Gemeente Veere verkoopt panden PZC PZC Frans gevoel in Zak van Zuid-Beveland Roeiend kijken naar Zeeland Ringrijder Asscheman verslaat alle favorieten 11 Binnenkort veiling boerderij, huis en loods Boete voor belediging Vernieling Aanrijding in Vlissingen dorp Cheque voor Bosnië Plan Zwaakse Weel valt goed Meisje (16) met glas gestoken Kop-staart-botsing in Middelburg Vlissinger krijgt klap in het gezicht Bekladden prullenbak bestraft maandag 6 september 2004 Miriam van den Broek DOMBURG - De gemeente Veere wil een een boerderij met twee percelen in Grijpskerke, een huis in Zoutelande en een loods in Meliskerke veilen. De verkoop gaat per opbod en af- VL1SSINGEN - Een 24-jarige Vlissinger is vrijdagavond aan gehouden voor het beledigen van agenten. De man had zijn auto zodanig geparkeerd op de kruising Bloe- menlaan/Hogeweg in Vlissingen dat die in de weg stond voor het overige verkeer. Toen agenten daarvoor een bekeuring gaven, kwam de Vlissinger eraan en be ledigde hij de agenten. Met nóg een bekeuring op zak, mocht hij later het politiebureau verlaten. DOMBURG - Een 20-jarige man uit Utrecht heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een barkruk vernield in een café in Domburg. De man werd aangehouden en meegenomen naar het politiebu reau. Na het betalen van de scha de, mocht hij weer weg. VLISSINGEN - Twee auto's ajn zaterdagmiddag op de krui sing Paul Krugerstraat, Van Dis- boeckstraat op elkaar gebotst. Een 54-jarige Vlissingse kwam sit de richting van de Keersluis brug en sloeg linksaf de Van Dis- boeckstraat in. Daarbij gaf ze gen voorrang aan de 35-jarige Vlissinger die haar op de Paul Krugerstraat tegemoet kwam. De vrouw klaagde na het onge luk over pijn op de borst. Ze is controle naar het zieken huis gebracht. De auto is wegge sleept. agenda REDACTIE WALCHEREN Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB MIDDELBURG Tel: 0118-493000 Fax: 0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur slag en wordt gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis. Een datum is nog niet bekend. De boerderij met omliggende grond staat aan de Steengrachts- weg 3 in Grijpskerke en maakt deel uit van de boomgaard van het voormalige Nimmerdor. De boomgaard wordt niet geveild. Die blijft in handen van de hui dige eigenaar. De boerderij is vervallen en de schuur half afgebroken. Toch gaat de gemeente de grond, op gesplitst in twee kavels, verko pen mét de opstallen. Als ze die sloopt, is er juridisch gezien sprake van bouwrijpe grond en moet er over de verkoop btw worden betaald. Veere erkent dat particulieren huiverig zijn voor de koop van een stuk grond met vervallen gebouwen. Daar om mogen projectontwikkelaars ook een bod uitbrengen. Voorwaarden De gemeente verbindt een aan tal voorwaarden aan de ver koop. Momenteel wordt gepro beerd de huidige agrarische be stemming te veranderen in de bestemming wonen. Als dat niet lukt, is Veere bereid de koop te ontbinden. Een andere voor waarde is dat de woningen, in dien ze gebouwd mogen wor den, permanent bewoond moe ten zijn. Het college van B en W wil dat de woning Smidsstraat 12 in Zoutelande eveneens na de vei ling permanent bewoond wordt. Maar hier komt nog een andere voorwaarde bij. De koper moet er zelf de eerste vijf jaar gaan wonen. Veere hoopt hiermee te voorkomen dat het pand ge kocht wordt voor de handel. Toch bestaat de kans dat de ko per een kantoor of winkel in het gebouw begint. Hoewel de ge meente dit liever niet heeft, past het in het bestemmingsplan. Als dat de intentie van de koper is, vervallen de woonvoorwaarden. De eigenaar van het nabij gele gen Hotel Willebrord heeft aan de gemeente gevraagd of hij de woning mag verwerven en ver volgens slopen. Hij wil de parkeercapaciteit van het hotel uitbreiden op die ka vel. De gemeente ziet dat plan niet zitten en heeft het verzoek afgewezen. Het derde te veilen object is de gemeenteloods aan de Rapen- burgweg 14 in Meliskerke. Door een reorganisatie van de gemeen telijke afdeling beheer en onder houd komt de loods binnenkort leeg te staan. De loods heeft offi cieel de bestemming agrarische doeleinden, maar inmiddels is het gebied door de komst van an dere bedrijven, een klein bedrij venterrein geworden. Veere wil het bestemmingsplan daarop aanpassen. Kijkdagen Op alle locaties worden binnen kort kijkdagen gehouden. Wan neer die zijn en wanneer de vei ling plaatsvindt, wordt nog be kendgemaakt. De gemeente ver wacht dat de verkoop eind okto ber, begin november zal zijn. STREEKACTIVITEITEN GRIJPSKERKE - Dorpshuis, 14,00-16.00 uur: Tafeltennis voor K-plussers; VLISSINGEN - Open Hof, 9.10 uur: Ha- feyoga; 10.45 uur: 55+ yoga; MIDDELBURG Markt, 11.00-17.00 [Air:Boeken- en verzamelmarkt. VLISSINGEN - De Vlissingse «ijk Westerzicht heeft zaterdag een cheque van 500 euro over handigd aan de stichting Helpt Bosnië. Het bedrag is bijeengebracht door een collecte en een rommel- die zaterdag bij basis school De Vlieger gehouden wer den. De opbrengst gaat naar een school en een waterproject in het Bosnische dorp Vrelo. Bezoekers van het wijnfeest genieten in de wijngaard bij Oudelande van een glaasje. door Harmen van der Werf OUDELANDE - Wijngaarden rukken op in Nederland. Meer dan honderd zijn er al en het aantal blijft stijgen. Wijn- land Nederland, het klinkt raar. Alsof het Nederlandse klimaat aan dat van Zuid-Frankrijk zou kunnen tippen. En als dat al zo is, dan is het wellicht eer der iets om ongerust over te zijn dan blij. Nog meer klimaatverandering, op warming van de aardbol en straks ligt Amersfoort aan zee. Vlakbij Oudelande, aan de Zwinweg richting Ellewoutsdijk, maakt zich daar zaterdag niemand druk om. Het is schit terend weer, beter kan bijna niet. Een lekker zonnetje, gecombineerd met wei nig wind. Ideaal om er met de fiets op uit te trekken. Veel mensen hebben dat ook gedaan, want er gebeurt iets bijzon ders aan de Zwinweg, een wijnfeest, met proeverijen, optredens van onder meer een Zuid-Molukse band en allerlei verkoopstands. Tegen het einde van de middag lijkt Dick Moelker, één van de organisatoren van het wijnfeest, nog zo fris als een hoentje. Tal van rondleidingen heeft al gegeven, maar schijnbaar onvermoei baar doet hij telkens zijn verhaal. Hoe hij en zijn vrouw Debora ertoe gekomen zijn een wijngaard te beginnen, wijn gaard De Oorsprong. Als leuke nevenac tiviteit bij hun peren- en appelboom gaard. Ze wilden wel eens wat anders. En de wijngaard blijkt na vier jaar een redelijk succes. Zonder naast zijn schoe nen te gaan lopen, meldt Dick dat de Bijenkorf één van zijn wijnen heeft ge promoot als wijn van de maand. „Dat is toch aardig." Snoeien Tijdens een rondleiding vragen bezoe kers hem het hemd van het lijf. Hoe hij bijvoorbeeld het snoeiwerk ter hand neemt. Veel liefhebbers hebben zelf een druif in de tuin staan, vandaar. Ver baasd zijn zij, als Dick vertelt dat hij na de oogst, in de winter, de druivenran ken bijna helemaal weghaalt. Alleen de stam en twee 50 centimeter lange sprie ten laat hij staan. Een spriet naar links en één naar rechts. Op die uitgebogen ranken komen het volgende jaar weer nieuwe ranken. Zo kaal als de wijngaard er in de winter uit moet zien, zo vol is die nu. Ook al wordt er voortdurend in gesnoeid. Alles is erop gericht dat de druiventrossen aan de onderzijde zoveel mogelijk zon kunnen vangen, kunnen rijpen. Een be zoekster met kennis van Duitse wijn gaarden vraagt waarom de druivenplan- ten in lange rijen staan. Elke plant langs de Rijn en Moezel is opgebonden aan één paal. „Dat is een kwestie van teelttechniek", verklaart Dick eenvou digweg. „Meer niet." De druiven aan de ranken ogen nog klein. Ze hoeven ook niet veel groter te worden. Anders worden ze waterig. Voor wijndruiven is dat niet goed. Die foto Ronald den Dekker moeten juist klein zijn en vooral veel suiker bevatten. Maximaal twee flessen per stam is het beste Dat is het doel waarnaar wijngaard De Oorsprong streeft. De komende tijd moeten de drui ven nog afrijpen. ..Maar als het weer omslaat", zegt Dick, „als het kouder wordt, gaan we onmiddellijk aan de slag en oogsten." Wit Alleen witte druivenrassen staan in de Oudelandse wijngaard, vier rassen. Aan rode wijn begint Dick niet. Het Neder landse klimaat is daarvoor niet ge schikt. Dat blijft - vooralsnog - het voor recht van zuidelijker landen. Al groeit daar, vooral in Frankrijk, de onrust over de opkomst van noordelijker wijn boeren. Franse wijnboeren vrezen de concurrentie en, weet Dick, proberen een Europees verbod te krijgen voor de druivenrassen die hij kweekt. „Ja", stelt hij nuchter vast, „dan is het afgelo pen." De bal kan raar rollen in Brussel, maar veel kans op succes lijkt hij al met al de Fransen niet te geven. Wijnland Nederland blijft op de kaart. door Miriam van den Broek MIDDELBURG - Na toertoch ten voor fietsers, motorrijders en oldtimers, wordt er sinds een paar jaar in Middelburg ook een toertocht voor roeiers gehou den. Zaterdag kwamen zo'n tachtig roeiers uit binnen- en buitenland naar Middelburg om Zeeland vanaf het water te be kijken. Het is negen uur 's ochtends en het is al druk rond het gebouw van roeivereniging Honte bij de Buitenhaven in Middelburg. Teams uit onder meer Amster dam, Hilversum en Goes arrive ren. Roeiboten worden losge maakt van aanhangwagens, ge monteerd en klaargelegd in het water. Het is nog lekker fris bui ten, maar aan de lucht is te mer ken dat het warm gaat worden. „Het kan niet beter", zegt toer- commissans Ger van Zwienen van Honte. „Vorig jaar werd het pas halverwege de dag droog." Van Zwienen nam drie jaar gele den het initiatief om toertoch ten te organiseren op Walche ren. „Ik roeide hier al jaren en wilde een keer een ander uit zicht", vertelt hij vanaf de aan legsteiger. „Ik heb toen meege daan aan een roeitoertocht in Leiden. Dat beviel zo goed dat ik dacht: dat moeten we hier ook doen. Het sloeg gelijk aan. Mensen van buiten zien Zeeland normaal alleen vanaf de wal. Nu kunnen ze de omgeving van af het water bekijken." Folders Hoewel de tocht voor het derde jaar gehouden wordt, is die voor het eerst officiëler van opzet. „Voorgaande jaren gaven we er ruchtbaarheid aan via mond-tot-mondreclame. Deze keer hebben we folders uitge deeld bij de toertochten waar aan we zelf meededen." Dat re sulteerde in tachtig deelnemers, verspreid over achttien boten. Niet iedereen kan meedoen. De deelnemers moeten lid zijn van een roeivereniging, want de tocht is niet mis De route gaat over vijfendertig kilometer. Enkele deelnemers aan de roeitocht maken hun boot klaar voor vertrek. foto Ruben Oreel „Dat is veel", benadrukt Van Zwienen. „Natuurlijk zijn er in Nederland nog langere tochten. Maar vandaag doen er mensen van alle leeftijden mee. Voor ouderen is 35 kilometer best pit tig. Ik verwacht dat niet ieder een het volledige traject aflegt. Dat geeft ook niet. Het moet vooral gezellig zijn." Om beurten gaan de roeiers op weg. Dat ze niet in een lange sliert varen, komt doordat iede re ploeg in een ander tempo roeit. Daarnaast passen er maar vier boten tegelijk aan de stei ger. Terwijl een paar teams ver trekken, nemen andere deelne mers de route goed in zich op. Aan de deur van het verenigings gebouw hangt een kaart van Walcheren. De tocht voert eerst naar Vlissin gen waar de roeiers de binnenha vens en de vissersvloot kunnen bezoeken. Dan keren ze om en gaan ze naar Veere om te lun chen. Daarna roeien ze naar Nieuwland en naar Arnemui- den. „Echt veel keuze in routes hebben we hier natuurlijk niet", zegt de toercommissaris. „Vol gend jaar wil ik proberen om het Veerse Meer op te gaan. We moeten daarover eens met de sluiswachter praten." 's-GRAVENPOLDER - De plannen voor verdere natuur ontwikkeling rond de Zwaakse Weel bij 's-Gravenpolder zijn zaterdag goed gevallen bij bezoekers van de Zwaakse Weeldag. De Vereniging Natuurmonumenten en de pro vincie hielden samen een open dag rond de Zwaakse Weel. Zo'n tweehonderd belangstellenden die onder meer een fietstocht konden maken, kwamen erop af. J. Beijers- bergen van de provincie had er een goed gevoel aan over gehouden. „Alle bezoekers, ook al waren er minder dan gedacht, waren honderd procent geïnteresseerd en de reacties op de plannen voor het herstel en de uitbreiding van de Zwaakse Weel waren heel positief." Bij de ope ning van de Zwaakse Weeldag benadrukte gedeputeerde M. Kramer (PvdA, natuur) dat omwonenden, bewoners- groepen en dorpsraden directer bij natuurplannen moe ten worden betrokken. „Vaak zie je verzet tegen plannen om de natuur te versterken, omdat er te weinig over is ge praat met mensen in de nabije omgeving. Daar moeten we vanaf. Het natuurbeleid moet minder technocratisch wor den." VLISSINGEN- Een 16-jarig meisje uit Vlissingen is in de nacht van zaterdag op zondag met een glas in het gezicht gestoken. Dit gebeurde in een horecagelegenheid in het centrum van Vlissingen. Het slachtoffer liep hierbij een wond op aan haar hoofd, die in het ziekenhuis moest wor den gehecht. MIDDELBURG - Drie auto's zijn zaterdagochtend op de Veerseweg in Middelburg betrokken geraakt bij een kop-staart-botsing. Een 46-jarige automobiliste uit Brus sel stopte voor voetgangers die de zebra over wilden. De 47-jarige vrouw uit Middelburg die achter de Brusselse reed, stopte ook. De derde auto, die bestuurd werd door een 21-jarige man uit Oost-Souburg, stond niet op tijd stil en botste tegen de twee andere auto's. Niemand raak te gewond. VLISSINGEN - Een 25-jarige Vlissinger is zaterdagmid dag in zijn woonplaats door een onbekende man in het ge zicht geslagen. De man fietste rond kwart voor zes over de Boulevard Bankert toen hij werd gepasseerd door een bestelwagen. Daarbij raakte de buitenspiegel van de bestelwagen de man. Die verloor zijn evenwicht en in een poging weeriïn balans te komen, raakte de fietser de bestelwagen. Daar op stapten de twee inzittenden van de bestelwagen uit. Een van hen gaf de fietser een klap in het gezicht. Vervol gens stapten beide mannen weer in de bestelwagen en re den weg. MIDDELBURG - Een 30-jarige Middelburger is zaterdag ochtend aangehouden omdat hij met een merkstift, een prullenbak had beklad. Dat gebeurde rond half zes op de Markt in Middelburg. De man heeft een bekeuring gekre gen. door Sandra van de Vreugde OOST-SOUBURG - Rian As scheman is een goede ringrijder, maar moet in Oost-Souburg bijna altijd genoegen nemen met een plaats in de subtop. Er zijn altijd weer Cor en Sjaak Janse, maar ook Albert en Sjaco de Visser waarmee je af moet re kenen. Zaterdag waren die er ook weer allemaal bij en de genoemde con currenten namen de plaatsen 2, 3, 4 en 5 in. Rian Asscheman was ze deze keer dus allemaal de baas. Hij stak 29 van de 30 ringen. Ook de eerste beker werd door hem opgeëist. Ronny Stroo won de tweede beker en Cor Janse de derde beker. Bij de versiering van de koudbloeden sleepte Asscheman ook nog de tweede prijs in de wacht, achter favoriete Saskia de Werk. Bij de overige rassen waren er prijzen voor Christy Hoogesteger en Ul- rieke Duine. Voormalig Souburg kampioen Cor Janse won de pollepel. Cor Janse en Hans Vos wonnen ie der een puntenkoers wonnen. Vos stak daarbij zelfs de 10 mm. ring. Aagtekerke In Aagtekerke werden de deelne mers via een loting in drietallen verdeeld. De ringen van de deel nemers van de drietallen wer den bij elkaar opgeteld en daar uit werd het klassement opge maakt. Met een totaal van 69 rin gen wonnen Johan van de Broe- ke met (28 ringen), Lenny van Lambalgem (17) en Diny Krij ger met (24). Natasja Jobse, Flors Moens en Elise Tramper eindigden met een totaal van 58 ringen op de tweede plaats en Jorco Jobse sa men met Gert van Dam en Mi riam Coomans werden derde met een totaal van 57 ringen. De pollepel werd individueel verre den en werd net als vorig jaar ge wonnen door Lou Louws. Hoofd prijzen bij de versiering waren er voor Christel Janssen bij de trekpaarden en Emma Brouwer bij de overige rassen. Grijpskerke In Grijpskerke was er niemand bestand tegen het ringrijdersge- weld van Ronald Geertse. Tot aan de middagpauze had hij alle ringen gestoken en waren er nog twee achtervolgers met één ring gemist. Pieter Dingemanse en Erik Francke klampten aan in de hoop dat Geertse nog een rin getje het hangen. Erik Francke hield dit het langste vol, want na 20 beurten had hij 18 gesto ken ringen. Toen het duidelijk werd dat Ronald Geertse weer eens geen ringetje liet hangen, gaf ook Francke het op en miste in de laatste beurten nog enkele ringen. Geertse werd met 30 van de 30 ringen kampioen en won ook de le beker. Arjan Francke had een uitspatting op de bekers, want hij stak negen van de tien bekerbeurten in en won daar mee de tweede beker. De derde beker werd gewonnen door Har ry Schout. Elvera Boogaard was de winnares van het versierings klassement. Edward Dingemanse werd de winnaar van de pollepel. Gapinge Tijdens de braderie in Gapinge werd traditiegetrouw weer met sjezen gereden. Drie koppels gin gen lang aan de leiding, maar het waren de gedoodverfde favo rieten Esther Lous en Adrie Ver- hage en Nicolette Momberger met Bram Francke, die uiteinde lijk overbleven met 70 van de 72 ringen. Het koppel Lous-Verha- ge eiste de overwinning op en va der en dochter Bram en Nicolet te werden tweede, Adrietta van Tatenhove en Wim Maljers der de. Dit laatste koppel won ook de pohepel. Ter ere van het twintigjarig be staan van de braderie werd een ronde op gouden ringen van 32, 26, 20 en 14 mm. De jacht naar goud werd, evenals in het dag klassement, gewonnen door Es ther Lous en Adrie Verhage. Bij de versiering wonnen Ina Cop- poolse en Wim Kosten de eerste prijs. Eline en Conno Francke werden tweede en de derde prijs was voor Natasja en Daniel Ek- chardt. Agenda Z.R.V. Zaterdag 11 september sjezenrij- den tijdens Open Monumenten dag in Goes van 12.00 tot 17,00 uur. Zaterdag 18 september, afslui ting van het ringrijdersseizoen 2004 met de grote sjezenrijderij in Ritthem, Dorpsstraat, van 9.30 tot 17.00 uur met meer dan dertig deelnemers.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 11