Weinig animo voor strandterras PZC PZC Deze Toorops horen in Domburg thuis Strandhuisjes mogen maand langer blijven Prominenten slaan balletje voor school in Kenia 13 Wethouder Croné denkt aan verlenging proef na tegenvallend begin Toeristische tocht voor oude motoren Gewonden bij aanrijding bij Kruiningen Geen kerk in bedrijfspand Tholen Terneuzen wil hoge compensatie Plan kassenbouw op Tholen Verdere vertraging bouw theater Raadsman kan niet om bewijs heen www. nazomer fteótival.nl BANDA AZUFAIFO zaterdag 4 september 2004 ijnnrMelita Lantinq 5IEBKZEE - De proef met de itrandterrassen wordt wellicht „et een jaar verlengd. Dat zegt wethouder T. Croné. De proef is deze zomer begonnen maar de deelname is de wethouder toch nat tegengevallen. „De vraag is of we op basis van die ervarin gen volgend jaar wel met een uit gewerkt plan kunnen komen", zegt Croné. id juni kwam het college naar buiten met het voorstel om rrassen op het strand aan te gen bij de bestaande pavil- ens. De bedoeling was op deze lanier de minder mobiele men- in de gelegenheid te geven ook een drankje of hapje te nuttigen op het strand. Croné is wat teleurgesteld dat met meer paviljoenhouders heb ben meegedaan. Volgens de wet- ouder heeft dat verschillende Irzaken. „Nieuwe dingen kos- Jntijd. Mensen kijken toch wat Sé kat uit de boom. Bovendien was het seizoen natuurlijk al be gonnen. Daarnaast zien wij ook wel dat een terras op het zand end is voor de onderne mers Het personeel moet tel- een trap op en af om de redactie SCHOUWEN-DUIVELAND Grachtweg 23a Postbus 80 4300ABZIERIKZEE Tel: 0111 -454647 Fax:0111-454657 ■E-mail: redzzee@pzc.nl I Marcel Modde (chef) r Piet Kleemans AliPankow Esme Soesman Melita Lanting RudyBoogert (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 1-0231231 AP maandag t/m vrijdag ge iende de openingstijden; terdags tot 12.00 uur mensen te bedienen. Dat is niet erg als het terras boven vol zit, maar als het daar leeg is, kan ik me voorstellen dat de onderne mer zich achter de oren krabt." Onbekendheid Croné stelt dat ook de onbekend heid van de doelgroep met deze vorm van terrassen een rol heeft gespeeld in de animo. „De doel groep weet niet dat dit kan, dus men vraagt er ook niet naar." In de afgelopen weken zijn bij het gemeentebestuur verschillen de verzoeken binnengekomen om een jaar-rondpaviljoen te ex ploiteren. Paviljoenhouders die nu nog jaarlijks hun boeltje moe ten oppakken willen graag profi teren van de seizoensverlening Zij noemen het huidige beleid concurrentievei'valsing. „Ja, als ik als WD-wethouder diep in mijn hart kijk denk ik 'gelijke monnikken, gelijke kappen'. Maar ik ben bestuurlijk verant woordelijk. Ik moet me aan de wet houden hoewel ik wel sym pathie heb. Het is nu eenmaal zo dat een wethouder - zelfs een WD'er - zich aan de wet moet houden en dat is soms lastig." Het huidige strandbeleid van het college is gebaseerd op een rapport uit 2001, het zogenoem de route IV-rapport. Daarin staan de uitgangspunten gefor muleerd waai'aan een jaar-rond paviljoen moet voldoen. Onder meer zijn daarin uitspraken ge daan over jaar-i-ondpaviljoens. Op basis daarvan worden alle aanvragen getoest die binnenko men. Croné sluit desgevraagd niet uit dat deze uitgangspunten over enige tijd heroverwogen moeten worden. „Kijk, goed be leid maak je voor een jaar of vijf, zes. Als ik naar de toekomst van het strand over vijf of tien jaar kijk, dan denk ik dat je een heleboel huiswerk over moet doen. Je moet nieuwe analyses maken. Hoe ziet je publiek er uit, wat doen mensen. Hoeveel vrije tijd is er en brengen men sen die door aan de Schouwse kust." Cx-oné gaat aan het einde van het jaar om tafel met alle strand tenthouders om over het strand beleid te praten. „Het strand is ons aller belang. Wij hebben er met z'n allen belang bij dat het strand aantrekkelijk is voor de gasten. Ik stel de mening van de strandtenthouders op prijs. Ik wil daar open ver praten en kij ken wat de mogelijkheden zijn." MIDDELBURG - De Oldtimer Motorrit, een toeristische tocht voor bezitters van een motor met een bouwjaar van voor 1978, gaat morgen in Middel burgvan start. inschrijven en verzamelen kan van 10.00 uur tot 11.30 uur bij Café Bommel op de Markt in Middelburg. De tocht gaat over Walcheren endeBevelanden. totale lengte van de tocht is [eveer 115 kilometer. Tussen uur en 16.00 uur zijn de [nemers weer terug op de KRUININGEN - Bij een aanrij ding op de kruising Zanddijk, af rit A58 en de N289 bij Kruinin- tenzijn gistermiddag twee men engewond geraakt. Een 47-jarige automobilist uit federhorst den Berg reed tegen deren over de afrit van de A58. lij verleende op de kruising geen voorrang aan en een 68-ja- Pge bestuurster uit Hilversum, iln de auto van de vrouw zaten l«'ee passagiers. Zij werden oor behandeling per ambulan- overgebracht naar het zieken- luis in Goes. Na behandeling feer mochten ze weer naar luis. De afrit van de A58 is eni- tijd afgesloten geweest en het ferkeerwerd omgeleid. Leo en Wendy van Os bij de vier schilderijen van Jan Tóorop die ze aan het Marie Tak van Poortvliet Museum in Dombux*g hebben gegeven. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Het Marie Tak van Poort vliet Museum in Domburg heeft van het Noord-Hollandse echtpaar Leo en Wen dy van Os vier schilderijtjes gekregen van Jan Toorop (1858-1928). Op drie er van zijn Domburgse taferelen afgebeeld en de kunstenaar heeft ze dan ook zeker daar gemaakt. Vanaf vandaag zijn de werken in het museum te bezichtigen. Het moment van de schenking is niet toevallig gekozen. Het museum bestaat tien jaar en het echtpaar Van Os is dit weekeinde precies veertig jaar ge trouwd. De plechtigheid vond destijds plaats in Domburg en het jubileum wordt daar ook gevierd. De moeder van Leo van Os kwam uit Middelburg, zijn vader woonde jarenlang in Vlissingen. Al vanaf de oorlog brengt Van Os elk jaar enige weken door in het familie huis in Domburg. Wendy van Os is En gelse van oorsprong. Veei"tig jaar gele den woonde het paar in Rotterdam. „Daar werkten we, maar daar hadden we niets mee", legt Van Os uit. „Met Domburg wel. Dus we hoefden niet lang na te denken over de vraag waar we wilden trouwen." Het echtpaar is een groot liefhebber van kunst. In de loop der jaren hebben Leo en Wendy van Os een behoorlijke kunstverzameling opgebouwd. Vanaf het begin hebben ze ook het Marie Tak van Poortvliet Museum gesteund. Dat is gehuisvest in een replica van het ten toonstellingsgebouwtje dat Toorop be gin vorige eeuw in de Domburgse dui nen liet bouwen. Het echtpaar voelt zich nauw verbonden met de kunste- Kantwerkster Gericht hebben ze gezocht naar werken die hij in Domburg heeft gemaakt. Het is ze gelukt er vier aan te schaffen. Het oudste werkje is een olieverfschilderij van een Dombux-gse kantwexkster uit 1903. Dat is de favoriet van Leo van Os. „Mijn moeder, Gerda Gabriëlse, schil derde ook. Zij heeft ook Domburgse vx-ouwen in dracht geschilderd. Daax-om heeft dit werk voor mij grote emotione le waarde. Daarbij vind ik het prachtig hoe Toorop hier een figuratief tafereel nogal fragmentarisch heeft neergezet. Heel indringend. Zo schilderde mijn moeder ook." Wendy van Os heeft een vooikeur voor het schilderijtje 'Zicht op Domburg', ge maakt tussen 1903 en 1905. Vanuit het zuiden, over kleurige akkers, is in de vex-te het dorp te zien. „De bijna ab stracte stijl vind ik prachtig en de kleu- ren spreken me aan", zegt Wendy van Os. Haar echtgenoot vult aan: „Het schilderij is niet helemaal af. Dat no digt de kijker uit er in de geest mee ver der te gaan. Het blijft fascineren." Uit 1906 dateert een pastel van de Dom burgse boulevax-d tussen het badpavil joen en villa Carmen Sylva. Vanaf een bankje kijken mensen uit over zee. „Op precies zo'n bankje zaten wij veertig jaar geleden met zijn tweeën, rond de tijd van ons huwelijk", vertelt Van Os. Het vierde schilderij is een aquarel uit 1916 met daarop een vrouw in een boomgaai'd. Waarom schenkt het echtpaar zijn dier baarste schilderijen (Van Os: „Als we één schilderij mochten kiezen om mee te nemen naar een onbewoond eiland zouden we allebei één van deze Toorops kiezen") aan het museum? „Wij vinden het belangrijk dat de vier schilderijen bij elkaar blijven", verklaart Leo van Os. „Verder vinden we het een fijn gevoel dat de werken als wij er straks niet meer zijn in handen zijn van een instan tie die daar met zorg en liefde mee om gaat. Ze horen in Domburg thuis. En met het museum hebben we afgespro ken dat we ze een aantal maanden per jaar in bruikleen krijgen. Het is ook ons gebaar naar dit prachtige museum. Jon gens we staan achter jullie en we hopen dat er meer schenkingen volgen." Zowel het echtpaar als het museum wil de financiële waarde van de kunstwer ken niet benoemen. Ze spreken van een 'substantiële schenking'. De schilderijen van Toorop zijn tot en met zondag 4 oktober te zien in het Ma rie Tak van Poortvliet Museum als on derdeel van de expositie Moen Tussen Toorop en Mondriaan, open van di t/m zo, 13-17 uur. Inwoners van Domburg hebben morgen van 17 tot 18 uur gratis toegang. door Ali Pankow BRUINISSE - Aan het einde van de dag staat de teller op 20.000 euro. Het betreft de op brengst van een groot golftoer- nooi op Grevelingenhout in Brui- nisse dat deze vrijdag is gehou den. Het geld is bestemd voor een school in Mombasa, Kenia. De afstand tussen Bru en Afrika wordt overbrugd dankzij de in zet van het echtpaar Els en Aart de Zeeuw. Zij doen dat onder de noemer van de stichting Elimu. Dat woord betekent 'onderwijs' in het Swahili. Aart is nauw betrokken bij de organisatie van het golftoernooi dat geld moet opbrengen voor het goede doel. Els vertoeft nu in Kenia om vandaag aanwezig te zijn bij de officiële opening van een tweede school die mede met bijdragen vanuit Schou- wen-Duiveland gebouwd is. Aart de Zeeuw is zeer tevx-eden met de opbrengst van 20.000 eu ro. Hij is zelf een gretig beoefe naar van de golfsport en ziet het mes met dit toernooi derhalve aan twee kanten snijden. „Het onderwijs in Kenia is ermee ge holpen en enthousiaste golfers beleven een mooie dag met dit evenement", zegt De Zeeuw. Hij heeft samen met penningmees ter Paul Lenos van de Stichting Elimu de achttien deelnemende teams ingedeeld. Als trekpleister is er een promi- nententeam. Het bestaat uit ver slaggever Karei van de Graaf, weerman Peter Timofeeff, de vroegere keeper van Feijenoord en het Nedei'lands elftal Eddy Pieters Graafland en oud-voet- baltrainer Thijs Libx-egts. Ze blijken uitstekend uit de voeten te kunnen op het golfterrein. Luxe Els en Aart de Zeeuw geven les op openbare basisschool De Meerpaal in Bruinisse. Hun be trokkenheid met Kenia begon zes jaar geleden tijdens een reis door dat land. Min of meer bij toeval bx-achten zij een bezoek aan de Ziwala Ng'ombe Px'ima- ry School in Mombasa. Ze schaamden zich bijna voor de luxe die ze zelf in het onderwijs hier gewend zijn. In de school die ze daar aantroffen was aan vrijwel alles een tekort: tafel tjes, stoeltjes, schriften en pen nen. Als de banken vol waren, moesten de overige kinderen op de aangestampte aarde zitten. Wegens het ontbreken van leer materiaal kon de lesstof alleen mondeling worden behandeld. Els deed spontaan de belofte in Nederland geld te zullen gaan inzamelen om die situatie verbe terd te kiijgen. Die belofte is ze nagekomen. Zij zette de afgelo pen jaren succesvolle acties op touw. Met het toen ingezamelde geld konden bijvoorbeeld nieu we meubels voor de school in Mombasa worden gemaakt. Dat gebeurde daar ter plaatse in het kader van een lokaal arbeidspro ject voor gehandicapten. De Stichting Elimu is inmiddels een begrip gewoi-den en het echt paar De Zeeuw wil zich graag blijven inzetten. Volgens Aart geeft het veel voldoening dat vandaag in Mombasa een twee de school mede met geld uit sponsoracties hier geopend kan worden. THOLEN - De Christen Gemeente Tholen mag zich niet in een bedrijfspand aan de Slabbecoomweg in Tholen ves tigen, als het aan het dagelijks bestuur van de gemeente Tholen ligt. Het college van burgemeester en wethouders wil geen niet-bedrijfsmatige activiteiten op een industrie gebied. Het gebouw dat het sterk gi'oeiende kerkgenoot schap op het oog heeft, staat ook bij bedrijven die werken met risicovolle stoffen en die vrezen in hun bedrijfsvoe ring te worden beperkt. De evangelische Christen Ge meente Tholen houdt momenteel diensten in het gebouw De Oesterschelp aan de Simon Lindhoutstraat. TERNEUZEN - Het aanbod van staatssecretaris M. Schultz van Haegen (Verkeer en Waterstaat) om Terneu zen de kosten te vergoeden die zijn gemaakt voor de ont wikkeling van het Koegorspolderplan, is bij de gemeente slecht gevallen. Het niet doorgaan van het slibdepot en de verwerkingsfabriek voor slib kost de gemeente tonnen en levert niet de verwachte twintig banen op. Daarbij komt dat de gemeente door het besluit van de staatssecretaris opgezadeld zit met een exploitatietekort van meer dan an derhalf miljoen gulden op plan Koegorspolder. „De Staat zal dan ook met een echt compensatievoorstel moeten ko men, want dit lijkt natuurlijk nergens op", meent het Ter- neuzense college. Gedacht wordt op zijn minst aan een be drag van andei'half miljoen euro. SINT-ANN ALAND - Een glastuinbouwbedrijf uit Lepel straat bij Steenbergen heeft voor een forse uitbreiding het oog laten vallen op een polder bij Sint-Annaland. Het Thools college van B en W steunt de komst van de nieuwe werkgever. Volgens burgemeester W. Nuis is het geen uit gemaakte zaak dat het provinciebestuur toestemming geeft. De polder waarin de firma, P. Hoogerbrugge Steen bergen NV, tomaten wil gaan telen, heeft niet de bestem ming glastuinbouw. De komst van kassen stuit ook nogal eens op bezwaren, omdat het landschap er behoorlijk door verandert. Het Thools college ondex'kent dat, maar ziet in de vestiging van de tomatenteler een mooie kans om de werkgelegenheid op Tholen uit te breiden. Het hele jaar door kunnen er ongeveer 120 mensen werken, plus zestig tot tachtig seizoenarbeiders. Hoogerbrugge heeft een voorkeur voor Tholen, omdat hij positieve ervaringen heeft met werknemers uit Tholen en Tholen ligt dichtbij zijn afnemers in het Westland. In de Terneuzense Koegors polder, waar een regionaal kassengebied komt, wil hij zich daarom niet vestigen. Bij Sint-Annaland is al een kassencomplex ter grootte van zeventien hectare. De raadscommissie ruimte praat maandagavond 13 septem ber over de komst van de tomatenteler. MIDDELBURG - De bouw van het nieuwe theater in Mid delburg loopt opnieuw vertraging op. Aanleiding zijn de problemen met het storten van beton onder water. Als gevolg van het jongste oponthoud wil verantwoorde lijk wethouder A. van 't Westeinde geen enkele prognose meer geven over het verdere vexioop van de bouw. De stagnatie komt boven op de vertraging die eind juli wei'd gemeld. Een wijzende Karei van de Graaf met Eddy Pieters Graafland op de golfbaan Grevelingenhout in Brui nisse. foto Marijke Folkertsma door Ron Maqnée GOES - Strandhuisjes mogen voortaan langer blijven staan. Het Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft het seizoen tot 1 no vember opgerekt. Het is nog maar de vraag of de exploitan ten van de nieuwe mogelijkheid gebruik maken. De kans op stormschade is in oktober aan zienlijk. De huisjes mogen voortaan acht maanden per jaar op het strand blijven staan, van 1 maart tot 1 november. Door de toegenomen vraag naar de huisjes heeft het Waterschap Zeeuwse Eilanden besloten om het seizoen te verlengen. Boven dien hebben exploitanten lan ger de tijd om de huisjes op te bouwen en weer af te breken. Aan de verhuurmogelijkheden worden verder geen belemmerin gen gesteld. Wie in oktober nog z'n huisje wil verhuren, mag dat, als het pandje maar voor 1 november is afgebroken. Of de strandhuisjes daadwerke lijk zo lang zullen blijven staan, valt te betwijfelen. MIDDELBURG - Zelfs raads man H. Mink moest gisteren in Middelburg toegeven dat zijn 48-jarige cliënt uit Ritthem de blaastest had geweigerd terwijl hij had gereden. „Ik vrees voor overtuigend bewijs, omdat getui gen hem als bestuurder hebben gezien." Officier van justitie J. Valente had 900 euro boete en negen maanden rijontzegging geëist. Politierechter F. van He- mert-Meeuwis verving de boete door 36 uur werkstraf. Aan de rijontzegging viel niet te ontko men. De auto kwam op 14 juni in Vlissingen met een draaiende motor en lekke banden volgens verdachte op een brug tot stil stand. Hij zei dat een meisje had gereden. Ze zou naar het station zijn gelopen. Hij zei daarom een blaastest te weigeren. L. van den Nieuwenhuijzen, ex ploitant van ongeveer 150 stx-andhuisjes op het strand van Vlissingen, waaronder zowel dag- en slaaphuisjes, wijst erop dat ook andere partijen drem pels kunnen opwerpen. „Zo zijn er tussenpersonen die hun eigen regels kunnen stellen. Op het Walcherse deel is de Stichting Strandexploitatie Wal cheren verantwoordelijk voor de exploitatie, voor mijn huisjes is dat de gemeente Vlissingen." Daarnaast zullen de eigenai-en van sti'andhuisjes doorgaans toch eerder de boel afbi-eken dan eind oktober. De kans op stormschade in oktober is te groot, zo legt Van den Nieuwen huijzen uit. ,,Tk breek mijn dag huisjes vanaf half september af en vei-wacht de eerste week van oktober klaar te zijn. De slaap huisjes laat ik iets langer staan." Overigens merkt Van den Nieu wenhuijzen dat veel andere huis jes dezer dagen al worden ont ruimd. Neemt niet weg dat het seizoen elk jaar langer wordt. Niet al leen kunnen de huurders tot ok tober van de huisjes genieten, ook staan de pandjes in liet vooi- jaar eerder op het strand. Van den Nieuwenhuijzen: „Ik ben zelf in april begonnen met op bouwen. Voor mijn klanten houd ik altijd 1 mei aan. Maai de meeste mensen konden er al veertien dagen eerder in." (Advertentie) 30 aus t/m 12 acpt 2004 bel 090033 000 33 theater op locatie in heel Zeeland ongebruikelijke fanfaremuziek vanaf kiosken za 4 sept 16u00 Markt Tholen 19u00 Dorpsstraat Krabbendijke 22ul5 Dorpsplein Zuiddorpe gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 61