Oranje moet nog flink trainen Afscheid van een gentleman PZC Zeeland is talentenprovincie Voorbereiding op Kustmarathon 2005 kan nu al beginnen Nederland overtuigt niet met 3-O-overwinning Melchers loopt uit op Beltman Thomas Dekker blijft in het geel Wereldrecords in Brussel Succes in Athene, balen in New York Tsjechië roept debutant op Robben hervat de training Leipheimer naar Gerolsteiner Löwik twee jaar bij Rabobank Sjeng Schalken heeft Pfeiffer zaterdag 4 september 2004 door Henri van der Steen UTRECHT - Grote elftallen ma ken de grote trainers, andersom is ook waar. Maar het valt niet mee als trainer een elftal zo te la ten spelen zoals jij wilt, zeker niet als het om een zeer aanval lende speelwijze gaat. Daar is tijd voor nodig, veel tijd, daar zijn vooral ook kundige voetbal lers voor nodig. Nederland-Liechtenstein (3-0) bracht gisteravond nog eens ten overvloede aan het licht dat Oranje - zoals al tientallen jaren het geval is - kan beschikken over een aantal opwindend geta lenteerde spelers, maar dat het moeilijker is een superelftal, laat staan een superselectie bij elkaar te verzinnen. Een minuut of twintig ging het redelijk goed tegen de Liechten- steiners. Sneijder speelde cen traal heel behoorlijk, als een ouderwetse spelmaker, er werd geprobeerd snel naar voren te spelen en de tegenstander vroeg onder druk te zetten. Het laatste bleef bij proberen, omdat met name Makaay van het jagen al nooit een liefhebberij heeft ge maakt. Pech De onmondige Makaay, die al leen al door zijn stijl niet de in spiratiebron is die je van een Oranje-midvoor mag vernach ten, was niet de enige die teleur stelde. De debutanten Denne- boom en Boulahrouz scoorden ook geen voldoende. Denne- boom nam (in tegenstelling tot Van den Bergh aan de andere kant) steeds al slecht aan, zoda nig dat hij zichzelf de ruimte ontnam een actie te beginnen of een voorzet uit de schoen te tove ren. Hij had wel pech dat Bou lahrouz achter hem te nerveus was om adequate assistentie te verlenen, maar op zijn beurt had Boulahrouz weer de pech Denneboom voor zich te heb ben. Zonder gevaarlijke rechterkant en met volop drukte in het cen trum, waar Sneijder steeds min der in beeld en aan de bal HEERLEN - Mirjam Melchers heeft haar oranje trui in de koninginnerit van de Holland Ladies Tour behouden. De ren- ster van Farm Frites liep giste ren in de vijfde etappe met start en finish in Heerlen zelfs 24 se conden uit op haar belangrijk ste concurrente Chantal Belt- De rit werd gekenmerkt door een lange ontsnapping van de Spaanse Eneritz Iturriaga (Let's Go Finland), die bijna zeventig kilometer op kop reed en met bijna twee minuten voorsprong als winnares aan de finish ver scheen. Daarachter kwam een groepje van zeven achtervolg- sters binnen, van wie Katia Longhin de sprint voor de twee de plaats won en waarin Mirjam Melchers de derde stek voor zich opeiste. Chantal Beltman kwam een groep later aan de finish in Heer len. ANP FORT-MAHON-PLAGE - Tho mas Dekker heeft gisteren de ge le leiderstrui behouden in de tweede etappe van de Ronde van de Toekomst. De rit van Cayeux-sur-Mer naar Fort-Mahon-Plage over 153 ki lometer eindigde in een mas sasprint die werd gewonnen door de Fransman Sylvain Chavanel (La Boulangère). Dekker, die donderdag door zijn zege in de proloog de leiding nam, eindigde in het peloton. ANP kwam, kreeg Liechtenstein steeds gemakkelijker de gelegen heid het Oranje-spel te ontrege len. Positief was het spel van Ooijer, die probeerde zijn eerste bal naar voren te spelen in plaats van terug op de keeper, zoals hij gewoon was onder vori ge bondscoaches. Als hij met lef speelt, is Ooijer een uitstekend alternatief achterin. BRUSSEL - Tijdens een zwoele avond in Brussel deed polsstokhoogspring- ster Yelena Isinbayeva er nog meer eens een schepje bovenop. Ze ging met 4.92 meter weer een centimeter hoger dan haar vorig we reldrecord, van Athene. Said Saaeed Shaheen kreeg in Brussel zijn spor tieve wraak. De atleet van Qatar pakte het wereldre cord op de 3000 meter steeple chase af van de Ma rokkaan Brahim Boulami die twee jaar geleden op de zelfde baan tot 7 minuut en 55,28 seconden was geko men. Shaheen deed het in 7.53,63. „Dit voelt als gerechtig heid," zei Simon Vroemen die zelf tot een achtste plaats en 8.13,44 kwam en daarmee de snelste Europe aan was. Vroemen wees op de geschiedenis rond Boula mi, die zijn record drie jaar terug liep. Dat record werd destijds gewantrouwd, ze ker in Keniaanse hoek. Een jaar later werd de Marok kaan betrapt op het ge bruik van epo en voor twee jaar geschorst, maar zijn re cord bleef staan. Boulami mocht dit jaar nog niet deelnemen aan de Olympi sche Spelen. De race in Brussel gisteren was zijn eerste sinds twee jaar. Hij werd derde. GPD Een oud euvel openbaarde zich toch ook: Oranje heeft een ge brek aan leiding. Je ziet het. Da vids is de eerste aanvoerder, maar geen leider. De oudere spe lers komen net kijken of zijn van nature te introvert of indivi dualistisch ingesteld. De jonge re potentiële leiders (Van der Vaart en Sneijder) moeten eerst maar eens een basisplaats af dwingen en daarna het noodza kelijke respect. Na rust was er wat dat betreft een pikant detail: Van Hooij- donk verving Makaay en werd meteen aanvoerder. Kuijt bleek de leukste invaller. De spits van Feyenoord is een dankbare voet baller voor een elftal: werkend als een paard, behoorlijk bal vast, met oog voor de combina tie en makkelijk scorend, voor alsnog bij zijn clubs. Van Bas ten is misschien wel eigenzinnig genoeg om het woensdag tegen Tsjechië niet nog eens te probe ren met Makaay, en Kuijt te la ten starten. Het was natuurlijk maar een oe fenpotje, wat op unieke wijze werd bewezen na een uur toen Bouma er af ging en Van Basten door zijn wissels heen was; een half uurtje werd het tien tegen elf. Gênant? Niet als de KNVB de toeschouwers gratis had bin nengelaten. Voor trainingen vraag je geen entree. Nederland - Liechtenstein 3-0 (1-0). 23. Van Bommel 1-0, 56. Ooijer 2-0, 78. Landzaat 3-0. Scheidsrechter: Brines (Sch). Aan tal toeschouwers: 15.000. Nederland: Van der Sar (46. Steke lenburg); Boulahrouz, Ooijer, Bou ma en Zenden; Van Bommel (46. Landzaat), Sneijder en Davids (46. Van der Vaart); Denneboom (46. Jo hn), Makaay (46. Kuijt) en Van den Bergh (46. Kuijt). Liechtenstein: Heeb, Telser, D'Elia, Ritter en Michael Stockla- sa (48. Rohrer); Vogt (82. Ronnie Büchel), Martin Stocklasa, Gers- ter en Roger Beck (90. Ritzberger); Thomas Beek (77. Martin Büchel) en Frick. GPD Oranje-debutant Romano Den neboom schiet langs Liechten steiner Michael Stocklasa. foto Michael Kooren/RTR van onze sportredactie UTRECHT - Succes in Athene als garantie voor falen in New York. Dat verhaal lijkt opgeld te doen voor de proftennissers. Van de acht halvefinalisten op de Olympische Spelen (mannen en vrouwen), zijn er na vijf da gen op de US Open al zes uitge schakeld. Olympisch kampioen Nicolas Massu uit Chili sloopte zichzelf in Athene. Marathonpartijen en finales in zowel het enkelspel als het dubbelspel met landge noot Fernando Gonzalez. Acht dagen later begon ook voor hem de US Open. Massu werd gister nacht uitgeschakeld in New York, na weer een loodzware vijfsetter tegen de Armeniër Sar- gis Sargsian. Vloekend en tie rend, de Chileen kreeg tijdens de partij al enkele waarschuwin gen, vertrok Massu van Flus hing Meadows. Mardy Fish, ver liezend finalist in Athene, heeft de US Open ook verlaten na een nederlaag, eveneens in vijf sets, tegen de Tsjech Michal Tabara. Fernando Gonzalez, winnaar van het brons, verloor al in de eerste ronde van de Zweed Ro bin Soderling. Nummer vier Tay lor Dent struikelde in de tweede ronde over Fransman Matthieu, de bedwinger van Raemon Slui ter in de openingsronde. In het vrouwentoernooi zijn de Australische Alicia Molik en de Russin Anastasia Myskina, bei den verliezend halvefinalist in door Pim van Esschoten BRUSSEL - In een wereld van de rollende spierballen, bluf en intimidatie is hij een prettige uitzondering. Frankie Fre dericks, 'every inch a gen tleman'. Een sprinter die er een gewoonte van maakte om be schaafd te blijven. Iemand die ooit zei: „Ik was vroeger te aardig. Ervan uitgaande dat je in de sport niet aardig kunt zijn." Op die bizarre avond in Athene, waarbij het Griekse publiek de start van de finale 200 meter ver stoorde in een protest tegen de uitsluiting van Kostas Kenteris van de Olympische Spelen, kreeg uitgerekend hij de Grie ken met smekende gebaren stil. Niet meteen en ook niet hele maal, maar toch. Die Frankie Fredericks is nu be zig aan een korte afscheidstour- nee van drie wedstrijden. Na Athene, startte hij gisteren nog in Brussel. Op de 100 meter werd hij weggeblazen door Asa- fa Powell (9,88), maar op de dub bele sprint was de oudste van het stel weer eens de snelste (20,20). In Brussel, het mooiste atle- tiekgala van het jaar, is het de gewoonte aan het begin de sten-en in open auto's rond te rijden. Fredericks zat gisteren opmerkelijk genoeg niet in een van die auto's. Dat had eigen lijk wel gemogen. Hij is niks minder dan een monument in zijn sport. Fredericks werd geboren in het township Katutura nabij Wind hoek, hoofdstad van Namibië. Sport was voor Fredericks voetbal, hij schopte het zelfs tot eenmalig international voor Na mibië. Dankzij financiële on dersteuning van de Rossing Ura nium Mining kon hij be drijfskunde en computertechno logie gaan studeren in de VS, waar zijn sprinttalent werd ont dekt. In 1988 al was de twintigjarige Fredericks op de Olympische Spelen van Seoul. Als gast. Niet als deelnemer, want de ironie wilde dat de zwarte sprinter niet mocht lopen vanwege de boycot van Zuid-Afrika van wege de apartheid. Twee jaar later werd Namibië onafhan- kelijk van Zuid-Afrika. Op de Spelen van Barcelona in 1.992 veroverde hij twee keer zil ver. Vier jaar later in Atlanta liep hij Frankie Fredericks won gisteren de 200 meter bij de Ivo Van Dam me Memorial in Brussel. Het zal één van zijn laatste overwinningen zijn. foto Thierry Roge/RTR op de 100 meter 9,89 seconden en 19,68 (derde tijd ooit) op de 200 meter. Hoe indrukwekkend ook, het werd twee keer zilver. Omdat Donovan Bailey de 100 meter won in een wereldrecord van 9,84 seconden. En omdat Mi chael Johnson op de 200 meter zijn krankzinnige 19,32 secon den liet afdrukken. Uiteraard, ook een wereldrecord. Fre dericks is er niet de man naar om daarover gefrustreerd te zijn. Winnen is voor hem geen obsessie, sport is plezier. „Een plezierige manier om de kost te verdienen." Stichting Hij beheert een eigen stichting waarmee hij kansarme kinderen in Katutura een kans wil geven zich sportief of maatschappelijk te ontwikkelen. In Athene werd hij gekozen in de atletencommis- sie van het IOC. Twee wedstrij den loopt hij nog. Eerst in Nan cy, dan in Japan voor zijn spon sor die hij zijn hele leven trouw bleef. Zoals het past bij een gent leman. GPD Een fraaie sportzomer is achter de rug. Roland Garros, het EK voet bal, Wimbledon, de Tour de France en de Olympische Spelen. IJkpunten in de sportwereld. De liefhebbers hoefden geen service, aftrap, klimmetje of me daille te missen, want letterlijk duizen den uren sport schoten van het beeld scherm de huiskamer in. Zeeuwse spor ters waren echter nauwelijks gezien. Voor Zeeland was deze sportzomer een ver-van-mijn-bed-show. Waar vroeger nog wel 's Stefanie Rottier de Zeeuwse eer op een Grand Slam verdedigde, Danny Blind en Peter van Vossen op een EK het beste van het Zeeuwse voet bal vertegenwoordigden, Maarten Du- crot nog wel 's de massa met een Tour etappe verraste en waar Zeeuwse olympiërs elkaar bij de sluitingsceremo nie op het middenterrein opzochten; zo stil was het in de sportzomer van 2004. Alleen de Olympische Spelen verwel komde twee Zeeuwse sporters. Zwemster Annabel Kosten kwam zelfs met een medaille thuis, maar in de daadwerkelijke bronzen finalerace werd ze gepasseerd voor Inge de Bruijn. Evenals vier jaar geleden moest de Bressiaanse de finale vanaf de tribu ne bekijken. In de atletiekploeg werd sprinter Daniël Ward op het laatste mo ment toegevoegd aan de olympische es tafetteploeg. De Hulster atleet kwam niet actie; zijn aanwezigheid gold meer als opwarmertje voor Peking. Dit Zeeuws-Vlaamse sportduo symboli seert de huidige stand van zaken in de Zeeuwse sportwereld. Dat zij de enige twee sporters op één van de grote toer nooien zijn, zegt al veel over het top sportniveau in de provincie. Dat zij dat niet op een individueel nummer kon den, maar alleen op een estafettenum mer, is ook een teken aan de wand. Maar de meest belangwekkende consta tering is, dat beiden de provincie ont vlucht zijn om te sporten. Daniël Ward verbetert zich stap voor stap op de universiteit van El Paso, ter wijl ook Annabel Kosten de basis voor haar prestaties op een Amerikaanse universiteit legde. Kosten ontwikkelde zich in Nederland verder in Amers foort. Beiden hebben in Zeeland mis schien leren zwemmen cq lopen, maar de sprong naar de top maakten ze niet op hun geboortegrond. Wie topsport wil bedrijven, vindt hier in de stugge klei een weinig vruchtbare bodem. Dat lijkt een trieste constatering, maar dat is het niet. Het is zelfs logisch. Zeeland heeft be perkte sportfaciliteiten, weinig sport op nationaal topniveau, een huiverige topsport-mentaliteit en er is beschei den animo uit het bedrijfsleven om top sport te promoten en te financieren. Dan kun je moeilijk structureel top sport ambiëren. Eigenlijk is dat altijd zo geweest. Vrij wel alle toppers uit het verleden kregen pas nationale bekendheid, toen ze de wijk naar elders kozen. De Zeeuwse sportcultuur moet het daarom hebben van zijn talenten. De regio dient als kweekvijver, als voorpor taal naar het grote werk. Voor trainers en begeleiders is de dankbare taak weg gelegd hun pupillen klaar te stomen voor het grote werk. Dan zullen ze hen voor de daadwerkelijke sprong naar de top waarschijnlijk los moeten laten en kunnen ze hun energie in een nieuwe lichting steken. Met het besef dat Zee land een rol als talentenprovincie heeft, kunnen de sportzomers wellicht een minder ver-van-mijn-bed-show worden. Rudy Boogert N PRAAG - De Tsjechische bondscoach Karei Bruckn^ heeft Karei Pitak van Slavia Praag aan de selectie toegJ' voegd. De debutant is opgeroepen, omdat Karei PoborsL in het begin van de week door zijn rug ging bij het optjf len van zijn dochter. Bruckner verwacht dat Poborsk woensdagavond in Amsterdam tegen Oranje inzetbaarj Nedved, Smicer en Galasak ontbreken in de Arena. ANP LONDEN - Arjen Robben heeft gisteren de training he vat bij Chelsea. De Groninger liep begin augustus ee blessure op in de rechtervoet en moest vier weken a te rust houden. „Ik heb de looptraining hervat", melda hij gisteren op de website van de club. „De blessure g; neest goed, maar ik moet geduld hebben." De international liep een scheurtje in het bot van het mie den voetsbeentje op na een charge van de Fransman D court in de oefenwedstrijd van Chelsea in Pittsburgh;- - gen AS Roma. Door de blessure moest hij zich afmeld- voor de interland van Oranje tegen Tsjechië. ANP BERLIJN - De Duitse wielerploeg Gerolsteiner heeft zh versterkt met Levi Leipheimer. De Amerikaanse ronc- renner stond de afgelopen jaren onder contract bij Rab: bank. Hij kreeg afgelopen maand van ploegleider Theoi Rooy een verbeterde aanbieding, maar legde die nay zich neer. Bij Gerolsteiner tekent Leipheimer, die dit jaar inó- Tour de France op de negende plaats eindigde, een co; tract voor twee seizoenen. De Duitse formatie trok he aan vanwege zijn ervaring in grote ronden. ANP NOORDWIJKERHOUT - De Rabobank wielerploeg hee zich versterkt met Gerben Löwik. De Nederlandse rem; tekent bij het team een contract voor twee seizoenen. Tc rig jaar kwam Löwik uit voor de Belgische formatie Ck colade-Jacques. In 2001 reed hij ook al eens voor deh boploeg, toen werd hij afgedankt. Ploegleider Erik Breukink toonde zich verheugd met komst van de renner. „Löwik is een welkome aanvullc voor de ploeg. Met zijn kwaliteiten kan hij met namee belangrijke rol in de klassiekers spelen. Vooral omdat over een goed eindschot beschikt, verwacht ik komends zoen veel van hem." ANP MAASTRICHT - Sjeng Schalken heeft Pfeiffer. Deze zie te heeft zijn uitputting in het tennisseizoen veroorzaaï De Limburger kreeg onlangs een rustperiode van rak maal twee maanden voorgeschreven. Medische testen: Amsterdam wezen uit dat hij werd geplaagd door de zia te van Pfeiffer. De uitslag van het bloedonderzoek was een opluchti: voor de Limburgse tennisser. „Ik weet nu wat de oorza; van mijn ellende is. Nu hoef ik niet meer te gissen wat: mankeerde. Wat mij wel enorm verbaast, is dat de ziekt niet eerder is vastgesteld bij bloedonderzoeken door o: der anderen de toernooiartsen." ANP Athene, al uitgeschakeld in New York. Beiden in de tweede ronde. Olympisch kampioene Justine Henin-Hardenne, die al klaagde vermoeidheid te voelen ria een zwaar toernooi in Athe ne, heeft zich nog wel staande weten te houden. Maar met grote moeite. 'Zilveren' Amelie Mauresmo lijkt nog wel fris. Zij won gisteren in de derde ronde kinderlijk eenvoudig van de "Venezolaanse Vento-Kabchi. GPD Zaterdag 2 oktober wordt de tweede editie van de Kustmara- thon gehouden. De eerste wed strijd, die bij Burgh-Haamstede begon en via de Stormvloedke ring, de Veerse Dam en de Wal- cherse Kitst in Zoutelande ein digde, was een groot succes. De voorbereidingen op de twee de editie zijn in volle gang. De PZC blikt elke zaterdag vooruit op de tweede editie. Vandaag deel 3: Niek Knol door Koen de Vries KOUDEKERKE - Het bewijs is er. Wie nu nog besluit om aan de Kustmarathon van 2 oktober mee te doen, heeft een redelijke kans hem uit te lopen. Niek Knol uit Koudekerke schreef in 1981 drie weken voordat de eer ste marathon ooit op Zeeuwse bodem van start zou gaan in, en liep de tocht over 42 kilometer en 195 meter uit in een respecta bele tijd: 3 uur en 40 minuten. Knol (55) is inmiddels wijzer. De fysiotherapeut en kenner van de ins en outs van het lopen van midden- en lange afstan den, zal niemand adviseren nu nog in te schrijven. De voorbe reidingstijd is veel te kort, een marathon lopen met zo weinig kilometers in de benen is onge zond. Nee, veel adviezen geven aan de deelnemers van de Kustmara thon kan hij daarom niet meer. Iedere zichzelf respecterende at leet is momenteel bezig het lichaam te trainen door het ma ken van vele, vele, vele kilome ters. De fout in „De voorbereiding is nu op zijn zwaarst. Je moet nu de meeste kilometers maken. Waar ik veel mensen de fout in zie gaan, is dat ze in de laatste weken hard blijven trainen. Ze denken dat ze anders te weinig doen. is het om binnenkort langzaa te gaan afbouwen. Het lichaz heeft de laatste weken voort marathon rust nodig." De beste tip die Knol kan ges is eigenlijk deze. Wie volge jaar de Kustmarathon wil lop en nog niet over een getraa lichaam beschikt, moet nu eige lijk al beginnen. Het kost jaar om pezen, spieren, bloedcirculatie et cetera te lat wennen aan het lopen van zt lange tocht. „Een marathon! pen is een mooie uitdaging. E kan mensen enorm stimuli als ze ontdekken welke mogelr heden ze hebben, als ze zienc ze de baas over hun eig lichaam zijn." Samen met Willy de Nooi heeft Niek Knol een loopgroe; met mensen die ooit dat t hebben genomen. „Als je ine groepje loopt, stimuleert extra. Als je het allemaal alle moet doen, haak je snel af.: als je eenmaal bezig bent, woi het steeds leuker. De mens ontdekken dat hun lichaam 1 doet en voelen zich steedse ter." Zittend bestaan Een aantal lopers uit het grof je van Knol, staat op de e zaterdag van oktober voort eerst aan de start van een n thon. Sommige rookten, anc ren dronken. Allemaal hebt ze een zittend bestaan verm voor een lopend bestaan. Knol zelf loopt ook mee. Hij de tel een beetje kwijt: wordt zijn zesde of zevenden rathon. Vorig jaar finishte na 4 uur en 34 minuten. Hij 'op uitlopen'. Met die instelb zullen veel deelnemers vertfi ken. Maar niet Marlies Kon Zierikzee. Zij schreef kort gf den in en is meteen de te kli pen vrouw van het peloton i pers, dat nu zo'n 350 bedraag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 20