Russen massaal de straat op Sprinkhanen vreten oogst Mauritanië op Schietincident voor Britse rechter Eerste getuige voor Milosevic gehoord 2 voor de prijs van 1: mobiel en ADSL! Veel doden bij aanval Israël op sportveld Iran legt verrijking uranium stil Spinnen belagen creatie Koolhaas Antiterreurdemonstratie lijkt solidariteitsverklaring voor Poetin Straf voor doden onschuldige bij zelfmoordpoging Jiang Zemin zou terugtreden Vonnis Anwar opnieuw bekeken Meer tienerseks door seks op tv Nederlandse conservator Louvre Zittenblijvers scoren vaak hoger woensdag 8 september 2004 WENEN - Iran is bereid de voorbereidingen voor de verrijking van uranium stil le leggen. Het land heeft dat volgens een anonieme diplomaat in Wenen, de ze tel van het Internationaal Atoomenergie Agentschap (IAEA), toegezegd aan Eu ropese diplomaten. De raad van bestuur van het agentschap spreekt vol gende week maandag over de Iraanse kernenergie. Het bestuur was in juni kri tisch over de medewerking van Teheran. Uit ergernis daarover hervatte Iran de productie van een bepaald soort centrifuge, die nodig is voor de verrijking. Teheran heeft nu voorge steld gevoelige nucleaire ac tiviteiten op te schorten Het gaat om het produce ren en testen van centrifu ges die worden gebruikt om uranium te verrijken. Verrijkt uranium kan die nen als brandstof voor kernreactoren, maar ook om kernwapens te maken. Europese diplomaten, met name uit Duitsland. Frank rijk en Groot-Brittannie, onderhandelen al drie da gen met de Iraniërs op ver scheidene plaatsen in Euro pa. Die onderhandelingen lijken gisteren resultaat te hebben gehad. De Iraanse nationale veilig heidsadviseur Hassan Ro- hani heeft gisteren in Den Haag opnieuw beklem toond dat Iran helemaal geen kernwapens wil. Het land werkt aan kernener gievoor vreedzame doelein den. En Iran heeft daar alle Irecht toe, zei Rohani tegen zijn gesprekspartners. I Rohani had gisteren een ge le met premier Balken- en minister Bot van .Buitenlandse Zaken. Als voorzitter van de EU heeft .Nederland Iran daarbij aangespoord intensiever sa men te werken met het IAEA. ANP/AFP Een rechter in het Britse Luton de man een straf op van [vijfjaar cel. De 48-jarige ambtenaar Alistair Moffat probeerde op hoge snel- jheidmet zijn auto op een spoor- l in te rijden. In plaats daar- raakte hij een obstakel om vervolgens met een snelheid van 160 kilometer per uur de auto van het slachtoffer te rammen. De 39-jarige vrouw overleefde jde crash niet. ANP van onze redactie buitenland BERLIJN - Honderden spinnen hebben bezit genomen van de glazen wanden van de nieuwe Nederlandse ambassade in Ber lijn. De creatie van architect Rem Koolhaas blijkt een grote aantrekkingskracht op de bees ten uit te oefenen. Voor de argeloze bezoeker heeft het beroemde 'traject', het meta len en glazen pad dat zich door de ambassade slingert, hier en daar een spookhuisachtige allu re gekregen. De vaak duimgrote beesten komen af op het licht en de warmte die het glazen ge bouw uitstralen. De ambassadeleiding is zich be wust van het probleem, maar zij kon er door het ontbreken van een schoonmaakcontract maan den niets aan doen. Maar het contract is inmiddels rond. Een firma mag voor 30.000 euro aan het karwei beginnen. Los van deze plaag blijkt de am bassade een trekpleister. Aan vankelijk gold dat voor studen ten en glossy magazines voor binnenhuisarchitectuur, maar inmiddels ook voor het bedrijfs leven. Peugeot was het eerste bedrijf dat de ambassadeur zo ver kreeg de ambassade beschik baar te stellen voor een fotore portage. Het Franse bedrijf maakte reclame voor een volle dig nieuw model, de 1007. ANP van onze redactie buitenland MOSKOU - Honderdduizenden mensen zijn gisteren in Rusland de straat opgegaan na het gijze lingsdrama in het Noord-Osseti- sche Beslan. Zij protesteerden tegen de terreur en rouwden om de slachtoffers. Ook betuigden zij hun steun aan president Poe tin, die de afgelopen dagen kri tiek moest incasseren over zijn aanpak van de crisis. De regering had tot de bijeen komsten opgeroepen, samen met lokale overheden en de offi ciële vakbonden. In het centrum van Moskou dromden zeker hon derdduizend personen samen. Zij droegen spandoeken met tek sten die terrorisme veroordeel den en opriepen tot strijd tegen terreur. In zijn toespraak vergeleek bur gemeester Loezjkov van Mos kou de daders van het bloedbad met beesten. Andere sprekers prezen nadrukkelijk president Poetin als een van de weinige ge schikte personen om het terroris me aan te pakken. De krant Ga- zeta laakte de bijeenkomsten, omdat die vooral als een solida riteitsverklaring voor Poetin zouden zijn bedoeld. Het was gisteren de tweede en laatste dag van nationale rouw in Rus land voor de zeker 335 doden, van wie minstens de helft kinde ren waren. Poetin, die niet aan de manifes taties deelnam, stelde gisteren zijn voor vrijdag en zaterdag ge plande bezoek aan Duitsland uit. Na het afgezegde bezoek aan Turkije is het de tweede reis van de president die in verband met het gijzelingsdrama in Be slan niet doorgaat. De president verdedigde zich openlijk tegen de kritiek op zijn aanpak van de gijzeling van ruim duizend per sonen op een school in Beslan. „Niemand heeft het morele recht ons op te dragen met kin dermoordenaars te praten", zei hij op een bijeenkomst met bui tenlandse journalisten en Rus land-kenners. Sarcasme Volgens critici had de regering moeten onderhandelen met de terroristen, vermoedelijk opstan delingen uit de deelrepubliek Tsjetsjenië, om de kinderen vrij te krijgen. Met nauwelijks verho len sarcasme zei Poetin: „Waar om nodigen jullie Osama bin La den niet uit in Brussel of op het Witte Huis? Ga met hem in over leg, vraag wat hij wil en geef het hem zodat hij jullie met rust laat." Poetin gaf aan dat ook an dere landen grenzen stellen in overleg met 'schoften', dus waar om zou Moskou dan wel met kin dermoordenaars moeten praten, vroeg hij zich af. De president sprak zich uit te gen een openbaar onderzoek naar de gijzeling. Er komt wel een intern onderzoek naar de tragedie m Noord-Ossetië, maar niet in het openbaar. Als het paidement een eigen on derzoek wil instellen, dan zal Poetin zich daar echter niet te gen verzetten. ANP/DP A LUTON - Bij een poging zich zelf van het leven te beroven, heeft een Britse man onbedoeld een onschuldige vrouw de dood Vele duizenden mensen hebben zich op het Rode Plein in Moskou verzameld om te demonstreren tegen terrorisme. foto Sergei llnitsky/EPA door Ibrahima Sylla NOUAKCHOTT - Een belangrij ke agrarische regio in het oosten van Mauritanië staat op het punt zijn oogst te verliezen aan grote zwermen sprinkhanen. Van onze redactie buitenland DEN HAAG - In het Milose- vic-proces is gisteren de eerste getuige van de verdediging ge hoord. Het was tevens de eerste dag waarop Milosevic zijn verde diging niet meer zelf mocht voe ren. Steven Kay, de advocaat die Milosevic eind vorige week door de rechters kreeg opgedron gen. ondervroeg getuige Smilja Avramov. Milosevic (63) sputterde aan het van de zitting nog wat te gen en sprak van een 'juridische fictie'. Voorzittend rechter Ro- hnson zei dat hij er 'moe' van Wordt dat Milosevic steeds de zelfde argumenten herhaalt en hapte de ex-president af. Robin son adviseerde Milosevic tegen de toewijzing van de advocaat jn beroep te gaan, zoals die zelf had aangekondigd. De Brit Kay (50) was in de Milos- ^'ic-zaak de afgelopen jaren Kn amicus curiae, een van de benden van het hof. De reeh ors hadden de vrienden aange- ^ht om te helpen bij het voe- van een eerlijk proces. Giste- tennam Kay met zijn kantoorge- °ofe Gillian Higgins plaats in de bank van de verdediging die ruim drie jaar leeg was geble- ven. Hij gebruikt voorlopig de getuigenlijst die Milosevic heeft voorbereid. Daarop stond de Servische emeritus hoogleraar .Volkenrecht Avramov voorop, was een van Avramo- vs studenten aan de universiteit van Belgrado. Zij was vanaf 1991 volkenrechtsdeskundige van de toenmalige president Mi losevic van de Joegoslavische deelrepubliek Servië. Joegosla vië, toen nog bestaand uit Ser vië, Kroatië, Bosnië, Slovenië, Macedonië en Montenegro, be gon toen uit elkaar te vallen. Volgens Avramov was Milosevic 'bezeten' van het idee dat de fe deratie bij elkaar moest blijven. De Servische president zette zich volgens Avramov in voor to lerantie tussen de Zuid-Slavi sche volkeren. Zij wees met de beschuldigende vinger op de se- paratische neigingen van de Bosnische en Kroatische leiders Izetbegovic en Tudjman. Toen het 'terrorisme' toenam in Slove nië en Kroatië, wilde Milosevic 'tegen elke prijs bloedvergieten vermijden', aldus Avramov. Zij nam als lid van de Servische de legatie deel aan de Joegosla- vië-onderhandelingen die in 1991 in het Vredespaleis in Den Haag werden gehouden. Nadat Kay Avramov had onder vraagd, bood Robinson Milose vic aan op zijn beurt vragen aan zijn hoogbejaarde oud-leraar te stellen. Maar die bedankte voor de eer. Kay had volgens hem he lemaal niet in de lijn gehandeld die hij voor zijn verdediging had uitgestippeld, en het zou 'cy nisch' zijn te verwachten dat hij daar iets aan zou toevoegen. Mi losevic wil niet de 'kruimels' hebben die Kay overlaat. ANP Het 'luchtoffensief' heeft in de regio Hodh Echargi al zo'n 40 procent van de gewassen en 60 procent van de weidegrond ver slonden. De zwermen worden alsmaar groter, zegt Sidi Moha- med Ould, vertegenwoordiger van het ministerie van Land bouw in het gebied. „Deze cij fers zullen stijgen wanneer de weidegrond eind deze maand op droogt en de sprinkhanen terug vallen op wat over is van de ge wassen." De belangrijkste gewassen in de regio zijn gierst, bonen en water meloen. „We lopen het risico de hele oogst te verliezen, tenzij we onmiddellijk stringente maatre gelen nemen." De grootste sprinkhanenplaag in West-Afri ka van de afgelopen vijftien jaar verspreidt zich van de Atlan tische kust naar het oosten van Tsjaad, waardoor hongersnood dreigt. Veel mensen in dit ge bied verbouwen gewassen om in hun eigen levensonderhoud te kunnen voorzien. Ook beschikt de regering hier niet over de middelen om de sprinkhanenin- vasie een halt toe te roepen. Volgens het CLAA, de nationale instantie die zich bezighoudt met insectenplagen, is in het uit gestrekte, voornamelijk woes tijnachtige Mauritanië nu 1,6 miljoen hectare land aangetast. Deskundigen zeggen dat er slechts vier pesticide-vliegtui gen voorhanden zijn, maar dat er minimaal tien nodig zijn om de plaag te kunnen bestrijden. In Hodh Echargi zijn 50.000 van de 90.000 hectare gecultiveerde grond verwoest. Hier is 90 pro cent van de 350.000 inwoners boer, Tot op heden zijn slechts 14.000 hectare behandeld met chemica liën, door vier mobiele teams met slechts één vliegtuig. „We hebben te maken met sprinkha nen in elke fase van hun ontwik keling, van pas geboren tot vol wassen. De zwermen worden el ke dag groter", zegt Ould Ghas- sam van het CLAA. Donorlanden Het in Rome gesitueerde FAO (Voedsel en Agrarische Organi satie van de VN) meldde verle den week dat er deze maand in Mauritanië, Senegal, Mali, Bur kina Faso en Nigeria hordes (Advertentie) Planet Webmail KPN MobielPlus én ADSL van Planet Internet samen voor 22,50* p/m. Hiervoor krijg je: een bundeltegoed t.w.v. 22,50 waarmee je kunt bellen, SMS'en, etc. l jaar ADSL Economy van Planet Internet. Inclusief: gratis toestel, ADSL-modem en geen entree- en aansluitkosten. QQESQ3SS33 £S2£S£ wiphH PEKING - De voormalige president van China, Jiang Ze- min, is van zins zijn machtige post binnen het landsbe stuur op te geven. Dat berichtte The New York Times gis teren op gezag van anonieme bronnen in Peking. Als Jiang terugtreedt, zou president Hu Jintao naar voren kunnen treden als de machtigste man. Jiang is momenteel voorzitter van het Centraal Militair Comité. Hij is daarmee de baas over de strijdkrachten. De 78-jarige heeft met zijn huidige baan nog erg veel invloed achter de schermen, zoveel dat de 62-jarige Hu niet onge limiteerd zijn gang kan gaan. ANP PUTRAJAYA - Het hoogste gerechtshof van Maleisië heeft gisteren toegezegd de veroordeling wegens corrup tie van Anwar Ibrahim opnieuw te bekijken. Dat zou een terugkeer in de politiek van de voormalige vice-premier mogelijk kunnen maken. Begin deze maand werd Anwar vrijgesproken van homo seksuele handelingen, waarvoor hij eerder tot negen jaar cel was veroordeeld. Zijn celstraf van zes jaar wegens cor ruptie heeft hij al uitgezeten. Hij mag echer nog vijf jaar geen politieke functie bekleden. ANP/AFP SANTA MONICA - Tieners die relatief vaak naar televi sieprogramma's kijken die een seksuele lading hebben, zijn eerder geneigd om een seksuele verhouding aan te gaan dan kinderen die minder bloot worden gesteld aan seks op tv. Dit blijkt uit een onderzoek onder 1800 kinderen door de universiteit van Santa Monica in Califomië. De onderzoe kers vinden het opvallend dat het weinig uitmaakte of tie ners keken naar programma's waar seksuele handelingen getoond werden of naar uitzendingen waarin alleen veel over seks werd gepraat. ANP PARIJS - Carel van Tuyll van Serooskerken, hoofdconser vator Kunstverzamelingen en hoofd Collectiebeheer van Teylers Museum in Haarlem, is benoemd tot hoofdconser vator van de Afdeling Prenten en Tekeningen van het Louvre in Parijs. Van Tuyll zal Teylers Museum op 1 januari verlaten. Hij is specialist op het gebied van Italiaanse tekeningen en schilderkunst uit de 15e tot en met de 17e de eeuw. ANP ESSEN - Kinderen die blijven zitten schoppen het op school vaak verder dan klasgenoten die op schema lopen. Dat meldt het Duitse Rheinisch-Westfalisches Institut für Wirtschaftsforschung. Het onderzoek wijst uit dat doubleurs 50 procent meer kans hebben om hogere cijfers op hun eindlijst te halen dan scholieren die geen vertraging hebben opgelopen. De onderzoekers hebben 2500 scholieren gevolgd. Een ver klaring voor het succes van de zittenblijvers hebben de wetenschappers evenwel niet gevonden. Ze sluiten niet uit dat bijlessen hetzelfde positieve effect kunnen sorte ren bij leerlingen. ANP nieuwe sprinkhanen verwacht worden. De ministers van Land bouw die verleden week in Da kar bijeen kwamen, beloofden plechtig de insecten in negen landen de oorlog te verklaren, en riepen donorlanden op hen zo spoedig mogelijk te voorzien van vliegtuigen en pesticiden. Libië gaf hieraan gisteren ge hoor en zond Senegal tien ter reinwagens, waaronder zes met pesticide-verspreidingsmachi nes, aldus het ministerie van Landbouw in de Senegalese hoofdstad Dakar. Volgens het ministerie stuurt Libië ook nog twee vliegtuigen, maar niet dui delijk is wanneer die zullen arri veren. Enorme zwermen sprink hanen bereikten Dakar verleden week. RTR door Esther Gotink LONDEN - Een 21-jarige mili tair uit Groot-Brittannië is giste ren gearresteerd en voorgeleid wegens moord op een burger in Irak. Het is de eerste keer dat een Britse militair terechtstaat voor het neerschieten van een Irakees. De kwestie doet sterk denken aan de zaak tegen de Nederland se marinier, die in januari werd vastgehouden na terugkeer uit Irak waar hij een man zou heb ben doodgeschoten. De arrestatie van de militair van het 2de Koninklijke Tank Regiment houdt verband met de dood van Hassan Abdul Said, die op 3 augustus 2003 zou zijn neergeschoten in Ad Dayr, nabij Basra in het zuiden van Irak. In dit gebied zijn de meeste Britse troepen gelegerd. Said zou zijn bezweken aan een schotwond toen hij werd gearresteerd, meer is over het incident niet bekend. De Britse procureur-generaal Lord Goldsmith gaf detectives van Scotland Yard in mei dit jaar de opdracht Saids dood te onderzoeken. Na de aanhouding werd de militair gisteren direct voorgeleid voor de Londense rechtbank in Bow Street, waar hij alleen zijn naam bevestigde. Na de betaling van een borgsom werd hij voorwaardelijk vrijge laten. Het ministerie van Defensie wei gerde commentaar te geven, noch wilde het uitleggen wat het schietbeleid is in Irak. In Nederland ontstond een ver hit debat, toen de 43-jarige in Irak gestationeerde marinier door het Openbaar Ministerie naar Nederland werd gehaald op verdenking van moord, dood slag, dan wel dood door schuld. De militair was betrokken bij een schietincident afgelopen de cember, waarbij een plunderaar om het leven kwam. Hij moet zich op 27 september verant woorden voor de rechtbank in Arnhem. De Britse regering heeft nog 131 zaken tegen eigen militairen in onderzoek. Deze variëren van moord tot verkeersongevallen. Zeven dossiers betreffen Irake zen die in gevangenschap zijn gestorven, vier zaken gaan over seksueel misbruik. Defensie heeft spijt betuigd aan de fami lies van burgers die tijdens de bezetting van Irak zijn gesneu veld; het ministerie weigert ech ter tegemoet te komen aan de vraag van zes families van over leden Irakezen om een openbaar onderzoek. De zaak Said staat hier los van. GPD Zolang de voorraad strekt. Bekijk de voorwaarden op www.kpn.c ï-mode en het i-mode logo zijn merken of geregistreerde merken Ti of vraag ernaar in de winkel, n NTT DoCoMo, Inc. in Japan en andere landen. van onze redactie buitenland GAZA-STAD - De Palestijnse Autoriteit heeft gisteren de Is raëlische aanval van maandaga vond in Gaza-stad, waarbij veer tien Palestijnen zijn gedood, ver oordeeld. Volgens het Israëli sche leger gaat het om Hamas-le- dcn. Meer dan veertig mensen raakten gewond. Maandagavond schoot het leger raketten af op een sportveld, ge noemd naar de dit jaar gedode Hamas-leider sjeik Jassin. Vol gens Israël was er net een trai ning van militanten aan de gang. Een Hamas-leider zei ech ter dat het een zomerkamp voor Palestijnse kinderen was, aldus de BBC gisteren. Ook veel Pales tijnse ooggetuigen stelden dat het een zomerkamp betrof, dat wordt gesponsord door Harnas. Getuigen maakten melding van een slagveld. Honderden mensen schoten te hulp. ambulances en brandweer reden af en aan. Harnas heeft wraak gezworen. Volgens onderhandelaar Saeb Erekat van de Palestijnse Auto riteit blokkeert Israël door 'on schuldige mensen' aan te vallen de weg naar vrede. De Palestijnse minister Nabil Shaath van Buitenlandse Zaken sprak van een 'terroristische aanval door de Israëlische bezet tingsmacht' en beschuldigde Is raël ervan elke poging om de or de te herstellen te saboteren. ANP/RTR/AFP/DPA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5