Premie prepensioen terug naar werknemer PZC A I Burgers Beslan schoten mogelijk zelf Kamer heeft genoeg van vredesmissies i{lbü NO 5 16 Pensioenfondsen vrezen administratieve chaos Operatie Clinton geslaagd ehandicapten mogen niet meer xtra reizen hardgIazen deuren l/A Glashandel lw melieste Film by the Sea 17 t/m 21 Netelenbos negeerde zware kritiek Strijd om het mooiste Zeeuws Rolf Muntz zit in een dip k 25° Geregeld zon Wolkenvelden en geregeld zon. Matige tot vrij krachtige noordoostenwind en van middag een graad of 25. j46e jaargang no. 211 iinsdag 7 september 2004 los nummer 1,20 PZC Kuijt klaar voor rol als rechtsbuiten jan onze redactie binnenland DEN HAAG - Pensioenfond sen vrezen een chaos als be gin 2006 werknemers mas saal hun premies voor het prepensioen zullen terugvra gen. Uit eerste berekenin gen blijkt dat het om 50 mil jard euro gaat. iet kabinet wil werknemers de nogelijkheid geven de betaalde iremie te incasseren, omdat het irepensioen wordt afgeschaft, jaar verwachting gaat de minis- erraad vrijdag akkoord met de flannen. Werknemers mogen iet tot 2006 opgebouwde be- Irag ook gebruiken voor een anvulling op hun ouderdoms- lensioen of voor een levensloop- ègeling waarbij voor extra ver- of kan worden gespaard, let kabinet vindt dat mensen anger dan hun 62e jaar moeten blijven werken en wil daarom an het prepensioen af. Vanaf 2006 mogen de premies voor het irepensioen niet langer van de «lasting worden afgetrokken. Alleen voor oudere werknemers bomt er een overgangsregeling, {let ministerie van Financiën nl voorkomen dat pensioen- E ondsen in de problemen komen Is werknemers massaal hun in- jelegde premie opeisen. „Als ie- land zijn inleg terug wil, dan )EN HAAG - Reislustige gehan dicapten die een aanvraag heb ben ingediend om meer te mo gen reizen met gesubsidieerd vervoer worden teleurgesteld. Tachtig tot negentig procent van de verzoeken wordt afge keurd. omdat de aanvrager niet voldoet aan de nieuwe, strenge re eisen van de overheid, khandicapten die niet of moei- ijk met het openbaar vervoer iunnen reizen, maken sinds 1 - pril gebruik van het Valys-sys- jeem. Valys, een NS-dochter, re- geit voor 0,16 cent per kilometer L iet taxivervoer naar een bestem- filing buiten de regio. Er zit ech- er een maximum aan het aantal ilometers: 450 per jaar. Wie aar overheen komt, betaalt ver- 1 'olgens 1,25 euro per kilometer, foor veel gehandicapten is dat logere tarief te duur. Een ritje luiten de regio loopt immers vat kilometers betreft snel op. Vie veel reist, kan een verrui- uing krijgen naar 900 kilometer ier jaar, maar die mogelijkheid s alleen voor mensen die hele- naai niet met openbaar of eigen 'ervoer kunnen reizen. ïeïntegratiebedrijf Argonaut, e keuringsorganisatie deze aan- Tagen behandelt, kan het grote aantal verzoeken voor deze hoge- jfe aantal kilometers niet aan. jiGeschat was dat negenduizend nensen per jaar zo'n aanvraag ou indienen. We zijn nu pas ójf maanden verder en we heb- ïenal 11.200 aanvragen binnen- ekregen", zegt A. van Wijngaar- en.Het antwoord wordt voor ']Pe uieesten een teleurstelling. 'Volgens Van Wijngaarden krijgt achtig tot negentig procent van Je aanvragers een afwijzing. De Chronisch-zieken en Gezond- jjteidsraad-raad vindt de regels te streng en heeft al een rechts zaak aangespannen. Voorheen I konden gehandicapten die een- Jjnaal een indicatieverklaring hadden gekregen onbeperkt rei zen GPD (Advertentie) i Vakkundige montage! j j SwnToom geopend ma t/m w 7.30-17.30 uur li-S^i^GOES. Tel. (0113) 227854 moet hij daarvoor toestemming krijgen van het pensioenfonds. Teruggave kan worden gewei gerd als het fonds in de proble men komt"aldus Financiën. In de Tweede Kamer reageren de regeringsfracties CDA, WD en D66 terughoudend. „Ik wil eerst de totale voorstellen af wachten over vut en prepen sioen en niet steeds op onderde len reageren", zei CDA-Kamer lid Verburg. Haar D66-collega Bakker wil niet dat pensioen fondsen hierdoor in financiële problemen komen. Bakker krijgt daarin bijval van WD-Kamerlid De Vries. „Het mag niet zo zijn dat premies voor de gewone pensioenen om hoog gaan." De PvdA noemt de plannen 'onuitvoerbaar'. De FNV vindt dat mensen die hebben gespaard een woi'st wordt voorgehouden. De vakcen trale waarschuwt mensen dat de opgevraagde premies gelden als inkomen en dat er belasting over moet worden betaald. GPD/ANP door Ans Bouwmans WASHINGTON - De Ameri kaanse oud-president Bill Clinton heeft gisteren met suc ces een bypass-operatie on dergaan. Clinton was vrijdag in het zie kenhuis opgenomen, na klach ten over pijn op de borst en kortademigheid. De 58-jarige oud-president, die Democratisch presidents kandidaat John Kerry had willen helpen met zijn verkie zingscampagne, is nu zeker voor een a twee maanden uit geschakeld. Meer dan dertig duizend mensen uit de hele wereld hebben Clinton de af gelopen dagen beterschap ge wenst via kaarten, briefjes en e-mails. De oud-president had last van een aantal verstopte ade ren bij zijn hart. In een by pass-operatie worden aderen elders uit het lichaam ge haald om een omleiding aan te leggen. Als president, van 1993 tot 2001, had Clinton nimmer last van hartklachten. Maar volgens de oud-president ko men hartproblemen voor in zijn moeders familie. Ook is hij zich in het verleden vaak te buiten gegaan aan het eten van fast food. GPD door Ap van den Berg DEN HAAG - Er moeten voorlopig geen Nederlandse militairen meer naar verre vredesmissies worden gestuurd. Dit heb ben CDA en LPF gisteravond het kabi net te verstaan gegeven in een debat over de Isaf-operatie in Afghanistan. Met de VVD vinden de Kamerfracties dat ande re westerse landen maar eens over de brug moeten komen bij vredesoperaties. Minister Kamp van Defensie reageerde als door een wesp gestoken. „U doet als of Nederland vijftig procent bijdraagt en er verder nog een paar sukkels zijn die niet mee willen doen", sneerde Kamp. Mi nister Bot van Buitenlandse Zaken reken de voor dat de Nederlandse bijdrage slechts vijf procent vormt van het totaal aantal militairen. De aanleiding voor de kritiek op het kabi net vormde het kabinetsvoorstel om zes. F16-gevechtsvliegtuigen, een tankvlieg tuig en een fregat naar Afghanistan te sturen om te helpen bij het handhaven van de vrede. De Kamer stemde daar uit eindelijk in ruime meerderheid mee in. In Afghanistan zijn al Nederlandse troe pen, Apache-helikopters en een fregat ac tief. „Wij hebben de mensen en goede spul len. Waarom zouden we die niet inzet ten?", redeneerde Kamp. Onlangs stortte een Apache neer wegens motorpech. De inzittenden raakten licht gewond. Zijn woorden namen bij het CDA niet het gevoel weg dat het kabinet makkelijk 'ja' zegt tegen verzoeken van Navo of de Verenigde Staten om militairen en mate rieel voor buitenlandse operaties beschik baar te stellen. „Het is langzamerhand genoeg geweest", sprak CD A-Kamerlid van onze redactie buitenland BESLAN - Woedende burgers hebben mogelijk het vuur ge opend op de ontvoerders in de school in het Russische Beslan. Een aantal Russische kranten meldde gisteren dat burgers die rond de bezette school stonden, als eersten begonnen te schie ten. De onthullingen kwamen op de eerste dag van twee dagen van nationale rouw voor de ruim 330 slachtoffers van de gijzeling in Noord-Ossetië. De autoritei ten hadden aan de terreurdaad een einde gemaakt door de school te laten bestormen. De officiële versie luidt dat de terroristen explosieven lieten ontploffen of begonnen te schie ten op vluchtende kinderen. Dat zou voor de autoriteiten de aan leiding zijn geweest om in te grij pen. Volgens correspondenten van de krant Izvestia waren er bij het begin van de ontknoping in Be slan weliswaar explosies te ho ren bij de school, maar die wa ren voorafgegaan door intensie ve schotenwisselingen met auto matische wapens. Volgens gesprekken van de krant met medewerkers van red dingsdiensten en omstanders waren het hoogstwaarschijnlijk burgers en leden van lokale bur germilities die begonnen te schieten. Zij maakten gebruik van het moment waarop red dingsdiensten toestemming had den gekregen om lijken van het terrein van de school te halen. Een van de terroristen zou op dat moment ook naar buiten zijn gekomen. Pas daarna volg den de explosies en zagen Russi sche militairen zich gedwongen de bestorming te beginnen. De lezing van Izvestia sluit uit dat de Russische veiligheidsdien sten de bestorming zelf begon nen. De achterdocht van wester se media die betogen dat de au toriteiten opnieuw hebben geko zen voor een gewelddadige op lossing van een gijzelingsdrama, bijlage Milos Forman Meester van de publieksfilm Theo van Gogh Cool is een film uit mijn hart Ineke Houtman Vrouwen kunnen prooi én jager zijn De Grevelingen is een paradijs voor vogels Oud-minister Netelenbos heeft zware kritiek over de haal baarheid van de Betuwelijn genegeerd en de Kamer mis leid, zeggen voormalig hoogste ambtenaar van Economi sche Zaken Van Wijnbergen en oud-WD-Kamerlid Ver- burgt. Ze verschenen gisteren voor de com missie Infrastructuur onder aanvoering van PvdA-Kamerlid Duivesteijn. Wat is het mooiste woord in het Zeeuws? Dat wil de Zeeuwsche Vereeniging voor Dialectonderzoek wel eens weten. Ze heeft er een speciale wedstrijd voor uitgeschre ven. Iedereen kan een woord en een uitdruk king inzenden; spreektaal mag en de officiële spelling hoeft niet te worden gevolgd. Afghaanse vluchtelingenkinderen zwaaien als ze achterin een vrachtwagen stappen, op weg naar de Pakistaans-Afghaanse grensstad Chaman. De vluchtelingenorganisatie van de Verenigde Naties repatrieerde gisteren de laatste lichting vluchtelingen die terug wilde naar Afghanistan. Wat de Kamer betreft moet Nederland voorlopig geen Neder landse militairen meer sturen naar verre vredesmissies, zoals in Afghanistan. foto Musa Farman/EPA Ormel. „Als het kabinet een verzoek om een militaire bijdrage krijgt, dan willen wij dat tijdig horen." Ook voor LPF-leider Herben zijn de gren zen aan de deelname van Nederland aan vredesmissies 'nu in zicht'. En dat geldt wat hem aangaat ook voor de Nederland se aanwezigheid in Afghanistan, die for meel in maart volgend jaar afloopt. „Wij hebben daar al sinds januari 2002 onze verantwoordelijkheid genomen", aldus Herben. „Afghanistan mag voor Neder land geen gebed zonder einde worden." GPD De Nederlandse golfer Rolf Muntz zit in een van de slechtste periodes van zijn carrière. De eerste Neder lander in bijna vijftig jaar die een toernooi won op de Europese tour, (de Qatar Masters in 2000) lijkt dit jaar zelfs zijn tourkaart te verspelen. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5; Economie: 6; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9, 11, 12, 13 en 14; Sport: 15 en 16; Buitengebied: 17, 18, 19 en 21 Nabestaanden eren met kransen de slachtoffers van het gijzeldrama in Beslan. foto Joeri Kochetkov/EPA waar de krant Gazeta gisteren over schreef, zou dan ongegrond zijn. De inwoners van Beslan willen dat een onafhankelijke commissie de zaak uitzoekt. Woonblok Verder was het gisteren nog steeds onduidelijk waar de nog honderden vermisten zijn. Me dia meldden dat er zich naast de school nog een twee verdiepin gen hoog woonblok bevond, dat tijdens de bestorming werd ver woest. Onder het puin bevinden zich waarschijnlijk de stoffelij ke overschotten van de vermis ten. Bij het complex vochten de gijzelnemers vrijdagnacht de laatste gevechten met Russische troepen uit. Eerder hadden de terroristen waarschijnlijk ruim tweehonderd gijzelaars naar het gebouw overgebracht. Volgens het Openbaar Ministe rie van Noord-Kaukasus waren de gijzelnemers in Beslan strij ders van rebellenleider Basajev uit de opstandige deelrepubliek Tsjetsjenië. De rebellen zouden ook hebben meegedaan aan de inval in juni in het aangrenzen de Ingoesjetië, waarbij tiental len doden vielen. ANP/AFP pagina 4 commentaar KRANT VOOR ZEELAND Weet wat de Zeeuwen beweegt Vijf weken voor 14,50 El Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn |posl)bankrekeningnummei: PZC bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In de colofon treft u nadere informatie aan Noteert u mij voor een proef- j abonnement van 5 weken i voor €14.50 Ik geel daartni éénmalig toestem- j van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes j 1I Noteert u mij voor een abon- j nement. De eerste twee weken ontvang ik de krant j gratis. Daarna wil ik betalen: per maand met automati- i sche incasso 19,45). O per kwartaal met automa- tische incasso 56,60). 1 per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel met nodig) of bel gratis K - 0 231 231

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1