Plan prepensioen is gevaarlijk De WCT moet er gewoon komen PZC Apartheidsbestrij dei oom Bey is niet meei 1915-2004 Zalm spekt schatkist maar Nederland berooft zich van toekomstige rijkdom 8 september 1954 te gast door Eelco van der Linden Het laatste publieke optre den van predikant en theo loog Beyers Naudee in juli van dit jaar, was even ontroerend als symbolisch: een broze Nelson Mandela die de rolstoel voortduwt met daarin een nog brozere 'oom Bey'. Zuid-Afri ka's eerste zwarte president kreeg het ereburgerschap van de stad Johannesburg, maar wil de nog één keer zijn zieke vriend eren die zich als eerste vooraanstaande Afrikaner had gekeerd tegen de Apartheid. Christiaan Frederick Beyers Naudee werd in het bij Johan nesburg gelegen Roodepoort ge boren in een gezin dat was ver groeid met de zaak van blanke Afrikaner boeren. Zijn vader, eveneens theoloog en medeop richter van de geheime Broeder bond, gaf zijn zoon de voorna men van een generaal die tegen de Engelsen had gevochten in de Boerenoorlogen. Aan blanke suprematie werd niet getwij feld, want die was verankerd in de bijbel van de Nederduits Ge reformeerde Kerk. In 1940 werd Beyers Naudee in Stellenbosch, dominee van de NG Kerk, net als zijn vader. Hij trouwde met Lise Weder, doch ter van een missionaris uit Mora- vië, en trad toe tot de Broeder bond, de plek waar de Afrika ner elite tezamen kwam. In deze conservatieve denktank van het Afrikanerdom ontwikkelden zich de ideeën over een 'aparte ontwikkeling' voor blank en zwart. Na de oorlog werd dit in de praktijk gebracht door de Na tionale Partij (ISfP), waarvan Beyers Naudee actief lid was. Twintig jaar bewandelde Beyers Naudee het voor hem uitgestip pelde pad. Totdat het Apart heidsregime steeds verder ver hardde en het zijn ware gezicht liet zien in 1960 in Sharpeville, een township ten zuiden van Jo hannesburg. Een vreedzaam pro test tegen de wet die zwarten verplichtte pasjes bij zich ter gen als zij 'witte gebieden' wilden, liep uit op een bh bad. De politie schoot in de; nigte en doodde 67 personen, der hen veel vrouwen en 1® ren. De moordpartij vormde Beyers Naudee het begin van ommekeer. Hij keerde zich gen raciale scheiding en ook gen zijn kerk, die de noodz; hiervan in de bijbel wist te tri ren. Naudee stichtte het Chru lijke Instituut, een oecume sche organisatie die steeds is de lijn van de Bevrijdingsth&j gie ging volgen. In 1963 trad af als dominee van zijn gems te Aasvöelkop. Ook verliet de Broederbond. Dit werd als verraad beschot; door de Afrikaner gems schap. Beyers Naudee n? voor communist versleten moest vele keren zijn pasp« inleveren. Het belette hemt in het buitenland een boi schap van raciale samenw king, verdraagzaamheid eiu weldloosheid uit te dragen kreeg talloze onderscheiding eredoctoraten, onder meert; de Vrije Universiteit van k sterdam in 1972. In Zuid-Afrika botste Bet? Naudee steeds meer met heti^ me, wat leidde tot arrestaties; verbanningen, waarvan dels ste pas in 1984 werd opgehev- Intussen had hij Nederduitse reformeerde Kerk verruild w de 'zwarte dochterkerk' van NG Kerk. Van 1984 tot 1? wijdde hij zich opnieuw aan strijd tegen het apartheids; teem, dat in 1990 mee begon geven. Het ANC werd legaalt? klaard en in februari vanc jaar kwam Nelson Mandelarc Betrouwbaar Beyers Naudee had onder i zwarte bevolking de reputsl 'de meest te vertrouwen ij man van Zuid-Afrika' te zijn.! de aanloop naar de eerste dena cratische verkiezingen was: de enige Afrikaner in de dele^ tie van het Afrikaans Nations Congres ANC) die onderhand* de met de Nationale Partij os hoe 'het nieuwe Zuid-Afrika'J uit moest zien. GPD woensdag 8 september 2004 door Maurice Wilbrink Ze zeggen nog net niet dat het kabinet gek is gewor den. Maar woordvoerders uit de pensioenwereld vragen zich ver twijfeld af wat de regering be zielt om iedereen in 2006 de mo gelijkheid te geven zijn prepen sioenkapitaal op te eisen. Het zou kunnen gaan om een be drag van 50 miljard euro. Het is echter uiterst ingewikkeld om vast te stellen, wie waar recht op heeft. Bovendien waarschu wen pensioenfondsen voor zeer ongewenste gevolgen van de maatregel voor de Nederlandse economie. De maatregel past in het beleid van het kabinet om een eind te maken aan de prepensioenen in ons land. Als mensen uit een pre pensioensysteem stappen, wordt de regeling duurder voor dege nen die blijven deelnemen. En die overblijvers moeten ook nog eens het belastingvoordeel mis sen; nu wordt prepensioen nog fiscaal ondersteund. De ver wachting is dat het prepensioen dan niet langer houdbaar is. De pensioenfondsen schatten dat er begin 2006 ongeveer 50 miljard euro opvraagbaar pre pensioenkapitaal is. Dat enorme bedrag is sinds het midden van de jaren negentig opgebouwd door werknemers en werkge vers. De werknemers hebben daarnaast jaarlijks vut-premie betaald waarmee de vervroegde uittreding van oudere collega's werd gefinancierd. Ongelijk verdeeld Wat opgevraagd kan worden, be treft louter het opgespaarde pre pensioenkapitaal. Dat geld is zeer ongelijk verdeeld over de werknemers. Er zijn mensen, die al jarenlang een volledig door kapitaal gedekt prepen sioen opbouwen, zoals de werk nemers die werken in zorg en welzijn. Maar ambtenaren en leerkrachten, verzekerd bij het ABP, betalen nog altijd een pre mie die voor het grootste deel wordt gebruikt voor vut-uitke- ringen. Voor een heel klein deel Bouwvakkers luisteren in Arnhem naar een toespraak van FNV-voorzitter Lodewijk de Waal. Daar werd afgelopen zaterdag geprotes teerd tegen de ingrepen van het kabinet in de vroegpensioenen. foto Cees Mooij/GPD wordt gespaard voor het eigen prepensioen. De mate waarin prepensioenka pitaal is opgebouwd, verschilt dus zeer per sector en per be drijfstak. Maar het bedrag verschilt daar naast per werknemer. Heeft hij van begin af aan in de prepen sioenregeling meegedaan? En bij welk inkomensniveau is het prepensioenkapitaal opge bouwd? Als er zes miljoen werk nemers deelnemen aan een vorm van collectieve prepensioenrege ling, dan zijn er in theorie zes miljoen verschillende uitkom sten, als hun prepensioenkapi taal op 1 januari 2006 moet wor den berekend. De werknemers krijgen bij de bestemming van hun prepen sioenkapitaal drie keuzemoge lijkheden. Ze kunnen het toevoe gen aan hun gewone (ouder domspensioen. Daardoor stijgt het aanvullend pensioen waar ze vanaf 65 jaar recht op heb ben. Bedrag Werknemers kunnen het bedrag ook storten in de nieuwe 'levens loopregeling', die in 2006 van kracht wordt. Dat is een fiscaal ondersteund spaarsysteem, waarmee mensen in staat wor den gesteld langer verlof op te nemen, eventueel in de vorm van vervroegde pensionering. De derde optie is simpelweg het contant opnemen van het opge bouwde prepensioenkapitaal Het wordt dan vrij besteedbaar geld, waar wel in één keer belas ting over moet worden betaald tot maximaal 52 procent. De vraag is op hoeveel geld de individuele verzekerde recht heeft. Dat is niet alleen relevant wanneer het contant wordt op geëist. De pensioenfondsen moe ten ook weten hoeveel ze per ver zekerde moeten overhevelen naar het ouderdomspensioen, als mensen voor deze optie kie zen. „Als je puur de ingelegde pre mie optelt, doe je mensen te kort. Want dan tel je het rende ment niet mee," zegt Peter Borg- dorf, directeur van de Vei'eni- ging Bedrijfstakpensioenfond sen. Fondsen zullen dus de zoge heten actuariële waarde van het kapitaal uitrekenen: ze stellen vast hoeveel pensioen dit kapi taal geeft. Borgdorf wijst er op dat jongeren dan minder krijgen in verhouding tot hun premie-in leg dan oudere werknemers. Pensioendeskundigen wijzen er op dat naast grote uitvoerings problemen bij de fondsen er ook schadelijke macro-economische effecten zullen optreden. Als er ineens miljarden voor consump tie vrijkomen, dan kan dit lei den tot extra inflatie. Dat resul teert uiteindelijk ook in extra pensioenlasten. De deskundigen waarschuwen bovendien voor een verstorende werking op de financiële markten en voor een aantasting van de totale pen sioenvermogens bij de fondsen. Massaal Dat de pensioenvermogens wor den aangetast is inderdaad niet uitgesloten. Borgdorf stelt dat het pensioenfonds voor Hore- ca-werknemers een kwart van z'n totale beleggingen zou moe ten verkopen en liquide maken, om in 2006 opgeëist prepensioen kapitaal uit te kunnen keren. Als Nederlandse pensioenfond sen massaal obligaties en aande len aanbieden, drukt dat de koersen en leidt het totale pen sioenvermogen in ons land daar ook onder. Dit zou ook weer tot (tijdelijke) extra premieverhogingen kun nen leiden. Er zijn ook schadelijke effecten op de langere termijn. Jeroen Steenvoorden, directeur van de stichting Ondernemingspen sioenfondsen, wijst er op dat pensioeninvesteringen in één keer worden afgebroken, en niet hun langetermijnrendement kunnen opleveren. Daarmee be rooft Nederland zichzelf van toe komstige rijkdom en van toe komstige belastinginkomsten. „Het kabinet zet nu aan tot het verbrassen van de pensioengel den," constateert Steenvoörden dan ook. De effecten voor de rijksbegro tingen in 2006 en 2007 zijn er naar. Minister Zalm ziet eenma lig zijn financieringstekort sterk dalen, omdat het cash ma ken van prepensioenmiljarden meteen leidt tot extra inkom stenbelasting en - omdat men sen meer zullen uitgeven - tot meer btw voor de schatkist. En dat allemaal precies in een ver kiezingsjaar. GPD BOMMEN - Chinese nationa listen hebben vanaf Taiwan de een aanval uitgevoerd op het Chinese vasteland. Doelwit was de haven van Amoy die vanuit de lucht en vanaf zee werd gebombardeerd. Naast militaire doelen van de commu nistische regering troffen de nationalisten ook burgerdoe len. VIETNAM - Frankrijk-zal Viet nam nog voor 31 december 1954 zelfbestuur verlenen. Dit heeft de generaal Paul Ely in Vietnam verklaard bij het neer halen van de Franse vlag op het historische Norodom-pa- Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax: (0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax: (0111)454657 E-maïl: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur leis. Dit gebouw was voord! Vietnamezen het symbool va; het Franse imperialisme is Zuidoost-Azië. Op het paleis wappert nu de vlag van Viet nam. ZINKER - Binnen een uui'is een belangrijke schakel in di drinkwatervoorziening va: Noord-Beveland tot stand ge bracht. Dankzij een zinke. een 250 meter lange buis inde Zandkreek, kan 30 kubieke me ter water per uur van Zuid-Be veland naar het eiland word® gepompt. Nu stroomt er door een provisorische leidio slechts 4 kuub per uur. Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een i toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor' het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 1 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen t voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur j Tel. (0113)315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax:(0113)315549 i Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax: (0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren j Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. Detfooni j aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen In een bestand dal wordt gebruikt voorons (abonnementen)adminlstratieen om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten en pi»i ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseisde^- de derden. Als u op tleze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bi): PZC,Ir zersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes. Behoort tot WGGGNGR door Ron Barbé In oktober nemen Provinciale Staten van Zeeland een be sluit omtrent een mogelijke voortgang van de Westerscheld- econtainerterminal (WCT). Dit besluit volgt op diverse onder zoeken die het afgelopen jaar verricht zijn na een vernietigen de uitspraak van de Raad van State in 2003. De studies - uitgevoerd door ex terne deskundigen - variëren van economisch georiënteerde tot en met ecologische onderzoe ken. De resultaten zijn vervol gens weer getoetst door onaf hankelijke externe deskundi gen. Ik beperk mij grotendeels tot de economisch georiënteer de onderzoeken. Van belang bij de discussie om trent de wenselijkheid van de WCT is te onderkennen dat de economie van de provincie Zee land zich de afgelopen jaren ten opzichte van de Nederlandse economie minder goed ontwik kelde. In de periode 1995-2003 is dit het geval geweest, zowel wat betreft het aantal werkza me personen als wat betreft de ontwikkeling van de toegevoeg de waarde. Met name de werk gelegenheid in de sectoren land bouw en industrie nam af. Achteruitgang In een onlangs (in opdracht van het provinciebestuur) door Buck Consultants opgestelde analyse is aangegeven dat de sectoren agribusiness, havens en toeristische activiteiten geza menlijk verantwoordelijk zijn voor dertig procent van de Zeeuwse werkgelegenheid. Over de periode 1995-2003 ver toonde alleen de sector toerisme een groei. In de havens was spra ke van een stelselmatige neer waartse beweging. Door ge noemd bureau is aangegeven dat er wel goede kansen liggen om deze ontwikkeling om te bui gen. Daarvoor zijn plannen, ook en vooral in de Zeeuwse ha vens. Zeeland onderscheidt zich van de meeste andere provin cies door haar ligging aan diep vaarwater, beschikbare ruimte en congestievrije achterlandver bindingen. Laat ons niet vergeten dat eind jaren zestig, mede door steun van de Rijksoverheid, fors is geïnvesteerd om de Zeeuwse economie te laten groeien. Doel hierbij was om de destijds een wikkeling geen dwingende re den van openbaar belang is om de WCT aan te leggen. Naar mijn mening is dit echter meer een juridische en/of politieke discussie, die nog niet is uitge kristalliseerd. Dit wordt mede veroorzaakt door het op dit mo ment achterwege blijven van de instandhoudingsdoelen door het Rijk in het kader van de Vo gel- en Habitatrichtlijn in dit gebied. Het kan toch niet zo zijn dat kansrijke ontwikkelin gen gefrustreerd worden door het achterblijven van regelge ving? Ik ben van oordeel dat de pro vincie een zodanig compleet on derbouwd pakket heeft neerge legd dat hieromtrent verant woord kan worden besloten om met het WCT-dossier door te gaan. Uiteraard blijft er enig ri sico, maar dit is overzienbaar. Door sommige critici wordt veelvuldig bepleit deze ontwik keling niet mogelijk te maken. Zij willen dat de Zeeuwse eco nomie op andere terreinen kan groeien, bijvoorbeeld in de sec tor toerisme en recreatie. Ech ter, een sterke inzet hierin zal niet voldoende zijn om het nood zakelijke werkgelegenheidsef fect te bereiken. Daarnaast dient te worden beseft dat een verdere groei in deze sector ook negatieve gevolgen zal hebben op het Zeeuwse landschap. Ook dan zal immers fors geïnves teerd moeten worden in ver- blijfsrecreatie. In Zeeland ko men dan met name de kustgebie den in aanmerking, waar echter ook natuur- en andere waarden in het geding zijn. Verantwoord Ik denk dat een besluitvorming ten faveure van de WCT - waar bij in vervolgonderzoek nadruk kelijk de omvang van de kade, het inpassen in het gebied, de compensatie van natuurwaar den en het zorgvuldig bezien met welke modaliteiten de af handeling van containers kan geschieden wordt bepaald - noodzakelijk is voor een verant woorde groei van de Zeeuwse economie. Nogmaals, een derge lijke kans om samen met een sterke marktpartij deze ontwik keling mogelijk te maken zal zich niet snel weer voordoen. Drs. R.C.E. Barbé is oud-burge meester van Terneuzen, oud-ge deputeerde en oud-havenschaps bestuurder. zijdige productiestructuur (pri maire sector) te doorbreken. Dat leidde tot een sterke groei van de industrie. Nu - een kleine veertig jaar la ter - is er opnieuw sprake van een kans op een belangrijke in vesteringsimpuls, nu in de logis tieke sector. Want ook de per spectieven op langere termijn voor de Zeeuwse economie no pen tot het maken van belangrij ke keuzes (overigens is op basis van deze steun van uit het verle den het Sloegebied ontwikkeld tot een haven- en industrieter rein. Met andere woorden: in het kader van het vigerende streekplan is haven- en indus triële ontwikkeling mogelijk). Als Zeeland de te verwachten negatieve werkgelegenheidsont wikkeling wil opvangen en tege lijkertijd wil groeien (er moet toch werk zijn voor de Zeeuw en) dan is het nodig de kansen in ale sectoren van de economie op te pakken. Hier hoort een WCT zonder meer bij. Van belang hierbij is tevens de positie van de Zeeuwse havens op zich. Zoals bekend zijn deze een belangrijke bron van werk gelegenheid (ca. 12.800 banen in 2003). Het gaat om het derde havengebied van Nederland. Be langrijk pluspunt (naast de lig ging aan diep vaarwater) is de hoge toegevoegde waarde, ver oorzaakt door de chemie. Ken merkend is wel dat de Zeeuwse havens minder goed zijn in sterk groeiende sectoren, onder meer de containeroverslag. Voor de komende jaren (tot 2030) wordt een jaarlijkse groei van de containeroverslag van drie tot vier procent verwacht. Wil Zeeland streven naar een complete haven (en de daar ge vestigde bedrijven verlangen dit) dan zal ingezet moeten wor den op containerisatie. Door voortvarendheid van het haven bestuur is een marktpartij ge vonden die bereid is deze ont wikkeling in Vlissingen moge lijk te maken in de vorm van een 'world-class' terminal. Ik sluit mij aan bij verschillende adviseurs die dit positief waar deren. In die zin gaat een verge lijking met de terminal in Am sterdam volledig mank! Deze kans zal zich voor Zeeland niet snel opnieuw voordoen. Op dit moment is de discussie over wel of geen WCT in volle gang. Met name de uitspraak van de Raad van State zal vele tegenstanders moed geven om in een nieuwe procedure op nieuw bezwaar aan te tekenen. Belangrijk hierbij is evenwel om te onderkennen dat in de huidige situatie de provincie de uitspraak van de Raad van Sta te serieus heeft genomen. De ge dane aanbevelingen zijn stuk voor stuk bezien en er is in gro te mate tegemoet gekomen aan de uitspraak van de Raad van State. Belangrijk element hier bij is dat wordt voorgesteld de kade in zijn oorspronkelijke om vang (2.650) niet aan te leggen, maar deze te verkorten. Dit om tegemoet te komen aan eisen op het gebied van ecologie (met na me de vorming en/of instand houding van estuariene duinvor ming). Een tweede belangrijke aanbe veling is dat de hierboven aan gegeven werkgelegenheidsont Alleen de sector toerisme bleef in de periode 1995-2003 groei vertonen. In de havens was er evenwel sprake van een stelselmatige neer gang. foto Ruben Oreel

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4