Van Hooijdonk wordt eerste keus Van Basten in alle rust naar examen Mauresmo in de wachtkamer Singh gehard in regenwouden Borneo Zuiderbaan wint in Italië Aanval Kiplagat op wereldrecord Rogers krijgt wereldtitel tijdrijden Opnieuw zege Petacchi Dekker bedankt voor WK-tijdrit Waseige ontslagen bij Algerije Gelijkspel Jong Oranje Seter aan moet Nederlands elftal de weg wijzen naar het Tsjechische doel Op zoek naar een baan woensdag 8 september 2004 19 door Harry Hekkert DEN HAAG - Na 264 weken kwam het er gisteren van: Tiger Woods viel van zijn troon. Vijay Singh is nu de beste golfer op de wereldranglijst. Ruim vijf jaar was Tiger Woods 's werelds beste golfer. Vanaf 2003 ging het echter minder met Woods, ongeveer in de periode dat hij brak met zijn coach But ch Harmon. Woods bleef nog nummer één, bleef ook in het nieuws, maar niet langer als fa voriet. Hij tobde met zijn swing. Sinds de zomer haalde de 28-ja- rige kampioen ook weer de ko lommen met zijn verbeterde spel. Gisteren werd hij tweede bij het Deutsche Bank Cham pionship in Boston. Woods moest Singh voorblijven om zijn toppositie op de ranglijst te be houden. Dat lukte niet, want Singh won in Boston zijn zesde wedstrijd van het seizoen. 'Vijay' staat in India voor over winning. Na een moeilijke start maakte Singh die naam hele maal waar. Eenenveertig jaar ge leden werd hij op Fiji geboren. Zijn vader, een onderhoudsmon teur op een vliegveld, was gek op golf. De jonge Vijay werd zijn caddie, nam ook zelf de clubs ter hand op golfbanen waar mangobomen voor scha duw zorgden. Op zijn zeventien de trok hij als beginnend golfer de wereld in. De naam Singh ging snel rond. Echter niet als golftalent, maar als wanbetaler. Van Australië tot Maleisië liet hij een spoor van onbetaalde ho tel- en telefoonrekeningen ach ter. In 1985 ging het echt mis. In Ja karta werd hij betrapt toen hij zijn scorekaart vervalste. Hoe wel Singh het op een misver stand hield, werd hij voor twee jaar geschorst. Met zijn vrouw trok hij zich terug m Borneo. Te midden van de houthakkers in de regenwouden trainde hij hard, gaf hij les en speelde hij om geld. Met een tientje op zak golfde hij om 700 dollar. Het be zorgde hem stalen zenuwen. Cool en gehard veroverde hij na zijn verbanning via de Europese tour de wereld. GPD GOES - Zeilster Klaartje Zuiderbaan heeft zich weer op haar oude liefde, het matchracen, gestort. De concurren tie heeft dat inmiddels ook gemerkt. De 32-jarige Temeu- zense won in de klasse J22 op het Lago di Legro de eerste de beste wereldbekerwedstrijd waaraan ze deelnam. Stuurvrouw Zuiderbaan en de bemanning, die bestond uit haar zus Trijntje, Nanda Nengerman en Marjon Kooi- stra, won op het meer in Noord-Italië 22 van de 25 duels. In de halve finale versloeg het kwartet de Zweedse boot van stuurvrouw Marie Bjorling. vele jaren de nummer één van de wereld, met 2-1. In de finale was Zuiderbaan met 3-1 te sterk voor de Deense equipe van Nina Braestrup. Zuiderbaan won in 2000 ook al de wereldbekerwedstrijd op het Lago di Ledra. AMSTERDAM - Atlete Lornah Kiplagat gaat 19 septem ber bij de Dam tot Damloop van Amsterdam naar Zaan dam een aanval doen op het wereldrecord op de 10 mijl. De huidige toptijd staat sinds de Dam tot Damloop van 2002 al met 50 minuten en 54 seconden op haar naam. De Keniaanse kwam bij de Olympische Spelen uit voor Ne derland en eindigde op de tien kilometer als vijfde. ANP AIGLE - De Australiër Michael Rogers heeft officieel de wereldtitel tijdrijden van 2003 toegewezen gekregen. De wielrenunie UCI heeft dat bekendgemaakt. De Schot Da vid Millar heeft de UCI laten weten het verlies van zijn ti tel niet aan te vechten. Millar raakte het goud kwijt, na dat hij had toegegeven epo te hebben gebruikt. De titel gaat nu naar Rogers, de Duitser Uwe Peschel krijgt het zil ver en zijn landgenoot Michael Rich het brons. ANP ZARAGOZA - Alessandro Petacchi heeft gisteren de vier de etappe van de Ronde van Spanje gewonnen. Het was al zijn tweede dagzege. De rappe Italiaan was na een rit over 167,5 kilometer van Soria naar Zaragoza de beste in de massasprint. Petacchi versloeg Erik Zabel en Oscar Freire. Benoit Joachim behield de leiderstrui. ANP MEERLE - Erik Dekker heeft zich bij bondscoach Gerrie Knetemann afgemeld voor de tijdrit op het wereldkampi oenschap wielrennen, die op 29 september wordt verre den. De Rabobank-renner (34) wil zich volledig toeleggen op de wegwedstrijd, die vier dagen later wordt gehouden in Verona. De voornaamste kandidaten voor de twee Ne derlandse startplekken bij de WK-tijdrit voor beroepsren ners zijn nu Niels Scheuneman en Joost Posthuma. GPD ALGIERS - De Algerijnse voetbalbond (FAF) heeft bonds coach Robert Waseige ontslagen. De Belg moet vertrek ken wegens de nederlaag in het WK-kwalificatieduel met Gabon van afgelopen weekeinde. De ploeg van Waseige verloor met 3-0. Waseige kwam in mei in dienst ANP/AFP HEERENVEEN - Jong Oranje is de kwalificatie reeks voor het Europees kampioenschap van 2006 begonnen met een 0-0-ge- lijkspei tegen hun leeftijds genoten van Tsjechië. De jeugdige ploeg van trai ner Foppe de Haan had gis teravond in het Abe Lens tra-stadion in Heerenveen het beste van het spel, maar wist dat overwicht met in doelpunten om te zetten.De beste mogelijk heid kwam op naam van Van Persie. Vlak na rust zag hij een mooi lobje net naast het Tsjechische doel verdwijnen. Ondanks een goed laatste kwartier van Nederland bleven goals uit. Jong Oranje - Jong Tsjechië M. Scheidsrechter: Styles ISng). Gele kaart: Van Per- tte, Hofs (Jong Oranje), Hub- "fc, Trojan, Sivok, Magara ilong Tsjechië) Aantal toe- l(houwers: 10.400. Jong Oranje: Waterman; Ver- toegh, Wolfgang. Van Mossel- telden Jansen; Hofs, Mathijs- ten en Braafheid (46. Schaars); De Ridder, Huntel- f65. Calabro) en Van Per ot ANP Marco van Basten maakte ook gisteren een ontspannen indruk. foto Hans van Weel/GPD door Marcel van der Kraan NOORDWIJK - Elke EK- of WK-cyclus leidt onder een nieuwe bondscoach tot andere inzichten en schept verwachtin gen. Veel blijft echter afhankelijk van de kwaliteit van de spelersgroep bij Oranje. Die is na het EK in Portugal drastisch ge daald. Oranje heeft (tijdelijk) geen Van Nistelrooij, Stam, Kluivert of Seedorf meer. Voetbalminnend Nederland lijkt zich geen zorgen te maken. Want Marco van Basten is de bondscoach. De vraag is echter of bij de start van de aanloop naar het wereldkampioenschap in 2006 de schijnwerpers niet in buiten proportionele sterkte zijn gericht op de man die als spits de wereld aan zijn voe ten had en van wie nu als bondscoach de zelfde wonderen worden verwacht. Het lijkt alsof Van Basten vanavond examen moet doen voor zestien miljoen mensen. Nu het uur U nadert en de echte span ning toeneemt, vertoont de opvolger van Dick Advocaat geen spoor van nervosi teit. Geen irritatie of frustratie. Alles blijft ontspannen. Zijn laatste persconfe rentie in een volle zaal van het statige Ho tel Huis ter Duin wordt er zelfs een met een lach. De grappen komen niet uit de zaal maar uit de mond van de bonds coach, die zijn publiek tussendoor ver steld doet staan met zijn talenkennis. Nederlands, Engels, Duits, niets is Van Basten te veel. Hij maakt er nog net geen show van, maar vermakelijk is het wel. Aan het eind van de rit mengt ook de Pa- rijse verslaggever van L'Equipe zich nog in de strijd. „Mag het in het Frans?", pro beert hij. Perschef Kees Jansma mompelt snel in de microfoon dat de man zich in het En gels moet uitdrukken. Maar Jansma schrikt op als Van Basten grijnzend door de speakers laat klinken; „Pas de problè- me." Technical klankbord Slechts één keer struikelt hij over een ver taling. Dat gebeurt als hij aan de interna tionale pers moet uitleggen wat de rol van Johan Cruijff is rond hem en Oranje. „He is our technical klankbord", zegt Van Basten. Daarbij kijkt hij de vragen steller lachend aan. „Begrijp je wat ik met klankbord bedoel? Ja, je mag hem ook een adviseur noemen." Zijn echte debuut, vanavond in de Arena tegen Tsjechië, trekt zoals verwacht meer internationale aandacht dan de ver nieuwde en op een aantal plaatsen stevig gewijzigde spelersgroep. Van Basten be grijpt dat wel, omdat hij na Johan Cruijff over de hele wereld de beroemd ste Nederlandse voetbalnaam bezit. De BBC heeft uit Londen zelfs een ploeg gestuurd die Van Basten in Noordwijk op de voet volgt. De Britten vragen of hij het gevoel van de wittebroodsweken na een huwelijk kent. In Engeland stonden vijftig miljoen voetballiefhebbers de eer ste maanden pal achter de best betaalde (zes miljoen euro per jaar) bondscoach ter wereld, de Zweed Sven Goran Eriks son. De BBC-reporter zegt tegen Van Bas ten dat de droom en de 'honeymoon' in middels een nachtmerrie is geworden. Van Basten begrijpt de hint. Maar hij zegt niet bang te zijn voor een doemsce nario Het volk verwacht spektakel en hij wil met zijn ploeg dolgraag verma ken Maar hij is niet op zijn achterhoofd gevallen. Als Nederland vanavond op voorsprong komt, zal Van Basten zijn elf tal die voorsprong laten verdedigen. Dat collega-trainers het onverantwoord vin den dat hij overweegt met drie verdedi gers aan te treden tegen de Tsjechen, deert hem niet. „Nee hoor, dat stoort me totaal niet. Iedereen mag zijn mening hebben." Daarmee laat hij nog eens blijken dat hij net als zijn leermeester Cruijff stoïcijns zijn eigen voetbalvisie uitdraagt. Van Basten lijkt niet warm of koud te worden van wat er om hem heen wordt gezegd. En daarvoor hoeft hij ook niet terug te vallen op Johan Cruijff. „Die zegt echt niet: je moet dit of dat doen. Als we pra ten over Oranje, gaat het vooral over alge mene dingen." Zeperds Toch moet Van Basten ergens in zijn ach terhoofd weten dat hij in de komende an derhalf jaar kan worden afgerekend op het uitblijven van prestaties. Als Oranje het WK in Duitsland niet haalt, wat dan? „Het ligt eraan wat er de komende perio de gebeurt. Er zijn belangrijke spelers weggevallen. Met een nieuwe groep en onervaren spelers bestaat de kans dat je de eerste tijd tegen een paar zeperds op loopt. Maar als het na die paar zeperds goed komt en je mist net het WK, moet je dan alles bij Oranje weer ondersteboven halen en moeten wij dan stoppen? Daar om hebben wij nu getekend voor die vier jaar." GPD LnrPeter van Duyl [nOORDWIJK - Als de voorteke nen niet bedriegen, wordt de aanval van Oranje vanavond te gen de Tsjechen geleid door een Toetballer die zijn pensioen al lang en breed in het vizier heeft, jussen tieners met jeugdpuist je en twintigers met brandende ambitie moet Pierre van Hooij- .donk (34) het Nederlands elftal de weg wijzen naar het vijande lijke doel. pit de trainingspartijtjes die de selectie van Oranje de afgelopen jagen speelde, werd steeds na- Imkkelijker duidelijk dat bondscoach Marco van Basten voorde lange spits van Fenerba- beegaat kiezen. Dat zou een uni cum zijn, want Van Hooijdonk is weliswaar toe aan zijn 44ste interland, in de basis startte hij slechts zelden. De annalen van de KNVB ver melden zegge en schrijve drie duels waarbij Van Hooijdonk .aande aftrap stond. Een keer te lgen San Marino en Andorra en kort voor het EK nogmaals in het oefenduel met België. Ook de Brabander beseft dat hij aan ■ten speciale missie begint. „De vorige keren dat ik begon, wa- jen het geen wedstrijden waar- van iedereen in paniek raakte. Nu spelen we tegen een van de sterkste ploegen van Europa. Natuurlijk is dat anders." .Uiteraard is Van Hooijdonk dol- .biijalshet lot eindelijk hem een .keerals de gelukkige zal aanwij zer., maar echt verrast is hij mei Eerder deze week zei hij hardop dat hij zichzelf tegen jsjechië zeker zou opstellen, gis teren verklaarde hij zich nader. Ik heb in de loop der jaren niet de minsten voor me gehad. In vergelijking met de voorbije pe riodes zijn er nu niet al te veel spitsen bij het Nederlands elf- ,lal, Dan weet je dat je een van degegadigden bent." 'Buitenspelers •Het is bekend dat Van Hooij donk een voorkeur heeft voor ten systeem met twee aanval lers, maar voor het Nederlands elftal maakt hij graag een uit zondering. Hij moet ook wel, want Oranje zal vanavond tegen de Tsjechen in elk geval met bui tenspelers aantreden. „Het lan ge wachten toch beloond? Dat weet ik niet. Ik wil gewoon graag spelen. Als ik de kans krijg om te starten, maakt het me absoluut niet uit in welk sys teem we dat doen." In 43 hele, halve en gedeeltelij ke interlands - verzameld sinds zijn debuut in december 1994 te gen Luxemburg - kwam Van Hooijdonk tot een totaal van twaalf treffers. Dat is niet slecht, maar steekt schril af bij de productie voor zijn clubs. Bij Feyenoord maakte hij in twee seizoenen 52 competitiegoals, bij Fenerbahce kwam hij vorig jaar tot 24 rake inzetten. In de eerste vier wedstrijden van deze voetbaljaargang staat Van Hooijdonk al weer op vijf doel punten. In november wordt hij 35, maar de aanvaller heeft nog altijd het gevoel dat hij niet uitgeleerd is. „Voor mijn gevoel ben ik nu een betere spits dan zes jaar gele den. Toen speelde ik bij Notting ham Forest in de Engelse eerste divisie. Dat was een lager ni veau dan de clubs waarvoor ik sindsdien heb gespeeld. En bete re tegenstanders maken je auto matisch een betere speler. Be nieuwd hoe het over een jaar of zes is als we naar Kaapstad gaan, haha." In het licht van zijn eigen ont wikkeling vindt Van Hooijdonk het dan ook een zegen om deze dagen met Marco van Basten op het veld te staan, in zijn tijd zon der concurrentie de beste cen trumspits van de wereld. „Je bent natuurlijk geïnteresseerd hoe Van Basten over bepaalde si tuaties denkt", legt hij uit. „Het is niet zo dat je dagelijks praat over 'het spits zijn', maar er zijn wel momenten dat je aan hem vraagt: hoe deed jij dat?" Al die lessen moeten vanavond uitmonden in een goed resultaat tegen Tsjechië. Zelfs voor de rou tinier geldt het treffen met de Oost-Europeanen als een soort test. „Het is pas de tweede keer dat deze bondscoach me selec teert, ik hoop natuurlijk dat hij dat nog vaker zal doen. Daarom moet ik ervoor zorgen dat ik een goede indruk achterlaat." Of er vanavond succes zal zijn, durft Van Hooijdonk niet te voorspellen. Hij looft de sfeer in de vernieuwde selectie en sluit zich aan in de rij volgers die vindt dat er de afgelopen dagen goed gewerkt is. Toch zijn er ook kanttekeningen. „Iedereen weet dat de bondscoach drasti sche wijzigingen heeft doorge voerd. Niemand weet exact wat er tegen Tsjechië zal gebeuren, ook de spelers niet. Er is veel res pect voor de Tsjechen, het is een sterke ploeg, maar wij moeten ze verslaan. Ik kan alleen maar zeggen dat wij er klaar voor zijn." GPD door Martijn van Beeten NEW YORK - De eeuwige twee de, de vrouw die verstijft als ze iets moois voor het grijpen heeft. Zo dreigt de Franse ten nisster Amelie Mauresmo de ge schiedenis in te gaan. Op de US Open liet ze gisteravond een unieke kans liggen om de nieu we nummer één van de wereld te worden. De 25-jarige Mauresmo verloor in de kwartfinale in New York met 4-6, 6-4 en 7-6 van de als zesde geplaatste Russin Jelena Dementieva. Een zege had bete kend dat ze na het toernooi Jus tine Henin-Hardenne zou zijn opgevolgd als nummer één van de wereld; de Belgische titelver- Amelie Mauresmo liet tijdens de US Open een unieke kans lig gen. foto Eliot J. Schechter/EPA dedigster verloor in de vierde ronde van de Russin Nadia Pe- trova. Nu is het maar de vraag of Mauresmo de veertiende num mer één wordt sinds de invoe ring van de ranglijst in 1975. In de derde set had Mauresmo de kans om het duel te beslissen. Ze kwam voor met 4-3 en 30-0 op eigen service, had later op 4-4 nog twee kansen om te bre ken, maar liet die liggen tegen een uitgeputte opponente. Ze hielp Dementieva zelfs naar de winst door in de slotfase steeds als een dolle naar het net te ren nen. Toch weer de kluts kwijt. Met spanning moet ze nu af wachten wat haar grote concur rente Lindsay Davenport pres teert. De 28-jarige Amerikaanse kan Mauresmo nog van de kop positie houden, maar alleen als ze de US Open wint. De kans daarop is behoorlijk, want Davenport won de laatste vier Amerikaanse toernooien op hardcourt. In Stanford, Los An geles, San Diego, Cincinnati en nu dus New York zette ze een se rie neer van 21 partijen zonder nederlaag. Vandaag lijkt de Ja panse Shiobu Asagoe, de num mer 62 van de wereld, nu niet de lastigste horde in de kwartfina le. Kwakkelen Wie ook plaats mag nemen op de troon van het vrouwentennis, Mauresmo of Davenport, er valt altijd iets op af te dingen. Zij doen een greep naar de macht in een jaar waarin de vier grote sterren kwakkelen. Serena Willi ams (knie), haar zus Venus (buikspier), Kim Clijsters (pols) en Henin (virus) hebben dit ten- nisjaar allemaal lange tijd aan de kant gestaan. Overigens stond ook Mauresmo dit voor jaar twee maanden buitenspel met een rugblessure. Er heerst in 2004 een machtsva cuüm, wat wel blijkt uit de win naressen van de Grand Slam-toemooien: Henin in Mel bourne, Anastasia Myskina in Parijs en Maria Sjarapova in Londen. Al voor de kwartfinales in New York was zeker dat de vierde Grand Slam-kampioene van dit jaar iemand anders zal zijn. Blijkt Mauresmo straks toch de nieuwe nummer één te worden, dan zal zij zich voelen als een ko ningin zonder kroon. Ze won dit jaar Berlijn, Rome en Montreal, veroverde zilver op de Olympi sche Spelen, maar kwam op de Grand Slams niet verder dan de halve finales. En daar wordt een wereldtopper toch op afgere kend. Mauresmo is al bezig aan haar tiende profjaar, maar stond slechts eenmaal in een Grand Slam-finale. In 1999 verloor ze op de Australian Open van Mar tina Hingis. GPD (Advertentie) Kijk op de advertentiepagina's Personeel op zaterdag. Ga naar www.pzc.nl Plaats zelf een advertentie op www.kleintjesmarkt.nl in de krant én op internet. PZC Kleintjes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 19