Zita overleefde de hel van Beslan Terroristen werkten al eerder op school President Poetin verslikt zich in conflict Tsjetsjenië Gijzeling in school Drenthe zette leven leraar op zijn kop dertienjarige ontsnapte toen vuurgevecht bij school begon Moeder moest kiezen tussen haar twee kinderen Oud zeer komt boven in Kaukasus mvnmmmïïwmtmni -7 -V' zaterdag 4 september 2004 Hnnr Remco Reiding Hnor Wendy Kind BESLAN - Zalina knuffelt haar zoontje Alan (2) die tegen haar buik ligt te slapen. Alan is het kind dat zij uit de school in Beslan wist te redden, haar G-jarige dochtertje moest zij achterlaten. Tien moeders wer den door de gijzelaars voor die keuze geplaatst, meldde giste ren de Los Angeles Times. De jonge moeder mocht donder dag het zwaar belegerde school gebouw verlaten, samen met en kele andere vrouwen. De gijzel nemers lieten toen 26 vrouwen en kinderen gaan. De moeders mochten maar één kind meene men. Daarover verkeerde Zali na (27) uren later nog steeds in een shock. „Hoe kon ik kie zen?" Woensdag bracht Zalina haar dochter naar school. Toen zij de aanvallers de school zag binnenrennen, verstopte zij zich met haar dochter en zoon in een klaslokaal, maar al snel werden ze ontdekt en met alle andere gijzelaars naar de gym zaal gebracht. „Iedereen moest zitten en toen begonnen ze over al boobytraps te plaatsen." Aanvankelijk mocht iedereen uit de kraan drinken, maar toen de terroristen doorkregen dat er geen hoge functionaris sen kwamen onderhandelen, werd dat verboden. De vele ba by's zijn gevoed met een beetje melkpoeder. Om frisse lucht te krijgen, werden de ramen van de gymzaal ingegooid. Enkele moeders kregen toe stemming hun baby in een koe lere ruimte, met water, te voe den. Deze groep mocht donder dag vertrekken, maar al snel bleek dat elke moeder maar een van haar kinderen mocht meenemen. Zalina had Alan en Alana bij zich en probeerde Alana aan haar schoonzusje te geven, die net zou doen alsof zij de moeder van het meisje was. De terroristen doorzagen dat echter. „Eentje zei dat ik moest kiezen of moest blijven en dat ze ons dan zouden doodschie ten." ANP BESLAN - Met grote angstige ogen strompelt de 13-jarige Zita het erf op. Haar gezicht is bleek, haar benen zitten onder de schrammen. Haar vieze kleren zitten vol bloedvlekken, maar ze heeft de hel in de gegijzelde school nummer 1 van het Russi sche stadje Beslan overleefd. Eén keer kreeg Zita een beetje water, naar het toilet gaan mocht ze niet en wie huilde, kreeg een schop van één van de terroristen. Omdat ze erge dorst had, dronk ze in de gymzaal van haar school haar eigen urine, ze vol schaamte toe. „We wilden niet eten, we wilden alleen maar drinken", vertelt zij een villa aan de Poesj- kinstraat in Beslan. Zita ziet er met haar magere gezicht uit als of de gijzeling van ruim twee da- haar jaren van haar leven heeft gekost. Praten doet ze nauwelijks, ge- schokt door wat ze in die 53 uur heeft meegemaakt. Ze zit op de bank en gelooft nauwelijks wat haar is overkomen. Ze voelt zich nog altijd bang, vreselijk bang. Lijken Zita herinnert zich haar vlucht de school, vrijdagmiddag. Nadat het schieten tussen de gij zelnemers en de soldaten is be en, verlaten de terroristen de overvolle en bloedhete gym nastiekzaal - waarin honderden gegijzelden op elkaar gepakt zit ten - om vanaf een hogere etage te schieten op federale troepen. SDEN' HAAG - Het is nog ondui delijk wie precies achter het gij zelingsdrama in de school in Beslan zaten. Aan het begin van re;, dc gijzeling meldden de autori- teilen dat het gaat om een verza- meling van Tsjetsjenen, Russen, Osseten en Ingoesjeten. Giste er; ren werd gemeld dat onder de tiji terroristen tien Arabieren wa ren. Een van de eisen van de terroris ten was de vrijlating van een aantal strijdmakkers uit de ge vangenis. Zij waren gearres- feerd nadat zij in juni met hon derden anderen vanuit de ber gen een aanval hadden gedaan op politiebureaus in Ingoesjetië, waarbij honderd mensen wer- Bijna struikelend over de lijken van tientallen kinderen en lera ren rent Zita op dat moment het schoolgebouw uit. De hoek om, de tuin in. Als ze mensen in uni form ziet, waarschijnlijk Russi sche soldaten, wordt ze bang en duikt ze in het gras. Inwoners van Beslan vinden Zi ta daar. Alleen door hen laat ze zich wegvoeren naar het plaatse lijke ziekenhuis waar later hon derden gewonde schoolkinderen en vrouwen binnenstromen. De ook gegijzelde mannen ziet nie mand terug. Op het moment dat Zita de school uitvlucht, biedt een oude vrouw op de Kirovstraat ons on derdak. Overal klinken explo sies, kogels lijken uit alle hoe ken en gaten te komen. Mensen zijn massaal op de vlucht nu on verwacht de ontknoping van het schooldrama zich aankondigt. „Oh nee, ze schieten ze allemaal dood", jammert de vrouw. „We hebben Tsjetsjeense en Ingoe- sjetische kinderen in onze zo merkampen en ziekenhuizen de beste behandeling gegeven. En kijk wat ze nu met onze kinde ren doen!" De moeder van Zita, Zalina ge naamd, leren we kennen als an derhalf uur later voor de tweede keer een oorlog lijkt los te bre ken in het centrum van Beslan Iedereen wil weg uit de buurt van de school. We worden met Zalina in een propvolle Merce des geduwd. Overal duiken verslagen, bleke gezichten op met rood door lopen ogen. Van verdriet en van slaaptekort. Mensen slaan hun handen voor het gezicht, bid den, huilen en rennen. In Beslan, een kleine en hechte ge meenschap, kent iedereen wel ie mand in het schoolgebouw. Van sommige families zijn acht, ne gen mensen in gijzeling geno men. Nauwelijks een uur later klapt Zalina van vreugde ver rukt in haar handen. Haar doch ter blijkt niet tussen het puin van de ingestorte school te lig gen, maar in het plaatselijke zie kenhuis. Ze leeft! Valentina kijkt toe. Ze heeft haar dochter Marina gevonden, maar haar kleindochter Dzera is spoorloos. De zesjarige Dzera zou voor het eerst naar school gaan. Honderden ouders willen maar één ding weten: leeft mijn kind nog? En hoe gaat het met de tien jarige zoon David van de Neder lands sprekende Irina Daroeo- va, die we een dag eerder ont moetten, of met de kinderen van Een deel van die rebellen waren Tsjetsjenen en een deel Ingoes jeten. De Ingoesjeten zijn ver want aan het buurvolk de Tsje tsjenen, beide Kaukasische be volkingsgroepen zijn moslim. Tien tot vijftien procent van de Jevolking in Noord-Ossetië is In- goesjeet. De Osseten zijn Rus- sisch-orthodox van geloof en spreken een taal die verwant is lanhetlraans. deelrepubliek Ingoesjetië tussen Noord-Ossetië en Tsjetsjenië. De Tsjetsjenen en In goesjeten hebben een gezamen- ijke geschiedenis. In 1944 wer den zij door sovjetdicator Stalin ledeporteerd op verdenking van ■ollaboratie met de Duitsers. Na Siahns dood keerden zij terug. De Osseten hadden toen de hui zen van de Ingoesjeten bezet, wat voor veel haat tussen beide bevolkingsgroepen zorgde. De ngoesjeten zien de Osseten als ïandlangers van Moskou. Len van de eerder vrijgelaten gijzelaars zou gemeld hebben iat de terroristen onder elkaar ngoesjetisch spraken. Twaalf jaar geleden stierven bij (evechten in het grensgebied met Noord-Ossetië honderden mensen. Tot op heden heerst daar de mening dat de Ingoe- joten toen opzettelijk het con- lict hebben gezocht. Veel Osse in vinden dat ze met de Ingoe- sjetische bevolkingsgroep nog j*n rekening te vereffenen heb ben Beslan, waar het gijzelings- J drama plaatsvond, ligt slechts 20 kilometer van de grens met agoesjetië, dat tot eind 1991 'innen de Russische Federatie f*n republiek vormde met pRetsjenie. GPD Leden van de Russische speciale troepen in actie tijdens de bestorming van de schoolgebouwen in Beslan in een poging de gegijzelden te bevrijden. foto RTR door Remco Reiding BESLAN - Als de doden en ge wonden in bet Russische stadje Beslan zijn geteld, komt onher roepelijk één vraag naar boven: hoe kunnen zo'n zeventien zwaar bewapende terroristen vlakbij de opstandige deelrepu bliek Tsjetsjenië zonder proble men een stad binnen rijden, een school bestormen en meer dan 1200 mensen in gijzeling ne men? Inwoners van Beslan gaven gis teren al een aanzet tot beant woording van die vraag. Een aantal gijzelnemers zou de hele zomervakantie hebben gewerkt in school nr. 1, waar de terroris ten gisteren een bloedbad aan richtten onder de honderden schoolkinderen, ouders en lera ren. Wekenlang zouden ze zo hun wapens, bommen en eten en drinken de school hebben bin nengesmokkeld, zonder dat ie mand argwaan kreeg. De terro risten hadden alles onder de vloer verstopt, tot gedroogde melk aan toe. Volgens vrijgelaten gegijzelden herkende de directrice van de school een aantal gijzelnemers als voormalige werknemers. Schoolhoofd Lidia Tsjalijeva zou na de bestorming met ver wondingen naar een ziekenhuis zijn gebracht en was niet bereik baar voor commentaar. De Rus sische autoriteiten konden het verhaal gisteren niet bevestigen. De aandacht ging in Beslan vooral uit naar de jacht op ge vluchte terroristen en naar de vele doden, gewonden, overle venden en vermisten van het drama. Als de rebellen zo lang op de school hebben gewerkt, dan zijn ze ongetwijfeld ook bekend met alle wegen en sluiproutes van het stadje. Dat kan verklaren waarom een groot deel van de gijzelnemers aanvankelijk met succes op de vlucht sloeg. Omkoping De gijzelingsgactie was dus goed voorbereid, zoveel is wel duidelijk. Volgens Ibrahim Goe- biejev, inwoner van Beslan en vader van de gegijzelde Bella (12) en Vladimir (9), kneep de plaatselijke politie mogelijk een oogje toe toen de terroristen de stad binnenkwamen. Omkoping is in Rusland niet ongebruike lijk, ook niet bij politieposten. De rebellen zouden zich hebben voorgedaan als een gezelschap dat een bruiloft kwam vieren. „Ze imiteerden een bruiloft om de politie te misleiden", zegt Goebiejev. Zingend en klap pend kwamen ze Beslan binnen. Een andere versie is dat zij een politieman overvielen en met zijn auto de stad inreden. Latei- werd de agent doodgeschoten ge vonden. Andere bronnen zeggen dat de politieman mogelijk vrij willig meehielp. Een inwoner van Beslan wordt er van ver dacht dat hij de terroristen tij dens de gijzeling van buiten af van informatie heeft voorzien. De Russische autoriteiten gin gen er al in een vroeg stadium vanuit dat de gezochte terrorist Vladimir Chodov een van de gij zelnemers was. Mensen die op de eerste dag met succes de school uitvluchtten, werden door de Russische inlichtingen dienst verhoord. Ze kregen een foto van Chodov te zien, maar omdat hij was gemaskerd, kon den ze zijn aanwezigheid in de school niet bevestigen. Chodov wordt verantwoordelijk gehouden voor een bomaanslag op een bank in de Noord-Osseti- ambulancechauffeur Igor. En waar is de kleine Dzera geble ven? De 13-jarige Zita weet ook niet wat er met hen is gebeurd. Tientallen doden heeft ze ge teld, voordat ze de school ver liet. „We mochten alleen zitten. Als kinderen probeerden op te staan of als ze te hard praatten, werd er op hen geschoten", ver telt ze. Plotseling schrikt ze. De mensen in haar omgeving praten te hard voor haar. De tranen lopen over haar gezicht. „Mensen met lan ge baarden kan ik niet meer zien en hard praten, daar kan ik niet meer tegen." GPD Een man laat zijn emoties de vrije loop na de gevechten in de school. foto Sergej Dolzjenko/EPA sche hoofdstad Vladikavkaz op 3 februari van dit jaar. Sinds die aanslag, waarbij twee doden en tien gewonden vielen, was hij op de vlucht voor de Russische politie. Ook zou hij in juni een groep hebben geleid tijdens de bloedige aanval op een politie post in buurrepubliek Ingoesjetië. Na die aanslag werden 24 van Chodovs kameraden gevangen genomen. Het stadje Beslan werd onder meer uitgekozen als doelwit, omdat de 24 rebellen van de aanslag in het 25 kilome ter verderop gelegen Vladikav kaz in het gevang zitten. Inwoners van Beslan bekritiseer den gisteren de beslissing om de rebellen uitgerekend daar vast te zetten, zo dicht bij Tsjetsjenië en in een door rebellen niet ge liefde regio. De orthodoxe Rus sen van Noord-Ossetie en de moslims uit Ingoesjetië vochten immers in 1992 al een gewapend conflict met elkaar uit. De actie zou zijn uitgevoerd door zeker vijftien mannelijke en twee vrouwelijke rebellen, voornamelijk Tsjetsjenen en In goesjeten, maar mogelijk ook een aantal Arabieren. De twee vrouwen zouden gistermiddag op de vlucht zijn geslagen in kle ding van gegijzelden of verpleeg sters. De leider van de rebellen is Magomed Jevlojev, een be kend terrorist en organisator van de aanval op de politiepost in Ingoesjetië. Als brein achter de aanslagen wordt Sjamil Basa- jev genoemd, de Tsjetsjeense krijgsheer die al eerder op gru welijke wijze van zich deed spre ken. GPD door Marscha van Noesel ASSEN - Simon van Beetz was groepsleerkracht van de openba re lagere school in het Drentse Bovensmilde, toen daar op 23 mei 1977 Molukkers 105 leerlin gen en vijf leerkrachten gijzel den. Op 11 juni werden ze be vrijd. Er waren geen slachtof fers. Maar de psychische gevol gen van de gijzeling waren toch zeer ingrijpend. „De gijzeling heeft mijn hele leven op z'n kop gezet." Met meer dan gewone aandacht volgde Van Beetz (56) het gij zelingsdrama in Beslan in Noord-Ossetië. „Natuurlijk denk ik terug aan de gijzeling op onze school. De beelden ko men terug als ik die Russische ouders bij de school zie staan, hun angstige blikken zie en de militairen met de kleuters zie lo pen. Het lijkt allemaal precies op de situatie die wij hebben meegemaakt. Het is afschuwe lijk. Veel van die kinderen zul len later, pas veel later soms, de psychische gevolgen van zo'n drama ondervinden." Van Beetz weet het uit ervaring. Na het drama op zijn school in Bovensmilde werd hij op school meer maatschappelijk werker dan leerkracht. De ouders wil den alleen bij hem komen pra ten. „De hulpverlening was in die tijd nog niet zo ver dat er the rapieën waren voor posttrauma tisch stresssyndroom. Ik hoop dat de autoriteiten in Rusland nu lering trekken uit het verle den en wel onmiddellijk de juis te hulp kunnen aanbieden." Na verloop van tijd werd het werken Van Beetz te veel. In 1992 is hij volledig afgekeurd, maar hij bleef wel op de school, die nu De Meenthe heet, als vrij williger voor de administratie werken. „Mijn leven na de gijze ling is totaal veranderd. Opeens ga je genieten van de kleine din gen in het leven. Nu heb ik het, denk ik, wel verwerkt. Vijf jaar geleden had ik nog een radio-in terview. Toen merkte ik al dat zo'n gesprek je weer wat verder helpt. Maar het is wel vreemd: elke keer als er een gijzelings drama op een school is, waar ook ter wereld, weten de media me toch weer te vinden en dan komen toch weer herinneringen boven." Veel kinderen die in de school in Bovensmilde gegijzeld zijn ge weest, hebben jarenlang last ge had van concentratieproblemen, slapeloze nachten en depressies. „De symptomen duiken soms pas jaren later op, net zoals bij mij", zegt Van Beetz. „Ander half jaar geleden was er een reü nie op school en daar heb ik som migen uit die tijd weer gespro ken. Natuurlijk hadden we het over het drama met de oud-leer lingen, die nu dertigers zijn. Er waren veel emoties die nog heel duidelijk aan de oppervlakte lig gen. Je kunt zo'n trauma lange tijd wegstoppen, maar een keer komt het weer boven. Die vol wassen mensen op de reünie von den ineens allerlei punten van herkenning, zoals concentratie problemen en slapeloze nach ten. Je raakt het nooit helemaal kwijt." Treinkapingen De gijzeling door Molukse acti visten in de school in Bovensmil de viel indertijd samen met het kapen van een passagierstrein bij De Punt, die 55 passagiers vervoerde. Bij de ontzettingsac tie in De Punt kwamen zes Mo lukkers en twee gijzelaars om het leven. Eerder hadden Molukkers ge ruchtmakende acties gevoerd in december 1975, toen ze een stop trein bij Wijster kaapten. Deze kaping eindigde op 14 decem ber. Drie passagiers werden ver moord door de kapers. Op 4 de cember dat jaar was er een kor te gijzeling in het Indonesische consulaat, waarbij één dode viel. De laatste gewelddadige Molukse actie was in maart 1978, toen 67 mensen werden ge gijzeld in het provinciehuis in Assen. Een ambtenaar werd ge dood, terwijl gedeputeerde J. Trip na een maand aan zijn ver wondingen overleed. GPD door Jeroen Hoorn DEN HAAG - Het conflict in Tsjetsjenië is bijna voorbij, de harde aanpak van de Tsjetsjeen se rebellen werkt. Dat houdt pre sident Vladimir Poetin de Russi sche bevolking al een paar jaar voor. Maar toen lieten Tsje tsjeense rebellen binnen twee weken tijd twee vliegtuigen neerstorten en pleegden ze een zelfmoordaanslag in Moskou. Deze week volgde het drama in Noord-Ossetië. Wie gelooft Poe tin nog? Geen compromissen, was tot nu toe Poetins beleid ten aanzien van Tsjetsjenië. In 1999 was hij nog maar net premier - onder toenmalig president Boris Jelt- sin - toen bij aanslagen op een aantal flatgebouwen in Moskou en elders in Rusland honderden doden vielen. De aanslagen wer den toegeschreven aan Tsje tsjeense rebellen en waren voor Poetin aanleiding om het leger frontaal de aanval op Tsje tsjenië te laten openen. Sindsdien is het weer oorlog in Tsjetsjenië. Voor de buitenwe reld doet Poetin alsof de rebel len al bijna verslagen zijn. Zo waren het voortdurende geweld en de aanwezigheid van duizen den Russische troepen vorig na jaar geen beletsel om 'vrije en eerlijke verkiezingen' te hou den. Weinig verrassend boekte de kandidaat van het Kremlin. Achmed Kadyrov, een gemakke lijke overwinning. Rockfestival Kadyrov kwam in mei om het le ven bij een bomaanslag in een stadion in Grozny, de vrijwel volledig aan puin geschoten hoofdstad van Tsjetsjenië. Ook buiten Tsjetsjenië worden gere geld aanslagen gepleegd. Juli 2003: twee vrouwen blazen zich op op een rockfestival bij Mos kou. Vijftien festivalgangers ko men om. Augustus 2003: meer dan vijftig mensen komen om als een zelfmoordterrorist met een vrachtwagen vol explosie ven inrijdt op een militair zie kenhuis in Noord-Ossetië. Fe bruari 2004: een zelfmoordaan slag in de metro van Moskou kost ongeveer veertig mensen het leven. Grote gijzelingsacties zijn er eerder geweest Vaak lo pen ze uit op een bloedbad, zo als in juni 1995, een half jaar na het begin van de eerste oorlog in Tsjetsjenië. Dan nemen Tsje tsjeense strijders honderden bur gers in gijzeling in een zieken huis in het zuiden van Rusland. Meer dan honderd mensen ko men om bij de aanval van de re bellen en een mislukt ingrijpen door Russische commando's. Na vijf dagen laten de daders hun gijzelaars gaan. In ruil krijgen zij een vrije aftocht naar Tsjetsjenië. Gas Het beruchtste gijzelingsdrama is dat in een theater in Moskou in oktober 2002. Zo'n zevenhon derd bezoekers van een populai re musical worden gegijzeld door Tsjetsjeense strijders. De gijzelnemers eisen dat Rusland zich terugtrekt uit Tsjetsjenië. Poetin doet alsof hij wil onder handelen, maar hij laat op de ochtend van de vierde dag de aanval openen. Alle veertig Tsjetsjeense strijders plus 130 gijzelaars komen om, velen door het 'verdovende' gas dat de com mando's inzetten. Door Poetins compromisloze be leid worden de Tsjetsjeense ex tremisten steeds radicaler. Hun eerste zelfmoordaanslag pleeg den ze in 2000. Vorige maand bliezen ze voor het eerst vliegtui gen op. En nu, schrijft een krant in Moskou, 'hebben ze de laatste grens overschreden: ze zijn met onze kinderen aan het werk ge gaan'. Poetin probeert Al Qaeda de schuld te geven, maar aanne melijker is dat de radicalisering komt door Poetins harde lijn. De eerste Tsjetsjeense Oorlog (1994 - 1996) eindigde in een ne derlaag voor de Russen. Ook nu is een overwinning niet in zicht. Het moreel onder de troepen ligt rond het nulpunt en de sol daten zijn corrupt: het kost zo'n 500 roebel (14 euro) aan smeer geld om een bom door een Russi sche controlepost te krijgen. De vraag is dus wat Poetin kan doen om het conflict te lossen. Winnen kan hij niet en onder handelen wil hij niet. Maar als Poetin echt een einde wil maken aan het conflict in Tsjetsjenië, dan heeft hij steeds minder een keuze. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 5