Bouw theater baart raad zorgen Bezopen hoef ik niet na te denken In Oost-Souburg is het nog altijd goed wonen Steun voor nieuwe opzet tarieven sportverenigingen MODESHOW 14 september Eszeth Mode Keuze voor een leven op straat Indringer steelt geld uit woning Portemonnee uit tas gestolen Schade door ontbreken markering Toekan moet weg van dak hotel Bejaarde geld afgetroggeld Open dag Hardcorebands in Middelburg Fracties hekelen onzekerheid over financiële consequenties en oplevering Open dag www. nazomer fteótival.nl Sam Klaasse exposeert agenda donderdag 9 september 2004 w 13 (Advertentie) 20.00 uur toegang gratis locatie: Hotel de Nieuwe Doelen uitsluitend na reservering Loskade 9, Middelburg 0118-623246 eszeth@zeelandnet.nl www.eszethmode.nl redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Ab van der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur De Vlissingse dakloze Piet toont zijn slaapplaats. foto Lex de Meester door Edith Ramakers VLISSINGEN - „Kijk. hier lig ik elke nacht", zegt Piet, een dakloze uit Vlis- singen, „ook toen ik in elkaar werd ge slagen." Hij wijst naar een slaapzak in de bosjes bij de Scheldemuur. Het is er een rotzooitje, overal liggen lege blikjes bier, wc-papier en het stinkt. Een eind je verderop liggen nog meer dekens. „We slapen hier de laatste tijd met zijn vieren." „Mensen die dit zien, zeggen dat ze hun hond hier niet willen uitlaten, zo vies is het. Ik ben er ook niet blij mee, maar wat moet ik?" Piet (55) denkt terug aan eind juni, toen hij op zijn vaste slaapplek in elkaar werd geslagen door een 36-jarige inwo ner van Vlissingen. Hij werd geschopt en verloor het bewustzijn. Deze week legde de Middelburgse politierechter de Vlissinger, die een veelpleger is en een strafblad heeft met geweldsdelicten, een gevangenisstraf op van vier maan den. „Hij wist dat ik hier altijd slaap en dat ik vaak geld op zak heb. We kennen el kaar." De dader, zegt Piet, heeft zelf ook geen vast woonadres. „Hij scharrelt wat om ons heen. Mensen die het moei lijk hebben in dit leven, moeten elkaar juist helpen. Maar je ziet het: het tegen deel gebeurt", zegt Piet. Die nacht in juni sprongen vier maten van Piet op de aanvaller. „Gelukkig heb ik vrienden. Maar de hele maatschappij verhardt, iedereen wordt agressiever. Dus misschien de straat ook wel. Laatst was ik ineens een slaapzak kwijt. Er wordt overal gestolen, ook op straat." Piet is alcoholist en leeft al meer dan twee jaar op straat. „Als ik bezopen ben, kan ik hier liggen zonder na te den ken over mijn leven." Benauwd Hij gaat af en toe naar het Witte Huis om iets te eten en om zich te wassen. Maar in de nachtopvang van het Witte Huis (een dak- en thuislozenopvang in Vlissingen) wil hij niet slapen omdat hij 'daar geen adem krijgt'. „Dat is te be nauwd. Er slapen te veel mensen te dicht op elkaar." Hij kiest dan maar voor een leven op straat. „Maar de laatste tijd gaat het slechter dan ooit met me. Ik eet al tien dagen niets meer. De dokter zegt dat ik suikerziekte heb en ik heb steeds vaker epileptische aanvallen. Er moet nu wel iets gebeuren." Hij leeft op bier, zegt hij. „Ik begin de dag met bier en eindig ermee. Ik koop vijf pakjes shag per week en de rest van mijn geld geef ik uit aan blikjes bier." De Vlissinger groeide op in de Prinsen straat, vlakbij de plaats waar hij nu op straat leeft. „Ik hang wat rond bij mijn ouderlijk huis. Toen mijn moeder naar Der Boede ging, is het met mij fout ge gaan. Ik had niet op straat hoeven te ko men, maar familieleden hadden ineens het huis leeggehaald en ik kon er niet meer in. Dat was vijf jaar geleden. Ik heb nog wel alleen in een woninkje ge woond, maar daar kreeg ik ruzie met de buren. Ik ben toen maar vertrokken, wil de niemand tot last zijn." Wat hij dan wil? Een kamertje en een overdekt plekje voor zichzelf. Het Witte Huis biedt naast de nacht- en dagop vang nog een woonvorm, waar dertig personen kunnen leven. „Maar daar wil ik niet wonen. Dat is veel te duur. Ieder een mag weten dat ik elke maand heel wat geld krijg (Piet heeft tot zijn vijftig ste gewerkt, red.). Om in het Witte Huis op kamers te wonen, moet ik 1100 euro afstaan. Ik hou dan 200 euro over waar ik iets mee kan doen. Daarmee kan ik toch geen nieuw leven opbouwen?" Richard Wolf, directeur van het Witte Huis, merkt op dat er een inkomensaf hankelijke eigen bijdrage wordt ge vraagd van de bewoners van het Witte Huis. „Voor Piet houdt dat in dat hij veel geld moet afstaan. Maar de regels zijn er voor de mensen. Wij willen met Piet praten over een gunstiger regeling voor een bepaalde periode." Vangnet Het Witte Huis wil soepel omgaan met daklozen als Piet. „Het gaat sinds die vechtpartij bergafwaarts met hem. Hij zegt telkens dat alles tegenzit. We zijn een vangnet en willen dat ook echt zijn." Piet zucht. Hij vindt eigenlijk ook dat hij zijn leven moet veranderen, maar hij weet niet hoe. „Ik moet begin nen met afkicken. Maar dan wel met af en toe een potje bier erbij." Hij wil ook binnen slapen, 'want daar is het veili ger' maar hij wil er niet te veel voor be talen. „Ik weet het", zegt hij. „Maar ei genlijk ook weer niet." MIDDELBURG - Een onbekend gebleven persoon heeft dinsdagnacht een klein geldbedrag gestolen uit een porte monnee in een woning in de Dolfijnstraat in Middelburg. De bewoonster werd wakker van het gehuil van haar hond en merkte dat iemand zich toegang tot haar woning had verschaft. Beneden gekomen ontdekte de vrouw dat de achterdeur openstond en dat de indringer was verdwe nen. VLISSINGEN - Een 49-jarige vrouw uit Vlissingen is gis teravond rond half zeven op de Boulevard Evertsen in haar woonplaats van een portemonnee bestolen. De vrouw had haar portemonnee in haar tas gedaan en deze tas even onbeheerd gelaten. Toen ze terugkwam ontdekte ze de diefstal. WILHELMINADORP - Een automobilist uit Wilhelmina- dorp is gisterenochtend bij het Goese Sas op een ongemar keerde wegversperring gereden, waardoor zijn nieuwe au to ernstig werd beschadigd. Achter de wegversperring was een boer uit Kattendijke kanthooi aan het maaien. Hij had een grijze, gegalvaniseerde buis over de openbare weg gelegd om te voorkomen dat het verkeer tegen zijn maaier aanreed. De Wilhelminadorper, die de dijk op wil de rijden, zag de buis niet en schoot er tot halverwege zijn auto onder. Tegen de boer, die van de eigenaar van de weg, het waterschap Zeeuwse Eilanden, toestemming had om te maaien, is proces-verbaal opgemaakt. GOES - Aan het vertrouwde beeld van de twee toekan symbolen op de paal van het Van der Valk-hotel aan de Deltaweg in Goes komt een einde. De toekan op het dak van Hotel Goes moet van de provincie ook een ander nest zoeken. De provincie heeft geen ontheffing verleend voor het plaatsen van de paal en de toekan op het dak. Boven dien vindt ze de paal te hoog. Hoe het kon gebeuren dat het hotel de paal en de toekan op het dak toch hebben ge plaatst, is niet duidelijk. Hotel Goes wil geen commen taar geven zolang de zaak onder behandeling is bij een on afhankelijke bezwarencommissie. De gemeente Goes had overigens een bouwvergunning afgegeven voor de bouw van de paal. Maar aangezien de paal buiten de bebouwde kom staat, heeft de provincie zeggenschap over de toe komst van het 'toekannest'. Het blauwe R-logo op het dak van het hotel mag wel blijven. De provincie kan de paal op kosten van het hotel weghalen of een geldboete opleg gen. Volgens ambtenaar E. Zonnevylle van de provincfe hoeven de maatregelen niet het einde van de toekans te be tekenen. Er is binnen de Landschapsverordering van de provincie ruimte voor oplossingen. GOES - Een bejaarde vrouw uit Goes is dinsdagmiddag geld afhandig gemaakt door middel van een smoesje. Een meisje of jonge vrouw wist bij het slachtoffer thuis enkel;ë honderden euro's los te krijgen. VLISSINGEN - De stichting Be houd Hoogaars houdt zaterdag een open dag in de werkplaats in de timmerfabriek op het eldeterrein in Vlissingen. oekers kunnen de vorderin- bekijken van de restauratie wan de Drie Gebroeders, de &H49. Deze hengst is gebouwd Jfo 1908. Bovendien kunnen men- ;sen een tochtje maken met twee gerestaureerde hoogaarzen, de ïerseke 36 en de Alcyon. Bezoe kers zijn welkom tussen 10.00 - (17,00 uur. MIDDELBURG - Vijf hardcore bands uit Nederland en België treden morgenavond op in Bar American in Middelburg. De groepen Death Pact, Blood Red, Downslide, Justice en Rise and Fall zijn vanaf 20.00 uur te zien en te horen in het café aan Tlein 1940. door Edith Ramakers OOST-SOUBURG - „Waar zou den we anders moeten wonen? Hier is het goed", zegt Salmon Waisapy (86). „De hele familie is dichtbij." Het Oost-Souburg- se echtpaar Waisapy-Alputila vierde gisteren zijn 65-jarig hu welijk. Ze wonen sinds 1961 in de Molukse wijk in Souburg. Salmon Waisapy en Maria Alpu- tila (85) weten het nu zeker dat ze het beste in Nederland kun nen wonen. „Op de Molukken is het helaas te vaak te onrustig", zeggen ze. Maar de familie weet dat vooral moeder heel lang heeft terugverlangd naar de Mo lukken. „Ze zei altijd: als jullie straks volwassen zijn, ga ik weer op de Molukken wonen. Mijn vader was minder zeker", zegt Nona, dochter van het jubi lerende echtpaar. Ze zijn een paar keer teruggegaan, maar dat was telkens voor vakantie. De familie had een mooi cadeau in gedachten voor het 65-jarig huwelijk. „We wilden pap en mam meenemen naar Ambon. Jong Ambon zou precies in deze periode voetballen tegen teams op de Molukken. Het zou voor hen geweldig zijn geweest om neefjes uit Nederland van Jong Ambon daar te zien voetballen tegen familie die op de Moluk ken woont." Onveilig Maar de reis van de Middelburg se voetbalclub Jong Ambon werd een paar maanden geleden afgelast. Op 25 april waren on lusten uitgebroken op de Moluk ken. De situatie was onveilig. „Het was een behoorlijke teleur stelling. We zouden er met veel familieleden naar toe gaan. Maar misschien zit het er toch nog in dat de reis volgend jaar doorgaat", merkt Nona op. Waisapy en Alputila kwamen in 1951 met de boot de Astorias naar Nederland. Ze woonden enige tijd in Vucht, daarna ver huisden ze naar het Havendorp in Vlissingen om in 1961 naar de Molukse wijk te vertrekken. Va der werkte veertien jaar bij Phi lips in Roosendaal en hij was lange tijd predikant van de GKMS, een Molukse kerkge meenschap. „Moeder heeft de kinderen opgevoed en een paar jaar bij Oostrom conserven ge werkt", zegt Gabe, een zoon van het echtpaar. „Ik was zeventien, achttien jaar toen ik met een paar vriendjes bij Oostrom va kantiewerk mocht doen. Mijn moeder werkte daar en nog een paar Molukse vrouwen. Ze na men allemaal lekker eten mee voor ons tussen de middag. Dan kregen de Molukse kinderen rijst en warme vis. Mijn Neder landse vriendjes aten brood." Het echtpaar heeft negen kinde ren, twintig kleinkinderen en al een achterkleinkind van bijna achttien maanden. jpnr Nadia Berkelder MIDDELBURG - De Middel burgse gemeenteraad maakt zich grote zorgen over de voort gang en de financiële consequen ties van de bouw van het nieuwe theater aan de Zuidsingel. Coalitiepartij PvdA spreekt zelfs van een verkeerde beslis sing. Vorige week werd bekend dat de bouw opnieuw vertra ging oploopt. Over een maand moet duidelijk zijn wanneer de werkelijke bouw van het theater kan begin nen, zei wethouder A. van 't Westeinde gisteren tegen de commissie maatschappelijke za- "ken. De aannemer heeft proble men met het storten van de laag onderwaterbeton in de bouw put. Dat karwei is inmiddels al twee keer uitgesteld. Of de ver traging consequenties heeft voor de opleveringsdatum van het theater is nog niet duidelijk. „We hebben geen zekerheid dat we in september 2006 kunnen starten met de eerste voorstel ling", zei de wethouder. „Ik wil pas een nieuwe planning maken als er één of twee lagen van de parkeergarage liggen." Ook de financiële consequenties zijn niet duidelijk. Met de aanne mer die de fundering maakt, moet worden onderhandeld wie aansprakelijk is voor kosten die door de vertraging zijn ont staan. De fracties gaven aan grote moeite te hebben met die onze kerheden. PvdA-er W. Kooiman sprak zelfs van een fout besluit. „Je moet als raad steeds herover wegen wat je doet. De raad kan foute besluiten nemen. Dat is in dit geval gebeurd." Volgens Kooiman heeft zijn fractie bij dat besluit vertrouwd op de wet houder. „Die zei dat het binnen het budget kon." De ontboeze ming van Kooiman wekte de woede van D66, de SP en de VVD. „Dankzij de PvdA staat het theater op deze plek", beet R. van Eijkelenburg (D66) Kooi man toe. „U heeft de kiezers be loofd om niet op deze plek te bouwen. Op het moment dat er coalitievorming plaatsvond bent u gezwicht," Goedkoop J. van Dijk-Sturm (WD) noem de de stellingname van Kooi man 'goedkoop'. „Op deze ma nier heeft u weer een goede pers en uiteindelijk gaat het toch ge woon door." Zij vond dat de dis cussie over het theater pas moet worden gevoerd als alle feiten op tafel liggen. De Christenunie en de SGP gaven aan dat de wet houder snel duidelijkheid moet geven. Van 't Westeinde beloof de dat volgende maand te doen. „Ik wil verslag doen op basis van feiten, niet op basis van ver onderstellingen." De aannemer is op dit moment bezig met het schoonmaken van de betonnen palen die in de bouwput staan. Pas als dat klaar is, kan de betonvloer wor den gestort. Als die hard is, kan met de werkelijke bouw van de parkeerkelder en het theater worden begonnen. De opening van het nieuwe theater stond aanvankelijk gepland voor me dio 2005. Door vertraging bij de sloop en het archeologisch on derzoek werd de openingsda tum al een half jaar vooruit ge schoven. Vorig jaar werd die op nieuw bijgesteld. Volgens Van 't Westeinde kan nog op het sche ma worden ingelopen door kor ter proef te draaien. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Komend voor jaar moet er een nieuw tarieven- systeem zijn voor de Middel burgse sportverenigingen. De huidige tarieven zijn te hoog. De verenigingen kunnen zich vinden in een voorstel dat Sport Zeeland heeft gedaan voor een nieuw systeem. Dat bleek gisteren tijdens een mini-symposium dat werd ge houden naar aanleiding van een onderzoek dat is gedaan door Sport Zeeland. De clubs klagen al jaren over de hoge huur die ze moeten betalen voor de accommodaties. Uit het onderzoek bleek dat de tarieven in Middelburg hoger zijn dan in de rest van het land. De huur die Middelburgse verenigingen betalen, is afhankelijk van de kosten van de accommodatie. Dat is niet eerlijk, vindt Sport Zeeland. Bovendien dreigt een systeem kunnen vinden. Wel werd gewaarschuwd om niet te gehaast te werk te gaan omdat het beleid dan misschien weer moet worden herzien. „Kijk eerst wat de gevolgen zijn", zei een bestuurslid van korfbalvere niging Swift. Een aantal vereni gingen maakt zich zorgen over de verzelfstandiging van de ac commodaties. De clubs moeten in de toekomst zelf meer aan on derhoud doen. De gemeente geeft ze een vergoeding voor de materialen. „Hoe komen we aan vrijwilligers?", vroeg F. Dirven van voetbalclub MZVC. „Uitein delijk zal het voor de clubs duur der worden, want als we geen vrijwilligers kunnen krijgen, moeten we mensen inhuren." Volgens de onderzoeker van Sport Zeeland zijn de ervarin gen van clubs die al zijn verzelf standigd positief. Hij beloofde hulp bij het zoeken van vrijwilli gers. STREEKACTIVITEITEN Maria Alputila en Salmon Waisapy vierden gisteren hun 65-jarig huwelijk. foto Lex de Meester middelburg - Kuiperspoort. 18.30 - 21.00 uur: Open dag Middelburgs Insti tuut voor Kunstzinnige Vorming; Koor kerk, 15.00 uur: Miniconcert met Rudi de Munck op orgel, middelburg - Van Eijkeren Dance- masters, Walensingel,19.30 - 22.00 uur: Informatieavond danscursussen. zoutelande - Catharinakerk, 20.00 uur: Concert van muziekvereniging Luc- toret Emergo. MIDDELBURG - In Centrum Padma aan de Seissingel in Mid delburg is vanaf zaterdag een ex positie van encaustic art te zien. Encaustic art is een schildertech niek waarbij gebruik gemaakt wordt van gepigmenteerde war me was. De werken op de exposi tie zijn van Lidia Koper. Zater dag geeft ze bovendien korte concerten met klankschalen. De expositie is nog te zien tot 25 september. De open dag duurt van 14.00 tot 17.00 uur. (Advertentie) 5o aug t/m 12 aept 2004 bel 090033 000 33 aantal clubs serieus in de finan ciële problemen te komen. In de toekomst wordt het tarief bepaald door een vast bedrag per uur te vermenigvuldigen met een getal dat per club vari eert. Dat getal wordt bepaald aan de hand van het aantal spor ters dat gebruik maakt van de accommodatie. Gisteren bleek dat de verenigingen zich in dat MIDDELBURG - Schilder Sam Klaasse exposeert tot en met 31 oktober zijn schilderijen in ver pleeghuis 't Gasthuis in Middel burg. De werken van de schilder uit Amemuiden zijn te koop. festivalhart Abdij Middelburg GESPREK Mariecke van der linden over Sweetheart Come do9septl9u30 kloostergangen gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13