Hollen voor een huisje Roompot koopt Euroase Reis in 5 clicks Duindel 'Tweede en derde vakantie heel gewoon' zaterdag 4 september 2004 De grootste parken lokken klanten met kreten als 'tot 40 procent korting' en 'kinderen gratis eten'. Gaat het dan zo slecht met de bungalowparken en is dat gunstig voor de consument die in de herfstvakantie nog weg wil? 'Nee hoor, we hebben zoals altijd een bezetting van 100 procent. Wie nu nog een huisje wil moet heel snel zijn.' Door ALICE PLEKKENPOL Het gaat slecht met de bungalowparken, roept iedereen. Behal ve de parken zelf. Die blijven fors uitbreiden en reno veren. Roompot Recreatie Be heer neemt zelfs een hele keten over, Euroase Pares. Als het zo goed gaat, waarom stunten de bungalowparken dan met last minute-aanbiedin- gen? Dat heeft vooral te maken met het boekingsgedrag. Wilde je tot vorig jaar een bungalow in je favoriete park, en liefst in het hoogseizoen, dan moest je al in januari of nog eerder reserve ren. In 2003 trad een kentering op, mede door het wegblijven van door de economische reces sie getroffen Duitsers. Die trend zette zich dit jaar voort. Door het Europees Kampioenschap voetbal en de warme zomer van vorig jaar ('misschien treffen we het nu opnieuw zo goed') stelden veel consumenten het boeken van een bungalow uit. Toen daar nog eens een natte julimaand bij kwam, besloot menigeen op de valreep naar het zonnige zuiden te vliegen. Zodat een aantal parken met le ge huisjes bleef zitten, en alles moest doen om die accommoda- 1 ties alsnog vol te krijgen. Des- noods tegen de halve prijs. Korting vroege boelcers Onlangs beweerde de Consu- I mentenbond dat met name Lan- dal GreenParks op grote schaal met last minute-aanbiedingen adverteert, en daarmee juist de vroege boekers die het volle pond betalen dupeert. Commer- I; cieel directeur Bas Hoogland be- strijdt dit: 'We hebben slechts voor een paar parken aanbiedin- gen gehad, de meest populaire parken waren in de zomer reeds volgeboekt. Bovendien bieden we vroege boekers voor volgend jaar zomer ook de mogelijkheid tot korting: voor sommige par ken wordt een beperkt aantal bungalows goedkoper ver huurd.' Over de naderende herfstvakan tie maakt Hoogland zich geen zorgen, 'dan is de bezetting al tijd 100 procent. Wie nu nog een bungalow wil moet er snel bij zijn, vooral in de week van 15 oktober, als ook de Duitsers herfstvakantie hebben, wordt het erg druk.' Geruchten dat het slecht zou gaan met de bunga lowparken in het algemeen spreekt Hoogland tegen. 'Het ge beurt wel dat er het ene seizoen vroeger geboekt wordt dan het andere. Dit jaar zijn de boekin gen laat op gang gekomen, maar in totaal draaien we op het niveau van vorig jaar.' Landal GreenParks nam in 2001 34 parken van Grandorado over, en telt nu 53 parken in Ne derland, Duitsland, België, Oos tenrijk en Tsjechië. Voor het eerst verschijnt dit jaar een bro chure met wintersportvakan ties. Naast de bestaande parken in Oostenrijk en Tsjechië wor den nu ook zes populaire sneeuwgebieden in de Franse Al pen aangeboden. 'Daar was dui delijk vraag naar vanuit de markt, vandaar de uitbreiding van onze winterbestemmin- gen,' licht Bas Hoogland toe. De chalets, appartementen en ho tels in Frankrijk worden ver huurd in samenwerking met de Britse Eurogroup. Landal GreenParks neemt eind dit jaar afscheid van drie kleine re parken in Nederland die niet meer aan de kwaliteitseisen vol- Digitaal plezier De hele vakantie bent u druk in de weer met uw digitale foto camera. Geen mo ment heeft u gemist. Nu de regen tegen de ramen tikt en 's avonds weer vroeg de schemering inzet, is het tijd om iets met al die foto's te doen. Bewerk de kiekjes zo dat die grijze dag er stra lend uitziet, maak een mooi online fotoalbum of laat ze afdrukken via internet. Zelfs als uw baby met zijn tengels aan het verwij derknopje heeft gezeten biedt internet uitkomst. De foto- dokter haalt al uw gewiste bestanden terug. Algemeen: www.dfip.nl en www.letsqodiqi- tal.nl: Beeldbewerking: www.henkbacker.info; Foto's terughalen: www.fotodokter.nIAfdruk ken: www.onlinefotoservices.nl. doen. Hoogland: 'Dit jaar zijn bijvoorbeeld het park Cauberg bij Valkenburg en Stroombroek in de Achterhoek nieuw, en dat trok meteen veel extra aan dacht. Volgend jaar bieden we een nieuw park in Friesland aan, en een in het Duitse Mol- bergen nabij de toeristische plaats Cloppenburg.' Bas Hoog land ziet de toekomst van be paalde bungalowparken dan ook positief tegemoet. 'Voor ons product, met veel rust en ruimte, is en blijft altijd een markt bestaan.' Uitbreiden en aanpassen Ook koploper CenterParcs heeft een aantal parken van Grandora do overgenomen. Mede dankzij die recente uitbreiding gaat het goed: 'Er is sprake van een groei, omdat we nieuwe parken aan onze portefeuille hebben toegevoegd.' Wel onderschrijft CenterParcs de trend dat de consument steeds later boekt. 'Echter, er is nog steeds een groep vaste trou we gasten, die lange tijd van te voren een cottage reserveert. De ervaring leert dat, hoewel op een later tijdstip, onze maxima le bezettingen worden gehaald. Ook voor de herfst- en kerstva kantie verwachten wij, al is het op een later tijdstip dan andere jaren, vol te komen.' CenterParcs ziet vooral expan siemogelijkheden in Duitsland en Frankrijk. 'We hebben net een park overgenomen in Duits land aan de Noordzee in de buurt van Bremen, en zijn be gonnen met de ontwikkeling van een nieuw Frans park in l'Ai- lette, iets boven Reims, dat in 2007 opent.' Ook bij CenterPar cs zijn er continue aanpassin gen, zoals de Beach Factory op Park Zandvoort, een overdekte 'belevingswereld'. De Kemper vennen bij Val kens waard kreeg een touwbaanparcours, zoals dat eind oktober ook op De Vos- semeren in het Belgische Lom mei wordt gebouwd. Minder luxe Andere grote spelers op de markt zijn de ketens Roompot Recreatie Beheer (Roompot Va kanties en Zilverberk) en Euroa se Pares. Roompot neemt vanaf volgend jaar Euroase Pares over. 'Ja, het gaat heel goed met ons,' zegt sales marketing manager Jomt de Meurichy van Room pot 'Wij merken tegenwoordig wel dat er veranderingen gaan de zijn en dat wij harder moe ten werken, maar de boekingen lopen goed. Straks zitten we door het hele land verspreid met onze parken. In het buiten land bieden wij nog geen accom modaties aan, maar we sluiten voor de toekomst niets uit.' Zijn de Roompot-accommoda ties comfortabel, Euroase Pares onderscheidt zich vooral door minder luxe voorzieningen, maar hanteert daarvoor dan ook lagere tarieven. Ook hier geen klaagzang. 'Wij hebben zelfs meer boekingen gemaakt dan vorig jaar,' meldt assistent commercieel manager Judith Scheffer. 'Ons inziens is de re den hiervoor de economische si tuatie in Nederland. Wij zijn een bungalowparkketen die een prijspeil hanteert dat veel lager ligt dan de concurrenten. Daar zijn uiteraard onze voorzienin gen ook naar. Alle basisvoorzie ningen zijn aanwezig, maar in minder luxe vorm. Hierdoor is het mogelijk voor hetzelfde geld langer op vakantie te kun nen, en doen doen mensen zeer in de zomer graag.' Hoewel de parken in de echte topweken (eind juli, begin augustus) al vrij vroeg in het seizoen behoorlijk vol zaten, moet er voor de perio de daaromheen redelijk gestunt worden met last minute-aanbie dingen. Nieuwkomer Vacansoleil verhuurt in heel Eu ropa bungalows, caravans en tenten en begint nu een keten campings. Zijn eigen bungalow parken wellicht een volgende stap? Directeur Wim Backers: 'Vacansoleil is een eigen cam pingketen begonnen met cam pings met typische campingac commodaties als stacaravans, bungalowtenten en staanplaat sen om zodoende het echte kam- peerlcarakter te behouden. Wij sluiten echter bij de grotere pro jecten, Vacansoleil is momen teel bijvoorbeeld bezig met een project van 230 hectare, niet uit dat een gedeelte van een cam ping gereserveerd wordt voor de verhuur van bungalows. Nu bieden we immers ook al bunga lowparken aan. Onze klanten gaan in bepaalde periode per jaar naar de camping maar kie zen in een ander seizoen weer voor een bungalowvakantie.' Roompot Recreatie Beheer BV is in Zeeland groot geworden. Het bedrijf slaat nu de vleugels uit naar andere delen van het land. Dat gebeurt vooral dankzij de overname van acht bunga lowparken en campings van Euroase Pares. Alleen het com plex in het Duitse Bentheim, net over de grens met Twente, blijft erbuiten. Roompot Recreatie Beheer BV heeft een week geleden een intentieverklaring tot overname getekend, de ver dere onderhandelingen worden de komende tijd afgerond. Dankzij de overname kan Roompot volgend jaar vijftig accom modaties aanbieden. Het bedrijf exploiteert momenteel zes tien bungalowparken en acht campings en verzorgt mede re serveringen voor dertien bungalowparken en vijf campings van Zilverberk. Voor de consumenten verandert er op het oog niet veel, aangezien er drie Tabels' blijven bestaan: naast Roompot Vakanties en Zilverberk straks dus ook Euroase Pares. De Euroase-parken worden momenteel gerenoveerd, het Kustpark Texel is uitgebreid met nieuwe luxe bungalows. Klant boekt later, maar bungalowpark blijft populair Smeuïge details over kastelen langs Maas Aan het water wonen, wie wil dat niet? Het is dan ook niet voor niets dat er in de loop der eeuwen langs de Maas vele tientallen kastelen werden gebouwd. Onlangs verscheen een gids je over deze kastelen, een gezamenlijk initia tief van de Belgische provincies Namen en Luik. Naast veel praktische informatie bevat de brochure ook veel smeuïge details, bij elk kas teel is daar een speciaal rubriekje aan gewijd. In het kasteel van Montaigle bijvoorbeeld heeft een list van de kasteelvrouw ervoor ge zorgd dat zij haar meest kostbare bezit veilig het kasteel uitsmokkelde, en in het kasteel van Freyr werd waarschijnlijk het eerste kopje koffie in de Nederlandse geschiedenis gedron ken. Het gidsje 'Kastelen van de Maasvallei' is tegen betaling van porto- en administratiekos ten verkrijgbaar bij het Belgisch Verkeersbu reau voor Wallonië en Brussel, Postbus 2324, 2002 CH Haarlem, tel. 0900-202 01 07. Anky van Grunsven barones Land van Ooit De kinderjury die dit jaar voor Het Land van Ooit de 'Barones van Ooit Anno Domino 16 (2004)' heeft ge- kozen, had duide lijk een vooruit ziende blik. Eind juni al adviseer de de kinderjury Het Land van Ooit om amazo ne Anky van Grunsven te be noemen tot Barones van Ooit. Door de Olympi sche Spelen was de concurrentie groot, want ook Leontien van Moorsel, Pieter van den Hoo- genband en Inge de Bruijn waren genomi neerd. De keuze viel op Anky vanwege de rela tie met paarden. Op maandag 13 september zal Anky van Grunsven officieel worden be noemd tot Barones van Het Land van Ooit. Zij schaart zich dan in de rij van reeds benoemde Baronnen en Baronessen van Ooit, onder wie Herman van Veen, Joost Prinsen, Monique van de Ven en Louis van Gaal. Martinair in winter vaker naar Florida Vanaf het winterseizoen dat op 31 oktober 2004 begint, vliegt Martinair met een Boeing 737-800 dagelijks vanuit Florida (Miami en Or lando) rechtstreeks naar San José in Costa Rica. Tussen Amsterdam en Miami zal dagelijks een non-stop lijndienstverbinding worden onder houden met een Boeing 767-300 ER. Dit is een uitbreiding met twee vluchten per week op dit traject. Tevens wordt het aantal vluchten naar Orlando verhoogd van drie naar vier per week. Deze vluchten sluiten via het draaipunt in Flo rida aan op de dagelijkse rechtstreekse vlucht van en naar San José in Costa Rica. Met de aan gepaste dienstregeling ontstaan gunstiger aan komst- en vertrektijden. 'Voor vakantiebungalows met veel rust en ruimte blijft altijd een markt.' Tex m; wa sp; ixel was mooi, daar niet van, maar na drie dagen fietsen en wandelen wilde ze weieens iets spannends. Hij twijfelde eerst nog een beetje, maar zij had hem overge haald. Ze hadden er een heel eind voor moeten lopen. Zij droeg de geblokte deken, hij p5 de tas met de fles wijn en de glazen. En kt hun zwarte hondje trippelde er vrolijk i; achteraan, blij dat hij niet aan de lijn p hoefde. s Ze hadden eerst een met schelpen be- K zaaid weggetje gevolgd, toen namen ze J op de gok een smaller pad en na een paar keer links en rechts leek het alsof rf ze alleen op de wereld waren. Ze hadden J- de duinen voor zichzelf. j?. 'Dat vind ik nou het mooie van dit land- it schap,' zei hij. 'Als je je ogen een beetje dichtknijpt, lijkt het op een woeste, on- - stuimige zee die opeens stil is blijven staan.' Als hij nou maar niet te poëtisch wordt, dacht ze, dat vind ik altijd zo'n afknap- per. Lijkt deze je wat?' Ze wees op een flinke :L. duinpan van een paar meter doorsnee - met een bodem van fijn, wit zand. Door DIRK MULDER Hij knikte wat zorgelijk. Ze spreidde de deken uit. Soms denk je datje een heel verlaten plekje hebt gevonden, totdatje wat be ter om je heen kijkt en ontdekt datje bijna pal naast een geasfalteerd fietspad ligt. Maar daar hadden ze geen oog voor. Wij kwamen nietsvermoedend van de an dere kant. We waren met z'n vieren aan het wandelen en druk in gesprek. Van links doemde er opeens een zwart hond je op. Het blafte furieus. We keken. Het was zo'n moment waarop je twijfelt: zie ik wat ik denk dat ik zie? Wat ik dacht te zien was dat er een vrouw met lang, krullend, blond haar bo venop een man lag. Echt warm was het niet, ze hadden hun bovenkleding nog aan, maar hun broeken en hun onder goed waren tot op de enkels naar bene den geschoven. De vrouw had monumen tale billen. Ze keek op, zag ons en gie chelde betrapt. De man duwde haar pa niekerig weg en greep een punt van de deken om zijn snel krimpende schaamte te bedekken. Hij had al aardig wat grijs haar. Het kleurde goed bij zijn hoofd, dat vuurrood werd. Dat kreeg je nou met zo'n jongere vriendin. Zij ook altijd met die wilde ideeën. Als ik alleen was geweest had het mis schien nog iets langer geduurd voordat ik mijn hoofd had afgewend, maar in een groepje doe ik me graag wat be schaafder voor. Met tegenzin scheurde ik mijn ogen los. Ik zag nog net dat de fles wijn was omgestoten en leegliep over het zand. Nadrukkelijk keken we de andere kant op en babbelden door, zonder de pas ook maar één moment in te houden. Nee, nee, we hadden niets gezien, heus niet. Het zwarte hondje blafte ons beschuldi gend na. De Nederlander gaat steeds vaker op vakantie. Een tweede of derde va kantie wordt gewoon. Al meer dan drie miljoen Nederlanders gaan zelfs vier keer of meer. Maar ook de diversiteit neemt toe. De grote vakantie op een camping wordt afge wisseld met wintersport en een weekendje Barce lona. In 2003 gingen de Neder lander gemiddeld 2,77 keer op vakantie. Dit be staat bijna altijd uit een hoofdvakantie en enkele korte vakanties van maximaal een week. In 2002 was het aantal nog hoger (2,89), maar de re cessie heeft op het aantal vakanties slechts mini male gevolgen gehad, mede dankzij het toene mende gebruik van inter net. 'Door internet is de com plete vakantiemarkt be- Hoe vaak weg? 1 keer: 3,8 miljoen Nederlanders 2 keer: 3,4 miljoen 3 keer: 2,2 miljoen 4 of meer keer: 3 miljoen Voor de tweede of derde vakan ties blijft ruim tweederde (dat zijn nog altijd zo'n 13 miljoen vakan ties) in eigen land. Het buitenland is goed voor 5,8 miljoen Waar naar toe? 1Noordzeebadplaatsen 2. Groningen, Friesland, Drenthe 3. Veluwe 4. West- en Midden-Brabant 5. Oost-Brabant, Limburg en Rijk van Nijmegen 6 Twente, Salland en Vecht streek 7 Zuid-Limburg 8. Waddeneilanden Wat zoekt men in Nederland? Natuur 16% Relaxen 15% Vrienden, familie, collega's 11 Sportief 11 Huwelijk 9% Steden 7% Cultuur 2% En wat in het buitenland? Steden 22% Familie, vrienden 14% Natuur 8% Sport 8% Attractieparken 7% Vrienden, collega's 6% Cultuur 6% Wintersport 4% Huwelijk, jubileum 4% reikbaar geworden. Vroe ger, en dat is pas tien jaar geleden, moest je naar het reisbureau of speciale informatieda gen, talrijke folders op vragen en op de adverten ties in de krant letten. Op het web is tegenwoor dig alles te vinden, varië rend van een standaard zonvakantie tot een ta lencursus in Peru. Om dat de informatie gemak kelijk voorhanden is wordt het 'gewoon' voor veel mensen, en boeken ze dus ook sneller,' aldus Ad Schalekamp, onder zoeker bij het Continu Vakantie Onderzoek (CVO). Hij constateert de laatste jaren een opval lende ontwikkeling bij veel consumenten. 'Men sen maken nu vaker een stedentrip vanwege de goedkope luchtvaart maatschappijen. En als de prijzen blijven dalen kan de trend zich verder doorzetten.' Een populaire tweede of derde vakantie is tevens het 'drie-generaties-uit- stapje'. Grootouders, ouders en kinderen gaan vier tot acht dagen sa men weg, waarbij vooral de bungalowparken hoog scoren. De belang rijkste reden om samen op vakantie te gaan is meer tijd met elkaar te kunnen doorbrengen. Uit onderzoek van Cen terParcs blijkt dat liefst 22 procent van de man nen zegt na zo'n vakan tie meer respect gekre gen te hebben voor de (schoon)ouders. Een nieuwkomer is Port Zélande.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 37