Ondernemers boos ver afsluiten Veere PZC PZC Deze Toorops horen in Domburg thuis Strandhuisjes mogen maand langer blijven Prominenten golfen voor school Kenia Provincie onderzoekt overtredingen van Sagro Recycling '13 Paardenevenement hield bezoekers en hotelgasten weg Sport en muziek voor goede doel Oldtimerrit Inloopavond over aanleg bos Zomerconcert Souburger klem in laadruim schip Hardrijder is rijbewijs kwijt Gewonden bij aanrijding Man aangereden door heftruck Fietser gewond door hond Rijden door rood bekeurd www. nazomer fceAtival.nl BANDA AZUFAIFO zaterdag 4 september 2004 jinor Miriam van den Broek JERE - Het stadje Veere mag jooit meer op slot worden ge draaid. Dat vinden enkele plaat- lelijke ondernemers. Bij de laat- ite editie van de Power Horse !ompetition werd de stad dus danig afgesloten dat ook hotel- 'asten niet werden doorgelaten, sggen de ondernemers. Jet is een schande", vindt A. jin Cranenburgh van het hotel i restaurant de Campveerse To- „Ik snap niet dat dit mag." ïjdens de Power Horse Compe- jtion op 13 en 14 augustus wer den de twee grote parkeerplaat- MIDDELBURG - De werkgroep B.O.U.W Zeeland houdt van een zaalvoetbaltoernooi in Vlissingen en een muziekevene ment in Middelburg. In sporthal Baskensburg in Vlis singen wordt van 12 tot 16 uur gezaajvoetbald. De opbrengsten gaan naar de renovatie van het Molukse dorp Ullath. Voor dat zelfde doel is er vanaf 20 uur in de Middelburgse schouwburg een muzikaal programma met di verse artiesten. redactie walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 4330 EB middelburg Tel: 0118-493000 Fax:0118-493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Abvan der Sluis (chef) Nadia Berkelder Edith Ramakers Miriam van den Broek Ron Magnée Koen de Vries (sport) centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 I E-mail: redactie@pzc.nl internet www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl orgklachten: -0231231 °P maandag t/m vrijdag ge urende de openingstijden; terdags tot 12.00 uur sen in Veere in beslag genomen door feesttenten. Net buiten het stadje werd een provisorische parkeerplaats gemaakt. Doorrij den tot in het centrum kon niet. „Jongeren moesten er bij de af zetting voor zorgen dat nie mand doorreed. Tegen onze gas ten zeiden ze ijskoud dat ze niet verder mochten. Niemand gaat een paar kilometer met koffers lopen sjouwen. Onze gasten ze ker niet, want het zijn toch vaak wat oudere mensen. De gasten belden ons om te zeggen dat ze maar ergens anders heen gin gen." Van Cranenburgh vindt ook het moment van de Power Horse Competition, midden in de zo mer, niet geschikt. „Dan is het toch al druk. Dus juist in die maanden hebben we zo'n evene ment niet nodig. Het kan beter in het voor- of naseizoen gehou den worden. Bovendien viel het deze keer gelijk met Maria He melvaart. Dan komen er traditie getrouw veel Belgen. Deson danks was ons terras tot drie uur 's middags leeg. De mensen kwamen om Veere te bekijken, zagen dat ze het stadje niet in konden en zijn vervolgens er gens anders heen gegaan. De mensen die wel kwamen, kon den bij de tent eten en drinken kopen onder de marktprijs. Dat is valse concurrentie. Wij heb ben daar duizenden euro's scha de door geleden." J. Mosmans, de eigenaar van ver schillende winkeltjes in Veere, is niet tegen het paardenevene- ment. Hij is wel tegen de manier waarop het uitgevoerd wordt. „Ik vind dat de parkeerplaatsen in Veere beschikbaar moeten blijven voor bezoekers aan de stad. Veere mag niet afgesloten wor den. Niet tijdens de Power Hor- se Competition en evenmin tij dens de Historische Marktda gen. Bezoekers komen meestal met de auto. Als ze zien dat ze niet verder mogen, keren ze om. Als Veere nog een keer zo wordt afgesloten, ga ik echt bezwaar maken." A. van der Hoofd van Stichting Promotieteam Veere, die het eve nement organiseert, zei gisteren op zoek te zijn naar een oplos sing. Donderdag vergadert de stichting daarover. door Ron Magnée GOES - Strandhuisjes mogen voortaan langer blijven staan. Het Waterschap Zeeuwse Eilan den heeft het seizoen tot 1 no vember opgerekt. Het is nog maar de vraag of de exploitan ten van de nieuwe mogelijkheid gebruik maken. De kans op stormschade is in oktober aan zienlijk. De huisjes mogen voortaan acht maanden per jaar op het strand blijven staan, van 1 maart tot 1 november. Door de toegenomen vraag naar de huisjes heeft het Waterschap Zeeuwse Eilanden besloten om het seizoen te ver lengen. Bovendien hebben ex ploitanten langer de tijd om de huisjes op te bouwen en weer af te breken. Aan de verhuurmoge- lijkheden worden verder geen belemmeringen gesteld. Wie in oktober nog z'n huisje wil verhu ren, mag dat, als het maar voor 1 november is afgebroken. Of de strandhuisjes daadwerke lijk zo lang zullen blijven staan, valt te betwijfelen. L. van den Nieuwenhuijzen, exploitant van ongeveer 150 strandhuisjes op het strand van Vlissingen, waar onder zowel dag- en slaaphuis- jes, wijst erop dat ook andere partijen drempels kunnen op werpen. ,.Zo zijn er tussenperso nen die hun eigen regels kunnen stellen. Op het Walcherse deel is de Stichting Strandexploitatie Walcheren verantwoordelijk voor de exploitatie, voor mijn huisjes is dat de gemeente Vlis singen." Daarnaast zullen de ei genaren van strandhuisjes door gaans toch eerder de boel afbre ken dan eind oktober. De kans op stormschade in oktober is te groot, legt Van den Nieuwen huijzen uit. ,,Ik breek mijn dag huisjes vanaf half september af en verwacht de eerste week van oktober klaar te zijn. De slaap- huisjes laat ik iets langer staan." Overigens merkt Van den Nieuwenhuijzen dat veel an dere huisjes dezer dagen al wor den ontruimd. MIDDELBURG - De Oldtimer Motorrit, een toeristische tocht voor bezitters van een motor met een bouwjaar van voor gaat morgen in Middel burg van start. Inschrijven en verzamelen kan van 10 tot 11.30 uur bij Café Bommel op de larkt in Middelburg. De tocht over Walcheren en Beve- ind en heeft een lengte van on- fveer 115 kilometer. Tussen 15 ir en 16 uur zijn de deelne- jers weer terug op de Markt. [GGEKERKE - De landinrich- ïgscommissie Walcheren >udt dinsdag 14 september een loopavond over het toekomsti- bij de Valkenisseweg in iggekerke. Op deze avond krij gen de bezoekers twee schetsen te zien. Ze kunnen aangeven welke schets de voorkeur heeft. De inloopavond wordt gehou den van 18 tot 20 uur in het orpshuis aan de Schuitvlot- traat. iOUTELANDE - Muziekvereni- ing Luctor et Emergo houdt onderdag een zomeravondcon- ert in de Catharinakerk te Zou- elande. De muzikanten spelen anaf 20 uur onder leiding van ld Stroo. Leo en Wendy van Os bij de vier schilderijen van Jan Toorop die ze aan het Marie Tak van Poortvliet Museum in Domburg hebben gegeven. foto Lex de Meester door Ernst Jan Rozendaal DOMBURG - Het Marie Tak van Poort vliet Museum in Domburg heeft van het Noord-Hollandse echtpaar Leo en Wen dy van Os vier schilderijtjes gekregen van Jan Toorop (1858-1928). Op drie er van zijn Domburgse taferelen afgebeeld en de kunstenaar heeft ze dan ook zeker daar gemaakt. Vanaf vandaag zijn de werken in het museum te bezichtigen. Het moment van de schenking is niet toevallig gekozen. Het museum bestaat tien jaar en het echtpaar Van Os is dit weekeinde precies veertig jaar ge trouwd. De plechtigheid vond destijds plaats in Domburg en het jubileum wordt daar ook gevierd. De moeder van Leo van Os kwam uit Middelburg, zijn vader woonde jarenlang in Vlissingen. Al vanaf de oorlog brengt Van Os elk jaar enige weken door in het familie huis in Domburg. Wendy van Os is En gelse van oorsprong. Veertig jaar gele den woonde het paar in Rotterdam. „Daar werkten we, maar daar hadden we niets mee", legt Van Os uit. „Met Domburg wel. Dus we hoefden niet lang na te denken over de vraag waar we wilden trouwen." Het echtpaar is een groot liefhebber van kunst. In de loop der jaren hebben Leo en Wendy van Os een behoorlijke kunstverzameling opgebouwd. Vanaf het begin hebben ze ook het Marie Tak van Poortvliet Museum gesteund. Dat is gehuisvest in een replica van het ten toonstellingsgebouwtje dat Toorop be gin vorige eeuw in de Domburgse dui nen liet bouwen. Het echtpaar voelt zich nauw verbonden met de kunste- Kantwerkster Gericht hebben ze gezocht naar werken die hij in Domburg heeft gemaakt. Het is ze gelukt er vier aan te schaffen. Het oudste werkje is een olieverfschilderij van een Domburgse kantwerkster uit 1903. Dat is de favoriet van Leo van Os. „Mijn moeder, Gerda Gabriëlse, schil derde ook. Zij heeft ook Domburgse vrouwen in dracht geschilderd. Daarom heeft dit werk voor mij grote emotione le waarde. Daarbij vind ik het prachtig hoe Toorop hier een figuratief tafereel nogal fragmentarisch heeft neergezet. Heel indringend. Zo schilderde mijn moeder ook." Wendy van Os heeft een voorkeur voor het schilderijtje 'Zicht op Domburg', ge maakt tussen 1903 en 1905. Vanuit het zuiden, over kleurige akkers, is in de verte het dorp te zien. „De bijna ab stracte stijl vind ik prachtig en de kleu ren spreken me aan", zegt Wendy van Os. Haar echtgenoot vult aan: „Het schilderij is niet helemaal af. Dat no digt de kijker uit er in de geest mee ver der te gaan. Het blijft fascineren." Uit 1906 dateert een pastel van de Dom burgse boulevard tussen het badpavil joen en villa Carmen Sylva. Vanaf een bankje kijken mensen uit over zee. „Op precies zo'n bankje zaten wij veertig jaar geleden met zijn tweeën, rond de tijd van ons huwelijk", vertelt Van Os. Het vierde schilderij is een aquarel uit 1916 met daarop een vrouw in een boomgaard. Waarom schenkt het echtpaar zijn dier baarste schilderijen (Van Os: „Als we één schilderij mochten kiezen om mee te nemen naar een onbewoond eiland zouden we allebei één van deze Toorops kiezen") aan het museum? „Wij vinden het belangrijk dat de vier schilderijen bij elkaar blijven", verklaart Leo van Os. „Verder vinden we het een fijn gevoel dat de werken als wij er straks niet meer zijn in handen zijn van een instan tie die daar met zorg en liefde mee om gaat. Ze horen in Domburg thuis. En met het museum hebben we afgespro ken dat we ze een aantal maanden per jaar in bruikleen krijgen. Het is ook ons gebaar naar dit prachtige museum. Jon gens we staan achter jullie en we hopen dat er meer schenkingen volgen." Zowel het echtpaar als het museum wil de financiële waarde van de kunstwer ken niet benoemen. Ze spreken van een 'substantiële schenking'. De schilderijen van Toorop zijn tot en met zondag 4 oktober te zien in het Ma rie Tak van Poortvliet Museum als on derdeel van de expositie Moen Tussen Toorop en Mondriaan, open van di t/m zo, 13-17 uur. Inwoners van Domburg hebben morgen van 17 tot 18 uur gratis toegang. door Ali Pankow BRUINISSE - Een groot golf- toernooi op Grevelingenhout in Bruinisse heeft gisteren 20.000 euro opgebracht voor een school in Mombasa, Kenia. De afstand tussen Bru en Afrika wordt over brugd door het echtpaar Els en Aart de Zeeuw. Zij doen dat on der de noemer van de stichting Elimu. Aart de Zeeuw is zeer tevreden met de opbrengst. Hij is zelf een gretig beoefenaar van de golf- sport en ziet het mes met dit toernooi derhalve aan twee kan ten snijden. „Het onderwijs in Kenia is ermee geholpen en en thousiaste golfers beleven een mooie dag." Hij heeft samen met penningmeester Paul Lenos van de Stichting Elimu de acht tien deelnemende teams inge deeld. Als trekpleister was er een prominententeam. Het werd gevormd door televisiepresenta tor Karei van de Graaf, televisie- weerman Peter Timofeeff, de vroegere keeper van Feijenoord en het Nederlands voetbalelftal Eddy Pieters Graafland en oud-voetbaltrainer Thijs Li- bregts. Deze vier coryfeeën ble ken uitstekend uit de voeten te kunnen op het golfterrein. NIEUWDORP - Een 18-jarige Oost-Souburger is gister avond rond negen uur gewondgeraakt bij een bedrijfson geval in Nieuwdorp. Tijdens werkzaamheden in het ruim van een schip aan de Ierlandweg kwam hij klem te zitten tussen een vorkheftruck en een stut van het tussendek. Het slachtoffer is met vermoedelijk heup- of beenletsel overgebracht naar het ziekenhuis in Vlissingen. De Ar beidsinspectie wordt ingeschakeld. GOES - Een 32-jarige automobilist uit Arnemuiden heeft gisteren zijn rijbewijs moeten inleveren omdat hij veel te hard over de A58 reed. Ter hoogte van Goes werd hij door de politie betrapt toen hij 173 kilometer per uur reed, 53 kilometer meer dan is toegestaan. KRUININGEN - Bij een aanrijding op de kruising Zand dijk, afrit A58 en de N289 bij Kruiningen zijn gistermid dag twee mensen gewond geraakt. Een 47-jarige automo bilist uit Nederhorst den Berg reed tegen vieren over de afrit van de A58. Hij verleende op de kruising geen voor rang aan en een 68-jarige bestuurster uit Hilversum. In de auto van de vrouw zaten twee passagiers. Zij werden per ambulance overgebracht naar het ziekenhuis in Goes, wat zij na behandeling weer konden verlaten. WALSOORDEN - Een 51-jarige man uit de gemeente Hulst is gistermiddag gewond geraakt bij een bedrijfson geval in Walsoorden. Op een bedrijventerrein aan de Ma- riadijk werd de man, die op de fiets reed, rond kwart voor zes aangereden door een heftruck. De 39-jarige bestuurder uit de gemeente Hulst vervoerde een pakket stenen en zag de fietser waarschijnlijk over het hoofd. De 51-jarige man raakte gewond aan zijn been, voet, schouder en hoofd. Hij werd vervoerd naar het zie kenhuis in Terneuzen, maar later overgebracht naar een ziekenhuis in Gent. De Arbeidsinspectie wordt ingescha keld. WALSOORDEN - Op de Zeedijk in Walsoorden raakte gisteren een 43-jarige wielrenner gewond bij een botsing met een hond. Het dier liep los over de Zeedijk. Toen de fietser vanaf de dijk naar beneden wilde rijden, reed hij over het dier heen en viel. Hij raakte gewond aan hoofd en handen en is naar het ziekenhuis in Terneuzen ge bracht. De hond bleef, voor zover bekend, ongedeerd. MIDDELBURG - Bij een grootscheepse controle zijn gis teren 52 automobilisten bekeurd voor het rijden door rood licht en 13 voor andere overtredingen. De politie controleerde tussen 8 en 17.30 uur meer dan 1700 voertuigen op de A58 bij Vlissingen, Schroeweg en Groenewoud in Middelburg en 's-Heer Hendrikskinde- rendijk in Goes. opdracht vóór 1 juni, op straffe van een dwangsom, 10.000 ton sorteerzeefzand van het bedrijf sterrein te verwijderen. Dat bleek op die datum nog niet ge beurd. Ook de opslag van tien tallen kunstgrasmatten was in strijd met de vergunning. Eer der wees de provincie Sagro te recht omdat op het terrein 2500 vierkante meter losgestort hout werd aangetroffen, terwijl dat maximaal 500 vierkante meter mocht zijn. Er zou nu nog 900 vierkante meter liggen. Volgens de anonieme medewer ker en de ex-werknemers (ze opereren anoniem omdat ze sancties vrezen van de bedrijfs leiding) heeft het bedrijf ook ge manipuleerd met verontreinigd rioolslib (270 ton), dat zou wor den verwerkt in de Dekkerspol der, maar als bladafval terecht zou zijn gekomen op de compos- teringshoop van Sagro in de Koegorspolder. De verplichte maandelijkse analyses zouden niet kloppen. En Sagro zou in november vorig jaar ook 1000 ton puin, afkomstig van de ge meente Terneuzen en gedumpt op een terrein in de Blikstraat bij Sluiskil, hebben verwerkt terwijl het asbestdeeltjes bevat te. Bedrijfsleider F. de Feijter van Sagro Recycling reageerde al eerder hogelijk verbaasd op de aantijgingen. Hij verzekerde; „Bij ons wordt absoluut niet ge rotzooid." Gisteren was hij niet bereikbaar voor commentaar. Een wijzende Karei van de Graaf met Eddy Pieters Graafland op de golfbaan Grevelingenhout in Brui nisse. foto Marijke Folkertsma door Wout Bareman WESTDORPE - Afvalverwerker Sagro Recycling in Westdorpe overtreedt op grote schaal de re gels voor de opslag en verwer king van afval. Dat verklaart een oud-werknemer. De afde ling milieuhandhaving van de provincie is inmiddels op de hoogte van de vermeende over tredingen en onderzoekt de zaak. Volgens de oud-werknemer is het hele terrein in de Dekkers polder 7,5 meter opgehoogd, ter wijl dat maximaal vijf meter mag zijn. Het is bovendien niet goed afgedicht. Ook is de erf- scheiding tussen de verschillen de afdelingen nauwelijks een halve meter in plaats van de voorgeschreven zes meter. Met de opslagbassins is tevens veel mis. De folieafdichting van het bassin dat wordt gebruikt voor landfarming is op veel plaatsen kapot en er ontbreekt drainage. De opgeslagen grond is gemixt, terwijl iedere partij apart moet worden gehouden. De buitenbas sins zijn bovendien veel groter dan is toegestaan. Lichtvervuil- de grond moet op het eigen ter rein worden opgeslagen, maar is deels ook terechtgekomen in het oude slibdepot van Rijkswater staat iets verderop. Uit één van de twee slibdepots is maanden geleden slib verwijderd en op het terrein gestort. Volgens de oud-werknemer wordt het ook met de arbeidsomstandigheden én de opleidingen van het perso neel (asbestherkenning, veilig heidscursussen, bedrijfs-EHBO) niet zo nauw genomen. Al eerder verklaarden een ande re werknemer en een oud-mede werker dat Sagro op tal van pun ten in de fout gaat. Eén van hen informeerde de afdeling milieu handhaving van de provincie (anoniem). Die afdeling be schikt nu ook over de nieuwe verklaring. Directeur T. van Riet neemt alle informatie (anoniem of niet) se rieus en gaat een en ander con troleren. Het wordt niet uitgeslo ten dat ook justitie wordt geïn formeerd. Sagro Recycling werd in het re cente verleden al regelmatig door de provincie op de vingers getikt. Recent nog kreeg Sagro (Advertentie) 30 aus t/m 12 aept 2004 bel 0900 33 00033 theater op locatie in heel Zeeland ongebruikelijke fanfaremuziek vanaf kiosken za 4 sept 16u00 Markt Tholen 19u00 Dorpsstraat Krabbendijke 22ul5 Dorpsplein Zuiddorpe gratis

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 13