Tholen vreest tekort aan banen Jubilaris eindelijk gejonast nazomer jjeótival.nl Free houseparty strijkt neer bij Goese Sas Gemeente maakt zich zorgen over groei werkgelegenheid Man achter stuur in slaap op A58 Goes' winkelhart een dag kinderstad Man gewond bij steekpartij in Renesse Belgische kreeftenstroper Betrapt bij Philipsdam Duitse automobilist gewond Bioscoop in Scheldetheater Vijftigduizend bezoekers Stelleplas Bewoners Doel vrezen overstromingsgebieden www. nazomer fieótival.i zeeuwse almanak Status Quo (Advertentie) WWW. 30aust/m«»l!l:,,2CC'! bel 090033 00033 festivalhart Abdij Middelburg BEELDBESCHRIJVING theatermonoloog van HeinerMüller do 9 sept 23u00 vrl0septl9u00 za 11 sept 19u00 €5,= GOESE SAS - Zo'n tweehonderd jongeren uit het hele land hebben zaterdagnacht een free houseparty gevierd aan de Oosterscheldedijk bij het Goese Sas. Tegen drie uur zondagmor gen kwamen de eerste klachten over geluidover- last bij de politie binnen, vooral uit Kats aan de overkant van het water. De politie ging erheen, maar trad niet op. „We hadden onze mensen no dig in Renesse en de Goese binnenstad", ver klaarde burgemeester D. van der Zaag van Goes. Tegen negen uur was het feest, waarop vooral harde techno te horen was, afgelopen. Onder het toeziend oog van enkele politeagen- ten en vroege badgasten ruimden de organisato ren alles op. „We laten het netter achter dan het was", zei één van hen die zelfs aan een poli tieman nog vroeg of 'het zo goed was'. „Ga zo door", antwoordde hij. „Jullie hebben toch een lange adem." Twee jaar geleden liep een free houseparty op De Piet uit de hand. Van der Zaag: „Dit feest was veel kleiner." „En", zei één van de partygangers, „we doen toch geen mens kwaad." Hij vond het Goese Sas een idea le plek. „Zeeland is sowieso goed, lekker ruim." Vorig weekeinde was er ook al een blijkbaar niet door de politie ontdekte free houseparty bij Rilland. De liefhebbers weten elkaar steeds via via en via een speciale infolijn - 'nee, dat nummer vertellen we niet' - te vinden, foto Dirk-Jan Gjeltema ■gSctiëiOiiiwioow «vw.pzc.nl taail:redactie@pzc.nl «fcus 31, 4460 AA Goes «Jvertentie-exploitatie: en Midden-Zeeland: 0113-315520; ppuws-Vlaanderen: 0114-372770; fal onaal: 020-4562500. maandag 6 september 2004 Perfectie van Hooverphonic editie Walcheren irHarmen van der Werf dNT-MAARTENSDIJK - Tho len heeft het goed gedaan de laatste jaren, als het gaat om uit breiding van de werkgelegen heid, maar de vooruitzichten Ejn zorgelijk. >ot 2008 wordt een groei van de rhoolse beroepsbevolking voor meld van ruim zes procent, ter- vijl de verwachting is dat het antal banen op het eiland nog een vier procent toeneemt, [lijkt uit de onlangs verschenen emeentelijke ontwerp-nota eco- omische bedrijvigheid en werk- ilegenheid. De gemeente Tho rn wil actie ondernemen om te oorkomen dat deze ongunstige ntwikkeling leidt tot een hoge- e werkloosheid of dat nog meer nensen buiten het eiland moe- en werken. prkloosheid Oe werkloosheid op Tholen rroeit, maar is nog vrij laag. um dit jaar zat ruim zes pro ent van de beroepsbevolking onder baan. In 1990 was dat procent. Tholen heeft met en gericht vestigingsbeleid met jiame Brabantse bedrijven aan- etrokken die over het algemeen eer tevreden zijn over Tholen nde werkhouding van de bevol ing stijging van het aantal •erklozen dreigt echter. Twee lelangrijke economische activi sten op Tholen. de landbouw et 1.300 arbeidsplaatsen en de ndustrie met 1180 banen, staan onderdruk. Stopzetting van Eu- üpese subsidies, bijvoorbeeld oor de suikerbietenteelt, laatst de agrarische sector oor problemen. Onder Thoolse industriële bedrijven zitten veel toeleveranciers van grote con cerns. Veel van die grote firma's verplaatsen productielijnen naar Oost-Europa en China. Minder werkgelegenheid op Tho len hoeft niet per se tot meer werkloosheid te leiden. Heel veel inwoners werken al buiten het eiland, een meerderheid van de beroepsbevolking zelfs. Ruim 4.500 mensen wonen én werken op Tholen, vijfduizend pendelen elke werkdag, met name voor werk in Bergen op Zoom. Tholen is vanouds een pendelge- bied, maar de gemeente wil lie ver meer werkgelegenheid in de eigen streek scheppen. Het Thools gemeentebestuur wil dat onder meer doen door procedu res te versnellen, het vernieu wen van verouderde bedrijven terreinen - bij Sint-Maartens dijk en Tholen-stad - en de uit breiding van bedrijventerrei nen. Een speerpunt wordt het stimu leren van de vrijwel nog ontbre kende kantorensector, vooral op het bedrijventerrein Noord bij Tholen-stad en ook aan de Sportlaan-Nijverheidsweg bij Sint-Maartensdijk. Ook wil Tholen zich meer profi leren als toeristisch aantrekke lijk gebied. Bij Gorishoek of Sint-Annaland zou een bunga lowpark met een slechtweer- voorziening moeten komen. En in de landbouw wordt gedacht aan intensievere bijzondere teel ten en aan meer glastuinbouw bij Sint-Annaland. Ook wil de gemeente werken aan verruiming van het winkel bestand, vooral grootschalige de tailhandel, waarvoor veel men sen nu nog naar Bergen op Zoom gaan. Ringrijder Jan Francke gaat de lucht in. foto Ruben Oreel door Miriam van den Broek GRIJPSKERKE - Ringrijder Jan Francke van de Grijpskerk- se Ringrijders Vereniging noemt zijn eigen prestaties middel matig. Dat is volgens het be stuur precies de reden waarom Jan in de veertig seizoenen dat hij lid is, nog nooit gejonast is. Daarvoor moet je winnen. Toch ging hij zaterdag de lucht in. Niet als winnaar, wel als jubila ris. In 1965 sloot Francke die in But- tinge woont, zich aan bij de ring- rijdersvereniging. Hij werd een trouw lid. In al die jaren miste hij maar een enkele wedstrijd. Aan maar liefst 79 wedstrijden deed hij mee. Daarmee was hij ruim tien jaar recordhouder. Samen met zijn vrouw moest hij de jurywagen annex geluidswagen aan de Kerkring beklimmen. Hij werd bedolven onder loftuitingen. „Jan valt in de categorie gezel schapsrijder", sprak het vereni gingsbestuur hem toe. „We heb ben niet de indruk dat zijn hu meur beïnvloed wordt door zijn prestaties. Voor zover wij we ten, is Jan nog nooit gejonast. Dat gaan we nu rechtzetten." In de lucht Vervolgens werd de jubilaris tot drie maal toe door de andere le den van de vereniging in de lucht gegooid. „Ik ben al wel eens gejonast hoor", zegt verklapt Francke na afloop. „Maar ik heb inderdaad nog nooit een hele wedstrijd ge wonnen. Ik heb wel bekers be haald op onderdelen." Oefenen voor het ringrijden heeft hij in al die jaren nooit ge daan. „Het klopt helemaal dat ik meedoe voor de gezelligheid. Dat is ook de reden dat ik al zo lang lid ben. Hoelang ik nog doorga, weet ik niet. Als het aan mij ligt, nog heel lang. Maar veertig jaar zullen het er niet meer worden", zegt hij droogjes. ET-PHILIPSLAND - Een eertigjarige Belg is gistermid- ag betrapt op het stropen van reef ten. ijdens controle van spitters op irerse plaatsen in het Ooster- scheldegebied kreeg de politie de man in het oog. De Belg was ter hoogte van de Philipsdam aan het vissen met een illegale kreeftenfuik. De man stond de fuik vrijwillig aan de politie af. - Zelf koken in een tent op de Grote Markt, sjoelen op de foukelmarkt, stoeptegels versieren met afgedankte sleutels, schil- en schminken, in een treintje door de winkelstraten rijden, binnenstad was zaterdag de hele dag van en voor kinde met een heuse kinderburgemeester, Andrea Geuze, die zich eassisteerd door kinderwethouders Jasmina Jusufovic en Mar- Winkeliers sponsoren Kinderstad Goes en dus hadden activiteiten een commercieel tintje, maar wat deert dat. Het was goed, te goed zelfs, dacht een medewerker van de edel- i aan de Vlasmarkt. die stoeptegels met sleutels aan het inwas- was. ,,'s Morgens is het gezellig druk geweest, maar vanmiddag veel mensen wel naar het strand gaan." Hij kreeg gelijk, zo te '•n de binnenstad. foto Ronald den Dekker RENESSE - Een twintigjarige man uit Burgh-Haamstede is in de nacht van zaterdag op zon dag gewond geraakt bij een steekpartij op de Hogezoom in Renesse. De man is met steekwonden in hals en rug overgebracht naar het ziekenhuis waar zijn won den werden gehecht. In verband met de steekpartij werd op de plaats van het gebeuren een ne gentienjarige man eveneens uit Burgh-Haamstede aangehou den. Tussen de beide mannen, die be kenden van elkaar zijn, was een conflict ontstaan waarbij de ne gentienjarige de twintigjarige man met een mes heeft gesto ken. Het mes werd in de omge ving teruggevonden en door de politie in beslag genomen. De dader is in verzekering gesteld voor nader onderzoek. Volgens de politie is de aanleiding van de steekpartij nog niet duide lijk. GOES - Op Rijksweg A58 bij Goes heeft een 38-jarige Duitser zaterdagnacht rond half zes een aanrijding ver oorzaakt. nadat hij vermoedelijk achter het stuur in slaap was gevallen. Hij reed tegen de achterzijde van een voor hem rijdende auto met aanhanger op, bestuurd door een even oude man uit de gemeente Moerdijk. De twee wa gens raakten zwaar beschadigd en moesten worden weg- getakeld. Eén van de bestuurders klaagde over een pijnlij ke nek en is door ambulancepersoneel onderzocht. ZIERIKZEE - Een veertigjarige automobolist uit Duits land moest zaterdagavond na een kóp-staart botsing op de Weg naar de Val bij Zierikzee met rugklachten naar het ziekenhuis in Goes worden overgebracht. De andere betrokken bestuurder, een 22-jarige man uit Landgraaf, kwam met de schrik vrij. De Duitser trapte op de rem voor het op oranje springende verkeerslicht. Hij kwam na genoeg tot stilstand over de stopstreep. De achter hem rij dende 22-jarige man kon niet meer op tijd remmen en botste tegen de auto van de Duitser aan. TERNEUZEN - In de eerste week van oktober begint het Scheldetheater in Temeuzen met de vertoning van films. De kleine zaal van het theater is daartoe verbouwd tot bioscoop. Deze week wordt een scherm van 10,5 bij 4,5 meter geplaatst en de overige apparatuur geïnstalleerd. In het filmtheater worden van woensdag tot en met zon dag de nieuwste films vertoond, 's Woensdagsavonds is er Filmhuis. Theaterexploitant F. Lievens werkt voor de pro grammering nauw samen met bioscoopexploitant Merral Theaters, de exploitant van bioscoop De Koning van En geland in Hulst. De theaterbioscoop overbrugt de periode tot de komst van een nieuwe, permanente bioscoop in Ter- neuzen. HEINKENSZAND - Zwembad De Stelleplas in Heinkens- zand heeft zaterdag de vijftigduizendste bezoeker van dit seizoen gehuldigd, Karmen Otte (9) uit Lewedorp. Zij moest diplomazwemmen. Dat ze de vijftigduizendste was, is geheim gehouden tot na het afzwemmen. De Lewedorp- se kreeg een seizoenabonnement voor 2005 en haar moe der een bos bloemen. De Stelleplas blijft nog tot en met volgende week zaterdag open. Met ruim vijftigduizend be zoekers heeft het zwembad een seizoen gehad alsof het een normale zomer was, vertelde bedrijfsleidster Anita de Vos. Vorig jaar met het extreem mooie weer boekte het openluchtzwembad een record van 65.000 bezoekers. door Wout Bareman DOEL - De bewoners van het be dreigde polderdorp Doel op de linker Scheldeoever breiden hun acties tegen de verdwijning van het dorp uit. Ze protesteren nu ook tegen de mogelijke aan leg van gecontroleerde overstro mingsgebieden in de Doelpol- der, de Prosperpolder en de Hedwigpolder. Het Actiecomité Doel 2020 ver moedde al eerder dat de bedrei ging niet alleen van de contai nerhaven het Deurganckdok kwam. Documenten, waarmee het comité nu is geconfronteerd in het gemeentehuis van Beve- ren, bevestigen dat het leed met de ingebruikname van dat dok niet is geleden. Volgens het co mité schuilt achter de aanvraag voor een vergunning voor de aanleg van een weidevogelge- bied en een kreek in Doelpol- der-Noord veel meer. Fel Het Antwerps Havenbedrijf legt met die aanvraag direct de link met de plannen voor natuurcom pensatie met het oog op de ver dieping van de Westerschelde én met de voorgenomen aanleg van overstromingsgebieden in het kader van het Sigmaplan, de Vlaamse tegenhanger van het Deltaplan. Het actiecomité kon digt nu aan zich fel tegen die plannen te zullen verzetten. Het comité doet ook een beroep op de nieuwe Vlaamse regering om het zogenoemde Doelak- koord van mei 2000 nu eindelijk naar de letter uit te voeren. Het betekent niet alleen dat de con tainerhaven volgens plan wordt aangelegd, maar ook dat de leef baarheid van het dorp tot min stens in 2007 wordt gegaran deerd. De vorige regering voer de met het oog daarop het woon- recht in. Leegstaande woningen zouden opnieuw kunnen wor den bewoond. Maar vier jaar na dat besluit blijkt dat recht nog steeds 'een lege doos', ondanks dat zich sindsdien 200 gezinnen aanmeldden. Het comité: „Dat leidt tot toene mende verkrotting en verloede ring van vaak historisch interes sante panden en voor toenemen de overlast en onveiligheid voor de bewoners van het dorp." Doel 2020 spreekt schande van het ontmoedigingsbeleid van de vorige regering. Advertentie 5o aug t/m 12 Aept 200. bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg EL CAMINO DE SANTIAGO muziek en video ma 6 sept 21u30 Abdijplein gratis Tijdens de jaarlijkse barbecue van dat Zuid-Bevelandse transportbedrijf gaf een van de jongeren hoog op van de geluidsinstallatie in zijn boli de. Onder de indruk van zijn ver haal over de hoeveelheden watts die de luidsprekers kon den produceren en wat voor enorme accu nodig was om voor de benodigde energie te zorgen, vroegen zijn twee, al wat aan de slapen grijzende collega's om een demonstra tie. Na een kwartier techno en house te hebben doorstaan, j klonk 'Whatever you want' j over het terrein. In de veronderstelling einde- I lijk wat herkend te hebben rie- pen de twee in koor: „Ha leuk, Status Quo!" „Nee hoor, dit is al weer een j liedje van vroeger. Zo'n jaren- negentigbandje, Take That", zei de jongste. De twee oudsten keken el kaar aan en voelden zich heel erg 40.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 9