STUNTS Te weinig plek voor auto's VAN Ecsaa GAMMA dat zty Banna PZC PZC Volgend jaar weer nachtbewaking op Schouwse stranden Infomarkt voor brugklassers Zonnemaire vraagt aandacht voor overlast tijdens kernbezoek B en W Stads- en commerciewerf open op monumentendag Massive ranex I Gshot D6J0 De brandweer demonstreert aan brugklassers van scholengemeenschap Pontes hoe ze een brand in een vuilnisbak moeten blussen. foto Marijke Folkertsma door Esme Soesman I ZIERIKZEE - Met gierende banden I komt de wagen van politieman D. 1 Broekhuizen tot stilstand, terwijl F. Sil- vius de actie van zijn collega van com- fr mentaar voorziet. Er valt een hoop te be- leven tijdens de introductiedagen van de Pontes Scholengroep locatie Pieter E Zeeman in Zierikzee. Zelfs tijdens de 1 infomarkt, als brugklassers met onder- I werpen als brand- en verkeersveilig- heid worden geconfronteerd. fc De politieauto schiet meters ver door. k Met de neus voorbij het oranje pilonne- tje dat door een meisje is neergezet die de lengte van de remweg probeerde in te schatten. „Hé, ik heb het goed", con stateert ze tevreden. „Nou nee hoor. Je hebt nu een paar gebroken benen en een schedelbasisfractuur", is Silvius' - nuchtere reactie. Op praktische wijze worden de twee honderd brugklassers van Pieter Zee- man het Zierikzeese middelbare school leven ingevoerd. Er staan, gedurende drie dagen, vele activiteiten op het pro gramma. Er worden gezamenlijk boe ken gekaft, t-shirts gemaakt en worst jes op de barbecue gelegd. De afgelopen twee dagen stond daarnaast een info markt op het programma. Met als onder werpen het maken van je eigen keuzes en verkeers- en brandveiligheid. Het komt er op neer dat de kinderen el kaar op een leuke manier leren kennen, terwijl ze ondertussen van allerlei za ken bewust worden gemaakt, schetst sectordirecteur E. Messing. Neem de brandveiligheid, een onder werp dat door officier van dienst C. Jon ker van de brandweer in het technieklo kaal bij de kop wordt gepakt. Hij spoort een tamelijk timide clubje brug klassers aan mee te doen een nepbrand in een vuilnisbak te blussen, demon streert hoe je een deur opent als zich daarachter een brandhaard bevindt en wijst zijn publiek op haar verantwoor delijkheid als het gaat om de veiligheid van anderen. Overigens niet alleen de jeugd, die zo onder meer leert niet met brandblussers te knoeien, ook de school leiding wordt niet gespaard. Jonker wijst de leerlingen en passant op een on verlicht vluchtwegbordje waarachter officieel wél een lampje hoort te bran den. „Ik heb het gehoord", lacht Mes sing hem dadelijk toe. Alcohol L. de Bil van verkeersveiligheidsorgani satie 3VO werkt elders in het gebouw aan veiligheid op de weg. Brugklassers die voor het eerst worden losgelaten in Zierikzee worden gewezen op verkeers knelpunten in de omgeving Zierikzee. In de kleedkamer bij de gymzaal prent M. Degens van het ZCAD (Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs) de brugklassers ondertussen in zich niet door de groep te laten beïnvloeden, als het om alcohol, roken en drugs gaat. „Leuk hoor", oordelen Wendy, Joyce en Marlie uit IC. De opzet van de introduc tiedagen lijkt geslaagd, gezien de mak kelijke manier waarop de meiden uit respectievelijk Zierikzee, Bruinisse en Brouwershaven elkaar behandelen. Ook 6 VWO-er Wouter, die net als zijn 38 klasgenoten een clubje brugklassers onder zijn hoede heeft gekregen, wordt al gauw voor de grap als 'meneertje' aangesproken. En ja, ze leren ook wat stelt één van hen: „Ik heb altijd gedacht dat sugges tiestroken stroken waren waarop je je mening kon zetten. Maar het blijkt dus gewoon een fietspad te zijn." ZONNEMAIRE - Zonnemaire heeft een parkeerprobleem. Dat bleek gisteravond tijdens het kernbezoek van het college van burgemeester en wethouders aan het dorp. Op veel plaatsen zijn auto's letterlijk een sta-in-de-weg. "inwoners van Zonnemaire kon den vooraf via een .enquêteformulier vragen stellen aan het college. Voor wethouder Renden (onder meer verkeersza ken) kwamen verreweg de mees te vragen binnen. Daaruit blijkt dat het parkeren op verschillen de plaatsen een groot probleem is. Op de Zuidweg staan vracht auto's geparkeerd. Dit geeft overlast en - volgens een vragen steller - zijn in het verleden toe zeggingen gedaan om te kijken of er voor de vrachtwagens een andere oplossing te vinden was. Renden: „Het probleem is dat voor de vrachtwagens geen ande re plek gevonden is. Er is sprake van geweest dat ze een plek zou den krijgen in de nieuwbouw wijk, maar daar kunnen ze wel in, maar niet meer uit. Ik ver wijs u naar de dorpsraad om sa men te kijken waar het wél kan." Inwoner D. van Leeuwen neemt hier geen genoegen mee. „Die toezegging was van oud-wethouder Veerhoek. We zijn nu vier jaar verder. Ik ben uitermate teleurgesteld hoe het college nu reageert." Hij krijgt bijval vanuit de zaal. Wethou der Renden zegt toe dat hij nog maals met de afdeling verkeer naar de situatie zal kijken. Ook in de koningsbuurt zijn veel parkeerproblemen. „Ik woon aan het Prinses Maxima- plantsoen. Mensen bij ons in de straat parkeren op plekken waar het niet mag omdat de straat zó smal is, dat we niet eens onze eigen oprit op kun nen", zegt S. van der Heide. „De weg is nu nog eigendom van de projectontwikkelaar en die zegt dat hij er niets aan wil doen om dat de weg straks naar de ge meente gaat. Maar de gemeente zegt dat ze niets willen doen om dat de weg geen eigendom is. Dit schiet zo niet erg op." Ren den heeft begrip voor de vragen steller en zegt toe dat - zodra de weg is overgedragen aan de ge meente - hij naar de situatie zal kijken. Een ander heikel punt is de Dijk van Bommenede. Daar is een parkeerprobleem én een snelheidsprobleem. Meerdere dorpsbewoners wijzen op de ge vaarlijke situatie. „Ik woon daar en de auto's vliegen soms zo hard voorbij dat je niet eens kunt zien welke kant ze op gaan", vertelt A. Verhulst. Ren den geeft aan dat begin 2005 de dijk volledig op de schop gaat. Dan wordt de hele weg gerecon strueerd en komen nieuwe ver keersdrempels. Vooraf krijgen de bewoners nog een informatie avond over de werkzaamheden. REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB ZIERIKZEE Tel: 0111-454647 Fax:0111-454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) Piet Kleemans All Pankow Esme Soesman Melita Lantïng Rudy Boogert (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES [Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET f www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl bezorgklachten: 10800-0231231 t op maandag t/m vrijdag ge- I Arende de openingstijden; f zaterdags tot 12.00 uur door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE - De strandpaviljoenhouders gaan volgend seizoen door met de nachtelijke beveiliging van het strand. Dat hebben de paviljoen houders besloten na evaluatie van de proef in het voorbije hoogseizoen. „We zijn tevreden. We hebben het idee dat we hiermee vanda lisme kunnen voorkomen. Overi gens is dat natuurlijk nooit te meten", zegt P. Fierens namens de strandpaviljoenhouders. De paviljoenhouders hebben van 17 juli tot en met 27 augustus op ei gen kosten een beveiligingsbe drijf ingehuurd om in de nachte lijke uren over het strand te wa ken. Daarnaast zijn de paviljoen houders 's nachts in het pavil joen gebleven om het pand te be waken. „Je kan niet anders, het moet wel. Maar dat doen we al jaren, want een paviljoen is niet te verzekeren tegen vandalis- me." Zodra de horecagelegenhe den om twee uur 's nachts slui ten, trekken veel jongeren naar het strand. „De jeugd gaat niet meer om twee uur naar bed, som migen beginnen dan pas met stappen. Omdat op Schou- wen-Duiveland alle horeca om twee uur moet sluiten, zoeken ze een uitweg naar het strand. Als de gemeente de sluitingstijden los zou laten, zou dat wellicht wat meer rust op het strand ge ven." De beveiligingsdienst is weinig serieuze problemen te gengekomen. Een keer of drie is de politie gebeld in verband met vechtpartijen en twee keer is de brandweer in actie gekomen om een beginnend duinbrandje in de kiem te smoren. „Alleen al de aanwezigheid heeft preventief gewerkt", constateert Fierens. Evaluatie Uit de evaluatie zijn een paar punten naar voren gekomen die de paviljoenhouders op korte termijn willen overleggen met de gemeente, waterschap en poli tie. Zo vraagt het bewakingsbe drijf om meer verlichting. Niet alleen de paviljoens zouden 's nachts een beetje verlicht moe ten zijn, ook licht bij de duino vergangen is een wens. „Dat hoe ven beslist geen felle lampen te zijn, maar een klein beetje licht zodat de beveiliging de mensen ziet aankomen." Ook leeft na drukkelijk de wens om de hoek bij Perry's (bij de Brouwers- dam) beter te verlichten. Daar is iedere avond een grote concen tratie jongeren, omdat daarbij een jongerencamping zit. De situatie overdag op het strand is ook aanleiding om nog eens met het gemeentebestuur te praten. De paviljoenhouders zijn minder tevreden over de strandindeling, de zogeheten zo nering. „Dat heeft te maken met de borden die veel te laat zijn ge plaatst. Maar ook met het feit dat er maar één auto surveil leert overdag. Die doet er twee uur over voor-ie terug is. Dan is er van handhaven geen sprake." Fierens hoopt dat de strandzone- ring volgend jaar beter gaat en dat het voor het publiek duide lijk is wat mag en niet mag. Een ander probleem is het gebrek aan reddingsposten. „Vooral in de buurt van Perry's is het be langrijk dat er een bijkomt." door Melita Lanting ZIERIKZEE - Tal van kerken en historische gebouwen zijn aanstaande zaterdag weer open voor het publiek. Dan wordt de jaarlijkse Open Monumenten dag gehouden. Op Schouwen- Duiveland is de Stads- en com merciewerf in Zierikzee nieuw aan het programma toegevoegd. De voormalige houtloodsen aan de Vissersdijk in Zierikzee zijn eerder dit jaar gereedgekomen na een ingrijpende restauratie. Tijdens Open Monumentendag wordt het pand officieel ge opend en zijn de loodsen voor het eerst voor het publiek toe gankelijk. In de loodsen wordt momenteel hard gewerkt aan de restauratie van de ARM 17. Naast de gebruikelijke openstel ling van de Zierikzeese monu menten wordt in de stad ook het muziekfestijn Muziek Monumen taal gehouden. Op verschillende plaatsen spelen de hele dag bandjes. De dag wordt afgeslo ten met nationaal straatorkest Toos in de Nieuwe kerk. Bij de Nieuwe Kerk in Zierikzee wordt 's middags op ieder heel uur een scène gespeeld uit de Wonder dokter. Dit openluchtspel van de stichting Historische Spelen werd eerder dit jaar vijf maal op gevoerd in Brouwershaven. Ook elders op het eiland is veel te zien. Zo opent slot Haamste de op deze dag de deuren. Nor maal gesproken kan het publiek het slot niet van binnen bekij ken omdat het nog steeds privé wordt gebruikt. Bij de Brouwers- dam sluit RTM-Stoomtram het seizoen af met de traditionele stoommanifestatie. Bezoekers zijn getuige van het ouderwets laden en lossen en kunnen mee rijden. Klederdrachtgroep Eeuwkant is ook aanwezig, ver der zijn de meeste kerken en mu sea op het eiland overdag open voor het publiek. Halogeen vloerlamp Incl. 300 watt staaflamp en 50 watt halogeen reflectorlamp. Hoogte 178 cm. Met dubbele dimmer. Draadloze telefoon type RX 6014 Niet afluisterbaar. Vele functies: o.a. handsfree, telefoonboek en standby tot 8 dagen. Fabrieksgarantie 1 jaar. 4X2BSU ««•MUM 6.6 Genius Digitale fotocamera 3,1 megapixels, 4x digitale zoom, 16 MB geheugen. Inclusief USB 'en TV kabel, batterijen en draagtasje. Fabrieksgarantie 2 jaar. Auto kinderzitje Gewicht van 9 tot 36 kg. Goedgekeurd volgens ECE R44/3 normering. Ook te gebruiken als kinderzitverhoger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37