Rienstra laat zich niet gek maken PZC Route en doorkomsten van Delta Profronde Winnaars van de Delta Profronde Rini Wagtmans waak! over veiligheid in Delta Profronde McEwen komt alleei als hij kan winnen Voorzitter Delta Prof ronde ziet elk jaar dat het goed is Geert Omloop en Tom Steels blijven thuis door Frits Bakker GOES - De Zeeuwse wielren ner Miel Verstraete was in 1959 de eerste winnaar van de Ronde van Midden Zeeland, die toen nog met amateurs werd gereden. Stefan van Dijk won de laatste editie van de koers die nu Delta Profronde heet en waarin sinds 1996 alleen met profs wordt gere den. Morgen gaat de 44e editie van de Delta Profronde om 12.30 uur van start op de Markt van Middelburg. Tot en met 1973 (winnaar Peer Maas) reden alleen amateurs over de Zeeuwse wegen. Tino Tabak won de eerste ronde voor profs, daarna werd voor het eerst in 1979 een dubbelpro gramma met profs en amateurs gereden. Na vier edities met alleen profs reden vanaf 1984 ook de ama teurs weer mee. Dat duurde tot en met 1994. Vanaf 1996 (1995 ging niet door) werd weer al leen met profs gefietst. Drie keer stond er in de afgelo pen drie jaar een renner uit de ploeg van Lotto-Domo als win naar op het podium. Spurtwinnaar Robbie McEwen, de groene trui van de laatste Tour de France, was twee jaar geleden de meest aansprekende spurtwinnaar. De erelijst van de Zeeuwse profronde: 1959 Miel Verstraete 1960: Cees van Amsterdam 1961 Bart So- laro 1962: Cor Snepvangers 1963: Leo van Dongen 1965: Dies Kos ten 1966: Rini Wagtmans 1967 Leo de Groot 1968: Joop Zoete melk 1969: Henk Benjamin 1970: Cees Priem 1971: Martin Pen- nings 1972: Roy Schuiten 1973: Peer Maas 1974: Tino Tabak (voor het eerst met profs) 1975: Gerard Vianen 1976 Fedor den Hertog 1977: Freddy Maertens 1978: Gerrie Knetemann 1979: Bert Oosterbosch (profs), Adrie van der Poel (amateurs) 1980: Gerrie Knetemann 1981: Eddy Planckaert 1982: Henk Lubber- ding 1983Jan Raas 1984: Luc Co- lijn (profs), Arno Ottevanger (amateurs) 1985 Ferdi van den Haute (profs), Rob Bijvank (ama teurs) 1986: Gerrit Solleveld (profs), Karei van Goethem (ama teurs) 1987: Jean Paul van Poppel (profs), Wiebren Veenstra (ama teurs) 1988: Peter Pieters (profs), Heddy Nieuwdorp (amateurs) 1989: Jelle Nijdam (profs), Pa trick Eyk (amateurs) 1990Gerrit Solleveld (profs), Gino Primo (amateurs) 1991: WietzeVeenstra (profs), Rob Compos (amateurs) 1992: Johan Capiot (profs), R. Vi- norskis (amateurs) 1993: Jo Plan ckaert (profs), Jelle Hermes (ama teurs) 1994: Maarten den Bakker (profs), Arturas Trumpauskas (amateurs) 1996: Jelle Nijdam (profs) 1997: Jeroen Blijlevens 1998 Erik Zabel 1999: Servais Knaven 2000: Leon van Bon 2001: Nico Eeckhout 2002: Robbie McEwen 2003. Stefan van Dijk, GOES - De Delta Profronde moet het niet alleen doen zon der Nederlands kampioen Erik Dekker, ook Belgisch kampioen Tom Steels zal morgen niet aan de start staan. Steels kampt al enige tijd met een virus-infectie, die opspeelt bij grote inspanningen. De ren ner van de Landbouwkre diet-ploeg moet rusthouden. Steels wordt vervangen door Geert van Bondt. Steels' landge noot Geert Omloop van Mr Bookmaker kampt met dezelfde problemen. Ook hij zal niet van start gaan. Wie Omloop ver vangt is nog niet bekend. Lieuwe Rienstra: „Ik verwacht dat er wedstrijden zullen verdwijnen. Alleen de beste blijven over. foto Lex de Meester door Koen de Vries MIDDELBURG - Het is maar goed dat Lieuwe Rienstra wei nig last van stress heeft. De laat ste weken voor de start van de Delta Profronde zijn voor de voorzitter van het organisatieco mité altijd hectisch en onzeker en ook de volgende editie werpt zijn schaduwen al vooruit. „Ik ben van nature niet paniekerig en daar ben ik best een beetje blij om." Sinds 1999 is Lieuwe Rienstra de spin in het web van Zeelands grootste wielerwedstrijd. Aan de onzekerheid welke renners van start zullen gaan is hij na vijf edities wel gewend en aan het feit dat er de laatste dagen voor de start allerlei wijzigin gen in het deelnemersveld optre den ook. De 65-jarige Fries, geboren en getogen in Akkrum en in de ja ren zeventig voor zijn werk naar Zeeland verkast, weet hoe de ha zen lopen en weet ook dat hij daar weinig invloed op heeft. Pas een paar weken voor de start van de Profronde hoort hij van Cycling Service, het bureau van Gerrie van Gerwen dat voor nagenoeg alle koersen in Neder land, België, Luxemburg, Duits land, Denemarken en Noord- Frankrijk de renners vastlegt, welke ploegen naar Zeeland zul len komen. Rienstra: „Onze Commercieel manager Joop Bouwman be zoekt veel koersen en legt con tacten met ploegleiders. Maar Cycling Service bepaalt eigen lijk alles. Je kunt niet meer zelf op pad en contracten afsluiten met ploegen of renners." Wijzigingen En als Cycling Service dan een maal heeft laten weten wie er voor welk bedrag komen, dan re gent het bij Rienstra de dagen voor de koers toch nog wijzigin gen. Niet Erik Dekker komt, maar Steven de Jong. En de naam van Kartsen Kroon moet worden doorgestreept en vervan gen worden door die van Mare Wouters. „Je hebt een startlijst, maar die verandert sterk. Zelfs op de dag van de koers komen de ploeglei ders nog met andere namen aan zetten." Na afloop van de koers blijkt het allemaal niet zo veel uit te maken. Elke editie die Rienstra meemaakte, kende een sterke be zetting. Elke editie had pu bliekstrekkers, zoals dit jaar Olympisch kampioen Paolo Bet- tini. Waar Rienstra en de leden van zijn comité zich wellicht druk ker om dienen te maken, is om de edities van de komende ja ren. De sponsoring dreigt in het gedrang te komen, net als de deelname van sterke ploegen. Voor dat laatste is de internatio nale wielrenunie UCI verant woordelijk. Die toverde voor ko mend seizoen de zogenaamde Protour uit de hoge hoed. Aan de wedstrijden van de Protour dienen de twintig ploegen die tot de hoogste categorie worden toegelaten (Trade Team I) alle mee te doen. Kalender En Protour-wedstrijden zijn er heel wat. Lieuwe Rienstra laat de voorlopige kalender voor 2005 zien, waar de Protour-wed strijden met rood zijn aangege ven. Een korte blik leert dat er voor wedstrijden die niet tot die groep horen - zoals de Delta Profronde - nauwelijks plaats meer is. Rienstra en de zijnen kwamen er na het bestuderen van de agenda achter dat het eerste weekeinde van september, waar in de Profronde de laatste jaren gehouden wordt, een verre van gelukkig moment is. De topploe- gen zitten verplicht in de Ronde van Spanje en daarnaast is er concurrentie van onder meer de Hessen Rundfahrt en de Ronde van Groot-Brittannië. Rienstra: Het is zelfs de vraag of de Raboploeg in deze situatie nog komt. En Rabo was er tot-nu-toe altijd. Er zal geen en kel Trade Team I meer staan te trappelen om naar Zeeland te komen. Ik verwacht dat er wed strijden zullen verdwijnen. Al leen de besten blijven over. Ik heb er vertrouwen in dat de Prof ronde blijft bestaan. We staan goed bekend en doen meer dan andere vergelijkbare wed strijden." Ander moment Het comité overweegt sterk om de wedstrijd op een ander mo ment te houden. Een geschikter moment lijkt in juli te liggen, ook al wordt dan de Tour de France gehouden. Naast de wed strijd der wedstrijden is er dan immers weinig concurrentie. Dat leert tenminste de deelne merslijst van de Sachsen Tour, die dit jaar tijdens de Ronde van Frankrijk gehouden werd. Daar op prijken onder meer de namen van Davide Rebellin, Olaf Pollack, Marcus Zberg, Oscar Freire, Stefan de Jong, Jörg Jak- sche en nog vele andere promi nenten. „In september moet je het met een restant van een restant doen. We moeten daar weg. In juli hebben we meer kans", weet Lieuwe Rienstra, die bin nen enkele weken de knoop moet doorhakken. Daarbij komt het nieuws dathoofdsponsor Del ta NV zijn contract voor slechts één jaar verlengt. Volgend jaar is het bedrijf nog de grootste geldschieter, maar de Profronde moet er rekening meehouden dat het daarna gedaan is. Rien stra: „Een sponsor vinden van het kaliber Delta zal moeilijk zijn, ook al omdat dat bedrijf al lerlei faciliteiten ter beschik king stelt. Verder blijkt ook dat de subsponsors dit jaar min der afdragen en dat de bedragen die aan prijzen, de jury en de ploegen moeten worden betaald omhoog gaan. Lieuwe Rienstra raakt echter niet in paniek. „De Prof ronde heeft een lange traditie. Dit jaar wordt de 44e editie verreden. Zo'n traditie verdwijnt niet zo maar. Bovendien, de laatste ja ren is alles steeds weer goed ge komen. Wat speaker Cees Maas laatst tegen mij zei, was hele maal waar: 'je moet niet kijken wie er niet komen, je moet kij ken wie er allemaal wél zijn'." van onze sportredactie GOES - De 44e Delta Profron de, die morgen om 12.30 uur op de Middelburgse Markt ver trekt, gaat over 199 zware kilo meters. De finish wordt tussen 16.50 en 17.30 uur verwacht in de Goese Anthony Fokker straat. De renners, verdeeld over zes tien ploegen met minimaal vijf en maximaal acht renners, moeten één grote ronde van 130 kilometer afleggen en na de eerste doorkomst in Goes één ronde van 36, één van 22 en één van 12 kilometer. De route loopt vanaf Middel burg via Vlissingen (12.35 uur), Zoutelande (13.00), West- kapelle (13.10), Oostkapelle en Vrouwenpolder naar de Oos- terseheldekering (13.35) en daarna langs Burgh Haamste de (13.55), Zierikzee (14.25), de Zeelandbrug (14.35), Wis- senkerke, Kamperland, Geers- dijk en Kortgene naar de eer ste doorkomst op de finishlijn in de Anthony Fokkerstraat in Goes. Daar worden de renners voor de eerste keer verwacht rond 15.35 uur. Voor de eerste kleinere ronde over 36 kilometer trekt het pe loton over de Vlakebrug (16.00), Wemeldinge, Katten- dijke (16.10) naar de tweede doorkomst in Goes (16.25). De tweede kleine ronde over 22 ki lometer loopt eerst naar 's-Gravenpolder (16.40), daar na Hoedekenskerke, Kwaden- damme, Nisse (17.00) naar de laatste doorkomst in Goes (17.10). De finale is een klein rondje van twaalf kilometer: Antho ny Fokkerstraat, Van Hertum- weg, Elvis Presleylaan, Pykes- wegje, Goesestraatweg, Kloe- tingseweg, Noordhoekweg, Sinoutskerkseweg, Verbartel- weg, Anthony Fokkerstraat. (De doorkomsttijden zijn geba seerd op een snelheid tussen de 40 tot 45 kilometer per uur). Serooskerke Brouwershaven Dombu Westkapelle f I Zierikzee Colijnsplaat Schuddebeurs vrijdag 3 september 2004 Robbie McEwen twijfelt over deelname aan de Profronde. Rini Wagtmans door Frits Bakker SINT WILLEBRORD - Voor de koers uit rijdt in de Delta Profronde de man die waakt over de veiligheid van het pelo ton. Rini Wagtmans is de koers- directeur van dienst. „Dat is ei genlijk een erebaantje", geeft hij zelf toe, maar vooral dit jaar rust er een zware taak op zijn schouders. De koersdirecteur wordt geacht alles te overzien. Zoals Jean Ma rie Leblanc in de Tour de Fran ce is Rini Wagtmans in de Zeeuwse ronde de schakel tus sen de jury en de organisatie. „Ik moet ingrijpen als er plotse ling iets opdoemt waar niemand op heeft gerekend." Voorbeel den zijn er dit jaar in overvloed: de brand op het parkoers in de Grote Prijs Eddy Merckx, de au to die in de Ster Elektrotoer in volle vaart op het peloton in reed, de vergissing van een jury lid in de Noord Nederland Tour. Hij stuurde de renners de ver keerde kant op. Rini Wagtmans: „Het is het schrikbeeld van elke organisa tor, want er kan altijd iemand rondrijden met abnormaal ge drag, die alle stoptekens ne geert. En er kan overal op het parkoers zo maar ineens een kind oversteken of een loslopen de hond. Je kan alles nog zo goed beveiligen, toch kan er al tijd iets gebeuren." De koersdirecteur kent zijn plaats in het peloton. De sportie ve ontwikkelingen in de koers zijn voor de jury, alleen in on voorziene omstandigheden tel- len andere wetten. Wagtraa gaf vorig jaar een seintje ont te grijpen, toen een heel peloi op grote achterstand van deko groep reed. Hij vond het omt antwoord om het verkeer op Zeeuwse wegen voor lange tijd stil te leggen. „Ik heb o\ï leg gepleegd met Lieuwe Rif stra om al die renners uit ka te halen. Denk maar eens aar. die vlaggers onderweg, die: verkeer een halfuur of nog 1» ger moeten ophouden. En ali maal voor een stel renners c rijdt voor de twintigste plaa Op zo'n moment gaat bij mijl algemeen belang voor de spof viteit van de koers." Wagtmans is bij uitstek g schikt om dat te beoordelen.! oud-renner, die ooit (in 19 een halve dag de gele trui mof dragen in de Tour, beweegt z al jaren in alle geledingen het wielrennen. In de Dei Profronde is zijn chauffeur M nog een bekende oud-profrd ner, René Pijnen. De kritiek op het jurykorps, oj der andere van Michael Boogei in de Ster Elektrotoer, deelt Ej ni Wagtmans niet. „Het i) allemaal mensen die hartstik! hun best doen. Ik ben het eens met Martin Bruin, die a jurylid een paar keer de Tc! heeft gedaan. Hij vindt dat er de grote wedstrijden een profa sionele jury moet komen. P gaat de komende jaren ook beuren, verwacht ik. Net als: de Champions League bij voetbal zullen vanaf volge^ jaar de wedstrijden van de PK tour worden geleid door mens! die professioneel zijn opgeleid door Frits Bakker ZOTTEGEM - Robbie McEwen rijdt het liefst alles wat er op zijn weg komt, maar er zijn van die weken dat de kleine spurter zichzelf tegenkomt. „Dan is het beter om de fiets even te laten staan", zegt hij in de aanloop naar de Delta Profronde, die hij twee jaar geleden nog won. De Australiër twijfelt al dagen of hij er zaterdag wel bij zal zijn. „Ik kom alleen als ik ook echt kan winnen." Maar het lichaam protesteert sinds zijn te rugkeer van de Spelen in Athe ne. „Ik voel de naweeën van de val in de Tour, vooral in de da gen na de Spelen. Het komt van uit mijn rug en trekt door tot in de knie. Ik zou beter een paar weken rust nemen, maar ik wil zo graag alles rijden." De valpartij in de Tour, met een pijnlijke breuk van twee ribben als gevolg, weerhield hem niet van deelname aan de Spelen. McEwen heeft er enorm afge zien. „Door de hitte en de hard heid van de koers was het niet echt een wedstrijd voor sprinter als ik, maar toch be: elfde geworden. Daar was zich heel tevreden mee." Hij is niet gelijk na de wed strijd terug naar België gere McEwen: „Het was wel leuk een paar dagen in Athene tel ven en andere sporten te g bekijken." Maar achteraf was het ook® geen gelukkige beslissing een paar dagen na zijn th. komst al gelijk in de Ronde Nederland van start te gaan moest op de eerste dag al a pen, omdat ik overal pijr; voelde." Die schrik zit er bij de kop: van Lotto-Domo in de da voor de Delta Profronde steeds in. McEwen, met i groene trui uit de Tour ook\ gend jaar het speerpunt in ploeg die dan Omega-Phar gaat heten, heeft alleen watti ningsritjes gereden. „Als ikv dat ik zaterdag niet kan i nen, dan blijf ik veel lie; thuis", zegt hij. „Dan is rusj beter dan achterin het j mee te rijden."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 46