Rutte vraagt te veel van student Lee brengt vleugje lente in streng geregeerd Singapore f PZC PZC Gerechtigheid voor ex-minister Anwar Maatregelen staan doeleinden kenniseconomie in de weg 3 september 1954 ili vrijdag 3 september 2004 J - Nederland wil als kennisecono mie voorop lopen. Tegelijkertijd kleedt staatssecretaris Rutte van Onderwijs de studiefinancie ring verder uit. Volgens critici jaagt dat studenten weg. „Stude ren houdt in dat je jezelf breed ontwikkelt. Rutte maakt dat on mogelijk. doorThea van Beek en Nathan Veldhuijsen Sneller studeren en meer geld lenen. Dat is het advies van staatssecretaris Rutte (Onder wijs) aan de Nederlandse stu denten. Met beschuldigende vin ger wees de WD-politicus de zer dagen naar de trage studen ten die de staat bakken met geld kosten. Rutte wil dat zij zich weer puur richten op hun studie. Dus: geen bijbaantjes en minder andere activiteiten. De academicus in spe die niet bin nen de gestelde termijn afstu deert, moet in de toekomst meer collegegeld betalen. „Rutte vraagt het onmogelijke", vindt Martijn Lavoir, zevende jaars student aan de Fontys Ho geschool Communicatie in Eind hoven. Hoewel hijzelf hoogst waarschijnlijk ontkomt aan de aangekondigde maatregelen, zet te de toespraak van de staatsse cretaris kwaad bloed. „Ik werk om mijn studie te betalen. Lenin gen zorgen enkel voor schulden en daar begin ik niet aan Het is beter snelle studenten extra te belonen dan de trage te straffen. Dat zorgt namelijk voor meer uitval." Martijn Lavoir (24) houdt er nogal wat bijbaantjes en neven activiteiten op na Hij speelt hockey, werkt ruim 25 uur per week in de horeca, zit in de stu dentenraad en de camavalsstich- ting. „Dat is belangrijk voor mijn sociale contacten en voor mijn eigen ontwikkeling. Bedrij ven zitten heus niet te wachten op studenten die buiten school niets klaarmaken." Ook de studentenvakbonden zijn geschokt door de ideeën van staatssecretaris Rutte. „Dit is helemaal in strijd met de af spraken", zegt Kim Toering van de Landelijke Studenten Vak bond (LSVb). „De regering be perkt zo de leerrechten. Stude ren houdt in dat je jezelf breed ontwikkelt. Rutte maakt dat on mogelijk." Niet alleen bij studenten, ook in het hoger onderwijs heerst onbe grip. Want hoe valt het te rij men dat Nederland voorop wil lopen in de kenniseconomie, ter wijl tegelijkertijd studeren fi nancieel steeds moeilijker wordt? Ambities voor een hoog opgeleide beroepsbevolking zijn er genoeg. Vier jaar geleden heb ben de regeringsleiders van de EU in Lissabon als doel gesteld dat de EU in 2010 de beste ken nissamenleving van de wereld moet zijn. Om dat te bereiken moet het opleidingsniveau flink omhoog. Nederland wil dat de helft van de beroepsbevolking in 2010 hoger beroepsonderwijs of een universitaire opleiding heeft genoten. Op dit moment geldt dit voor eenderde van de werkende Nederlanders. Voorzitter Wöltgens van de Open Universiteit Nederland denkt dat het zeker dertig jaar zal duren voor het aantal hoog opgeleiden tot het beoogde per centage is gestegen Volgens hem is het dus zaak zich te concentre ren op het opkrikken van het op leidingsniveau van mensen die al werken. Maar juist die groep wil Rutte aanpakken. Dertig plussers komen niet meer in aan merking voor studiefinancie ring. Fnuikend Oprichter Joerie van den Steen hoven van de Stichting Neder land Kennisland vindt de maat regel rond de dertigplussers het meest fnuikend. „Je zou juist toe moeten naar nieuwe instru menten voor studiefinanciering. Te denken valt aan de mogelijk heid een paar jaar te studeren, vervolgens te werken en daarna nog een masteropleiding te doen. Daar worden nu juist drempels voor opgeworpen." Het Researchcentrum voor On derwijs en Arbeidsmarkt becij ferde dat tot 2008 elk jaar be hoefte is aan 1,5 procent extra hoger opgeleiden, ofwel circa 100.000 mensen. De vraag naar mensen uit het basisonderwijs en vmbo daalt daarentegen met respectievelijk 5 en 1,5 procent, samen ongeveer 220.000 men sen. „Het is dus duidelijk dat we meer hoog opgeleide mensen moeten hebben", constateert Jan-Willem Vos van de HBO-raad. „Het kabinet bestem pelde de kennissamenleving als een beleidsprioriteit. Op zich een goede keuze. Dan is het jam mer daar dan een jaar later op te bezuinigen. Daarmee wordt dan de lijn van de afgelopen twintig jaar voortgezet. Je zult juist moeten investeren in het onderwijs." China en India Wereldwijd speelt zich een ont wikkeling af in de richting van een kennisintensieve economie. Nederland en Europa moeten zich tot het uiterste inspannen om in die race bij te blijven. Vijf tien jaar geleden had niemand gedacht dat landen als India en China nu zo in opkomst zouden zijn en een belangrijke rol in die kenniseconomie spelen. Er is dus alle reden om alle zeilen bij te zetten in het hoger onderwijs. Toch scoort Nederland slecht in Europa als het gaat om onder wijsuitgaven. Volgens onder zoek van de Oeso, de organisatie van economische samenwerking en ontwikkeling, loopt Neder land ruim achter op landen als België, Groot-Brittannië, de Scandinavische landen, maar ook Griekenland en Ierland. Bin nen Europa staat Nederland net boven Turkije. Ook in deelname aan het hoger onderwijs scoort Nederland laag. Op de Europese ranglijst eindigt Nederland net boven Griekenland, Duitsland en Ita lië. Hoge kwaliteit De kwaliteit van het weten schappelijk onderzoek blijkt in Nederland overigens hoog te zijn. We behoren op het gebied van medisch en natuurkundig onderzoek tot de top drie van meest geciteerde publicaties, zo bleek deze week nog. De toe gang tot ICT staat in Nederland eveneens op een hoog niveau. GPD door Aad Luymes Geheel onverwacht is giste ren een einde gekomen aan de gevangenisstraf van de Maleisische voormalige vi ce-premier Ibrahim Anwar. De rechter veroordeelde hem in 1999 in een monsterproces wegens homoseksuele contac ten en corruptie. Anwar zou op zijn vroegst in 2009 vrijkomen. Volgens An war (57) was zijn veroorde ling altijd politiek gemoti veerd en is er nu eindelijk ge rechtigheid. Direct na zijn vrijlating zei Anwar, gezeten in een rol stoel, dat hij naar Duitsland gaat om zich aan zijn mg te laten behandelen aan de ver wondingen die hij tijdens zijn detentie had opgelopen. An war zegt dat hij de hernia heeft gekregen doordat hij in 1998 in zijn cel is mishandeld door een inspecteur van poli tie. De ster van Ibrahim Anwar steeg in de jaren zeventig snel in de Maleisische politiek, maar zijn val was zo mogelijk nog harder, nadat hij in 1998 in ongenade was gevallen bij de toenmalige premier Maha thir Mohamad. Dit kwam na dat Anwar, die toen vice-pre- mier en minister van Financi ën was, scherpe kritiek had geuit op de economische poli tiek van Mahathir en diens af treden had geëist. Al snel kwamen vervolgens de beschuldigingen van homo seksueel gedrag en corruptie, waama hij in 1999 werd ver oordeeld. Deze aantijgingen zijn altijd door Anwar tegen gesproken. Waarnemers me nen dat Mahathir, die in 1981 aan de macht kwam, zich in zijn positie bedreigd voelde door de charismatische An war. De meningsverschillen tussen Mahathir en Anwar over de manier hoe de economische crisis in de jaren negentig moest worden aangepakt, be reikten in 199-8 een hoogte punt Anwar verzette zich te-1 gen de pogingen van Maha-| thir om de crisis aan te pak- ken door de vrije markt terug te dringen. De autoritaire Ma-1 hathir, die vorig jaar aftrad, I hield 'westerse speculanten' verantwoordelijk voor de val I van de Maleisische munt en de aandelenkoersen op de I beui's van Kuala Lumpur. Gis-1 teren direct na zijn vrijlating I riep Anwar opnieuw op tot economische hervormingen. I Rijstboeren Anwar trad tijdens zijn stu- die op als leider van de islami-1 tische jongerenbeweging. In I 1971 stichtte hij de islamiti sche Jeugdbeweging Abim Drie jaar later werd hij gear-1 resteerd, omdat hij demon-1 straties van rijstboeren had I geleid tegen de armoede in I het noorden van het land. Hij I verdween vervolgens voor I twintig maanden achter de tralies. In 1982 haalde Mahathir An war over om toe te treden tot zijn UMNO-partij die het land sinds de onafhankelijk- I heid in 1957 regeerde. Toen ging het snel met de carrière van Anwar. Hij werd in 1983 minister van Sport, Jongeren en Cultuur, Daarna kreeg hij achtereenvolgens Onderwijs I en Landbouw, waama hij in I 1991 minister van Financiën werd en twee jaar later vi-1; ce-premier. Door zijn moslimachtergrond 1 en zijn charisma was Anwar I populair bij de moslimjeugd, terwijl zijn vnjemarktecono-1 mie hem bij buitenlandse in- vesteerders veel krediet ople- I verde. Toen Mahathir in 1998 I hard optrad tegen de buiten- I landse investeerders, kreeg I hij scherpe kritiek van An- 1 war. Op 20 september leidde Anwar een grote demonstra tie om het aftreden te eisen van Mahathir. Diezelfde avond trapte de politie de voordeur van Anwars huis in om de vice-premier te arreste ren. Hij werd afgevoerd en in de cel gegooid. ANP door Conny van Gremberqhe Betere ambassadrices dan de Singapore girls kan de Azia tische stadsstaat zich niet wen sen. Sinds de stewardessen van Singapore Airlines in de door Franse couturier Pierre Bal- main ontworpen blauwe, groene en rode sarongs dienst doen staan ze borg voor alles waar het autoritaire bestuur van Sin gapore prat op gaat. Efficiency, dienstbaarheid, kwaliteit en vriendelijkheid. De Singapore girls staan al dertig jaar voor perfectie. Maar Lee Hsien Loong, sinds half augustus de nieuwe premier van Singapore, vindt dit zelfbeeld van de Singa- porezen toe aan een herijking. Augustus stond in het teken van de viering van het 39-jarig be staan van de republiek Singapo re. De bijna vijf miljoen inwo ners werden vergast op straat theater, muziekvoorstellingen, sportevenementen en vuurwerk spektakels. Er kon zelfs worden 'gebungeejumped', een activiteit die tot voor kort verboden was. De sinds de afscheiding van Ma leisië - in 1965 - regerende Peop le's Action Party (PAP) greep de feesten aan om een wisseling van de macht af te kondigen. Lee Hsien Loong (52), zoon van de stichter van de stadsstaat Lee Kuan Chew, werd benoemd als opvolger van Goh Chok Tong. die sinds 1990 minis ter-president was. Zijn aantre den - en dat van een nieuwe re geringsploeg - werd gepresen teerd als een generatiewisseling, wat overigens maar betrekke lijk is. Zowel vader Lee als Goh Chok Tong blijven immers op de achtergrond actief. Toch gaf Lee in zijn eerste 'troonrede' op de nationale feest dag aan de politieke koers van -zijn voorgangers ietwat te wil len wijzigen. Waar zijn vader geschoold in Engeland - vooral zijn best deed om landen als het Verenigd Koninkrijk, Japan en de Verenigde Staten te vriend te houden, kondigde de jonge Lee aan de komende jaren vooral te willen investeren in de relaties met de economische grootmach ten in wording China en India. Drong zijn vader er bij de Singa- porezen vooral op aan om En gels te spreken. Lee wil nu dat de Singaporezen - of althans tweederde ervan - hun Chinese moedertaal weer gebruiken in woord en schrift. Het is Lee me nens, want en passant kondigde hij maatregelen aan om het on derwijs in die taal kwalitatief te verbeteren De maatregelen van Lee zijn in gegeven door economisch oppor- *sm mm i -4* Singaporezen bekijken een expositie over vrijheid van meningsuiting in de Speakers Corner. Deze hoek is vier jaar geleden ingericht om discussie te bevorderen en als antwoord op de kritiek wegens het ontbreken van vrijheid van meningsuiting. De expositie is de eerste waar voor geen vergunning was vereist. Ook dat past in de politiek van Lee om de regelgeving wat te versoepelen. foto How Hwee Young/EPA tunisme. Singapore staat be kend als één van de Aziatische tijgers. Maar die tijger maakte de voorbije jaren gekke spron gen. Singapore was in 35 jaar op gebloeid van derdewereldland tot een ultramoderne, kapitalis tische heilstaat met een hoog welvaartsniveau. In 2001 stag neerde de economische groei van ruim tien procent tot amper twee procent. In 2002 leek het tij te keren, maar de oorlogen in Irak en Afghanistan, de vogel pest in het Verre Oosten, de oor log tegen het terrorisme en de in stabiele situatie in buurland In donesië deden de positie van Singapore verder verslechteren. De PAP - de partij die de stads staat al decennia in een ijzeren greep heeft - legde de lokale eco nomische hoofdrolspelers als de Port of Singapore Authority (PSA) en Singapore Airlines (SIA) vergaande herstructurerin gen op. Het gevolg van deze ope ratie, die ook kleinere bedrijven trof, was dat de werkloosheid in de stadsstaat - jaren een wel haast onbekend fenomeen - op liep tot vijf procent. De saneringen hadden effect. In het eerste half jaar van 2004 kwam de groei uit op tien pro cent en de premier verwacht dat het jaarcijfer tussen de acht en negen procent zal uitkomen. Die groei moet wat Lee betreft door zetten Anders zijn regering voorstellen doen om de bedrij ven verder te saneren. En dus moeten de Singaporezen ook re kenen op loonmaatregelen. „Want", zo redeneert hij, „we moeten ons aanpassen aan ver anderende markten. In China en India, zullen de komende jaren de lonen stijgen. En in ontwik kelde landen, zoals Duitsland waar te veel sociale zekerheid bestaat, zullen de inkomens da len. Singapore beweegt daartus sen en als de marktontwikkelin gen het vergen, zullen wij het niet nalaten om loonhervormin- gen door te voeren." Lee kan dit als leider van de PAP zeggen zonder op verzet te stuiten. Op positie bestaat niet, net zo min als echte vakbonden. En de be volking, gewend aan de PAP-dictatuur, reageert gela ten „Wat de Staat doet, doet de Staat voor ons", is het credo. Jongeren Lee riep vorige maand het volk op om meer voor de Staat te doen. Volgens Lee hebben zijn landgenoten te lang het idee ge had dat Singapore niet beter ge organiseerd of geregeerd kon worden. Zo'n houding maakt minder kritisch en minder vin dingrijk. En vindingrijkheid is volgens Lee juist nodig om de positie van Singapore op het we reldvlak te kunnen handhaven. Lee Hsien Loong riep in het, bij zonder zijn jonge landgenoten op om na hun studie niet naar het buitenland te vertrekken. Hij vroeg hen te investeren in de gemeenschap, in sociaal werk en - zelfs - in de kunsten Hij maande hen politiek actief te worden. „Wij willen dat jullie deel uitmaken van ons team. We geven er niet om dat jullie ande re zienswijzen hebben. Als jullie maar een zienswijze hebben. Bij verschil van mening kan er ten minste over worden gepraat." Maar praten over het politieke bestel doen de Singaporezen am per of niet. Net zo min als ze zich uitlaten over religieuze za ken. Net als de Singapore girls verstoppen andere Singapore zen zich achter een glimlach. Het rigide rechtssysteem en de almacht van de regerende PAP maken dat de Singaporezen stil zijn en blijven. Eten of drinken in een metrowagon kost honder den dollars boete, roken in ruim ten met klimaatbeheersing idem dito, oversteken hoor je te doen op oversteekplaatsen. Zo niet, dan kost dat geld of levert het stokslagen op. Vandalisme is ook vragen om stokslagen en wie met veertien gram aan hard drugs voet durft te zetten op Sin gaporese bodem zal die alleen nog in een doodskist verlaten. De laatste dertien jaar zijn er vierhonderd mensen opgehan gen in de Changi-gevangenis. Kijkend naar het inwonertal komt Singapore met dat aantal executies te staan op de hoogste plek van de wereldranglijst. Ook de wetgeving op seksueel gebied is streng. Op Singapore se tv-zenders - via de kabel ver strekt, omdat schotels verboden zijn - zijn menselijke edele de len nog nimmer vertoond. De staatscensuur is enorm, ook voor de geschreven media. Stokslagen Toch lijkt er met het aantreden van de nieuwe politieke genera tie in Singapore iets van een len te te zijn aangebroken. Lee ver weet zijn voorgangers - zijn va der in het bijzonder - niets, maar gaf in zijn eerste bood schap aan het volk toch te ken nen de teugels iets te willen la ten vieren. Hij hoopt zo de maat schappelijke betrokkenheid van de jongeren te bevorderen. De regeltjes worden stapje voor stapje versoepeld. Zo stond er onlangs in het uitgaansgebied Clarkes Quay een installatie om te bungee-jumpen. Mochten jon geren op de Esplanade tekenin gen maken op het plaveisel, iets waarvoor ze eerder stokslagen voor konden krijgen. Kauwgum is sinds kort - weliswaar alleen nog op medisch recept - verkrijg baar. Het maandblad Cosmopo litan kreeg toestemming om in Singapore te verschijnen, Play boy niet. Ook de filmcensuur werd minder streng. De wetgeving op seksueel ge bied lijkt ook wat milder te wor den. Maar vooral Lees aankondi ging van een onderzoek naar of ficiële gokgelegenheden is een doorbraak. De overheid ovei- weegt met het oog op de toena me van toeristen uit China een casino te bouwen. Gebeurt dat niet, dan zullen de Chinezen en masse de veerboot naai' het Indo nesische resorteiland Bintam pakken, waar de croupiers wel de ballen laten rollen. De Singa porese machthebbers zien toeris ten toch het liefst de wijken tus sen de Singapore river en het winkelparadijs Orchard Road bevolken. JACOBSKERK - Het restaura tiewerk aan de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen is bijna klaar. Over anderhalve week wordt de kerk weer in gebruik genomen. De kerk werd in de oorlog door twintig voltreffers vernield, maar is in zijn oor spronkelijke staat terugge bracht. Het herstel kostte 225.000 gulden. Darvan werd- negentig procent betaald door het Rijk. OVERLEG - Engeland, Frank rijk en Amerika weigeren met de Sovjet-Unie te praten over de Europese veiligheid, zoland Rusland niet akkoord gaat met. vrije verkiezingen in Duits land. Ook moet hel land de be zetting van Oostenrijk ophef fen, voordat de drie Westerse mogendheden willen aanschui ven voor overleg. Rusland wil graag praten over een beveili gingsverdrag voor beide zijden van het IJzeren Gordijn. NATTE MAAND - Augustus was een natte maand. Er viel in Vlissingen 87 millimeter re-1 gen, tegen 66 millimeter nor maal. Er werd door De Bilt slechts een zomerse dag waar-1 genomen. Het natte weer heeft in de landbouw veel schade aangericht. Hoofdredactie: A. L. Oosthoek D Bosscher (adjunct) A. L. Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@p2C.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail redtern@pzc.nl Hulst: Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB Hulst Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454651 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren: Maandag t/m vrijdag van 8 00 tot 17.00 uur Zierikzee en Hulst; 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur. Abonnementen: 0800-0231231 (bij acceptgirobetaling geldt een toeslag) per maand: 19.45 per kwartaal 56,60 per jaar €217 00 Voor toezending per post geldt een toeslag E-mail: lezersservice@pzc.nl 8eeindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand voor het einde van de betaalperiode. PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 31, 4460 AA Goes Losse nummers per stuk: maandag t/m vrijdag: 1,20 zaterdag: 1,70 Alle bedragen zijn inclusief 6% BTW Bankrelaties: ABN AMRO 47.70.65.597 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden uitgevoerd overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV en volgens de Regelen voor het Advertentiewezen. Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kantooruren zondag: van 16.00 tot 18.00 uur Tel. (0113)315555 Fax (0113)315549 Personeelsadvertenties: Tel: (0113)315540 Fax: (0113)315549 Rubrieksadvertenties (kleintjes): Tel. (0113)315550 Fax (0113)315549 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax. (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel. (0114)372770 Fax (0114)372771 Internet: www pzc nl/adverteren Auteursrechten voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel van het Wegener-concern De door u aan ons verstrekte gegevens hebben wi| opgenomen in een bestand dat wordt gebruikt voor onze (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ovor voor u relevante diensten en pro- i ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvuldig geselecteer de derden. Als u op deze informatie geen priis stelt dan kunt u dit schriftelijk melden bij PZC. Ie- i :e, Postbus 31.4460 AA Goes Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 4