ip vang in Tij man van de baan GRATIS in =lu =1111 Bunkers weg voor huizen Uitbater speelhal Sas overweegt naar oud havenschapskantoor te verhuizen Nieuwlander ijvert voor steunpunt tegen zinloos geweld 19 ICentrum voor dag- en thuislozen kan volgens bestemmingsplan niet Relschoppers ;evangenis in timmi. nazomer lestival.nl GRATIS WEG Keukemarket Woningbouw in Clinge Straf voor aanpakken wildplasser Afpersen zwervers bestraft REGIO>jj^BANK Strand tojafltë'0113-315649 Mpzc.nl ff3il redactie'? pzc.nl Ujtbus 31,4460 AA Goes hertentie-exploitatie: L.:(|.en Midden-Zeeland: 0113-315520; „jws-Vlaanderen: 0114-372770; (bonaal: 020-4562500. Koensdag 8 september 2004 Petrova verslaat Henin editie Zeeuws-Vlaanderen door René Hoonhorst gnWout Bareman ^NEUZEN - Het nieuwe Ter- aeuzense opvangcentrum voor dak- en thuislozen komt niet in imgkantoor I)e Tijman. Het on derkomen van Stichting Thuis- iorg heeft niet de bestemmings- lanslatus 'algemeen maat- icliappelijhe doeleinden', zoals jmgemeester en wethouders tot ju toe aannamen, maar 'kanto ornet dienstverlening'. Jebestemming is vijf jaar gele der, gewijzigd toen een nieuw be- tënmingsplan voor winkelge- sdDe Steenen Beer werd opge ld. Het opnieuw wijzigen van bestemmingsplan veroor- ekt zeker een jaar vertraging, filat buurtbewoners en onder raas eerder aankondigden al- wettelijke mogelijkheden aan grijpen om de komst van een irangcentrum naar het Stad splein te voorkomen. In een ooriopig koopcontract tussen Stichting Zorgsaam, eige- rvan De Tijman, en woning- uporatie Clavis is afgesproken ervoor 1 november duide- heid moet zijn over het al of Biet doorgaan van de koop. „Om- al die zekerheid niet te geven salser juridische procedures lo- i, zijn we genoodzaakt om n.reen andere locatie op zoek laat wethouder C. Lief- tijg weten. Het college had de meenteraad volgende maand beslissing willen laten nemen iver de inrichting van De Tij- ian tot opvangcentrum voor lak-en thuislozen. De raad zal uop korte termijn opnieuw de oorwaarden moeten definiëren aaraan een opvangcentrum, aarvan ook veel alcohol- en BDELBURG - Cen 39-jarige Insterdammer is gisteren door Middelburgse politierechter tïgens bedreiging van een con- fccteur op het Zeeuwse traject Goes veroordeeld tot zes we- agevangenis. bkmoet hij de conducteur 263 fcro smartengeld betalen. Hij lèold op 1 juli dit jaar de con- icteur uit toen die om zijn artje vroeg en ging door toen een tweede conducteur bij ram. Een negentienjarige Mid- dburger kreeg voor bedreiging En twee conducteurs, toen deze zijn kaartje vroegen, twee eken gevangenisstraf opge ld. De notoire zwartrijder freigde hen op 6 maart in de in tussen Bergen op Zoom en Gwsde strot door te snijden. (Advertentie) 30aug t/m 12 iept 2004 bel 0900 33 000 33 teslivalhart Abdij Middelburg STUURBAARD BAKKEBAARD [nederblues wo 8 sept 21u30 Abdijplein drugsverslaafden gebruik ma ken, zal moeten voldoen. Het is echter onwaarschijnlijk dat er gemorreld wordt aan de eis dat het vlakbij de binnenstad moet worden gevestigd. Het Leger des Heils, het Zeeuws consultatiebureau voor Alcohol en Drugs (ZCAD) en het Alge meen Maatschappelijk Werk (AMW) waren zeer tevreden toen het twee maanden geleden mogelijk leek om een dag- en nachtopvang in De Tijman te be ginnen. Het feit dat de kantoor functies, de dagopvang en de nachtopvang (in een hostel op de bovenverdieping) in één ge bouw konden worden samenge bracht én de locatie op een groot open plein in de nabijheid van het gemeentehuis (de socia le dienst) en het politiebureau maakten het zorgkantoor het ideale opvangcentrum. Ook de hulpverleningsinstanties moe ten nu nog eens op papier zetten waar een pand in hun optiek aan moet voldoen, meldde wet houder Liefting gisteren. Het gaat de wethouder te ver om het misverstand over de be stemming van De Tijman 'stom' te noemen. „Op de tekeningen lijkt het gebouw nog steeds de bestemming algemeen maat schappelijke doelen te hebben. Pas bij nadere bestudering blijkt dat het pand de kleur heeft die bij de kantorenbestem ming hoort. Daar zijn we pas bij nadere, zeer zorgvuldige bestu dering achtergekomen." Lief ting verheelt niet dat de ontdek king een 'bittere pil' voor hem was. Maar de bestemming op nieuw veranderen, was volgens hem geen optie. „We hebben geen alternatieven achter de hand en ook op andere plaatsen in de binnenstad kunnen we juri dische procedures verwachten. Maar met de voorwaarden in het voormalige koopcontract in gedachten en de te verwachten stroom van protesten moesten we De Tijman wel afblazen. Ove rigens vinden ook de bewoners van de wijk Java dat er een nieuw, volwaardig opvangcen trum moet komen." Vlag uit Woordvoerder F. Kempe van de buurtvereniging Java stak giste ren, naar eigen zeggen, de vlag uit. Net als delegatielid J. Maas stelde hij vast dat het plan van B en W en de samenwerkende partners voor een gezamenlijke aanpak van de thuislozenproble- matiek weliswaar een goede op lossing is, maar dat de gekozen locatie daarbij niet paste. Maas: „Natuurlijk had het college eer der moeten inzien dat zo'n op vangcentrum op die plek in strijd was met het bestemmings plan, maar goed, ze zijn er nu ge lukkig toch nog achter gekomen dat het in De Tijman echt niet kon." De buurtvereniging Java wordt nu weer een echte gezel ligheidsclub. Zoals dat bij de op richting de bedoeling was. De sloop van de bunkers, waarvan er volgens kenner B. Muller één heel bijzonder is, kwam voor de Stichting Bunkerbehoud volledig uit de lucht vallen. foto Peter Nicolai door Raymond de Frel BRESKENS - Twee bunkers, één op het terrein van aanne mersbedrijf Vermeulen BV in Breskens en één op het terrein van de buurman, een akkerbou wer, worden momenteel ge sloopt. Woningstichting Zeeuw- sch-Vlaanderen wil het terrein een woonbestemming geven. Sloop- en verwerkingsbedrijf Sagro kreeg op 12 juli een sloop vergunning van de gemeente Sluis voor het verwijderen van de bunkers aan de Oude Rijks weg (nabij sportpark Baersan- de). „Vervolgens kon er zes we ken lang bezwaar worden ge maakt, maar er zijn geen reac ties binnengekomen", laat ge meentewoordvoerder ADierikx weten. De Woningstichting Zeeuws - Vlaanderen heeft de grond van Vermeulen en een ak kerbouwer (direct naast het ter rein van het aannemersbedrijf) aangekocht, met de bedoeling er in de toekomst een woonbestem ming aan te geven. „Daar kun je vooralsnog van alles bij beden ken. Er zijn allerlei woonvor men mogelijk en ook het uitge ven van kavels behoort tot de mogelijkheden", reageert direc teur J. de Rechter van de Wo ningstichting Zeeuwsch-Vlaan deren. In eerste instantie wordt ge dacht aan woningbouw op de grond van Vermeulen, daarna komt bebouwing op het tweede terrein aan de orde. „Op het eer ste terrein voorzie ik woning ruimte voor ongeveer twintig mensen. Over het andere stuk grond doe ik nog geen uitspra ken. Wij zijn bezig met de nieuw bouw van een complex op het voormalige Crusonterrein in Breskens, waar onder andere in tramurale en extramurale zorg, koopappartementen en huisart senpraktijken onder één dak ko men. Daar hebben wij veel on rendabel geld ingestopt, om zo de huren laag te kunnen hou den. Maar op een gegeven mo ment is de beurs leeg, dus willen wij op deze manier inkomsten genereren", aldus De Rechter. Middelburger B. Muller, die vo rig jaar een boek over de bun- kei^s in Breskens uitbracht, is ontstemd over de sloop van de twee bunkei-s. „Dit komt heel koud op mijn dak vallen. Ik heb nergens gele zen dat je bezwaar kon maken. Eén van die twee bunkers - bei de dateren uit 1943 - heeft een koepel. Er zijn maar twee van dit soort bunkers in Europa: één in Vlissingen - maar die is nau welijks zichtbaar - en één in Breskens, die weliswaar op pri- vé-terrein staat maar goed toe gankelijk is. Bovendien was de ze bunker spil in de verdedi gingswerken", weet Muller. Voor adviseur H. Sakkers van de Stichting Bunkerbehoud komt het nieuws als een donder slag bij heldere hemel. „We wa ren in overleg met de gemeente Sluis over wat er in de toekomst met de bunkers zou kunnen ge beuren. Wij zijn daarom erg te leurgesteld. Ik vind dit ook een dom besluit, want deze bunkers zijn echt toeristische blikvan gers." De Stichting Bunkerbehoud zocht gisteren contact met wet houder L. Kamphuis. Die zegt op zijn beurt ook verrast te zijn over de gang van zaken. Van daag zoekt hij uit hoe de vork precies in de steel zit. (Advertentie) Keukenmarket geeft 10 showroomkeukens ind. Duropal of granieten werkblad bij aankoop van de apparatuur! 10 JAAR ZEKERHEID www.keukenmarket.nl T 0165-510 600 Rijksweg A17-afs!ag 21 - Roosendaal Noord. Vanuit Roosendaal: Gastelseweg richting Oud Gastel, rechts voor de afrit naar de Al7 door Wout Bareman en Conny van Gremberqhe TERNEUZEN - De Rotterdam se eigenaar van de speelauto- matenhal in partycentrum De Vlaanderen in Sas van Gent overweegt zijn handel over te hevelen naar het voormalig ha venschapskantoor aan de Noor- wegenweg in Terneuzen. Over de aankoop wordt momenteel onderhandeld. Politiek Terneu zen is in meerderheid tegen een automatenhal in de kern Terneuzen. In het raadsprogramma is afge sproken maximaal twee hallen toe te staan: de bestaande hal len in Axel en in Sas van Gent. Er is gekozen voor een sterf huisconstructie; wordt een hal gesloten dan mag er geen nieu we voor in de plaats komen. Oud-burgemeester P. van den Baar van Sas van Gent, advi seur van uitbater Van Zand beek van de Sasse Vlaanderen- hal, hoopt niettemin dat Ter neuzen meewerkt aan een ver huizing van het speel- en gok- centrum, omdat dit volgens hem de enige manier is om De Vlaanderen te redden. Van Zandbeek wil van de speelhal af en het zalencomplex hele maal opnieuw inrichten. De bowlingbaan wordt gemoderni seerd en de indeling van de za len wordt gewijzigd. Automa tenhandelaar De Vries uit Rot terdam wil daar wel aan mee werken, mits hem een alterna tieve locatie wordt geboden. Die zou kunnen worden gevon den in het oude stadskantoor van de gemeente Sas van Gent, pal naast het partycentrum, maar dan zou de exploitatie toch gekoppeld blijven aan De Vlaanderen. Ook verhuizing naar Terneuzen, waarbij De Vries eigenaar blijft van de au tomatenhal, is een mogelijk heid. En tenslotte zou De Vries de hele zaak kunnen verkopen aan collega Loontjes in Middel burg, die een nieuwe hal in Ter neuzen zou kunnen gaan uitba ten. Doorstart Van den Baar betreurt het dat de twee Axelse wethouders de verhuizing naar Terneuzen juri disch hebben dichtgetimmerd Hierdoor wordt een gezonde doorstart van de Vlaanderen- hal onmogelijk gemaakt. Poli tieke steun voor de verhuizing naar het havenschapskantoor is er alleen van de WD. Het ha venschapskantoor is volgens Van den Baar een prima loca tie. „Het ligt buiten de bebouw de kom en er is voldoende par keergelegenheid. Niemand hoeft er hinder van te hebben." Burgemeester J. Lonink weet nog niet zo zeker of vestiging van een automatenhal in dat gebouw tot de mogelijkheden behoort. „We zullen dat onder meer op juridische aspecten moeten toetsen. We hebben als gemeen te in het recente verleden ook afspraken gemaakt met de fir ma Loontjes. Die, zou je kun nen zeggen, heeft een eerste recht. Tja, we moeten dit nog eens bekijken, ook tegen het licht van het raadsbesluit dat speelautomaten vooralsnog be perkt blijven tot twee locaties; Sas van gent en Axel. Komt daarin verandering dan krijg je een nieuwe situatie", aldus Lonink. CLINGE - In Clinge is zowel binnen als buiten het dorp ruimte voor de bouw van nieuwe huizen. In de bebouwde kom gaat het om plekken die vrijkomen na sloop van oude panden (inbreiden). Buiten de bebouwde kom zijn aan de westzijde van Clinge enkele grotere agrarische per celen beschikbaar. Dit staat in het nieuwe bestemmings plan voor Clinge. Het dagelijks gemeentebestuur waar schuwt wel dat de inwoners van het dorp zich niet nu al rijk moeten rekenen. Volgens het college kunnen nu nog geen nieuwe huizen worden gebouwd omdat de Provincia le Commissie Omgevingsbeleid nog moeite heeft met het aantal nieuwe huizen. Het college heeft woningbouw toch maar alvast in het nieuwe bestemmingsplan opgenomen zodat er later niet allerlei tijdrovende procedures gevoerd hoeven te worden op het moment dat er wel nieuwe hui zen gebouwd mogen worden. Naast woningbouw zijn in het nieuwe bestemmingsplan verschillende nieuwe ont wikkelingen opgenomen. Zoals de bouw van burgerwonin gen op het terrein van De Sterre (omgekeerde integratie) en de revitalisering van het bedrijventerrein. MIDDELBURG - Een 32-jarige inwoner van Breskens stond gisteren voor de rechter in Middelburg omdat hij de ze zomer een wildplasser met een bierfles op zijn hoofd had geslagen. In de uitspraak werd rekening gehouden met het blanco strafblad van verdachte. De man werd ver oordeeld tot tachtig uur werkstraf, waarvan de helft voor waardelijk. Politierechter J. Hopmans verweet de Bressi- aander dat hij het slachtoffer ernstig letsel toe had kun nen brengen. Ook officier van justitie L. Boogert dacht er zo over, hoewel hij zich wel kon voorstellen dat de Bressi- aander boos en geërgerd was. De officier eiste tachtig uur werkstraf. Het incident vond in de nacht van 3 op 4 juli plaats, tijdens de kermis in Breskens. Toen het slachtoffer tegen de woning van de Bressiaander plaste, ontstond een korte woordenwisseling, die eindigde met een klap van de bierfles. „We hebben al drie jaar overlast en schade, maar de politie doet er niets aan", wilde de man nog kwijt. MIDDELBURG - Een 36-jarige inwoner van Vlissingen kreeg gisteren van de Middelburgse politierechter J. Hop mans conform de eis vier maanden gevangenisstraf opge legd. De Vlissinger heeft de gewoonte zwervers in hun slaap te verrassen en hen desnoods met grof geweld en be dreigingen enkele euro's af te troggelen. Zo ook een Vlis- singse zwerver, die hij op 28 juni van dit jaar meermalen in het gezicht had geschopt, waardoor het slachtoffer met zijn hoofd tegen de muur sloeg. De zwerver verloor door deze behandeling het bewustzijn. De veelpleger heeft een fors strafblad met geweldsdelicten. door Nadia Berkelder NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Zeeland moet een steunpunt krijgen van de Stichting Zinloos Geweld. Jo Crucq uit Nieuw- en Sint Joosland wil zich daarvoor inzetten. Hij krijgt steun van de landelijke organisatie. Crucq heeft al twee keer eerder een poging gedaan om een Zeeuws steunpunt van de grond te krijgen. Dat is mislukt, voor al vanwege gebrek aan belang stelling. Deze keer krijgt hij hulp van de Stichting tegen zinloos geweld. Die heeft inmiddels vijf steun punten, verspreid door het land. Zijn inzet voor het steunpunt komt voort uit een drama in zijn eigen leven. Tien jaar geleden verloor hij zijn vrouw. Ze werd door de buurman met een trac tor overreden. De buurman had het gezin voor de fatale dag al jaren geterrori seerd. Instanties grepen niet in. Politie en justitie gaven later toe dat ze meer hadden moeten doen. Onverschillig Crucq vindt dat mensen vaak on verschillig zijn. „Als in de Lan ge Delft in Middelburg een oud vrouwtje van haar tas wordt be roofd, doet niemand iets. Men sen denken dat ze niets mogen doen of ze zijn bang voor hun ei gen hachje, maar je mag gewoon iemand staande houden." De stichting streeft ernaar om in elk geval in iedere provincie een steunpunt op te richten, zegt medewerker Sanneke Bak ker. „We worden steeds groter. Er is veel vraag maar de activi teiten die we organiseren. Het is ook best moeilijk om overal je gezicht te laten zien, vooral om dat we nu vanuit Noordwijk werken." De landelijke stichting tegen zin loos geweld is zeven jaar gele den opgericht. De directe aanlei ding daarvoor was de dood van Meindert Tjoelker. De stichting geeft voorlichting, voert acties en staat slachtoffers en hun fa milie bij. Beeldmerk Het beeldmerk van de stichting, het lieveheersbeestje, is inmid dels overal bekend. Dat symboli seert geluk en liefde. Het lieve heersbeestje komt terug in cam pagnes, op stoeptegels en op kle dingstukken. Op 19 oktober om 14.00 uur vindt in restaurant de Roode Leeuw in Nieuw- en Sint Joos land een bijeenkomst plaats over zinloos geweld. Een groot aantal personen en instanties wordt uitgenodigd. „Wellicht kunnen we onze krachten bunde len", aldus Bakker. (Advertentie) BANKIER B I i i KENT op 11 Zeeuws Vlaamse locaties zeeuwse almanak „Joh! Wat een lekker breed strand. Echt wel veel breder dan de vorige keer", zegt de Rotterdamse als ze bovenaan de trap van de duinovergang staat. Manlief heef er wel een verklaring voor: „Ja joh, dat doen ze elk week end als ze veel volk verwach ten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41