Zeeland is meer dan een haven RDM staat op omvallen L Waar is de Nederlandse Gianna? PZC PZC Dissidenten nemen zetel meestal mee Aanleg WCT spoort niet met streven naar goede kwaliteit van wonen te gast 4 september 1954 J - - zaterdag 4 september 2004 door Ab van de Ven Op 16 juli 2003 kreeg Zee land van de Raad van State een nieuwe kans om na te den ken over de beste toekomst voor Zeeland. De Raad van State ver nietigde toen het besluit tot aan leg van de Westerschelde Con tainer Terminal. De Raad vond dat de provincie onvoldoende onderzoek heeft verricht naar alternatieve eco nomische ontwikkelingen voor Zeeland, alternatieve lokaties voor de WCT. en de gevolgen van de WCT in het achterland. In het openbare debat, onder an dere in deze krant, is de kans om na te denken over de beste toekomst voor Zeeland, sinds dien ruimschoots gepakt. Voor al de uitkomst van een reeks de batten van de PvdA met vijf hoogleraren was duidelijk. De economische ontwikkeling van Zeeland is het best gediend met een beleid dat de weerbaar heid en ondernemingslust van de Zeeuwen én de kwaliteit van het woon- en leefklimaat in Zee land stelselmatig versterkt. Want mensen zijn in de moder ne economie het belangrijkste kapitaal en werk ontstaat in de huidige tijd vooral daar waal mensen graag wonen. Dat nieu we gegeven wijkt af van vroe ger toen mensen zich vestigden in de industriële centra. Door haar unieke positie als oase bin nen een industriële en stedelij ke omgeving heeft Zeeland ijzer- sterke kaarten in handen voor zo'n keuze. De gemeente Goes bewijst door een voorspoedige economische ontwikkeling al ja ren dat zo'n beleid in Zeeland werkt. Mondiaal is er een enorme con currentieslag bezig tussen be drijven, landen en regio's. De West-Europese economieën doen het daarbij niet goed. Ook Zeeland deelt in de malaise. Maar wat erger is, onderzoeken Het overgrote deel van de werkgelegenheid in het industrie- en havengebied Vlissingen-Oost wordt niet gegenereerd door overslagactivitei ten. foto Ruben Oreel van onder andere de Rabobank leren dat de structuur van de Zeeuwse economie te ouder wets is en dat de bevolking te laag is opgeleid en te weinig on dernemend is. Er is dringend nieuw elan en er zijn dringend nieuwe impulsen nodig. Een be leid dat de verhoging van de kwaliteit van de woonomgeving centraal stelt, zou voor die im puls kunnen zorgen. De mensen die er al wonen zullen trachten het werk naar zich toe te halen en juist jonge ondernemende mensen blijken zich hier nu al graag vestigen. Eenvoudig zal het dan nog niet zijn om de Zeeuwse economie te vernieuwen. Daarvoor is de (in ternationale) concurrentie op elk gebied tegenwoordig te groot. Maar, zoals de econoom Pellenbarg op 29 juni in Goes zei: 'Vertrouwen kan alleen ont staan als je vertrouwen hebt in jezelf en als de boodschap naar buiten eenduidig is. Wedden op twee paarden (én kwaliteit van het wonen én internationaal lo gistiek knooppunt) is het slecht ste wat je kunt doen'. Energie De provincie is tot nu toe doof voor die boodschap. Erger nog, de provincie koos na de uit spraak van de Raad van State niet voor de open benadering vanuit de vraag: wat is het bes te voor Zeeland? Zij koos voor de gesloten benadering vanuit de vraag: is een nieuw voorstel voor de aanleg van een WCT haalbaar? Deze aanpak vreet energie en geld van de burger, van de politiek en van de ambte narij. Eerst kwam Ten Thij in fe bruari met een rapport en een reeks bijeenkomsten voor bur ger en politiek. Half juli volgde opnieuw een brij van rapporten die weer in ontelbare vergade ringen besproken moeten wor den. En daarmee is het niet klaar want ook nu weer ligt er slechts een voorstel om door te gaan met onderzoeken. Inmid dels duurt de onzekerheid voort. Burgers en ondernemers in de zorg, het toerisme, de bouw, de dienstverlening en mo derne industriële activiteiten weten niet wat hen boven het hoofd hangt en hoe en waar ze moeten investeren. Onderne mers en andere mensen die zich in Zeeland zouden kunnen vesti gen weten niet waar ze aan toe zijn. De WCT vraagt nu al veel geld en energie. In de toekomst wordt dat alleen maar erger. De WCT vergt het investeren van honderden miljoenen. Dat is ons geld en als dat in de WCT steken blijven de echte kansen onbenut en onderbelicht. Geld en tijd kun je maar eenmaal in vesteren. Dat geld en die tijd hebben we nodig voor het bevorderen van de ondernemingslust van de Zeeuwen en de kwaliteit van het wonen in Zeeland. Vragen Veel vragen liggen nog open. Vragen zoals: Waar in onze steden en dorpen liggen de kansen (bijvoorbeeld rond de binnen- en buitenhaven van Vlissingen) en knelpunten (bijvoorbeeld bij een kwaliteit stekort in het lage woonseg- ment van de markt)? Hoe benut ten we het platteland op een mo derne manier voor natuur, wo nen, werken en recreëren? Waar kan Natuurontwikkeling en ver groting van economisch poten ties samengaan (bijvoorbeeld op en rond het Veerse Meer, met uitlopers naar Goes en Middel burg)? Hoeveel ruimte creëren we voor nieuwkomers in Zeeland en hoe benutten we die ruimte voor het versterken van de onderne mingslust in Zeeland? Hoe breken we de grens open naar het zuiden, naar Vlaande ren dat het economisch goed doet? Tot nu toe zijn we slecht in staat om dat potentieel aan te boren. We zijn ook niet in staat geweest om de verlangens van Vlaanderen rond de Wester schelde uit te buiten ten bate van de ontwikkeling van Zee land. Hoe overtuig je de buitenwereld van de richting die Zeeland op wil gaan? Al die vragen wachten op ant woorden. Er zijn daarvoor nieu we en vernieuwende concepten nodig. We zullen het niet ca deau krijgen. Alleen als Zee land daarvoor energie weet los te maken en de neuzen één kant op krijgt, kunnen we succesvol zijn. Helaas, de provincie durft bij gebrek aan zelfvertrouwen die keus niet te maken. Het wordt tijd dat we die bestuurders la ten weten dat wij die keuze wel willen maken. En dan nog dit. Volgens een voor Zeeland Seaports gemaakt ETIN-rapport van november 2002 werken in de Zeeuwse ha vens slechts een duizendtal men sen in de overslag. De rest van die 12844 mensen die volgens het RIBIZ in 2003 in de havens werkten, werken voor industrie ën en haar toeleveranciers. De conclusie is duidelijk. Zeeland heeft een industriehaven en geen overslaghaven. En Zee land is meer dan alleen een ha- Ab van de Ven is lid van de denktank en lobbyorganisatie Zeeland Anders. van onze redactie binnenland Groot is de verontwaardi ging bij de WD-top dat Tweede-Kamerlid Wilders een eenmansfractie begint, nu hij uit de WD-fractie is gestapt. Minister Hooger- vorst van Volksgezondheid sprak gisteren van 'gelegali seerde diefstal'. Hij pleitte bo vendien voor een aanpassing van de Kieswet, waardoor het 'meenemen' van de zetel door een dissident onmoge lijk wordt. De woede is begrijpelijk, maar in het licht van de recen te parlementaire geschiedenis ook een beetje verwonderlijk. Want het was het afgelopen decennium eerder regel dan uitzondering dat Tweede-Ka merleden die met ruzie uit de fractie stapten, hun zetel mee namen. Het tegendeel kwam maar een paar keer voor. Voorbeelden van uit onmin vertrekkende Kamerleden die hun zetel keurig ter beschik king stelden aan hun fractie, waren de PvdA'er Van Gijzel (in 2001 opgestapt uit onvre de over de koers van toenma lig fractieleider Melkert), CDA'er De Milliano (in 1998 gestopt omdat hij het oneens was met het asielbeleid van de fractie) en PvdA'er Houda (die in 1997 de eer aan zich zelf hield na beschuldigingen over het verzwijgen van ne venverdiensten) Zelfstandig De lijst van Tweede-Kamerle den die voor zichzelf begon nen, nadat ze hun fractie had den verlaten, is aanzienlijk langer. Zo vormt SP'er La- zrak sinds begin dit jaar een eenmansfractie na een con flict met de partijtop, ging in het najaar van 2002 LPF-frac- tieleider Wijnschenk na een ruzie zelfstandig verder, en scheidden in dezelfde periode de LPF'ers Eberhard en De Jong zich als duo af. De leden van het Algemeen Ouderen Verbond (AOV), in 1994 met zes zetels in de Ka. mer gekomen, begonnen uit- eindelijk bijna allemaal voo; zichzelf. In 1993 verliet Ka merlid Ockels de PvdA-frac- tie om als Groep Ockels ds resterende tijd tot de verkie- zingen uit te zitten. Ook in d- jaren zeventig en tachtig gij. gen uit hun fractie gestapl Kamerleden door als een mansfractie. Vrijwel alle parlementariër- die met bonje vertrokken kondigden aan een nieutti partij of beweging te begin nen. Maar van degenen dn zich de laatste tien jaar heb ben afgesplitst, is niet vee meer vernomen, sinds hun ter mijn er op zat. Het dissidente WD-Kamer lid Geert Wilders zal mee verdienen nu hij voor zichzeHji is begonnen in de Tweede Ka-J mer. Omdat hij nu geldt aL| fractievoorzitter, zij het vatl een éénmansfractie, krijgt hij een toelage. Die is overigens! bescheiden: 861,24 euro brute! per jaar. Assistenten Het basissalaris van Wilden blijft hetzelfde als dat van ge wone Kamerleden: 86.125 eu ro per jaar plus acht procent vakantiegeld. Wel krijgt hij een eigen budget voor fractie ondersteuning en andere kos ten: 110.285 euro op jaarba sis. Daarvan kan hij assisten ten in dienst nemen. Dt WD-fractie raakt dat gel-: kwijt omdat de liberale part één zetel minder heeft. Voor WD-fractieleider Val Aartsen betekent het vertren van Wilders ook persoonliü| een stropje. Zijn salaris wordt gekort met 258 eurt per jaar omdat hij aan he hoofd staat van 27 Kamerle den in plaats van 28. Overdt huisvesting en plaats die Wil ders in de vergaderzaal de Tweede Kamer krijgt moe, het presidium nog beslissen In de Tweede Kamer komt dl politieke beweging van Wil ders te boek te staan 'Groep Wilders'. ANP/GPD Havenschandaal vormt directe bedreiging voor bedrijven van onze redactie economie Het havenschandaal vormt een directe bedreiging voor RDM Technology and Defence Systems in Heijplaat. Als de ju risten, die de affaire onderzoe ken, te lang talmen, dan is het RDM-onderdeel ten dode opge schreven en staan vijftig man op straat, zegt Ruud van den Bergh, bestuurder van FNV Bondgenoten. Volgens hem is dat een kwestie van dagen. Het havenschandaal wordt in middels uitgeplozen door tien tallen juridische deskundigen. De maandag naar huis gestuur de directeur W. Scholten van het Havenbedrijf, die voor hon derd miljoen euro aan garanties afgaf om de RDM-bedrijven van J. van den Nieuwenhuyzen over eind te houden, heeft ook zijn handtekening onder de over- drachtsacte van RDM Techno logy and Defence Systems aan het Havenbedrijf. Havenwethou der Van Sluis beschikt inmid dels over informatie dat hij niet aan alle financiële verplichtin gen hoeft te voldoen, die de ex- havenbaas is aangegaan. Het ei gen onderzoek van Van Sluis moet eerst antwoorden op de vraag of Scholten eigenmachtig garantstellingen mocht afgeven. Vraagtekens Van Sluis gaf donderdag tijdens het debat in de Rotterdamse ge meenteraad aan dat 'ernstig wordt betwijfeld' of de havendi recteur zich aan zijn mandaat heeft gehouden, zoals juristen van de gemeente eerder claim den. Ook worden vraagtekens gezet bij de rol van de banken. Vermoed wordt dat zij mini maal onzorgvuldig handelden. Aangifte De accountants van PriceWater- houseCoopers, die zijn ingescha keld door de raad van commissa rissen van het Havenbedrijf, trekken het rechtmatig hande len van directeur Scholten in twijfel. Van Sluis heeft de advo caten van Loyens Loeff om een second opinion gevraagd. Als ook zij van mening zijn dat de directeur zijn bevoegdheden heeft overtreden, wordt moge lijk aangifte bij justitie gedaan. Scholten heeft bij zijn garant stelling ten behoeve van de Duit se Commerzbank, in november vorig jaar, een juridische vrijwa ring gevoegd, opgemaakt door een advocatenkantoor, In mei oordeelden de gemeentelijke ju risten nog dat Scholten binnen zijn mandaat is gebleven. Vol gens Van Sluis is de mandaatre geling 'een ontzettend dik pak papier met wijzigingen en aan vullingen'. De accountants kijken ook naai de rol van de Commerzbank en de Britse zakenbank Barclays. Die hadden, veronderstellen ze, nooit akkoord mogen gaan met alleen de handtekening van Scholten onder de garanties. Als blijkt dat de banken zich heb ben vergaloppeerd, dan zijn mo gelijk de verplichtingen als ge volg van de garanties juridisch aanvechtbaar. Als Scholten en de banken juridisch niets valt te verwijten, maar dat hij tóch in de fout is gegaan, dan moet Rot terdam opdraaien voor de civiel- rechterlijke gevolgen. GPD Mijn nieuwe favoriet heet Gianna. Jazeker: Gianna Angelopou- los-Daskalaki. de voorzitter van het Griekse Olympisch Comité. Dankzij Gianna is 'Athene 2004' een succes geworden. Zowel organisato risch als sportief. Maar dat is het niet wat ik in Gianna bewonder. Nee, het zijn vooral de visie, de durf en het door zettingsvermogen van die Griekse 'Eri ca Terpstra'. Dwars tegen de scepsis en zelfs het cynisme van de buitenwereld heeft ze van dat enorme sportcircus 'on vergetelijke Droomspelen' weten te ma ken. Praktisch niemand - ook de Grieken niet - geloofde dat 'Athene' zich zou kunnen meten met Sydney, Atlanta en Barcelona. Maar Gianna liet zich niet uit het veld slaan, ze zette door en bracht de Spelen tot een goed einde. Door moedig de kop te nemen, heeft de Iron Greek Lady (zoals Griekse kran ten haar doopten) Griekenland zelfbe wustzijn en zelfvertrouwen teruggege ven: 'We hebben de wereld laten zien tot welke prestaties de Grieken in staat zijn'. Je moet - dat heeft Gianna duidelijk ge maakt - een missie hebben, een nationa le missie, vermengd met een scheutje strijdbaar chauvinisme. Daarom moet Nederland er niet aan be ginnen, Koninklijke Hoogheid. Moet Nederland zich in de race om de Olympische Spelen storten? Je kimt er bijna de klok op gelijk zet ten: eens in de vier jaar, op hetzelfde moment als ergens ter wereld om gou den, zilveren en bronzen medailles wordt geknokt, vraagt een prins of an dere hoogwaardigheidsbekleder zich hardop af of we het weer eens moeten proberen. De eerste reacties getuigen steevast van enthousiasme. Maar al gauw komen anderen uitleggen dat er veel nadelen en vooral ook risico's aan vastzitten. Waarna het spoedig weer vier jaar stil wordt. Ook na 'Athene' moet iedereen maar weer snel overgaan tot de orde van de dag. Laten we er maar niet over dagdro men. Niet omdat Nederland niet bij machte is zo'n sportevenement te organiseren. Zoiets moet het kunnen. Wie een land-onder-de-zeespiegel kan droog- houden, moet ook in staat worden ge acht om het Olympisch vuur drie we ken brandend te houden. Ook niet omdat het financieel te hoog gegrepen is. De organisatie van de Spe len kost een lieve duit. De regering zal er diep voor in de buidel moeten tasten en het tekort zal ongetwijfeld een jaar tje op gespannen voet met het Stabili teitspact uitkomen. Maar je krijgt er ook veel voor terug. Athene houdt aan de Spelen niet alleen moderne sportac commodatie over, maar ook een moder ne metro, een modern wegennet en een modern vliegveld. En al evenmin omdat de veiligheid de krachten van een klein land te boven gaan. Als de Grieken en de Australiërs het aandurven, is er voor Nederland geen reden om die reden af te haken. Nee, het zit vast op nationale futloos heid. Het is vooral een kwestie van mentali teit. Te hard? Nederland heeft alle trekken van een verzadigde natie. Het heeft alles wat het hartje begeert. Uiteenlopend van een nog steeds ruim bemeten verzor gingsstaat tot een ondanks alles hoog niveau van welvaart. Dat heeft ieder een een beetje vadsig gemaakt. Behou dend. Defensief vooral. Houen-wat-je-hebt is het hoogste doel. De discussie over de werkweek is illus tratief voor de Jan Salie-mentaliteit. Als je al uit de luie stoel komt, is het om te verdedigen wat je bereikt hebt. Waarom je in het zweet gewerkt? Waar om risico's gelopen? Het ontbreekt Ne derland - ruw gezegd - aan vechtlust. En waar moet je je in vredesnaam druk om maken? Het is alsof Nederland zich illusies wil besparen. Wat ontbreekt is een - laten we het noe men - Nationale Opgave. Een doel waar je samen voor gaat. Een missie. Een ideaal, voor mijn part. Zoals in de eerste jaren na de oorlog gewerkt is aan de wederopbouw. Zoals na de wa tersnoodramp de beurzen open en de dijken dicht gingen. Zoals aanvanke lijk het ene Europa is opgebouwd. Zo als na de oliecrisis al polderend de eco nomie uit het slop getrokken is. Zoals het land letterlijk vorm gekregen heeft. Na Paars durft niemand meer te bewe ren dat Nederland af is. Maar er is bijna niks meer dat inspireert tot een grootse inspanning. Op zich is een sportevenement a la de Olympische Spelen heel geschikt om de nationale krachten te mobiliseren. Dat hebben de Grieken na enige aanloop problemen laten zien. Dat is in China te zien. Wie in Peking heeft rondgelo pen, kan met eigen ogen aanschouwen hoe de Spelen al jaren van te voren een land enerveren. De Spelen zouden ook een sportland als Nederland boven de grijze middel maat moeten kunnen trekken. Verge lijk slechts de medailleoogst met die van België en Zwitserland en het valt FRANS KABINET - Drie Fran se ministers zijn gisteren afge treden, omdat de Volksverga dering deelname aan het Euro pese veiligheidsplan heeft afge wezen. De drie waren sterk voorstander van dat plan. Eer der al traden drie Franse minis ters (Gaullisten) af, omdat ze juist tegen de plannen zijn. SLUIS - De middenstand in Sluis beleeft gouden tijden. On langs is weer een hotel ge opend; de stad telt nu achttien hotels en cafés en ze zitten alle stampvol. De negentwintigste benzinepomp is inmiddels in aanbouw. De klandizie bestaat voornamelijk uit Belgen, tt de grensplaats in het weeka overspoelen omdat de waia hier goedkoper zijn. Zaterè komen ze van over de gre hun boodschappen doen, fl zondag vullen goedgeklede Bé gen vooral de drank- en eetgf- legenheden. CANADA - Zo'n 17.000 ma sen emigreren dit jaar naar re- wachting naar Canada, zijn er minder dan de venvad- te ruim 20.000. Waarschijnliji omdat bekend werd dat men- sen in een aantal beroepen tij delijk niet meer kunnen wol- den geplaatst. op dat die drassige bodem een aantrek kelijke voedingsbodem is. Ook voor duizenden Nederlanders heeft sport de rol overgenomen die nog niet zo lang geleden religie speelde. Wie waande zich niet bij de openingsce remonie van de Atheense Spelen in een tempel? Wie moest niet denken aan een profaan 'gebed' om vrede, vriendschap en verzoening? Wie is de vergelijking met 'godenzonen'ontgaan? Wie ziet geen overeenkomsten tussen kerkelijke riten en rituelen op de tribunes, van ge zangen tot de wave? Maar ook ontkerstende calvinisten be hoeven zich niet te veel zorgen te ma ken over de komst van de verafgode Olympische Spelen. Het Neder- land-van-vandaag krijgt het eenvoudig niet opgebracht om boven zichzelf uit te stijgen. Daarvoor is het gehalte aan nationale zuurpruimen te hoog. Daar voor zit de luie stoel voor de televisie te gemakkelijk. Daarvoor is het te veel een natie van 'ja, maar...' geworden. Daarvoor moet het zich te veel moeite geven. Tenzij zich een Gianna meldt. Iemand die er voor gaat. Die er in ge looft. Die niet vraagt, maar doet. Die risico's durft nemen. Die taar- ten-naar-het-hoofd trotseert. Iemand die Nederland het geloof in ei gen kunnen teruggeeft. Iets voor Jan Peter? Jan Schinkelshoek Hoofdredactie: A. L Oosthoek D. Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax:(0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax:(0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8.00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst: 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19,45 per kwartaal: 56,60 per jaar: €217.00 Voor toezending per post geldt een toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voo hel einde van de betaalperiode. 1 PZC, t.a.v. lezersservice, Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur i Tel. (0113) 315555 Fax. (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes) Tel. (0113)315550 Fax. (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0114)372770 Fax:(0114)372771 Internet: www.pzc.nl/adverteren Auteursrechten v< Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern. De doCj aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgonomen in oen bestand dat wordt gebruikt voor OW (abonnementenadministratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante diensten onfi ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geseled» de derden. Als u op deze informatie geen prijs steil dan kunt u dit schriftelijk melden bij. PZO i, Postbus 314460 AA Goes Behoort tot-4- WeGeNGR Voor de werknemers van de RDM-bedrijven ziet de toekomst er don ker uit. foto Paul Stolk/ANP -j.naiiMi^. ,2. '*i RDM 4 dokkantoor 4 marinebouw algemene werktuigbouw

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4