Als één blok tegen uithuiszetting PZC PZC De basis is zelfvertrouwen Agressieve man moet behandeld worden na steken naar agent Trekpaarden lokken bezoekers naar jaarmarkt Gemeenten, woningbouwverenigingen en hulpverlening bundelen krachten nazomer jjeAtival.nl Muziek en theater in Zuiddorpe 0800 - 0231 231 (GRATIS) 13 Cursus contacten vriendschap Bromfietser ontsnapt aan trein Haast met plan Oranjeplein Vrijwilligsters gehuldigd Brand in matras door bedlampje doorConnv van Gremberqhe TERNEUZEN - Een uithuiszet- ting is een kleine ramp. Voor mensen die ermee geconfron teerd worden, maar ook voor me dewerkers van diensten en in stellingen die genoodzaakt zijn deze maatregel te nemen of uit te voeren. Uithuiszetten is een spel met enkel verliezers. Een spel dat beter niet gespeeld kan worden. De woningbouwcorporaties Cla ws (Temeuzen) en Woongoed (Zeeuws-Vlaanderen), de ge meente Terneuzen en Sluis, het Algemeen Maatschappelijk Werk en het Bureau Schuldhulp- verlening willen door een nau we samenwerking in de toe komst voorkomen dat er uithuis zettingen plaatsvinden. Samenwerking De samenwerking wordt maan dag 6 september contractueel vastgelegd in Terneuzen. De ge meente Hulst participeert voor alsnog niet in het project, maar is wel van plan om dit te doen. Hulst ontbeert echter op dit mo ment nog een bureau Schuld hulpverlening en duidelijke be leidsuitgangspunten op het ge bied van schuldhulpverlening. Volgens burgemeester J.F. Mul der wordt daar momenteel amb telijk en bestuurlijk hard aan ge- (Advertentie) WWW. 30 au* t/m >2 *ept 2004 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg LEZING dramaturge Ellen Stjjnen over Eric De Volder, Dick van der Harst en Diep in het Bos vr 3 sept 19u30 kloostergangen gratis agenda STREEKACTIVITEITEN AXEL - Gregoriuscentrum, 13.30 uur: Kaarten en biljarten; 14.00 uur: Bingo; Trefpunt, 10.00 uur: Koersbal; 13.00 uur: Kaarten en biljarten; CLINGE - Malpertuus, 13.30 uur: Kaar ten bieden en jokeren; 13.30 uur: Koers bal; De Sterre, 13.00 uur: Sterrefeesten; GRAAUW Gemeenschapshuis, 13.45 uur: KBO koersbal; HEIKANT - 't Heike, 13.00 uur: Biljarten en pieren; HENGSTDIJK Horecacentrum De Vo gel, 20.00 uur: Kaarten; HULST - De Lieve, 9.00 en 10.00 uur: Fy- sio gym; 13.00 uur: Biljarten Kanaalzo ne; 13.30 uur: Bingo en bridge; Stations plein, 21.00 uur: Schuimparty; KOEWACHT - De Vlaschaard, 10.00 u: Volksdansen; 13.00 u: Biljarten; Kerk- laan 87,19.00 u: Creatieve bijeenkomst; ST.JANSTEEN Café de Kroon, 14.00 uur. Kaarten; De Warande, 13.00 uur: Biljarten Kanaalzone, TERNEUZEN - De Veste, 13.30 uur: Soos mindervaliden Ons Verzetje, biljar ten en klaverjassen; Sporthal 't Zwaan tje, 9.00 uur: Bowls; WALSOORDEN - Café Rue du Nord, 14.00 uur: Kaarten; Feesttent nabij Wa terschapsgebouw, 19.30 uur: Walsoor- dense feesten; REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN Tel: 0115-645769 Fax:0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl Conny van Gremberghe (chef) Wout Bareman Raymond de Frel René Hoonhorst René van Stee Frits Bakker (sport) Baudeloo 16 Postbus 62 4560 AB HULST Tel: (0114)372776 Fax: (0114)372771 E-mail: redhulst@pzc.nl Sheila van Doorsselaer CENTRALE REDACTIE Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA GOES Tel: (0113)315500 Fax: (0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl INTERNET www.pzc.nl E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur werkt. De raad wordt binnen kort een voorstel voorgescho teld. „De ondertekening van het samenwerkingsconvenant komt voor Hulst iets te vroeg", aldus Mulder. Met het samenwerkingsverband hopen de gemeenten en instellin gen mensen met huurachterstan den beter en eerder hulp te kun- door Edy de Witte PROSPERPOLDER (B) - Het trekpaard is weer in opmars. Niet meer als werkpaard maar als showelement bij diverse aan het platteland gerelateerde acti viteiten. Zondag vormt een vijf tigtal knollen de grote trekpleis ter op de jaarmarkt in het Bel gische grensdorp Prosperpolder. Deze gemeenschap van slechts 300 inwoners onder de rook van Doel wordt dan overstelpt met naar verwachting zo'n tiendui zend bezoekers. „Vooral de aan wezigheid van de labeurpaar- den heeft een grote aantrek kingskracht op het publiek", zegt Geert Meersschaert van het jaarmarktcomité. Jan en Marian Koolmees uit Nieuw - Namen kunnen dit bea men. Als fokkers van het boeren- trekpaard brengen zij mede een stukje nostalgie tot leven. Zon dag is de familie Koolmees dan ook met enkele knollen present op de jaarmarkt. Met ingevloch ten manen, keurig gekamd en ge borsteld en gladgestreken haren aan de benen. „Het zijn eigen lijk de sulletjes onder de paar den", vindt Marian Koolmees. nen bieden, waardoor uithuiszet tingen kunnen worden voorko men. Komen huurders in financiële problemen niet zelf bij de instan ties aankloppen om hulp, dan zal het Maatschappelijk Werk zelf deze huurders benaderen. Voorwaarde is wel dat huurders actief en gemotiveerd meewer- „Ze zijn kindvriendelijk. Je kunt er gewoon bij komen zon der dat het dier met zijn benen slaat of zijn kont draait. Dit bra ve karakter is erin gefokt. Een werkpaard moest wel luisteren, anders had de boer er niets aan. ken aan schuldsaneringsplan nen. De gemeenten willen nu ge zamenlijk een noodfonds in het leven roepen waaruit de opgelo pen huurschuld - bij wijze van voorschot - afbetaald kan wor den. Dat voorschot moet dan door betrokken huurders als le ning worden afgelost. Terneu zen en Sluis hebben voor dit Daarom zijn kinderen er ook zo gek op. De uitspraak van oude mensen dat in een zwarte knol de duivel huist, is inmiddels ook naar het land der fabelen verwe zen." De familie Koolmees probeert fonds inmiddels geld beschik baar gesteld. De raad van Hulst spreekt zich eind deze maand uit over een bijdrage. Het fonds wordt vervolgens beheerd door het Bureau Schuldhulpverle ning. Door te voorkomen dat hum-ach terstanden hoog oplopen wordt voorkomen dat mensen hun huis nu juist de oorspronkelijk ver vloekte kleur er weer in te fok ken. Naast de paarden en runderen biedt de jaarmarkt tal van activiteiten. Een rodeoclub ver zorgt een wild-westshow. Valke- worden uitgezet, maar worden tevens ook allerhande incas- so-en deurwaarderskosten niet gemaakt. Met deze actieve vorm van ar moedebestrijding zijn niet al leen mensen in fianciële proble men geholpen, maar ook de in stellingen die met dit soort pro blemen te maken krijgen. niers laten een twintigtal roofvo gels vliegen. Er staan veel oude oorlogsvoer tuigen opgesteld en geregeld zijn er demonstraties met ouder wets ploegen en oldtimer tracto ren. door Aector Dooms MIDDELBURG - Psychische problemen hadden er deels toe geleid dat een 35-jarige inwoner van Philippine met een stanley- mes stekende bewegingen naar een politieman had gemaakt. Het incident werd gisteren in Middelburg door officier van justitie A. Flikweert als een po ging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel ge taxeerd. Aan de eis van acht maanden ge vangenisstraf. waarvan de helft voorwaardelijk en 180 uur werk straf verbond hij als voorwaar de reclasseringstoezicht. Vol gens de psychiater en de psycho loog moet de man in een kliniek worden behandeld, anders blijft de kans op herhaling aanwezig. Zij concludeerden dat de ver dachte verminderd toerekenings vatbaar moet zijn geweest. De Philippinenaar kreeg 25 mei ruzie met een portier van het zie kenhuis De Honte in Temeuzen, toen hij zijn vriendin kwam op halen. Vijf dagen eerder had hij zich bij het ziekenhuis ook al agres sief gedragen. De verdachte ge noot de reputatie van een lasti ge klant. Het ziekenhuisperso neel werd aangeraden direct de politie te bellen als hij agressief werd. Dat gebeurde op 25 mei, toen een woordenwisseling met een beveiligheidsbeamte esca leerde. Toen de politie ter plaatse kwam stak de man met een stan- leymes vanuit zijn auto in de richting van de hoofdagent, die het mes maar net kon ontwij ken. Bij de aanhouding stribbel de de verdachte flink tegen. Zelfs het spuiten van pepper- spray in zijn ogen bleek geen adequaat middel. De agenten moesten een wapen trekken om hem te kunnen afvoeren. De psychische problemen date ren al van jaren terug. „Ik hoor stemmen in mijn hoofd", zei hij. Daarvoor krijgt hij medicatie. Hij zou volgens zijn vriendin de medicijnen op de bewuste dag niet hebben ingenomen. De Zeeuws-Vlaming zit inmid dels ruim drie maanden vast. Raadsman N. Koole relativeer de de poging tot zware mishan deling. „Ik zie het meer als een forse bedreiging. Dit is een inci dent. Hij heeft zijn straf al ge had", pleitte hij. De rechtbank doet op 15 septem ber uitspraak. ZUIDDORPE - De stichting Cul- tuurstof houdt zaterdag en zon dag in samenwerking met hel Zeeland Nazomer Festival haai eerste activiteiten in Zuiddorpe. De stichting streeft ernaai kunst en cultuur in Zuiddorpe een impuls te geven. In een mu- ziekkiosk op het Dorpsplein treedt zaterdagavond vanai 20.30 uur de showband New Ad- venture op. Het Axelse gezel schap fungeert als voorprogram ma voor de 33-koppige fanfare Banda Azufaifo, die in het ka der van het Zeeland Nazomei Festival Zuiddorpe aandoet. Zondagmiddag om 14.00 uui biedt de kiosk ruimte aan eer poppenkastvoorstelling var Theater Opgepast. Marianne (links) en Jan Koolmees (rechts) showen hun koudbloedpaarden zondag op de jaarmarkt van Prosperpolder, die mede door Geert Meersschaert (midden) wordt georganiseerd. foto Camile Schelstraete (Advertentie) Lezersservice - bezorgklachten - informatie over abonnementen vrijdag 3 september 2004 Ingrid Dewulf (links) en Laura Vroon met de wervingsfolder. door Sheila van Doorsselaer OOSTBURG - Het aangaan en onder houden van vriendschappen lijkt voor de meeste mensen iets vanzelfspre kends. Zij verstaan de kunst van het contacten leggen. Sommige alleenstaan de ouderen zijn deze kunst door omstan digheden wat verleerd. Stichting Wel zijn West-Zeeuws-Vlaanderen biedt hen daarom de cursus contacten vriendschap aan. Met het ouder worden vallen vaak veel contacten weg. Vrienden of familiele den verhuizen misschien of overlijden. Er komen niet zo makkelijk nieuwe con tacten voor in de plaats. „Jammer", zo zegt de stichting terecht. „Want vriend schappen kunnen een bron zijn van sti mulans, plezier en steun. Therapeute In grid Dewulf uit Oostburg helpt met de cursus de deelnemers weer een beetje op weg. „De basis is zelfvertrouwen. Als je de beste maatjes met jezelf bent, kun je ook beter vriendschappen met anderen aangaan. Zelfwaardering, eigenwaarde, daar draait het om." In de voormalige Prins Willem Alexan- derschool in Oostburg wordt in septem- ber voor de derde keer de cursus gehou den. De cursus is in 1993 naar Oostburg gehaald. De bijeenkomsten zijn ge stoeld op Rotterdams model. De stich ting Pluspunt vervaardigde een hand boek met aanwijzingen. Daarnaast kun nen cursisten zelf aangeven welke on derwerpen zij behandeld willen zien. De cursus in Oostburg wordt druk be zocht", zegt Laura Vroon van de sector welzijnswerk voor ouderen van Stich ting Welzijn. Deelnemers aan de cursus worstelen vaak met het gevoel dat ze meer contac ten zouden willen hebben, dat ze diep gaander zijn, dat er een vriendschap uit kan groeien. Daarom wordt tijdens de bijeenkomsten stilgestaan bij de kwali teiten en onvermoede mogelijkheden die mensen hebben om nieuwe contac ten aan te gaan. De cursus bestaat uit zes bijeenkomsten van twee uur. Diverse onderwerpen worden aangesneden. Niet alleen leren de deelnemers zichzelf beter te door gronden („hoe ervaar je vriendschap op dit moment?"), maar ook algemene za ken in het kader van vriendschappen ko men aan bod. Hoe leg je contacten met iemand? Hoe ga je om met grenzen? (le ren 'nee' zeggen) Wat kun je doen aan eenzaamheidsgevoelens van jezelf en van anderen? Naast deze gespreksonder werpen wordt ook aandacht besteed aan luister- en ontspanningsoefenin gen. Na de zes cursusochtenden, be staat ook de mogelijkheid drie vervolg- bijeenkomsten bij te wonen. Dat ligt vol gens Dewulf geheel aan de wensen van de groep. Dewulf: „De cursus is zeer intensief. De gesprekken gaan vaak recht naar het hart. De deelnemers leren het patroon doorbreken waar ze al jaren in verke ren." Hans Bensink (72) uit Breskens heeft de cursus gevolgd. Hij is weduwnaar. „Als je getrouwd bent, heb je weinig behoef te aan andere mensen. Je hebt immers elkaar. Maar als de ander wegvalt, dan val je in een donkere put, tenminste, dat was zo in mijn geval. Vrouwen zoe- foto Camile Schelstraete ken elkaar op, mannen doen dat niet zo gauw en blijven alleen." Bensink zegt veel te hebben gehad aan de cursus. „Ik ben wat opener geworden en heb na de cursus ook daadwerkelijk vriendschap pen gemaakt." Vroon merkt op dat het doel van de cur sus niet is dat de cursisten enkel met me decursisten contacten opbouwen. „Al gebeurt het natuurlijk wel eens dat er tussen cursisten onderling vriendschap pen ontstaan, dat is natuurlijk alleen maar mooi. Het uiteindelijke doel is dat de deelnemers in het dagelijks leven makkelijker contacten kunnen opdoen en onderhouden." Bensink is zeer tevreden over de afloop. „Mensen begrijpen soms niet hoe moei lijk het is om vrienden te maken. En toch...Het is zo. Kijk, je hebt verschillen de soorten vrienden. Diegene waar je zo af en toe eens langsgaat, maar ook men sen die je bij wijze van spreken 's nachts uit hun bed kunt bellen als er iets is. Beide zijn erg belangrijk." De cursus is speciaal opgezet voor 55-plussers. Voor de eerste bijeenkomst op 23 sep tember wordt gehouden, is er eerst op 16 september een introductiebijeen komst in het PW A-gebouw. 's-HEER ARENDSKERKE - Een 16-jarige bromfietser uit de gemeente Borsele is donderdagmiddag aan een ern stig ongeval ontsnapt. Hij kon op de Nieuwe Rijksweg tussen Lewedorp en 's-Heer Arendskerke nog net voor een passerende goede rentrein van zijn brommer springen. Hij viel op de grond. Zijn bromfiets gleed door, kwam onder de trein, is meege sleurd en zwaar beschadigd. De spoorwegovergang in de Nieuwe Rijksweg is beveiligd met verkeerslichten en waarschuwingsbellen. Pas toen de treinmachinist een ge luidssignaal gaf, merkte de bromfietser de trein op, waar na hij stevig in de remmen kneep en van zijn brommer sprong. Hij kwam er vanaf met schaafwonden aan een arm en een hand. BRESKENS- De gemeente Sluis wil volgende week begin nen met de werkzaamheden die het Breskense Oranje plein weer tot kloppend hart van de vissersplaats moeten maken. Veel bewoners van omliggende straten en het Oranjeplein zelf waren woensdag naar de informatie avond gekomen, waarop de gemeente de plannen toelicht te. Dankzij de vele voorafgaande informatieavonden en om dat er goed geluisterd was naar de wensen van de bewo ners, waren er weinig vragen. Een van de winkeliers aan het plein vroeg zich af hoe het moest met de bevoorrading van haar winkel tijdens de werkzaamheden, anderen wil den weten of hun woningen bereikbaar bleven en hoe lang ze niet bij hun garage kunnen, die via de achterpa den bereikt moeten worden. Sommigen waren benieuwd naar het onderhoud van de vele kleine plantsoenen. Ze kregen de belofte dat alle pro blemen samen met de aannemer worden opgelost. Als al les volgens plan verloopt, zijn de werkzaamheden voor de kerstdagen afgerond. AXEL - In restaurant Het Molenhof in Axel kregen giste ren zes vrijwilligsters namens het Diabetesfonds een bron zen speld uitgereikt voor hun verdiensten. Tijdens een re giobijeenkomst kregen de vrouwen de speldjes overhan digd door regiocoördinator L. de Poorter. De wijkhoofden D. Roelofsen, C. de Meijer uit Terneuzen en de collecteleiders M. van der Zanden uit Kloosterzan- de, M. de Reu uit Breskens, V. de Vos uit Clinge en K. de Kort uit Graauw ontvingen een bronzen kleinood met het logo van het fonds erop. Dit omdat ze zich allemaal al minstens vijf jaar als vrijwilligster inzetten geld bijeen te krijgen voor de bestrijding van suikerziekte. Het Diabe tesfonds haalt landelijk jaarlijks ruim 2 miljoen euro aan gelden op bij zeven miljoen huishoudens. GOES - De bewoonster van een woning aan de Oude Sin gel in Goes is gistermiddag rond half vijf lichtgewond ge raakt door brand in een matras. Het vuur ontstond waar schijnlijk doordat een brandend bedlampje een tijd op de matras had gelegen. De bewoonster heeft de brandende matras de trap afgesleurd en voor de woning op straat ge gooid. Ze liep hierbij lichte brandwonden op aan haar hand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 43