Politie pakt rechterhand Saddam ËA Onzekerheid over aantal doden Beslan 'rofronde met .otto-winnaars www.wilhelmbv.nl Democraten VS azen op Amerikanen hier Urenlange stremming treinenloop Zeeland Meer wind mm I/leidingen over arrestatie leiden aanvankelijk tot ontkenningen Efteling stuurt bezoekers terug Pleidooi verbod munitie met uranium Film by the Sea SPD krijgt opnieuw klop Oranje weer zonder vleugels k 25° w |l6° NO 4 Vandaag is het vrij zonnig. De noordoos tenwind neemt geleidelijk toe. Het wordt 23 tot 27 graden. notJK ui ij 11 koploper 246e jaargang no. 210 maandag 6 september 2004 los nummer 1,20 internet: www.pzc.nl HMMHOHHi uanonze redactie buitenland BAGDAD - Iraakse veiligheid stroepen hebben gisteren naar «rluidt de meestgezochte man ron tak in de kraag gevat. In ja ziekenhuis ten noorden van [de hoofdstad Bagdad zou de voormalige 'uitvoerder' van Sad dam Hoessein. Izzat Ibrahim al Duri, zijn aangehouden. Ver scheidene Iraakse functionaris- senmeldden gisteren de arresta- lie. Jeidstroepen grepen Al Dtirfin een kliniek niet ver van ajnvoormalige woonplaats Ad- war Hij zou daar behandeld worden aan leukemie. Tijdens de actie zouden circa zeventig aanhangers van de voormalige haakse vice-president zijn ge- dooden tachtig opgepakt. Volgens de Iraakse minister WaüAbdul al Latif is het '75 tot PATSHEUVEL - Attractie park De Efteling in Kaatsheuvel heeft dit weekeinde via de radio mensen opgeroepen niet meer te bmen.'s Middags stonden de erkeerplaatsen en het noodvak ijs het park al helemaal vol. bt laat in de middag stonden meewegen rond het park lan- jè files. De politie werd over lapt met telefoontjes van men sa die onderweg waren en eng waren dat ze er met meer nmochten. GPD LVERSUM - De Nederlandse Kering moet in de Navo plei- voor een verbod op munitie r:arin verarmd uranium zit. hl stelde voorzitter W. van den van de militaire vakbond AFMP zaterdag in het televisie programma Twee Vandaag. de Golfoorlog begin ja- 0i negentig hebben de Ameri- anen en Britten veel granaten let verarmd uranium gebruikt Irak. In de provincie Al luthanna in het zuiden van waar momenteel Neder- indse militairen zitten hebben Amerikanen vorig voorjaar ii munitie met verarmd ura- hm gebruikt. bister Kamp van Defensie R de Tweede Kamer afgelopen Eer weten dat Nederlandse jfflalisten in Irak geregeld me- hebben uitgevoerd 'die fen aanleiding geven tot zorg'. Uleplekken waar verarmd ura- nim is gebruikt, zijn bekend P de commandant en gemar- Personeel dat er in de «mt moet zijn, houdt zich aan veiligheidsinstructies, efensie wil inmiddels wel alle teranen registreren om men- si te kunnen volgen en even- tel te waarschuwen als achter- Wijkt dat ze in gebieden heb- S gewerkt die met verarmd smum besmet waren. De AF- Pvindt dit niet voldoende. De ad wil dat Defensie vertrek- militairen voortaan zo- Rlvoorafgaand als na een mis- controleert. Wetenschappers hoge concentraties in 1 met sterfte aan leuke- K maar ook met auto-im- Winziektes en een grote hoe- slheid misvormde kinderen zo- sin Irak en Tsjernobyl. ANP 90 procent zeker' dat het gaat om Al Duri. Om zijn identiteit met zekerheid vast te kunnen stellen, is een dna-test uitge voerd. „Hij is in een ernstig ver slechterde gezondheidstoe stand", aldus de bewindsman. Zijn collega Kasim Daoud beves tigde eveneens dat de in 1942 ge boren handlanger van Saddam is gepakt. De melding van de arrestatie veroorzaakte aanvankelijk veel verwarring. Volgens de eerste berichten zouden leden van de Iraakse Nationale Garde hem sa men met Amerikaanse militai ren hebben ingesloten en gear resteerd. De commandant van de garde in de regio bij Tikrit waar Al Duri zou zijn gepakt, sprak de berichten echter tegen. Niet meegedaan „Onze troepen hebben aan geen enkele operatie deelgenomen en hebben Izzat Ibrahim al Duri niet gearresteerd en we hebben ook geen informatie over dit on derwerp", aldus generaal Ah med Khalaf Salman. Het Amerikaanse leger reageer de eveneens verbaasd op het nieuws. Volgens een woordvoer der hebben de Amerikanen Al Duri niet in handen en zijn ook geen Amerikaanse militairen be trokken geweest bij enige opera tie in de buurt van Tikrit. Het hoofd van politie in het dis trict waar Al Duri werd gegre pen, Ahmad Ghanam, bevestig de later op de dag echter tegen over de Arabische nieuwszender Al Jazeera dat zijn mannen het Baath-kopstuk hadden gegre pen. De gewezen rechterhand van de Iraakse dictator staat op num mer zes in het Amerikaanse kaartspel van meestgezochte handlangers van Saddam. Was hington verdenkt hem ervan ach ter veel aanvallen van rebellen te zitten na de val van het regi me. In november zetten de Verenig de Staten een prijs van 10 mil joen dollar op zijn hoofd. Gifgas Voor sjiieten en Koerden is Al Duri een symbool van onder drukking. Hij wordt onder meer medeverantwoordelijk gehou den voor het inzetten van gifgas tegen de Koerdische bevolking van Halabja, waardoor in 1988 vijfduizend mensen om het le ven kwamen. ANP Een vrouw laat haar tranen de vrije loop als ze bloemen legt in het verwoeste schoolgebouw in Beslan. van onze buitenlandredactie BESLAN - Er is nog altijd geen duidelijkheid over het aantal slachtoffers dat de gijzelingsac tie in het Russische Beslan (Noord-Ossetië) heeft geëist. De autoriteiten spreken van 3*35 do den, een medewerkster van het mortuarium in Beslan van 394 slachtoffers. Van de doden zijn er 207 geïdentificeerd. Ook over het aantal gewonden dat in ziekenhuizen ligt heerst onduidelijkheid. De officiële op gaven lopen uiteen van 376 tot 435. Onder hen zouden 184 tot 193 kinderen zijn. Er zijn inmid dels zeventien kinderen met her senletsel overgebracht naar spe ciale klinieken in Moskou. Hun toestand is kritiek. De gewon den zijn in de regio over vele zie kenhuizen verspreid. Naar ver luidt worden nog 191 mensen vermist. Het Rode Kruis heeft de interna tionale gemeenschap opgeroe pen medicijnen en medische hulpmiddelen naar Beslan te stu ren aangezien de ziekenhuizen daar de situatie niet aankunnen. Een eerste vliegtuig uit Italië met medische voorraden is al aangekomen. Advertentie In Beslan zijn de eerste achttien doden begraven. Daaronder wa ren zes kinderen. Vrijwilligers hebben nog eens 150 graven aan gelegd. Vandaag en morgen zijn dagen van nationale rouw in Rusland. De gijzelingsactie in de school, waar meer dan 1000 kinderen en volwassenen bij betrokken waren, is volgens de autoritei ten uitgevoerd door 32 terroris ten. Dertig van hen zijn dood, twee zijn nog op de vlucht. Wel zijn drie verdachten aangehou den: twee mannen en een Maatregelen In een via nationale radio en tv uitgezonden rede beloofde presi dent Poetin maatregelen om een herhaling van de gebeurtenissen te voorkomen. Poetin erkende dat Rusland niet voorbereid was op de actie van de terroristen. Interne conflic ten en etnische tegenstellingen die onder de communisten on derdrukt waren, komen nu naar buiten, aldus de president. Tege lijk is de aandacht voor veilig heid en verdediging verslapt, en heeft corruptie justitie, politie en veiligheidsdiensten aange tast. Om de grenzen goed te be veiligen zijn miljarden roebels nodig, stelde Poetin. Hij gaf toe dat daarmee te laat en onprofes sioneel was gestart. Opvallend genoeg repte Poetin met geen woord over Tsjetsjenië, de opstandige regio van waaruit de gijzeling in Be- foto Joeri Kotsjetkov/EPA slan gepland en uitgevoerd zou zijn. Wel werd bekend dat Rus land bij de bestrijding van het terrorisme nauw gaat samenwer ken met Saoedi-Arabië. Daar is het wahabisme (een fundamente le richting binnen de islam) staatsgodsdienst. De meeste strijders uit Tsjetsjenië hangen volgens Moskou die geloofsrich ting aan. GPD pagina 5 Bot beledigt Moskou ledereen is wel iemand kwijt Bonze sportredactie - De 44e Delta Profronde scherp eindschot. Zijn ploeg maats Robbie McEwen en Ste fan van Dijk waren na tweehon- 5 zaterdag een podium met derd kilometer de snelsten van jfo renners uit de Belgische het jagende peloton. Mo-Domo-ploeg. 3-jarige Nico Eeckhout I® de wedstrijd met een pagina 15 Rambo rijdt profronde op super van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De Democra ten in de Verenigde Staten heb ben de zus van John Kerry inge zet om zieltjes te winnen onder Amerikanen in het buitenland. Een paar honderd stemmen meer, wellicht zelfs in Neder land, zou het verschil kunnen uitmaken in de einduitslag van de Amerikaanse presidentsver kiezingen. „We verwachten dat de aantallen stemmen dit keer erg dicht bij elkaar zullen lig gen", zei Diana Kerry gisteren tijdens een promotiebezoek aan Amsterdam. „De vorige verkiezingen werden gewonnen met een verschil van slechts 537 stemmen, en die kwa men allemaal uit het buiten land." Nederland is voor Diana MORGEN BIJ DE PZC bijlage Het zit de Duitse bondskanselier Schroder niet mee bij de regionale verkiezingen. Na eerdere 'historische' nederla gen in Nedersaksen en Hessen moest zijn SPD gisteren een zware nederlaag slikken in de klei ne deelstaat Saarland. Marco van Basten is ook maar een mens, net als Dick Advocaat. De nieuwe bondscoach heeft het Ne derlandse volk beloofd dat hij Oranje onder zijn be wind met vleugelspitsen zal laten opereren. Daar moet hij nu al van terugko men. Voor de wedstrijd te gen Tsjechië (woensdag) heeft de bondscoach vooral veel aanvallers uit zijn se lectie verwijderd. Varia: 2; Binnenland: 3; Gezondheid: 4; Buitenland: 5; Radio Televisie: 7; Zeeland: 9,11 en 13; Sport: 15,16, 17,18, 19, 20, 21, 22, 23 en 24 door Miriam van den Broek VLISSINGEN - Het treinver keer in Zuidwest-Nederland lag zaterdagmiddag gedurende drie uur volledig lam. Er reden geen treinen meer tussen VUssingen en Breda en tussen het Bel gische Essen en Dordrecht. De oorzaak was een computersto ring in Roosendaal. Om kwart over twaalf vielen al le computers op de post van de verkeersleiding in Roosendaal uit. De seinen en wissels konden niet meer bediend worden. De treinen die onderweg waren, kwamen stil te staan en vanaf de stations kon niets meer ver trekken. Pro Rail Verkeersinfor matie meldde dat er extra bus sen werden ingezet. Op het sta tion in Vlissingen zochten reizi gers echter tevergeefs naar die extra bussen. Een NS-medewer- ker vertelde in de vertrekhal dat de treinen niet rijden en dat bui ten bussen klaar staan. Maar buiten waren alleen de reguliere lijnbussen te vinden. „Niemand weet iets", verzuchtte het echt paar Bakker. „We moeten om zes uur in Rijen zijn. Het is nu tien over drie. Ik hoop dat we het nog halen." Eric-Jan Backer moest naar Den Bosch: „Op de grote stations wordt het vervoer per bus altijd goed geregeld. De kleine stations krijgen geen aan dacht. En dat terwijl Vlissingen het begin- en eindstation is." Om half vier kwam het verlos sende nieuws: „De storing is over. De eerste trein vertrekt om tien voor vier." Volgens Pro Rail was het computerprobleem - een kapotte harde schijf - om drie uur verholpen. „We hebben eerst de treinen die onderweg stil stonden binnengehaald." De woordvberder erkende dat er te weinig bussen waren. „We had den er dertig besteld, maar slechts vijftien bussen konden snel worden vrijgemaakt. Dat is te weinig voor een storing van zo'n omvang." Weet wat de Zeeuwen beweegt Viff weken voor 14,50 Kerry de derde stop tijdens haar Europese tournee, na eerst Lon den en München te hebben be zocht. Als voorzitter van Ameri cans Oversees for Kerry (AOK) roept zij Amerikanen waar ook ter wereld op zich via een zelf in het leven geroepen 'onafhanke lijke' website te registreren voor de verkiezingen. Het maakt vol gens haar niet uit of zij Demo craat, Republikein of partijloos zijn, maar de onderliggende boodschap is natuurlijk om op 2 november op John Kerry te stemmen. „De reputatie van de VS in de wereld is met de huidi ge president de laatste twee jaar flink gedaald." Daarom hoopt ze dat deze Amerikanen op de Democraten stemmen. ANP pagina 5 Schwarzenegger verspreekt zich O Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor 14,50 Voor automatische incasso stem ik toe in afschrijving van mijn (postlbanluekenmgnummer j PZC bv gaat zorgvuldig om treft u nadere informatie aa ït persoonsgegevens In de colofon maanden) Noteert u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19.45) CU per kwartaal met automa tische incasso 56,60) per iaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar. PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis 0800 - 0 231 231 i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1