Donner mag bij dreiging ingrijpen Zondag ©pen! Wilders kondigt oprichten nieuwe rechtse beweging aan Kamerlid Hirsi Ali duikt opnieuw onder Regering kleedt WW verder uit 3 Minister krijgt bevoegdheid tot afsluiten wegen en stilleggen telefoonverkeer Neppatiënt laat zich opnemen Toeval doet dieven de das om Schiphol steekt stokje voor parodie Eemsmond behoudt zebrapaden Vier politieauto's uitgebrand Hogeschool^J^^edand Nabestaanden Wereldhavendagen in Rotterdam van start rechter eisen geld ziekenhuis l VVD'er Hermans negeerde rapport over Betuwelijn zaterdag 4 september 2004 ian onze redactie binnenland jEN HAAG - Het VVD-Kamer- lid Ayaan Hirsi Ali is opnieuw [ondergedoken. Aanleiding is dat haar geheime privé-adres in Den Haag op een islamitische in ternetsite was gepubliceerd. Iirsi Ali zou zijn ondergebracht op een geheime lokatie en per manent worden bewaakt door de politie. De persoonlijk mede werkster van Hirsi Ali bevestigt in algemene zin de maatregel, maar weigert iedere bijzonder heid, ook over de inhoud van de bedreigingen. Op de moslimsite zou een ver haal hebben gestaan waarin Hirsi Ali en Theo van Gogh wer den bedreigd, meldde NRC Han delsblad gisteren. Het bewuste verhaal kwam gisteravond niet meer op de site voor. Aanleiding voor de nieuwe be dreigingen is de korte film 'Sub mission' die het Kamerlid sa men met Theo van Gogh maak te. In de film die vorige week bij het programma VPRO's Zomer gasten werd vertoond, neemt Hirsi Ali stelling tegen de in haar ogen vrouwonvriendelijke teksten in de Koran. Sinds 2002 staat de uit Somalië afkomstige politica buitenshuis onder per manente politiebewaking. Ze steekt nooit onder stoelen of banken dat ze de islam een ach terlijke- en vrouwen-onderdruk kende godsdienst vindt. Ook Theo van Gogh kreeg vorige week politiebewaking. GPD >/an onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Donner Justitie krijgt in situaties acute dreiging van aansla gen, het recht direct alle noodza kelijke maatregelen te nemen, !0 heeft det kabinet gisteren be- iloten. Donner is al coördine rend bewindspersoon voor terro rismebestrijding. )e bewindsman kan bij acute dreiging bijvoorbeeld autowe gen laten blokkeren, het trein verkeer stopzetten, gebouwen la ten ontruimen of het telefoonver keer in een bepaalde regio plat leggen. Zijn bevoegdheid gaat op dat moment heen over de grenzen van andere departemen ten en lagere overheden. In het geval er een aanslag heeft plaatsgevonden, ontstaat een nieuwe situatie, zei premier Bal kenende na afloop van de minis terraad. „Dan gaat een andere fase in, die afhankelijk is van de omstandigheden. Minister Rem- kes van Binnenlandse Zaken gaat in de regel over de crisisbe heersing bij rampen. Het kabinet heeft verder beslo ten opnieuw extra maatregelen te treffen in verband met de voortdurende dreiging van terro risme. Er komt één organisatie die de spin in het web wordt van de terrorismebestrijding. Deze organisatie komt te vallen onder de ministeries van Justi tie en Binnenlandse Zaken. Verder wordt wetgeving voorbe reid om politie en justitie al in het stadium van de voorberei ding van terroristische activitei ten meer bevoegdheden te ge ven. Doel is verdachten eerder op het spoor te komen, eerder in te grijpen en hen langer in voor arrest te nemen. Doelwit Uit een notitie van Donner en Remkes, waarover het kabinet heeft gesproken, blijkt dat de extra stappen nodig zijn om de weerbaarheid van Nederland te versterken. Nederland trekt door zijn aanwezigheid in Irak en Afghanistan meer aandacht als doelwit dan andere landen. Recentelijk werden bedreigin gen geuit via internet en Ara bisch media. Ook hebben in Ne derland personen bepaalde ob jecten en terreinen verkend, mo gelijk als doelwit. De terreurbestrijding in de Euro pese Unie (EU) kent overigens veel gebreken. Dat komt voor een belangrijk deel door het uit blijven van samenwerking tus sen de lidstaten. De politie en andere opsporingsdiensten pas sen de maatregelen die binnen de EU zijn genomen, nauwelijks toe. Dit sombere beeld kwam gisteren naar voren tijdens de conferentie Europese Commis sies Justitie. Het congres is geor ganiseerd in het kader van het huidige Nederlands voorzitter schap van de EU. ANP ROTTERDAM - Een nog onbekende man heeft zich een aantal keren laten opnemen in een ziekenhuis, terwijl hij niets mankeerde. De man deed alsof hij een hersenbloe ding had gehad, maar hij bleek bij nader onderzoek hele maal niet ziek te zijn. Zodra de medische staf daar achter was, ging de 'patiënt' er vandoor. De man heeft h?t toneelstukje in ieder geval opgevoerd in ziekenhuizen in Rotterdam, Alkmaar en Eindhoven. In de laatste stad is aangifte gedaan door het Catharina-zieken- huis, dat de schade schat op 50.000 euro. GPD EINDHOVEN - Stom toeval heeft twee fietsendieven in Eindhoven in de nacht van donderdag op vrijdag de das omgedaan. Het Eindhovense duo (34 en 37 jaar) stal in de binnenstad een fiets en bood die korte tijd later aan een toevallige passant te koop aan. Dat was echter de eige naar van de fiets. De man, die zijn karretje onmiddellijk herkende, zag kans de politie te waarschuwen. Die heeft het tweetal even later opgepakt en ingesloten. ANP SCHIPHOL - Schiphol heeft een stokje gestoken voor de slogan 'See, Fly, Die' die de Stadsschouwburg Amster dam wilde gebruiken om reclame te maken voor 'Het Gro te Gala van het Terrorisme' op 11 september. De schouw burg had tasjes laten maken en flyers laten drukken die lijken op de gele tasjes van de taxfree-winkels van de luchthaven met de tekst 'See, Buy, Fly'. Het theater heeft de vliegende vogel in de slogan van Schiphol vervangen door een neerstortend vliegtuigje. „Het is een overtreding, want het is een inbreuk op het merkenrecht", aldus een woordvoerster van Schiphol gis teren. „Maar het is ook smakeloos dat ze ons op die ma nier associëren met terrorisme." ANP EEMSMOND - In het Groningse Eemsmond kunnen inwo ners gebruik blijven maken van zebrapaden. Het college van B en W heeft het voorstel om alle zebrapaden in de ge meente af te schaffen, ingetrokken. Dat heeft wethouder H. Bolwijn gisteren bekendgemaakt. B en W waren tot het voorstel gekomen op advies van een commissie. Die stelde dat de zebrapaden in de gemeente niet bijdragen aan de verkeersveiligheid, omdat de wegge bruikers dan minder alert aan het verkeer deelnemen. De bevolking was tegen het afschaffen van de zebra's. ANP VLEUTEN - Op de binnenplaats van een politiebureau in Vleuten zijn in de nacht van donderdag op vrijdag vier po litieauto's uitgebrand. Het bureau was op dat moment ge sloten. De oorzaak van de brand is volgens een politie woordvoerder nog onduidelijk. In juni en juli was de politie in Gooi en Vechtstreek slacht offer van brandstichting. Binnen een maand werden in zo wel Muiden als in Nederhorst den Berg drie surveillance wagens in brand gestoken. Woensdag raakte de politie in Deventer nog vijf dienstauto's kwijt door een brand. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Werknemers die ontslagen worden, mogen alleen nog een vergoeding krijgen van hun ex-baas om zich te (her)scholen. Iedere andere vorm van ontslagvergoeding wordt voortaan gekort op de WW. Dit heeft het kabinet giste ren besloten op voorstel van mi nister De Geus (Sociale Zaken). Dat de gouden handdruk zou worden verrekend met de WW-uitkering, was al langer be kend. Al was er in de oorspron kelijke plannen van De Geus nog wel sprake van dat de ont slagvergoeding tot een bepaald maximum zou worden vrijge steld. Nu moet de ontslagen werknemer zijn hele vertrekpre mie eerst 'opeten' alvorens hij een uitkering krijgt. De Geus hoopt zo dat mensen weer snel ler aan het werk gaan. De Geus vindt niet dat werkne mers nu gestraft worden bij ont slag. „Als er blijkbaar geld is voor een dure afvloeiingsrege ling, hoeft er geen beroep te wor den gedaan op de algemene kas." Het kabinet vindt dat WW' ers te lang wachten voordat ze een nieuwe baan zoeken. Dooi de WW minder aantrekkelijk te maken, hopen ze ontslagen werknemers te 'prikkelen' snel een baan te accepteren. GPD Advertentie Breda, Groningen, Heerlen en Utrecht I Zondag 5 September van 10-17 uur. t/m vr 10-21 uur Za 9- 20 uur www IKEA nl HH HEf 0900-235 45 32 (0.10/min.) H^. ^Ei Advertentie enog steeds bestond, tie WD, die in 1993 nog tegen le komst van de lijn stemde, stapte in 1994 samen met voor- Ier PvdA in de regering. In liet regeerakkoord was bepaald Jat de lijn er zou komen.Kamer £n kabinet hadden zich vooraf aan de uitkomsten van de com- missie-Hermans verbonden. Her mans vertelde gisteren de com- missie-Duivesteijn dat hij Iwars voor alle andere onderzoe ken naar de Betuweroute ging iggen. GPD Advertentie Word Bachelor of International Logistics (avondopleiding) NOG 3 PLAATSEN BESCHIKBAAR www.hz.nl tel: 0118 489 407 Vraag naar Mark Geilenkirchen, e-mail: mgeilen@mail.hzeelano.nl DEN HAAG - De nabestaanden van de Chinese rechter Haopei Li van het Joegoslavië Tribu naal willen het Rode Kruis Zie kenhuis (RKZ) aansprakelijk stellen voor zijn dood. Dat zei een woordvoerder van het RKZ gisteren. De op op 6 november 1997 over leden 91-jarige rechter zou zijn vermoord door de Haagse ver pleegkundige, die door het ge rechtshof is veroordeelde tot le venslang en tbs wegens zeven moorden en drie pogingen daar toe op ziekenhuispatiënten. Vol gens het hof vermoordde de ver pleegkundige ook de rechter. De nabestaanden vinden dat het EKZ moet betalen, omdat de vrouw in het ziekenhuis haar gang kon gaan. „U als werkge ver hebt niet ingegrepen", stelt advocaat J. Sneep uit Bergen op Zoom, namens de nabestaan den. De raad van bestuur van het ziekenhuis wil nog niet rea geren. ANP DEN HAAG - De commis- iSie-Hermans heeft bij haar on derzoek in 1995 naar de nood haak van de Betuwelijn een be langrijk rapport van adviesbu reau McKinsey genegeerd. Dat krapport gaf goederenvervoer lover bestaand spoor een goede fkans, terwijl Hermans conclu- Meerde dat er een nieuwe spoor- llijnmoest komen. ®e commissie onder voorzitter- Schap van oud-minister Her mans (WD) maakte destijds een iheroverweging' om te bezien of de noodzaak voor de Betuwerou- ROTTERDAM - Een schip vaart langs een blusboot, gisteren tijdens de opening van de Wereldhavendagen. Het hele weekeinde is de Rotterdamse haven het toneel van onder meer demonstraties. Ook kunnen mensen een kijkje nemen aan boord van allerlei schepen. foto Robert Vos/ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Premier Balken ende maakt zich niet druk over het vertrek van Tweede-Kamer lid Wilders uit de WD-fractie. Hij verwacht niet dat de stabili teit van zijn kabinet van CDA, WD en D66 in gevaar komt, nu de coalitie in de Tweede Kamer nog maar een meerderheid heeft van twee zetels. Wilders liet we ten een nieuwe rechtse bewe ging op te richten. Wilders blijft op eigen houtje in de Tweede Kamer, en Balkenen de ziet geen reden om hier in de toekomst een stokje voor te ste ken. Daarvoor komt het niet vaak genoeg voor. Ook Kamervoorzitter Weisglas wil de Kieswet niet aanpassen, maar denkt er wel over om af splitsing wat onaantrekkelijker te maken, bijvoorbeeld door de ze leden te korten in hun finan ciële vergoeding. Donderdagavond slaagde de WD-top er niet in Wilders bin nenboord te houden. Na lang overleg maakte de Limburger bekend uit de fractie te stappen. Fractievoorzitter Van Aartsen sprak van een 'dramatische' dag. Turks lidmaatschap Wilders stapte uit de WD-frac- tie, omdat hij weigert in te stem men met een eventueel Turks lid maatschap van de Europese Unie. Ook wil hij zich niet laten muilkorven door de fractiestand punten. Voormalig VVD-Kamerlid Geert Wilders donderdagavond na zijn besluit de VVD-fractie te verlaten. foto Inge van Mill/ANP Zalm, die ook bij het gesprek aanwezig was, zei dat de WD-bewindslieden Van Aart sen volledig steunen. Van een lei derschapsprobleem was bij het conflict geen sprake, aldus Zalm. Binnen de WD is teleurgesteld gereageerd op het vertrek. Oud-partijleider Wiegel noemt het jammer voor zowel de WD als Wilders, maar vindt het goed dat Van Aartsen voor de lijn heeft gekozen dat de fractielei der beslist over belangrijke on derwerpen. Tweede-Kamerlid Van Baaien noemt het vertrek pijnlijk, maar onvermijdelijk. Hij vindt niet dat de VVD tot in de grondves ten staat te schudden. Zijn collega Hirsi Ali noemt het vertrek een groot verlies voor fractie 'en voor mij'. „Hij was een bondgenoot en maatje in de fractie. Ik reken mij tot de lin kervleugel, maar we konden het toch goed vinden met elkaar." Wilders maakte direct na zijn vertrek uit de fractie bekend dat hij een nieuwe beweging wil opzetten die 'het gat op de rech terkant' kan opvullen. Hij wil de komende maanden praten met 'iedereen, behalve de socia listen dan' over een nieuwe be weging met 'een stevig rechts be leid en op punten een sociaal be leid'. Op de vraag hoeveel zetels hij denkt te halen, zei hij: „Tien. twintig, ik weet het niet." Hij kondigde aan niet per definitie bij toekomstige stemmingen in de Kamer de WD-lijn te steu nen. Fortuyn LPF-Kamerlid Eerdmans ziet zichzelf en Wilders bij de volgen de Kamerverkiezingen op een lijst staan, maar Wilders wil zich in ieder geval niet aanslui ten bij de LPF-fractie. „Ik ben het inhoudelijk niet altijd met die beweging eens." Wel zegt hij verwantschap te voelen met de manier waarop Fortuyn opereerde. ANP MET HAAli Z/Vr IK VROËtaEl-Z IN DE. kUWJE NAGAAN WdT V/OOR- JtUGO |U HE0 GtW/Yü1

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3