefte hebben aan nieuwe bedrijven die voor banen kunnen zorgen. Een eervolle vermelding gaat naar Slowakije, dat in het rap port 'de leidende hervormer' wordt genoemd. Het land bracht onder meer veranderin gen aan in zijn arbeidswetge ving. Ook Colombia heeft de las ten voor ondernemers aanzien lijk verlicht. Registreren De Afrikaanse landen presteer den over het algemeen het slechtst. Wie bijvoorbeeld in de Mozambikaanse hoofdstad Ma puto een bedrijfje wil starten, is daar bijna een half jaar mee zoet. In de Canadese stad Toron to duurt het twee dagen. Wie in de Nigeriaanse hoofdstad Abuja een commercieel eigendom wil laten registreren, moet maar liefs 21 procedures doorlopen. In de Finse hoofdstad Helsinki zijn dat er drie. van onze redactie economie WASHINGTON - Landen die de regelgeving voor het bedrijfsle ven eenvoudiger maken, worden daarvoor vanzelf beloond in de vorm van economische groei. Uit een rapport van de Wereld bank blijkt dat het verband tus sen die twee zaken groot is. De bank brengt jaarlijks naar buiten in hoeverre landen erin slagen de bureaucratische romp slomp voor ondernemers te ver minderen. Het gaat daarbij on der meer om de vraag hoe lang het duurt om een bedrijf te star ten, hoe hoog de kosten zijn of wat er allemaal bij het ontslaan van werknemers komt kijken. Ruwweg zijn dit soort zaken in arme landen twee keer zo moei lijk als in rijke landen. In het rapport komen 145 landen aan bod. In het algemeen komen westerse landen het best uit de bus. Uit het rapport Doing Business 2005, dat woensdag is gepubli ceerd, blijkt dat Nieuw-Zeeland de meest ideale omgeving vormt om zaken te doen. De Verenigde Staten zijn een goede tweede, ge volgd door Singapore. China en Hongkong nemen een gedeelde vierde plaats in. Nederland staat dertiende. Volgens de onderzoekers betaalt het terugbrengen van de admini stratieve rompslomp zich van zelf terug. Ze hebben berekend dat de economische groei 2 pro centpunt hoger kan uitvallen. Regeringen hoeven minder uit te geven om de bureaucratie in stand te houden. Het geld dat dan vrijkomt, kan worden geïn vesteerd in bijvoorbeeld gezond heidszorg en onderwijs, wat de ontwikkeling van een land weer ten goede komt. Bedrijven op hun beurt zijn ook minder geld kwijt aan allerlei zaken die de overheid oplegt. In plaats daarvan kunnen ze meer produceren en investeren in marketing. Nederland geeft jaarlijks 22 mil jard dollar (18,2 miljard euro) uit in-verband met regelgeving voor het bedrijfsleven, ofwel 11 WASHINGTON - De Ameri kaanse economie is weer aan het groeien na een kleine hape ring in juni. „De meest recente gegevens wij zen er over het algemeen op dat de groei enige vaart heeft gekre gen", verklaarde Alan Green span, de president van de Ameri kaanse centrale banken, giste ren. Hij deed dat in een toe spraak voor de begrotingscom missie van het Huis van Afge vaardigden. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23