>ZC Groeiend verzet tegen De Tijman Plan voor bioscoop Terneuzen moet over zes weken rond zijn Kuitaartse Vogelzicht draait weer Muziek en darts op Sterrefeesten Groen moet kassen bij Westdorpe aan het zicht onttrekken Perfectie van Hooverphonic 13 Ondernemersorganisatie voelt zich door wethouder gepasseerd Bewoners Doel vrezen overstromingsgebieden Terneuzense mishandeld in woning nazomer f5e6t1val.nl lÜlÜtV. festlval.nl Wateroverlast in grensstreek Toonbeeld op commissieagenda Sluis krijgt voorstel gemeentehuis zeeuwse almanak Status Quo 0113-31 pzc.nl 314460 AA Goes Mvertentie-exploitatie: ILa. en Midden-Zeeland: 0113-315520; 7eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; jgationaal: 020-4562500. maandag 6 september 2004 editie Zeeuws-Vlaanderen inrWoutBareman TERNEUZEN - Het verzet te gen de vestiging van een opvang centrum voor thuis- en daklo zen in De Tijman aan de rand van de woonwijk Java in Terneu- zen groeit. Inmiddels hebben ve le honderden omwonenden en bezoekers van winkels in de bin nenstad hun handtekening ge zet onder een protestbrief. ;|iEn er komen dagelijks vele tientallen handtekeningen bij", zegt woordvoerder A. Stoffels van de ondernemerskoepel Coör dinatie en Management Terneu- zen (CMT). De handtekeningen worden in de loop van deze week overhandigd aan burge meester J. Lonink. Het bestuur van CMT heeft zich verbaasd over het feit dat ver antwoordelijk wethouder, C. Liefting, vandaag wél van ge dachten wisselt met een delega- rinorWoutBareman DOEL - De bewoners van het be dreigde polderdorp Doel op de linker Scheldeoevcr breiden hun acties tegen de verdwijning van het dorp uit. Ze protesteren nu ook tegen de mogelijke aan leg van gecontroleerde overstro mingsgebieden in de Doelpol- der, de Prosperpolder en de i Hedwigpolder. Het Actiecomité Doel 2020 vei lde al eerder dat de bedrei ging niet alleen van de contai nerhaven het Deurganckdok 'kwam. Documenten, waarmee comité nu is geconfronteerd in het gemeentehuis van Beve- ren, bevestigen dat het leed met de ingebruikname van dat dok niet is geleden. Volgens het co mité schuilt achter de aanvraag voor een vergunning voor de ?g van een weidevogelge en een kreek in Doelpol- der-Noord veel meer. Het Antwerps Havenbedrijf legt met die aanvraag direct de link doorConny van Gremberghe TERNEUZEN - Wethouder A. van Waes (volkshuisvesting en planologie) hoopt binnen zes we ken overeenstemming te hebben met Merrill Theaters over de bouw en exploitatie van een bio scoop in Terneuzen. Vanaf okto ber wordt een tijdelijke bio scoop ingericht in het Schelde- 1 theater. 1 Een eerder plan voor een film theater - aan de Kop van de Noordstraat - liep deze zomer spaak, omdat problemen waren ontstaan bij het verwerven van panden. Van Waes heeft er goede hoop op dat Terneuzen alsnog de lang- gewenste voorziening krijgt, al dan niet in afgeslankte vorm. De gemeente is momenteel druk in onderhandeling over mogelij ke locaties. Er wordt onder meer gekeken naar de grootte van de voorzieningen. „Uit gangspunt is achthonderd stoe len, maar zeshonderd zou ook kunnen", aldus de Terneuzense I wethouder. Merrill Theaters zou voor de bouw van een bioscoop en de ex- ploitatie ervan slechts een be- j scheiden budget hebben, waar- tie van de buurtvereniging Java. maar over het huisvestingsplan nog niet heeft overlegd met de ondernemers in de omgeving. „Terwijl wij hem, net als de buurt, weken geleden ook al een brief over de kwestie hebben ge stuurd", aldus Stoffels. De delegatie van buurtbewo ners wil opheldering over een groot aantal zaken. Het bestuur heeft de stellige indruk dat de plannen voor het opvangcen trum aan de rand van hun wijk zo goed als in kannen en krui ken zijn. Het wil ook weten waarom het college van burgemeester en wet houders plotseling zoveel haast maakt. Een gemeentelijk woord voerder wees enkele weken gele den op de noodzaak van snelle besluitvorming in verband met verplichtingen, die de partners in het project (Leger des Heils, Algemeen Maatschappelijk Werk, Zeeuws Consultatiebu- met de plannen voor natuurcom pensatie met het oog op de ver dieping van de Westerschelde én met de voorgenomen aanleg van overstromingsgebieden in het kader van het Sigmaplan, de Vlaamse tegenhanger van het Deltaplan. Het actiecomité kon digt nu aan zich fel tegen die plannen te zullen verzetten. Het comité doet ook een beroep op de nieuwe Vlaamse regering om het zogenoemde Doelak- koord van mei 2000 nu eindelijk naar de letter uit te voeren. Het betekent niet alleen dat de con tainerhaven volgens plan wordt aangelegd, maar ook dat de leef baarheid van het dorp tot min stens in 2007 wordt gegaran deerd. De vorige regering voerde met het oog daarop het woonrecht in. Leegstaande woningen zou den opnieuw kunnen worden be woond. Maar vier jaar na dat be sluit blijkt dat recht nog steeds 'een lege doos', ondanks dat zich sindsdien 200 gezinnen aan meldden. door de zoektocht naar een ge schikte plek wordt bemoeilijkt. Het al eerder in beeld geweest zijnde terrein aan de Smidswal gooit ook nu weer hoge ogen. Ook de Veemarkt in de binnen stad en het terrein achter het wa terschapskantoor worden niet als vestigingsplaats voor de bio scoop uitgesloten. Van Waes zelf noemt ook nog het oude postkantoor en omgeving. Over vier tot zes weken wordt eerst binnen het college van B en W de knoop doorgehakt. Scheldetheater Overigens blijft Terneuzen niet verstoken van de nieuwste bio scoopfilms. In de eerste week van oktober begint het Schelde theater met de vertoning van films. De kleine zaal van het theater is daartoe verbouwd tot bioscoop. Deze week wordt een scherm van 10,5 bij 4,5 meter ge plaatst en de overige appara tuur geïnstalleerd. In het film theater worden van woensdag tot en met zondag de nieuwste films vertoond. 's Woensdagsavonds is er Film huis. De theaterbioscoop over brugt de periode tot de komst van een permanente bioscoop in Terneuzen. door Edy de Witte KUITAART - Uit Kuitaart komt weer Kuitaarts meel. De gerestaureerde molen Vogelzicht is zater dag feestelijk in gebruik genomen. Wethouder B. Pauwels van Hulst lichtte samen met de 89-jarige oud-molenaar, A. van Jole, de vang. Met de rem eraf kwamen de met vlaggetjes versierde wieken langzaam in beweging. De uit 1865 daterende grondzeiler van het type bo venkruier, de enige in zijn soort in Zeeuws-Vlaan deren, wordt al vier generaties bemalen door de familie Van Jole. D. van Jole is nu de volgende mo lenaar uit de Van Jole-clan. De laatste restauratie was in 1972. Wethouder Pauwels was er trots op dat de molen weer in zijn oude glorie hersteld is. reau voor Alcohol en Drugs en toekomstig huurbaas Woonstich- ting Clavis) zijn aangegaan. Maar de bewoners hadden wet houder Liefting tijdens een in formatie-avond, begin juli, toch echt horen beweren dat er nog geen sprake was van verplichtin gen. Tijdelijk Burgemeester Lonink: „De vast stelling van het bestuur van Ja va dat het college in deze zaak liegt en bedreigt gaat veel te ver. Het gaat hier om een inspan ningsverplichting van het colle ge een nieuwe, definitieve loca tie voor de opvang aan te dui den. De vorige opvangvoorzie ningen waren immers niet meer dan tijdelijk. Vandaar die ver plichting." Volgens Lonink staat de politie op het standpunt dat het cen trum absoluut ergens in de bin nenstad moet worden gehuis vest. Lonink: „Erbuiten is geen optie. De raad van de voormali ge gemeente Terneuzen bepaal de destijds dat de voorziening niet te ver van het centrum mag liggen, niet midden in een woon wijk en niet te dicht bij een school. De WD-fractie pleit nu in een initiatiefvoorstel voor ver ruiming van dat besluit. Er moet nog maar eens goed wor den gezocht naar een betere lo catie op het (hele) grondgebied van de voormalige gemeente Ter neuzen. De SP heeft de buurtbe woners in een pamflet dat de af gelopen dagen werd verspreid, steun betuigd. De kwestie komt morgen op nieuw aan de orde in de weke lijkse vergadering van B en W. Naar verluidt zijn de meningen binnen het college verdeeld. TERNEUZEN - Een 50-jarige vtouw uit Terneuzen is zaterdag ochtend in haar woning door een onbekende man bedreigd en mishandeld. De man kwam tussen half elf en tien voor elf binnen door een openstaande achterdeur en be dreigde haar met een steekwa pen. Bij de zwaaiende bewegingen die hij daarmee maakte, liep de vrouw lichte verwondingen op aan haar armen, handen en ge zicht. Ze moest door een dokter worden behandeld. Naast de Molen van Kuitaart zijn de naastgelegen maalderij en het smalspoortje van de maalderij naar de molen gerenoveerd. foto Camile Schelstraete (Advertentie) Hij noemde de restauratie een knap staaltje werk. Bij de herstelwerkzaamheden is de molen weer in de originele kleuren rood, groen en geel geschil derd. Ook de naastgelegen maalderij, inclusief het smalspoortje van de maalderij naar de molen is aangepakt. Via dit spoor werden zakken meel naar de maalderij vervoerd. Een ruwe olie motor uit 1904, een industrieel monument, hield de mo len draaiende als er geen wind was. De stichting richt nu al haar pijlen op het reviseren van deze motor. Aan de feestelijke opening werd voor de bevol king een reünie gekoppeld. Ruim 250 mensen scho ven hiervoor in de feesttent bij de molen aan tafel. Naast een maaltijd schaarden de bewoners en oud inwoners zich voor het ophalen van herinnerin gen rond de foto expositie 'Kuitaart, een stukje historie'. WWW. 30 aug t/m 12 sept 20°4 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg BEELDBESCHRIJVING theatermonoloog van HeinerMüller do 9 sept 23u00 vr 10 sept 19u00 zall septl9u00 €5,= door Gino Van den Broecke CLINGE - De Sterrefeesten in Clinge vierden afgelopen week end hun 30-jarig jubileum. Drie dagen lang kwamen enkele dui zenden bezoekers een kijkje ne men op het Sterreterrein van Stichting Tragel. Elk jaar komt er speciaal voor de verstandelijk gehandicapte cliënten van Tragel een Neder landstalige artiest als openings- act. Schlagerzanger Dennie Christian was vrijdagmiddag dé trekpleister. Als voorafje zong coverzangeres Ellen uit Hoek. Vanwege het jubileum was in sa menwerking met het comité 'Troubadour open' de dartwed- Eendjes hengelen op de Vlaamse kermis tijdens de Sterrefeesten in Clinge. foto Peter Nicolai strijd 'Sterrefeest Open' georga niseerd. De beste mannelijke darter was Jean-Paul van Acker. Bij de vrouwen won Dap hne Durinck. Diverse deelne mers speelden ook een partij te gen tegen Mieke de Boer, één van Nederlands bekendste pro fessionele dartsvrouwen. Op zaterdagmiddag was er in de grote feesttent de officiële ope ning door Trageldirecteur B. Ge- bruers en wethouder P. Wee- maes van de gemeente Hulst. Sa men hesen ze symbolisch het ge tal dertig naar de top van twee vlaggenmasten. 's Avonds luisterden honderden naar muziekoptredens van de lo kale bands Dallas (Axel) en Suck on This (Clinge). Stefan en Ellen zongen de optredens aan elkaar. Klapper van de avond was zangeres Do. Naast de optredens in de tent was er twee dagen lang een 30 aus t/m 12 aept 2004 bel 090033 00033 festivalhart Abdij Middelburg EL CAMINO DE SANTIAGO muziek en video ma 6 sept 21u30 Abdijplein gratis ASSENEDE - Landbouwers in de grensstreek bij As senede maken zich grote zorgen over de afwatering van de polders over de grens naar de Braakman. Ze vrezen vooral problemen rond de Zwartesluiswatergang. Die kan bij hevige regenval het water nauwelijks verwerken. Boosdoener is de overvloedige rietgroei. De watergang werd in 2000 heraangelegd en op een breedte van 14 me ter gebracht. Het polderbestuur zorgde regelmatig voor het ruimen van de rietkraag, maar sinds de overdracht aan de provincie worden de problemen steeds groter. De waterloop is nauwelijks nog dieper dan een meter. Dat, terwijl er zo'n 1200 hectare poldergebied op afwatert. Het water wordt via het gemaal bij Boekhoute richting Braak man gepompt. Volgens de landbouwers weten het pro vinciebestuur van Oost-Vlaanderen en het waterschap Zeeuws-Vlaanderen van de problemen, maar is tot nu toe niet ingegrepen. Dat wordt bevestigd door adjunct-dijkgraaf Hubert Stae- lens van de Zwarte Sluispolder. TERNEUZEN - De commissie samenleving van de ge meente Terneuzen bespreekt morgenavond de actuele si tuatie rond het gemeentelijk instituut voor muzikale en kunstzinnige vorming, Toonbeeld. Daarover bestond aan vankelijk onduidelijkheid, maar inmiddels staat vast dat wethouder C. de Mol-Marcusse aan het begin van de ver gadering de huidige stand van zaken rond de aanmelding van het aantal cursisten en het lesgeld zal toelichten. De afgelopen weken heeft een grote groep cursisten fel gepro testeerd tegen de sterke verhoging van de cursusgelden. De initiatiefnemers van het protest hebben alle belang hebbenden nu opgeroepen de vergadering (aanvang 19.30 uur) bij te wonen. SLUIS - Het college van burgemeester en wethouders van Sluis heeft zich in de afgelopen week meerdere keren ge bogen over het te volgen traject voor de (ver)nieuwbouw van het gemeentehuis in Oostburg. In de loop van deze week worden de fractievoorzitters geïnformeerd over de gedachten van het college. „Ik vind het te prematuur om nu iets over onze ideeën naar buiten te brengen. Eerst moeten de raadsleden op de hoogte worden gebracht. En wellicht komen zij ook met goede voorstellen", aldus wet houder L. Wille. De gemeenteraad van Sluis schoot in juli te elfder ure een collegevoorstel voor vernieuwbouw af, omdat het kostenplaatje volgens hen de pan uitrees. Ook vond een groot deel van de raad de gevolgde procedure on doorzichtig.. Wille: „Ik zeg niet dat de raadsleden niet goed waren geïnformeerd, maar ze hadden wel dat ge voel. Dat moeten we nu echt zien te voorkomen." Vlaamse kermis op het terrein. Gisteren was er de traditionele kerkdienst in de tent waarna di verse optredens werden gehou den, waaronder eentje van de re gionale zanger Benny de Vet. (Advertentie) door Conny van Gremberghe WESTDORPE - De bewoners van woningen aan de Westdorp- se GraafJansdijk hoeven niet te vrezen dat ze binnenkort over spoeld worden door 'een glazen golf'. Dat zal volgens wethouder A. van Waes (planologie) niet ge beuren. „Als er in de Autriche- polder kassen worden gebouwd, komen die op flinke afstand van de dijkweg te staan. Ze zullen bovendien aan het uitzicht wor den ontrokken door begroei ing." Van Waes en zijn collega's spre ken morgen met de dorpsraad van Westdorpe over de plannen voor glastuinbouw. Dat er vanuit de dorpsraad en vanuit de bevolking de voorbije dagen fikse kritiek is gekomen op de plannen van de gemeente Terneuzen om 360 land bouwgrond rond de Axelse Vlakte te offeren voor glastuin bouw, vindt Van Waes niet onbegrijpelijk. „Daar staat te genover - en dat lees je ook in de krant- dat er ook mensen in Westdorpe zijn die de glas tuinbouw welkom heten, omdat deze bedrijven werk opleveren. Verschillende mensen hebben de voorbije dagen gesuggereerd dat wij de kassen bij wijze van spreken plompverloren in de polders willen zetten, maar zo is het natuurlijk niet. Als de Autrichepolder wordt ingevuld, zal er tussen de kassen en de woonkern een brede ecologische verbindingszone worden aange legd en bovendien zullen de kas sen schuilgaan achter begroei ing." Of de Autrichepolder volledig aan kassen ten prooi zal vallen is overigens nog maar de vraag. „Om in aanmerking te komen voor rijkssubsidie voor dit pro ject moeten we een vestigingsge- bied van minimaal 300 hectare kunnen aanbieden. Dat doen we. We hebben de beschikking over bruto 360 hectare. Als we vervolgens gaan beginnen met de uitgifte van gronden, zullen we dat eerst - voor de grotere be drijven - doen in de Smidsschor- repolder en voor kleinere in de Koegorspolder. De Autrichepol der komt later in beeld, maar ik kan nu niet zeggen dat er nooit kassen in de polder komen. Dat mag ik ook niet, ook al omdat ik niet kan inschatten hoelang de ze hype op glastuinbouwgrond nog blijft duren." Arbeidsplaatsen De Westdorpenaren moeten in de optiek van Van Waes wel beseffen dat de arbeidsplaatsen die in de Kanaalzone geschapen worden daadwerkelijk door mensen uit de streek worden ingevuld. Werving van Poolse of andere seizoenarbeiders wil het college van Terneuzen niet. Tijdens de jaarlijkse barbecue van dat Zuid-Bev elands e transportbedrijf gaf een van de jongeren hoog op van de geluidsinstallatie in zijn bo lide. Onder de indruk van zijn verhaal over de hoeveel heden watts die de luidspre kers konden produceren en wat voor enorme accu nodig was om voor de benodigde energie te zorgen, vroegen zijn twee, al wat aan de sla pen grijzende collega's om een demonstratie. Na een kwartier techno en house te hebben doorstaan, klonk 'Whatever you want' over het terrein. In de veronderstelling einde lijk wat herkend te hebben rie pen de twee in koor: „Ha leuk, Status Quo!" „Nee hoor, dit is al weer een liedje van vroeger. Zo'n jaren- negentigbandje, Take That", zei de jongste. De twee oudsten keken el kaar aan en voelden zich heel erg 40.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37