Sanering De Zon-terrein tijdrovend PZC Deze Toorops horen in Domburg thuis Scharnier heeft nog druppel olie nodig CDA vreest voor sluiting zwembad na privatisering 13 Bombardement op Breskens in woord en beeld hemische behandeling grondwater rond Axelsestraat duurt zeker twee jaar lieuwe serie Jzheimercafé Werken voor veroorzaken ongeval Man gewond door heftruck Koolstraat Hulst deels afgesloten Bouw op Handelspoort begonnen Discussie N61 www nazomer fjestival.nl BANDAAZUFAIFO zaterdag 4 september 2004 IRESKENS - De geschiedenis mhet bombardement op Bres- ns op 11 september 1944 staat joek. plaatselijke publicisten Wil- Valk en Frans Meijaard jjjgven over de zwarte periode de geschiedenis van de visser- jaats een aangrijpend werk el duidelijke beschrijvingen van de gebeurtenissen, onder de titel Breskens 11 september. Gis teren vond in het voormalige postkantoor aan het Spuiplein in Breskens de presentatie plaats. Tevens werd de tentoonstelling 'Vernietiging en Bevrijding' ge opend. De schrijvers hebben een groot deel van hun informatie gekre gen van een veertigtal Bressiaan- ders, die de dramatische gebeur tenissen van nabij hebben mee gemaakt. De eerste exemplaren werden aangeboden aan Johan Provoost en Jaap Keymel, die materiaal ter beschikking stelden. Het boek bevat een gedetailleerde beschrijving met een schat aan foto's van de toestand in het vis sersdorp tijdens de oorlog. Burgemeester Jaap Sala van Sluis sprak in zijn toespraak zijn waardering uit voor het werk. „Het boek heeft een grote toegevoegde waarde voor Bres kens en omgeving." De tentoonstelling 'Vernietiging en Bevrijding' in het voormalige postkantoor aan het Spuiplem in Breskens is vanaf vandaag tot en met zondag 19 september dage lijks geopend van 14.00 tot 17 00 uur. Daarnaast is de tentoonstelling te bezichtigen op 24 september, 21 ok tober, de dag dat Breskens werd bevrijd, en tijdens de herfstvakan tie. Het boek Breskens 11 september is verkrijgbaar bij boekhandel Bas ting Oostburg, drukkerij Duren- kamp Aardenburg, Topl Toys, Bru- na en van Grieken te Breskens. Tot en met 11 september kost het boek twintig euro. Daarna is het duurder. inrfrmnv van Gremberghe SRNEUZEN - De sanering n diverse verontreinigings- onnen aan de Axelsestraat in 'erneuzen gaat nog ettelijke ja- duren. Het diepe grondwa- in de driehoek Axelsestraat errein De Zon) -Tramstraat en erlengde Van Steenbergenlaan nog zeker twee jaar met che- pische afbreekmiddelen moeten lorden geïnjecteerd om uitein- clijk schoon te worden. t grondwater in een brede aal om het terrein van de irmalige wasserij De Zon be- nog steeds hoge concentra- oplosmiddelen. Van gevaar ior de volksgezondheid is vol- 315 de Terneuzense milieuwet- juder P. Hamelink overigens sn sprake, omdat de schadelij- stoffen op erg grote diepte zit- de sanering van het De pn-terrein - de wasserij is al in in eerder stadium gesloopt - jordt mogelijk nog deze maand jonnen. Het is de bedoeling het bouwperceel tot een ptevan 17 meter wordt uitge ven. De -zwaar- verontreinig- igrond wordt vei-volgens afge- ierd en de diepe put zal weer ét schone grond worden ge lild ,.De dieper gelegen grond- gen zijn weliswaar ook nog s: vervuild, maar die laten we (aangeroerd. Wel zullen we grondwater in een wijde cir- om het ten-ei n nog zeker jee jaar bewerken met een spe- aie chemische injectietech- iek. Met deze Amerikaanse vin die we ook toepassen op andere perceel aan de Axels- KNEUZEN - Ada Steketee, ielingshoofd van Woon- en rgcentrum Sint Antonius in wsterzande komt maandag Xieje praten over de bele- ingswereld van mensen met de tentie. Het is de eerste bijeen- msl van het Alzheimercafé. wordt, mede door het succes het voldoen aan een echte be- loefte, gestart met een nieuwe eeks bijeenkomsten, telkens op eerste maandagavond van de aand. Iedere avond heeft een hder thema avonden zijn van 19.00 tot 00 uur in Brasserie Xieje, èenbergenlaan 26. Alzheimer- tiénten, patiëntenfamiliele- tn en belangstellenden zijn elkom. Inlichtingen bij stich- ngen Welzijn voor Ouderen in uws-Vlaanderen. 'redactie ZEEUWS-VLA AN DEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC terneuzen Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 'E-mail: redtern@pzc.nl "Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel f René Hoonhorst iRené van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer centrale redactie Stationspark 28 'Postbus 31 '4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl 'nterimet www.pzc.nl •Email: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0-0231231 '°P maandag t/m vrijdag ge horende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur estraat (95, waar ooit wasserij De Waal zat) hebben we inmid dels de nodige ervaring opge daan. Die techniek -komt er op neer dat chemische stoffen scha delijke stoffen in het grondwa ter omzetten in onschadelijke - blijkt goed te werken, maar vergt vrij veel tijd. Hamelink heeft er goede hoop op dat over pakweg drie jaar de Axelsest raat en omgeving schoon is. Dan kan er een punt gezet worden achter verschillende langlopen de vervuilingszaken. Halverwe ge de jaren '90 liet de gemeente diverse mogelijke oude vervui lingsbronnen aan de Axelsest raat onderzoeken. Toen kwa men vier verontreinigde locaties in beeld (stomerij De Zon, was serij De Waal, garage Van Put ten en het voormalig PZC-kan- toor en naastgelegen panden.) De locatie PZC-kantoor (oude benzinetank) werd vrij snel gesa neerd, maar bij nader onder zoek bleek dat het grondwater op die plek ook bezoedeld werd door van wasserij De Zon af komstige verontreinigingen. Pro vincie en gemeente waren hier door genoodzaakt om voor was serij De Zon een veel omvangrij ke saneringsplan op te stellen. Met de uitvoering van dit plan - kosten ruim anderhalf miljoen euro. het dubbele van wat ooit werd aangenomen - wordt dit najaar begonnen. Wasserij De Waal werd al eerder aangepakt, maar ook op dit perceel moeten gemeente en provincie nog ze ker een jaar het grondwater che misch bewerken. Garage Van Putten is gesloopt. Op het ter rein is nu een parkeerplaats aan gelegd. Volgens Hamelink is dat een legale oplossing voor het ver vuilingsprobleem ter plekke. „Wel hebben we onderzocht of de verontreiniging van de bo dem daar zich zou kunnen ver spreiden, maar dat is niet het ge val", aldus de wethouder. WÊBBgBBUSÊIBÈè Leo en Wendy van Os bij de vier schilderijen van Jan Toorop die ze aan het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg hebben gegeven. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Het Marie Tak van Poort vliet Museum in Domburg heeft van het Noord-Hollandse echtpaar Leo en Wen dy van Os vier schilderijtjes gekregen van Jan Toorop (1858-1928). Op drie er van zijn Domburgse taferelen afgebeeld en de kunstenaar heeft ze dan ook zeker daar gemaakt. Vanaf vandaag zijn de werken in het museum te bezichtigen. Het moment van de schenking is niet toevallig gekozen. Het museum bestaat tien jaar en het echtpaar Van Os is dit weekeinde precies veertig jaar ge trouwd. De plechtigheid vond destijds plaats in Domburg en het jubileum wordt daar ook gevierd. De moeder van Leo van Os kwam uit Middelburg, zijn vader woonde jarenlang in Vlissingen. Al vanaf de oorlog brengt Van Os elk jaar enige weken door in het familie huis in Domburg. Wendy van Os is En gelse van oorsprong. Veertig jaar gele den woonde het paar in Rotterdam. „Daar werkten we, maar daar hadden we niets mee", legt Van Os uit. „Met Domburg wel. Dus we hoefden niet lang na te denken over de vraag waar we wilden trouwen." Het echtpaar is een groot liefhebber van kunst. In de loop der jaren hebben Leo en Wendy van Os een behoorlijke kunstverzameling opgebouwd. Vanaf het begin hebben ze ook het Marie Tak van Poortvliet Museum gesteund. Dat is gehuisvest in een replica van het ten toonstellingsgebouwtje dat Toorop be gin vorige eeuw in de Domburgse dui nen liet bouwen. Het echtpaar voelt zich nauw verbonden met de kunste naar. Kantwerkster Gericht hebben ze gezocht naar werken die hij in Domburg heeft gemaakt. Het is ze gelukt er vier aan te schaffen. Het oudste werkje is een olieverfschilderij van een Domburgse kantwerkster uit 1903. Dat is de favoriet van Leo van Os. „Mijn moeder, Gerda Gabriëlse, schil derde ook. Zij heeft ook Domburgse vrouwen in dracht geschilderd. Daarom heeft dit werk voor mij grote emotione le waarde. Daarbij vind ik het prachtig hoe Toorop hier een figuratief tafereel nogal fragmentarisch heeft neergezet. Heel indringend. Zo schilderde mijn moeder ook." Wendy van Os heeft een voorkeur voor het schilderijtje 'Zicht op Domburg', ge maakt tussen 1903 en 1905. Vanuit het zuiden, over kleurige akkers, is in de verte het dorp te zien. „De bijna ab stracte stijl vind ik prachtig en de kleu ren spreken me aan", zegt Wendy van Os. Haar echtgenoot vult aan: „Het schilderij is niet helemaal af. Dat no digt de kijker uit er in de geest mee ver der te gaan. Het blijft fascineren." Uit 1906 dateert een pastel van de Dom burgse boulevard tussen het badpavil joen en villa Carmen Sylva. Vanaf een bankje kijken mensen uit over zee. „Op precies zo'n bankje zaten wij veertig jaar geleden met zijn tweeën, rond de tijd van ons huwelijk", vertelt Van Os. Het vierde schilderij is een aquarel uit 1916 met daarop een vrouw in een boomgaard. Waarom schenkt het echtpaar zijn dier baarste schilderijen (Van Os: „Als we één schilderij mochten kiezen om mee te nemen naar een onbewoond eiland zouden we allebei één van deze Toorops kiezen") aan het museum? „Wij vinden het belangrijk dat de vier schilderijen bij elkaar blijven", verklaart Leo van Os. „Verder vinden we het een fijn gevoel dat de werken als wij er straks niet meer zijn in handen zijn van een instan tie die daar met zorg en liefde mee om gaat. Ze horen in Domburg thuis. En met het museum hebben we afgespro ken dat we ze een aantal maanden per jaar in bruikleen krijgen. Het is ook ons gebaar naar dit prachtige museum. Jon gens we staan achter jullie en we hopen dat er meer schenkingen volgen." Zowel het echtpaar als het museum wil de financiële waarde van de kunstwer ken niet benoemen. Ze spreken van een 'substantiële schenking'. De schilderijen van Toorop zijn tot en met zondag 4 oktober te zien in het Ma rie Tak van Poortvliet Museum als on derdeel van de expositie Moen Tussen Toorop en Mondriaan, open van di t/m zo, 13-17 uur. Inwoners van Domburg hebben morgen van 17 tot 18 uur gratis toegang. Burgemeester alias stationschef opent Statieplein Hulst door Jeanette Vergouwen HULST - Met een boemeltrein tje reed burgemeester J. F. Mul der gisteren van het stadhuis naar het Statieplein in Hulst. Daar moest hij als burgemeester en als stationschef aan het werk. Het Statieplein is na maanden werk officieel heropend. De ver betering van de verkeersafwik keling in Hulst is al jaren een heet hangijzer, maar volgens burgemeester Mulder is de aan leg van het Scharnier een stap in de goede richting. „Er is veel over deze oplossing gesproken, door voor- en tegen standers. Ik kreeg een dikke sta pel met voorstellen en kritiek op de plannen. Maar het voorplein van Hulst is nu klaar en het is vanaf een terras boeiend om te zien hoe automobilisten hier rij den. Ze twijfelen vaak of ze voorrang hebben of niet en soms staan er drie auto's stil. Boeiend en leuk om mee te maken. Het Scharnier zal functioneren, al leen moet er af en toe een drup peltje olie bij." Hij opende het Statieplein door de gele vlag met zwarte leeuw van Hulst weg te trekken van een plaquet te. „Hier vlakbij was de spoorlijn met de naam mt (morgen terug). Het ging toen niet zo snel, maar dit plein zal er toe bijdragen dat Hulst nog aantrekkelijker en mooier wordt." Daarna wisselde Mulder letter lijk van pet en nam strijdvaar dig een oude fluit van de sta tionschef ter hand. Fluittoon In een leeg pand van het Haven fort opende hij met een forse fluittoon de expositie Treinen in Zeeuws-Vlaanderen. Deze ten toonstelling met artikelen, oude foto's, illustraties en materialen zoals uniformpetten, een stem pel, kniptang, uniformknopen en petemblemen, is samenge steld door L. de Brouwer. Hij haalde het materiaal overal van daan en verzamelt al veertig jaar alles over de tram. „Er waren vier trammaatschap pijen in Zeeuws-Vlaanderen De onthulling van de plaquette bij Het Scharnier wordt digitaal vastgelegd. foto Camile Schelstraete Hulst-Walsoorden, de ZVTM, de stoomtrein Breskens- Malde- gem en de IJzendijkse Stoom tram maatschappij. Daar weet ik veel over te vertellen. Ik heb ook meegewerkt aan het tot stand komen van boeken over deze materie. Ik hoop dat er veel mensen een kijkje komen nemen dit weekend. De expositie kan zaterdag en zondag bekeken worden tussen 10.00 en 17.00 uur." De Statiefeesten 2004 begonnen gisterenavond met een schuim- party in de feesttent waar ook podiumoptredens werden gehou den. Vandaag is op het terrein een rommelmarkt vanaf 8.00 uur, een kindermiddag vanaf 13.00 uur en een tentfeest onder de ti tel Zapp-avond. Moren is er een Antiek en curiosamarkt en een autoshow om 10.00 uur en Kidz for fun. een middag muziek, en kinderanimatie in de feesttent beginnen om 14.00 uur. MIDDELBURG - Een 33-jarige inwoner van Breskens mag anderhalf jaar niet rijden en moet 180 uur werkstraf verrichten, wegens het veroorzaken van een verkeersonge val. De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeu- wis nam in de strafmaat mee dat de man onder invloed van alcohol verkeerde. Ook had hij zich dreigend uitgela ten tegen agenten en een taxichauffeur. De Bressiaander reed op tweede kerstdag op de N58 tus sen Schoondijke en Breskens op de verkeerde weghelft, toen hij tegen een tegemoetkomend taxibusje botste. Een inzittende van de taxi, een 87-jarige vrouw, liep bij de bot sing een gebroken enkel en kneuzingen aan haar been op. Tegen agenten had de man gezegd: „Als de aanrijding mijn schuld is, krijg ik jullie nog wel." Officier van justitie J. Valente verweet de man roekeloos rijgedrag. Hij verwees naar het strafblad met veroordelin gen voor dronken rijden. De verdachte erkende die dag twee blikjes bier te hebben gedronken. Hij zei de blaas- test geweigerd te hebben omdat hij vond dat de taxichauf feur ook had moeten blazen. De politierechter oordeelde conform de eis. WALSOORDEN - Een 51-jarige man uit de gemeente Hulst is gistermiddag gewond geraakt bij een bedrijfson geval in Walsoorden. Op een bedrijventerrein aan de Ma- riadijk werd de man, die op de fiets over het terrein reed, rond kwart voor zes aangereden door een heftruck. De 39-jarige bestuurder uit de gemeente Hulst vervoerde een pakket stenen en zag de fietser waarschijnlijk over het hoofd. De 51-jarige man raakte gewond aan zijn been, voet, schouder en hoofd. Hij werd vervoerd naar het zie kenhuis in Terneuzen, maar later overgebracht naar een ziekenhuis in Gent. De Arbeidsinspectie wordt ingescha keld. HULST -Vanaf maandag wordt één van de twee rijbanen van de Koolstraat in Hulst afgesloten. Dit in verband met een rioolaansluiting. Dat gedeelte van de koolstraat wordt vervolgens weer voorzien van een nieuwe asfalt- laag. De werkzaamheden nemen naar verwachting een week in beslag. TERNEUZEN - De basis voor de eerste bedrijven op be drijventerrein Handelspoort Zuid in Terneuzen is letter lijk en figuurlijk gelegd. Gisteren stortte wethouder A. van Waes het eerste beton voor de vestigingen van osteo- pathiepraktijk Langerak en tandtechnisch lab Klaassen, Handelspoort Zuid is het afgelopen half jaar aangelegd. Er zijn 25 percelen beschikbaar. Daarvan zijn er inmid dels vier verkocht. Op twee andere kavels is een optie ge nomen. Het terrein werd in 1999 al aangekocht door aan nemingsbedrijf Van der Poel om er grootschalige detail handel te realiseren. De provincie stak daar echter een stokje voor. In samenwerking met de gemeente is daarop het bedrijventerrein ontwikkeld. Dat liep ook niet van een leien dakje, maar volgens wethouder Van Waes is het niet vreemd dat het zo lang heeft geduurd voor met de bouw van bedrijven begonnen kon worden: „Dergelijke procedures kosten nu eenmaal veel tijd." door Raymond de Frel SLUIS - De Sluisse CDA-frac- tie vreest dat het voortbestaan van het gemeentelijk openlucht zwembad in Aardenburg in het geding komt als de exploitatie van het bad uit handen wordt ge geven. Wethouder L. Wille gaf begin de ze week aan dat het college van B en W de raad wil voorstellen de exploitatie van het Aarden- burgse zwembad èn het multi functioneel centrum in Sluis over te doen aan de firma Linde wegen Beheer uit het Gelderse Molenhoek. De bemoeienis van Lindewegen, dat zich richt op de overname van onrendabele of failliete bedrijven, maakt het volgens Wille mogelijk een meer lonende bedrijfsvoering met minder overheidsmiddelen neer te zetten. Het college denkt na over de mo gelijkheid tot volledige privati sering van het zwembad. Het CDA gaf de bestuurders in een brief aan bedenkingen te heb ben over de plannen. „Privatisering zal een flinke be sparing opleveren, maar wij den ken niet dat een particulier be drijf wél in staat is het zwem bad rendabel te maken. De nieuwe exploitanten zullen daarom maatregelen moeten ne men. Dat zou kunnen leiden tot een verhoging van de toegangs prijzen, sluiting van het bad tijdens doorgaans rustige uren en wellicht afsluiting van het diepe bad. Dat laatste omdat er dan minder toezichthoudend personeel nodig is. Op langere termijn zal zelfs het voortbe staan van het zwembad bedreigd kunnen worden", schrijft fractievoorzitter L. Flik- weert. Het CDA trekt de vergelijking met de privatisering van het zwembad in Uzendijke, die na veel gebakkelei over contracten leidde tot een gang naar de rech ter. „Voor de kern Aardenburg en de gemeente Sluis is het van belang dat deze voorziening op timaal in stand blijft. De voor malige gemeente Aardenburg heeft het bad, ondanks een vrij wel lege schatkist, veertig jaar lang kunnen exploiteren. Waar om zou de gemeente Sluis dit niet meer kunnen opbrengen?", vraagt Flikweert zich af. Het CDA wil daarom van het college weten hoe de firma Lin dewegen Beheer het bad kan ex ploiteren, zonder dat de bevol king daar nadelen van onder vindt. Ook vraagt de partij zich af of de onderhandelingen met Lindewegen over de exploitatie van het multifunctioneel cen trum en het zwembad los van el kaar staan of verband met el kaar houden. Wethouder Wille wil niet al te veel over de zaak kwijt, omdat het college deze week nog geen besluit heeft genomen over het aanbieden van een definitief raadsvoorstel. „We moeten nog wat zaken op een rijtje zetten, maar ik vind het jammer dat er een misver stand is ontstaan. Ik heb gezegd dat ik niet uitsluit dat op ter mijn het bad van de hand wordt gedaan. Maar 'op termijn' kan over tien, over twintig of over dertig jaar zijn. Het is in ieder geval niet meer in deze raadspe riode", aldus Wille. IJZENDIJKE - De gemeente raad van Sluis komt dinsdag in het Mauritshof in IJzendijke bij een voor een discussiebijeen komst over de reconstructie van rijksweg N61. De bijeenkomst begint om 19.30 uur. (Advertentie) 30 augt/m 12 aept200< bel 0900 33 00033 theater op locatie in heel Zeeland ongebruikelijke fanfaremuziek vanaf kiosken za 4 sepf 16u00 Markt Tholen 19u00 Dorpsstraat Krabbendijke 22ul5 Dorpsplein Zuiddorpe gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 69