Geld voor efficiënter ziekenhuis Letselschade? Prijsdoorbraak! €0 j'Opiz «Hï 'Nu nog Klaas, morgen Laura' Team Klimopschool bekwaamt zich in omgaan met autisme tébril op sterkte vanaf ju», f 45,- gratis^^ FOCUS OPTIEK b.v. Betaald parkeren in stad Veere Zorgverzekeraar biedt aan operatiekamers te laten doorlichten unrif. nazomer ke6tiral.nl Bewoners laken trage hulpactie na ongeluk vrachtwagen Politie gul met bekeuringen Gewonden bij botsing auto en trein Onderhoud bij Total Gezonken kotter gelicht 4 PALS GROEP Kosteloos juridisch advies zeeuwse almanak Bunkers ledactie: 0113-315649 pzc.nl pzc.nl 31,4460 AA Goes iloord-en Midden-Zeeland: 0113-315520; feuvvs-Vlaanderen: 0114-372770; ponaal: 020-4562500. donderdag 9 september 2004 bij aankoop van een complete bril! NIEUWE BURG 9 MIDDELBURG TEL. 0118-625310 editie Walcheren jjftnr Ron Magnée VEERE - Inwoners van de stad Veere mogen in de toekomst al leen nog parkeren met een ver dunning. En automobilisten die hun wagen op het Oranjeplein |n Veere willen parkeren, moe- Jen daar voortaan voor betalen. nat zijn de belangrijkste plan- Sen van het bestuur van de ge- Lente Veere om de parkeerpro blemen in de historische stad te- |n te gaan. |en en ander staat te lezen in het parkeerbeleidsplan van het Veerse gemeentebestuur. Belang rijk uitgangspunt van het plan is dat de stad Veere vooral in de zomermaanden lijdt onder de grote hoeveelheid auto's. Daar om blijven sommige voorgestel de restricties beperkt tot het zo merseizoen van 1 juni tot en met 30 september. Een ander belang rijk uitgangspunt is de bereik baarheid voor hulpdiensten. De straten in Veere zijn zo smal dat brandweerwagens er nauwelijks doorheen komen. Bewoners van de stad Veere moeten voortaan van 9.00 tot 18.00 uur een vergunning achter hun ruit schuiven, zo stelt het college van B en W voor. Het gaat dan om de woongebieden tussen de Wagenaarstraat, de Kaai, de Markt, de Oudestraat en het gebied rondom de War- wijckestraat. Aan de situatie van de Wagenaarstraat en de Kaai, waar al met vergunningen wordt gewerkt, verandert niets. In de gebieden mogen alleen nog belanghebbenden parkeren - bewoners, bedrijven en gasten die in Veere overnachten. Naast een vergunning voor de eigen au to, kunnen bewoners een extra vergunning kopen voor bijvoor beeld gasten. Op het Oranjeplein moet van 1 juni tot en met 30 september worden betaald om te kunnen parkeren. Het college stelt voor om het uurtarief op 1,30 te stel len. Gratis parkeren blijft moge lijk aan de randen van de stad op de parkeerterreinen Kanaal- weg en Bastion. Voor bussen worden op het Oranjeplein extra plaatsen gecreëerd. Autovrij De beweegbare paal op de Markt aan de kant van de Oude straat, die nu het hele jaar in werking is, wordt voortaan al leen in de zomermaanden geacti veerd. Uit de praktijk blijkt dat vooral tijdens het recreatieseizoen spra ke is van verkeersoverlast, schrijft het Veere gemeentebe stuur. In de nabije toekomst wil het college de Markt overigens geheel autovrij maken. Om de parkeerkaartjes en vergunnin gen te controleren wil het ge meentebestuur een extra contro leur aanstellen. De kosten van het parkeerplan bedragen 130.000 euro. oor Emile Calon GOES - Zorgverzekeraar CZ geeft geld aan het Oosterschelde- ziekenhuis en Ziekenhuis Wal cheren, zodat ze de operatieka mers doelmatiger kunnen benut ten. Patiënten van de Goese en Vlissingse instellingen worden dan sneller en beter geholpen, ïerwacht de verzekeraar. J)e regeling geldt alleen voor zie- irnzen waarvan de meeste patiënten bij CZ zijn verzekerd. De Honte in Terneuzen komt met in aanmerking. Het meren deel van de patiënten van dit zie kenhuis betaalt premies aan con current OZ. De Midden-Zeeuwse ziekenhui zen krijgen geld van CZ als ze hun operatiekamers laten door- jlichten door de Plexus Medical Group uit Amsterdam. Uit erva ringen van dit bureau blijkt dat met het verbeteren van OK's veel winst is te boeken. „Tot veertig keer de investering", al dus D. Westerwoudt van CZ. N. Klay van Plexus geeft aan dat er zeer grote verschillen zijn (Advertentie) 3oaugt/mi2 6ept20o4 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg KLEZMICNOIZ klezmer do 9 sept 21u30 Abdijplein (Advertentie) vanavond vanat 17.30 uur Brasseriemenu Poolse rode bietensoep en Cypriotische gevulde paprika of Slowaakse kip en kwark pannenkoeken 12,50 of 10,00 (vegetarisch menu) reserveren: 0118-886 866 tentoonstellingen op binnenplein MIKV docenten eigen werk aan de wanden Roosevelts en Zeeland uit collectie Roosevelt Study Center bekijk ook onze website WWW.dn 1 kkeriimiddplhi ro nl tussen de operatiekamers van de verschillende ziekenhuizen. Een vergelijkend onderzoek leer de hem dat er in het ene zieken huis vijftig minuten snijtijd no dig was voor een heupoperatie, terwijl artsen in een ander zie kenhuis dubbel zoveel tijd no dig hadden voor zo'n handeling. Ook de personeelsbezetting voor een operatie verschilt per ziekenhuis. „Verschillen tot meer dan honderd procent." Hij stipt aan dat de ene OK ook veel beter is in het plannen dan de andere. Zo kent hij ziekenhuizen waar operatiesessies gemiddeld vijf tig minuten uitlopen, terwijl an dere instellingen nauwelijks uit loop hebben. Bij de een houden ze ook veel be ter rekening met calamiteiten dan bij de ander. „Er kan dus veel geleerd worden van eikaars werkwijze." Terugstorten Ziekenhuizen die niets doen met de adviezen om hun OK's effi ciënter te laten draaien, moeten het geld terugstorten in de kas van CZ. Ziekenhuizen die al effi ciënter werken met hun opera tiekamercomplex kunnen op kosten van CZ hun eerste-hulp- post laten doorlichten op doel matigheid. CZ heeft deze week ook zieken huizen in Brabant, Limburg en Gelderland het voorstel gedaan. Er hebben zich al drie ziekenhui zen gemeld. Voorzitter A. van Alphen van de Raad van Bestuur van het Oos- terscheldeziekenhuis bespreekt het voorstel van CZ volgende week met zijn staf. Op voorhand noemt hij het 'lovenswaardig'. Wel merkte hij op dat de Goese OK's door recente maatregelen al zeer efficiënt werken, zodat hij niet weet of er nog wel verbe teringen mogelijk zijn. Zijn collega G. Bogaerts van Zie kenhuis Walcheren was gisteren niet bereikbaar voor commen taar. Westerwoudt verwacht dat alle geselecteerde ziekenhuizen zul len ingaan op het voorstel. „Vooral omdat ze in de toe komst hoe dan ook efficiënter moeten werken." Directeur J. Gijzen van zorgver zekeraar OZ is op de hoogte van het plan van de concurrent. Zelf vindt hij het niet nodig een soortgelijke actie op te zetten voor het Temeuzense zieken huis, omdat De Honte nauwe lijks tot geen wachtlijsten kent. „Wij proberen op andere manie ren de kwaliteit van de zorg in Terneuzen te verbeteren." Als de beide Midden-Zeeuwse ziekenhuizen ingaan op het voor stel van CZ, moeten de eerste re sultaten binnen een jaar merk baar zijn. Burgemeester Schouwenaar en brandweercommandant Maljaars plegen dinsdagavond overleg na het ongeval met de tankwagen in Middelburg. door Ron Magnée MIDDELBURG - De bewoners van de Nieuwe Vlissingseweg in Middelburg vinden dat de hulp verlening na het ongeval met een tankwagen voor hun deur dinsdagavond traag op gang is gekomen. Na acht minuten arri veerde de eerste politiewagen bij de gekantelde vrachtwagen. En dat is veel te laat, oordelen de omwonenden. Rond kwart over acht op maan dagavond reed de vrachtwagen met hoge snelheid over de Poe- lendaelsingel. De combinatie vervoerde het brandbare bu- teen, ook wel butyleen ge naamd. Het gas uit de petroche mische industrie wordt onder meer gebruikt om oplosmidde len en synthetische rubbers te maken. In de scherpe bocht met de Nieuwe Vlissingseweg begon de topzware combinatie met de brandbare lading te hellen, pre cies op het stuk waar het asfalt schuin afloopt, en viel enkele meters verder om. De bewoners van de Nieuwe Vlissingseweg schrokken zich lam. „Ik hoorde ik ineens: baf. Eén harde knal, niet meer dan dat", verklaart C. Heeren. Pre cies tegenover haar woning kwam de gekantelde vrachtwa gen tussen de struiken terecht. „De chauffeur kwam er razend snel uit. Ik zei tegen mijn doch ter: 'Jij belt 112.' Ik zag de tank en wist meteen: daar zit rotzooi in. Ik heb zelf bij een bedrijf in Vlissingen-Oost gewerkt: dan raak je niet zo snel in paniek." Ook het echtpaar Den Hoedt, twee huizen verderop, schrok zich een slag in de rondte. „Een harde klap. Je wist meteen dat het geen normaal ongeluk was", vertelt de man van het stel. Hij belde onmiddellijk 112. Me vrouw Den Hoedt ontfermde zich ondertussen over de 25-jan- ge chauffeur uit Dordrecht. „Hij was helemaal van slag. 'Het gaat wel', zei hij. Maar het bloed droop van z'n gezicht. 'Zal ik even de verbanddoos ha len?', vroeg ik nog. Hij is daarna met de buurman meegegaan om bij te komen." Knullig Al snel liep het hele blok uit. Buurtbewoners aanschouwden opvallend kalm wat er voor hun deur was gebeurd. Enkele bewo ners namen foto's van de vracht wagen. De hulpdiensten lieten intussen lang op zich wachten, vertellen de bewoners in koor. „Ik vond het lang duren voordat de politie arriveerde, wel zo'n tien minuten. Daarna kwamen de ambulance en de brand weer", vertelt Heeren. 'Knullig', vindt Den Hoedt de hulpverle ning. „Eén politieman ging rus tig zijn auto parkeren, de ander kwam aanlopen en gaf de chauf feur kalm een hand", vertelt Den Hoedt. „Het duurde nog eens twintig minuten voordat al les op gang was gekomen", ver telt mevrouw Den Hoedt. Politiewoordvoerder A. Don be vestigt de lezing dat de bewo ners een kleine tien minuten hebben moeten wachten. Uit het logboek dat bij een dergelijke melding wordt bijgehouden, blijkt dat de eerste politiewagen na acht minuten ter plaatse was, overigens binnen de daar voor gestelde limieten. „Als ie mand belt, duurt het nu een maal een tijdje voordat een auto op pad is. Zeker als je daar staat lijkt het allemaal erg lang te du ren", vertelt Don, Bovendien wijst hij erop dat snel duidelijk was om welke stof het ging. „Om 20.26 uur wisten we dat het om buteen ging. En toen wer den meteen de benodigde hulp diensten ingeschakeld." Uit ade manalyse bleek overigens dat de 25-jarige chauffeur van de vrachtwagencombinatie niet te veel alcohol had gedronken. Rond de klok van negenen werd besloten om de bewoners van het blok te evacueren. Heeren nam haar kinderen mee naar door Rolf Bosboom MIDDELBURG - De Klimop- school in Middelburg heeft zich verder bekwaamd in de begeleiding van kinderen met autisme. Twaalf perso neelsleden hebben daarvoor een post-hbo-opleiding gevolgd. Als afronding van de opleiding ont vingen zij gisteren hun getuig schrift. (Advertentie) Transseksualiteit in Na de diagnose, 22.25 uur necl. horen zien gelouen De Klimopschool is een school voor zeer moeilijk lerende kinde ren tussen de vier en twintig jaar. Naast hun verstandelijke beperkingen hebben sommige leerlingen een bijkomende han dicap, zoals autisme. Momen teel zijn er ongeveer veertig kin deren met autisme. Dertig van hen zijn verdeeld over drie spe ciaal samengestelde groepen, de zogeheten autigroepen. Omdat autisme een complexe handicap is, hebben twaalf leer krachten, onderwijsassistenten en de logopediste van de Klim opschool de eenjarige opleiding autisme gevolgd bij de Fontys Hogeschool. „We hadden al wat losse kennis", zegt teamleider C. de Klerk. „Nu is alles mooi op een rij gezet." Verbeteringen Al tijdens de opleiding hebben de cursisten een groot aantal verbeteringen kunnen doorvoe ren op de Klimopschool. „We werken bijvoorbeeld met dag schema's voor elke leerling", zegt De Klerk. „Die hebben we nu aangepast aan het individue le kind. Soms werken we met pictogrammen, de andere keer met foto's of concrete voorwer pen. Ook het zelfstandig werken MIDDELBURG - De politie heeft gisterochtend tussen kwart over zeven en negen uur bij een verkeerscontrole op de Schroeweg in Middelburg bijna vijftig bekeuringen uitgedeeld. De boetes waren onder meer voor het rijden door rood licht (16 keer), het inrijden van een gesloten verklaarde weg (12 keer), brommerrijden zonder certificaat (5), een te groot vermogen van de bromfiets (12) en een defecte rem van een brommer. Op de Stromenweg in Middelburg deelde de politie vervol gens tussen tien uur en half twaalf enkele boetes uit voor onder meer het niet dragen van de autogordel en het voe ren van een andere kentekenplaat op een aanhangwagen dan op de auto. Ook kreeg een automobilist een bon om dat hij geen rijbewijs kon tonen. SAS VAN GENT - Bij een botsing tussen een personen auto en een goederentrein in Sas van Gent zijn gistermid dag rond kwart voor vier twee mensen gewond geraakt. Een 75-jarige automobilist uit Assenede (B) had de goede rentrein niet opgemerkt, toen hij de niet-beveiligde over gang aan de Sint Albertstraat overstak. De trein raakte de auto van de zijkant en sleurde hem ver volgens mee. De bestuurder kwam klem te zitten en raak te zwaargewond. Zijn inzittende, een 66-jarige plaatsgenoot, liep verwon dingen op aan zijn gezicht. Beiden zijn naar het zieken huis in Terneuzen vervoerd. NIEUWDORP - De Total Raffinaderij in Vlissingen-Oost neemt de komende weken een groot deel van de fabrieks- installaties uit bedrijf voor de tweejaarlijkse onderhouds- en schoonmaakwerkzaamheden. Dat kan voor omwonenden in de verre omtrek hinder met zich meebrengen. De werkzaamheden duren tot en met 13 oktober. Het bedrijf heeft inwoners van de omliggende dorpen Nieuwdorp, 's-Heerenhoek en Borssele via een huis-aan-huis schrijven geïnformeerd. Tijdens de onderhoudsstop, zo meldt Total, zal wellicht een toename merkbaar zijn van vrachtverkeer en woon-werkverkeer. Ook kan bij tijd en wijle sprake zijn van andere vormen van geluidsoverlast, bijvoorbeeld bij het uit bedrijf nemen en opnieuw opstarten van installa ties. Werkzaamheden die meer geluid produceren, worden zo-r veel mogelijk overdag uitgevoerd. Bij de vorige stop wer den een aantal grote projecten uitgevoerd. Dit keer gaat het in hoofdzaak om inspectie, onderhoud en schoon maak. YERSEKE - De maandagnacht in de Yersekse Julianahaven ge zonken oesterkotter Yerseke 29 is gistermiddag rond half zes bo ven water gehaald. De bok Delta van het Hans- weertse aannemingsbedrijf Van der Straaten moest er aan te pas komen. De Yerseke 29, eigen dom van de firma Prins en Din- gemanse, lekte beperkt olie. Met oliebooms is de olie rond het schip opgevangen en olie is uit het water gehaald met tankwa gens van Martens uit 's-Heeren hoek. Wat er met de kotter gaat gebeuren, is nog onbekend. (Advertentie) foto Lex de Meester haar ouders, die even verderop in Middelburg wonen. Bij de fa milie Den Hoedt was de conster natie groot. De kinderen, die tot dan toe lekker spartelden in bad, moesten meteen uit het wa ter. „Ik heb ze zonder af te dro gen hun kleren aan gedaan. En de hond moest ook mee, die was helemaal nerveus", vertelt Me vrouw Den Hoedt, Een dag na het ongeluk beseffen de omwonenden dat het ongeluk met de vrachtwagen veel erger had kunnen aflopen. „Als er een fietser had gereden, was-ie plat", vertelt Heeren. „Het was gewoon wachten op een onge luk." De bewoners pleiten dan ook voor maatregelen om derge lijke ongelukken in de toekomst te voorkomen. „Een heuvel?", denkt Heeren hardop. „Maar ja, daar hou je een vrachtwagen ook niet mee tegen." Den Hoedt suggereert een drastischer maat regel: een vangrail. „Want hoe vaak vliegt hier niet een auto uit de bocht?" Zorgt voor een rechtvaardige schadevergoeding 0900-8998533 (0,01/min) of www.palsgroep.nl (Advertentie) Definitieve ontharing, m.b.v. I.P.L.(flitslicht) Nu ook bij blond en grijs haar! Bovenlip kin 75,00 liezen oksels onderbenen 300,00 Met mogelijkheid tot gespreide betaling, v.a. 50,00 p.m. *Prijzen per behandeling GRATIS "OPKNAPBON" T.W.V. 20,00 BIJ UW EERSTE BEHANDELING IN SEPTEMBER. Andere behandelingsprijzen op aanvraag, bijvoorbeeld bij Uw GRATIS en vrijblijvend intakegesprek. erie Kloetinge, 0113-222704 Of kijk voor meer informatie op j is nu helemaal aangepast aan het niveau van elk kind." De veranderingen die tot stand zijn gekomen, zijn behoorlijk in grijpend. De Klerk: „Je merkt heel duidelijke verschillen. Het onderwijs is nu veel meer toege spitst op ieder individueel kind." De Klimopschool heeft ook een centrumfunctie voor autisme in Zeeland. Dat betekent dat zij ten dienste staat van basisscho len en ouders die vragen op dat terrein hebben. De nieuw ver worven kennis is daardoor ook beschikbaar voor de rest van de provincie. Een fotograaf van deze cou rant belde deze week met een verslaggever, omdat hij zo juist een nieuwswaardig kiek je had gemaakt. Twee bunkers bij Breskens werden gesloopt. Benieuwd naar de exacte locatie van de bunkers vroeg de verslagge ver aan de fotograaf of hij wist 'van wie die bunkers ei genlijk waren'. Het antwoord was bloedserieus: „Van de Duitsers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11