Koppositie vanwege knechtenrol PZC Een emotioneel weekeinde Zandvoort Pleister op olympische wond Melchers Sjarapova te wild en onbezonnen Veloso profiteert van val Dekker Alle ogen zijn gericht op Olivier Rochus 23 Record voor Kiplagat in Tilburg Supercup voor handballers Bevo Basketballers winnen toernooi Jaspers verliest in halve finale Derksen en Lafeber in middenmoot Rosberg blijft ongedeerd na zware crash Rossi boekt de zesde jaarzege Van Heeswijk via bonificatieseconden per ongeluk leider in Vuelta w maandag 6 september 2004 [0UZON - De Fransman Sébas- lljen Chavane! heelt zondag de Lerdc etappe in de Konde van L Toekomst gewonnen. Cha- fanel klopte in de massasprint Ide Kazak Iglinskiy en de Belg laethoven. De Nederlander Alain van Katwijk werd negen- ide Spanjaard Gustavo Cesar Ve- •o behield de leiding in het al gemeen klassement, die hij pak te na de val van de Nederlander Thomas Dekker. Frank van Dui men staat vijfde. Leonardo Bertagnolli heeft za terdag de 54e editie van de Cop- pa Placei gewonnen. De Italiaan se wielrenner had na een rit over 200 kilometer rond Imola één seconde voorsprong op land genoot Davide Rebellin. De Co lombiaan Mauricio Ardila won gisteren de Ronde van Groot- Brittannië. De leidende positie van de renner van Chocolade Jacques kwam in de slotrit niet in gevaar. De Italiaan Enrico De- gano won in Londen na 72 kilo meter de massasprint voor Nieuw-Zeelander Julian Dean en de Amerikaan Kirk Obee. Ar dila won zaterdag de vierde etappe, waarmee hij zijn leiden de positie al had versterkt. De Italiaan Gianluca Bortolami heeft in zijn geboorteland de 79e editie van de Ronde van Ro- magne gewonnen. Hij versloeg na 190 kilometer zijn landge noot Matteo Tosatto en de Duit ser Fabian Wegmann in de sprint. Bortolami was de snelste van een kopgroep van negen. De Duitse wielrenner Sebastian Lang is winnaar geworden van de Ronde van Hessen. In de vijf de en laatste etappe van Die- burg naar Frankfurt kwam zijn leidende positie niet in gevaar. De laatste rit werd gewonnen door de Duitser Sebastien Sied- ler. Lang werd zaterdag derde in de individuele tijdrit over 23 kilometer in Dieberg, gewonnen door de Duitser Michael Rich, en nam de kop over van de Fransman Jerome Pineau. De Duitse wielrenster Petra Ros- sner won gisteren de Lowland Tour Rotterdam, meetellend om de wereldbeker. Rossner won de massasprint voor landgenotes Angela Brodtka en Tanja Hen nes. ANP/AFP/Belga/DPA/SID TILBURG - Lornah Kiplagat heeft gisteren de tien kilo meter in Tilburg gewonnen. Ze liep de afstand in 30 minu ten en 59 seconden en verbeterde het parkoersrecord met 3 seconden. Dat stond sinds 1999 op naam van de Keni- aanse Tegla Laroupe. Met de recordverbetering verdiende Kiplagat 10.000 euro. Kiplagat sloeg een groot gat met twee Keniaanse loopsters. Lydia Cheremei werd tweede in 32.17, haar landgenote Magdaline Chemjor derde in 32.32. Tweede Nederlandse werd Selma Borst in 34,10 voor Nadja Wijenberg in 34.32 Bij de mannen won de Keniaan Sammy Rongo de tien En gelse mijlen in 46.53, ongeveer een minuut boven het par- coersrecord. Zijn landgenoot Koech werd op 5 seconden tweede. Koen Raeymakers werd op de derde plaats de bes te Nederlander, met een achterstand van 1.52. ANP AALSMEER - De handballers van Bevo hebben de Super cup, normaliter de strijd tussen de landskampioen en de bekerwinnaar, gewonnen. In Aalsmeer werd het na verlen ging 27-33 (24-24). Robin Gielen (Bevo) werd topscorer met acht doelpunten. Omdat Aalsmeer zowel landskampioen als bekerwinnaar is. ging de club de strijd aan met verliezend bekerfinalisl Bevo. Ook de beslissingsduels om de landstitel gingen in mei tussen beide twee clubs. Aalmeer won: 3-1. ANP LUIK - De Nederlandse basketballers hebben in het Bel gische Luik het vierlandentoernooi gewonnen. Oranje won met 68-63 van gastland België, dat bij rust met 40-35 leidde. Francisco Elson, die voor Denver Nuggets in de NBA speelt, was topscorer met zestien punten en twaalf re.4 bounds. Ook Peter van Paassen haalde zestien punten bin nen. De strijd om de derde plaats ging tussen Polen en Slo wakije. Polen won met 89-82. ANP ANTWERPEN - Dick Jaspers is er niet in geslaagd in Ant werpen de finale van de wereldbeker driebanden te berei ken. De Brabantse biljarter verloor zaterdagavond in de halve finales met 3-2 van de Spanjaard Daniel Sanchez. De setstanden waren: 15-10 7-15 15-0 4-15 15-4. In de eindstrijd versloeg Sanchez gisteren de Turk Semih Sayginer, die op zijn beurt de Deen Horn zaterdag in de halve finale had uitgeschakeld. De Spanjaard won de fina le met 3-2. De setstanden waren 3-15 15-10 7-15 15-6 15-5. ANP CRANS-SUR-SIERRE - De golfers Robert-Jan Derksen en Maarten Lafeber zijn gisteren bij de Europese Masters in het Zwitserse Crans-sur-Sierre in de middenmoot geëindigd. Derksen werd door een slotronde van 69 (2 onder par) ge deeld 26e. Lafeber zakte na een laatste rondgang van 73 van de 21e naar de 35e plek in het eindklassement. Dank zij een sterke eindsprint (66) won de Engelsman Luke Do nald het toernooi van de Europese Tour. ANP Albers pakt derde plaats in DTM-race en is dik tevreden door André Hoogeboom ZANDVOORT - De Deutsche Tourenwagen Masters mag dan een glad ogende en professione le organisatie zijn, gisteren in Zandvoort ging het toch mis. De heftige crash van Peter Dumbreck op tweederde van de race bracht verwarring al om en de wedstrijd werd pas na lang wachten hervat. Op de uitslag viel heel wat aan te mer ken maar Christijan Albers, die derde werd, kon goed leven met het resultaat. Al had hij wel forse kritiek op de wed strijdleiding. De race werd gewonnen door Mattias Ekström, gevolgd door teamgenoot Martin Tomczyk. De kritiek van Albers was te be grijpen. Hij moest bij de her start, na ruim een uur wachten, twee rijders voor zich dulden die eigenlijk nog een ritje in de pits hadden moeten maken. De Italiaan Pirro had maar één van de verplichte twee stops ge maakt. En Gary Paffett, Al bers' grote concurrent, moest nog voor straf een ritje door de pitsstraat maken. Dat hoefde uiteindelijk toch niet. Kritiek Toch overheerste bij de Neder lander opluchting en blijd schap. Na een bizar weekeinde werd hij heen-en-weer geslin gerd tussen uitersten. Zaterdag had de Super Pole slechts tot de zevende startplek geleid. „En dan nog derde worden en op het podium staan, dan moet je toch héél blij zijn." Bovendien kreeg de winnaar van de laatste Zandvoortse DTM-race kritiek van team baas Norbert Haug, die zijn Ne derlandse pupil zaterdag ern stig de les las. Albers had, zo zei de directeur, te veel aan zijn hoofd, te veel mensen om zich heen. Albers haalde de schouders op. „Misschien is het zijn manier om het beste te be reiken, ik weet het niet." Feit was dat Albers na de wed strijd een weldadige klap op de schouders kreeg van zijn baas, waarmee wellicht de kou uit de lucht is. Albers bagatelliseert de controverse. „Voor hem is het belangrijkste dat Mercedes goed presteert en als er dan ie mand het steeds over een ande re klasse heeft, kan ik me voor stellen dat hij zich stoort." Waarmee Albers wil zeggen, dat het hém niet zo bezighoudt, al het rumoer rond zijn toe komst. „Ik wil kampioen wor den in de DTM'", zei hij. De achterstand dertien punten, maar hoewel Haug liet door schemeren dat de titelkansen miniem zijn, denkt Albers er anders over. „Ik zal vechten tot de laatste snik. De volgende ra ce is in Bmo en daarop kan Mercedes goed presteren. Het is pas voorbij als het voorbij is." Voor Peter Dumbreck was de race in de 22e ronde voorbij. De Brit lijkt een patent te heb ben op spectaculaire ongeluk ken en er iedere keer heelhuids Een brandweerman sleept met de neus van de gecrashte bolide van Peter Dumbreck. Van de auto bleef niets heel, maar de Schot stapte er wonderbaarlijk genoeg ongedeerd uit. foto Jasper Juinen/ANP vanaf te komen. In Le Mans vloog hij in 1999 - in een Merce des-prototype - door de lucht en overleefde het ongeluk op wonderbaarlijke wijze. Giste ren vloog Dumbreck bij Bos Uit met een snelheid van 220 ki lometer per uur de banden in. Van de auto bleef niets over, maar de Brit kwam met de schrik vrij. De organisatie was vervolgens in last. De reglemen ten waren niet van toepassing, omdat er nog nooit een derge lijk incident plaatsvond. Al bers legde zich neer bij de fei ten. „Het was natuurlijk vreemd. Ineens stonden twee rijders voor me, die eigenlijk achter me moesten staan." Spectaculair Verder gekrakeel was achteraf niet meer nodig. Met een spec taculaire actie door de Tar- zan-bocht won Albers twee plaatsen. Hij passeerde buiten om, waarmee hij maximaal ge bruik maakte van zijn circuit kennis. „Ik heb dit vaak ge noeg gedaan met de Formule Ford." Na de herstart waren nog tien rondjes te gaan. maar verder dan plaats drie kwam Albers niet. „Toch ben ik echt hartstik ke blij. Al die mensen die spe ciaal voor mij naar Zandvoort waren gekomen, dat is echt een fantastisch gevoel. Vierde of vijfde worden zou daarom een enorm anti-climax zijn ge weest. Ik wil altijd winnen, maar dat zat er dit keer niet in." GPD ZANDVOORT - De Duitse auto coureur Nico Rosberg is op Cir cuit Park Zandvoort ongedeerd uit het wrak van zijn formule 3 Opel-Dallara gekomen. De zoon \an oud-wereldkampioen Keke Rosberg crashte zwaar. De 19-jarige coureur verremde zich en vloog met hoge snelheid in de vangrails. Rosberg werd naar het ziekenhuis vervoerd, daar bleek hij geen noemens waardige verwondingen te heb ben. Zijn vader, getuige van de crash, zei dat het ook dodelijk had kunnen aflopen. Rosberg startte niet in de twee de race van de Formule 3 Euro series De races werden gewon nen door de Fransman Eric Sa- lignon en de Brit Jamie Green. De laatste vergrootte zijn voor sprong in de stand en werd ze ker van de titel. Nederlander Giedo van der Gar de werd in de eerste race vierde en in de tweede achtste. Charles Zwolsman finishte beide keren in de achterhoede. ANP ESTOR1L - Valentino Rossi ver stevigde de leiding in het WK- stand van de MotoGP. De Itali aan pakte gisteren in Estoril zijn zesde seizoenszege. Tweede werd de Japanner Tama- da op een Honda en derde de Braziliaan Barros, eveneens op een Honda. In de 125 cc won de Spanjaard Hector Barbera. Ray mond Schouten werd op een Honda 21e. Bij de kwartliters (250 cc) won de Spanjaard Toni Elias. ANP Zijspanners zijn weer superieur NEEROETEREN - Wereldkam- pioenen Daniël Willemsem en Kaspars Stupelis hebben giste- re» in hel wereldkampioen schap zijspancross weer fors uit gehaald. De Nederlands/Letse combina tie won in het Belgische Neeroet- eren beide manches en sloot het seizoen in de zijspancross in stijl af. De twee werden een maand geleden tijdens de Grote "ijs van Letland al wercldkam- i P10cn' De wedstrijd in Neeroet- eren was de laatste race van het seizoen. ANP door Harm Vonk HAAFTEN - Fouten kun je Mir jam Melchers niet verwijten. Toch voelde de zesde plek in de wegwedstrijd van de Olympi sche Spelen in Athene als een ne derlaag. Maar de eindzege in de zevende Holland Ladies Tour vergoedde gisteren veel. De olympische wond lijkt ge heeld. Op weg naar het wereld kampioenschap in Verona zit Melchers weer boordevol ambi ties. „Ik wil een medaille." Een echte indicatie voor het WK, begin volgende maand, was de Holland Ladies Tour niet. In zes etappes kwam het pe loton weliswaar alles tegen (wind, regen, heuvels en zon), maar de koers blijft een strijd om seconden. Melchers won en toonde daarmee aan dat het wel goed zit met de scherpte. In de vlakke aanloop verloor ze geen terrein, waarna ze in de Lim burgse heuvels haar voornaam ste uitdaagsters elimineerde. Op de slotdag in Haaften pareer de de Farm Frites-ploegalle aan vallen, waardoor het collectief zelfs nog even wankelde. „Het werd nog even kritisch toen van de ploeg alleen Sissy van Ale- beek en ik overbleven. Maar we hebben alles uit de kast gereden en zijn geslaagd. Een pluim voor de ploeg, dus", zei Mel chers over haar ploeggenotes na haar tweede eindzege. Zelf kon ze de overwinning goed gebruiken, zo snel na de te leurstelling die de Olympische Spelen met zich mee bracht. An- ouska van der Zee haakte in Athene te snel af en Leontien van Moorsel viel. Melchers bleef alleen over en reed een prima koers, maar dat werd slechts be loond met de zesde plaats. „We waren met heel andere plannen naar Athene gegaan", keek Mel chers nog even terug. „Deze ze ge is fijn zo vóór het WK, maar nog fijner na Athene." In de komende weken probeert Melchers, die in de week van het WK haar 29ste verjaardag viert, het vormpeil naar een nog hoger niveau op te tillen. „Hoewel ik in de wereldbekerwedstrijd net vóór de Holland Ladies Tour ook al erg goed was", blikte Mel chers terug op haar tweede plek in de Grote Prijs van Plouay. „Alleen Pucinskaite was daar iets te sterk, maar voor de rest reed ik bij iedereen weg." „Wereldbekerwedstrijden zijn wat dat betreft een betere indi catie hoe de verhoudingen lig gen, dat zijn in principe alle maal WK's. En ik zit er steeds goed bij. Bovendien ligt het zwaardere parcours in Verona me beter dan dat in Athene. Het zilver van vorig jaar was een goed begin." GPD door Rob Kramp NEW YORK - Kwestie van leef tijd, zei Maria Sjarapova. Mary Pierce is twaalf ouder, dus twaalf jaar wijzer op de tennis baan. Daarin lag de reden van de nederlaag van de nieuwste starlet in het tennis: 6-4 2-6 3-6. „Op de momenten dat Pierce mij onder druk zette, wilde ik de bal nog harder raken", zei Sjarapova na haar nederlaag op de US Open. Een logische reac tie, maar ook een van een oner varen speelster. „Het probleem was dat ik op die momenten te veel wilde doen. Pierce zag het en heeft de ervaring daar haar voordeel mee te doen." Met het verlies van de 17-jarige Sjarapova in de derde ronde ver dween een publiekslieveling. De tiener uit Siberië had de jetset in Flushing Meadows inge palmd met haar verschijning. De Wimbledonkampioene oogde vermoeid. Ze werd geleefd in de weken, de maanden na Wimble don. Tekende het ene lucratieve sponsorcontract na het andere en moest op de onmogelijkste momenten opdraven. Tennis was eigenlijk even bijzaak. Pierce, 29 alweer, wist er alles van "onze sportredactie NEW YORK - Dat Roger Fede- rer en Andre Agassi onverdro ten doorgingen op weg naar een onderlinge confrontatie in de kwartfinale van het US Open verbaasde niemand. Dat Olivier Rochus na het eerste weekeinde nog altijd op Flushing Meadow rondloopt, was niet voorzien. De Belgische tennisser won er immers nog nooit een singlepar tij. Nu staat hij plots in de vier de ronde, na een heroïsch ge vecht met Carlos Moya, van wie hij onlangs op de Spelen nog met 0-6, 6-7 verloor. Rochus be dwong in 3 uur en 38 minuten de als derde geplaatste Span jaard: 4-6 6-4 6-3 6-7 7-5. „Deze partij zal ik nooit vergeten, zo veel is zeker. Dit was mijn beste van. Ze maakte een soortgelijke periode door na haar overwinT ning op Roland Garros in 2000. Toen was ze de nummer drie van de wereld, een glamourgirl die op alle covers van de glossy bladen stond. Pierce viel diep. Bijna té diep. Een schouderbles sure dwong haar tot drie maan den rust, een rugoperatie hield haar een jaar later zeven maan den van de tennisbaan. Haar relatie met sterhonkballer Roberto Alomar liep mis en Pier ce stond er weer alleen voor. „Ik had vrijwel in mijn eentje de top bereikt", zei ze in New York, „en wilde alleen terug naar de top.Dat bleek een schier onmo gelijke opgave. „Alleen God weet hoe vaak ik op het punt heb gestaan af te haken." Daarom betekende de zege op Sjarapova veel voor de Frangai- se. „Ik geniet er meer van. Om dat ik weet wat ik er voor heb moeten doen, hoeveel ik heb moeten lijden." Pierce kwam te gen Sjarapova traag op gang. In een mum van tijd verloor ze de eerste set. 4-6. Verontrust was ze niet. Vanaf de tweede set dic teerde Pierce de rally's en Sjara pova raakte van streek. Ze gros sierde in afzwaaiers en dubbele fouten. ANP wedstrijd ooit. Alles was feno menaal: de atmosfeer, mijn spel, het publiek, echt alles", zei de kleine Waal, nummer 100 van de wereldranglijst. Rochus' volgende klus is de Slo- waak Dominik Hrbatv, die de Thai Paradorn Srichphan over klaste. De jonge Belg moet de eu forie over de partij van zijn le ven dus maar vergeten om tot iets nog mooiers in staat te zijn, Ook Thomas Haas maakt in-.- druk. De Duitser, ooit tweede van de wereld, lijkt op weg naar zijn oude niveau. Hij maakte in februari zijn rentree na ander half jaar blessureleed. Bij de US Open zit hij nu bij de laatste zes tien. De Braziliaanse qualifier Ricardo Mello vormde geen pro bleem. Haas had alleen in de der de set iets van 'Yellow Mello' te duchten: 6-2 6-3 7-5. ANP |lnnr Peter van Leeuwen BURGOS - Het was niet zijn be- doeling ploeggenoot Floyd Lan- dis uit de leiderstrui te rijden. Max van Heeswijk moest giste ren in de tweede etappe van de Ronde van Spanje onderweg slechts meesprinten om te voor komen dat de Duitser Erik Za- bel via bonificatieseconden een bedreiging voor zijn Amerikaan se ploeggenoot zou worden. Zabel deed een poging, tot ge noegen van Van Heeswijk die aan één sprintje voldoende had de eerste Nederlander te wor den sinds Jelle Nijdam (1992) die aan de leiding gaat in de Vuelta. De ritzege was voor de jltaliaan Alessandro Petacchi die in Burgos in de massasprint Zabel en Rabo-Spanjaard Oscar Freire klopte. ,,Heel speciaal", noemde Van Heeswijk het ontvangen van de goudgele leiderstrui. „Ik heb het natuurlijk niet alleen gedaan. De ploeg was zaterdag formida bel". zo keek hij terug op de ope- nmgsrit van de Vuelta. een ploe gentijdrit over ruim 27 kilome ter in León. US Postal, zonder Tour-held Lance Armstrong, was daarin de sterkste. De leiderstrui ging naar Landis die als eerste de fi- was gepasseerd. Het Duitse T-Mobile, met de Kazak Aleks- andr Vinokoerov voor het klasse ment, werd op ruim een halve minuut tweede. Illes Balears fi nishte als derde op 0.56. Van de klassementsrenners kre- Heras en Nozal (beiden Li berty Seguros) al een tikje. Het tweetal moest een kleine ander halve minuut inleveren op de winnaars. De Italiaan Cunego, winnaar van de Giro. verloor met Saeco 1.38, de Spanjaard Beloki gaf met Saunier Duval 1.50 toe. In de tweede etappe zat Bram Tankink in een lange vlucht met de Spanjaard Ricardo Serrano. Toen het peloton het tweetal had teruggepakt, zette de ploeg van Petacchi zich aan de kop. De topsprinter slaagde er moei teloos in te winnen. Van Hees wijk bemoeide zich niet met de sprint. „Niets voor mij. Met 80 per uur duiken ze Burgos in, dan is het positie kiezen en je zien te handhaven. Ik heb daar toch te veel. angst voor", vertel de hij na de rit. Maar de 31-jari- ge Limburger had zijn voor naamste daad al eerder op de dag verricht. Als bewaker van Erik Zabel, de Duitser die een bedreiging kon vormen voor het algemeen klassement, won hij de eerste tussensprint, genoeg voor zes seconden tijdwinst en de leiderstrui. „Ik was blij dat Zabel er voor ging, toen had ik ook een reden om mee te sprin ten." Maar liever nog dan de lei derstrui verovert Van Heeswijk in Spanje een ritzege. „Er ko men nog ritjes die me op het lijf geschreven zijn." ANP Alessandro Petacchi gaat jui chend over de streep in de twee de etappe van de Ronde van Spanje. foto Gustau Nacarino/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 23