Versoepeling regels stabiliteitspact EU Bush presteerde weinig in eerste termijn m m Zuid-Afrikaanse politici in opspraak 7 Commissie geeft voorzetje wijzigingen .echter beperkt ol Milosevic oor Tribiunaal Geheime diensten en rijken beheersen Servië j Hartoperatie Bill Clinton Even afgeleid door EU-z waar ge wichten Levenslang voor videospelmoord Libië stelt slachtoffers schadeloos Europol zet dienst in Roemenië op Man beticht van maken kernwapen Michael Jackson weer onder vuur Einde gijzeling Franse journalisten in zicht Veiligheidsraad veroordeelt Syrië zaterdag 4 september 2004 dnnrHans Gertsen RHUSSEL - Als het aan de Eu ropese Commissie ligt, wordt id Stabiliteitspact in de toe- lomst soepeler en intelligenter gepast. De belangrijkste re- rel, die behelst dat landen een legrotingstekort van maximaal jrie procent van hun nationale iikomen (bbp) mogen hebben, blijft overeind. iaar er komen meer uitzonde- iiigen waardoor eurolanden die u de problemen raken, boetes BEN HAAG - De griffie van het jocgoslavië-Tribunaal heeft gis- (ercn de Britse advocaten Ste ven Kay (50) en Gillian Higgins (31) aangewezen als toegevoegd raadslieden van Slobodan Milos- yooïzittend rechter Robinson vaardigde daarop een bevel uit over de verdere procesgang vaarin de rol van de verdachte link wordt gekortwiekt, d grote woede van Milosevic hadden de rechters donderdag besloten hem een advocaat toe «ijzen wegens de slechte ge zondheid van de ex-president i.;n Joegoslavië. Kay krijgt, volgens een beslis- i-.ng van de plaatsvervanger van griffier Hans Holthuis, de lei van de verdediging.Kay en ins bepalen welke getuigen v.orden opgeroepen, en de twee Ëritse advocaten gaan de getui gen ondervragen. Als de rech ters daarvoor in een concreet ge- yal toestemming geven, mag daarna ook Milosevic vragen Stellen. ANP kunnen ontlopen. Daarnaast zouden landen meer tijd moeten krijgen om te hoge tekorten weg te werken. Nu geldt een termijn van een jaar om weer onder de grens van 3 procent te komen. Het pact vormde vorig jaar de inzet van een fikse ruzie tussen Frankrijk en Duitsland ener zijds en de Europese Commissie en de Nederlandse minister Zalm van Financiën anderzijds. Nu wordt in brede kring aan vaard dat het stabiliteitspact in de huidige vorm niet meer werkt. Zelfs Zalm is bereid over aanpassingen te praten. De Spaanse eurocommissaris Almu- nia (Economische Zaken) pre senteerde gisteren de ideeën van de Commissie. Concrete voor stellen bevat het stuk niet. Dat is een taak voor de nieuwe Com missie onder leiding van Jose Manuel Durao Barroso die op 1 november dit jaar aantreedt. Gedachten Voor die tijd zullen de ministers van Economische Zaken van de eurolanden hun gedachten laten gaan over de voorstellen van Al- munia. De eerste gelegenheid is volgend weekeinde in Scheven- mgen onder voorzitterschap van Zalm. Daarnaast stelt de Com missie ook voor om voortaan meer rekening te houden met de specifieke situatie van de ver schillende lidstaten. Voor lan den met een lagere staatsschuld en een goed pensioenstelsel zou den minder strenge regels moe ten. Hogere begrotingstekorten zouden ook tijdelijk kunnen worden toegestaan als landen ja renlang te kampen hebben met lage economische groei. GPD van onze redactie buitenland BELGRADO - Miljardairs van twijfelachtig allooi en me dewerkers van geheime dien sten maken de dienst uit in heel Servië. Deze openhartige uitspraak deed de Servische minister van Financiën, Mlad- jan Dinkic, gisteren in de Bel- gradose krant Blic. „Het gaat om structuren van de voormalige staatsveilig heidsdienst en om personen die ten tijde van Milosevic tal van financiële privileges geno ten", aldus Dinkic. Volgens de bewindsman zijn veel mi nisters het met hem eens, maar durven zij dat niet in het openbaar te zeggen. De top van de ongecontroleer de tegenmacht is volgens Din kic de mobieletelefoononder- nemer Bogoljub Karic, een van de rijkste mensen van Ser vië. Hij is ten tijde van Milose vic op een 'illegale' manier rijk geworden 'en koopt nu al lerlei mensen om'. De popu list Karic eindigde bij de eer der dit jaar gehouden Servi sche presidentsverkiezingen als derde. Ex-president Milosevic van achtereenvolgens Servië en Joegoslavië staat terecht voor het Joegoslavië-Tribunaal. Hoofdaanklaagster Del Ponte heeft ook onderzoek gedaan naar het financiële reilen en zeilen van Milosevic. Na een eventuele veroordeling kun nen in beslag genomen gelden gebruikt worden voor de scha deloosstelling van slachtof fers. ANP/DPA ii, 111 NEW YORK - De Amerikaanse -president Bill Clinton is gis- j ren in een ziekenhuis in New le( ïork opgenomen. m I !lij zal daar een viervoudige by- passoperatie ondergaan. Dat j hebben Amerikaanse media ge- pi meld. De 58-jarige Clinton werd opge- lomen in het Columbia Pres- bytarian Hospital in Manhattan vegens pijn in zijn borst. ANP MAASTRICHT - Een lid van de erewacht kijkt even niet strak voor zich uit als Eurocommissaris voor Bui tenlandse Betrekkingen Chris Patten aankomt op Cha teau St. Gerlach bij Maastricht. Op het zonovergoten grasveld voor het kasteel begroette minister van Bui tenlandse Zaken Bot gisteren ook zijn vierentwintig Europese collega's, die twee dagen in Limburg verga deren. Het EU-voorzitterschap kwam gisteren op stoom met deze halfjaarlijkse informele ontmoeting van de ministers. Met vijfentwintig deelnemers is de oorspronkelijke ongedwongen opzet niet meer moge lijk, al vergaderen zij nog steeds zonder agenda en ne men ze formeel geen besluiten. Voorzitter Bot was ove rigens wel van plan om de discussie strak te leiden. foto Jasper Juinen/ANP goor Ans Bouwmans dO n:. WASHINGTON - 'Zijn presta- e, ies opgetekend, alle beleidstoe- 1P ipraken van George Bush', is de sr titel van het boek dat van de dï week op de stoelen van alle Re- dj juiblikeinse gedelegeerden lag. )e toespraak van de nacht van donderdag op vrijdag kan in de kojPl'pendix, maar niet als de toe- k van wereldklasse, waar op sommige fans hadden ge hopt. Daarvoor hebben Bush' wspraakschrijvers te lustig ge- lSf topieerd uit eigen werk. >J t v fhonderd pagina's in 3151' :eënhalf jaar tijd is het waar in thijnlijk te moeilijk om nieuwe pksten te bedenken voor ie mand die klare taal wil spreken, tonder veel te zeggen. Het resul- aat was in de nacht van donder- pg op vrijdag in New York een waslijst aan voorstellen. Hoe (Advertentie) BLEIJENBERG Schoonmaakbedrijf Bteljenberg b.w. Scheldestraat 98. Postbus 230. 4380 AE Vlissmgen Tel. 0118-417500. Fax 0118-418107 Vestiging Noord-Brabant Bredaseweg 185. Postbus 150. 4870 AD Etten-Leur Tet 076-5083594, Fax; 076-5083501 info@blei)enbergbv nl www bleijenbergbv nl gaat George Bush die betalen, was de onmiddellijke reactie. Wat volgde was zijn door Irak geïnspireerde lofzang op 'vrij heid' als medicijn tegen terreur. Kijkers die na bijna een uur nog niet waren afgehaakt, kregen tot slot nog wat grappen en emo tie voorgeschoteld. „Ze zeggen dat ik me branieachtig voortbe weeg. Dat noemen we in Texas lopen." De toespraak vormde het hoogte punt van een Republikeinse Con ventie, die werd gekenmerkt door zijn vele terugblikken op de aanslagen van 11 september 2001, een onophoudelijke be wieroking van het vasthouden de karakter van George W. Bush en venijnige, soms zelfs ha telijke, aanvallen op John Ker ry- President Bush heeft zijn volk maar een ding te zeggen: vanwe ge de aanslagen op 11 septem ber is er een sterke en krachtda dige leider nodig. John Kerry is niet geschikt, want hij is te wan kelmoedig. Dat was de bood schap die vice-president Dick Cheney en de Democraat Zeil Miller woensdag bijna letterlijk uitspraken. Bush deed het don derdagnacht in iets beleefdere vorm over, want de president heeft zijn imago van aardige vent hoog te houden. Werkgelegenheid Wie minder onder de indruk is van Bush dan zijn trouwe disci pelen in Madison Square Gar den, zal zich afvragen waarom de Republikeinen zo hun best de- Bush zwaait naar het publiek al vorens hij zijn toespraak houdt op de Republikeinse Conventie. foto Rick Wilking/RTR den de vastberadenheid van Bush te verkopen en tegelijker tijd zijn tegenstander Kerry te demoniseren in plaats van in te gaan op concrete prestaties van de huidige president. Het ant woord is simpel: aan die presta ties bestaat een pijnlijk gebrek. De werkgelegenheid herstelt zich bijvoorbeeld erg traag. En het was geen toeval dat Bush' be windslieden uit de buitenland- hoek, Colin Powell (Buitenland se Zaken) en Donald Rumsfeld (Defensie), niet op de conventie zijn gesignaleerd. Ondanks alle lovende algemeen heden over de 'offensieve' aan pak van president Bush, is het klaarblijkelijk erg moeilijk uit te leggen hoeveel goeds de zelf verkozen invasie in Irak heeft gebracht. Behalve dan de ver drijving van dictator Saddam Hoessein natuurlijk, want dat is iets waarover zelfs tegenstan ders van de oorlog niet kunnen treuren. Nog moeilijker is het om uit te leggen wat die 'offensieve' aan pak - „We zullen hen aanpak ken nog voor ze ons kunnen aan vallen" - voor de toekomst bete kent. Overweegt Bush na zijn herverkiezing militaire actie te gen Iran, Noord-Korea, de twee andere landen uit de 'as van het kwaad'? De president kan de 'transformerende' werking van vrijheid zoveel aanprijzen als hij wil, vooralsnog is het niet meer dan een vage platitude. Het gehamer op de vasthoudend heid en morele helderheid van Bush brengt ook risico's met zich mee. Het mogen lovens waardige karaktertrekken zijn, wat heb je eraan als mensen den ken dat het de verkeerde kant op gaat met het land. Dan ben je toch koppig en arrogant? Hoe wel de conventie volgens de Re publikeinen een groot succes was, waren er wel enige smetjes. Het optreden van Zeil Miller - Democraat voor Bush - was zo overdreven, dat zijn geloofwaar digheid er onder te lijden had. Het gaat te ver om Democraten onvaderlandslievend te noemen omdat ze het - in oorlogstijd - oneens zijn met de president. Dat is niet alleen ondemocra- LONDEN - Een rechtbank in de Britse stad Leicester heeft gisteren een 18-jarige jongen veroordeeld tot levens lang wegens het letterlijk naspelen van het videospel Man hunt, waarbij hij een 14-jarige jongen heeft gedood. De destijds 17-jarige Warren Leblanc lokte in februari zijn jongere vriend naar een park, waar hij hem met een klauwhamer en een mes doodde. Volgens de ouders van het slachtoffer liet Leblanc zich inspireren door Man hunt. In dit spel kruipt de speler in de huid van een ter- doodveroordeelde seriemoordenaar die zijn slachtoffers met messen en klauwhamers bewerkt. ANP/AFP TRIPOLI - Libië keert in totaal 35 miljoen dollar uit aan 160 slachtoffers van een terreuraanslag in 1986 in Berlijn. Het Noord-Afrikaanse land heeft hier gisteren officieel voor getekend. Een Duits gerechtshof oordeelde in 2001 dat de Libische geheime dienst verantwoordelijk was voor een bomaan slag op een nachtclub in West-Berlijn. Daarbij kwamen twee Amerikaanse militairen en een Turkse vrouw om het leven. Meer dan tweehonderd men sen raakten gewond. ANP/RTR DEN HAAG - In Roemenië is gisteren officieel begonnen met het opzetten van een afdeling van de Europese politie organisatie Europol. Nederland biedt daarbij ondersteu ning. De Roemeense staatssecretaris van Binnenlandse Zaken Torna gaf gisteren het startsein voor het project. Europese landen wisselen via Europol informatie uit over internationaal opererende criminele netwerken. ANP VANDERBIJLPARK - Een zakenman uit Zuid-Afrika is gisteren beschuldigd van handel in nucleair materiaal. Aan de beschuldiging was een groot onderzoek voorafge gaan in enkele Aziatische landen. De man is gisteren voor de rechter verschenen. Het gaat om de 53-jarige Johan Meyer die donderdag was opgepakt. Hij wordt beschuldigd van het in bezit hebben van nucleair materiaal en de handel erin. Volgens zijn ad vocaat staat in de aanklacht dat Meyer wordt verdacht van het maken van een kernwapen. ANP/AFP NEW YORK - Michael Jackson heeft in 1993 een kind dat hij seksueel had misbruikt, 2 miljoen dollar (ongeveer 1,65 miljoen euro) betaald. Deze twaalfjarige jongen is de zoon van iemand die op Jacksons ranch werkte. Dit heeft voormalig sheriff van Santa Barbara Jim Thomas gezegd in een interview dat de televisiezender NBC gisteren heeft uitgezonden. De politie ontdekte de zaak van de twaalfjarige, doordat ze in 1993 het seksueel misbruik van een ander kind on derzocht. Deze jongen trok later alle beschuldigingen te gen Jackson in. Jackson is aangeklaagd voor seksueel misbruik van een kind in 2003. Hij zegt onschuldig te zijn en is op borg tocht vrijgelaten. In januari begint het proces. ANP/DPA tisch, maar ook niet juist. De De mocraten hebben Bush na 11 september alle ruimte gegeven en pas na Irak is daarin verande ring gekomen. Bush zelf vloog ook uit de bocht. Eerst erkende hij in een vraaggesprek een miscalculatie te hebben gemaakt omdat het 'catastrofale succes' van de inva sie van Irak niet was voorzien. Daarna zei hij in een ander inter view dat de oorlog tegen terro risme niet te winnen was. Iets wat onmiddellijk ingetrokken moest worden, want dat paste niet in de krachtdadige bood schap. Republikeinen mogen graag spotten met alle mitsen en maren van John Kerry: nuances zijn slecht en van mening veran deren een politieke doodzonde. Behalve als het ze zelf goed uit komt natuurlijk. GPD DEN HAAG - De VN-veilig- heidsraad heeft gisteren een re solutie aangenomen die de Syri sche invloed in de Libanese poli tiek veroordeelt. De Verenigde Staten en Frank rijk, die de resolutie in stem ming brachten, proberen daar mee de druk te verhogen op Sy rië om zich terug te trekken uit zijn buurland. Syrië toonde zich met onder de indruk van de reso lutie, omdat deze met een mini mum aan stemmen werd aange nomen. Aanleiding voor de reso lutie is een plan van het Libane se kabinet om de ambtstermijn van de huidige president Emile Lahoud met drie jaar te verlen gen. Lahoud staat bekend als pro-Syrisch. GPD van onze redactie buitenland BAGDAD - De twee gegijzelde Franse journalisten in Irak zijn buiten gevaar en hun vrijlating is 'een kwestie van tijd'. Dat heeft een invloedrijke soenniti sche geestelijke gisteren in de Iraakse hoofdstad Bagdad ge- zegd. „Hun vrijlating is slechts een kwestie van tijd", zei sjeik Ab- del Salam al Kubeisi, een in vloedrijke geestelijke in het Co mité van Moslim Geleerden. De Franse zender LCI berichtte gisteren dat beide mannen al op weg zijn naar Bagdad. Franse di plomatieke bronnen in Bagdad zeiden gistermiddag geen nieu we informatie te hebben. De 'volledig ongegronde' specula ties van de afgelopen dagen er gert hen, lieten zij weten. Minister Renaud Donnedieu de Vabres van Cultuur en Commu nicatie had donderdagavond ge zegd dat de journalisten waren overgedragen aan een minder fa natieke groepering. Maar een bron die nauwe banden heeft met de opstandelingen zei tegen het Franse persbureau AFP dat de gijzelaars nog steeds in han den zijn van hun ontvoerders, die zich het Islamitische Leger van Irak noemen. De verslaggevers Christian Che- snot en Georges Malbrunot ver dwenen op 20 augustus. ANP/AFP door Eelco van der Linden PRETORIA - Zuid-Afrika kent naar westerse begrippen veel, maar naar Afrikaanse weinig corruptie. Maar het door het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) gedomineerde parlement heeft nu toch het schaamrood op de kaken, omdat zakelijke be langen niet zijn gemeld en mas saal is gefraudeerd met reiskos ten. De daders prijken met naam en foto op diverse voorpa gina's. De rechter gaf donderdagavond de Mail Guardian gelijk en dus lag het invloedrijke week blad gistermorgen in de winkel met goed zichtbaar een keur aan politieke zwaargewichten. Hun poging om publicatie tegen te houden, was mislukt, en zo kregen ze juist nóg meer aan dacht. Een van hen, fractievoorzitter Mbulelo Goniwe van het ANC, zegt op dezelfde voorpagina dat hij 'al die (journalistieke) stront' niet langer accepteert en 'ik mijn eigen reden gehad kan heb ben om zakelijke belangen niet te noemen' Behalve Goniwe blijken talloze ANC-parlementariërs direct of indirect eigenaar te zijn van be drijven, die vooral lijken te azen op opdrachten van de overheid. Dit alles is natuurlijk niet nieuw, want Zuid-Afrika's be langrijkste zwarte ondernemers zijn afkomstig uit het ANC en groot geworden door hun contac ten met de regering. Haar poli tiek van het wegwerken van de economische achterstand die zwarten door de apartheid heb ben opgelopen, is een belangrijk vehikel. Ex-vakbondsman Cyril Ramaphosa werd zo een van de rijkste mannen van het land. Gespannen wordt nu gewacht op een reactie van de voorzitter van het parlement. Die is echter nog bezig te bekomen van het feit dat zij eerder deze week zelf op de door de krant This Day ge publiceerde lijst stond van 136 namen van mensen die hebben gefraudeerd met reiskosten. Ze was in het gezelschap van parle mentariërs, maar ook vijf minis ters en twee premiers van pro vinciale besturen. Men decla reerde niet gemaakte (vliegrei zen. De zaak kwam aan het licht door onderzoek van De Schor pioenen. Dit elitecorps van on derzoekers arresteerde onlangs de zoon van Margaret Thatcher, maar een paar jaar terug ook de vorige fractievoorzitter van het ANC. Een agent omschreef de parlementariërs als 'kinderen die niet van de stroop kunnen af blijven'. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 7