PZC Minister Verdonk laat Remigratiewet bestaan Nederland blijft binnen EU grootste nettobetaler PZC €1.000,- VOORDEEL Langgestraften in meermanscel Scholier laat oudere man aan zijn lot over afschaffen terugkeerregeling pakt duurder uit Voorarrest van twaalf Nomads is verlengd Ook in Turkije worden vrouwen achtergelaten Vaders plegen eenderde van kindermisbruik Europa loopt nog niet warm voor waardendebat Balkenende Auto boort zich in woning 0800 - 0231 231 (GRATIS) Dorp erft tonnen voor groen Monument ramp Enschede Ex-minister Komproe gearresteerd Andere herdenking Slag Arnhem Bommelder moet KLM vergoeden woensdag 8 september 2004 vanonze redactie binnenland )EN'HAAG-De Remigratiewet lijft overeind. Minister Ver- ik van Vreemdelingenzaken Integratie trekt haar wets- itel in, dat een eind zou gemaakt aan deze te- teerregeling. Dat heeft de bewindsvrouw gis- bekendgemaakt in de de Kamer, die haar onder .uk had gezet. De reden is dat e afschaffing voor de overheid miljoen euro per jaar duur- AMSTERDAM - Alle twaalf van moord verdachte Hells Angels van het Limburgse chapter No mads moeten nog eens drie maanden in voorlopige hechte nis blijven. Dat heeft de recht bank in Amsterdam gisteren be sloten. De-rechters hebben zich de afge lopen twee dagen in een openba re zitting gebogen over de ver- g van hun voorarrest. Het laar Ministerie verdenkt de twaalf er onder meer van dat zij in februari drie leden van hun eigen club hebben ver moord. Het motief voor deze misdrijven is volgens justitie mislukte cocaïnedeal. On der de drie slachtoffers was ook de president van de Nomads. De drie lichamen van de slacht offers werden op 13 februari doorzeefd met kogels gevonden in de Geleenbeek in Echt. Het ÓM vermoedt dat de drie twee dagen eerder in de vergader ruimte van het clubgebouw van de Nomads in Oirsbeek zijn geli- uideerd. ANP IEN HAAG - Niet alleen Ma- okkaanse vrouwen en kinderen worden soms door hun man zon der papieren achtergelaten in hun herkomstland, ook Turkse Houwen overkomt dat. Vorig aar ging het om honderd geval- en in Turkije. In Marokko be trof het in dat jaar 27 gevallen. antwoordde minister Ver- Bonk van Vreemdelingenzaken fisteren op vragen van de PvdA. •ij wees erop dat alleen de situa- teld zijn die bij de Neder- mdse vertegenwoordigingen in •eide landen worden gemeld. JePvdA en de WD wilden dat Perdonk maatregelen neemt te en de mannen die dat hun ge zinsleden aandoen. Ook vroegen ze om meer steun aan de slacht offers. Verdonk zei dat er consu laire bijstand is voor vrouwen én kinderen die de Nederlandse nationaliteit hebben of beschik ken over een Nederlands vluch telingen- of vreemdelingenpas- poort. ANP der uitpakt dan handhaving. De Remigratiewet biedt oudere mi granten en vluchtelingen onder bepaalde voorwaarden de moge lijkheid terug te keren naar hun land van herkomst. Die krijgen daarvoor eenmalig of structu reel financiële steun. Bepaalde uitkeringen worden in het land van herkomst voortgezet, aange past aan de leefomstandigheden die daar gelden. De afschaffing was afgesproken in het hoofdlijnenakkoord van de regering. Verdonk benadruk te steeds dat het de verantwoor delijkheid van de migrant zelf is als die wil terugkeren. De minis ter houdt vast aan dat principe, maar zij ziet ook dat rekening moet worden gehouden met de kosten, zei zij gisteren. Extra kosten Als de wet was afgeschaft, dan zouden per jaar honderden mi granten minder terugkeren. Die blijven dan in Nederland afhan kelijk van duurdere sociale uit keringen. Ook maken zij hier vaak extra kosten voor gezond heidszorg en huursubsidie. Als zij wel remigreren, dan be spaart de overheid per saldo, zo bleek begin dit jaar al uit bere keningen. Ook in de Tweede Kamer was twijfel gerezen over de afschaf fing, omdat het geen bezuini ging zou opleveren. Gisteren nam de Kamer een motie aan, die ingediend was door de coali tiefracties CDA, WD en D66. Ook de oppositiepartijen PvdA en GroenLinks keerden zich te gen de afschaffing. Daarop trok minister Verdonk haar wetsvoor stel in. ANP door Remko Tanis DEN HAAG - Seksueel mis bruik van kinderen vindt in ruim driekwart van de geval len plaats door mensen uit de directe omgeving van het kind; in eenderde van de ge vallen zelfs door de vader of het vaderfiguur. Dat blijkt uit onderzoek in op dracht van het ministerie van Justitie. De slachtoffers zijn meestal jonger dan twaalf jaar. Vaders die incest plegen met hun kind zijn vaak domine rend en intimiderend. Ze zet ten graag de gang van zaken in het gezin naar hun hand, beschrijft het rapport van het Wetenschappelijk Onder- zoek- en Documentatiecen trum van Justitie. De onder zoekers noemen de rol van de moeder hierin 'van groot be lang'. In meer dan eenderde van de gevallen was de moe der op de hoogte van de seks tussen vader en kind. In onge veer twintig procent van de gevallen zijn er aanwijzingen dat de moeder meer of min der expliciet toestemming heeft gegeven. Slechts in tien procent van de gevallen van seksueelmis bruik van kinderen zijn de da ders volkomen onbekenden van de slachtoffers. Waar va ders en anderen uit het dage lijks leven van het kind de slachtoffers vaak via omko ping of manipulatie tot seks weten te krijgen, gebruiken de onbekende daders meestal fysiek geweld. GPD DEN HAAG - Prinses Mabel is in gesprek met premier Balkenende in de Ridderzaal in Den Haag, waar giste ren de eerste conferentie over Europese waarden is ge houden. Balkenende gebruikt het Nederlandse EU-voorzitter- schap om zijn normen-en-waardendebat te exporteren naar Europa. Het normen-en-waardendebat gaat 'on tour', maar de EU loopt nog niet echt warm. Valéry Giscard d'Estaing, de ontwerper van de EU-grondwet was er, net als president Vaira Vike-Frei- berga van Letland, maar verder ontbraken alle Europe se kopstukken. Veel landen stuurden zelfs geen officiële vertegenwoor digers. Het publiek bestond dan ook vooral uit Neder landers. foto Ed Oudenaarden/ANP HOOGEZAND - Een echtpaar uit Hoogezand kreeg gisteroch tend de schrik van zijn leven, toen een auto zich door de zij kant van zijn woning boorde. De auto van een 80-jarige man uit Groningen kwam midden in de huiskamer tot stilstand. De bestuurder reed om onbekende reden met volle vaart achteruit tijdens een parkeermanoeuvre. Niemand raakte gewond. GPD van onze redactie binnenland BRUSSEL - Ook in 2003 was Nederland het land dat per sal do het meest heeft afgedragen aan 'Brussel', in verhouding tot het nationaal inkomen. Vorig jaar bedroeg het verschil tussen betalingen en ontvangsten voor Nederland een bijna twee mil jard euro, ofwel 0,43 procent van het nationaal inkomen. Dat bleek uit een presentatie gis teren door de Europese Commis sie. Overigens hanteert het Ne derlandse ministerie van Finan ciën andere cijfers, waardoor de Nederlandse nettobijdrage nog hoger wordt. Dat heeft te ma ken met douaneheffingen, die volgens de Commissie eigendom zijn van de Europese Unie. Ne derland heeft relatief veel doua neheffingen door de grote Rot terdamse haven. De nettopositie is de laatste ja ren voor Nederland wel iets gun stiger geworden. In 2001 droeg Nederland per saldo nog 0,54 procent van zijn nationaal inko men af aan Brussel. Andere gro te nettobetalers zijn Zweden en Duitsland, die beide 0,36 pro cent van het nationaal inkomen afdragen, volgens de rekenwijze van Brussel. De grootste ontvan ger is Portugal. Van het natio naal inkomen bestaat daar 2,66 procent uit Brussels geld. Per hoofd van de bevolking krij gen de Ieren het meest; 390 euro per persoon per jaar. Een Neder lander draagt daarentegen 120 euro per persoon af. Ook hier hanteert het Nederlandse minis terie van Financiën hogere cij fers. Luxemburgers moeten zelfs 125 euro afdragen, maar dat is buiten de inkomsten gere kend die dat land heeft dankzij de aanwezigheid van tal van EU-instellingen zoals het Hof van Justitie. Landbouw Vorig jaar ging 57 procent van de uitgaven aan de lidstaten naar landbouw. In die categorie is Frankrijk traditioneel de grootste ontvanger. Het land is in zijn eentje goed voor bijna een kwart van alle Europese landbouwsubsidies. De discussie over nettobetalin gen zal de komende jaren in alle hevigheid worden gevoerd. Van af 2007 moet er een nieuwe meerjarenbegroting liggen. Ne derland pleit al jaren voor een genoegdoening voor het feit dat het veel meer aan Brussel kwijt is dan andere, vergelijkbare lan den. De Europese Commissie heeft die wens overgenomen in een voorstel dat echter omstre den is, omdat de enorme korting die de Britten krijgen op hun EU-betalingen daarin wordt ver minderd. Bij deze dans om het geld heeft elk land vetorecht. Eurocommissaris Schreyer voor Begroting benadrukte gisteren dat de EU meer is dan een saldo van betalingen en ontvangsten. „Ook voor nettobetalers zijn de economische en politieke voor delen van de interne markt, de eenheidsmunt en de politieke constructie veel groter dan de nettobetalingen aan de EU-be- groting." ANP Advertentie zj is hoc, E£M5" MIST «1.MH1TOOO GEWEEST Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen van onze redactie binnenland HOEVELAKEN - Een 14-jarige leerling van het Van Lodenstein- college in Hoevelaken is op het matje geroepen. Hij heeft een 80-jarige man uit Hooglander veen aan zijn lot overgelaten toen die hulpeloos in een grep pel lag. De man moest uitwijken na een plotselinge manoeuvre van de fietsende scholier. Leerlingen van het reformatoiï- sche Van Lodensteineollege zor gen rond Amersfoort al jaren voor problemen. Op de fiets vor men ze grote groepen, die heen en weer razen tussen huis en school. Allerlei acties zijn de afgelopen jaren op touw gezet om de over last in te dammen. Zo heeft de politie speciale controles uitge voerd en heeft de school uitge breid aandacht besteed aan de verkeersveiligheid VALTHERMOND - Het Drentse Valthermond heeft van een inwoonster van het dorp enkele honderdduizenden eu ro's geërfd die besteed moeten worden aan de groenvoor ziening. Het legaat is afkomstig van mevrouw Aukje Wolf, die 9 juli dit jaar op 78-jarige leeftijd overleed. Na het overlijden van de vrouw is een stichting in het le ven geroepen die bepaalt wat er met de erfenis gebeurt. Gedacht wordt aan het onderhoud van plantsoenen of de aanleg van een speeltuin. Het gaat om een bedrag tussen de 2,5 en 3 ton, aldus een gemeentewoordvoerder. ANP ENSCHEDE - De gemeenteraad van Enschede heeft het herinneringsmonument voor de vuurwerkramp uitgeko zen. Dat meldde de gemeente gisteren. De Amsterdamse ontwerper Balta heeft het monument getekend. Hij won er de ontwerpwedstrijd mee. Het monument 'Het verdwenen huis tussen hemel en aar de' bestaat uit stenen die op de grond liggen in de vorm van een huis, zoals een kind dat tekent. Het huis wordt in gevuld met witte krokussen en omringd door boompjes. In de stenen staan de namen van de overledenen gegra veerd. ANP WILLEMSTAD - De minister van Justitie in de vorige An tilliaanse regering, Ben Komproe, is maandag gearres teerd. Het Openbaar Ministerie verdenkt Komproe er on der meer van dat hij als minister besluiten heeft genomen die in strijd zijn met de wet. Samen met een medewerker en de moeder van de eige naar van Campo Alegre, het grootste openluchtbordeel in het Caribisch gebied, zou Komproe verder een criminele organisatie hebben gevormd. Ook deze twee personen zijn opgepakt. ANP OOSTERBEEK - Als de zestigste herdenking van de ope ratie Market Garden en de Slag om Arnhem over twee we ken achter de rug is, willen alle betrokkenen een nieuwe invulling geven aan de jaarlijkse bijeenkomst. Een eerste aanzet is het High Tea Festival dat op 18 en 19 september georganiseerd wordt in de tuinen van het Airborne Mu seum in Oosterbeek. Het is de bedoeling dat het High Tea Festival een jaarlijks terugkerend evenement wordt. ANP AMSTELVEEN - KLM laat een passagier die een valse bommelding heeft gedaan, opdraaien voor de kosten. Het is de eerste keer dat de luchtvaartmaatschappij juridi sche stappen onderneemt tegen een bommelder, zei een woordvoerder gisteren. De vervoerder dient een schadeclaim in tegen een 54-jari- ge passagier uit Califomië. Hij had donderdag zijn mede reizigers aan boord verteld dat hij een bom in zijn koffer had. Iedereen moest vervolgens het vliegtuig verlaten. De vertraging liep op tot een uur. KLM berekent nog hoe groot de schade is, maar het gaat volgens de zegsman om een aanzienlijk bedrag. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Criminelen die een lange straf moeten uitzitten, kunnen ook met hun tweeën op één cel komen. Minister Donner van Justitie is niet bereid een uitzondering te maken voor die categorie, heeft hij gisteren aan de Tweede Kamer geschreven. Volgens een onderzoek dat Don ner heeft laten doen, zou het be ter zijn meerpersoonscellen zo veel mogelijk te reserveren voor kortgestraften, zodat gedetineer den niet te lang in een te kleine ruimte hoeven te zitten. De mi nister legt die aanbeveling naast zich neer, omdat er geen mini mumnormen zijn voor cel groot te. Het is wel de bedoeling dat kort- en langgestraften uit el kaar worden gehouden. Bij de selectie van gevangenen die bij elkaar op één cel kunnen, wordt verder gekeken naar de voorkeur van de crimineel zelf, rookgedrag, taal en leeftijd. Ver der zijn culturele en etnische achtergrond selectiecriteria. Met dat laatste wil het departe ment voorkomen dat er bijvoor beeld een Koerd en een Turk of een jood en een Palestijn op eik aars lip komen te zitten. Nieuwkomers krijgen eerst een observatie om te kijken of zij ge schikt zijn voor plaatsing in een meerpersoonscel. Recidivisten kunnen bij binnenkomst, op grond van hun detentieverle den, meteen met een ander op een cel worden gezet. Versla ving, psychische problemen, ge zondheidssituatie of de achter grond van het gepleegde delict kunnen een reden zijn om ie mand uit een meerpersoonscel te houden, aldus Donner. ANP (Advertentie) De klachten gaan vaak over ge drag dat thuis en op school niet wordt getolereerd. De kinderen spugen soms naar andere weggebruikers en schel den hen uit. De oude man van het ongeluk liep enkele kneuzingen op. Hij kreeg hulp van een groepje scho lieren dat kort na zijn val aan kwam fietsen. Het slachtoffer krijgt binnen kort bezoek van de 'woeste' fiet ser. De directie van het Van Lo densteineollege verplicht de jon gen uit Bameveld daartoe. Doorgereden Directeur De Jong: „Hij zwenk te plotseling over de weg toen hij een sjekkie aan het draaien was. Een stukje verderop is hij gestopt. Toen hij zag dat ande ren zich om het slachtoffer be kommerden, is hij doorgereden. Maar dat valt natuurlijk niet goed te praten." GPD Toyota Yaris Idols Airco De Yaris Idols is al zeer compleet met standaard radio/CD-speler, elektrisch bedienbare ramen vóór en centrale portiervergrendeling met afstandsbediening. Kiest u voor onze speciale airco aanbieding van €495,-, dan loopt uw voordeel op tot €1.000,-! Meer informatie: bel gratis 0800 - 0369 of kijk op www.toyota.nl TODAY TOMORROW TOYOTA Er is .1 een Vans Idols va. €12 990, Prijzen inclusief BTW, en brandstof, exclusief kosten rijklaar maken en verwijde ringsbijdrage Brandstofverbruik varieert van 4,2 L/lOOkm (23,8 km/L) tot 7,0 UI00 km (14,3 km/L), CO2 113 - 16S gr/km. Wi|rigingen voorbehouden Distributeur Louwman Parqui B.V.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3