Bouhlarouz' week vol extremen Kleintjes pakken uit met surprises PZC j k JÉ| Uit of thuis maakt geen verschil Van Basten gaat wel wat nieuws doen Robuuste verdediger geniet bij Nederlands elftal Poborsky mist duel met Oranje Roemenen nipt langs Macedonië ,fTut m Reiziger langdurig uitgeschakeld 2 k Ei Everton schenkt Rooney-artikelenjj Engelse doelman opgepakt Orkaan Frances verhindert duel Rosales scoort voor Argentinië maandag 6 september 2004 door Marcel van der Kraan NOORDWIJK - Het was een week van extremen. Opgeroe pen voor het Nederlands elftal, een transfer naar de Bundesliga, op vrijdag in de basis tegen Liechtenstein en nu misschien rechtsback tegen Tsjechië. Maar Khalid Boulahrouz staat nog met beide benen op de grond. Na een paar dagen in het hotel in Noordwijk stapte Marco van Basten op hem af en nam hem even apart. „Hij wilde weten hoe het met me ging. Hoe ik me voelde en of ik het naar mijn zin had in de groep." De 22-jarige Khalid Boulahrouz vond het een aardig moment. De speler verze kerde de bondscoach dat hij zjch over hem geen zorgen hoef de te maken. Khalid Boulahrouz heeft al een paar teleurstellingen in zijn le ven moeten verwerken. Wegge stuurd in de jeugd van Ajax, te gen zijn zin bij Haarlem onder gebracht, opgestapt bij AZ en onderweg naar een moeizaam tot stand gekomen profcarrière yprloor hij, zestien jaar oud, zijn vader. Het heeft hem gehard en, sneller dan menige leeftijdgenoot, vol wassen gemaakt. De rust die hij uitstraalt, zie je in het veld te rug. Sympathiek maar observe rend in de groep. Koel, maar meedogenloos voor de tegenstan der. Wie de moeite neemt om hem te leren kennen, haalt het beste uit de speler naar boven. In zijn hele carrière zijn dat er slechts een paar trainers ge weest die dat deden. De eerste was Hans de Koning bij AZ. Martin Jol was de tweede en nu lijkt ook Marco van Basten meer in de Maassluizer te zien. Lekkere sfeer Hij is goed opgevangen in de groep bij Oranje. ..Er hangt ook èen lekkere sfeer. De meeste jon gens ken ik natuurlijk van de Nederlandse competitie. Ik maak best makkelijk contact, maar ik kijk graag even de kat uit de boom. Toch verloopt de aanpassing soepel. Je hoeft je PRAAG - De nationale voetbal ploeg van Tsjechië mist woens dag in de WK-kwalificatiewcd- strijd tegen Nederland ook mid denvelder Karei Poborsky. De rècordinternational heeft te veel last van zijn rug. Poborsky raakte vorige week ipaandag geblesseerd bij het op tillen van zijn dochter. Tsjechië fnoet het in de Amsterdam Are na ook stellen zonder aanvoer der Nedved, Ajacied Galasek en Smicer. Het drietal is door knie blessures uitgeschakeld. Tomas Rosicky is als enige speler van de befaamde middenlinie van Tsjechië tegen Oranje wel van de partij. Debutant Karei Pitak, die vrijdag al aan de selectie werd toegevoegd, is in de Arena waarschijnlijk de vervanger van Póborskv. ANP DEN HAAG - De naam Mutu is het onthouden waard voor Ne derlandse voetbalfans en vooral de Nederlandse internationals. De spits van Chelsea voorkwam dat Roemenië tegen Macedonië puntenverlies leed: 2-1. Het was 1-1 toen Mutu in de slotfase een betwiste vrije trap kreeg. Sluw haakte hij zijn been achter dat van een tegenstander en viel. Vanaf twintig meter ver schalkte hij vervolgens de muur en de keeper van Macedonië. In dezelfde groep won Finland met 3-0 van Andorra. Aleksei Eremenko van het Italiaanse Lecce scoorde tweemaal uit een vrije trap. Litmanen was even eens van de partij. GPD hier geen vreemdeling te voelen. Ik vind het net een grote fami lie, waarvan je gauw deel uit maakt. Dat komt ook door de sfeer die de coaches creëren." Boulahrouz zegt niet op de top- pen van zijn tenen te lopen. „Ik vind het fantastisch en geniet. Ook van de trainingen. Het blijft natuurlijk allemaal wel on gelooflijk, wat ik meemaak. Als iemand vijf jaar geleden tegen mij had gezegd dat ik op mijn 22e in het Nederlands elftal zou staan, had ik hem een knal voor zijn kop gegeven." Wisselvallig Vijf jaar geleden rebelleerde hij in de Alkmaarderhout. Hij had het moeilijk met het venverken van de dood van zijn vader. Niet iedereen had dat in de gaten. „Bij Ajax was ik geen moeilijke jongen geweest. Ik presteerde er gewoon wisselvallig in de junio ren. Ik had in Cl gezeten met jongens als Youssouf Hersi en we hadden het geweldig. Ik schrok best toen Co Adriaanse tegen me zei dat ze niet hele maal overtuigd waren van mijn toekomst bij Ajax. Hij had een club voor me en zei dat ik naar Haarlem kon. Maar dat zag ik helemaal niet zitten en door zelf in de telefoon te klimmen kwam ik een tijdje later bij AZ te recht," Maar bij AZ was hij vooral moeilijk voor zichzelf. „Ik botste verschillende keren. Ik stak gewoon niet lekker in mijn vel. Mijn vader was er niet meer en ik wist gewoon niet hoe ik daar mee om moest gaan. Vroeger was hij er altijd om een praatje te maken over het leven. Mijn vader werkte keihard. Hij had een bedrijf in gladiolen. Dat was ook de reden dat we van Maassluis met het gezin naar Vijfhuizen vertrokken. Het heen en weer rijden kon hij niet meer volhouden. Hij was al een keer in slaap gevallen achter het stuur. Toen hij wegviel, was dat een klap voor ons gezin. Opeens was het elftal uit. elkaar." Het elftal? „Ja, wij hadden een elftal thuis. Mijn vader, mijn moeder en negen kinderen. Dat was druk, hoor. Maar ook hartstikke mooi." In de periode AZ kon hij zich ook op school niet meer con centreren. „Als ik in augustus mijn rooster kreeg, keek ik er naar en dacht ik: van het eerste tot het zevende uur les? Dat is veel te lang. Na een paar uur vond ik het wel genoeg en meld de ik mij ziek. Ging ik naar AZ-jongens die elders in Alk maar op school zaten. Daar bleef ik de hele middag hangen totdat ik om half vier met hen in het busje naar de training kon." Grote bek De discipline was een tijdje zoek en voor iedereen had hij zijn antwoord klaar. „Hans de Koning, die mijn jeugdtrainer was, schrok niet van een grote bek. Ik denk dat het met zijn Rotterdamse mentaliteit te ma ken had. Hij stampte me ge woon de grond in, haha. Echt, ik kreeg letterlijk een schop onder mijn kont van hem. Maar hij deed het niet om me te pesten. Hij had het allerbeste met; me voor. Hij zei ook keihard: 'Kha lid, dat heb je nodig'. Er is een warme band uit ontstaan." Dankzij Hans de Koning kwam Boulahrouz ook in Waalwijk te recht. „De Koning kende Ton Verkerk, de assistent-trainer van RKC. In de eerste testwed strijd was ik ziek en helemaal niet fit. Volgens mij wilde nie mand met mij verder, maar Mar tin Jol zei dat hij me toch nog een keer wilde laten terugko men. Hij had toch iets in mij ge zien. Een paar weken later kon ïknaar RKC." Boulahrouz werkte zich vervol gens in het zweet om zijn laatste kans te grijpen. Met Martin Jol had hij de ideale mentor en coach. „Hij heeft mij zoveel ster ker gemaakt. Jol heeft me op al le kanten van het profvoetbal-le ven gewezen. Hij leerde me hoe ik overeind moest blijven in het leven. Hij zei: 'Jij gaat niet stap pen. Als je achter de wijven aan gaat, ben je op je 30e naar de kloten'. Hij had veel levenswijs heden en ik kon goed met hem praten." Afgelopen week hing de man, die nu assistent-coach bij Tottenham Hotspur is, al BBrjjflj Doelman Alexander Manninger van Oostenrijk gaat gestrekt naar de hoek, maar is kansloos op de inzet van de Engelse ster Steven Gerrard. Ondanks het doelpunt van de Liverpool-middenvelder hield Oostenrijk het machtige Engeland verrassend op een 2-2-gelijkspel. foto Peter Macdiarmid/RTR door Henri van der Steen DEN HAAG - De ene Duitser ging op de schouder, de ander wendde het ge laat bedroefd af. Hans-Peter Briegel, de stoomwals van weleer voor Kaiserslau- tern en de Mannschaft, was de winnen de trainer, Otto Rehhagel de verliezen de: Albanië-Griekenland 2-1. De eerste echte ronde met (21) WK-kwa- lificatieduels voor het eindtoernooi van 2006 had enkele verrassingen, maar de nederlaag van Europees kampioen Grie kenland was misschien wel de groojtste surprise. De wedstrijd in groep 2 begon in elk geval ronduit sensationeel. Edvin Muratï zette Albanië al na twee minu ten op voorsprong, negen minuten later was het via Adrian Aliaj al 2-0. Kort voor rust scoorde Stelios Giannakopou- los tegen, maar verder kwam Grieken land niet meer. De frustratie bij de Grieken was enorm. Op het eiland Zakynthos werden na de wedstrijd drie Albanezen aangevallen door een Amerikaan van Griekse af komst, die in blinde woede het trio met een mes te lijf ging. Een van de Albane zen bloedde op straat dood, de twee an deren werden zwaargewond naar een ziekenhuis gebracht. Andere favorieten stelden in dezelfde groep ook teleur. Turkije wist niet van Georgië - met Shota Arveladze - te win nen. Fatih Tekke maakte pal voor rust nog wel de 1-0, maar vlak voor tijd scoorde Malkhaz Asatiani de 1-1, tegen het na rust met tien man voetballende Turkije; Hasan Sas was na een tweede gele kaart weggestuurd. Ook de Denen moesten thuis met een 1-1 beginnen. Andrej Cusia maakte voor Oekraïne ge lijk, nadat Martin Jorgensen de Denen op voorsprong had gebracht. Een andere 1-1 kwam in groep 3 tussen Rusland en Slowakije tot stand. Dmitri Boelykin had de Russen op 1-0 ge bracht, waarna een strafschop van And- rei Kariaka de wedstrijd had moeten be slissen. Kariaka miste. Vlak voor tijd maakte Robert Vittek de sensationele 1-1. In dezelfde groep won Portugal uit bij Letland, met 0-2. door goals van Ro- naldo en Pauleta Estland versloeg Luxemburg met 4-0. Frankrijk, de 'oud-wereldkampioen, be gon de kwalificatie in groep 4 ook ma tig. Het werd 0-0, thuis tegen Israël. Bij de Fransen werd Zidane (gestopt) ge mist. Kansen kregen de Fransen nauwe lijks, hoewel Thierry Henry kort voor tijd een geweldige mogelijkheid kreeg. Een voorzet van Robert Pires had de spits van Arsenal vrij voor het inkop pen, maar mistte. Ingemaakt De Faroer Eilanden werden zaterdag door Zwitserland ingemaakt: 6-0, met drie goals van Johan Vonlanthen, de PSV'er, en ook drie van Alexandre Rey. Bij de Zwitsers stond ook TSV'er Jo- hann Vogel in de basis. Ierland won met 3-0 van Cyprus, mede dankzij het 21e interlanddoelpunt van Robbie Keane, gemaakt uit een penalty, die daarmee het Iers record van Niall Quinn evenaar de. 'Van de Italianen kun je niet win nen, maar je kunt wel van ze verliezen', zei Cruijff ooit. De Noren gaan die uit spraak nog eens analyseren. Al in de eer ste minuut stond het zaterdag in groep 5 bij Ilalië-Noorwegen 0-1, door een doelpunt van John Carew. Drie minu ten later was het 1-1, door een goal van debutant Daniele de Rossi. Pas tien mi nuten voor tijd kwam Italië nog eens door de Noorse verdediging; Luca Toni maakte de bevrijdende 2-1. Slovenië won van Moldavië (3-0) - alle goals kwa men van Milenko Acimovic. Een mooie vrije trap van Wesley Sonck leek België in groep 6 op weg te helpen naar een overwinning op Litouwen. In het Stade du Pays de Charleroi zat de wedstrijd tot die tijd op slot. Het hu meur van de Belgen veranderde al snel; bij een zeldzame counter scoorde Edga- ras Jankauskas de verrassende 1-1, nog geen tien minuten later. Zlatan Ibrahimovic was Man van de Dag in groep 8. De Zweed maakte vier goals tegen Malta. Het werd 0-7 op het eilandje. Ljungberg (2) en Larsson scoorden ook. Kroatië won makkelijk van Hongarije, IJsland stelde zichzelf te leur door thuis met 0-3 van Bulgarije te verliezen. Onlangs nog speelden de IJs- landers het grote Italië van de mat. Nu lieten ze de deze zomer door Ajax be geerde Berbatov twee keer scoren. GPD Het lijkt wel eert reünie, voetballen in de eerste divisie. Ik kom elke wedstrijd spelers tegen waar ik tien j^ar geleden in de eredivisie ook al te gen speelde. Dat is eigenlijk ook wel lo gisch. Veel clubs moeten inkrimpen en daardoor gaan er veel voetballers terug van de ere- naar de eerste divisie. Maar dat is alleen maar goed voor het niveau in de Gouden Gids divisie, zoals het of ficieel heet. Natuurlijk is het niveau wel iets lager, daar ga ik niet moeilijk over doen. En natuurlijk is het een grote stap als je van Feyenoord naar FC Dordrecht gaat. Nota bene een club die vorig sei zoen slechts vijftiende werd en het jaar daarvoor achttiende! Maar daar heb ik bewust voor gekozen na zestien jaar eredivisievoetbal en ik moet zeggen: het valt me echt alles mee. Het is allemaal wat losser, heb ik ge merkt. De druk om te presteren is veel minder. De aandacht van de media is minder, de grote voetbalbladen hebben voor ons hooguit een hoekje gereser veerd. de tv-beelden van SBS duren een minuut en zijn dan ook nog 's niet om aan te zien, en de druk van de toe schouwers is stukken minder. Door al die dingen is het een stuk relaxter voet ballen en dat komt het voetbalplezier alleen maar ten goede. Maar tijd om te versloffen heb je niet. Een groot verschil met de eredivisie is namelijk, dat je niet een fenomeen als De Grote Drie hebt. Je hebt wel grote clubs (Sparta, Excelsior, Zwolle en Vo- lendam), maar elke wedstrijd kan alle kanten op. Uit of thuis maakt geen ver schil. Zoals je bij Feyenoord wist dat je een thuiswedstrijd tegen De Graaf schap gewoon zou winnen, zo anders is dat nu. Niks is zeker. Elke wedstrijd is honderd procent inzet bij wijze van spreken nog niet genoeg. In dat opzicht hebben we bij FC Dor drecht wel een cultuuromslag veroor zaakt. Als er voorheen een wedstrijd werd verloren, was het jammer, volgen de keer beter. Nu willen we uitstralen dat we elke wedstrijd willen winnen. In de eerste twee wedstrijden van dit sei zoen pakten we één punt, toen zijn er harde woorden gevallen, hoor. Vervol gens hebben we twee keer gewonnen en nu staan we gewoon zesde. Winnen heeft bij Dordrecht nog een an der voordeel. Dat heeft niks met de winstpremie te maken, want daar hoef je 't niet voor te doen. Nee, als we win nen krijgen we namelijk het weekend vrij. Ik had dus afgelopen weekend lek- aan de telefoon. Om hem te feli citeren met zijn transfer naar het Duitse HSV. „Ik heb hem weer dingen gevraagd. Hoe hij het had gedaan toen hij destijds als speler naar Bayern München ging. Ik heb in hem natuurlijk weer een mooi voorbeeld van ie mand die ook in de Bundesliga heeft gespeeld." Was hij niet graag mee verhuisd naar Totten- ham Hotspur? „Als Jol hoofd coach was geweest en hij het voor het zeggen had gehad, zou hij alle moeite hebben gedaan om me mee te nemen. Maar nu ging dat nog niet." Hij heeft nooit getwijfeld of hij wel voor Oranje moest uitko men. Boulahrouz komt uit een Marokkaans gezin, maar voelt zich Nederlander. Hij is hier ge boren en opgegroeid. „Voor mij was spelen voor het Nederlands elftal het mooiste dat er bestaat. Mijn roots liggen in Marokko, maar mijn leven speelt zich hier af. Mijn moeder, mijn zussen en mijn broers zijn ook hartstikke trots. Ze waren er vrijdagavond allemaal in Utrecht." GPD LONDEN - Michael Reiziger is waarschijnlijk tot de J terstop uitgeschakeld vanwege een schouderblessurel verdediger van Middlesbrough werd afgelopen weel Zwitserland geopereerd aan het gewricht. Daar bleekt kwetsuur die hij in de wedstrijd tegen Arsenal opliepT gen te vallen. „De doktoren hebben me verteld dat ik voetbal voorloP wel kan vergeten", aldus Reiziger tegen de EngelseiA roep BBC. „Ik denk niet dat ik voor kerstmis nog in F kan komen voor deze club." Reiziger verruilde afgelopffl11 zomer Barcelona voor Middlesbrough en bedankte f het Nederlands elftal omdat hij zich volledig op zijn uil" we werkgever wilde richten. ANP M LONDEN - Kinderen in Liberia profiteren volop van overgang van Wayne Roonev van Everton naar Mancl ter United. Everton zit met overbodige Rooney-artike met een waarde van 88.000 euro in de maag en heef; shirts met zijn naam aan de hulporganisatie Cafod schonken. Volgens de directeur van Cafod hebben do) deren in Liberia de prestaties van Rooney op het Ei, pees kampioenschap in Portugal nauwlettend gen De achttienjarige spits maakte vier doelpunten voor Ei land. Eind augustus maakte hij voor 42 miljoen euro overstap naar Manchester United. AFP/ANP l-L LONDEN - De doelman van de Engelse eerstedivisiec! Millwall, Graham Stack, is door de Engelse politie of pakt wegens seksueel geweld. De 22-jarige keeper, ei dom van Arsenal, moet op 22 oktober voorkomen. Ëj, op borgtocht vrijgelaten. Stack zou met een andere mi eveneens 22 jaar oud, een vrouw in een buitenwijk Londen hebben lastig gevallen. Het is niet duidelijk wa van het duo concreet wordt beschuldigd'door het slachli fer. AFP/ANP ker vrij gekregen door de 2-0 tegen Her acles. Ik zie deze tijd bij Dordrecht echt niet als afbouwen. Asjeblieft zeg. Ik weet best dat mijn einde als profvoetballer nadert, ik ben immers 35, maar dat wil ik zo lang mogelijk uitstellen. Daarom moet ik mezelf scherp houden, mijn ni veau zo hoog mogelijk houden, want je zakt héél ver weg als je meegaat met de jongens die niet op jouw niveau zitten. Vroeger trok ik me op aan betere spe lers, nu hoop ik dat andere jongens zich aan mijn niveau optrekken. Gérard de Nooijer MEXICO-STAD - De orkaan Frances heeft zaterdagi WK-kwalificatiewedstrijd tussen Mexico en Saint V cent en de Grenadines verhinderd. Het team uit de Car) sche eilandengroep zou op weg naar Mexico een tuss landing maken in Miami, maar bleef thuis omdat all vliegverkeer in de Amerikaanse staat door de gigantis wervelstorm onmogelijk is geworden. AFP/ANP LIMA - Het Argentijnse elftal heeft de WK-kwalificai wedstrijd tegen en in Peru in winst omgezet. De ArgeE nen wonnen met 3-1 (1-0). Het eerste doelpunt kwam naam van Rosales, de nieuwe rechtsbuiten van A-: Bondscoach Bielsa bracht in Lima negen spelers in veld die in Athene olympisch kampioen werden. Op slag van rust kregen Maestri (Peru) en Gonzalez (1 gentinië) rood na een opstootje. Met tien tegen tien bli Argentinië de betere ploeg. Toch maakte Soto in dei minuut gelijk voor Peru voordat Coloccini vier minui de Argentijnen naar 1-2 kopte. In blessuretijd stelde inn Ier Sorin de overwinning veilig. ANP Hij lijkt al wat voorzichti ger te worden. Vrijdaga vond na de teleurstellende interland tegen Liechten stein nuanceerde Marco van Basten een opmerking over risico's meteen: hij neemt al leen verantwoorde risico's. Eén-op-één spelen tegen de Tsjechen behoort dus niet tot de mogelijkheden. Begin nen met drie verdedigers echter wel. door Henri van der Steen DEN HAAG - Gisteravond ver telde Van Basten na de training in de Arena nog maar eens dat er geen revolutie van hem moet worden vernacht. „We gaan niet iets nieuws doen." Daar lijkt het anders toch wel op, want Van Basten meent, net als Cruijff en elke andere aanvallen de coach, dat je tegen een ploeg met twee spitsen genoeg hebt aan drie verdedigers. In het Nederlands elftal wordt vrijwel altijd met vier verde digers gespeeld. Dat is er vaak eentje meer dan nodig is. De vrije back dient dan door te schuiven naar het middenveld. Dat was een van de grote pro blemen van Advocaat, die na menige wedstrijd verzuchtte dat Reiziger of Van Bronckhorst of Zenden weer te weinig offensief hadden gespeeld Maar zelfs tegen een klein land je begon Advocaat altijd met. vier verdedigers. Dat had altijd één voordeel: je kon je makke lijk aanpassen als de tegenstan der een mannetje naar voren schoof. Spelen met drie verdedi gers houdt in dat je bijna ge noodzaakt bent op het midden veld aan de zijkanten spelers te hebben die ook naar achteren kunnen voetballen. De training van gisteravond kon digde een opstelling aan van Oranje, voor de belangrijke WK-interland van woensdag te gen de Tsjechen, die toch be hoorlijk nieuw en zelfs spectacu lair was: Van der Sar; Boulah rouz, Ooijer, Bouma; Van Bom mel, Sneijder, Davids, Van der Vaart: Kuijt, Van Hooijdonk. Castelen. Het is ronduit verrassend als Van Basten woensdag zo g spelen. Alle achttien selectie Iers zijn fit, wat betekent: een achterhoede met De J< Ileitinga en Hofland meer vc de hand ligt, als je eerdere spraken van Van Basten e haalt. De Jong en Hofland w den dan de mandekkers woiA op Koller en Baros, daar tus? en achter is Heiting'a dan vrije man. Het kan intussen» zijn dat Ooijer een (vrije) krijgt vanwege zijn ervaring! kopkracht. Hofland viel in s gen Zweden, hij zou vervang kunnen worden door Bounj ook een linkspoot. En het lu zijn dat Boulahrouz vanwj zijn fysiek de voorkeur krijgth ven De Jong. Het is sowieso spannend - B drie man achterin beginneni een grote wedstrijd. Van Baa houdt dan echter wel woordi hij spektakel wil laten zien.D is vast en zeker zo, als hij voor een elftal met rijf aanu lende voetballers. Dat is inien tionaal volstrekt ongebreü analyse lijk. De normale verhouding vier aanvallers, zes verdedig! Dat geeft ook de beste balans het elftal. i In een Oranje-elftal met Bommel. Sneijder, Davids Van der Vaart moeten beide]! ge Ajacieden als aanvallers ffl den geteld. Daar komen d drie spitsen bij, waarschijnl Castelen, Van Hooijdonk of N kaay en Kuijt, De laatste ist tuurlijk een spits, maar ookf voetballer die zich kapot we en makkelijk zijn verdedigd taken doet. Zaterdag baai Van Basten al opzien door d vleugelspitsen naar huis tes ren; Denneboom, John en 1 den Bergh werden alle drie licht bevonden. Nu rest erJ nog één vleugelman in de sd tie, Romeo Castelen. Van Basten zal, terecht, zeg dat aanvallend voetbal niets zelfde is als spelen in een F systeem Het gaat om de mi tie. Die is. als hij 3-4-3 sp met rijf aanvallers, sowieso peraanvallend. Volstrekt ni0 GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 16