Reddingsboot is noodzakelijk PZC Kleintjesmarkt.nl Oude zeesluis straks misschien monument Nieuwlander ijvert voor steunpunt tegen zinloos geweld SPORTIEF TYPE? Maak er een Kleintje van. Tholen strijdt tegen ongevallen op water Mohawk II terug naar scouts Auto HOUD AMREF FLYING DOCTORS IN DE LUCHT.. Ruim i op de 3 Nederlanders krijgt kanker m AMREF FLYING DOCTORS w te - ft woensdag 8 september 2004 door Mariëtte den Engelse THOLEN - De gemeente Tholen wil een reddingsboot kopen voor het bestrijden van ongeval len op de Thoolse wateren. Voor duikers komen er speciale ge dragsregels. De brandweer is de eerst verant woordelijke als het gaat om het redden van mensen op het wa ter. De drie reddingsvletten met een buitenboordmotor van acht pk waar de brandweerkorpsen van Tholen, Stavenisse en Sint Annaland nu over beschikken, voldoen niet aan de eisen. Met zwaar weer kunnen deze boten niet uitvaren. Aanleiding De veiligheid op de Thoolse wa teren kwam een paar maanden geleden ter sprake naar aanlei ding van een brief van J. van Voorst, uitbater van café De Zee ster aan de Gorishoeksedijk in Scherpenisse. Hij had moeten toezien hoe een duiker omkwam tijdens een zware storm op de Oosterschelde. De hulptroepen van de brandweer waren op tijd ter plaatse, dat wil zeggen bin nen vijftien minuten, maar kon den niet uitvaren vanwege de barre weersomstandigheden. Van Voorst pleitte in zijn brief voor de aanschaf van een Zo diac, een boot met meer vermo gen. Boothellingen Het college van burgemeester en wethouders rept in het voorstel, dat 15 september behandeld wordt in de commissie Bestuurs zaken, niet over een bepaald type boot. Wel zegt het gemeen tebestuur dat een reddingsvaar tuig met voldoende capaciteit in de gemeente Tholen tot de standaarduitrusting van het brandweerkorps moet behoren. En dat wil zeggen dat er een boot bij moet. De vletten heb ben niet alleen een motor met te weinig capaciteit, ook kunnen ze alleen via een boothelling in het water gelaten worden en zijn ze daardoor niet op alle lo caties inzetbaar. Er zijn relatief weinig boothellingen in de ge meente Tholen. Bovendien ko men de boothellingen in de ha vens volgens de gemeente steeds vaker in particuliere handen, zo dat de mogelijkheid om ze te ge bruiken beperkter worden. De gemeente geeft toe dat wateron- gevallenbestrijding tiéntallen ja ren onderbelicht is geweest. En dat terwijl het wateroppervlak binnen de gemeentegrens onge veer net zo groot is als het land oppervlak. Om duikers, surfers, plezierjachten en andere water toeristen beter te kunnen helpen in geval van nood moet er een boot worden gekocht. De ge meente schat de kosten op 20.000 euro. Verder wil de ge meente speciaal voor duikers ge dragsregels opzetten. Deze ge dragsregels moeten op borden komen die bij de duiklocaties ge plaatst worden. Ook moeten de gevaren van elke duiklocatie in kaart worden gebracht en op borden worden geplaatst. Al die informatie moet ook op de inter netsite van de gemeente komen. door Cees Maas WESTDORPE - Hij is nu zestig. En als kleine jongen fietste hij er vaak overheen. Toen al vond Maurice Kindt uit Westdorpe de oude sluis indrukwekkend. Nu is het waterstaatkundige bouw werk, dank zij zijn inspanning, genomineerd als rijksmonu ment. Vrijdag wordt er een gloed nieuw publicatiebord bij ge plaatst. Een dag later, tijdens de Landelijke Monumentendag, kan het publiek een kijkje ko men nemen. „Ik hoop van harte dat die aan vraag in februari 2006 wordt ge honoreerd", zegt Maurice Kindt. „De sluis krijgt dan offi cieel de status 'beschermd'. En wij willen hem eigenlijk niet res taureren, dat kost bovendien te veel geld, maar conserveren. Het voordeel van conserveren is dat de sluis in zijn oude tijd blijft. Dat vinden wij het mooist. Bij restauratie heb je soms dat monumenten mooier worden gemaakt, dat vinden wij in dit geval minder passend." De sluis waar het om gaat is 215 jaar oud en ligt in de polder tus sen Axel en Westdorpe. Zijn naam is de Zwartenhoekse Zee sluis. Want ooit was het een ech te zeesluis. In de gevel van geli ge baksteen prijkt het jaartal 1788. Bouwperiode Een jaar later is het bouwwerk officieel opgeleverd, in 1789. De sluis, die tijdens de bouwperio de aan de zee lag, diende oor spronkelijk om de afwatering te regelen, maar kon ook in tijden van oorlog worden benut om Maurice Kindt bij de 215 jaar oude sluis in de polder tussen Axel en Westdorpe, ooit een echte zeesluis. land onder water te laten lopen om zo eventuele vijanden te hin deren. Toen de sluis nog aan zee lag was het een zogeheten zelfsue- rende uitwateringssluis. Dooi de druk van het binnenwater uit de polder werden bij eb de deu ren geopend. De opkomende vloed drukte vervolgens de deu ren weer dicht. De achterliggende Canisvlietpol- der kon ook via de sluis onder het zeewater worden gezet, in tijden van oorlog. Vandaar de naam zeesluis. Vlakbij lag vroe ger de fortificatie De Batterij, bedoeld om de sluis te verdedi gen. Maurice Kindt is sinds 1998 be zig met het beheren van de sluis. Hij snijdt met de zeis een paadje er naar toe en verzamelde om zich heen een groepje geschied kundige liefhebbers die samen de geschiedenis van het object gingen onderzoeken. Ze vonden kaarten en bestek ken, maar niet de bouwtekening en het bestek van deze sluis. Wel die van een soortgelijke sluis bij Reygersbosch. Vermoe delijk zijn voor de Zwartenhoek se Sluis soortgelijke bestekken gebruikt. De Stichting Landschapsbeheer Zeeland hielp ondertussen mee de bomen en struiken rondom en op het monument te snoeien, zodat de sluis goed zichtbaar werd. In 2000 won de werkgroep een aanmoedigingsprijs. En uiteindelijk, met hulp van de Bond Heemschut en de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland, werd dit jaar een aanvraag inge diend om van de sluis een be- door Nadia Berkelder NIEUW- EN SINT JOOSLAND - Zeeland moet een steunpunt krijgen van de Stichting Zinloos Geweld. Jo Crucq uit Nieuw- en Sint Joosland wil zich daarvoor inzetten. Hij krijgt steun van de landelijke organisatie. Crucq heeft al twee keer eerder een poging gedaan om een Zeeuws steunpunt van de grond te krijgen. Dat is mislukt, voor al vanwege gebrek aan belang stelling. Deze keer krijgt hij hulp van de Stichting tegen zinloos geweld. Die heeft inmiddels vijf steun punten, verspreid door het land. Zijn inzet voor het steunpunt komt voort uit een drama in zijn eigen leven. Tien jaar geleden verloor hij zijn vrouw. Ze werd door de buurman met een trac tor overreden. De buurman had het gezin voor de fatale dag al jaren geterrori seerd. Instanties grepen niet in. Politie en justitie gaven latei- toe dat ze meer hadden moeten doen. Onverschillig Crucq vindt dat mensen vaak on verschillig zijn. „Als in de Lan ge Delft in Middelburg een oud vrouwtje van haar tas wordt be roofd, doet niemand iets. Men sen denken dat ze niets mogen doen of ze zijn bang voor hua gen hachje, maar je mag gew( iemand staande houden." De stichting streeft ernaar i in elk geval in iedere proJ een steunpunt op te ricQ zegt medewerker Sanneke Bil ker. „We worden steeds grot Er is veel vraag maar de acii] teiten die we organiseren. Hg ook best moeilijk om overal gezicht te laten zien, vooral cl dat we nu vanuit Noordwi werken." De landelijke stichting tegenj loos geweld is zeven jaar gé den opgericht. De directe aani ding daarvoor was de dood Meindert Tjoelker. De sticht; geeft voorlichting, voert ach en staat slachtoffers en hun; miliebij. Beeldmerk Het beeldmerk van de sticktij het lieveheersbeestje, is imi dels overal bekend. Dat symbol seert geluk en liefde. Het h. heersbeestje komt terug incaj pagnes, op stoeptegels enof dingstukken. Op 19 oktober om 14.00 vindt in restaurant de R Leeuw in Nieuw- en Sint Jok land een bijeenkomst over zinloos geweld. Eengnj aantal personen en instants wordt uitgenodigd. „Weilid kunnen we onze krachten bunè len", aldus Bakker. foto Peter Nicolai schermd rijksmonument te ma ken. Het advies van het Zeeuws Provinciebestuur aan het Rijk is positief. Het duurt in de regel tien maan den voor een verzoek in het ka der van de Monumentenwet wordt beantwoordt uit Den Haag. In het geval van de Zwar tenhoekse Sluis duurt het echter langer, omdat er meer adviezen moeten worden ingewonnen. De procedure om een object op de monumentenlijst geplaatst te krijgen, is lang en de criteria zijn streng. door Ron Maqnée VLISSINGEN - Voor het luttele bedrag van één euro hebben de Noorse scouts gisteren hun Mo hawk II van Rijkswaterstaat te ruggekocht. Ze kunnen het schip nu vervoeren naar Oslo. Het betekent echter niet dat de zeeverkenners volledig vrijuit gaan. De scouts hebben een ver klaring ondertekend waarin ze beloven een zo groot mogelijk deel van de bergingskosten te rug te betalen. De kosten voor de berging van de Mohawk II komen iets lag uit dan tot voor kort wer culeerd. Al met al hangt era; het bergen van de Noorse k een prijskaartje van 120,01 ro. Die kosten moeten de Noory scouts zo veel mogelijk teragfc talen, zo staat er in een veift ring te lezen die gisteren Rijkswaterstaat en de 1 zaakgelastigde P. Brynilds werd ondertekend. Het zeilschip Mohawk II raafc in juli in aanvaring met eenii- nemuidse vissersboot voor q boulevard van Vlissingen. H; schip zonk in enkele minuten. STAP MAAR m DE GROOTSTE AUTOKRANT VAN NEDERLAND O AutoTrack.nl ELKE VRIJDAG IN UW KRANT met dank aan Specsavers roept al jaren dat de bril- prijzen in Nederland veel lager kunnen. Wij introduceerden al complete brillen, TNS NIPO Brillenbarometer Gemiddelde brilprijs €331- Gem iddclde prljzan: TNS 1 sjvers gemiddelde pi ijien; Speci»vc(t dm Juli 200* dus inclusief standaard enkelvoudige glazen, vanaf €39. Maar ook voor alle andere brillen betaalt u bij Specsavers veel minder dan gemiddeld. Zelfs uit een groot onderzoek blijkt dat de prijs van een complete bril bij Specsavers gemiddeld 48% lager ligt dan de gemiddelde brilprijs in Nederland. Dat is bijna de helft! Dat Specsavers zo voordelig is, valt eenvoudig te verklaren. Met honderden winkels in heel Europa kunnen we grootschalig, en dus heel voordelig, inkopen. Tegelijkertijd kunnen we door onze omvang de hoogste eisen stellen aan onze leveranciers. Daarom krijgt u altijd topkwaliteit oogzorg voor een vaste lage prijs! Kom snel naar Specsavers en zie met eigen ogen hoe voordelig onze brillen zijn! Bij Europa's beste betaal je minder Specsavers Goes, Ganzepoortstraat 7 (tegenover 't Kruidvat), 0113 - 22 93 03 Specsavers Middelburg, Lange Delft 17 (tegenover Hema), 0118 - 64 22 60 Jaren van onderzoek hebben gezorgd voor steeds betere behandelingen. Hierdoor hebben meer mensen met kanker nu een grotere overlevingskans. Dat willen we natuurlijk voor iedereen. Geef daarom aan KWF Kankerbestrijding, giro 26000 of kijk op www.kwfkankerbestrijding.nl. Al vanaf €2,50 per maand helpt u Afrika om zelf een menswaardig bestaan op te bouwen. Giro 8829 in Leiden. Tel 071-5769476 ofwww.amref.nl Selfsupporting Africa Grote schoon maak? Uw koopjes op internet én in de krant j OK aanbiedingen tot 100 euro gratis plaatsen OK het gemak van zelf plaatsen j OK j landelijk bereik, regionaal gericht OK gratis doorplaatsing in deze krant Snel gevonden.Snel verkocht Pennisetum Prachtig siergras. Bloeit tot oktober. www.europatuin.nl GOES, NIEUWE RIJKSWEG 2D.0113-2 i 5395, DONDERDAG KOOPAVOND

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 34