PZC FNV komt met nieuw plan voor pensioenen Experts zien kansen voor Wilders PvdA wil commissie hypotheekrenteaftrek 12:00:00 mm Vakbond wil verschillende onderdelen integereren Waddenzeegas 'in beste geval' pas in 2007 Experiment jeugdbajes: meer kinderen op een cel Etentje voor de ministers van Landbouw Plukze-wetgeving werkt niet Gehandicapt jongetje verdrinkt Recordrukte Wereldhavendagen Ontruiming Kamp Vught herdacht Almeloër verwondt vijf mensen Aldi en Lidl ronden niet stuiver Balkenende zoekt tv-makers voor normen en waarden maandag 6 september 2004 jnnr Koos van Wees UTRECHT - De FNV heeft een nieuw pensioenplan opgesteld, waarin het vroegpensioen ge handhaafd blijft. De bond wil naar een geïntegreerde pensioen regeling, waarvan levensloop, prepensioen en ouderdomspen sioen deel uitmaken. Met dit plan zal de bond de ko mende tijd kabinet en Tweede Kamer benaderen, in een po ging het schrappen van vut en vroegpensioen te voorkomen. DEN HAAG - De kraan voor gas uit de Waddenzee kan in het beste geval over drie jaar open. Die verwachting geeft directeur 8, Platenkamp van de Neder landse Aardolie Maatschappij (NAM) in het jongste nummer van het bedrijfsblad Shell Ven ster. (In april kwam de commis sie-Mei jer met adviezen over bo ren. De opstellers zijn onder Istrikte voorwaarden voorstan der van extra gaswinning in de Waddenzee vanaf de vaste wal. De Tweede Kamer moet nog in stemmen met het groene licht van het kabinet. Als deze horde i is genomen, moeten ook andere overheden akkoord gaan. ,.Het [sdeels afhankelijk van het tem po waarin de diverse overheden vergunningen afgeven", zegt Platenkamp in Shell Venster. Na goedkeuring door de Tweede Kamer zal het vergunningenpro ces anderhalf tot twee jaar du ren. „En dan hebben we ook nog jaar nodig voor aanvullende investeringen." ANP Het kabinet wil alleen nog een levensloopregeling, waarin maximaal 2,1 jaar verlof kan worden gespaard. Ondergrens De bond belooft dat met het plan de arbeidsdeelname van ouderen minstens net zo veel zal stijgen als in de kabinetsplan nen. Het kabinet wil dat in 2010 de helft van alle ouderen tussen 55 en 65 jaar een baan heeft. De FNV noemt dat 'een ondergrens' en zegt in samenwerking met werkgevers tot een hoger percen tage te kunnen komen. Momen teel werkt 44,8 procent van de 55-plussers, iets meer dan het Europees gemiddelde. „Wat we willen laten zien is dat ook wij in staat zijn om de ar beidsdeelname van ouderen te verhogen, maar zonder alle na delen die de plannen van het ka binet kenmerken. Mensen kun nen vervroegd met pensioen blij ven gaan", zegt H. van der Kolk, voorzitter van Bondgeno ten, de grootste bond binnen de FNV. In het plan komen alle pensioenregelingen onder één fiscale paraplu. De dure vut-re- gelingen worden versneld afge bouwd. De levensloopregeling wordt in dien gewenst onderdeel van het hele pensioentraject, maar kan ook eerder worden opgenomen. Dat betekent wel dat pas later gestopt kan worden met wer ken. Kern van het FNV-plan is dat pensioenafspraken collectief per sector worden vastgelegd, maar dat individuele werkne mers ook zelf de mogelijkheid krijgen keuzes te maken. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Drie Neder landse jeugdgevangenissen be ginnen komend jaar een proef waarbij drie of vier kinderen op één cel worden geplaatst. Met deze maatregel hopen de jeugdinrichtingen geld te be sparen. De vijftien jeugdgevangenis sen krijgen minder geld te be steden en moeten meer kinde ren plaatsen. Het beschikbare budget gaat ongeveer 16 pro cent omlaag. Bovendien moe ten de 240 beschikbare plaat sen de komende jaren met en kele honderden worden uitge breid. Volgens Ben Geerdink, direc teur justitiële jeugdinrichtin gen, komen er drie proeven; in Eikenstein in Zeist, de Hun- nerberg in Nijmgen en de Har- telborgt in Spijkenisse. In de ze jeugdgevangenissen wor den de cellen geschikt ge maakt voor drie of vier kinde ren, zegt Geerdink zaterdag in een interview met NRC Handelsblad. Twee op één cel is bij meisjes ook een optie, maar bij jon gens zeker niet. „Als je er twee bij elkaar zet, is er altijd een de sterkste. Vooral jon gens tussen de twaalf en acht tien buiten dat uit. Door er drie of vier bij elkaar te plaat sen wordt dat gedrag genor maliseerd", aldus de direc teur. In gevangenissen voor volwas senen kunnen sinds kort twee mensen op een cel worden ge plaatst. ANP HILVERSUM - De Plukze-wetgeving waarmee het Open baar Ministerie (OM) crimineel geld kan terugvorderen, werkt in de praktijk niet goed. Dat blijkt uit een onder zoek van het Wetenschappelijk Onderzoek en Documenta tiecentrum (WODC) van het ministerie van Justitie, waar RTL4 Nieuws de hand op heeft weten te leggen. Volgens het WODC beschikken politie en justitie over te weinig financiële deskundigheid en gaat verworven ken nis en ervaring verloren door wisselingen in personeel. Overigens constateerden het WODC in 2000 en onderzoe ker J. Vruggink van de Universiteit Leiden in 2001 ook al dat de wet minder opleverde dan verwacht. Toen bleek dat vooral kleine criminelen gepakt werden. Het ministe rie van Justitie kon zaterdag niet reageren. ANP TEN BOER - In het Groningse Ten Boer is zaterdagmid dag een 10-jarig gehandicapt jongetje uit die plaats ver dronken in een sloot. De jongen, die meervoudig gehandi capt is en op een aangepaste fiets reed, viel door nog onbe kende oorzaak met zijn fiets in het water. Hij werd gevonden door zijn moeder die direct begon met reanimeren. De reanimatie werd overgenomen door een arts, waarna het slachtoffertje naar het ziekenhuis is ge bracht. Hij is daar overleden. ANP ROTTERDAM - De 27ste editie van de Wereldhavenda gen in Rotterdam heeft dit weekeinde waarschijnlijk een nieuw bezoekersrecord gevestigd. Volgens schattingen van de organisatie bezochten tussen de 420.000 en 450.000 mensen het evenement. Op, langs en boven de rivier de Maas was drie dagen lang van alles te beleven. Thema was dit jaar import/export om duidelijk te maken dat bijna alle goederen via de Rot terdamse haven binnenkomen. ANP VUGHT - Op de fusilladeplaats van het nationaal monu ment Kamp Vught hebben gisteren ongeveer tweehon derd mensen herdacht dat het kamp zestig jaar geleden werd ontruimd. Tijdens de herdenking legde Pieter van Vollenhoven een krans. Vught was tijdens de Tweede Wereldoorlog het enige SS-concentratiekamp buiten Duitsland. Vlak voor de be vrijding van Zuid-Nederland in september 1944 werd het concentratiekamp ontruimd. In totaal werden meer dan 330 mannen op de fusilladeplaats doodgeschoten. ANP ALMELO - Een 21-jarige Almeloër heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag in het centrum van zijn woonplaats vijf mensen verwond met een mes. Een 31-jarige man liep een slagaderlijke bloeding op. De politie heeft de verdach te aangehouden. De dader verkeerde volgens de politie onder invloed van alchohol en mogelijk drugs. Hij randde eerst een vrouw aan onder bedreiging met een mes. Toen iemand te hulp schoot, vluchtte hij en stak onderweg zonder enige aanlei ding in op vier mannen en een vrouw. ANP DOETINCHEM - De super- uarktdiscounters Aldi en Lidl doen niet mee aan het afronden tan eindbedragen op stuivers. Een medewerker van Aldi meldt het zaterdag verschenen brancheblad Distrifood dat ver ouderde kassa's het probleem Een deel van de Aldi's werkt nog niet met scankassa's. Er zijn ruim 380 Aldi-winkels in Nederland. Ook bij de ruim tweehonderd winkels van Lidl wordt niet af- rad. De reden is niet bekend, beide ketens staan samen voor ongeveer 10 procent van de supermarkten in Nederland. Volgens Distrifood ondermijnen de twee een eerdere verklaring van de supermarktkoepel Cen traal Bureau Levensmiddelen handel, dat alle supermarkten per 1 september afronden. Vol gens het CBL hebben Aldi en Lidl overigens niet nadrukke- ijk verklaard dat ze zouden deelnemen. ANP door Jaco van Lambalqen DEN HAAG - Prominente WD' ers vielen vorige week over el kaar heen: het wordt nooit wat met de nieuwe politieke bewe ging van het opgestapte kamer lid Wilders. Defensieminister Kamp zei zelfs onomwonden: „Partijen aan de rechterkant van de WD blinken altijd uit in onderling geruzie en versplinte ring." •N VREO£SN/V*AA N/6.T Op/tAMNPAG Politiek deskundigen vinden dat onzin. Een rechtse beweging van Wilders heeft volgens hen wel degelijk goede kansen. Als hij maar de goede mensen om zich heen verzamelt. „Ruzie is echt niet alleen voorbe houden aan nieuwe politieke be wegingen", zegt hoogleraar filo sofie en kritisch WD-lid Paul Cliteur. „Dit overkomt de WD toch ook. Het is een ontzettend staaltje sukkeligheid dat ze Wil ders hebben laten gaan." Er is zeker ruimte voor een be weging rechts van de WD, stelt Cliteur. „Als uit peilingen van de Maurice de Hond al blijkt dat hij kan rekenen op eenderde van de WD-stemmers. De LPF hoeft alleen maar in verwarring te blijven, dan wordt Wilders voor veel kiezers een aantrekke lijke mogelijkheid." De onvrede van veel mensen, die door Pim Fortuyn verwoord werd, bestaat nog steeds. Juist thema's waarop Wilders zich als WD-kamerlid profileerde, het misbruik van sociale zekerheid, het gevaar van moslïm-funda- mentalisme, terrorismebestrij ding, spreken kiezers aan die uit gekeken zijn op de traditionele partijen. Dat vernacht ook de Edmund Burke Stichting, een conserva tieve denktank. Zij wil Wilders op alle mogelijk manieren hel pen om een serieuze beweging van de grond te krijgen. Helpen „Wilders is geen Pim Fortuyn, hij zal het van de inhoud moe ten hebben," zegt directeur Spruyt van de Burke Stichting. „Wij zijn zelf geen politieke be weging, maar wij hebben als denktank wel een heel netwerk van mensen die het conservatie ve gedachtengoed aanhangen. Wij willen hem zeker helpen om met wat mensen rond de tafel te gaan zitten." Dat moet wel zorg vuldig gebeuren. „Het is niet de bedoeling dat de mensen met de grote ego's, die de laatste twee jaar van partij naar partij hop pen, daar weer bijkomen." Hij ziet meer in mensen uit het oor spronkelijke Leefbaar Neder land, uit de LPF, Leefbaar Rot terdam en onafhankelijken als Roel Pieper. Wilders heeft al verschillende gesprekken met Spruyt gevoerd over de mogelijkheden voor een conservatieve stroming. „Maar het is zeker niet zo dat zijn ver trek gepland was", benadrukt Spruyt. „Wij praten met meer mensen die geïnteresseerd zijn in conser vatieve politiek. Wilders was juist hondsloyaal aan de WD." LPF-kamerlid Eerdmans bood de liberaal direct na zijn vertrek al de diensten van de LPF aan. Voor een Kamerlid alleen is het immers moeizaam opereren. Wilders ziet echter de valkuilen. „Ik wil geen LPF-achtige toe standen", verklaarde hij giste ren. „Ik heb geen moeite met Eerd mans, maar wel met de partijor- ganisatie. Ik wil ook geen ver keerde vastgoedmagnaten aan- trekken. Ik wil het op een nette manier doen." Hij gaat in ieder geval praten met Spruyt. „Ik kan het niet alleen doen." Podium Als het hij verstandig aanpakt, zijn er zeker mogelijkheden, al dus politiek commentator Cli teur. „Zijn standpunten zijn in teressant en moedig. Hij is nu wat bekender. En: hij kan nu zeggen wat hij wil. Hij heeft een enorm podium in de Kamer, hij is aan geen enkele fractiedisci pline gebonden. Dit kan zeker wat worden." GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet-Bal kenende moet mensen als Bol- kestein (WD), Lubbers (CDA) en Kok (PvdA) vragen om een advies op te stellen over de toe komst van de hypotheekrenteaf trek. Dat stelt Tweede-Kamer lid Crone van de PvdA. Volgens de sociaal-democraat is dit be lastingvoordeel voor huiseigena ren in de toekomst niet meer houdbaar. De PvdA pleit al tijden voor ge deeltelijke afschaffing van de maatregel. Maar coalitiepar tijen CDA en WD hebben daar geen oren naar. Zelfs een voor stel tot een breed maatschappe lijk debat van GroenLinks werd afgelopen zomer nog afgescho ten. Volgens Crone is een breed maatschappelijk debat al lang gaande. Nederland werd niet al leen eerder al gewaarschuwd voor de houdbaarheid van het systeem door de organisatie voor economische samenwer king in Europa (OESO). Ook CDA-prominent Hillen had kri tiek op de huidige regeling en in middels praten de banken en de Vereniging Eigen Huis ook over het onderwerp. Crone zegt dat de commissie die het WD-verkiezingsprogram- ma heeft opgesteld er indertijd ook over gesproken heeft. Het is er weliswaar niet ingekomen, maar blijkbaar is er discussie, concludeert hij. Terecht, vindt hij, want als de rente met 2 procent stijgt, is dat een tegenvaller van 2,5 miljard euro op de rijksbegroting. „Als we nu niet vooruitkijken, krijg je straks paniekreacties met be zuinigingen op onderwijs en zorg." Den Haag kan bij al die debatten niet achterblijven, vindt de sociaal-democraat. Daarom wil hij volgende week in de Tweede Kamer staatssecre taris Wijn van Financiën vragen een commissie in te stellen. Die commissie moet dan voor de pe riode na 2007 een voorstel met meerdere varianten opstellen. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Balken ende gaat kijken of omroepen of tv-makers geïnteresseerd zijn in het maken van een programma dat de discussie over normen en waarden combineert met amuse ment. Dat antwoordt hij in het Algemeen Dagblad van zater dag op een lezersvraag. De minister-president bena drukt dat de overheid zelf zo'n programma niet kan maken. „We zenden alleen Postbus 51-spotjes uit." In het begelei dend interview schaart hij zich achter de stelling dat leerlingen weer 'u' moeten zeggen tegen hun docenten. „Ik denk dat er een zekere afstand moet zijn tus sen de leerkracht en de leer ling." De oordelen over de 'asoci ale maatregelen' die het kabinet Balkenende II neemt, zegt hij te begrijpen. Maar vergeleken met de buurlanden 'hebben wij een behoorlijke verzorgingsstaat', stelt de premier .ANP Ondanks het vertrek van Geert Wilders konden minister Zalm en WD-partijvoorzitter Jan van Zanen afgelopen zaterdag tijdens het WD-partijcongres op het landgoed Wittenburg in Wassenaar toch nog lachen. foto Ed Oudenaarden /ANP (Advertentie) dan test uw gemeente de Elke 1ste MAANDAG van de MAAND geval er écht iets ^B aan de hand Is. Meer weten? Neem contact op met uw gemeente. 1 Gaat de sirene op een ander tijdstip, ga dan naar binnen, sluit deuren en ramen Weet wanneer de sirene gaat en zet radio of tv aan. GOUDSWAARD - De maaltijd wordt opgediend voor de Europese ministers van Landbouw. Zij waren door de Nederlandse bewindsman Veerman gisteren uitgenodigd voor een informeel etentje op zijn boerderij in Goudswaard in het kader van het Europees voorzitterschap. foto Phil Nijhuis/GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3