De bevrijders achterna PZC Reis boeken Proeven op sien Tessels zaterdag 4 september 2004 Wil In de wijde regio rond Arnhem worden nog tot en met mei volgend jaar tal van activiteiten gehouden. Een kleine greep hieruit: Battlefield Tours zijn er onder meer op 10,1115, 17 en 18 septem- ber, informatie bij de VW Arnhem Op 10 en 11 september wordt de film 'A Bridge Too Far' vertoond op een gigantisch scherm op de Ginkelse Heide, kaartverkoop bij de VW Ede Fietstochten langs historische locaties zijn er 12 september, vertrek bij het Nationaal Bevrijdingsmuseum in Groesbeek. Van 16 tot en met 19 september wordt een deel van de militaire operatie nagespeeld bij het Airborne Museum in Oosterbeek. Oude legervoertuigen rijden 18 septem ber in het kader van 'Keep them Rolling' door Ede, en de volgende dag door Nij megen. Ook op 18 september landen Airborne veteranen op de Ginkelse Heide en Poolse para's in Driel. i Tienduizend geallieerde militairen landden op 17,18 en 19 j september 1944 in de omgeving van Renkum, om de Rijnbrug bij Arnhem te bezetten. De doelstelling, Nederland voor de winter van 1944-1945 te bevrijden, werd niet gehaald. De komende weken wordt herdacht dat deze operatie zestig jaar geleden plaatshad. Wandelen en fietsen in Zwitserse natuur De Zwitserse toeristische regio Engadin heeft nieuwe arrangementen met verzorgd bagage- vervoer samengesteld voor meerdaagse toch ten door en langs het Zwitserse Nationale Park. De ene variant is voor wandelaars, de an dere voor mountainbikers. Het Zwitserse Natio nale Park op het drielandenpunt Zwitser- land-Italië-Oostenrijk heeft een bijzondere planten- en dierenwereld. Een fraaie omlijs ting van het park vormen de Engadiner dorpen met hun eeuwenoude huizen. De Nationalpark Wander- en Bike Tour brengen deze natuur- en cultuurelementen samen. Meer informatie: www.samnaun.ch (wandelen) en www.scuol.ch (fietsen). Reiswereld kiest eigen politicus van het jaar De reiswereld kent diverse prijzen en verkie zingen. Volgend jaar komt er weer eentje bij: de toerisme politicus van het jaar. Onder voor zitterschap van Hans Wiegel, voorzitter van brancheorganisatie ANVR, beraadt een jury zich over de vraag wie zich vanaf het pluche in Den Haag het meest voor het toerisme heeft in gezet. De winnaar wordt bekendgemaakt tij dens de Vakantiebeurs, volgend jaar januari in Utrecht. Tango en temperament Argentijnen zijn trots op hun Euro pese achtergrond, of hun wortels nu liggen in Spanje, Ita lië, Duitsland of Ne derland. Dat zie je terug in de bouw stijl, vooral in de hoofdstad Buenos Aires, maar ook in de cultuur en zelfs in de keuken. Tel daarbij op de mooie natuur, literatuur, muziek, tango, voet- bal, en momenteel de lage prijzen, en je hebt alle ingrediënten voor een interessante vakantiebestemming. Niet verwonderlijk dus dat in de reeks Domini- cus gidsen voor het eerst de titel Argentinië verschijnt. Auteur Marcel Bayer: 'Mensen reizen steeds va ker en verder, maar zien minder. Ik wil ze ook de sfeer van het land laten proeven'. Daarin slaagt hij uitstekend door zoveel mogelijk as pecten van het Zuid-Amerikaanse land aan bod te laten komen. Er is zelfs summier aandacht voor Maxima als vertegenwoordigster van een jonge, ambitieuze generatie Argentijnen. De kwestie rond haar vader Jorge Zorreguieta en de 'kunst van het vergeten' wordt aangestipt, net als de vermeende relatie tussen prins Bem- hard en Evita Peron. De gids Argentinië gaat veel verder dan het op sommen van toeristische attracties. Het boek schetst een goed beeld van het land en haar temperamentvolle bewoners. Ook de fraaie fo to's dragen daartoe bij. Er is een fotograaf mee gereisd en dat gebeurt lang niet altijd. Argentinië, uitgeverij Gottmer, €24,95, ISBN 9025736106 Eiland hoppen Een van de populairste winterzonbestemmin gen is en blijft 't Caribisch gebied. En wie eens wat anders wil dan de bekende Nederlandse ei landen of Cuba, heeft ook keuze genoeg. Maar waarin onderscheidt zich nu, pakweg Grena da, van Barbuda? In de Dominicusgids Caribi sche Eilanden, niet nieuw maar een volledig herziene herdruk, worden vele tientallen Cari bische eilanden voorgesteld. Vrij summier ui teraard, maar soms is er ook niet zo veel over te vertellen. De gids is in elk geval een uitste kende vraagbaak om zich thuis te oriënteren op de meest geschikte vakantiebestemming. Caribische eilanden, uitgeverij Gottmer, €24,95, IS BN 9025733344. ALICE PLEKKENPOL Gebruiksvoorwerpen in en voertuigen jong en oud. Veel activiteiten rond zestigste herdenking Slag om Arnhem de komende weken extra veel bezoekers. Foto's BARBARA TEN BHOMER ID it jaar wordt met name in Arnhem en omgeving her dacht dat Market Garden pre cies zestig jaar geleden 1 plaatshad. De verwachting is dat duizen- den buitenlandse veteranen én Neder- i landers, die de oorlog hebben meege maakt, maar ook hun kinderen en klein kinderen, deelnemen aan de herden king. Voor toeristen en dagjesmensen is er een uitbreid activiteitenprogramma met excursies, markten, muziek, specia le exposities in musea en een meerdaag se wandeltocht. Market Garden is militair gesproken uniek. Het is de grootste luchtlandings operatie ooit. Na D-Day in Normandië in juni 1944 zetten de geallieerden op nieuw een fors offensief in om de Duitse bezetter te verjagen. Het plan was om vanuit België via Arnhem door te stoten naar het Ruhrgebied om daar de Duitse wapenindustrie te ontmantelen en daar na op te rukken naar Berlijn. West waarts zou tegelijk Zeeland, Noord-Bra bant en Limburg worden bevrijd. De mi litaire operatie slaagde maar ten dele, want de Duitse tegenstand bleek groter dan verwacht. In de geschiedschrijving heeft het slot van Market Garden, de Slag om Arnhem, meer aandacht gekre gen dan het begin van de operatie. Hele maal terecht is dit niet, want de strijd is van cruciaal belang geweest bij de bevrij ding van zuidelijk Nederland. De rest van Nederland werd pas in het voorjaar van 1945 bevrijd. Recent onderzoek van het Nederlands Bureau voor Toerisme Congressen heeft aangetoond dat zo'n 85 procent van alle Nederlanders wel eens een oor logsmonument bezoekt. De best bezoch te locaties die herinneren aan de Twee de Wereldoorlog, zijn de diverse musea en voormalige concentratiekampen. In en om Arnhem zijn er de komende weken veel activiteiten. De diverse oor logsmusea in de streek hebben speciale exposities ingericht, er zijn wandel- en fietstochten, demonstraties en parades van oude voertuigen. Belangstellenden kunnen nog tot en met 18 september deelnemen aan diver se Battlefield Tours, aangeboden door de net buiten het Airborne Museum maken de oorlog tastbaar voor Wat is er te doen en te zien? In de diverse oorlogsmusea zijn speciale exposities ingericht: Airborne Museum Hartenstein in Oosterbeek, tel. 026-333 77 10, www.airbornemuseum.com Geopend maandag tot en met zaterdag 10 00-17.00 uur, zondag 12 00-17.00 uur, entree €4,50. Nationaal Bevrijdingsmuseum in Groesbeek, tel. 024-397 44 04, www.bevriidinqsmuseum.nl Geopend maandag tot en met zaterdag 10.00-17.00 uur, zondag 12 00-17.00 uur, entree €4,50 Arnhems Oorlogsmuseum in Arnhem, tel. 026-442 09 58. Geopend dinsdag tot en met vrijdag 10.00-17 00 uur, entree €3,50. Nationaal Oorlogs- en Verzetsmuseum in Overloon, tel. 0478-64 18 20, www.oorloqsmuseum.nl Geopend alle dagen 10.00-17 00 uur, entree €7,00. Koninklijk Tehuis voor Oud-Militairen en Museum Bronbeek te Arnhem, tel. 026-376 35 55, www.cdc.nl Geopend dinsdag tot en met zondag 10.00-17.00 uur, entree €2,30. Museum Bevrijdende Vleugels in Best, tel. 0499-32 97 22. Ge opend maandag tot en met zondag 10.00-17.00 uur, en tree €6. Betuws Oorlogsmuseum The Island in Heteren, tel. 026-472 22 85, dagelijks open van 13.30-17.00 uur. Gratis en tree. Algemene informatie: VW Arn hem, Willemsplein 8, 6811 KB Arnhem, tel. 0900-202 40 75, www.vvvarnhemplus.nl Zie ook de speciale websites www.oorloqssporen.nl. www.holland.com/rbt- kan/nl/ en www.wandel-olat.org met informatie over de Slag om Arnhem en een activiteiten- overzicht. Een oorlogsveteraan zii Heide. 5 landen op de Ginkelse Foto GPD VW Arnhem, waarbij gedurende enkele uren een tocht langs verschillende oor logsmonumenten en musea wordt ge maakt. Veel gebeurt uiteraard op 19 september. 'Remember September' in Nationaal Be vrijdingsmuseum te Groesbeek is een markt (10.30-17.00) met artikelen, boe ken en andere spullen, omlijst door mu ziek. Om 10.15 uur begint in de Eusebius- kerk te Arnhem een herdenkingsdienst, er wordt die dag een Bevrijdingsmars ge wandeld. Airborne wandelpad Tenslotte opent 20 september een wan delroute van het Belgische Lommei naar Nijmegen die beschreven wordt in een speciale wandelgids, vanaf die dag ver krijgbaar bij WV's langs de route en ge specialiseerde winkels. Mede op initia tief van Theo Tromp uit Weert is deze tweehonderd kilometer lange wandel tocht, te lopen in vijf dagen, uitgezet. De route volgt die van de geallieerden die in 1944 vanuit het Belgische Lommei naar Arnhem trokken. Wandelsportvereniging Olat (Ollandse Lange Afstand Lopers) wil met de inge bruikname van het Airbornepad de her innering aan de bevrijders levend hou den. De 54-jarige Tromp, een voormali ge beroepsmilitair uit Weert, is vi- ce-voorzitter van Olat. 'In 1994 liepen we van Neerpeltnaar Nijmegen om Mar ket Garden te herdenken. Toen rijpte het plan om iets blijvends te doen en op die manier de herinnering levend te hou den aan de krachtsinspanningen die de geallieerden hebben moeten leveren. Aangezien er in Nederland steeds meer themawandelpaden kwamen, ontstond het idee van het Airbornepad. We heb ben even overwogen om een wandelpad aan te leggen vanuit Normandië naar hier, maar de organisatie ervan bleek zo Het Airborne Museum in Oosterbeek trekt ingrijpend dat we daar maar van hebben afgezien.' Wandelaars passeren onderweg zestien panelen met informatie over het hoe en waarom van het Airbornepad. Overigens volgt het pad niet op de meter nauwkeu rig de marsroute van de bevrijders, want die snelden grotendeels over verharde wegen op hun doel af. Tromp en de zij nen laten de wandelaars straks door een natuurgebied lopen maar wel parallel aan de route die destijds werd afgelegd: van de zwaar bevochten 'Joe's Bridge' in Lommei tot de beruchte brug in Arn hem. Het pad voert onder meer langs drie oorlogsmusea en meerdere monu menten, begraafplaatsen en plaquettes. Het initiatief van Olat wordt van harte toegejuicht én ondersteund door de ANWB en directeur Wibo Boersma van het Airbomemuseum in Oosterbeek. Op 17 september begint een groep wande laars onder leiding van Theo Tromp aan het Airbornepad in Lommei waar ze een herdenkingsbord onthullen. Op het oorlogskerkhof in Valkenswaard wordt een krans gelegd. Op 20 septem ber presenteren de lopers de wandelgids in het Nationaal Bevrijdingsmuseum in Groesbeek. Voor lekkerbekken en andere fijn proevers is er 10,11 en 12 septem ber het eetfestijn Texel Culinair. Voor het eerst presenteren circa veertig restaurants zich in de Dorps straat van De Koog. Texel Culinair moet een jaarlijks terugkerend eve nement worden dat plaatsheeft in het tweede weekend van september. Het thema wisselt jaarlijks. Dit keer staat koken met Texelse producten centraal. Bezoekers kopen munten, Kögertjes, a €1,25 en kunnen daar mee betalen bij alle stands en kra men. De gerechtjes kosten een tot vier Kögertjes. Daarnaast is er een randprogramma met onder meer eenjuttershoek met gejutte spullen waar Texelse verhalen worden ver leid, demonstraties vis roken, mime- spelers, muziek, straattheater, een markt waar Texelse producten wor den verkocht, en culturele voor drachten in het kerkje van De Koog. Het evenement wordt door de hore ca en diverse ondernemersverenigin gen georganiseerd, en een deel van de opbrengst gaat naar het Tessel- huus. Hier krijgen elk jaar ruim tachtig zwaar lichamelijk gehandi capten een vakantie aangeboden. Meer informatie: www.tessel- huus.nl. Arrangementen: VW Texel, tel. 0222-31 4741, www.texel.net. Theater in 't Groen Theater in 't Groen is een show van verschillende straattheatergroepen, die zondag 12 september op diverse locaties in Kasteeltuinen Arcen op treden. Door op gezette tijden een vaste route door het park te wande len, kunnen de bezoekers zoveel mo gelijk optredens meemaken. Kasteel tuinen Arcen is tot eind oktober da gelijks open van 10.00-18.00 uur, en tree €11. Meer informatie: tel. 077- 473 18 82, www.kasteeltuinen.nl. Zeilen vanaf Muiderslot De gloriedagen van de klassieke zeil vaart herleven rond het Muiderslot. Een Texelse specialiteit is lamsvlees. Tot eind september ligt een histo risch dagtochtschip van de Muider Compagnie afgemeerd aan de stei ger, en bezoekers kunnen op zon dag een uurtje meevaren over het IJsselmeer a €14,50. De vertrektij- FotoWV TEXEL formatie en reserveren: tel. 0294-25 62 62, www.muiderslot.nl. Glasblazen is een kunst In het Cultureel Centrum Het Dak den zijn 13.30 en 15.30 uur. Meer in- in Leerdam heeft 10,11 en 12 sep tember de 16e internationale Glas kunstbeurs plaats. Op de beurs wordt glaskunst tentoongesteld en verkocht. De openingstijden zijn vrijdag van 14.00-21.00 uur, zaterdag en zondag van 10.00-17.00 uur, entree €8 inclu sief toegang tot het Glas Centrum Leerdam en het Glasvormcentrum van Royal Leerdam Cristal, waar de monstraties glasblazen worden gege ven. Meer informatie: www.qlas- kunstbeurs.nl. Heksentoer Oma's, moeders en dochters zijn 12 september welkom bij het bezoe kerscentrum Veluwezoom. Daar be gint om 11.00 uur een Heksentoer die door een donker bos, langs oude bomen en paddestoelen gaat. De heksen in spe moeten een glazen fles of potje met deksel meenemen, waarin ze hun eigen heksenvlieg- drank bereiden. Deelname kost €5 per gezin, leden van Natuurmonumenten betalen €3. Aanmelden is niet nodig. De heksen toer eindigt rond 15.00 uur. Meer in formatie: www.natuurmonumenten.nl. Kampeerauto's kijken Liefhebbers van kampeerauto's kun nen van 9 tot en met 12 september in het Autotron in Rosmalen hun hart ophalen wanneer daar de NKC (Nederlandse Kampeerauto Club) haar jaarlijkse Nationaal Evenement houdt. Niet alleen voor leden, maar ook interessant voor degene die denkt over huur of koop van een camper. Op zondag wordt de 'dialy secamper' voor nierpatiënten gepre senteerd. De beurs is open entree €8,50. Meer informatie: NKC, tel 035-602 00 88, www.kampeerauto.nl. Bloemencorso Niet te filmen en toch de camera meenemen. Die tegenstrijdige bood schap krijgen bezoekers van het 51e bloemencorso in Valkenswaard mee. Elk jaar is er een ander thema voor de bouwers van de praalwa gens. Dit jaar, op zondag 12 septem ber, is dat 'niet te filmen'. Met dui zenden dahlia's, muziek, toneel en technische constructies worden de wagens omgetoverd in een 'rijdend openluchttheater'. De wagens trek ken tussen 14.00 en 17.00 uur door Valkenswaard. Vooraf en na.afloop zijn er op en om de Markt allerlei festiviteiten met veel muziek, ver tier en kindervermaak. Entree €5, kinderen tot 12 jaar gratis. Meer in formatie: www.bloemencorso-val- kenswaard.nl. Stoelen in stijl Madurodam in Den Haag haakt in op het themajaar Architectuur en Design met een bijzondere exposi tie. 'Stoelen in stijl' toont honderd beroemde stoelen van grote ontwer pers, onder wie Mies van der Rohe, Rietveld, Starck en Eames. Het bij zondere is dat de stoelen zijn ge maakt op een schaal van 1:6, dus passend bij de miniatuurstad. Kinde ren mogen hun eigen stoel ontwer pen of een miniatuur natekenen. De expositie is deze week geopend en duurt tot en met 7 november. Meer informatie: tel. 070-416 24 00, www.madurodam.nl.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 39