ZEEUWSE COURAN esterschelde moet nog dieper Kerncentrale mogelijk doelwit voor terroristische aanslag expert Ongeval eist levens wee glazenwassers lit Middelburg Vernieuwd Oranje toont effectiviteit Rekenkamer hekelt bonussen Onderwijs 2T |l5° 20 Geen een veiligheidsrisico of natuurschade; WCT geen alternatief Madonna in Nederland ■■hhhhhhhhhmbhhhhhi Kamer misleid over Betuwelijn Staten gaan door met plan WCT Leaseslachtoffers staan alleen |H~RV+DÜBBÏLGLAS| /y\ Glashandel l ',W MELIESTE Hoe de allergoedkoopste supermarkt nog goedkoper wordt? 1 I I I I I I I I I PIQH OWiBl Vrij zonnig 'Ook vandaag is het vrij zonnig en droog nazomerweer met maxima rond 24 gra den, Er waait een matige oostenwind. 46ejaargang no. 213 onderdag 9 september 2004 is nummer 1,20 Rel over afkorting op shirt darter «BEB—I IMII M-t Mill IIHW—B—HM oorRinusAntonisse lijten Jansen jOES - Een nieuwe verdie- jng van de Westerschelde noodzakelijk voor de ha- !n van Antwerpen, :haadt de natuur in de 'esterschelde niet en levert «n veiligheidsrisico's op. D de Ontwikkelingsschets chelde-estuarium wordt er- ior gepleit de route naar Ant- erpen - nu onafhankelijk van et tij te bevaren door schepen e 11,60 meter diep steken - ge hikt te maken voor schepen et een diepgang tot 13,10 me- r. Vanavond worden bestuur- as van de provincie en de Wes- recheldegemeenten vertrouwe- jk geïnformeerd over de ont- ikkelingsschets, die maandag hcieel wordt gepresenteerd, jlgens de schets is een mogelij- e Westerschelde Container Ter- inal in Vlissingen-Oost geen al- matief voor een diepere vaar lui. Daarvoor zijn de achter- Ddverbindingen niet toerei- ind, de haven te klein en ni- auen flexibiliteit van de logis- eke dienstverlening onvol doen- e. Bovendien bestaat onzeker- eid of reders en verladers hun Intainerstromen wel via Vlis- willen laten lopen. Dit ildt min of meer ook voor meer ciliteiten voor containerover- ag in Zeebrugge. et maatschappelijk kosten-ba- n onderzoek laat zien dat een 'CT eerder containertrafieken snoept van Rotterdam dan van Antwerpen. Dat komt door dat de containerstroom van en naar Antwerpen voor een be langrijk deel gericht is op een ge bied met een straal van honderd kilometer rond de haven. Rotter dam behandelt veel meer contai ners die een verzender of een be stemming verder weg hebben. Dat is het marktsegment waar op ook de WCT mikt. De veiligheid tegen overstromin gen is bij de voorgestelde aan passing van de vaargeul nauwe lijks in het geding. Ze leidt bij extreem hoge waterstanden tot een verhoging van 5 centimeter. Verdieping tot 13,10 meter ver oorzaakt volgens de schets geen aantasting van het meergeulen- stelsel van de Westerschelde, een van de meest te koesteren kenmerken van het gebied. Voor waarde is wel dat op een andere manier wordt omgesprongen met het zand dat wordt opgebag gerd om de vaargeul aan te pas sen en op diepte te houden. Erkend wordt dat de natuur waarden in het Scheldegebied achteruit zijn gegaan (ten op zichte van 1900 met 30 procent). Tot 2010 is in Zeeland ongeveer 2000 hectare nodig om de rivier meer ruimte te geven. In de schets staat dat voor het verbete ren slechts een 'basispakket' aan maatregelen beschikbaar is; zonder grootschalige ontpol- deringen. Voor de rest komen de voorstellen erop neer voors hands 620 hectare onder (lichte) invloed van het getij te brengen, pagina 15 bescheiden herstel van natuurwaarden Pierre van Hooijdonk was gisteravond de gevierde man bij Oranje met twee doelpunten. oor Jan Martens 00SENDAAL - Vermoedelijk oor een technisch mankement ijn gistermiddag in Roosendaal iree glazenwassers uit Middel- urg om het leven gekomen. Ze raren op 21 meter hoogte bezig imen te lappen, toen de hoog kerker waarop ze werkten in el- aar stortte. lat zegt de Arbeidsinspectie na in eerste onderzoek van de Jogwerker. Volgens woordvoer- ir Magda de Vetten van de in fectie is de druk waarmee de rm van de hoogwerker omhoog aat door onduidelijke oorzaak otseling weggevallen, waar oor het gevaarte naar beneden wam. Nader onderzoek moet itwijzen hoe dat kon gebeuren, let ongeluk gebeurde rond vaalf uur bij appartementen- omplex Bortendonc, gelegen in (Advertentie) PROBLEMEN MET UW KUNSTGEBIT? he i wdpkothe: i ic us zorgt voor ef.n PASSENDE OPLOSSING «tollijst Organisatie Nederlandse Tandproihelici. www.onl.nl WEN DAG OP VRIJDAG 10 SEPTEMBER de Roosendaalse wijk Kroeven. De slachtoffers, 42 en 56 jaar oud, hadden geen schijn van kans. Het gevaarte kwam, aldus een getuige, met hoge snelheid naar beneden, waarna de bak waarin de mannen stonden op de grond klapte en terug stuiterde. De gla zenwassers vielen er daardoor uit. De arm en de bak beland den daarna op de entree van het appartementengebouw, enkele meters boven de grond. Een van de twee slachtoffers was op slag dood. Personeel van de ambulance en de traumaheli kopter, dat snel ter plaatse was, heeft een halfuur lang gepro beerd om het leven van de ander te redden, maar dat bleek tever geefs. Twee collega's van de mannen, die in het pand aan het werk wa ren, zagen het ongeluk gebeu ren. Slachtofferhulp heeft zich over hen ontfermd. De kraan is eigendom van Bac Hoogwerker- verhuur uit Moerkapelle. Daar was gisteren niemand voor com mentaar bereikbaar. De omgekomen glazenwassers waren in dienst van schoon maakbedrijf 't Zanddorp uit Middelburg. door Jochem Lippmann AMSTERDAM - Onverstoorbaar keek Mar co van Basten gisteravond langs de zijlijn van de Amsterdam Arena toe, hoe een dras tisch vernieuwd Nederlands elftal de WK-kwalificatie tegen Tsjechië opende met een fortuinlijke overwinning (2-0). De pleitbezorger van aanvallend, aantrekke lijk en gedurfd voetbal zag zijn ploeg bijna het optimale resultaat uit drie uitgespeelde aanvallen halen. Van Hooijdonk rondde in de 33e minuut na een prachtige combinatie van Van der Vaart en Kuijt een aanval doel treffend af. De alweer 34-jarige spits ver scheen in de 79e minuut opnieuw alleen voor Cech. De doelman voorkwam met een knappe redding dat Oranje nog meer kreeg dan waar het recht op had. Vijf minuten la ter moest hij echter alsnog voor Van Hooij donk capituleren. De bondscoach liet sinds zijn aantreden een zware storm door het Nederlands elftal waaien. Bij absentie van Robben, Cocu en Van Nistelrooij telde het vernieuwde Neder lands elftal bij aanvang van het eerste WK-kwalificatieduel nog maar drie spelers die afgelopen zomer ook tijdens het EK te gen de Tsjechen bij de aftrap verschenen: Van der Sar, Davids en Heitinga. pagina 19 Van Hooijdonk uit de schaduw door Emile Calon GOES - De kerncentrale Borsse- le is mogelijk een doelwit van terroristen. Bij een huiszoeking van een 18-jarige jongeman, die verdacht wordt van het voorbe reiden van een aanslag, is een plattegrond van de kerncentrale gevonden. De politie trof bij hem ook schet sen aan van de luchthaven Schiphol, de Tweede Kamer, het ministerie van Defensie en het kantoor van de Algemene Inlich tingen- en Veiligheidsdienst (AI- VD) in Leidschendam. De arrestatie van de verdachte, op 30 juni van dit jaar, was voor de overheid aanleiding een ter reuralarm af te kondigen voor Zeeland, Zuid- en Noord-Hol land en het westelijk deel van Noord-Brabant. Ook andere fac toren speelden volgens woord voerder W. de Bruin van de Lan delijk Parket in Rotterdam daar bij een rol. Welke, daarover liet hij zich niet uit. Ook ging hij niet in op de vraag of het gevon den plattegrondje gedetailleerd is. De vondst van de plattegron den leidde tot verscherpte waak zaamheid. Zo bleek de bewa kingsdienst van de kerncentrale zeer alert te zijn toen een ver slaggever van de PZC de eerste dagen van juli de centrale obser veerde vanaf de Westerschelde- dijk. Binnen enkele minuten stond een bewaker naast hem. Woordvoerster M. Linger van de kerncentrale wilde gisteren niet ingaan op de veiligheidsmaatre gelen. Volgens haar is de bewa kingsdienst altijd alert. De ver hoogde staat van paraatheid zou echter nog steeds van kracht zijn. Niet alleen voor de kerncentrale maar ook voor de andere gebouwen waarvan de MP3 speler met 128 MB geheugen Van 9Tr Nu 49; Bel 020 35 55 355 voor adressen en telefoonnummers van de ruim 200 experts in heel Nederland. ARNHEM - Madonna gisteravond tijdens haar optreden in De Re-Invention Tour in het Arnhemse Gelredome. Het publiek be stond uit een gemêleerd gezelschap van 15- tot 40-jarigen, mannen en vrouwen. Veel jonge meiden droegen een cowboyhoed zoals Ma donna die droeg in haar clip American Pie. Vandaag geeft Madonna een tweede concert in Arnhem. foto Robert Vos/ANP rnhem. foto Robert Vos/ANP l___s"TL f Als oud-Tweede Kamerlid voor het CDA Gerd Leers had geweten wat op het mi nisterie van Financiën al lang bekend was, namelijk dat de private bijdrage voor de Betuwelijn nooit zou worden geïncasseerd, had tegen de aanleg ge stemd. Hij zei gisteren dat ministers jarenlang de Tweede Kamer hierover heb ben misleid. Een meerderheid in de Staten van Zeeland wil doorgaan met het nieuwe plan voor de aanleg van de Westerschelde Container Terminal. Woordvoerders van diverse partijen lieten zich gisteren positief uit over de noodzaak van de WCT voor de economie van Zeeland. De fracties die al tegen de eerdere plannen van de WCT wa- E! ren, bleken dat nog te zijn. i v Gedupeerden van aandelen- leaseproducten staan er al leen voor. Ministers Don- ner van Justitie en Zalm van Financiën trekken na een mislukte bemiddelings poging met Dexia hun han den af van de zaak. Dat meldden zij gisteren tij dens een vergadering over de conclusies van de Com missie Geschil len Aandelen- O O lease. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19, 20 en 21; Economie: 23, 24, 25 en 27 foto Ed Oudenaarden/ANP DEN HAAG - Met de belonin gen voor topambtenaren op het ministerie van Onderwijs is veel mis. Dat concludeert de Algeme ne Rekenkamer in een nieuw on derzoek naar onregelmatighe den. Het rapport wordt vandaag openbaar. De Rekenkamer constateert bij alle financiële regelingen voor topambtenaren fouten. Het gaat onder meer om te hoge bonus sen, riante vertrekregelingen, extra periodieken en te hoog in geschaalde ambtenaren. Minister Van der Hoeven (On derwijs) reageert vandaag op de bevindingen. Zij gaf opdracht tot het onderzoek, nadat een groep verontruste ambtenaren de Tweede Kamer op het wanbe heer bij Onderwijs had gewe zen. ANP Advertentie verdachte plattegrondjes had, en een aantal andere objecten. De 18-jarige verdachte moet op 23 september voor de rechtbank in Rotterdam verschijnen. Dan is er nog geen sprake van inhou delijke behandeling van de zaak. Op 2 september verlengde de raadkamer van de rechtbank zijn voorlopige hechtenis met nog eens dertig dagen. De verdachte is van Marokkaan se afkomst. Hij is in juni oppakt wegens mogelijke betrokken heid bij een gewapende overval op een supermarkt. Bij huiszoe king vond de politie materiaal, waaronder de plattegronden, dat erop duidde dat de man mo gelijk aanslagen voorbereidde. De jongeman is bekend bij de AIVD. Op 17 oktober 2003 werd hij ook al aangehouden. Volgens de AIVD was hij destijds bezig, samen met vier anderen, een aanslag voor te bereiden. Bij de huiszoeking toentertijd werden zoutzuur en kunstmest aange troffen: deze spullen zouden ge bruikt kunnen worden voor het vervaardigen van een explosief. De vijf verdachten zijn uiteinde lijk wegens gebrek aan bewijs op vrije voeten gesteld. (Advertentie) Super isolerend! Vakkundige montage 1 Uvingstoneweg 20, GOES. Tel. (0113) 227854 -V Kijk vanavond naar de reclameblokken rond het RTL4-journaal JUMBO supermarkten «t KRANT V O O R ELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,50 Voor automatische incasso stem ik I post (bankrekeningnummer PZC Ov gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan Sc- I 711688"555530" Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14.50 Ik geel daarbij éénmalig toestem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daama wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45). per kwartaal met automa tische incasso 56,60) D per |aar met automatische incasso 217,00) Stuur deze bon naar: PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1