Svetlana vreemde eend PZC Natalia zingt nu ook in Jiddisch Idols-winnaar Boris is helemaal niet arrogant woensdag 8 september 2004 swb j Sinds hij Idols 2004 won en zijn debuutalbum uitkwam is het stiller geworden rond Bo- ris Titulaer. Verschenen oud-Idols Jim en Jamai tot vervelens toe in de media, Boris gaat zijn eigen weg. Zon der al te veel poespas treedt hij op. Noemde menigeen de 23-jarige Boris Titulaer tijdens Idols arrogant, de Boris die volop geniet van zijn muzikale carrière is helemaal niet on aardig. „Ik ben ook niet arro gant", reageert hij. „Mensen ver gissen zich. Ik ben op sommige momenten juist heel verlegen. En als iemand iets zegt over muziek en dat bevalt me niet, dan kan ik nogal verbeten re ageren. Eigenlijk wil ik daar mee alleen maar zeggen: 'Laat me met rust'. Mensen noemen dat arrogant, maar ik ben geen tiran, of zo. Ik ben géén arrogan te klootzak. Soms kan ik bepaal de dingen gewoon niet op de juiste manier onder woorden brengen." Zelfverzekerd is Boris wel. Dat geeft hij ook toe. ,,Ik weet dat ik het kan. Dat ik soulmuziek kan brengen op zo'n manier dat het recht uit mijn hart komt. Dat het voor mensen voelbaar wordt." Wanneer hij over muziek - en zijn liefde daarvoor - praat, be ginnen zijn donkere ogen te glimmen en zijn handen mee te praten. „Maar als ik zeg dat ik vind dat ik het kan, dan wil dat niet zeggen dat ik daarmee be doel dat ik mezelf ook heel goed vind", verduidelijkt hij. Met de kritische blik, waarmee hij ook naar zichzelf kijkt, vindt hij na melijk dat het altijd beter kan. Toch was zijn debuutalbum Re ly on me binnen anderhalve week goud. Voor velen reden ge noeg om zelfverzekerd te zijn. Zelf relativeert hij dat. „Dat komt door Idols. Veel mensen hebben op het eerste album van mij gewacht. Een groot aantal zal gewoon nieuwsgierig zijn ge weest. Het is wel zo dat mijn al bum ook nu nog steeds goed ver koopt. Daar ben ik wel blij mee. Het geeft toch aan dat mijn mu ziek bij een bepaald publiek aan slaat." Boris vermoedt dat zijn reper toire niet echt geschikt is voor het over het algemeen jonge publiek van Idols. Gelijk heeft hij, want de vette, funky nummers hebben een bijzonder volwassen geluid en spreken zeer waarschijnlijk een wat ouder publiek aan. „Ik heb daar echt niet bewust voor gekozen. Ik ben gewoon gaan maken wat ik mooi vond. Ik denk dat de jon geren, de'kijkers van Idols, meer op popmuziek hadden gehoopt. Op een vrolijk en blij geluid, maar ja, dat is mijn muziekstijl niet." Want ook al is hij een blanke jongen uit Noord-Limburg, Boris houdt van soul in de stijl van Prince, Marvin Gaye, James Brown, Donny Hathaway en Otis Redding. Momenteel zit hij in een Sly and the Family Sto- ne-fase. Uit die muziek put hij inspiratie voor zijn volgende album, waaraan hij onlangs is begonnen en waarvoor hij in middels twee nieuwe nummers heeft geschreven. „Misschien wordt het voor een aantal mensen te heftig", lacht hij tevreden. „Mijn nieuwe album zal nog veel dieper gaan. Ik ga mijn ziel nog verder uitknij pen." Sandra Put Boris treedt vrijdag bij de ope ning van Film by the Sea in Ci ne City in Vlissingen (23.00 uur). Het festival Temeuzen Speelt Thuis biedt bands uit de gemeente Ter- neuzen de gelegenheid zich te bewijzen aan eigen publiek. De Eindhovense band Svetlana is zaterdag in Porgy Bess wat dat betreft een vreemde eend in de bijt. Of toch niet? Svetlana-drumster Mischa Koch (27) is immers gebo ren en getogen in Terneuzen, maar woont sinds haar negen tiende in Eindhoven. Studie, werk en vooral muziek houden haar sinds die tijd in de licht stad. „Eigenlijk ben ik pas in mijn studententijd fanatiek aan de slag gegaan op een drumstel. In Terneuzen heb ik niet of nau welijks in bandjes gespeeld, mijn muzikale carrière is pas echt begonnen bij Svetlana", vertelt Koch. De drumster voegde zich in 2001 bij de band, die toen nog door het leven ging als Gazpacho. „Opeens kwamen we er achter dat er al een band in Noorwegen onder dezelfde naam opereerde. Zij toerden door Europa, stonden op het punt van doorbreken. We wer den ook regelmatig met hen ver ward. Kregen we bijvoorbeeld felicitaties voor een geboekt op treden in popzaal 013 in Til burg, terwijl we daar helemaal niet moesten spelen. Zelfs na on ze naamswijziging ging het nog eens fout. Stond er bij een optre den van het Noorse Gazpacho vermeld dat Svetlana zou spe len", aldus Koch. Svetlana bestaat naast Koch uit zangeres Eefje Cuppen, bassist Martijn Vaassen, gitaristen Mat- tijs Taanman en Jeroen Teunis en sinds kort toetsenist Ralph van Leeuwen. Het zestal streeft naar puntige, rockachtige pop songs, waarbij melodieuze gi- taarriffs de sfeer van de num mers bepalen. Koch: „Eerst speelden we nog wel eens een cover van bands zo als Portishead, maar nu brengen we alleen nog maar eigen werk. Lekkere muziek maken, daar gaat het ons om. In de hoop daarvoor erkenning te krijgen. Een doorbraak is zeker geen must, maar het zou wel heel tof zijn. Svetlana is te ambitieus om als een 'gezelligheidsband' te worden betiteld, maar die am bities mogen ook weer niet ten koste gaan van de sfeer." Blijft natuurlijk de vraag wat Koch verstaat onder 'lekkere muziek'. „Dat varieert bij mij van klassieke muziek tot rock. Muziek moet iets met je doen, maar ik kan niet echt aangeven wanneer en waarom een num mer iets in mij losmaakt. Of Svetlana 'mijn muziek' maakt? Weet ik eigenlijk niet. Ik vind het heerlijk om deze muziek te spelen, maar ik durf niet te zeg gen of ik een cd van Svetlana zou kopen. Apart hè?" Zeker is wel dat Koch lyrisch is over de deelname van haar band aan een soundtrack voor een horrorfilm (titel: Horizonica die volgend voorjaar uitkomt. Wellicht is dat een opstap naar landelijke roem. Ook de eind vo rig jaar opgenomen cd Rush moet voor meer bekendheid zor gen. In Eindhoven en omstreken zit het wat dat betreft al wel snor. Nu is het de beurt aan Ter- neuzen. Of dat nu een uit- of thuiswedstrijd is? Een beetje van beiden: een uitwedstrijd op eigen bodem. Raymond de Frel Naast Svetlana geven System Error, The U-Clan en Los Do- nos acte de présence op de vier de editie van Terneuzen Speelt Thuis. Het festival begint om 20.00 uur in de Terneuzense jazzclub Porgy Bess. Natalia Rogalski (boven) zingt nu ook Jiddisch bij de Ot Azoj Klezmerband. Voor de voorstelling Zets is de zangeres, danseres en ac trice Natalia Rogalski toegetre den tot het gezelschap Ot Azoj Klezmerband, In de kleine, rrtaar sfeervolle ambiance van het theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland laat zij zaterdagavond haar machtige stemgeluid horen in combinatie met de zes leden van de op Jiddi sche muziek gebaseérde forma tie. Het is overigens niet de eer ste keer dat zij in Zeeland te be luisteren is. De theatervoorstelling Zets, wat zoveel wil zeggen als 'Kom op, laat je niet kisten', gaat verder dan een mooi en veelzijdig con cert. Regisseur Robert Ceelen heeft er een unieke theaterpro ductie van gemaakt. De voorstelling begint met drie individuele muzikanten en een kleine klezmerband. Achter el ke muzikant steekt een verhaal, ieder worstelt met bepaalde vra gen. Bij toeval ontmoeten deze personen elkaar in een café en de drie rondreizende muzikan ten worden overgehaald met de band mee te gaan naar een optre den. Tijdens een hilarische rit stranden ze door het noodlot op een open vlakte. Daar brengen ze samen de nacht door, waar door ze elkaar sneller beter le ren kennen. Door deze nacht hebben alle muzikanten nieuwe krachten opgedaan en zien het leven met vernieuwde blik tege moet. Wat vooral een rol speelt is het brede scala aan emoties en ge voelens die de klezmermuziek rijk is, ondersteund door korte teksten. Hoewel de ondertoon serieus is, geeft de muziek, in combinatie met verschillende hilarische scènes en een aantal verrassende kunststukjes, de voorstelling een opgewekt ka rakter. Muzikaal wordt de grote diversi teit binnen de klezmermuziek benadrukt en wordt op de ran den van andere stijlen gebalan ceerd. Turkse, Hongaarse en Ar meense, maar ook jazzinvloeden zijn duidelijk hoorbaar. Er wordt gebruik gemaakt van maar liefst twintig instrumen ten. De Ot Azoj Klezmerband, die veelvuldig in het buitenland op treedt, werd in februari 1994 op gericht en bestaat momenteel uit Adrine Pool (1950), René Go- sse (1968), Tj ailing Smittenberg (1974), Joris van Beek (1975), Karin Kranenborg (1976) en Ni- colaas Duin (1978). Daar is nu Natalia Rogalski (1973) aan toe gevoegd. Zij is een kind van Poolse ouders, maar in België en Lim burg opgegroeid. Van haar veer tiende tot haar twintigste dans te ze bij het gezelschap Krakus in Genk (B). Vervolgens ging zij voor enige tijd terug naar Polen, waar zij het diploma voor folklo ristische choreografie behaalde en als zangeres werkzaam was bij het Folkloristisch Staatsen- semble. Dat droeg bij tot de ont wikkeling van haar, zoals ze dat in Polen noemen, 'witte stem' of bergstem. Dat is een hele harde vibratieloze stem die in de keel ligt. Weer in Nederland deed zij auditie bij het ensemble Flairck en werd aangenomen voor de productie De Gouden Eeuw, waarmee ze ook in Zeeland op trad. Daarnaast nam ze met gita rist Erik Visser van Flairck deel aan wat humoristische uitstap jes, zoals de Cabaretnacht in Middelburg in 1999 en in De Zaete in Yerseke (2000). Verder werkte ze samen met Eric Vaar- zon Morel en Fernando Lamei- rinhas, met wie zij vorig jaar te horen was op het Abdijplein in Middelburg tijdens het Zeeland Nazomer Festival. Inmiddels is Natalia afgestudeerd als uitvoe rend theatermaker. Bij Flairck zong zij in maar liefst zeven ver schillende talen en daar kan Jid disch aan worden toegevoegd nu deze zangeres met haar ex pressieve stemgeluid zich bij de Ot Azoj Klezmerband heeft aan gesloten voor de theatershow Zets. Frans Doeleman Ot Azoj Klezmerband brengt Zets zaterdagavond in theater De Wegwijzer in Nieuw- en Sint Joosland, aanvang 20.30 uur. ROTTERDAM Orgelpauzeconcert. O.l.v. Iris Eijser- mans. wo. Grote- of St. Laurenskerk -12.45 uur. Eric Vloeimans Driedaagse. Eric Vloeimans (trompet) en gasten, do., vr. en za. Theater Lantaren/Venster - 21.00 uur. Road to Heaven. The Young@Hearts Chorus groeide uit tot een internatio naal vermaarde groep zingende, dan sende en acterende 80-plussers. do. en vr.Oude Luxor Theater - 20.15 Crazy For You is een musical comedy over een Amerikaans theater in de ja ren '30. Nes. De première is op 19 sep tember. do, vr., za, en di. Nieuwe Luxor Theater - 20.00 uur; zo, 14.00 uur. De (Internationale) Keuze: Erniedrig- te und beleidigte. Naar Fjodor M. Dostojevski. Volksbühne am Ro- sa-Luxemburg-Platz. Duitstaling met Nederlandse boventitels. vr. en za. Rotterdamse Schouwburg, Grote Zaal - 19.00 uur. Jochem Myjer - 'Yee-Haa'. De Spee dy Gonzalez van het Nederlands caba ret bestormt nu het podium met zijn nieuwste show. vr. Bibliotheekthea ter - 20.30 (try-out) uur. Stadsportretten. Een project van Paul Röttger: Over Rotterdammers en hun stad in 14 nieuwe monologen van 11 bekende en minder bekende schrijvers, vr., za. en zo. rotterdams centrum voor theater - 20.30 uur. De Meezing Bioscoop: The Sound of Music. Eindelijk een voorstelling waarbij u uw mond niet hoeft te hou den. za. Oude Luxor Theater - 20.00 uur; zo. 14.00 uur. Podium uitvoering. Licht-klassiek, jazz, wereldmuziek, koormuziek enz. za. en zo.Boegklep van de Scheeps brug -15.00 uur. Bilal support act. De Amerikaanse nu-soul artiest Bilal heeft al met vele grote namen samengewerkt, zo. Nighttown, Grote Zaal - 20.00 uur. Doelenensemble/Doelen Kwartet. Dubbelportret: Stravinsky - Bartók m.m.v. Jan Jansen, klarinet en Maar ten van Veen, piano. zo. de Doelen, Eduard Flipse Zaal - 20.30 uur. der Plusfiliale. Van René Pollesch. Volksbühne am Rosa-Luxem- burg-Platz, Productiehuis Rotterdam se Schouwburg. Duitstalig met Neder landse boventitels. zo., ma. en di. Rot terdamse Schouwburg, Kleine Zaal - 20.30 uur. Jan Jaap van der Wal. STAAT staat voor alles waar Jan Jaap op dit mo ment voor staat. ma. en di. Theater Zuidplein, Grote Zaal - 20.00 uur. Veldhuis Kemper. Hitsig! Begeleid door een meesterlijke band, komen ze nu met een cabaretconcert, ma. en di. Oude Luxor Theater - 20.00 uur. De (Internationale) Keuze: The wo man who walked into doors. Van Klis Defoort en Guy Cassiers. ro theater/Het muziek Lod. Vertelt het ontluisterende levensverhaal van Pau la Spencer, heldin van het dagelijkse leven. di. Rotterdamse Schouwburg, Grote Zaal - 20.15 uur. ANTWERPEN De Elzenkoning. Oud sprookje in een hedendaags jasje gestoken door Mi chel Tournier, wo. t/m za. 't Klein Raamtheater 20.00 uur De (Internationale) Keuze: Pablo in Solus Rex. Muzikaal theaterproject Een Schaak-stuk over de historische wereldkampioen schaken Alexander Aljechin door toneelgroep Bouwhous i.s.m. Muziektheater Transparant, do. vr. en za. Bredastraat 40-66 /Transparant 20.30 uur De Leraarskamer. Klassiek Belgisch theaterstuk met een caleidoscoop van een heel lager schooljaar, vr. en za. E.W.T. 20.30 uur, zo. 15.00 uur Stella by Sytarlight. Komedie over een Iers koppel dat zich op 't platte land vestigt tot ergernis van hun dochter, za. Noordtheater 20.30 uur, zo. 15.00 uur Voorstellingen in het Fakkeltheater: Duel om moeder: theaterstuk over twee dochters bij het sterfbed van hun moeder, do. vr. en za. zwarte zaal 20.30 uur; Wat van de nacht wordt verwacht: To neelspel met tekst van Michael Wel- ler over een koppel dat elkaar 11 jaar na dato terugziet na een passionele liefdesrelatie, door Ann Nelissen en Herbert Flack vr. en za. rode zaal 20.30 uur; Op de achterkant van de maan: over twee vrouwen op de maan, naar Alain Pringels door thea tergroep Edelweiss, vr. en za. Kelder theater 20.30 uur Voorstellingen in De Singel: Curating The Library, literaire lezing met Emi- liano Battista uit Argentinië en Ce- rith Wyn Evans uit Engeland, do, 20.00 uur; Pierre-Laurent Aimard, pianocon cert, vr, 20.00 uur; Symfonieorkest van de Munt, Kazushi Ono, Thierry De Mey m.m.v. Elena Bocharova: film (Sergej Eisenstein) met live or kest en muziek van Prokofiev, di. blauwe zaal 20.00 uur; Twin Rooms en L'Ospite: dubbelprogramma van theatervoorstellingen die balanceren tussen realiteit en verbeelding, di. Ro de zaal 20.00 uur Voorstellingen in de Roma: Foyercon cert met een mix van blues, folk en electro door Durango, do. 20.30 uur; Willeke Alberti, Delia Bosiers en Ben Van Der Linden (piano), concert met Nederlandse en Franse chansons, za. 20.30 uur Schubert - Beethoven. Concert met Claycomb, sopraan, Bieber, tenor, Gy- sen, bariton o.l.v. dirigent Törzs en koorleiding van Claesen. vr. Vlaamse Opera 20.00 uur Traktor Electric Gysyland. Con cert met folk, techno en jazz. vr. Zui- derpershuis 20.30 uur Beeldbeschrijving Beeldbeschrijving is een monoloog van Heiner Müller. Zie woensdag. •Abdijplein, Middelburg, 19.00 uur Zomer-orgelconcert Het laatste traditionele zomer-orgelconcert wordt gegevi Dit concert komt op naam van de Antwerpse organist Pe Van de Velde. •Willibrordusbasiliek, Hulst, 20.00 uur Diep in het Bos Het muziek Lod brengt de voorstelling Diep in het Bos, Zie donderdag. •Poelbos, Goes, 20.15 uur De Oranje Kasuaris Het toneelstuk De Oranje Kasuaris gaat over Maurits en denbarnevelt. Zie woensdag. •Markt, IJzendijke, 20.15 uur Sweetheart Come De opera Sweetheart Come is een ode aan de oceaan. Zie woensdag. •Zeedijk, Westkapelle, 20.30 uur De Eend Variaties De Eend Variaties is een theaterduet bij de praathuisjes, Zie woensdag. •Haven, Paal, 20.30 uur Schande van Sanne Er is een reeks voorstellingen van Schande van Sanne. Het stuk gaat over de jonge vrouw Sanne, die omstreeks 1784 zwanger raakt van soldaat Jan, terwijl ze al ongehm de moeder is. Bij de bevalling sterft het kind en Sanne wo beschuldigd van moord. •Markiezenhof, Bergen op Zoom, 20.30, 21.30 en 22.30uu Zeeuws Orkest Het Zeeuws Orkest brengt een aansprekende muziekavon Onder leiding van Joan Berkhemer wordt een concert geg ven onder de titel Musica Espanol. Men speelt de Car- men-suite van Bizet en brengt, samen met de sopraan Mai Blom en flamencodanseres Kika, de Seite canciones popul res espanolas van De Falla. Verder werk van Gimenez, Rimsy-Korsakov en als afsluiter de Bolero van Ravel. •Abdijplein, Middelburg, 21.30 uur Luna en alta mar Luna en alta mar brengt traditionele flamenco. Daarnaast heeft Luna en alta mar (de maan op volle zeejt gen nummers op het programma staan. Zang, gitaarmuzie en percussie worden afgewisseld met dans. •Abdijplein, Middelburg, 23.00 uur Boris Boris zingt op de openingsavond van Film by the Sea. Een zevenkoppige band begeleidt hem. •Cine City, Vlissingen, 23.00 uur ZATERDAG Het Bedrijf v/h Het Bedrijf v/h brengt de heemtuin op een bijzondere ma nier tot leven. Zie vrijdag. •Zeeuws Biologisch Museum, Oostkapelle, 10.30,13.30en 15.15 uur Muziek monumentaal Heel Zierikzee staat in het teken van Muziek monumental Er zijn optredens van Takn'djola, No Frontiers, Catfish,Po koor, Rijn en Trijn, Rustende Moeders, Not James Dean ei Straatorkest Toos. Alleen Not James Dean treedt ookopii Slot Haamstede (11.00 uur) en Jacobuskerk in Renesse (13.00 uur). •Centrum, Zierikzee, vanaf 11.00 uur Latin Connection Latin Connection speelt Zuid-Amerikaanse muziek inde brasserie. Ook zijn er belangrijke invloeden uit de jazz, waardooreea sterk ritmisch geheel ontstaat. Een groot deel van het repe toire vindt zijn oorsprong in de tijd dat de grote La tijns-Amerikaanse orkesten zeer succesvol waren. Het kwartet bestaat uit Eveline Satink (zang), MennoRadi ma (piano), Peter Bolderman (basgitaar) en Ron Castel(slsi werk). •De Drvkkery, Middelburg, 15.00 uur Beeldbeschrijving Beeldbeschrijving is een monoloog van Heiner Müller. Zie woensdag. •Abdijplein, Middelburg, 19.00 uur Terneuzen speelt thuis Tijdens het festival Terneuzen speelt thuis hebben alle bands een directe link met de gemeente. Zo hoort men de jonge punkers van System Error, de stoei! rock van Svetlana (met de Terneuzense drumster Mischa Koch) en jump jive, boogie en rock 'n roll van Los Donoi Tijdens de podiumwisselingen treedt de Terneuzense rapfo matie The U-Clan (voorheen The Untouchablez) op. •Porgy Bess, Terneuzen, 20.00 uur Diep in het Bos Het muziek Lod brengt de voorstelling Diep in het Bos. Zie donderdag. •Poelbos, Goes, 20.15 uur De Oranje Kasuaris Het toneelstuk De Oranje Kasuaris gaat over Maurits en01 denbarnevelt. Zie woensdag. •Markt, IJzendijke, 20.15 uur Ot Azoj Klezmerband De Ot Azoj Klezmerband en Natalia Rogalski treden op. Met zangeres Natalia Rogalski brengt Ot Azoj een levendig voorstelling van serieuze en lichtvoetige teksten op melan cholieke en opzwepende muziek. De theatervoorstelling Zets gaat verder dan een mooi en veelzijdig concert. Natal Rogalski was zes jaar zangeres van muziekgroep Flairck •Theater De Wegwijzer, Nieuw- en St. Joosland, 20.30 uui Sweetheart Come De opera Sweetheart Come is een ode aan de oceaan. Zie woensdag. •Zeedijk, Westkapelle, 20.30 uur Brouwers-Havenconcert Voor de zesde keer klinktt het Brouwers-Havenconcert. Na de opening door de wethouder treden achtereenvolg^ op de Brassband Apollo, de vijfkoppige band DD Hot 5ntë dixielanclmuziek en Catfish met cajunmuziek. •Haven, Brouwershaven, 20.30 uur De Eend Variaties De Eend Variaties is een theaterduet bij de praathuisjes. Zie woensdag. •Haven, Paal, 20.30 uur Schande van Sanne Er is een reeks voorstellingen van Schande van Sanne. Zie vrijdag. •Markiezenhof, Bergen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 28