PZC Herfst in Riga Fietsvakanties prikkelen Floortje Vraag tkantwoord Redactie bijlagen: 0113-315680 wvvw.pzc.nl E-mail: redactie pzc.nl Postbus 31, 4460 AA Goes Advertentie-exploitatie: Noord- en Midden-Zeeland" 0113-315520 Zeeuws-Vlaanderen: 0114-372770 Nationaal: 020-4562500 zaterdag 4 september 2004 Reizen Wereldreizigster Floortje Des sing lijkt een móórdbaan te heb ben: altijd onderweg naar weer een andere mooie bestemming op deze aardbol. Toch eist het bestaan als presentatrice van reisprogramma's zijn tol. Tien maanden van het jaar leeft ze in hotelkamers of hutjes in een of ander tropisch oord. Het gevoel van 'vlug, vlug, hollen naar een andere toplocatie' klinkt ook door in haar recent verschenen boek '100 wereldplekken die je gezien moet hebben'. De zin in reizen is de in 1970 ge boren Floortje ingegeven door haar vader, die dol was op kam peren. Het gezin Dessing trok er als het even kon met fiets of trein op uit om ergens de tent op te zetten. 'Zo hadden we al tijd wel een Tentekamp' of een 'herfstkamp' en natuurlijk elk jaar een 'sneeuwkamp': de tent opzetten in Vollenhove en dan 's avonds de primus op zijn hoogste stand in de voortent draaien om de boel warm te hou den', aldus Floortje. 'Als een van de weinige kinde ren in mijn klas hadden wij vroeger geen auto. Alles gebeur de dan ook op de fiets: bood schappen doen, naar school en op vakantie gaan. Zo trokken we 's zomers als een kleine op tocht door Nederland: mijn broer en zus op een fietsje, mijn andere zusje achterop bij mijn vader en ik voorop bij mijn moe der. Mijn verlangen om naar het buitenland te gaan zat er al van kinds af aan in, maar met die fietsvakanties schoot dat niet echt op. Ik kan me dan ook nog haarscherp herinneren dat mijn moeder aankondigde dat we voor het eerst op zomerva kantie zouden gaan naar het buitenland, naar Zwitserland. Ik was elf en mijn vreugde was uitzinnig. De hele reis heb ik als in een roes ervaren. De treinreis Floortje Dessing blijft een globe trotter. ARCHIEFFOTO was in mijn ogen een wereld reis, de stations groots en in drukwekkend en de aankomst in Zwitserland onvergetelijk.' Het enthousiasme voor het rei zen is haar nooit meer vergaan. Na eerder voor omroep Veroni ca gewerkt te hebben, presen teert ze nu een reisprogramma voor Yorin. In haar boek, waar uit ook bovenstaande citaten ko men, wandelt ze in rap tempo over de globe en hopt van onder werp naar onderwerp. Soms geeft ze een inkijk in haar le ven. Zo vertelt ze onder meer hoe ze een romance had met een schipper, maar dat ze er toch voor gekozen heeft alleen verder door het leven te gaan. De overdaad aan superlatieven en de voortdurende aanbeve ling datje een bepaalde plek 'ge zien móet hebben' maken ech ter dat je als lezer vertwijfeld achterblijft met de vraag: waar zou ik al het geld en de tijd van daan moeten halen om die we reldplekken zelf te bekijken? SANDER LINDENBURG 100 wereldplekken die je gezien moet hebben, uitgave Prometheus, €15,00 ISBN 90 446 0463 5. Een deel van de opbrengst is voor een onderwijsproject van Max Havelaar Reizen Uitgaanstip De klok zoals wij die kennen bestaat sinds 1656. De oudste exemplaren zijn tot eind november te zien in Paleis Het Loo, Meer info: tel. 055-577 24 00, www.paleishetloo.nl. Continue vakantieplannen De foto's van de zomervakantie moeten nog opgehaald worden, de wasmand puilt uit van vakan- tiewas en je bruine teint blijft voor lopig wel zichtbaar. Maar het is nooit te vroeg om na te denken over de volgende vakantie. Wordt het een stedentrip, wintersport, een bungalowpark of iets heel anders? Stem mee in de Vakantievraag van de Week. Ga naar de website van j, deze krant en klik op de rubriek Reizen. Levensgenot Uit de vakantievraag van vorige week blijkt dat we tijdens de vakantie meer van het leven genieten dan thuis en dat we ons voornemen om ook na thuiskomst het leven wat meer te waar deren. De uitslag: Meer genieten 45% Meer tijd voor jezelf 20% Meere tijd voor relatie 13% 4$ Minder tv, vaker boek Gezonder leven Nieuwe baan zoeken Behoefte aan meer evenemententerreinen In opdracht van het Nederlands Bureau voor Toerisme Congressen (NBTC) heeft ZKA Con sultants Planners uit Breda een onderzoek uitgevoerd naar de haalbaarheid van één of meer nationale evenemententerreinen. Ger- ben Baaij van NBTC: 'De conclusie is duidelijk. Vanuit de markt gezien is er potentie en be hoefte aan één of meer nationale evenemen tenterreinen. Het is mogelijk zo'n terrein te realiseren en te exploiteren. Dat zou boven dien een enorme stimulans voor het toerisme en de evenementenbranche betekenen. Maar op het gebied van veiligheid en milieu dienen er nog wel een aantal problemen te worden op gelost.' De voorkeur gaat op basis van het haalbaar heidsonderzoek uit naar twee nationale evene mententerreinen, mogelijk aangevuld met re gionale terreinen nabij grote steden. Elk natio naal evenemententerrein (NET) moet wel de ga rantie hebben dat er per jaar tenminste vier meerdaagse festivals met zo'n 50.000 bezoe kers en zes eendaagse festivals met gemiddeld 40.000 bezoekers kunnen plaatsvinden. Een terreinlocatie moet aan nogal wat eisen voldoen. Het moet een permanente bestem ming hebben, zal circa 180 hectare groot moe ten zijn en gelegen moeten zijn in een lande lijk ambiance. Daarnaast zal het terrein ge schikt moeten zijn of gemaakt moeten worden voor zowel eendaagse evenementen als meer daagse festivals (inclusief overnachtingen) van uiteenlopende aard en verschillen in intensi teit en bezoekersstromen. Als kansrijke loca ties komen uit het onderzoek Spaarnwoude in Velsen, het Six Flags/Jamboree-terrein in Bid dinghuizen, het TT-circuit in Assen, Vliegveld Teuge in Voorst/Apeldoorn en Landgoed De Gulbergen in Nuenen naar voren. Vrij tijdens schooldagi ;en Ik mag geen vakantie opnemen tijdens de schoolva kanties. Kunnen we toch met onze kinderen op vakan tie? Marjan Besselink, woordvoerder van het Minis terie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap: 'Wil je met je kind op vakantie buiten de schoolvakanties om, dan kan je een verzoek in dienen bij het schoolhoofd. Dat geldt alleen voor mensen die een beroep hebben waardoor zij niet tijdens de schoolvakanties weg kun nen. Denk aan mensen die werkzaam zijn als strandtenthouder of werken in de agrarische sector. Dien je zo'n verzoek in, kom dan met goede argumenten en vergeet niet een verkla ring van je werkgever mee te nemen. Het schoolhoofd kan je kind vervolgens tot tien da gen vrijaf geven. Als het schoolhoofd weigert het verzoek in te dienen, staat de gang naar de rechter open.' Meer informatie: •www.minocw.nl/onderwiis/vakanties. Heeft u ook een vraag? Mail naar: vraaqenantwoord@weqener.nl. Voor uit_. meer vragen en antwoorden: ga naar de website van deze krant en klik op de g j rubriek Reizen. - Riga telt circa 750.000 inwoners, dat is een derde van de totale bevolking van w 1 Letland. In de hoofdstad ligt het prijsniveau circa 20 procent lager dan bij ons, Kdfl verder in het land is het echt goedkoop, zeker op markten en in kleine eettentjes. De munteenheid is de lat, 0,67 lat is circa een euro. In het centrum kan uit de muur gepind worden, ook in grotere hotels is pinnen of euro's wisselen mogelijk. Om het land binnen te komen is een geldig paspoort voldoende. Sinds juni vliegt KLM twee keer per week in circa twee uur rechtstreeks op Ri- ga. Een retourvlucht kost rond de 300 euro, afhankelijk van het moment van boeken AirBaltic vliegt vier keer per week en biedt op beperkte schaal enkel tjes aan vanaf 79 euro. Er vliegen nog meer maatschappijen naar Riga, maar altijd met een tussenstop. De relatief korte afstand maakt Riga ideaal voor een stedentrip. Met name deze herfst zijn er meer touroperators die Riga in hun stedenprogramma's hebben opgenomen Ri ga is onder meer te boeken bij Panta Reizen, Holland International, Buro Scandinavia, de Jong Intra Vakanties en Oad Reizen per trein of auto kan ook, maar dan ben je lang on derweg Dat geldt eveneens voor de oversteek per schip vanuit het Duitse Lübeck. Het Bezettingsmuseum aan de Strelnieku laukums 1 is gratis toegankelijk van 11 00-18 00 uur, www.occupationmuseum.lv Zie ook www.latviatourism.com en www.netherlandsembassy.lv Links het Domplein met de Pieterskerk, op de grote foto het uitzicht vanaf de kerktoren over het oude Riga. Foto's WEGENER Riga opende. Gelukkig kan er ook nog authentiek gewinkeld worden. Achter het warenhuis ligt het overdekte marktcom- plex, het grootste van Europa. In vijf gigantische hallen wor den onder meer vlees, vis, groen te, kleding, brood en banket ver kocht. Jagende mannen Heimwee naar Nederland of geen trek meer in het lokale kruidenbitter Balzam? De brui ne kroeg Amsterdama in het oude centrum, aan de Audejuie- la, tapt Grolsch bier. Het eten is iets internationalen Uitgaan is in Riga toch al geen probleem. Het wemelt van de terrassen, restaurants, bars en disco's, maar ook veel casino's en nacht clubs. Het zijn met name Rus sen, Finnen en passerende zee lieden die zich in het erotische nachtleven storten. Jagende mannen hebben bovendien al een groot voordeel: Letland kent een fors vrouwenover schot. Voor een kennismaking met de typisch Letse boerenkeu- ken kun je terecht in een restau rant van de keten Lido, waarvan er alleen al in Riga enkele zijn. Wie iets meer cultuur zoekt gaat naar een opera- of ballet voorstelling, of een concert in een van de vele kerken. Musea zijn er in alle soorten en maten, variërend van thema's als histo rie, fotografie, oorlog tot was senbeelden. Het Bezettingsmu seum nabij de Pieterskerk wordt het meest bezocht. Er is volop tastbare informatie over de jaren dat de Letten door Rus sen en Duitsers werden bezet. Er zijn ook dingen die je beter niet kunt doen in Riga. Een boot tocht over de brede rivier Dauga va bijvoorbeeld, waarbij je voor al grijze industrie passeert. Al leen te pruimen als je alles al hebt gezien en er voldoende ver tier aan boord is. Londen en Parijs ken je op je duimpje en in een lange vlucht heb je ook geen zin. Wat te denken van een korte stedentrip naar Riga? Van massatoerisme is nog geen sprake, maar de Letse hoofdstad stijgt wel snel op de steden-hitparade. Door ALICE PLEKKENPOL Tussen de gebouwen door moet je omhoog kijken en even zoe ken, maar dan staan ze daar toch echt op de daken; grote zwakte katten, arrogant heerkijkëftd öjf het volk. Het is een grap van- een rijke am- bachtsmai^iie geen lid mocht worden van de gilde. Hij bouw de een huis op een steenworp af stand van het gildehuis en plaatste de katten op het dak, hun mg gekeerd naar het gilde- gebouw. Een grovere belediging was ondenkbaar. Riga is een stad vol verrassin gen. De hoofdstad van de Balti- sche staat Letland wordt wel het Parijs van het noorden ge noemd en wie er enkele dagen vertoeft begrijpt meteen waar om. Brede boulevards, parken, elegante operahuizen en mooie winkels geven de stad een voor naam aanzien. Kom echter niet in de buitenwijken of op het platteland, het verschil is dan wel schrijnend groot. Circa tweederde van de 2,2 miljoen Letten leeft in relatieve armoe de, mijlenver verwijderd van de hoofdstad die steeds hipper en mondainer wordt. Nederlanders hebben iets met Letland. Dankzij het Hanzever- band bestaan er al sinds de late Middeleeuwen historische ban den tussen ons land en Riga. Ver volgens werd in de Gouden Eeuw veel hout uit Letland ge haald voor de bouw van VOC-schepen. Volgens ambassa deur Nicolaas Beets, die deze zo mer na vier jaar met veel plezier in Riga gewoond te hebben naar een andere standplaats moest, zijn er veel overeenkomsten tus sen Nederlanders en Letten: 'Al lebei harde werkers en enigs zins dezelfde mentaliteit. De Let ten zijn bovendien meer gericht op Europa dan op Rusland, on danks of misschien wel dankzij vijftig jaar bezetting.' Volgens Beets gebruikten tot voor kort veel reizigers naar Rus land Riga als transit. Maar nu Letland is toegetreden tot de Eu ropese Unie verwacht hij dat meer toeristen specifiek voor dit land kiezen. Ook zakelijk ge zien doet Letland het goed. Ne derland behoort tot de top-10 van buitenlandse investeerders in de jonge natie, die pas in 1991 onafhankelijk werd. Let land overweegt zelfs zich per 2007 aan te sluiten bij Schen- gen, en de euro in te voeren. Beets heeft het toerisme vanuit Nederland in vier jaar tijd zien groeien. 'De meeste mensen ko men natuurlijk per vliegtuig, maar een enkeling arriveert met de camper in Letland. Daar was je vijfjaar geleden nog een bezienswaardigheid mee, tegen woordig echter bieden cam pings al voorzieningen.' En wat kun je eenmaal in Riga doen? Slenteren door het histo rische centrum uiteraard. Drie jaar geleden vierde de stad het 800-jarig bestaan, en voor dat verjaardagsfeestje werd het oude centrum flink opgeknapt met financiële hulp van Unesco. Het stadshart is klaar en staat op de Werelderfgoedlijst, maar langs de rafelranden wordt nog volop getimmerd en gemetseld. Begin een wandeling door het oude centrum op het Domplein. Daar zetelt de VW die stadsplat tegronden en wandelroutes ver schaft. Op het plein staat ook de 72 meter hoge Pieterskerk. De lift op de tweede verdieping brengt bezoekers naar de toren spits voor een ffaai uitzicht, al is het boven een beetje krap. Wie het nog hogerop wil zoeken kan naar de Skyline Bar in het stali nistisch ogende hotel Reval Lat- vija aan de straat Elizabetes. Neem een van de twee panora- maliften naar de 26e etage en zoek een mooie plaats aan het raam uit. De bar is vanaf drie uur 's middags geopend. Cock tails drinken kan dan al, maar gaven. Riga was in die tijd de be langrijkste toegangshaven tot het tsaristische Rusland en de stad bouwde in hoog tempo hui zen om de grote toestroom ar beiders en kooplieden te huis vesten. Er woonden dan ook niet uitsluitend rijke burgers in de chique ogende panden, maar mensen van alle standen. Lang werd de wijk verwaarloosd we gens geldgebrek en desinteresse van de overheid. Pas na 1991 is de staat Tallinn begonnen de r.J huizen te ESTLAND renoveren, en er moet nog steeds I '-J y veel werk worden ver- richt. Er zijn nog her en LETLAND der*pparte_ T menten te I, koop in de- II' LITOUWEN s ze gewilde 1 I wijk. Interesse? Doe ^'het dan snel, de prijzen 1 1 C. Vilnius stijgen e?k jaar. W >y?m Winkelen kun je ook volop - j tt PicTQ nn/lor moor hii uroron. er wordt ook gewoon koffie en thee geschonken. Jugendstil-huizen Het hotel ligt in het nieuwe deel van de stad, niet ver van de stra ten met de vele Jugendstil- en Art Nouveau-huizen waaraan Ri ga een deel van haar faam dankt. Een ommetje door de straten Alberta, Elizabetes, Strel nieku en Vilandes is de moeite waard. De huizen herinneren aan ruim honderd jaar geleden, toen Riga tot de rijkste steden van Europa behoorde. De meest uitbundige gevels zijn destijds ontworpen door jonge, net afge stuurde architecten aan de plaat selijke universiteit, die daarmee rond 1900 hun visitekaartje af- huis Stockmann, de Finse Bijen korf. Wie van plan is veel te ko pen kan ter plekke voor een paar euro een klantenkaart aan schaffen, dat scheelt in de eer ste aankoop een veelvoud daar van, zo ondervonden wij. En het bezorgde de winkelbediende een meer dan geslaagde dag. 'Uit Nederland? Ik heb nog nooit een Nederlander ontmoet en dan mag ik haar nog wel vas te klant maken. Wat geweldig!' Kijk, zo'n blij gezicht alleen al is de investering waard. De aanwe zigheid van dit warenhuis ver raadt tevens de invloed van het westen. Amerikaanse en Europe se ketens rukken in rap tempo op in het straatbeeld, waaron der de onvermijdelijke McDo nald's maar ook de Body Shop, die in mei de eerste vestiging in

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 35