Tarieven Toonbeeld milder STUNTS VANN GAMIWA PZC Oude sluis straks mogelijk monument PZC Verhuiskosten heikel punt in raad Hulst 13 Jerneuzens college besluit tot geleidelijke verhoging agenda Massive ranex l S tb 0) 3 3 3 Genius 4Xïsk woensdag 8 september 2004 L^nr Harold de Puysseleijr door_H TERNEüZEN - Het Terneuzen- se college luistert naar de bezwa ren tegen de voorgenomen dras tische verhoging van de cursus gelden van het instituut voor Sunstzinnige en muzikale vor ming Toonbeeld. Dat is gister avond duidelijk geworden in de vergadering van de gemeentelij ke adviescommissie Samenle- ving. Mede naar aanleiding van de protesten heeft het college beslo ten de cursusgelden voor de beel dende vorming niet meer dan trendmatig (vijf procent erbij) te verhogen. De tarieven voor de muzieklessen gaan in twee stap pen omhoog, zodat cursisten pas in het cursusjaar 2005/2006 het volle pond betalen. Eenzelfde methodiek willen B en W hanteren ten aanzien van de kortingsregeling. Die wordt niet abrupt stopgezet, maar eveneens in twee stappen afge bouwd. Het college kwam enkele maan den geleden met een voorstel dat erop neerkwam dat de cur susgelden in veel gevallen on middellijk met tientallen procen ten omhoog zouden gaan. Onge ruste cursisten bestookten de le den van het college en de ge meenteraadsfracties vervolgens met protestmails. Ze eisten dat de situatie bij het oude zou blijven of dat de ge meente tenminste zou besluiten het cursusgeld gefaseerd te ver hogen. Verhoging Wethouder C. de Mol-Marcusse haalde gisteravond met haar me dedeling over de trendmatige verhoging de angel uit de discus sie in de commissie. Tegelijker tijd maaide ze het gras onder de voeten van een handvol cursis ten vandaan. Die maakten ge bruik van het inspreekrecht. Op de publieke tribune in de raad zaal zaten meer dan vijftig onte vreden cursisten. De wethouder hield hen en de fractievertegenwoordigers voor, dat de financiële gevolgen van het nieuwe voorstel nog in beeld moeten worden gebracht. Dat materiaal krijgt de gemeente raad nog deze maand ter be schikking, want de bedoeling is dat de raad in zijn vergadering van 23 september een besluit neemt. Overzicht Een overzicht van het huidige aantal aanmeldingen bij Toon beeld, dat staande de vergade ring werd uitgereikt, joeg com- Maurice Kindt bij de 215 jaar oude sluis in de polder tussen Axel en Westdorpe, ooit een echte zeesluis. door Cees Maas WESTDORPE - Hij is nu zestig. En als kleine jongen fietste hij er vaak over heen. Toen al vond Maurice Kindt uit Westdorpe de oude sluis indrukwek kend. Nu is het waterstaatkundige bouwwerk, dank zij zijn inspanning, ge nomineerd als rijksmonument. Vrijdag wordt er een gloednieuw publi catiebord bij geplaatst. Een dag later, tijdens de Landelijke Monumentendag, kan het publiek een kijkje komen ne men. „Ik hoop van harte dat die aanvraag in februari 2006 wordt gehonoreerd," zegt Maurice Kindt. „De sluis krijgt dan offi cieel de status 'beschermd'. En wij wil len hem eigenlijk niet restaureren, dat kost bovendien te veel geld, maar con serveren. Het voordeel van conserveren is dat de sluis in zijn oude tijd blijft. Dat vinden wij het mooist. Bij restaura tie heb je soms dat monumenten mooier worden gemaakt, dat vinden wij in dit geval minder passend." De sluis waar het om gaat is 215 jaar oud en ligt in de polder tussen Axel en Westdorpe. Zijn naam is de Zwartenhoekse Zeesluis. Want ooit was het een echte zeesluis. In de gevel van gelige baksteen prijkt het jaartal 1788. Een jaar later is het bouwwerk officieel opgeleverd, in 1789. De sluis, die tij dens de bouwperiode aan de zee lag, diende oorspronkelijk om de afwate ring te regelen, maar kon ook in tijden van oorlog worden benut om land onder water te laten lopen om zo eventuele vij anden te hinderen. Deuren Toen de sluis nog aan zee lag was het een zogeheten zelfsuerende uitwate ringssluis. Door de druk van het binnen water uit de polder werden bij eb de deuren geopend. De opkomende vloed drukte vervolgens de deuren weer dicht. De achterliggende Canisvlietpolder kon ook via de sluis onder het zeewater wor den gezet, in tijden van oorlog. Vandaar de naam zeesluis. Vlakbij lag vroeger de fortificatie De Batterij, bedoeld om de sluis te verdedigen. Liefhebbers Maurice Kindt is sinds 1998 bezig met het beheren van de sluis. Hij snijdt met de zeis een paadje er naar toe en verza melde om zich heen een groepje ge schiedkundige liefhebbers die samen de geschiedenis van het object gingen on derzoeken. Ze vonden kaarten en bestekken, maar niet de bouwtekening en het bestek van deze sluis. Wel die van een soortgelijke foto Peter Nicolai sluis bij Reygersbosch. Vermoedelijk zijn voor de Zwartenhoekse Sluis soort gelijke bestekken gebruikt. De Stichting Landschapsbeheer Zee land hielp ondertussen mee de bomen en struiken rondom en op het monu ment te snoeien, zodat de sluis goed zichtbaar werd. In 2000 won de werk groep een aanmoedigingsprijs. En uiteindelijk, met hulp van de Bond Heemschut en de Stichting Cultureel Erfgoed Zeeland, werd dit jaar een aan vraag ingediend om van de sluis een be schermd rijksmonument te maken. Het advies van het Zeeuws Provinciebe stuur aan het Rijk is positief. Het duurt in de regel tien maanden voor een verzoek in het kader van de Monumentenwet wordt beantwoordt uit Den Haag. In het geval van de Zwar tenhoekse Sluis duurt het echter langer, omdat er meer adviezen moeten worden ingewonnen. De procedure om een ob ject op de monumentenlijst geplaatst te krijgen, is lang en de criteria zijn streng. REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEIM Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 pax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur door Jean-Lou de Gucht HULST - Een meerderheid van de Hulster raad heeft er grote moeite mee dat de gemeente in de beurs moet tasten voor ver huiskostenvergoedingen. Vol gens de nieuwe woonvisie, de in tentieverklaring van Hulst en de woningbouwcorporaties, zou de gemeente 2.268,90 euro per ge dwongen verhuizing moeten be talen. Dat bleek gisteravond in de com missie Ruimte. CDA, PvdA, Groot Hontenisse en Algemeen Belang maakten een voorbe houd. Aan de woonvisie van de ge meente Hulst en de woning bouwverenigingen RZVW en Woonstichting Hulst ligt een in tentieverklaring tussen de ge meente en de woningbouwver enigingen RZVW en Woonstich ting Hulst ten grondslag. Zowel de voormalige gemeente Honte nisse als oud-Hulst hebben met beide corporaties in 2001 een in tentieverklaring afgesloten. Door de gemeentelijke herinde ling was het nodig een nieuwe verklaring af te sluiten. Streven Zo wordt gestreefd naar een evenwichtige voorraad huurwo ningen en moeten er voldoende betaalbare woningen zijn voor mensen met een laag inkomen en specifieke doelgroepen zoals ouderen en gehandicapten. Ook probeert men in de wijken en dorpen een gevarieerd wonin gaanbod te realiseren, zowel wat prijs, kwaliteit en type be- treft als qua eigendomsvorm. De fracties vroegen zich af of de gemeente wel moet opdraaien voor de verhuisvergoeding van 2.268,90 euro voor huurders die gedwongen worden te verhui zen. D. van Damme-Fassaert (PvdA) meende dat dit bedrag veeleer betaald dient te worden door een woningbouwvereniging. Zij noemde als voorbeeld een aan tal huurwoningen in Nieuw-Na- men die afgebroken worden, om dat de woningbouwvereniging er koophuizen gaat bouwen. „Dat project is winstgevend voor de woningbouwvereniging. Dan hoeft de gemeente toch geen verhuisvergoeding te beta len? Dat is de taak van de wo ningbouwvereniging. Winsten A. Totté (CDA) sloot zich hierbij aan. „Ik heb er grote moeite mee dat een woningbouwvereniging de winsten in eigen zak stopt. En dan moet de gemeente de verhuiskosten betalen. Ik denk STREEKACTIVITEITEN AXEL - Café 't Hoeckhuys, 20.00 uur: Kaarten; Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Koersbal, kaarten en biljarten; 13.45 uur: Fiets club; De Halle, 14.00 uur: Kaarten, biljarten en spelletjes; Trefpunt, 13.00 uur: Kaarten en biljar ten; CLINGE - Malpertuus, 13.15 uur: ANBO koersbal; GRAAUW - Gemeenschapshuis, 14.00 uur: KBO handwerken; 14.45 uur; KBO gymnastiek; HEIKANT - 't Heike, 13.15 uur: Biljar ten, pieren en handwerken; 19.00 en 20.00 uur: Dames gym; HOOFDPLAAT Schapenboerderij Goede Hope, 14.00 uur: Rondleiding; HULST - De Lieve, 10.30 uur: Biblio theek; 11.30 uur: Senior diner; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Bingo; 14.00 uur: Zangkoor; Café de Kroon, 14.00 uur Kaarten; KOEWACHT - De Lange Akkers, 13.30 uur; Kaarten; Kerklaan 87,19.00 uur: Creatieve bijeen komst; NIEUW - NAMEN - Café St.Cecilïa, 19.30 uur: Bingo; De Kauter, 13.30 uur: Koersbal en kaar ten; OOSTBURG Hervormd Kerkcentrum, 20.00 uur: Bijeenkomst Guirlande met lezing 'mededogen als menselijke be stemming'; PAAL - Clubhuis, 14.00 uur: Kaarten jo keren en bieden; SAS VAN GENT - St.Albert, 13.00 uur: Dansen en mosselmaaltijd; ST.JANSTEEN De Warande, 9.30 uur: Gymnastiek; 10.30 uur: Volksdan sen; 13.00 uur: Biljarten; 13.30 uur: Schieting en koersbal; 19.00 uur: Voor lichting gemeentelijk subsidiebeleid; TERNEÜZEN - De Veste, 9.15 en 10.15 uur: Volkdansen; 13.30 uur: Biljarten; Portaal van Vlaanderen, 13.30 uur: Rondleiding; Advertentie missielid J. Baart (TOP) de nodi ge schrik aan. „Ik kan wel hui len als ik in dit overzicht zie. De helft minder inschrijvingen." De vertegenwoordigers van de twee grootste partijen in de Ter- neuzense gemeenteraad, het. CDA en de PvdA, lieten zich in houdelijk nog niet uit over het nieuwe voorstel van het college. Andere fractieleden lieten we ten dat ze zich daar wel in kun nen vinden en dat de gemeente wellicht nog een stap verder moet gaan. „Want deze bijstel ling leidt uiteindelijk nog steeds tot tarieven die de Zeeuwse Mu ziekschool hanteert", zei P. Clij- sen (GroenLinks). dat dit eerder de taak is van de woningbouwvereniging. RZVW-directeur C. Reinhoudt was het hier niet mee eens. „Wo ningbouwverenigingen zijn er natuurlijk om huurwoningen te bouwen. Maar er is op dit mo ment meer vraag naar koopwo ningen. Moet je dan huurwonin gen bouwen die leeg blijven staan? Met de winst uit de koop woningen dekken we de verlie zen op de huurwoningen. De ge meente mag dan best de verhuis vergoeding betalen. De gemeen te mag ook iets overhebben voor de vernieuwing van de woning voorraad. Zit daar geen geza menlijk belang in?" Een meerderheid van de raad liet zich echter niet overtuigen. W. Broekhoven (Groot Hontenis se): „De woningbouwverenigin gen in Zeeuws-Vlaanderen zijn kapitaalkrachtig genoeg. Ze kunnen wel een paar centen mis sen." Voorstel Het voorstel komt wel op 23 sep tember in de raad. De verwach ting is dat er een amendement ingediend zal worden. Dat is dan al de tweede keer dat het in de raad komt. De vorige raadsvergadering, op 15 juli, kwam het voorstel ook al onder vuur te liggen. Toen werd besloten om het voorstel aan te houden. In de commissie Ruimte mochten de directeuren van de woningbouwverenigin gen een toelichting komen ge ven. De partijen lieten zich niet overtuigen. Van Damme-Fassae- rt: „Mensen die gedwongen ver huizen mogen niet de dupe wor den." Halogeen vloerlamp Incl. 300 watt staaflamp en 50 watt halogeen reflectorlamp. Hoogte 178 cm. Met dubbele dimmer. Draadloze telefoon type RX 6014 Niet afluisterbaar. Vele functies: o.a. handsfree, telefoonboek en standby tot 8 dagen. Fabrieksgarantie 1 jaar. b o Auto kinderzitje Gewicht van 9 tot 36 kg. Goedgekeurd volgens ECE R44/3 normering. Ook te gebruiken als kinderzitverhoger. Sf_ G-ShotDólO Digitale •«•msiinaB,», fotocamera 3,1 megapixels, 4x digitale zoom, 16 MB geheugen. Inclusief USB en TV kabel, batterijen en draagtasje. Fabrieksgarantie 2 jaar. oanna

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43