?zc Veeboer krijgt schade vergoed n Sport en spel in de gevangenis €0 Jongeren maken kunstwerk van sloopauto's Veel drugstoeristen teruggestuurd bij grenscontrole 'Kijk, je verslaafde oma!' Sieuwe gemeente Terneuzen beslecht slepend conflict nazomer fjeAtival.nl JK Kernbezoek aan Nieuwvliet nazomer fjeAtival.nl Ook voorstanders kassenbouw Veel vraag naar muziekles Dubbele Poort Hulst gestremd rci?ijc zeeuwse almanak Beleefdheid ledactie: 0113-315649 Yww.pzc.nl :.mail:redactie@pzc.nl •ostbus 314460 AA Goes idvertentie-exploitatie: loord- en Midden-Zeeland: 0113-315520; 'eeuws-Vlaanderen: 0114-372770; lationaal: 020-4562500. rijdag 3 september 2004 Karin Krappen wil vlammen op World Darts Trophy editie Zeeuws-Vlaanderen norConny van Gremberghe XEL - Het dagelijks bestuur de gemeente Terneuzen is Isnog bereid om veehouder M. [noops uit Hulst een schadever goeding van 80.000 euro te beta- en. Eerder wees de voormalige igemeente Axel een eis om scha devergoeding van Knoops af. veehouder had de zaak aan- gemaakt, omdat hij van de toenmalige gemeente Axel ;n gelegenheid had gekregen i varkensstallen te bouwen, ïoops had een planschade- m ingediend van ruim ,000 euro. De kwestie speelt jaren. ïoops had ten tijde van de ijdagen van de Brabantse censinvasie (tussen 1996 en 11999) bijna zeven hectare land bouwgrond gekocht aan de Der- le Verkorting tussen Axel en Hulst met de bedoeling daarop een intensieve veehouderij te vestigen. let bestemmingsplan buitenge bied ter plaatse bood toen nog die mogelijkheid. Het bestuur j van de toenmalige gemeente Axel zat echter niet - zoals ande re gemeenten in Zeeuws-Vlaan deren - verlegen om grootschali- intensieve veehoudei'ijen. ïoops had wel een vergunning men krijgen voor de bouw [van een boerderij, maar Axel rleende de ondernemer geen lieuvergunning, waardoor hij itelijk niets kon ondernemen. Toen Knoops enige tijd later he loot om aan de Derde Verkor geen varkenshouderij, maar een vleeskuikenbedrijf op ten, bleek Axel wel be an milieuvergunning te m, maar geen bouwver- g voor zo'n bedrijf. esbureau IKnoops meende dat hij door Axel een loer was gedraaid en opgezadeld was met bedrijfster reinen waarmee hij hoege naamd niets kon. Hij meende dan ook dat hij recht had op een planschadevergoeding. Axel wees die in eerste instantie reso luut af. Na een bezwaarprocedure liet Axel de stichting Adviesbureau Onroerende Zaken (sAOZ) de schadeclaim onderzoeken. Dat bureau achtte Knoops claim rechtmatig, omdat de gemeente in de vergunningprocedure wat schoonheidsfoutjes had ge maakt. Het bureau stelde de schadevergoeding vast op 80.000 euro. Het college van B en W van Axel negeerde de bevindingen en het advies van sAOZ en wei gerde met de schadevergoeding over de brug te komen. De ge meente was van mening dat Knoops van begin af aan gewe zen was op het feit dat de ge meente op de gronden een ande re bestemming wilde leggen, zo dat van het oprichten van een in tensieve veehouderij geen spra ke kon zijn. Standpunt De raad van Axel nam dat stand punt over. Reden voor Knoops om zijn heil te zoeken bij de Raad van State. De Raad meen de dat de gemeente geen gegron de redenen had om het advies van sAOZ over te nemen. De nieuwe gemeente Terneuzen - waarin Axel is opgegaan - boog zich nog een keer over de hele kwestie en komt nu tot de slotsom dat het bezwaar van Knoop tegen de gemeente Axel tegen het afwijzen van een claim ontvankelijk moet wor den verklaard. Tevens wordt de Terneuzense raad verzocht om een eerder besluit over de kwes tie van de Axelse raad te herroe pen en Knoops alsnog de schade vergoeding van 80.000 euro (plus rente) uit te betalen. De raadscommissie voor het om gevingsbeleid buigt zich woens dag 8 september over het voor stel. De vergadering in het Ter neuzense stadhuis begint om 19.30 uur. door Gino Van den Broecke AXEL - In het kader van de speehveek Axel konden jongeren uit de stad zich uitleven met de verfbus. Tientallen jongeren kregen vanaf 19.00 uur de kans om onder begelei ding van graffiti-artiest Vincent uit Terneu zen zichzelf uit te leven op twee oude au to's. „Het is gewoon gaaf", zei Laurens (14) op de vraag waarom hij meedoet. De jongeren konden zich naar hartelust laten gaan op de twee speciaal gedemonteerde witte perso nenauto's. Deze waren door een autosloper ter beschikking gesteld aan de organisatie. Op stukje gras naast het Jeugd en Jongeren centrum Axel gingen de jeugdige arties- ten-in-de-dop aan de gang met hun ontwer pen en verf. Ze spoten vol overgave diverse vormen, tekeningen en kleuren op de twee wagens. De voertuigen blijven de komende tijd staan naast het Jeugdcentrum als getui genis van de inspanningen die de Axelse jeugd tussen dertien en zestien jaar gister avond aan de dag legde. De speelweek Axel biedt de hele week al activiteiten aan voor de lokale jeugd. Voor alle leeftijdscategorie ën is er wat te doen. De speelweek trekt ge middeld een 150 deelnemers per dag. „Deze groep is echter een moeilijke. Het valt niet mee om iets te organiseren wat ze 'pakt'. Dit is echter iets wat wel leeft bij die gas ten. Dat merk je aan hun eigen vraag om het in navolging van vorig jaar weer te doen", zegt P. Goossen van de speelweek. Uitge dost met overalls liepen de jongeren gecon centreerd rond de wagen om hun kunstwer ken te realiseren en die van de anderen te be wonderen. De 17- jarige Vincent voorzag ze daarbij van welgemeende adviezen. „Nu krijg je eens de kans om iets moois te laten zien en te maken. Het is een mogelijkheid om te tonen, dat het niet alleen maar rot zooi is wat ergens opgespoten wordt. Het is daarom leuk hieraan mee te doen, zodat graffiti ook eens positief in het nieuws komt." foto Camile Schelstraete N3DNISSI1A ivvHisxrns (Advertentie) WWW. %oust/mi2»ept20C4 bel 0900 33 000 33 festivalhart Abdij Middelburg NOVASTAR pop vr 3 sept 21u30 Abdijplein €7,50 Deze zomer volgt de PZC het Uonopoly-spelbord, dat voor deze gelegenheid een geheel [Zeeuwse invulling heeft ge ld kregen. II De dobbelsteen brengt ons 11 vandaag in gevangenis Toren- Blijd in Middelburg. Ga direct naar de gevange nis. U komt niet langs 0p; Start en ontvangt geen tweehon derd euro. Dat overkomt me zo- 0 maar op een warme donderdag- Ik middag. Nou ja overkomt me, .v, ik d°e het mezelf natuurlijk ia. aan,maar toch. Zodra ik mijn e Jpaspoort en mobiele telefoon heb ingeleverd en mijn tas door V een scanner is geweest, zit ik •5 achter de tralies van Peniten tiaire Inrichtingen Zuid-West, locatie Torentijd te Middel- - En dat voelt, moet ik eerlijk toe- Wen, toch een beetje ongemak- elijk. Vanachter dik kogelvrij glas neemt de blonde portier me af en toe onderzoekend op, ter- nWijl ik in de saaie wachtruimte Di Neerzijg. Hier geen gezellige ta- uT el met Story's, Privés of bajes- jfrt Vakbladen, maar alleen een ge tralied raam met uitzicht op lS nog meer hekwerk en prikkel- Het cellenblok in Torentijd: twee rijen cellen boven elkaar met een galerij erlangs. En dat vier keer ver deeld over vier vleugels. foto Willem Mieras lm vier uur is het blijkbaar wis seling van de wacht, want bewa- kers - veel frisse sportschooljon- i gons - lopen af en aan. Even üf ffiet hun hand langs een scan en 7 hup de zon in. g Dan meldt zich gelukkig hoofd l0f educatie vorming Victor Kar man en gaan sloten van het slot ,j.deuren open totdat we in een gj; klein kantoortje belanden. Bui ten op de sportvelden stromen jovo's (jong volwassenen), ongens van zestien, zeventien aar, naar buiten voor hun dage- ijkse uurtje buitenlucht. Karman houdt zich bezig met de 'leuke dingen' in Torentijd; sport, onderwijs, de biblio theek, creatieve expressie en het feestdagenprogramma. De bewoners van de inrichting, op dit moment ongeveer 130, heb ben elke week recht op twee keer drie kwartier sport. „Dat is goed voor de beheersbaarheid en de orde en rust", legt Kar man uit. „Het is goed dat de mensen even hun gedachten kunnen verzetten, lekker aan hun conditie kunnen werken of leren hoe ze samen met anderen kunnen sporten. Sport zorgt voor ontspanning en dat komt de sfeer wel ten goede." Strikt genomen is Torentijd geen gevangenis, maar een huis van bewaring. De mannen die er worden vastgehouden zijn nog niet veroordeeld. Sommi gen verblijven een paar maan den in Torentijd; veroordeelden die in hoger beroep of cassatie gaan blijven langer. Als ik Karman beloof dat ik geen namen van gedetineerden opschrijf, mag ik wel even de in terne kabelkrant lezen. Die wordt door de leden van de ge- deco (gedetineerdencommissie) gevuld. Nadat Karman de bij dragen heeft gecensureerd, kun nen alle bewoners het krantje op de (gehuurde) televisie in hun cel lezen. Een serie nogal plastische mop pen ('stuur eens een leuke mop naar West 308') wordt gevolgd door een oproep aan de gevange nen om zuiniger te zijn met hun 'weekverstrekking'. „Boter, broodbeleg en dergelijke krij gen ze per week verstrekt", licht Karman toe. „Dan kun je natuurlijk gaan graaien, maar dan moeten we aan het eind van de week heel veel weggooien." Al het geld dat de gedetineer den weten te bezuinigen mogen ze zelf opmaken aan de jaarlijk se barbecue. Behalve sport, biedt de inrich ting ook onderwijs. Nederland se les, maar ook eenvoudige be- roepsopleidingen als bijvoor beeld een certificaat sociale hy giëne. Op naar de bibliotheek. Een ruime zaal vol romans, strips, cd's en een uitgebreide collectie wetboeken en jurispru dentie. Eén keer per week mo gen de gedetineerden er een uur doorbrengen. „We hebben boeken en kranten in allerlei talen en als we iets niet hebben, dan kunnen we bij andere penitentiaire inrichtin gen boeken opvragen", vertelt Karman. Iedere inrichting heeft een eigen specialisatie, in de bieb van Torentijd staat daar om een collectie boeken in Farsi en Hongaars. „En als we veel Polen of Chinezen hebben, dan koopt de bibliothecaresse elke week een Poolse of een Chinese krant." En dan de bonus: een toer langs de cellen. Het valt een beetje te gen. Ze zien er precies zo uit als op de foto's in de krant of op de televisie. Twee rijen cellen boven elkaar met een galerij erlangs. En dat vier keer verdeeld over vier vleugels. In het midden een ta felvoetbalspel en wat stoelen. Langs de muur twee telefoons waarmee contact met het thuis front wordt onderhouden. Les ruimtes, een bibliotheek, sport velden, tv's in de cellen, elke dag een gehaktballetje, karbo- naadje of een lekker bord nasi: het is er allemaal. Je kunt in To rentijd een vak leren, jezelf nut tig maken, of een balletje trap pen met medegedetineerden. En toch ben ik blij dat ik na inleve ring van de feloranje bezoekers pas weer in mijn eigen auto kan stappen. Gaan en staan waar ik wil, al is het maar naar de Mc Donald's (lekker dichtbij) voor een ijsje. Gelukkig betekent 'Ga direct naar de gevangenis' voor mij niet dat ik er ook moet blijven. Ingrid Huibers OOSTBURG - Inwoners van Nieuwvliet die ontevreden zijn over het voorzieningenniveau in het dorp, wensen hebben of an dere zaken op de agenda van de beleidmakers willen krijgen, kunnen dinsdag 14 september hun stem laten horen. Het colle ge van burgemeester en wethou ders brengt die dag een kernbe zoek aan Nieuwvliet. De bijeen komst vindt plaats in het dorp huis en begint om 20 uur. (Advertentie) WWW. 5oaus t/m 12 sept 2004 bel 0900 33 00033 theater op locatie in heel Zeeland BANDA AZUFAIFO ongebruikelijke fanfaremuziek vanaf kiosken za 4 sept 16u00 Markt Tholen 19u00 Dorpsstraat Krabbendijke 22ul5 Dorpsplein Zuiddorpe gratis WESTDORPE - Niet alle bewoners van de Graaf Jansdijk in Westdorpe zijn tegen de voorgenomen bouw van kas sen in de Autrichepolder. Dit stelt oud-D66-raadslid M. Weemaes uit Westdorpe. Weemaes vindt dat de dorpsraad van Westdorpe zich veel te nadrukkelijk tegen de kassenbouw keert. „Jaren gele den hebben we als bestuur van Sas van Gent geprobeerd om glastuinbouw naar deze streek te krijgen. Dat is einde lijk gelukt. Mensen moeten niet vergeten dat deze activi teit ook veel werk oplevert. Als de kassen goed landschap pelijk worden ingepast, dan zal Westdorpe er niet slech ter van worden. De lokale economie krijgt er zeker ook een impuls door", aldus dijkbewoner Weemaes, die zegt tal van medestanders te hebben. HULST - De belanstelling voor cursussen van de Zeeuw se Muziekschool in Zeeuws-Vlaanderen is groter dan voorgaande jaren. Het werkgebied van de muziekschool omvat de gemeenten Hulst, Oostburg en het vroegere ge meentelijke gebied van Axel en Sas van Gent. Voor diverse instrumenten is de lesvraag zo groot, dat er amper genoeg plek is in het rooster (slagwerk, saxofoon, dwarsfluit). Door het aantrekken van een nieuwe gitaardocent, die zich toelegt op het lichte genre, komt er voor dit instru ment wat meer ruimte. De animo voor zangles is gestegen nu tenor Ludwig van Gijsegem is aangesteld. De lesdag is volledig gevuld. HULST - De Dubbele Poort, de noordwestelijke entree van de Hulster binnenstad, is de komende weken gesloten voor het verkeer. Het gebied in de directe nabijheid van de poort wordt heringericht. Deze week wordt de bestrating verwijderd, daarna wordt de riolering vernieuwd en de straat voorzien van een nieuw wegdek. De werkzaamheden duren tot medio no vember. De bus van De Lijn-dienst naar Sint-Niklaas stopt de komende weken niet in de Hulster binnenstad. De bus stopt en vertrekt nu bij de halte De Lijn in de Zandstraat. (Advertentie) ASSURANTIËN MAKELAARDIJ verzekeringen, hypotheken, makelaardij website: www.hateka.nl door Eugène Verstraeten en Wout Bareman TERNEUZEN - Bij een groot scheepse identiteitscontrole van de marechaussee en douane op twee grensovergangen in Zeeuws-Vlaanderen, zijn woens dag 34 mensen teruggestuurd. Hun werd de toegang tot Neder land geweigerd omdat ze niet be schikten over de juiste identi teitspapieren. Het ging voornamelijk om bui tenlandse drugstoeristen. De controle vond woensdagavond plaats in het kader van het mo biel toezicht vreemdelingen, één van de prioriteiten in het taken pakket van de marechaussee. De zogenoemde interregionale controle werd gehouden bij de grensovergang in Kapellebrug en op de Tractaatweg bij West dorpe. Adjudant-onderofficier J. Veth van de marechausseebri gade Zeeuws-Vlaanderen toon de zich gisteren verrast over de omvang van de 'vangst'. Van de aangehouden mensen bleken er acht in het opsporings register te staan; ze moesten nog een geldboete betalen. Drie be stuurders hadden teveel gedron ken. Een van hen had ook een ra darverklikker in zijn auto, die meteen in beslag werd genomen. Verder werden zes uiteenlopen de bekeuringen uitgeschreven, onder meer voor rijden zonder rijbewijs, onverzekerd rijden, en verkeerde verlichting. De douane trad op tegen vier perso nen, die zonder toestemming re den met buitenlands kenteken. De grenscontrole werd uitge voerd op een moment dat de con troles ter discussie staan. Burge meester J. Schenkels van Zelza- te klaagde twee weken geleden zijn nood in een brief aan com missaris van de koningin W. van Gelder en diens collega gouver neur H. Balthazar van Oost- Vlaanderen. Bij de grenscontro les werden voertuigen met een Nederlands kenteken onge moeid gelaten, terwijl alle Bel gische wagens werden stilgezet. Brigadecommandant P. Cop- pens van de marechaussee maak te hem duidelijk dat geen spra ke was van 'Belgje pesten', maar van reguliere controles, in op dracht van Den Haag. Zo drie als hij is, probeert Julius de voornaamste be leefdheidsvormen onder de knie te krijgen, daartoe fana tiek aangespoord door zijn ouders. Op het moment dat, bijvoorbeeld, zijn gebedel om een koekje wordt gehono reerd, dient een krachtig 'dankjewel' te worden uitge sproken, wat in toenemende mate ook gebeurt. Het is een proces met vallen en opstaan. De diverse hoofd stukken van de leerstof willen in de jonge doch eigenzinnige geest nog wel eens door el kaar lopen. Zoals laatst, toen hij aan tafel hoor- en ruik baar een rijke hoeveelheid darmgas liet ontsnappen. „Wat zeg je dan?", luidde de opvoedende standaardvraag. Alsjeblieft (Advertentie) De Vrouwengevangenis, vanavond 22.30 u ned. 1 horen zien gel oven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 41