Staten willen door met WCT GRATIS Veel animo voor projecten aquacultuur PZC Tweede Kamer verzet zich tegen hogere pachtprijzen Overtollig riet gaat in rook op Bescheiden herstel van natuurwaarden in Scheldebekken 15 We weten wat we kwijtraken Nieuw plan containerterminal krijgt steun meerderheid Zeilwedstrijd voor Yerseke Bergenaar moet circa 16.000 euro terugbetalen gratis weg er Keukemarket Van Gelder in onderzoekcommissie Ontucht met 14-jarige bestraft Heler moet jaar cel in Brasserie ZNF stopt met eten Werkstraf voor verduistering Open dag bij Zeeland Seaports donderdag 9 september 2004 l^rBinus Antonisse iflDDELBlIiG - „Aan eventue le voordelen van een Wesler- schelde Container Terminal kle un veel onzekerheden, maar de nadelen zijn volstrekt helder. tVe weten wat we kwijtraken - nst en ruimte - maar niet wat we krijgen." Let deze opmerkingen vertolkte F jacobusse van stichting Het landschap gisteren in de Statencommissie Ecologie en Water de algemene gevoelens van de dertien 'insprekers'. Te veel twijfel, te veel onzekerhe den - dat was de rode lijn in de inspraakreacties. „Er is geen behoefte aan dit me galomane project, dat het unie ke karakter van Zeeland blij vend aantast", stelde directeur M. van Mierlo van de Zeeuwse Milieu Federatie. Hij onder streepte dat ZMF-onderzoek uit wijst dat de economie van de groen-blauwe oase in 2008 bijna 2000 arbeidsplaatsen oplevert. H. van Rees van Zeeland Anders wees op de grote financiële risi co's: gaat het mis dan moeten provincie en gemeenten Borsele, Terneuzen en Vlissingen tekor ten aanzuiveren. Ze stipte ook de omvangrijke luchtvervuiling die met name de containersche pen veroorzaken. Zandwinning O. Bakker van stichting De Noordzee vroeg aandacht voor de gevolgen van de omvangrijke zandwinning in de Noordzee, no dig voor het opspuiten van de containerkade. Hij vreesde dat de natuur in de Voordelta hier van nadelen ondervindt. T. Meijer van de stichting Be houd Zak van Zuid-Beveland zei dat dit toekomstig nationaal landschap door de WCT (en an dere economische ontwikkelin gen) beperkt wordt tot een klein groen hart. C. Traas van de Vere niging Milieudefensie consta teerde dat sprake is van een avontuur a la Betuwelijn, ter wijl er voor de WCT geen dwin gende noodzaak is. Als enige pleitte K. Scherphuis van Nijverheid en Handel vóór de WCT. Hij merkte op dat het bedrijfsleven volgens een enquê te achter de komst van de termi nal staat. J. van den Donker van D66 betwijfelde dat, gelet op het feit dat het overgrote deel van de leden van Nijverheid en Handel het niet de moeite vond aan het onderzoek mee te doen. LnrRinus Antonisse IMIDDELBURG - Een ruime meerderheid van Provinciale Staten stemt in met uitwerking van het nieuwe plan voor de Westerschelde Container Termi nal. Dit bleek gisteren na een vijl uur durend overleg in de Statencommissie Ecologie en Water. Lrmeel stelden CDA, PvdA, fartij voor Zeeland, SGP en ^VVD vast dat het voorstel om de ijWCT-route voort te zetten, rijp Üs voor behandeling in een extra Statenvergadering op 7 oktober. Maar de woordvoerders uitten zich ook positief over de nood zaak van een WCT voor Zee land. al plaatste J. Luijt-Verheij ïPvdA) veel vraagtekens. S. Heijning (WD) was het meest uitgesproken: „Werkgele genheid is voor ons het allerbe langrijkste. Niet aanleggen van Jde WCT is een stap terug voor jdeZeeuwse havens." De SGP-er G Roeland zei dat het voor de Keeuwse economie nog altijd van groot belang is dat de termi- jnalerkomt. Treinhinder Van de voorstanders was C. van Beveren (CDA) het voorzich tigst. Hij stelde dat er concrete maatregelen voor aanpak van de treinhinder moeten liggen. „Eerder kunnen we geen ja of neetegen een WCT zeggen." In dit verband wees Luijt-Verheij erop dat ook zónder WCT pro blemen met geluid, trillingen en jereikbaarheid langs het spoor jestaan, waar snel wat aan jïERSEKE - Zeeverkennersgroe- pen uit Zeeland en Bergen op Zoom nemen zaterdagmiddag deel aan zeilwedstrijden voor de havens van Yerseke, op de Oos terschelde. Zevenendertig scoutingvletjes verschijnen aan de start, ver beeld over vier klassen. De win naars mogen op 25 en 26 septem ber meedoen aan de landelijke scoutingzeilwedstrijden op het Veluwemeer. De Ridder Boudewijngroep uit Yerseke doet aan de wedstrijden op de Oosterschelde mee als or ganisator. Andere deelnemers komen uit Goes, Middelburg, Vlissingen, Kamperland en Ber gen op Zoom. De wedstrijden be ginnen rond half twee en eindi gen tegen vier uur 's middags. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft gisteren een 23-jarige Bergenaar ver plicht om 15.967 euro aan de Ne derlandse Staat te betalen. moet worden gedaan. Zowel tij dens de inspraakronde als de discussie was duidelijk dat de voor- en tegenstanders na het door de Raad van State verwor pen WCT-besluit geen millime ter zijn verschoven. Dus wezen ChristenUnie, D66, GroenLinks en Zeeuws Belang doorgaan met de WCT af. „Het is geen oplossing voor de problemen van de Zeeuwse eco nomie. We krijgen allerlei tegen strijdige informatie. Er zijn niet eens voldoende mensen om de nieuwe arbeidsplaatsen in te vul len", merkte L. Harpe (Groen Links) op. Beperkt Daar twijfelde ook H. Smits (Zeeuws Belang) aan. „De bij drage van de WCT aan de econo mie is van beperkte invloed. Is dat verantwoord ten opzichte van de enorme investeringen, ri sico's en maatschappelijke ge volgen?" J. van den Donker (D66) pleitte voor het aanboren van andere bronnen van werkge legenheid (recreatie, zorg, zilte landbouw). Hij vreesde voor le ge kades. „We moeten de stek ker eruit trekken. Het zou heel zonde zijn als de kranen alleen nog gebruikt kunnen worden voor bungee-jumping." De gedeputeerden H. van Wave- ren (CDA, ruimtelijke ordening) en G. de Kok (PvdA, economie) erkenden dat nog veel nader on derzoek nodig is. Veel vragen vanuit de Staten zijn daardoor nog niet te beantwoorden. Van Waveren gaf aan dat sprake is van een stap-voor-stap-traject. Pas later beslissen de Staten de finitief of ze een WCT willen. Hij verzekerde, daartoe be vraagd door SGP-er Roeland, dat er voor de Staten geen infor matie is achtergehouden. De Kok onderstreepte dat tot 2015 de beroepsbevolking groeit. „We moeten echt alles uit de kasten halen om werk te bieden." Hij wees erop dat met beoogd exploitant Hesse-Noord Natie een overkomst voor 50 jaar wordt aangegaan, terwijl het bedrijf 250 miljoen euro in de terminal investeert.. De medewerking van de Rotter damse haven, via Exploitatie maatschappij Schelde Maas, ver klaarde de gedeputeerde met de opmerking: „In het Scheldebek- ken wil Rotterdam liever dat iets naar Vlissingen gaat, dan naar Zeebrugge of Antwerpen." AXEL - Landbouwers zijn dezer dagen op diverse plaatsen in de streek druk met het afbranden van het overtollige riet uit de sloten, waar na droging langs de kant van de weg de brand in kan; zo ook hier op de Langeweg tussen Absdale en Axel. foto Peter Nicolai zou de man hebben ver diend met de verkoop van cocaï ne, speed en xtc-pillen die hij in net uitgaanscircuit op Walche ren en Beveland aan de man bracht. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Bij het ministe rie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV) zijn achttien subsidie-aanvragen voor innovatieve projecten in de aquacultuur ingediend. Dertien aanvragers willen een bedrijf op starten of uitbreiden in Zee land. Een mooie oogst voor een pro vincie die zich graag afficheert als agrarisch, waterrijk én ver nieuwend, vindt J. Broodman, de ambtenaar die zich bij de pro vincie bezighoudt met aquacul tuur. Broodman moet binnen een maand afgewogen, gefun deerde adviezen over de te ver strekken subisidies geven aan Gedeputeerde Staten. Het provinciebestuur heeft de komende drie jaar telkens drie ton beschikbaar voor vernieu wende bedrijfsplannen in de aquacultuur. Als alle aanvragen zouden worden gehonoreerd, zou dat geld in één klap verge ven zijn, weet Broodman al ze ker. „De aanvragen zouden bij elkaar opgeteld al meer dan een miljoen euro van Zeeland ver gen." De provincie stelt vijf pro cent van de investeringskosten beschikbaar, waarna LNV er vijftien procent bovenop doet. De binnengekomen subsidiever zoeken hebben bijna allemaal betrekking op vis- of schelpdier- kweek aan de boorden van de Oosterschelde. Eén ondernemer hoopt mosselzaad te kunnen kweken voor de Zeeuwse kust in de Noordzee en enkele ande ren willen het kweken van vis of schelpdieren combineren met zilte tuinbouw (teelt van gewas sen als lamsoor, zeekraal, zee biet en zeekool). Er komt voorlo pig geen zoetwatergamalenkwe- Advertentie) Keukenmarket geeft 10 showroomkeukens incl. Duropal of granieten werkblad bij aankoop van de apparatuur! 10 JAAR ZEKERHEID JWWu.keukenmarket.nl T 0165-510 600 Rijksweg A17-afslag 21-Roosendaal Noord. Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel, rechts voor de afrit naar de Al7 door Harmen van der Werf DEN HAAG - Het plan van het kabinet om de pachtprijzen eind oktober te verhogen met vijftien procent moet van tafel. Minister Veerman van Landbouw heeft gisteren die boodschap meege kregen van een opvallend eens gezinde Tweede Kamer. De economische situatie in de Nederlandse landbouwsector is zo slecht dat elke verhoging on redelijk is, oordeelden de bij het Kamerdebat aanwezige partijen CDA, PvdA, WD en LPF, en ze ker een verhoging met vijftien procent. Dat blijkt ook al uit de verminderde interesse voor het pachten van grond. De grond prijzen waaraan de pachtprij zen zijn verbonden, zijn boven dien de laatste tijd gedaald na een lange periode van prijsstij gingen. Als het aan de Kamer ligt, blijven de pachtprijzen na oktober op hetzelfde peil. Minister Veerman reageerde niet afwijzend op dit verzoek van het parlement, maar hij kan niet alleen beslissen over de pachtprijzen. Het kabinet doet dat, met voorop minister Zalm van Financiën. Hij is gebaat bij een verhoging van de pachtprij zen, omdat de rijksoverheid veel grond bezit en verpacht. „En ik kan niet voor Zalm spreken", zei Veerman, die beloofde de wens van de Tweede Kamer in het kabinet te brengen. De Tweede Kamer vindt een for se verhoging overigens ook niet netjes, omdat de pachtwetge- ving volop ter discussie staat. Het kabinet wil van de (al te) be schermende Pachtwet af en het pachten van landbouwgrond via het Burgerlijk Wetboek regelen. Veerman meldde dat tot half ok tober over een kabinetsvoorstel voor nieuwe pachtregelgeving met alle betrokken organisaties wordt gesproken. Half oktober gaat het voorstel vervolgens voor advies naar de Raad van State. Onmogelijk Het kabinet wil het voorstel het liefst vóór het nieuwe jaar door de Tweede Kamer behandeld hebben, maar Zeeuws CDA-Ka- merlid M. Koomen achtte dat zo goed als onmogelijk. Een Kamer meerderheid heeft zich eerder dit jaar uitgesproken voor mo dernisering van de pachtwetge- ving, maar tegen afschaffing van de voor pachters belangrij ke Pachtwet. kerij in Zeeuws- Vlaanderen. Di recteur N. van Staveren van het Limburgse bedrijf EM Enginee ring meldde drie maanden gele den al dat hij afzag van een per ceel in het poldergebied bij Bier vliet. Hij heeft de gemeente Ter- neuzen intussen laten weten ook geen belangstelling meer te heb ben voor bedrijfsvestiging in de Koegorspolder of op de Axelse Vlakte. Van Staveren meldt in tussen zijn zinnen te hebben ge zet op een joint venture met een tarbotkwekerij in Kamperland. Door de samenwerking heeft hij minder ruimte en minder perso neel nodig, terwijl ook de samen werking op kennisgebied vruch ten zal afwerpen. Te hard van stapel Als het aan Van Staveren ligt, begint de bouw van de garnalen- kwekerij begin volgend jaar al Maar zijn collega van het Kam- perlandse bedrijf stelt dat hij te hard van stapel loopt, omdat voor uitbreiding van de viskwe- kerij al een bestemmingsplan- wijziging nodig is. De tarbot kweker waarschuwt dat de sa menwerkingsplannen nog totaal 'geen handen en voeten' hebben. De subsidie-aanvraag voor de joint-venture in oprichting is overigens wel op de burelen van LNV en de provincie beland, be vestigt Broodman. De subsidieregeling geldt voor drie jaar en aangemelde projec ten moeten voor 1 mei 2008 in gebruik zijn genomen. Het ver zoek van EM Engineering kan daarom in elk geval in behande ling worden genomen. MIDDELBURG - De commissaris der Koningin in Zee land, W. van Gelder, heeft het voorzitterschap aanvaard van een commissie die moet bekijken of overheidssubsi dies voor verbetering van de kennisinfrastructuur vol gens de regels zijn toegekend, en of ze de beoogde vruch ten hebben afgeworpen. Van Gelder was tot deze functie geroepen door de minister van Economische Zaken. De commissie richt zich op de besteding van 800 miljoen eu ro aan ICES/KIS-3 gelden. Daarmee werden 37 onder zoeksprojecten gefinancierd van publiek-private onderne mingen. MIDDELBURG - Een 21-jarige inwoner van Tholen is gis teren in Middelburg wegens ontucht met een veertienja rig meisje veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf en 240 uur werkstraf. Ook achtte de rechtbank bewezen dat de man vorig jaar het slachtoffer meermalen had mishandeld en haar had bedreigd met ge weld. Aan het meisje moet hij 1500 euro smartengeld beta len. De Tholenaar had de eigenschappen van een lover boy. Zo had hij overwicht op het meisje, dat stapelver liefd op hem was. MIDDELBURG - De rechtbank in Middelburg heeft giste ren een 67-jarige inwoner van Vlissingen wegens heling veroordeeld tot een jaar cel. De man maakte er de gewoon te van om gestolen goederen van verslaafden uit de Vlis- singse drugsscene te kopen. De spullen sloeg hij op in een loods, waar ze in de verpakking bleven. De Vlissinger had verklaard dat hij een zwak had voor de verslaafden, die van het geld verdovende middelen kochten. „Het zijn de zwakkeren in onze samenleving." De uitspraak was over eenkomstig de eis. Het bleek om een gigantische hoeveel heid goederen te gaan. De heler werd kwalijk genomen verantwoordelijk te zijn geweest voor een fors aantal win keldiefstallen, met name in Vlissingen. MIDDELBURG - In de gelegenheidsbrasserie op het Ab dijplein in Middelburg, die in het kader van het Zeeland Nazomerfestival was opgetrokken, kan alleen nog maar drank worden besteld. De organisatie van het ZNF heeft besloten dat er geen eten meer mag worden verkocht, om dat het lang duurde voordat het op tafel kwam. Boven dien zijn in de binnenstad voldoende eetgelegenheden. MIDDELBURG - Een 56-jarige man uit Vlissingen is gis teren in Middelburg voor een verduistering in dienstbe trekking veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en ne gen maanden voorwaardelijke gevangenisstraf. De recht bank nam ook het advies van de reclassering over om de Vlissinger de eerste zes maanden van zijn proeftijd tot elektronisch toezicht te verplichten. De man zag tussen 1997 en 2003 als boekhouder van een Vlissings autobe drijf kans, ruim een miljoen euro achterover te drukken. Het geld ging voornamelijk op aan zijn gokverslaving. De officier van justitie had twee jaar cel geëist. door Rinus Antonisse en Ben Jansen GOES - Herstel van de natuur in het Scheldebekken is noodza kelijk. Tot 2010 is een 'enigszins bescheiden' pakket aan maatre gelen voorzien. Dit staat in de Ontwikkelings- schets 2010. De rivier moet extra ruimte krijgen. Die is be cijferd op ongeveer 2000 hecta re, ongeveer gelijk verdeeld over Westerschelde en Zeeschelde. In een aantal gebieden in Zee land wordt een 'gecontroleerd gereduceerd getij' (waterdoorla- ten in de dijk) toegelaten. Dat biedt de beste combinatie van veiligheid tegen overstromen, natuurontwikkeling en draag vlak in de samenleving. Voor de nieuwe verdieping van de Westerschelde is geen natuur compensatie nodig. Schade kan worden beperkt door een slim me stort van baggerspecie, aan leggen of wegnemen van krib ben, afgraven van oud schor en verdiepen of verondiepen van geulen. Om te voldoen aan Europese ver plichtingen moeten Nederland en Vlaanderen de aangetaste na tuurwaarden herstellen. In Zee land gaat het om: aanwijzing van de Vlakte van de Raan als zeereservaat en ha- bitatgebied; vergroting van het Zwin door gedeeltelijke ontpoldering van de Willem-Leopoldpolder (ver groting komberging met 120 hec tare); getijdenatuur van 100 hectare door aanleg van een doorlaat- middel in de Bathsepolder (bij het Spuikanaal); ombouw van de uitwaterings sluis tot inwateringssluis van de Braakmankreek, waardoor het natuurgebied benoorden de N61 verzilt en een zeecultuurpark kan worden; getij in de Hedwigepolder en het noordelijk deel van de Prosperpolder (400 hectare), waardoor een Groot-Saeftinge ontstaat, mede voor grotere vei ligheid van Antwerpen tegen overstromingen Ook langs de Zeeschelde is een - iets minder bescheiden - pakket aan maatregelen bedacht. De vaargeul op Vlaams grondge bied moet onder de Europese Habitatrichtlijn komen. Er wordt een 'inspanningsverplich ting' voorgesteld om het pakket aan natuurmaatregelen tot 2010 verder in te vullen. In Neder land moet de provincie Zeeland daarbij de leiding nemen. Aangegeven is dat vematting van de Braakman-noord de be staande plannen voor natuuront wikkeling (waaronder veel bos) niet aantast. De mogelijkheid wordt open gelaten om later van andere delen van de Braakman polders getijdenatuur te maken (dan is een extra doorlaat door de Paulinapolder nodig). Kosten De kosten van natuurmaatrege len zijn sterk afhankelijk van het uiteindelijke plan. Gere kend moet worden op bedragen tussen 200.000 en 400.000 euro per hectare. Dure ingrepen zijn verplaatsen van dijken en/of sluizen. Daar staan 'besparin gen' tegenover door komst van recreatieve voorzieningen en zeecultures. TERNEUZEN - Havenbedrijf Zeeland Seaports houdt zater dag open dag. Belangstellenden kunnen het nieuwe kantoor aan het Schelpenpad 2 te Terneuzen van 10.00 tot 16.00 uur bezoe ken. Het gebouw is ontworpen door Baneke Van der Hoeven Archi tecten uit Amsterdam en ge bouwd door het Belgische be drijf Cordeel. Het gebouw heeft de vorm van een openstaande brug en meet ongeveer 3400 vier kante meter, verspreid over vier verdiepingen. Onder het ge bouw is een parkeergarage. In de top van het gebouw is de ka piteinskamer ingericht. Vanuit dit centrum wordt met behulp van ultramoderne middelen het scheepvaartverkeer begeleid. Be langstellenden voor de open dag kunnen zich aanmelden bij Zee land Seaports; 0115-647400 of port@zeeland-seaports. com.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 15