Goes spant zich in voor Kyoto Deze Toorops horen in Domburg thuis PZC PZC Afvalverwerker Sagro Recycling overtreedt regels Avondje skaten en skeeleren 13 Gemeente scherpt klimaatbeleid aan Concert in kerk Kapelle voor Afrikaanse jeugd Glastuinbedrijf wil zich in Sint-Annaland vestigen Boete voor slaan broer Portier krijgt werkstraf Rijden door rood bekeurd Gewonden bij aanrijding Hardrijder is rijbewijs kwijt fjeótival.nl zaterdag 4 september 2004 Lnr Frank Balkenende (GOES - Energiebesparing en minder uitstoot van kooldioxy- de. Goes spant zich extra in om een steentje bij te dragen aan een verbetering van het klimaat. Dat gebeurt vooral op het ge bied van nieuwbouw en ver bouw van huizen. Jjet klimaatbeleid vloeit voort ;uit de afspraken die de meeste landen in de wereld in 2002 heb ben gemaakt in het Japanse Kyo- Doel is in 2010 de uitstoot in CO, met zes procent te heb- verminderd, zodat de aarde _nder opwarmt door de uit- joot van broeikasgassen. De lerenigde Staten en China doen iet mee aan het Kyoto-verdrag, jrwijl hun economieën juist zeergrote vervuilers zijn. •Als is het een druppeltje op een loeiende plaat, Goes probeert {kaal het milieu meer te spa- in. Steun is er daarbij van de rovincie en het ministerie van rom, die proberen gemeenten aan te sporen tot een eigen kli maatbeleid, omdat zij bedrijven en burgers enthousiast kunnen maken voor duurzame energie en ook voorwaarden kunnen Vastleggen in regelingen en be stemmingsplannen. Ouverture Om over twee jaar na te kunnen [gaan welke vorderingen Goes heeft gemaakt, heeft de Neder landse Organisatie voor Energie jen Milieu (Novem) de huidige si tuatie in kaart gebracht. Daar uit blijkt dat Goes op een aantal [fronten al een redelijk goed kli maatbeleid voert en in Zeeland zelfs wat voor de muziek uit loopt De Novem noemt bijvoor beeld de ecosolar-woningen in 'Ouverture, zongericht verkave len eri duurzame energie in nieuwbouwwijken, steun aan [scholen die zonnepanelen plaat sen, deelname Zeeuws Conve- ant Integrale Woningkwaliteit, arkeermeters en straatlan- lams op groene stroom, samen- erking met bedrijven op het ge- ied van milieuvriendelijk wer- »n en transferium bij de Zee- J1APELLE - De zendingsorgani satie Woord en Daad houdt za terdag 11 september een concert "in de hervormde kerk in Kapel- Ie. Organist Martin Mans en pan- gluitiste Noortje van Middel koop, die samen het duo Gavot- tte vormen, spelen een mix van geestelijke liederen en klassieke Jnuziek. ^Tijdens het concert is ook ruim- pe gereserveerd voor samen hang. Het Zeeuws Mannen En semble zet daarin de toon. De opbrengst van het concert, dat om 19.30 uur begint, is be stemd voor de opleiding van Afrikaanse jongeren. R. Bis schop staat stil bij dat project. redactie bevelaimden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Ingrid Huibers Mieke van der Jagt Freek Janssen Rob Paardekam Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur landhallen zodat er minder auto verkeer in het centum is. „Maar we willen nu een stap vooruit zetten en kijken daarbij ook naar onze eigen gebouwen, want de gemeente moet het voor beeld geven", zegt wethouder S. van 't Westeinde. Bij renovaties wordt voortaan al les met een duurzame bril beke ken en bij nieuwbouw moeten energiebesparingen omhoog. Een voorbeeld: het nieuwe stads kantoor wordt veertig procent milieubesparender dan wette lijk is vereist. Dat is mogelijk door speciaal isolatieglas, bete re isolatie van muren en vloe ren, verwarmen en koelen met behulp van warmtepompen en energieopslag in de bodem, ge bruik van regenwater voor toi letspoelingen, het terugwinnen van warmte uit ventilatielucht en extra energiezuinige lampen. Daarnaast spreekt Goes af dat alle bestaande gebouwen en in stallaties zoals verkeerslichten, voor veertig procent op groene stroom draaien. Van burgers en projectontwikkelaars die in nieuwe wijken (zoals Mannee en Aria) bouwen, wordt gevraagd dat ze zongericht gebouwen. Ook wijst de gemeente dan op al lerlei subsidieregelingen voor energiezuinig bouwen. Doel is acht tot twaalf procent extra energiebesparing te bereiken. Daarnaast voert Goes de voor lichting aan bedrijven op. „We gaan bij bedrijfsbezoeken zeker een half uur uittrekken om over milieumaatregelen en subsidies te praten. Het gaat er toch voor al om om mensen te stimule- Groenafval Onderzocht moet ook worden of Goes samen met andere Zeeuw se gemeenten, provincie en wa terschappen groenafval kan ver gisten of verstoken. De gassen die daarbij vrijkomen, leveren nieuwe, groene energie op. Het klimaatbeleid van Goes telt ook witte vlekken. In het nieu we plan doet de gemeente niets aan verkeer en vervoer en land bouw. Volgens Van 't Westeinde ont breekt daarvoor de menskracht en het geld. „We moeten keuzes maken Ik ben blij dat Goes nog zoveel kan doen." De speerpunten kosten de ge meente de komende twee jaar ruim 90.000 euro. Datzelfde be drag legt Vrom bij. rnmm Leo en Wendy van Os bij de vier schilderijen van Jan Toorop die ze aan het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg hebben gegeven. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Het Marie Tak van Poort vliet Museum in Domburg heeft van het Noord-Hollandse echtpaar Leo en Wen dy van Os vier schilderijtjes gekregen van Jan Toorop (1858-1928). Op drie er van zijn Domburgse taferelen afgebeeld en de kunstenaar heeft ze dan ook zeker daar gemaakt. Vanaf vandaag zijn de werken in het museum te bezichtigen. Het moment van de schenking is niet toevallig gekozen. Het museum bestaat tien jaar en het echtpaar Van Os is dit weekeinde precies veertig jaar ge trouwd. De plechtigheid vond destijds plaats in Domburg en het jubileum wordt daar ook gevierd. De moeder van Leo van Os kwam uit Middelburg, zijn vader woonde jarenlang in Vlissingen. Al vanaf de oorlog brengt Van Os elk jaar enige weken door in het familie huis in Domburg. Wendy van Os is En gelse van oorsprong. Veertig jaar gele den woonde het paar in Rotterdam. „Daar werkten we, maar daar hadden we niets mee", legt Van Os uit. „Met Domburg wel. Dus we hoefden niet lang na te denken over de vraag waar we wilden trouwen. Het echtpaar is een groot liefhebber van kunst. In de loop der jaren hebben Leo en Wendy van Os een behoorlijke kunstverzameling opgebouwd. Vanaf het begin hebben ze ook het Marie Tak van Poortvliet Museum gesteund. Dat is gehuisvest in een replica van het ten toonstellingsgebouwtje dat Toorop be gin vorige eeuw in de Domburgse dui nen liet bouwen. Het echtpaar voelt zich nauw verbonden met de kunste naar. Kantwerkster Gericht hebben ze gezocht naar werken die hij in Domburg heeft gemaakt. Het is ze gelukt er vier aan te schaffen. Het oudste werkje is een olieverfschilderij van een Domburgse kantwerkster uit 1903. Dat is de favoriet van Leo van Os. „Mijn moeder, Gerda Gabriëlse, schil derde ook. Zij heeft ook Domburgse vrouwen in dracht geschilderd. Daarom heeft dit werk voor mij grote emotione le waarde. Daarbij vind ik het prachtig hoe Toorop hier een figuratief tafereel nogal fragmentarisch heeft neergezet Heel indringend. Zo schilderde mijn moeder ook." Wendy van Os heeft een voorkeur voor het schilderijtje 'Zicht op Domburg', ge maakt tussen 1903 en 1905. Vanuit het zuiden, over kleurige akkers, is in de verte het dorp te zien. „De bijna ab stracte stijl vind ik prachtig en de kleu ren spreken me aan", zegt Wendy van Os. Haar echtgenoot vult aan: „Het schilderij is niet helemaal af Dat no digt de kijker uit er in de geest mee ver der te gaan. Het blijft fascineren." Uit 1906 dateert een pastel van de Dom burgse boulevard tussen het badpavil joen en villa Carmen Sylva. Vanaf een bankje kijken mensen uit over zee. „Op precies zo'n bankje zaten wij veertig jaar geleden met zijn tweeën, rond de tijd van ons huwelijk", vertelt Van Os. Het vierde schilderij is een aquarel uit 1916 met daarop een vrouw in een boomgaard. Waarom schenkt het echtpaar zijn dier baarste schilderijen (Van Os: „Als we één schilderij mochten kiezen om mee te nemen naar een onbewoond eiland zouden we allebei één van deze Toorops kiezen") aan het museum? „Wij vinden het belangrijk dat de vier schilderijen bij elkaar blijven", verklaart Leo van Os. „Verder vinden we het een fijn gevoel dat de werken als wij er straks niet meer zijn in handen zijn van een instan tie die daar met zorg en liefde mee om gaat. Ze horen in Domburg thuis. En met het museum hebben we afgespro ken dat we ze een aantal maanden per jaar in bruikleen krijgen. Het is ook ons gebaar naar dit prachtige museum. Jon gens we staan achter jullie en we hopen dat er meer schenkingen volgen." Zowel het echtpaar als het museum wil de financiële waarde van de kunstwer ken niet benoemen. Ze spreken van een 'substantiële schenking'. De schilderijen van Toorop zijn tot en met zondag 4 oktober te zien in het Ma rie Tak van Poortvliet Museum als on derdeel van de expositie Moen Tussen Toorop en Mondriaan, open van di t/m zo, 13-17 uur. Inwoners van Domburg hebben morgen van 17 tot 18 uur gratis toegang. door Frank Balkenende 's-HEERENHOEK - Het was gisteren de dag van de kleine wieltjes in Borsele. De Friday Night Skate bood skeeleraars een dijkentocht van Heinkens- zand naar 's-Heerenhoek en te rug. Skaters konden zich uitle ven op het parkeerterrein achter meubelbedrijf De Jonge Hoek van Dijke in Heinkenszand en op de nieuwe funboxen in 's-Heerenhoek. De skateavond is een initiatief Hoogerbrugge Steenbergen NV, tomaten wil gaan telen, heeft niet de bestemming glastuin bouw. De komst van kassen stuit ook nogal eens op bezwa ren, omdat het landschap er be hoorlijk door verandert. Het Thools college onderkent dat, maar ziet in de vestiging van de tomatenteler een mooie kans om de werkgelegenheid op Tholen uit te breiden. Het hele jaar door kunnen er circa 120 men sen werken, plus 60 tot 80 sei zoenarbeiders. Het kassencom plex zal niet in één keer verrij zen. De bedoeling is elk jaar tien hectare te bebouwen, zodat het na vier jaar compleet is. De raadscommissie ruimte praat maandag 13 september over de komst van de teler. door Harmen van der Werf SINT-ANNALAND - Een glas tuinbouwbedrijf uit Lepelstraat bij Steenbergen heeft voor een forse uitbreiding het oog laten vallen op een polder bij Sint-An naland. Het Thools college van B en W steunt de komst van de nieuwe werkgever. Of het bedrijf zich bij Sint-An- naland mag vestigen, op een veertig hectare groot terrein tus sen de Vlietweg en Bredenvliet- sedijk, is nog onzeker. De ge meenteraad moet zich er nog over uitspreken en dan is het de beurt aan de provincie. Volgens burgemeester W. Nuis is het geen uitgemaakte zaak dat de provincie toestemming geeft. De polder waarin de firma, P. van het breedtesport project Bor sele Beweegt en de Borselse Jeugdraad. Doel is jong en oud in beweging te krijgen. Zo'n der tig skeeleraars gleden van Hein kenszand naar 's-Heerenhoek om daar de opening van de ska- tebaan aan de Thomas Deken laan bij te wonen. Het was te vens een halteplaats om even iets te drinken, want de meesten vonden het best warm. Onder de skeeleraars bevond zich ook de Borselse wethouder M. Vermue-Vermue, die zich door haar kinderen had laten verleiden de langste route (zes tien kilometer) te kiezen. Dat viel een beetje tegen. Ze gaf ach teraf toe een stukje met de be zemwagen te zijn meegereden. De 's-Heerenhoekse jeugd, en vooral Ralph en Seppo die de baan mochten openen, hadden twee jaar geleden al handteke ningen ingezameld om het colle ge van burgemeester en wethou ders te overtuigen van de nood zaak van een skatevoorziening Na twee jaar en dankzij spon sorbijdragen ligt die er. Het gaat om een mobiele baan, die in een ander dorp kan worden neergezet als het gebruik daalt. Kleinere funboxen staan Lewe- dorp, Oudelande en Hoedekens- kerke. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter veroor deelde gisteren een 41-jarige inwoner van 's-Heer Arends- kerke wegens de mishandeling van zijn broer en voor het rijden onder invloed tot 900 euro boete en een jaar voor waardelijke rijontzegging. De verdachte had 23 oktober vorig jaar in Goes zijn broer beetgepakt en geslagen. Het was volgens hem zo ver gekomen, omdat zijn broer bin nen de familie problemen veroorzaakte. Dit jaar reed hij op 25 juni in Middelburg met zijn auto door een rood ver keerslicht en veroorzaakte daardoor een aanrijding. Hij bleek te veel te hebben gedronken. MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter F. van Hemert-Meeuwis heeft gisteren een 39-jarige inwoner van Goes wegens mishandeling veroordeeld tot negentig uur werkstraf en een maand voorwaardelijke gevangenis straf. De verdachte werkte 25 oktober vorig jaar als por tier in een Goese discotheek toen hij een lastige klant een kopstoot en een klap gaf. De politierechter nam het optre den van de Goesenaar kwalijk, omdat hij in zijn functie als portier een beschermende taak heeft. Bij het incident waren ook agenten aanwezig. Officier van justitie J. Va- lente eiste negentig uur werkstraf. Raadsvrouw S. Köller meende dat het slachtoffer zich vervelend had gedragen. „Mijn cliënt was ontevreden over het optreden van de po litie. Hij beseft dat hij te ver is gegaan. Hij heeft dit werk zestien jaar gedaan", zei ze. De verdachte zei gestopt te zijn met het werk als portier. Wel heeft hij nog een contro lerende functie in de discotheek. Voor de politierechter was dit de aanleiding om de man ook nog een voorwaarde lijke straf op te leggen. MIDDELBURG - Bij een grootscheepse controle zijn gis teren 52 automobilisten bekeurd voor het rijden door rood licht. De politie controleerde tussen 8.00 en 17.30 uur meer dan 1700 voertuigen op de A58 bij Vlissingen, de Schroeweg en het Groenewoud in Middelburg en de 's-Heer Hendrikskinderendijk in Goes. KRUININGEN - Bij een aanrijding op de kruising Zand dijk, afrit A58 en de N289 bij Kruiningen zijn gistermid dag twee mensen gewond geraakt. Een 47-jarige automo bilist uit Nederhorst den Berg reed tegen vieren over de afrit van de A58. Hij verleende op de kruising geen voor rang aan en een 68-jarige bestuurster uit Hilversum. In de auto van de vrouw zaten twee passagiers. Zij werden voor behandeling per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes, wat zij na behandeling weer konden verlaten. De afrit van de A58 is enige tijd afgesloten ge weest en het verkeer werd via Kapelle omgeleid. GOES - Een 32-jarige automobilist uit Arnemuiden heeft gisteren zijn rijbewijs moeten inleveren omdat hij veel te hard over de A58 reed. Ter hoogte van Goes werd hij be trapt toen hij 173 kilometer per uur reed, 53 kilometer meer dan toegestaan. Na de skeelertocht en de officiële opening van de skatebaan in 's Heerenhoek mogen jongeren zich op de nieuwe funboxen uitleven. foto Ronald den Dekker door Wout Bareman WESTDORPE - Afvalverwerker Sagro Recycling in Westdorpe overtreedt op grote schaal de re gels voor de opslag en verwer king van afval. Dat verklaart een oud-werknemer. De afde ling Milieuhandhaving van de provincie is inmiddels op de hoogte van de vermeende over tredingen en onderzoekt de zaak. Volgens de oud-werknemer is het hele terrein in de Dekkers polder 7,5 meter opgehoogd, ter wijl dat maximaal vijf meter mag zijn. Het is bovendien niet goed afgedicht. Ook is de erf- scheiding tussen de verschillen de afdelingen nauwelijks een halve meter in plaats van de voorgeschreven zes meter. Met de opslagbassins is tevens veel mis. De folieafdichting van het bassin dat wordt gebruikt voor landfarming is op veel plaatsen kapot en er ontbreekt drainage. De opgeslagen grond is ge- mixed, terwijl iedere partij apart moet worden gehouden. De buitenbassins zijn boven dien veel groter dan is toege staan. Licht vervuilde grond moet op het eigen terrein wor den opgeslagen, maar is deels ook terecht gekomen in het oude slibdepot van Rijkswater staat iets verderop. Uit één van de twee slibdepots is maanden geleden slib verwijderd en op het terrein gestort. Volgens de oud-werknemer worden het ook met de arbeidsomstandigheden én de opleidingen (asbestherken- ning, veiligheidscursussen, be- drijfs-EHBO) niet zo nauw geno men. Al eerder verklaarden een andere werknemer en een oud-medewerker dat Sagro op tal van punten in de fout gaat. Eén van hen informeerde de af deling Milieuhandhaving van de provincie (anoniem). Die afde ling beschikt nu ook over de nieuwe verklaring. Directeur T. van Riet neemt alle informatie (anoniem of niet) serieus en gaat een en ander controleren. Het wordt niet uitgesloten dat ook justitie wordt geïnformeerd. Sagro Recycling werd in het re cente verleden al regelmatig door de provincie op de vingers getikt. Recent nog kreeg Sagro opdracht vóór 1 juni, op straffe van een dwangsom, 10.000 ton sorteerzeefzand van het bedrijf sterrein te verwijderen. Dat bleek op die datum nog niet ge beurd. Ook de opslag van tien tallen kunstgrasmatten was in strijd met de vergunning. Eer der wees de provincie Sagro te recht omdat op het terrein 2500 vierkante meter los gestort hout werd aangetroffen, terwijl dat maximaal 500 vierkante meter mocht zijn. Er zou nu nog 900 vierkante meter liggen. Volgens de anonieme medewer ker en de ex-werknemers (ze opereren anoniem omdat ze sancties vrezen van de bedrijfs leiding) heeft het bedrijf ook ge manipuleerd met verontreinigd rioolslib (270 ton), dat zou wor den verwerkt in de Dekkerspol der, maar als bladafval terecht zou zijn gekomen op de compos- teringshoop van Sagro in de Koegorspolder. De verplichte analyses zouden niet kloppen. En Sagro zou in november vorig jaar ook 1000 ton puin, afkom stig van de gemeente Terneuzen en gedumpt op een terrein in de Blikstraat bij Sluiskil, hebben verwerkt terwijl het asbestdeel- tjes bevatte. Bedrijfsleider F. de Feijter van Sagro Recycling reageerde al eerder hogelijk verbaasd op de aantijgingen. Hij verzekerde: „Bij ons wordt absoluut niet ge rotzooid." Gisteren was hij niet bereikbaar voor commentaar. Advertentie WWW. nazomer 30 aug t/m 12 aept 2004 bet 0900 33 "OO 33 theater op locatie in heel Zeeland BANDA AZUFAIFO ongebruikelijke fanfaremuziek vanaf kiosken za 4 sept 16u00 Markt Tholen 19u00 Dorpsstraat Krabbendijke 22ul5 Dorpsplein Zuiddorpe gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 55