ions r s—s afloop gijzeling in school PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PZC Akkoord tweede Maasvlakte op de helling door RDM-zaak Reizen jevaarlijk Meer dan 200 doden bij Justitie vervolgt kinderopvang voor ongeval Goese peuter St ft [wemmen in Russische autoriteiten: bestorming was niet gepland krrestant vlucht ijdens plaspauze te IzxeeA JAGUAR ECONOMY HOLIDAYS ^4: Slag om de mosselliefhebber Oranje raakt in tijdnood 20 Van Jole Partners BV ü/i A |JV A >J4 26° 116° NW 3 Rustig Oustig nazomerweer met een hooguit mati ng veelal westelijke wind. Verder zonnig en «er warm voor de tijd van het jaar. |6e jaargang no. 209 iterdag 4 september 2004 ^nummer 1,70 Je vindt de auto die je zoekt bij AUTO VERMEULEN Kijk op 'www.autovermeulen.nl of kom langs Auto Vermeulen Pearyweg 6 Goes t: 0113 56 18 12 internet: www.pzc.nl tei gevaar op voor zwemmers B ^^^y mW y zee. Dat zegt de Koninklijke {derlandse Reddings Maat- kappij (KNRM). Ze waar- huwt zwemmers extra goed te tien op aanwijzigingen van de igsbrigades. sterke onderstroom heeft te gken met het springtij en de WK westenwind van afgelo- •nweek. „Bij springtij is spra- [ran extreem hoog en extreem ig water. Gecombineerd met i hoge golven was het daar- lor de afgelopen dagen moei- jk voor de minder geoefende remmer", zegt K. Brinkman in de KNRM. „Dit weekend ordt het juist moeilijk voor Remmers die verder in zee jan en de mensen in bootjes, oor de aflandige wind in com- natie met de stroming komen jsneller in problemen." .Bal van de stichting Strand- iploitatie Walcheren stelt dat sprake is van extra stro- big, maar geen reden voor pa- lek: „De delta heeft een gunsti- 'invloed op de stroming. Na- (urlijk, zwemmen in zee heeft tlijd een zeker risico en een p onderstroom kan gevaar- jk zijn. De situatie verschilt b strand tot strand." Alle fendreddingsbrigades op Wal- leren zijn dit weekend bijna mderd procent bezet. Dat idtook voor Schouwen, zegt F Martens. „Zwemmers .die te bin zee gaan halen we er uit." PIJK BIJ DUURSTEDE - Hij «afgelopen dinsdag al vier ternaar het toilet van het poli tbureau in Wijk bij Duurstede tweest. ps mocht de arrestant van de jent nu wel alleen, om vervol- hls de benen te nemen. De ont- bchting werd gisteren bekend te de 47-jarige het Utrechts pwsblad opbelde. Hij is van ju om zich spoedig weer te idden bij de politie. GPD Advertentie VACATURES Op zoek naar werk? Zie onze wekelijkse VACATURE-INDEX Ie katern pagina 10 (Advertentie) van onze redactie buitenland BESLAN - De bloedige beëindiging van de gijzeling in school No. 1 in het Noord-Ossetische Beslan heeft gisteren waarschijn lijk meer dan tweehonderd kinderen, ouders en leer krachten het leven gekost. Ruim 700 gijzelaars liggen nog gewond in ziekenhui zen, waaronder meer dan tweehonderd kinderen. Een vijftiental gijzelnemers zou in vuurgevechten met de veilig heidstroepen zijn gedood, twee zouden nog voortvluchtig zijn. Meer dan duizend kinderen en leerkrachten wisten te ontsnap pen en werden, vaak alleen in ondergoed en onder het bloed, opgevangen door soldaten en on geruste ouders. Gisteravond werden nog drie gijzelnemers, die zich in de kelder van de school hadden verschanst, door soldaten gedood. Onder hen was mogelijk de leider van de gijze lingsactie. Drie terroristen zijn levend gepakt. Twee vrouwelij ke terroristen zouden er in ge slaagd zijn te ontkomen door zich onder de vluchtende gijze laars te mengen. Onverwacht Het einde van de gijzeling, die woensdag op de eerste dag van het nieuwe schooljaar was be gonnen, kwam gistermorgen on verwacht. Het begon rond elf uur Nederlandse tijd toen red dingswerkers - naar verluidt na een afspraak met de terroristen - naar de school reden om licha men op te halen van een tiental slachtoffers, die bij het begin van de actie woensdag waren ge dood. Toen de reddingswerkers de school bereikten, klonken plotse ling explosies, waarvan er een zou zijn veroorzaakt door Russi sche troepen die zo een gat in de muur van de gymnastiekzaal maakten. Zo'n dertig leerkrachten en kin deren maakten van de gelegen heid gebruik om te ontsnappen. Daarop openden de gijzelne mers vanaf het dak het vuur op de vluchtenden. Er ontstonden hevige vuurge vechten en er waren explosies. Een vrouw draagt haar kind bij het schoolgebouw vandaan, nadat speciale troepen het pand zijn binnen zetten. Bij een daarvan stortte het dak in van de gymnastiekzaal, waar in de honderden gegijzelden twee etmalen waren vastgehou den. In de chaos probeerden ook gij zelnemers te ontkomen, maar zij werden achtervolgd en bescho ten door soldaten. Getuigen ver klaarden dat in de gymnastiek zaal zeker honderd lichamen van dode kinderen en volwasse nen lagen. Volgens Aslanbek Aslajanov, veiligheidsadviseur van presi dent Poetin, kan het aantal do delijke slachtoffers tot ver bo ven de 150 stijgen. De autoriteiten benadrukten dat zij niet van plan waren ge weest de school te bestormen, maar dat zij door de omstandig heden werden gedwongen, toen de gijzelnemers het vuur open den op vluchtende kinderen en leerkrachten. Volgens het Noord-Ossetische ministerie van Binnenlandse Za ken waren er twintig tot veertig terroristen, die zich toen de chaos losbarstte in drie groepen opsplitsten. Slechts een vijftal bleef in de school achter, terwijl de anderen probeerden te ontko men. Volgens Andrejev zijn ze ker twintig gijzelnemers ge dood. Onder hen zouden tien mannen van Arabische afkomst zijn. Over het aantal gegijzelden be staat nog steeds onduidelijk heid. Aanvankelijk werd uitge gaan van 350 kinderen en leer krachten, maar volgens de Russi sche autoriteiten waren het er Aom zaterdag 11 september s. Er zijn allerlei activiteiten o.a.: adeshows o.l.v. Bodyaction, lonnenwedshijd en voor de ouders: tóe kinderstoelpresentatie. www.bruundebeer.nl oby-kinderspeciaalzaak tóplein 8, Yerseke 0113-574210 van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het akkoord over de aanleg van de tweede Maas vlakte moet op de helling als blijkt dat het RDM-debacle tot een financiële strop voor het rijk leidt. De rijksoverheid mag hoe dan ook niet de dupe wor den van eventuele verzwegen fi nanciële claims. Dat heeft minis ter Zalm van financiën gisteren gezegd na afloop van de minis terraad. Deze week bleek dat het Rotter dams havenbedrijf voor onge veer honderd miljoen euro aan bankgaranties heeft gegeven aan de zakenman Joep van den Nieuwenhuyzen, eigenaar van het RDM-concern. In het eind juni gesloten akkoord over de aanleg van de tweede Maas vlakte is bepaald dat de rijks overheid mede-aandeelhouder wordt van het havenbedrijf. De Rotterdamse havenwethouder van der Sluis verzweeg de finan ciële risico's om de overeen komst over de Maasvlakte niet in gevaar te brengen. Zalm, die namens Den Haag heeft getekend voor het 2,3 mil jard euro kostende megaproject, zei zich geen grote zorgen te ma ken over de eventuele gevolgen van de financiële claims. „Het is uitgesloten dat het rijk een strop voor zijn kiezen krijgt", benadrukte hij. Momenteel vindt er een boeken onderzoek plaats. Als daaruit nieuwe tegenvallers opduiken, dan moet het akkoord over de aanleg van de Maasvlakte wor den herzien, aldus Zalm. Eén en ander zou in de juridische docu menten zijn bepaald. De minis ter bevestigde desgevraagd dat de gemeente Rotterdam, nu nog enige aandeelhouder van het ha venbedrijf, in dat geval finan cieel zal moeten bijspringen. In een financieringsovereenkomst is bepaald dat het Rijk per 1 ja nuari 2007 voor éénderde aan deelhouder wordt in het gemeen telijk havenbedrijf. Daarvoor legt Zalm van financiën 500 mil joen euro op tafel. GPD pagina 4: RDM staat op omvallen pagina 27: Charmeur Joep laat een puinhoop achter Uw Regionaal Jaguar Centrum: Bogaers Jaguar Breda B.V. Minervum 7118 4817 ZN Breda. Tel 076 - 5263800 www.bogaers-jaguar.nl (Advertentie) PARTNERS ECHTE MAKELAAR 0118 - 816617 (Advertentie) Voordeligste reizen naar Turkije: Llanya Hotel Sunrise Terra 3* all-in 8 dgn. 2 9 9.- Elke week in de zaterdagkrant h 'SIS Daar moetje naar toe. door Rob Paardekam MIDDELBURG - Het Openbaar Ministerie in Middelburg ver volgt Stichting Kinderopvang de Bevelanden (SKB) en de leve rancier van speeltoestellen voor het noodlottige ongeval van een peuter in maart van dit jaar. De aanklacht luidt dood door schuld. De tweejarige Janice Slosse kwam om het leven, nadat ze in peuterspeelzaal De Polderrak kertjes in Goes met een loopklos om haar nek op de glijbaan was geklommen. Toen ze naar bene den wilde glijden, bleef de klos aan de bovenkant van de glij baan haken, waardoor het meis je zichzelf verhing. Door de hoog opstaande randen van de glijbaan zagen de twee leidsters haar niet direct liggen. Het Openbaar Ministerie heeft bekeken of ze de leidsters per soonlijk verantwoordelijk kon stellen, maar ziet daar vanaf. „We zijn tot de conclusie geko men dat niet zozeer zij, maar vooral de stichting en de leve rancier van de glijbaan verant woordelijkheid dragen", zegt woordvoerster E. Boot. De aan klacht luidt volgens haar dood door schuld. Concreter wil ze daar nog niet op in gaan, omdat de dagvaarding nog moet wor den opgesteld. Commotie Voorzitter F. Eilander van de raad van toezicht van de SKB zegt niet verbaasd te zijn over de vervolging. „Natuurlijk is het voor ons niet plezierig, maar ik begrijp dat het Openbaar Mi nisterie iets moet doen na een Jon Bluming, geen kleine jongen Niet klagen over de haan Riga stijgt op steden-hitparade Mode voor moslima gegaan om de gegijzelden te ont- foto Sergej Dolzjenko/EPA ongeveer 1200, van wie 850 kin deren. De internationale ge meenschap sprak gisteren zijn afschuw uit over de gebeurtenis sen. Premier Balkenende betuig de in een brief aan de Russische president Poetin zijn medele ven. GPD pagina 5: Zita overleefde hel moeder moest kiezen reconstructie drama Poetin verslikt zich (Advertentie) Belgen zijn de hoge prijzen die hun restaurants voor mos selen rekenen zat. In Knokke betalen ze voor een maaltje rond de 20 euro, dus gaan ze naar het naburige Sluis waar prijzen van 9,90 tot 13,50 euro op de kaart staan. Volgens een restauranthoudster heerst er een mosseloorlog in Sluis. „Je probeert elkaar af te rs troeven met een zo laag mogelijke prijs." Na de 3-0-overwinning op Liechtenstein staat Marco van Basten voor de opgave om binnen vijf dagen een ploeg te formeren die weer stand kan bieden aan Tsje chië. Van Bommel (foto), Ooijer en Landzaat scoorden giste ren. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten en Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Economie: 6; Radio en Televisie: 8 en 9; Zee land: 11, 13, 15, 16 en 17; Sport: 19 en 20; Reportage: 21, 22, 23, 25 en 27; Wonen: W1, W3 en W5; Reizen: W7, W9 en W11Trends: W13 en W15; Jong: W17. (Advertentie) Organisatieadvies, Project- en Interimmanagement Breda - Hulst telefoon 076 5302344 - www.vanjole.com (Advertentie) ongeluk dat zoveel commotie heeft veroorzaakt. Laat een on afhankelijke rechter er maar eens een oordeel over vellen." Eilander zelf vindt dat de SKB niets te verwijten valt, omdat de stichting niet geweten zou heb ben dat de glijbaan niet aan de normen voldeed. Hij is opge lucht dat de leidsters niet per soonlijk worden vervolgd en vindt dat ook terecht. „Het gaat om hooggekwalificeerde mede werksters die adequaat hebben ingegrepen. Bovendien hebben ze het al moeilijk genoeg met wat er is gebeurd." Het is nog niet bekend wanneer de rechtszaak plaatsvindt. Om dat de vervolging zich richt op een stichting en een bedrijf, zul len eventuele straffen bestaan uit geldboetes. IIUBfiHJUf HKHH «wnf - KRANT VOOR ZEEL Neem nu een proefabonnement Vijf weken voor 14,50 k Voor automatische incasso stem ik Ipostlbankrekeningnummei. e in afschrijving van mijn HE P2C bv gaat zorgvuldig om met persoonsgegevens In treft u nadere informatie aan. 8"711688"555547 Noteert u mij voor een proef abonnement van 5 weken voor €14,50 Ik geef daarbij éénmalig toeslem ming voor automatische incasso van onderstaand rekeningnummer (proef geldt eenmalig binnen zes maanden) Noteert u mij voor een abon nement De eerste twee weken ontvang ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen: O per maand met automati sche incasso 19,45) O per kwartaal met automa tische incasso 56,60) O per jaar met automatische incasso 217,00). Stuur deze bon naar PZC, afdeling lezersservice Antwoordnummer 713 4460 WB Goes (postzegel niet nodig) of bel gratis: 0800 - 0 231 231 S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 1