Rel met Brazilië over kinderporno-affaire PZC Justitie vervolgt verdachte wegens voorbereiden aanslag Studie Betuwelijn moest positief zijn Handelaren zouden met hulp consul ontsnapt zijn Bot pleit voor abortusboot bij Portugese collega Ook Irak-lintje voor verdachte schietincident Kamer eist dat partner uit buitenland kan lezen Amsterdam bouwt tijdelijk studentendorp Alarmcentrale ANWB beleeft drukste zomer Kat kan vogelgriep overbrengen Nederlanders bang voor tandarts Man belt 21.000 keer voor niets 112 Treinverkeer Rotterdam gestremd Gratis openbaar vervoer in Twente Kindergebitten gaan zienderogen achteruit JUSTION Advocaten vrijdag 3 september 2004 Hoor Frans Lindenkamp SAO PAULO - Tussen Neder land en Brazilië dreigt een di plomatiek incident over de ver strekking door het Nederlandse consulaat-generaal in Rio de Janeiro van noodpaspoorten aan twee uit Den Helder afkom stige handelaren in kinderpor- 10. Die konden daarmee begin dit jaar van Brazilië naar Neder land vluchten. In december 2003 veroordeelde de Braziliaanse rechter de 35-ja- DEN HAAG - Minister Bot van Buitenlandse Zaken heeft giste ren zijn Portugese collega Monteiro gevraagd de Neder landse abortusboot van Women on Waves toe te laten tot een Portugese haven. In een telefoongesprek met Monteiro bracht Bot de nadruk kelijke wens van een meerder heid van de Tweede Kamer over om ook Portugese vrouwen tot het schip toe te laten. Portugal, dat een streng an ti-abortus beleid kent, heeft het schip de toegang ontzegd. In een spoeddebat vroeg de Kamer Bot woensdag zijn gewicht in de schaal te leggen ten gunste van Women on Waves. Een woordvoerster van Women on Waves vindt het 'fantastisch' dat Bot zijn Portugese collega heeft gesproken. Het abortus- schip is in de Portugese media groot nieuws. De nationale radio en tv en voor aanstaande kranten berichten prominent over de kwestie en het debat dat in het land is ont staan. ANP VALKENBURG - De 700 Neder landse mariniers die van novem- ber 2003 tot maart 2004 op mis sie zijn geweest in Irak, zijn gis teren onderscheiden met de her inneringsmedaille voor vredeso peraties. Onder hen is de ser geant-majoor die wordt ver volgd, omdat hij eind vorig jaar een Irakees zou hebben doodge schoten. L Tijdens de ceremonie in een hangar op marinevliegkamp Val- kenburg werd zijdelings gerefe reerd aan dit schietincident. „Ik hoop voor onze collega dat deze r kwestie zo snel mogelijk wordt opgelost", zei bevelhebber Kla- ver in zijn toespraak. „Zolang de zaak onder de rechter is, kan ik hier verder geen uitspraak over doen." De rechtbank in Arnhem begint op 27 september met het proces tegen de mari nier. Diverse organisaties van veteranen en andere sympathi santen hebben gemeld die zit ting te zullen bijwonen. GPD rige eigenaar van de onderne ming Dutch Adult Entertain ment, tot elf jaar cel wegens han del in kinderporno. Zijn zwager kreeg acht jaar. Het tweetal was in de herfst van 2002 naar Rio de Janeiro ge reisd om pornofoto's van min derjarigen te kopen, van een al gearresteerde Canadees die de politie hielp in ruil voor strafver mindering. Na hun arrestatie in oktober namen de autoriteiten hun de paspoorten afom te voor komen dat zij het land zouden verlaten. De Nederlanders zaten bijna een jaar in voorarrest. Vorig na jaar wisten hun advocaten bij de rechter af te dwingen dat zij in vrijheid op hun rechtszaak mochten wachten. In december werd het tweetal veroordeeld. Hun advocaten tekenden hoger beroep aan en opnieuw bepaal de de rechter dat ze de uitkomst hiervan in vrijheid mochten af wachten. Zij wisten echter een noodpaspoort te krijgen. De Braziliaanse officier van jus titie Jessé Ambrosio dos Santos onderzoekt nu of het Nederland se consulaat-generaal de pas poorten heeft afgegeven om het tweetal in de gelegenheid te stel len te ontsnappen. Daartoe gaat hij de chef de poste, R. Brouwer, en ambassadeur R. Meys aan de tand voelen. Volgens het minis terie van Buitenlandse Zaken in Den Haag is het consulaat wette lijk verplicht elke Nederlander reispapieren te verstrekken, ook als ze veroordeeld zijn. Wel gaf het consulaat destijds ten on rechte een verklaring af waarin stond dat de twee het land niet zouden verlaten. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Het kabinet moet onderzoeken of aan de huwelijkspartner die naar Ne derland komt, kan worden geëist dat die, in elk geval in de eigen taal, kan lezen en schrijven. Een ruime meerderheid van CDA, PvdA, WD en D66 in de Tweede Kamer wil vooral voorwaarden kunnen stellen aan degene die hierheen komt, in plaats van aan dege ne die zijn of haar partner hierheen haalt. Dit bleek gis teren tijdens een debat in de Tweede Kamer over integra tie. De regeringspartijen en de Pv dA vrezen dat analfabeten die na een huwelijk naar Ne derland verhuizen, hier in een maatschappelijk isolement te rechtkomen. en dat hun kinde ren met een achterstand aan school zullen beginnen. Dat zou de integratie in de Neder landse samenleving niet be vorderen. Wel goed voor de integratie is de zogeheten burgerschapsce remonie, denkt de Kamer. Vanuit verschillende hoeken kwamen gisteren voorstellen om die ceremonie rond de na turalisatie van vreemdelingen meer glans te geven. ChristenUnie-fractieleider Rouvoet wil de nieuwe Neder lander bij die gelegenheid ook een loyaliteitsverklaring laten afleggen. Bos (PvdA) en Dittrich (D66) pleitten voor een handvest van burgerrech ten. ANP AMSTERDAM - In de Amsterdamse Houthavens wordt gewerkt aan een van de grootste tijdelijke studentendor pen van ons land. Naast de bouw van aanlegsteigers voor een tot studentenhuis omgebouwd cruiseschip. wordt een oud demontabel asielzoekerscentrum ge plaatst en omgebouwd tot zevenhonderd studentenka mers. Langzame besluitvorming over de bouw van per manente behuizing dwingt Amsterdam net als Utrecht, Delft en Wageningen, tot de snelle bouw van tijdelijke huisvesting die zo'n vijf jaar gebruikt mag worden. Het voormalig cruiseschip moet ruimte gaan bieden aan bijna tweehonderd studenten, foto Ton Borsboom/ANP van onze redactie binnenland ROTTERDAM - Het landelijk parket van het Openbaar Minis terie (OM) gaat de 18-jarige man die ervan wordt verdacht dat hij voorbereidingen heeft ge troffen voor een aanslag, vervol gen. Hij moet op 23 september voor het eerst voor de rechtbank in Rotterdam verschijnen, tij dens een pro forma-behande- ling. Zijn zaak wordt dan nog niet inhoudelijk behandeld. Een woordvoerster van het lan delijk parket heeft dit gisteren meegedeeld. De raadkamer van de rechtbank verlengde gisteren de voorlopige hechtenis van de man nog eens met dertig dagen. De jongeman van Marokkaanse afkomst werd op 30 juni aange houden voor zijn mogelijke be trokkenheid bij een gewapende overval op een supermarkt. Tij dens de doorzoeking van zijn huis vond de politie aanwijzin gen dat hij een aanslag plande. Zijn aanhouding was naast in formatie uit binnen- en buiten land aanleiding voor het ministe rie van Binnenlandse Zaken om van een verhoogde terroris tische dreiging voor een aantal locaties te spreken. Deze situa tie is nu nog steeds van kracht en de bedoelde locaties worden nog steeds extra beveiligd. Bekende De 18-jarige man is een beken de van de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AI- VD). Hij werd op 17 oktober 2003 ook al gearresteerd. Toen bereidde hij volgens de dienst met vier anderen een aanslag in Nederland voor. Bij huiszoeking Advertentie Word Bachelor of International Logistics (avondopleiding) NOG 3 PLAATSEN BESCHIKBAAR www.hz.nl tel: 0118 489 407 Vraag naar Mark Geilenkirchen, e-mail: mgeilen@amil.hzeeland.nl HogeschooljJ^Zedand werd destijds zoutzuur en kunst mest aangetroffen. Hieruit ont stond het vermoeden dat het de bedoeling was om met behulp van deze stoffen een bom te ma ken. De verdachten zijn uitein delijk vrijgelaten wegens ge brek aan bewijs. De AIVD liet de politie destijds ingrijpen mede op basis van af geluisterde telefoongesprekken. Onder meer uit de codetaal die de toenmalige verdachten over de telefoon gebruikten, conclu deerde de dienst dat er mogelijk sprake was van de voorberei ding van een aanslag. Een woordvoerder van de AIVD benadrukte toen dat er wel dege lijk meer 'serieuze aanwijzin gen' waren dat deze mensen een aanslag aan het voorbereiden waren. „Onze aanwijzingen ko men vaak van kwetsbare bron nen. Bronnen die we daarom moeten beschermen en onbe kend moeten laten." Minister Donner van Justitie zei in de cember 2003 dat de vijf mannen ook banden hadden met een man die betrokken was bij de aanslagen op 16 mei 2003 in Ca sablanca op restaurants, een ho tel en joodse doelen. Daardoor kwamen toen 45 mensen om. Tsjetsjenië De jongeman heeft in januari 2003 samen met een toen 17-jari- ge vriend geprobeerd zich aan te sluiten bij moslimstrijders in Tsjetsjenië. Hun poging strand de bij de Russische grens. Daar werden ze opgepakt. In een interview met de Geasso cieerde Pers Diensten (GPD) vo rig jaar zei de verdachte, dat hij teleurgesteld was dat die missie niet was geslaagd. Hij zei de dood niet te vrezen. ANP DEN HAAG - De ANWB Alarm centrale is deze zomer over stelpt met telefoontjes. Nooit eerder verleende de dienst zo veel hulp aan vakantiegangers. Vergeleken met voorgaande ja ren steeg het aantal hulpverle ningen met bijna 2 procent. In de drukste weken van het zomer seizoen lag het aantal telefoon tjes zelfs 10 procent hoger dan in 2003, liet de toeristenbond donderdag weten. De ANWB voorspelde vorige maand al dat deze zomer zich wel eens als de drukste ooit zou kunnen ontpoppen. Uit een eva luatie blijkt dat nu ook daadwer kelijk het geval. ANP ROTTERDAM - Katten kunnen vogelgriep overdragen op soortgenoten. Dat is gebleken uit een experiment met jon ge katjes. Wetenschappers van het Erasmus Medisch Cen trum in Rotterdam besmetten de enige maanden oude kat ten met het gevaarlijke virus H5N1. Samen in een kooi ge plaatst, werden ook andere katten ziek. Kattenhouders hoeven zich volgens onderzoeker Th. Kui ken geen zorgen te maken. „Het subtype dat we onder handen hadden, heerst hier niet. In Azië is het raadzaam om katten en kippen zo veel mogelijk te scheiden." ANP AMSTERDAM - Bijna driekwart van de Nederlanders is bang voor een bezoek aan de tandarts. Van degenen die verzuimen voor een periodieke controlebeurt, doet ruim dertig procent dat uit angst. De patiënten zijn vooral bang voor het geluid van de boor en het voelen van pijn. Dat veel patiënten niet weten wat er in hun mond ge beurt, wekt eveneens angstgevoelens op. Dat blijkt uit onderzoek van de Associatie Nederlandse Tandartsen. GPD DRIEBERGEN - De politie heeft een 24-jarige man uit Beverwijk opgepakt die de afgelopen tijd 21.000 keer zon der reden naar het alarmnummer 112 had gebeld. Sinds mei vorig jaar belde hij soms wel tweehonderd keer per uur naar het noodnummer. De politie nam vijf keer zijn mobieltje in beslag, maakte zij gisteren bekend. De belangrijkste reden dat de man de telefonisten van 112 lastigviel, was volgens het Korps Landelijke Politie diensten pure verveling. De dienst heeft dit jaar tot nu toe dertig bellers opgespoord die misbruik maakten van het alarmnummer. Zij kregen een geldboete, taakstraf of voorwaardelijke hechtenis. ANP ROTTERDAM - Het treinverkeer in de wijde omgeving van de stations Rotterdam Centraal en Dordrecht heeft gisteren uren stilgelegen. Tijdens werkzaamheden in een relaishuis raakte omstreeks kwart voor elf een voedings kabel los. Hierdoor kwamen alle treinen van en naar Dor drecht en Rotterdam tot stilstand. De voeding was snel hersteld, maar monteurs moesten sei nen en wissels opnieuw instellen. Tot ongeveer half twee 's middags waren Rotterdam en Dordrecht per trein vrij wel onbereikbaar. Reizigers kregen te maken met vertra gingen van meer dan een uur. ANP ENSCHEDE - Inwoners van Twente kunnen op prinsjes dag, dinsdag 21 september, vrijwel overal in hun regio gratis gebruikmaken van het openbaar vervoer. Zowel de stads- als streekdiensten van vervoerder Connexxion zijn deze dag gratis. Dat geldt ook voor de treindienst tussen Almelo en Mariënberg. De actie is een initiatief van de Regio Twente, die de pro motiedag aangrijpt om potentiële reizigers kennis te laten maken met het openbaar vervoer. Dagelijks maken in Twente 35.000 mensen daar gebruik van. ANP van onze redactie binnenland DEN HAAG - Voor de commis- sie-Duivesteijn verscheen giste ren een hele reeks onderzoekers van nut en noodzaak van de Be tuwelijn. „Het enige dat je zeker weet, is dat het allemaal erg on zeker is", aldus een onderzoeker van organisatie-adviesbureau McKinsey. Twee rapporten speelden begin jaren negentig een grote rol bij het besluit de Betuwelijn aan te leggen. De rapporten van onder zoeksbureaus Knight Wendling en McKinsey lagen aan de basis van het besluit om de Betuwe lijn aan te leggen. Beide rapporten gaven een posi tief oordeel over de aanleg. „Maar het blijft natuurlijk in een glazen bol kijken", gaf on derzoeker Van Schijndel van Knight Wendling toe. Ook Paauwe, die namens McKin sey een onderzoek naar de Betu welijn verrichte, relativeerde de positieve uitkomsten. „Het gaat er om hoeveel goederen er in 2016 naar Duitsland moeten worden vervoerd. Dan moet je aannames maken en daar zitten marges in. Wij kwamen uit op een goederenstroom tussen de 23 miljoen en 37 miljoen ton." De onafhankelijke onderzoeks bureaus leverden onderzoeken af waar je alle kanten mee op kon. De financiële waakhond van de overheid, de Algemene Rekenkamer, maakte gehakt van de rapporten. Verkeerde aannames, geen oog voor alter natieve oplossingen en dubieuze berekeningen, concludeerde de Rekenkamer. Ook het Centraal Planbureau, een onderdeel van het ministerie van Economische Zaken, kwam tot een vernieti gend oordeel. Met die oordelen werd echter niets gedaan. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat had al lang voor de Betuwelijn geko zen en had geen oog voor infor matie die daarin niet paste. Paauwe had daar wel begrip voor. „Stel dat je de spoorlijn niet aanlegt en in 2016 blijkt er een enorm tekort te zijn aan ca paciteit om de goederen te ver voeren. Dan is er chaos." GPD (Advertentie) veer tien jaar steeds slechter worden. Ook is nog maar één op de acht gaatjes in de melkgebit- ten gevuld. „Jonge kinderen hebben in ver gelijking met een paar jaar gele den veel vaker gaatjes", zegt ook Annego Fokker, secretaris van het Ivoi-en Kruis. Dat deze gaatjes vaak niet meer worden behandeld heeft volgens haar vooi-al te maken met de tijds druk waaronder tandartsen wei- ken. „Er is een nijpend tekort aan tandartsen." Opvallend is dat het CVZ signa leert dat kindei*tandax-tsen de gaatjes over het algemeen wél vullen en gewone tandartsen dat vaak nalaten. Het Ivoren Ki-uis vindt dat een slechte ont wikkeling. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - Gebitten van vooral jonge kinderen hollen achteruit. Gaatjes in het melkge- bit worden door tijdgebrek van tandartsen vaak niet meer ge vuld. De verslechtering is vooral merkbaar bij lage inkomens. De ze alarmerende conclusie trek ken het College voor Zoi'gverze- kenngen (CVZ) en Ivoren Kruis, de landelijke vereniging voor pi-eventie van mond- en tand- ziekten. Het CVZ, die het ministerie van Volksgezondheid adviseert, con cludeert in een concept-i-apport dat vooral de gebitten van kinde- ren in de leeftijd één tot onge- Met ingang van 1 september 2004 heeft Van Koeveringe Advocaten een nieuwe naam: Een eigentijdse naam, waarmee naar onze mening recht wordt gedaan aan de al bestaande samenwerking met Justion Adviesgroep, elk met behoud van de eigen identiteit. De vestiging van Justion Advocaten in Rotterdam verhuist met ingang van 4 september 2004 naar een prachtig monumentaal kantoorpand in het centrum van Rotterdam. Het nieuwe adres is: Westersingel 104 te 3015 LD Rotterdam Middelburg Vrijlandstraat 33/E Postbus 132 4330 AC Middelburg Tel.: 0118 -623719 Fax: 0118-638347 Rotterdam Westersingel 104 3015 LD Rotterdam Tel.: 010-4113076 Fax: 010 - 2709004 www.justionadvocaten.nl E-mail: info@justionadvocaten.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2004 | | pagina 3